Jump to content

Moto Zajednica

Africa tour 2014

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Grcka 2013 godina, negde na moru izmedju luke Sami I Vasiliki

 

f00.jpg

 

“Mi cemo da idemo u Rusiju 2014 godine”… nema sanse, necete ici 100%

“Ti znas ?!” da da, nema sanse da idete, nocni vukovi ce dolaziti u Srbistan I vi ipak necete ici. Uostalom Vi se samo vozate oko kuce.

“ICI CEMO U RUSIJU !!!” E ako vi odete u Rusiju – ja sam odoh u Afriku !!!!!!!

“ Ti sam u Afriku ?! Lavovi i majmuni ce te pojesti ! “ .................................................

 

Ekipa MK Civija u povratku sa Kefalonije 2013 godine vodi zucnu raspravu sa mnom o putovanjima.

Dejan-Bosanac predstavnik balvan industrije (nikad nije ni gladan ni zedan I vecito odmoran. ne pije pivo ) zakleti vozac sportskog motora, prodavac polovnih poluosovina,petih vrata I ostalih delova od audija,od skoro jase “kamilu” GS-a I dobija zelju za putovanjem.

Dojadilo mu valjda da se vozi samo do Sarajeva I Muzlje.

Novica nekada svercer kola a sada “wagen handler” (mene zeza redovno I uvek je u pravu, olaksavajuca okolnost-pije pivo) pre nekoliko godina batalio Gsxr-a, probao slucajno S.Teneru staru I evo ga danas na novoj Super Teneri uziva na putu.

Nekadasnji radnik televizije, danas CNC inzinjer i putnik – Nik_Sa015, mislim da nisam vozio samo Lifam kolica za malter, sve ostalo manje vise probao I sebe nasao na V Stromu 650.

Zaduzen da ovo putovanje prate video snimci, odlicne fotografije, da rute budu kvalitetno odradjene, da tera Bosanca da jede redovno, da se stalno svadja sa Novicom a onda u miru bratski da nerviramo naseg predstavnika balvan industije I tako idemo u krug.

 

Ubedjuju me da ce da idu u Rusiju ove godine, I obecavam im da ako oni odu u Rusiju – ja cu otici sam u Afriku-Maroko !

Kad su malo bolje razmislili I kad sam im obrazlozio rutu ka Africi odlucuju da zaborave Rusiju I pada odluka da idemo zajedno 2014 godine u Afriku !

 

Tacno ovde na mestu sa fotke, u plovidbi ka luci Vasiliki se pocinje radjati ovaj putopis :jee:

 

f01.jpg

 

s leva na desno: Bosanac,ja, i u pozadini ono sto viri - Novica :nanana:

post-9591-0-70414500-1399621336_thumb.jpg

post-9591-0-32575000-1399621505_thumb.jpg

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Pripreme

 

U septembru mesecu kupujem treceg stroma po redu, perfektan, sa malom kilometrazom od poznatog vlasnika I brdom opreme.

f02.jpg

Novica kupuje novu Super Teneru a Bosanac brise uredno prasinu sa GS-a I spreman ceka polazak.

 

Novica u danu nabavlja Kappa Garda kofere, skid plate, malo kasnije rollbar I uglavnom je spreman za put. Provozali smo se zajedno par puta u prosloj godini da ubije kilometrazu do prvog servisa na 1500km.

 

Moj Strom ima odlican top case Shad 52lit ali nema bocne.

Prvo sam hteo da pravim aluminijumske ali odustajem jer kako god okrenem oni nece biti ni malo zaobljeni, a formu sa ravnim linijama ne podnosim. Kupujem I ja sva tri Garda kofera. Shada odlucujem skinuti jer se vizuelno ne uklapa sa bocnim garda koferima.

Garmin Zumo 350 stize iz Luisa po povoljnoj ceni a sve moje stare navigacije odlaze u zaborav.

Provodim nekoliko dana u garazi pregledajuci I pripremajuci Stroma sraf po sraf. Volim da idem na put sa 101% ispravnim motorom. Ne volim da imam u glavi misao “sta ako…”

Testiram nekoliko pozicija za GoPro na Stromu I odlucujem se za tri najbolje, prednji blatobran, levi rolbar I cev od nosaca kofera pored tablice. `imam dva garmin ram mount-a koja koristim kao nosace za go pro ;-)

 

Pakujem mali set gedora (dobio od Wurth-a), fabricki alat, tyre rep.set, dve male kantice sa uljem za Stroma, I jos brdo drzaca nosaca I kojekakvih gluposti za GoPro.

Porucujem kartu Maroka sa Michelinovog sajta I ona stize kroz 4 dana.

 

Kompp Batajnica nam malo pomaze sa uljima filterima I ostalim pratecim materijalom za redovan servis koji obavljamo pre polaska. Moje gume su imale vec predjenih oko 5000km ali su odlicno izgledale – Anakee3. Odlucujem da guram sa njima a da u slucaju neophodne zamene to obavim negde usput.

Novica gura fabricke Bridgestone BW502, Bosanca (nekad mu od milja tepam Manki) opremam sa Anakee3, neki ultra popust na sajmu I super. Svi opremljeni svi obuveni !

 

Na fotkama cete primetiti da smo Bosanac I ja u istom modelu moto odela, OJ Desert Suite. Prvo kupim meni L (jer nije bilo M) a onda ga prodam Bosancu, to je jedna cudna konstitucija ma… coveka, jakna mu lezi ali noge su mu okratili skroz, I njemu otprilike trebaju pantalone S ! Skracuje on to kod krojaca.

Ortoped ga nije zeleo prepravljati :-D

Meni kupujem u Beepsu u Veroni isto odelo u M velicini ali druga kombinacija boja.

Zlata vredi ! Odlican proizvod po normalnoj ceni.

 

Novica nam je kao jedan setajuci Louis.

Ima na njemu Kushitanija, Vanucija, Helda, Probikera…

Bitno je da njemu oprema radi radnju…

Bosanac izvlaci s police Forma Majestic cizme, Novica kupuje Vanuci kratke jer mu to kaze godi, a ja uzimam Forma Adventure model. Udobno ko patika, lepse od ljubavi I ne pusta vodu 101%.

 

Na moju pricu o rezervnim rucicama moji pacici odmahuju glavama I nemaju zelju to kupovati.

Ipak…poucen iskustvom s Kefalonije kad je drugar pao s MotoGucija I ostao bez iste, nabavljam meni rezervne za svaki slucaj.

f03.jpg

post-9591-0-19653700-1399624765_thumb.jpg

post-9591-0-09828600-1399624967_thumb.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 199 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: V-strom DL650

E ovo dobro zvuci :moto3: ... a i svidja mi se stil pisanja...:pisac: BRAVO !!!

I nemoj da cekamo dugo na nastavak :kafa:... oladice mi se kafa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Rutiranje I majmunisanje

 

6h15min tek se probudio I krecem na posao kad zove Sale moj bivsi kolega, drug, pobratim I uopsteno multipraktik za sve…

“Hej matori sta radis, jel ti stvarno u aprilu ides na odmor?”

Sale resio sam to jos u avgustu I odoh.

“Motorom?! Jel me zajebavas ili stvarno ides u Afriku?!”

Sad cu ti poslati fotke da vidis motor spreman, idemo Sale definitivno.

“Pa ti si skroz LUD ! ” ………………………………………….

 

globe_africa.jpg

 

Afrika… U svakodnevnoj prici rec kao I svaka druga.

Geografu je to kontinent velicine 30.2 miliona kvadratnih kilometara.

Umetniku je to najlepsi kontinet I neprekidni izvor inspiracije.

A u recniku jednog motocikliste putnika avanturiste rec koja se ne poteze tako cesto. Rec koja se izgovara s postovanjem.

Rec zbog koje ti kazu “LUDAK!” Koliko sam je samo puta cuo…

Eeee… od ludaka do junaka put je dug 8500km.

Trebamo to prevaliti I zivi kuci doci.

Treba I planirati bar okvirno taj put. Kuda ici, gde stati, gde spavati, gde pivo popiti !!!

Prva varijanta, brizljivo pripremana je izgledala ovako:

Sabac, preko Zagreba I Ljubljane do Genove, tu spavamo I onda preko Francuske, duz Azurne obale, upadamo u Spaniju, spustamo se ka Barseloni I Valensiji, pa onda Alicante Cartagena Marbella I u luku Tariffa da predjemo na Africko tlo.

Zatim… ukoliko mi manki prezivi voznju trajektom, iskrcavamo se u luku Tanger I nastavljamo ka Rabattu, Marakeshu, Meknesu I Fesu pa krug nazad I ajd kuci polako lagano.

Sve sam Vam ja to spakovao u Excell, brizljivo kalkulisao kilometraze, jurio na ruti jeftine hotele, hostele I kojekakve vile Promaje I jazbine za spavanje…

Putarine iskalkulisao ! Gorivo iskalkulisao po motorima, sve sam imao pred sobom slozeno u dlaku. 15-slovima petnaest dana radio na tome. I dodje dan kad smo se trebali sastati sa Micom (HD klub Srbija) I Marokancem nasim sa foruma kako bi malo razmenili iskustva I od njih pokupili koji savet na temu Afrike I nase destinacije Maroka.

 

“Gumu sa motora ce Vam ukrasti ! Svi Vas gledaju popreko ! Nema se tamo sta videti ! “ kad je to rekao Mica, moji pacici umalo se ne razbezase iz Corba kafea ! Marokanac cuti, srkuce kolu I ceka pogodan trenutak… da unisti sve moje planove ! Da mi onih mojih 15 dana baci u vodu !

Mica je isao u Maroko do Kazablanke sa HD klubom I imao je vrlo neprijatna iskustva. Osetio je samo ono najgore sto postoji u svakom narodu I u svakom velegradu. Umalo da mi sapatnike-saputnike poljulja u nameri !

Srecom imao je telefonski poziv I morao je da ode :-D

 

Gleda naš zli Marokanac moje papire I planove I kaze - nema nista od toga.

 

image.jpg

 

Tu gde smo mi naumili nema nista. Ima sve sto I u Srbistanu. Necemo osetiti Afriku, necemo se vratiti sa osmehom na licu !

Presavi on gospodin mojih 15 dana I krenu da sara olovkom… !

“Sta vi hocete ?! Hocete li da vidite pustinju, da jasete kamile, da predjete Atlas ili da se vozite po gradovima ?!”

Pogledasmo se I jednoglasno dreknusmo – pustinja I kamile !

“E onda ajd ovako… vozite do luke Sete pa onda predjite u Nador na Africko tlo, zatim Oujda pa polako se spustajte na jug, idite preko Erahidije I Erfuda u Mercugu ! “

Hmmm lepa ruta ali dugacka voznja trajektom. Bosanac se u medjuvremenu javio na telefon da valjda proda neku poluosovinu…I kad je cuo da se ide trajektom ceo dan poče da jauče na sav glas !

“ima da vozim 1000km vise ali necu na brod ! Da se udavim ! Morsku bolest da dobijem ! “

Nije samo pominjao ajkule I torpedo kao mogucu opasnost.

 

Hajde ovako predlozim, da se iskrcamo u Ceutu (malo parce Spanske teritorije u Maroku) I odatle pravac Nador pa sve ostalo isto.

Zoki Marokanac se slozi sa tim I mi progutasmo novu turu ko ćurka kukuruz.

“Ponesite obavezno kantice za gorivo, neka imate rezervu, dobro je to” upamtimo mi taj savet uz gomilu drugih I rastasmo se kasno uvece.

 

Konobar pokupi sa stola mojih 15 dana I odnese u smeće. Umalo da oseti tvrdocu aluminijuma Mekbuka. Marokancu sam nekako i oprostio sto mi planove "pokvari" :moto3:

 

 

Podizem facebook grupu Africa tour 2014 I punim polako informacijama. Za pocetak oko 20 membersa, ili ti na nasem clanova.

Kreiramo motiv za nase putovanje koji ce ici na majice I upadam u haos kao muceni Ckalja kad je trebao cuvati Klausa.

Te on ne moze sa psom, te Klaus nece s mackom, macka nece sa Klausom I tako do suza !

Uradim motiv, u gornjoj zoni male zastave drzava kroz koje prolazimo, kaze Novica sve ok ali mu bode oci sahovnica, nagrdim ga najstrasnije da je nacionalista…ali dzaba on nesretan s takvim dizajnom. Udri opet po ilustratoru I photoshopu.

Napravim varijantu sa mapom… nezgodno.

Boje se meni ne svidjaju.

Bosanac ko da je Filip Visnjic. Njemu je sve ok.

Napravim varijantu broj 34, sve leglo super ! Novica kaze DOBRA ! Umalo nisam pao sa stolice I sa sprata.

Prezentujem javnosti svi vicu super !

Taman da saljem na stampu kad moj ti Filip progleda !

“Ne valja ! ne može tako ! ono gore ti je lepo, bas je KOLORITNO, I ta afrika se lepo vidi, lep I taj motor (GS stilizovan a on kompleksas pa mu srce zaigra kad ga vidi) ali sto se brate mora penjati majmun na motor !? Daj njega obrisi ! “

Bosanac: manki ga vozi, ne mogu ja sad kvariti realnost I umetnost radi tvoje skromnosti I zelje za skrivanjem :-D

Nastade oštar protest zbog majmuna, pa pređe u otpor, a onda uz ubeđivanje nekako proguta manki mankija I mi dobismo originalne I koloritne majice.

Umalo da mi majmun pokvari koncepciju :-D

 

obrada_majice13.jpg

 

Sa istim motivom smo uradili I nalepnice koje smo usput lepili I ako ih neko od Vas nekada negde vidi setiće se ove ekipe ;-)

 

A sada da Vas malo oraspolozim pred silne stranice teksta - evo je kratka retrospektiva putovanja u 30sec HD video zapisa ;-)

 

kuckam cim uhvatim ponovo vremena

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 30

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Trening sa Musom

 

Otprilike 15 dana pred polazak iskupimo se u moto klubu da kompletiramo planove I da uputim moje pačiće u proceduru za izdavanje viza, hvala bogu meni viza nije trebala jer imam I Slovenacko drzavljanstvo.

Ekipa u klubu ne veruje da mi stvarno idemo u Afriku. Ubedjeni su da cemo na more na nekoliko dana pa kuci, a ovamo njih zezamo kao Afrika ovo ono.

Da da… Preko table “Montenegro” cemo zalepiti AFRICA I odosmo :-D

 

Kad upadose lako stecene nalepnice u pasose I jos pise na njima VISUM ovi nasi se pogubise I pozvase kolegu Daču.

Kažu nas može spasti I sačuvati samo njegov tata, poznati Sabacki psihijatar.

1001 razlog sto ne bi trebali ici se tu cuo, a nas u celoj avanturi držala samo jedna mala reč – Afrika. To je bio razlog za dogovoreni start dana 4 aprila 2014.

 

Rešismo da finalno pregledamo rutu I stavimo tačku na taj deo.

Odluka pada da se iskrcavamo u Ceutu I da onda idemo u Fes pa preko planine Atlas ka Errachidiji ,Erfudu I konacno dodjemo u Mercugu u pustinju da zajasemo tu kamilu.

O povratku smo se dogovorili da pricamo tek u Mercugi. Tu cemo odluciti da li da se vratimo preko Oujde I Nadora na Ceutu ili mozda parcetom autoputa od Rabatta do Tangera, pa opet na Ceutu I kući.

Neka Afrika sama piše rutu.

Dosta sam je ja pisao !

 

Na otprilike 7 dana pred polazak smo krenuli u vikend/trening vožnju do Sarajeva. Bosanac da u njegovoj divnoj, miloj, gizdavoj zavrsi neke papire I ujedno voznja. To nam je u ovoj sezoni prva malko ozbiljnija kilometraža.

Meni je to test za pozicije kamere, provera Garmina I Nolan Bluetooth funkcija.

Rutinska voznja, s tim sto smo okrenuli preko Breze, da manki poseti njegov rodni kraj.

“Nemojte se vi sa mnom pentrati skroz gore do sela, ostanite tu u Brezi, sedite popijte kafu dok se ja vratim, evo vidi ga, kafic ko bombona sve super, tu ste bezbedni…ajd odoh ja” . Napusti nas hajvan jedan I ode svojim putem.

Motori stoje kako treba na parking, mi kafenisemo I cekamo da se vrati nasa maskota. Bez njega ne idemo nigde !

Gledam u Stroma I Teneru I pitam se sto Novica neće lepo ko čovek da prizna da je moj motor lepši, skladniji mi nekako, onoj teneri sve nesto fali.

A meni je toga dana falio samo gospodin Musa Mirzet.

Njegova misija je bila da meni upropasti dan, a da moj motor učini ružnijim od Tenere.

image.jpg

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

Uf, pa ovo sluti na odlican putopis! Obavezno da se uhvatis tastature i misa u buduce, gde god da krenes! :Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: sabac
  • Motocikl: suzuki gsx 650 f

nidzo svaka cast za pisanje,ja sam to vec sve cuo ali moram dobro procitati jer pitanje dal mi je bosanac govorio istinu,ja cekam snimak. :jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova
  • Lokacija: Modrica

CCCCC!!! Znaci prosli kroz Modricu, a ni da se javite. Cekam nastavak pa da se "odljutim"! Super pisanije, a o turi da ne pricam!!! Svaka cast!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

On te cuje, i ti to shvatis po njegovim ocima, vidis neku reakciju u njima. Nego nikako da na nas poziv dodje i posluzi nas za tim stolom. Nije to konobar kao i svaki drugi. Ovaj je nasmejan, bez razloga, kao da se rodio sa osmehom i zadrzao taj izraz. Vec sam pomislio da menjamo lokal kad cujem glas na 20cm od moje glave " stact popit ?".

Zagledam onu kafu i izgled obecava, Novica je vec krenuo da je pretace u sebe. Meni taj espresso u velikoj solji sa puno mleka mora biti malo blazi, mora ga pratiti hladna kisela sa limunom ali bez leda. Samo to je pravi ugodjaj ! I onda polako, bez zurbe, a ne ko na Romaniji gas gas, obori, juri, Strom gazi za GS-om od sale ! E mora i kisela ovde pratiti !

Bas je bila dobra kafa ! Gledam Stroma, odmara i gleda u teneru, mozda se njemu svidja? Sta znas sta je u toj metalnoj dusi ?

Neka nervoza lagana me prati ceo zivot-valjda sto sam hiperaktivan, a danas po dolasku u Brezu se bas dobro aktivirala. Sedim, okrecem se, gledam na sve strane i nesto mi govori da nacin kretanja crnog punta nije dobar. Ne obracam previse paznju na njega, gledam u ostatke moje kafe i cedim one najsladje kapatke kisele i limuna sa dna case. Perifernim vidom nesvesno pratim punta koji ide u rikverc da izadje sa parkinga, unazad polako ali nekako cudno i onda... Pun levi ka motoru ! Gledam i nadam se da ce sad stati ! On koci ali ipak udara Stroma ! Motor krece lagano unapred i pada na levu stranu, u tom momentu sam vec skocio od stola i potrcao ka njemu, deli nas nekih 15m, vidim ga da pokusava ubaciti u prvu i otici, prelazim u rezim "Hercules" hvatam se za bravu, otvaram vrata i izvlacim kljuc pa tu boziju nepriliku i nakaradu napolje ! Cujem glasove "Policajac policajac bolan...!"

Da je i ministar odbrane izvukao bih ga napolje u tom trenutku !

Kaze gospodin " sta ti je bolan jes' lud" on i ne zna sta je uradio, osetim da mirise kao bure rakije i u sekundi sve mi postade jasno. Kljuc od punta u mom dzepu, Novica i ja podignemo Stroma da vidimo sta je osteceno, kofer levi polupan na dnu, levi rolbar iskrivljen-GoPro prenela udarac na njega, nosac ulubio bocnu plastiku, plastika ulubila rezervoar. Mrsavi suvi coveculjak sa cigarom stoji pored Punta i izgubljeno gleda, "ta ljudi smo, dogovoricemo se bolan", nudim mu da mi plati 150eur i pusticu ga da ide, ali on nema ni 1euro. Pocinje pricati nepovezanu alkoholicarsku pricu, i ja molim ljude koji su se tu skupili da neko pozove njegove kolege na uvidjaj.

Patrola ubrzo stize, uzima nasa dokumenta, i kaze policajac "pa zar opet? Dokle mislis pravit problema?! " on gleda u nebo i pusi. Kljuc od punta dajem policajcu koji radi uvidjaj, ispricam mu celu pricu i odmah trazim da se stromoubica alkotestira. Moj ti gospodin privremeno prestade uzivati u duvanskom dimu i dade izjavu: ja ne znam sta oni hoce, vidi dje su kola, ja nisam ni vozio auto! " Sreca sto je onaj policajac malo veci od Herculesa pa ga nisam mogao preskociti, inace bi pusac bio ozbiljno povredjen. Dok sam ja popunjavao zapisnik a policajci fotografisali, vinovnik dogadjaja neopazeno bezi pesaka sa lica mesta, ljudi koji su stajali okolo to primecuju i pocinju vikati, policajac otrca za njim i posle nekoliko minuta se vrati sa plenom. Nije proslo ni 5minuta plen se neopazeno izvuce i pobeze ponovo ! Ovaj put su ga uhvatili i zatvorili u stanicu. Tamo je pokusao pobeci kroz prozor !

Popunim izjavu, popune svedoci i onda hajde u stanicu, dobijem nekako potvrdu o ostecenju vozila i vidno besan i uzrujan krenem. Zaustavi me policajac sa uvidjaja i zamoli me da prihvatim s njegove strane izvinjenje zbog alkoholisanog kolege i nemilog dogadjaja. Isprica mi da je pre samo sedam dana alkos kaznjen sa 1200km zbog saobracajke koju je takodje napravio pijan. Dade mi nekakav papir i rece "trebace ti ako odlucis da ga tuzis". Strpam onaj papir u dzep, i vidi apsurda ZAHVALIM se na svemu i vratim u kafic.

Popijemo po pice i pravac u hotel Beograd u Srpskom Sarajevu na spavanje.

Umorni smo bili od puta, neko malo vise od nerviranja, svakako svi smo pozeleli krevet. Laku noc i spavanje, nista drugo ne preostaje, proverim jel pasos na svom mestu i zapnem za nekakav papir, a koji ces ti djavo tu, koja te samo budalcina u taj dzep ubaci kad se zna da tu stoji samo pasos... Musa Mirzet, saobracajni policajac, opstina Breza, njegovi podaci, samo mi sliku nisu dali. Svejedno taj sam lik dobro zapamtio.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

@siny nismo isli kroz modricu ;-) ali cemo ici pa cemo se upoznati.

Ne znam ko je od Vas ko na fejsbuku :-)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja