Jump to content

Moto Zajednica

Pomoć oko kupovine prvog motora

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova

Zdravo svima! :) Da se predstavim - zovem se Vlada i imam 30 godina. Već godinu dana razmišljam o kupovini nekog motora za beg iz grada i vožnju na dužim relacijama. Moram da napomenem da nemam nikakvo iskustvo što se vožnje motora tiče, nemam čak ni dozvolu, ali to će se u naredna 2 meseca promeniti.

 

Listao sam malo ovaj podforum i našao neke veoma korisne stvari i savete, ali... Visok sam 175cm i težak 75kg. Teme koje sam čitao su otvarali ljudi viši rastom od mene i ne mogu da procenim da li se uklapam u grupu ljudi kojima bi motor mogao da "legne", a nisam ni imao prilike da vidim motore koje sam stavio na neki svoj spisak nigde uživo. Viđao sam ih samo u pokretu, nigde parkirane pa nisam ni imao priliku da pridjem/sednem/pipnem. :D Motori koje sam stavio na svoj spisak su:

 

 

Honda Deauville

 

Honda Transalp

 

Yamaha TDM

 

Honda Varadero

 

BMW F 650 GS

 

Motor bi se malo koristio u gradskoj vožnji, uglavnom van gradske džungle. Da li gledam pogrešne modele imajući u vidu moju visinu?

Budžet za kupovinu motora iznosi 2700E i gledajući oglase mislim da mogu da priuštim pristojan motor.

 

Unapred zahvalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 419 postova
  • Lokacija: San Jose, CA
  • Motocikl: BMW S1000XR '16, BMW R1250GS HP ADV '19

Zdravo Vlado,

dobrodosao na forum. Trebalo bi da se predstavis i u temi za predstavljanje ako vec nisi.

 

Sto se tice motora ako nemas dozvolu i nemas nikakvo iskustvo, neko vreme neces moci da vozis nijedan od gore pomenutih motora ako dobro razumem novi zakon. Za to se informisi po forumu.

Ovi manji motori su super za prelazak na vecu kubikazu sa 125/250 ali ti nikako ne mogu preporuciti Varadera kao prvi motor. Davor je otprilike tvojih gabarita i vozi par godina Varadera i kaze da nema nikakvih problema ali je on vozio dosta toga pre. Mislim da je i sa TDM-om slicna prica iako je fizicki dosta manji od Varadera. Drugaciji je motor ali nije za sam pocetak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Sve su to dobri motori,trpe tvoju visinu,u toj novcanoj sferi naci ces lepe primerke.Neka neko iskusan ide sa tobom da pogleda,da te ne bi kostao 3700 evra.Transalp ti je mozda najprimereniji,pa onda Gs.Tdm,i Varadero ne bih preporucio pocetniku,ipak su to dosta snazniji motocikli.Ako sam pomogao-dobro je.Vazno da nisam odmogao nadam se.1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

Zdravo svima! :) Da se predstavim - zovem se Vlada i imam 30 godina. Već godinu dana razmišljam o kupovini nekog motora za beg iz grada i vožnju na dužim relacijama. Moram da napomenem da nemam nikakvo iskustvo što se vožnje motora tiče, nemam čak ni dozvolu, ali to će se u naredna 2 meseca promeniti.

 

Listao sam malo ovaj podforum i našao neke veoma korisne stvari i savete, ali... Visok sam 175cm i težak 75kg. Teme koje sam čitao su otvarali ljudi viši rastom od mene i ne mogu da procenim da li se uklapam u grupu ljudi kojima bi motor mogao da "legne", a nisam ni imao prilike da vidim motore koje sam stavio na neki svoj spisak nigde uživo. Viđao sam ih samo u pokretu, nigde parkirane pa nisam ni imao priliku da pridjem/sednem/pipnem. :D Motori koje sam stavio na svoj spisak su:

 

 

Honda Deauville

 

Honda Transalp

 

Yamaha TDM

 

Honda Varadero

 

BMW F 650 GS

 

Motor bi se malo koristio u gradskoj vožnji, uglavnom van gradske džungle. Da li gledam pogrešne modele imajući u vidu moju visinu?

Budžet za kupovinu motora iznosi 2700E i gledajući oglase mislim da mogu da priuštim pristojan motor.

 

Unapred zahvalan.

 

Svaki od tih motora ce te odvesti "na kraj sveta". Razlika je sta moze od opreme da se ponudi za te pare. Dovilka ima kofere za te pare...varaderko ce ti biti veliki po mojoj proceni... transalp mozes da sneses i sa puta i uzivas po makadamu...

bembara je bembara sa druge strane je prelep motor..isto ga vozas gde hoces...

 

iskreno koji god da uzmes neces se pokajati...gledaj sta dobijas od opreme i to uzmi..za 2700 jevreja ja bi uzeo daeuvill 2002-3 god mozda...registrovan..i jos bi ostalo para...

 

ono sto je bitno da svi ti motori drze cenu. tako i kada se smoris i pozelis nesto drugo neces puno igubiti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

Odvoj koju hiljadu dinara i idi na neki moto susret. Sigurno ces naci bar 4 od ovih 5 (a najverovatnije svih 5) modela na moto susretu pa ces moci da ih vidis i sednes uzivo, da vidis kako ti odgovara visni i polozaj sedenja / voznje.

Saveti i prepiska na forumu mogu samo da ti posluze kao smernice, dok licno ne probas neces znati.

 

+ Na moto susretu je uvek dobar provod pa ti to dodje kao bonus 0takoje.gif

 

 

P.S. ja vec neko vreme gledam po oglasima Honda Deauville i cini mis e da ce ti trebati koji evric vise za jedan solidan primerak da bude sedni i vozi 1moto3.gif

 

@ mad_max0204 kad napunsi 24 godine mozes odmah da polazes za "celo" A

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6813 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Hondu Varadero otpisi odmah. Sa tvojim iskustvom samo ce pasti na tebe.

 

BMW F650GS otpisi takodje, ne opravdava cenu.

 

Yamaha TDM je najbolji allrounder i pruza zaista puno mogucnosti, tj. pruza ti najvise za cenu. Ne bih je preporucio kao prvi motor, sto ne znaci da se prakticno neces snaci.

 

Izmedju Deauville i Transalpa... Najpogodniji za pocetak od navedenih, dele agregat.

 

Deauville je vise nego fantastican motor za prozujati kroz grad i krenuti na duze ture. Vec ima integrisane kofere (doduse ne tako velike zapremine). Dosta je komforan i ima odlicnu zastitu od vetra. Pravi je mini tourer :)

 

Transalp, naravno grublje orijentisan.

 

Mislim da bi se najbolje snasao na Deauville s' obzirom na ono sto si napisao u svom postu. Nesto je tezi, ali ima odlicnu poziciju sa niskim tezistem te ces imati bolji osecaj sigurnosti.

 

Ako volis da se zavlacis sporednim i seoskim putevima, ako te privlace planinski i ruralni putevi, pikiraj Transalpa, ako si urbaniji tip, Deauville.

 

 

Generalno, nemoj toliko da se uzdas u forum, tj. da ti neko od nas kaze sta da kupis. Mozemo ti skrenuti paznju na neke modele i dodatno ti ih predstaviti. Malo smo pristrasni i cesto govorimo iz svog aspekta.

 

Probaj te dve Honde i TDM-a, kupi ono sto ti se najvise svidja, vodi racuna o bezbednosti i bices O.K.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Evo ti moja dva centa... Mislim da ni jedan motor od nabrojanih nije "preveliki" za tebe. Pašće ti u mestu svaki - to ne mož' da te omane kao početnika. Prevedeno na svahili - sve ti je to isti kujac :D Jedan je malo bolji za ovo drugi za ono, a svaki ako je ispravan odvešće te do kraja sveta i nazad i na svakom će te boleti guzica posle 200 km vožnje dok ti se dupe ne navikne :D Znači, forum ti tu ne može nikako pomoći. Da si ti sad izabrao konkretne primerke sa oglasa u predviđenom cenovnom rangu i pitao ovde koji od tih da kupiš, pa i da pišemo nešto konkretno - ovako vrlo teško :neznam:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Bratski bi te posavetovao posto nemas iskustva uzmi neki jeftiniji motor 125 200 250 kubika koji mozes lako i da prodas,a od ostatka para uzmi opremu procice godina i samo ce ti se kasti koji veci motor da uzmes

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Konobar, tura za sve! :D Hvala svima na odgovorima, puno ste mi pomogli! :) Trebale su mi smernice, nisam imao predstavu o veličini motora, nikako da nađem nekog parkiranog da ga odmerim. :) Spisak sam smanjio na Dovilku, Transalp i BMW. Tražiću po netu više informacija o ta tri motora, da se bolje upoznam sa karakteristikama, da vidim šta bi meni više leglo. Alekre, hvala za savet, planinar sam, volim planine pa ću imati i to u vidu pri izboru.

 

 

Kod BMW-a mi se sviđa dizajn, stvarno je lep motor. :)

http://www.polovniautomobili.com/oglas4251100/bmw_f_650_gs/

 

 

@ vava

 

O tome sam razmišljao, o nekim kinezima(ili ko već pravi) do 600 ili 800E, da mi to bude igračka na kojoj ću da se učim i stičem osećaj. To je vrlo moguće.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1061 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Pa ako uzmes nesto od 125, 250 ccm imaces zabavu nedelju dana. Mislim da bi te za toliko smorili. A da ces pogresiti prvi put, vrlo je verovatno. Tek kroz voznju ces videti kakav kvalitet te kod motora najvise greje.

Inace kod tih BMW-a je najveci nedostatak 1 cilindar. Mislim, ne mora da bude ali pricam iz svog ugla posto i ja vozim BMW sa Rotaxom. Sve ostalo mu je super. E sad, da li cenovno opravdava ono sto nudi, individualno je. Licno, da imam kinte za dva motora definitivno bi jedan od ta dva bio mali GS. Pogovo sto smo slicne konstitucije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

U pravu si, prvi put ću pogrešiti, ogromne su šanse za to. Ali dok ne presečem i ne odlučim koji ću, dok ne sednem i napravim kilometražu, sve ostaje u domenu teoretisanja. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 419 postova
  • Lokacija: San Jose, CA
  • Motocikl: BMW S1000XR '16, BMW R1250GS HP ADV '19

Da li imas opremu ili planiras to "usput" ?

Posto za opremu ljudi kod nas obicno ne odvoje dovoljno para pa se onda tarzanisu.

Ako nemas nista od opreme sto je vrlo verovatno trebace ti kinte i za to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica, Lacarak
  • Motocikl: Honda Rebel CA125, u potrazi za VF750C Magna :)

mad_max0204 je u pravu, razmisljaj i o opremi, dobra oprema moze lako da bude i trecina budzeta koji si predvideo za motor...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Prvi motor, nikakvo iskustvo, nema ni dozvole (bez toga nema ni voznje)...

BIlo je ovde, ima i jos uvek, raznih polemeika oko ove problematike.

Neki bi odmah na R1, neki malo da probaju nesto manje pre...

 

Da ja sad mnogo nesirim pricu, predlazem "mali" motor od 500ccm.

Kazes treba ti nesto nize, tu smo.

Malo ili nikakvo iskustvo, tu smo.

Touring...pa sad, brzine ti sigurno (misli se na kretanje)nece biti velike, a postoji i recimo GS500F. Odlican izbor.

Ako nedaj Boze bude padova, a te je nesto na sta uvek racunas, lakse ce se popraviti jednostavniji motor.

Videces jako brzo "od cega si". Mislim da je lakse i bezbolnije shvatiti da ti treba nesto jace, nego da ti mnogo snage (za pocetnika), velika tezina, visina...naprave ozbiljnije probleme.

Kada se ulazi u ovaj svet, mnogima je najbitnija stavka sam motor. Medjutim malo je njih koji na celu problematiku gledaju u jednom sirem svetlu. Za dobru voznju, koliko je vazan motor, toliko ako ne i vise, narocito kad je Touring u pitanju, vazna je oprema.

Nema nista gore nego kada se za motor daa poslednji dinar pa se putuje u raspalim patikama i "nekoj" jakni za koju se misli da "ce moci da prodje". Bude srce puno, ali tako ne moze daleko da se ode. Uostalom videces i sam. Samo ti lagano kreni, puno toga ces shvatiti u hodu. O sebi, o motorima, pa i ljudima.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Hvala puno na savetima! Zahvalan sam vam svima na tome! :) S obzirom da sam planinar, znam koliko je oprema bitna i koliko mi je puta značilo što imam kvalitetniju jaknu i cipele. Za sada imam ravno 500E odvojenih za opremu. Odlučio sam da preskočim more ove godine i da tu lovu preusmerim na opremu. Gledao sam po netu cene opreme, kacige, jakne, pantalone i cipele... Košta to sve... Skupiću se gde god mogu da uštedim, rešio sam.

Pročešljaću forum, pa ću sve vaše savete i sugestije da pretočim u jednu temu, nešto poput vodiča za početnike, kako budem zalazio dublje u ovo, pisaću iskustva. Mislim da ovaj forum zaslužuje jednu takvu sveobuhvatnu temu, sve na jednom mestu. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Tacno je, covek kupuje prvi motor, nema iskustva, ni dozvolu. Pozitivno je to sto ima nameru da polozi, da kupi neki "mirniji" motor, i sto otprilike zna sta hoce od motora.

 

 

Pre svega, moj ti je savet da u kupovinu krenes tek kad na tih 2700e dodas jos 400-500e koje ces potrositi na registraciju, servis, eventualno nove gume, akumulator i sl., i jos min. 600-700e za kvalitetnu opremu ( dobra kaciga 150-300e, dobra jakna oko 200e, rukavice 50e, kisno odelo 50-100e, pantalone 100-200e, cizme 100+e... Naravno, naveo sam neke "pristojne" cene. ). Kao sto rece drug Pronto, koliko je vazan motor, toliko je vazna i oprema. I jos imaj u vidu da je polaganje cca. 500e, tako da sve u zbiru iznosi gotovo 4500e. Plus "touring" oprema - bocni koferi ili torbe, top case, tank torba. Znam da je cifra poveca, ali jednostavno mora tako kad kupujes prvi motor. I veruj mi - neces zaliti ni jedan euro ;)

 

 

Sto se samih motora tice, ja svim pocetnicima koji su prosli pubertet i imaju neke razumne godine savetujem motore od 500+ ccm i 50-ak ks. Motori 125-250 ccm se brzo prevazidju i lako dosade, nemaju dovoljno rezerve snage, imaju slabije kocnice, manjih su gabarita, teze podnose suvozaca... Sto naravno ne znaci da, ako ti se bilo koji od "velikih" motora ucini teskim i prevelikim za voznju i manevrisanje, ne trebas da kupis neku 250-icu i da na njoj naucis da vozis, saltas brzine, kocis... Sve zavisi od tebe. Nismo svi isti. Poslusaj svoj razum i svoje strahove. I ne zuri. Nije sramota voziti "mali motor" jednu sezonu ili polu sezonu. Ima vremena, uzeces nesto vece naredne godine, nece pobeci. Kubikaza i konjaza nisu odlika muskosti. U neku ruku je dobro to sto nemas iskustva, jer znam par njih koji su "znali da voze", pa su padali sa motora u najbezazlenijim situacijama. Upamti - motor nije igracka!

 

 

Gore si naveo modele motora koji ti se dopadaju. Kolege su ti dale savet da obidjes moto skupove i ostala okupljanja. Lepo pitas, zamolis, i uglavnom ce ti ljudi dozvoliti da sednes na motor ( nazalost, ima i onih drugih ). Pitaj ih za iskustva, objasni svoju situaciju. Svi smo mi nekad prvi put seli na motor, svima nama su se tresle ruke i knedla nam je zastajala u grlu. Svi mi negde u sebi duboko cuvamo to lepo secanje. Motora ima mnogo. Mozda ti se uzivo neki ne dopadne, a neki za koji nisi ni znao da postoji ti se ucini kao da je pravljen za tebe. Internet je jedno, zivot nesto drugo. Ne mozes na osnovu slika i tekstova odluciti sta da kupis. Motor nije auto. Kao sto su pas i knjiga covekovi najbolji prijatelj, tako je i motor tvoj verni prijatelj na drumu. Jednostavno morate da se slazete, zajedno cete "gutati" kilometre, deliti i dobro i zlo. Kupovinom motora dobijas jos jednog clana porodice. Vremenom veza postaje neraskidiva.

 

 

Po meni je najvaznije da kad sednes na motor mozes obema nogama da stabilno stojis na zemlji. Za pocetnike je to i te kako vazno. Prilikom kupovine obavezno povedi nekog majstora ili nekog ko se bas razume u motore. I opet napominjem - nemoj da zuris. Mozda ces morati da pogledas 20 motora, a da bas 21. bude onaj dobar. Motor se kupuje srcem, ali i razumom. Svasta se prodaje na oglasima, i svi motori su u "perfektnom" ili u najmanju ruku "odlicnom stanju", 2/3 njih nikada nije padalo, svima je servis redovno radjen... Imaj u vidu da se motor na zemlju oslanja putem 2 kontaktne podloge velicine paklica cigareta. Velicine djona jedne prosecne patike. I preko jedne od njih prenosi svu snagu agregata. Covek hoda na 2 noge prosecnom brzinom od 4 km/h, pa padne, oklizne se. Dakle, sa motorom nema sale, kako sa voznjom, tako i sa tehnickom ispravnoscu istog. Pad pri brzini od 50 km/h moze biti fatalan. Da ne pominjemo brzine od 150-200 km/h, i vise. Sta mislis, kako se "sklepani" motor sa celavim gumama ponasa na tim brzinama? Motor kome je ram pucao, pa je varen. Motor koji je imao ozbiljan udes, pa je ispravljan. Zato je bitno da ti prilikom kupovine pomogne neko ko se bas razume u problematiku, i da ne zuris. Naravno, najbolje bi bilo da kupis motor po preporuci ili od nekog koga znas ( ne aludiram ni na jedan motor koji se prodaje na forumu, da se razumemo ). Ako ne nadjes takvog, onda "ubacis u prvu", otvoris trece oko, angazujes sesto culo, i polako...

 

 

Nadam se da sam ti makar malo pomogao i docarao neke stvari. Nije lako kupiti dobar motor, pogotovu u Srbiji, nije lako sipati gorivo u Srbiji, placati registraciju u Srbiji, voziti u Srbiji... Ali vredi!

 

Srecno!

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Hvala Nemanja na opširnom odgovoru! Stvari su sada mnogo jasnije! Prijatno sam iznenađen predusretljivošću ljudi na forumu! :) To je ono razumevanje i pomoć onih koji te duboko shvataju, jer su i sami bili u istoj situaciji, ljudi sa kojima deliš istu strast prema nekim stvarima. :)

Danas sam kod Telekomoe poslovnice na Obilićevom vencu video parkiranog Varadera, srećom išao sam pešaka, ne kolima. Crne boje, vizir požuteo od Sunca, sedište prelepljeno trakom, ali i dalje motor koji opako dobro izgleda! Zbog odnosa svojih i njegovih proporcija, mogu samo da kažem da to neće biti moj prvi motor, ali bih svakako voleo da ga za nekoliko godina probam. Varadera bih verovatno upropastio od padova(i on mene :D ) i namučio bih se pošteno da se na njemu kalim i stičem osećaj. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • onaj koji oblikuje, 335 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Samo menjam ko ciga konja

Kad budes kupovao motor, obrati paznju na tip i izgled motora, mozda ti se svidi kruzer,naked, touring ili enduro.All in one motori se nazalost ne prave pa skapiraj gde ces najvise koristiti dvotockas i prema tome donesi odluku.Uvek ces naci nekog na forumu da te korisno posavetuje ili da ti da neku informaciju o motoru ako zivi u mestu prodavca.Puno je na trzistu tehnicki neodrzavanih, zapustenih i estetski losih motocikala ali moze da se iskopa dobar primerak uz dosta lutanja i potrage,ili kad imas pouzdane informacije (sto je po meni najbitnije) puno srece pri kupovini!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie

Da kažem i ja koju kao višegodišnji (bivši) vlasnik Deauvila. Ako ćeš često da silaziš s asfalta, zaboravi ga i biraj neki enduro. Ali ako nećeš, Deuville ti zauzvrat nudi mnogo bolju zaštitu od vetra, veću brzinu i ekonomičnost (aerodinamika), više opreme u startu, kardan!!!, bar isto udoban položaj itd.

Ja sam ga vozio 5 godina i po gradu i na putovanjima od 3-4000 km i nisam imao ozbiljnijih primedbi.

Slažem se potpuno sa kolegama po pitanju važnosti opreme, ali ne slažem se sa ciframa koje se pominju. Naprimer, za predvidjeni budžet od 2700E mogao se dobiti moj (bivši) Deauville sa svom turing opremom, servisiran, registrovan celu sezonu, dobrim gumama... i da ostane sasvim dovoljno za osnovnu opremu: kaciga, jakna, čizme, rukavice. Motor sam, inače, prodao pre desetak dana, tako da su cene aktuelne. Verujem da se može naći još koji primerak za slične pare.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja