Jump to content

Moto Zajednica

boki.64

LED dodatna svetla

Recommended Posts

• Svrati ponekad, 254 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX, Honda VT750 DC Shadow

Hvala. Tu piše dnevna svetla i maglenke. Meni trebaju glavna svetla (kratki far). Jeli bi to bilo isto? Jeste možda isprobali? Ja sam se već nakupovao promašenih LED lampi.

Promenio član jovan.v
ispravka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Svakom po zasluzi, 11360 postova
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Video sam kod njih kako svetli i dobro drzi liniju. 

A vidis na slici da su to dva svetla -  dnevno svetlo i maglenka. 

Nezahvalno je preporucivati samo na osnovu gledanja u prodavnici a i cena nije mala :) ali meni se svidja. 

• Sviđa mi se 2

• U prolazu, 18 postova
  • Motocikl: Road King

Ako hoćeš da imaš bolja svetla a da pri tome nikom ne smetaš u vožnji najbolje bi bilo da kupiš odgovarajuću led sijalicu za postojeći far na tvom motoru (ako koristiš neko od standardnih modela H4, H7, H9, H11...). Sa kojekakvim dodatnim spot reflektorima samo se prave problemi i bacaju pare). Kod izbora sijalice treba u startu da zaobiđeš jeftinije varijante (10-20USD)...

Kvalitetna sijalica dolazi sa drajverom van samog kućišta sijalice (jako bitno pošto je drajver najosetljivija komponenta kod led svetiljki), bitno je da sam led svetlosni izvor bude što ve će svetlosne snage tj, što veća vrednost lumena po vatu lm/W (barem 130lm/W ili više) i da samo kućište sijalice bude aluminijumsko sa što boljim hladnjakom. Kod mene su se jako dobro pokazale sijalice sa trakastim bakarnim hladnjakom (snop od 6 bakarnih traka koje se lako razmeste u kućištu fara). Na tri motora sam namestio ovakav tip sijalica (H4, H9 i H11) i to sve radi jako dobro, na prvom motoru već tri godine H4 sijalica radi bez problema. Nadam se da sam bio od kakve takve pomoći :-)

• Svrati ponekad, 254 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX, Honda VT750 DC Shadow

Hvala na savetu. Zimus sam kupio LED sijalice, H1 i H3 sa ventilatorskim hlađenjem i drajverima, za moj TDM 850. Vrlo korisno šta si napisao jer sam ja gledao kako da izbegnem-skinem drajvere. Nisam još ništa montirao jer mi je hladno u garaži.

Promenio član jovan.v
greška pisanja

• Svrati ponekad, 205 postova
  • Motocikl: BMW F650GS

A kako se ova bakarna/aluminijumska traka spakuje ispod onog gumenog poklopca fara? Ona dodje ko gumica prasinjarka, higijenicarka na faru jer ako se nakupi djubre unutra... Ja uzeo na probu neku ksenon sijalicu, stavio u stakleni far da vidim kako ce sijati (stari motor, staklo sa prizmama sa cistim ogledalom) i ryzocarenje... Sija neznatno jace nego kvalitetniji Philips/Osram... Ostadose mi one maglenke dole, najveci problem je stelovanje u sistemu prazan/opterecen motor, al sto sijaju:na_glavi:

• U prolazu, 18 postova
  • Motocikl: Road King

Bakarna traka je veoma savitljiva i oblikujes je vrlo lako. Gumeni zastitnik ne moze nikako da se stavi a i ne treba ti jer sama led sijalica ima dihtung na sebi pa ne moze da udje nikakva prasina u far.

• Svrati ponekad, 205 postova
  • Motocikl: BMW F650GS

Sliku sam samo ubacio kao ilustraciju, ali sustina, na crvenu liniju dolazi prasinjarka gumica a na zelenu naleze sijalica. E sad ako nema gumice u sve ovo izmedju ce ulaziti djubre neko, po meni i verujem da ce razjebati far vrlo brzo

Ne znam kako je na kolima tehnicki resena autonivelacija ksenona ali kada bi tako nesto bilo da se doda za maglenke po meni bi bilo najbolje resenje

far.jpg

• Maxi Scooter Club, 6007 postova
  • Motocikl: Peugeot Satelis250.... Honda NC750XD
Pre 1 sat, doctore je napisao:

Ne znam kako je na kolima tehnicki resena autonivelacija ksenona

Ziroskopi citaju/vide polozaj prednjeg-zadjneg kraja vozila, informaciju salju racunaru, racunar komanduje malim el. motoricima, el. motorici podesavaju visinu snopa.

Kod zakretanja snopa (ili aktivacije samo leve il samo desne maglenke) prilikom ulaska u krivinu, isti je postupak kao gore opisano, samo sto umesto ziroskopa imamo senzor ugla volana.

Nivelacija za visinu i nije neophodna, znacila bi nam mogucnost zakretanja snopa oborenog svetla prilikom ulaska u krivinu kad smo na motorce u nocnim uslovima.

• Svakom po zasluzi, 11360 postova
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Skupo.... 

Zato je najbolje montirati LED maglenke na prednje stapove tako da svetlosni snop prati zakretanje tocka. 

• Drug član, 1133 postova
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A / Suzuki GSF 1200 bandit / Ducati ST4s

Kad se sve sabere i oduzme sva ta svetla su lepa na oko ali minimalno poboljšavaju vidljivost jer manje više svi noću vozimo kao babe s obzirom na uslove puta. Maglenke bacaju ispred nosa, a spotove i ne možeš nešto naročito da koristiš jer svakome u susret smeta te zbog toga se sporije i vozi i ne vredi bacati pare. 

• Maxi Scooter Club, 6007 postova
  • Motocikl: Peugeot Satelis250.... Honda NC750XD

Kako ko Bane, kako ko.... ispred mene je dan :jee:

Rajce ne vredi na prednje amortizere tj vredi ako ideš baš malom brzinom. Po mraku najbolje se vidi sta se dešava sa svetlom kad se obori motor u krivini, sv. snop se ponaša kao recimo avion u letu kad promeni pravac... horizontalna crta pređe u dijagonalnu.

Ako imamo projektor, ulazak u levu krivinu, dobicemo veliku rupu od svetla na toj strani jer i sam projektor menja ugao, izlaz iz krivine nemoguće je videti.

Donekle rupu ispegla dugo svrtlo al ništa značajno.

• Podržavam 1