Jump to content

Moto Zajednica

LED dodatna svetla

Recommended Posts

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Road King

Ako hoćeš da imaš bolja svetla a da pri tome nikom ne smetaš u vožnji najbolje bi bilo da kupiš odgovarajuću led sijalicu za postojeći far na tvom motoru (ako koristiš neko od standardnih modela H4, H7, H9, H11...). Sa kojekakvim dodatnim spot reflektorima samo se prave problemi i bacaju pare). Kod izbora sijalice treba u startu da zaobiđeš jeftinije varijante (10-20USD)...

Kvalitetna sijalica dolazi sa drajverom van samog kućišta sijalice (jako bitno pošto je drajver najosetljivija komponenta kod led svetiljki), bitno je da sam led svetlosni izvor bude što ve će svetlosne snage tj, što veća vrednost lumena po vatu lm/W (barem 130lm/W ili više) i da samo kućište sijalice bude aluminijumsko sa što boljim hladnjakom. Kod mene su se jako dobro pokazale sijalice sa trakastim bakarnim hladnjakom (snop od 6 bakarnih traka koje se lako razmeste u kućištu fara). Na tri motora sam namestio ovakav tip sijalica (H4, H9 i H11) i to sve radi jako dobro, na prvom motoru već tri godine H4 sijalica radi bez problema. Nadam se da sam bio od kakve takve pomoći :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Hvala na savetu. Zimus sam kupio LED sijalice, H1 i H3 sa ventilatorskim hlađenjem i drajverima, za moj TDM 850. Vrlo korisno šta si napisao jer sam ja gledao kako da izbegnem-skinem drajvere. Nisam još ništa montirao jer mi je hladno u garaži.

Promenio član jovan.v
greška pisanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 300 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, CRF 1000L

A kako se ova bakarna/aluminijumska traka spakuje ispod onog gumenog poklopca fara? Ona dodje ko gumica prasinjarka, higijenicarka na faru jer ako se nakupi djubre unutra... Ja uzeo na probu neku ksenon sijalicu, stavio u stakleni far da vidim kako ce sijati (stari motor, staklo sa prizmama sa cistim ogledalom) i ryzocarenje... Sija neznatno jace nego kvalitetniji Philips/Osram... Ostadose mi one maglenke dole, najveci problem je stelovanje u sistemu prazan/opterecen motor, al sto sijaju:na_glavi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Road King

Bakarna traka je veoma savitljiva i oblikujes je vrlo lako. Gumeni zastitnik ne moze nikako da se stavi a i ne treba ti jer sama led sijalica ima dihtung na sebi pa ne moze da udje nikakva prasina u far.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8925 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ne bi se smeo kladiti u to da zaštitna guma/poklopac sa zadnje strane ne treba....treba i te kako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 300 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, CRF 1000L

Sliku sam samo ubacio kao ilustraciju, ali sustina, na crvenu liniju dolazi prasinjarka gumica a na zelenu naleze sijalica. E sad ako nema gumice u sve ovo izmedju ce ulaziti djubre neko, po meni i verujem da ce razjebati far vrlo brzo

 

Ne znam kako je na kolima tehnicki resena autonivelacija ksenona ali kada bi tako nesto bilo da se doda za maglenke po meni bi bilo najbolje resenje

far.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8925 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 1 sat, doctore je napisao:

Ne znam kako je na kolima tehnicki resena autonivelacija ksenona

Ziroskopi citaju/vide polozaj prednjeg-zadjneg kraja vozila, informaciju salju racunaru, racunar komanduje malim el. motoricima, el. motorici podesavaju visinu snopa.

 

Kod zakretanja snopa (ili aktivacije samo leve il samo desne maglenke) prilikom ulaska u krivinu, isti je postupak kao gore opisano, samo sto umesto ziroskopa imamo senzor ugla volana.

 

Nivelacija za visinu i nije neophodna, znacila bi nam mogucnost zakretanja snopa oborenog svetla prilikom ulaska u krivinu kad smo na motorce u nocnim uslovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Skupo.... 

Zato je najbolje montirati LED maglenke na prednje stapove tako da svetlosni snop prati zakretanje tocka. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 300 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, CRF 1000L

Ja sam zbog pracenja skretanja gledao da ih stavim na stapove ali nema mesta... Onda su zavrsile na zastiti motora i rade al ne prate.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2777 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Kad se sve sabere i oduzme sva ta svetla su lepa na oko ali minimalno poboljšavaju vidljivost jer manje više svi noću vozimo kao babe s obzirom na uslove puta. Maglenke bacaju ispred nosa, a spotove i ne možeš nešto naročito da koristiš jer svakome u susret smeta te zbog toga se sporije i vozi i ne vredi bacati pare. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8925 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Kako ko Bane, kako ko.... ispred mene je dan :jee:

 

Rajce ne vredi na prednje amortizere tj vredi ako ideš baš malom brzinom. Po mraku najbolje se vidi sta se dešava sa svetlom kad se obori motor u krivini, sv. snop se ponaša kao recimo avion u letu kad promeni pravac... horizontalna crta pređe u dijagonalnu.

Ako imamo projektor, ulazak u levu krivinu, dobicemo veliku rupu od svetla na toj strani jer i sam projektor menja ugao, izlaz iz krivine nemoguće je videti.

Donekle rupu ispegla dugo svrtlo al ništa značajno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova

drugar ih je stavio u fazera 1000 i dobio veliko poboljšanje u odnosu na klasične sijalice.Ima li neko iskustva.Kod mene na versisu je zaštitna guma-poklopac fara od nazad i otvor na njoj za kontakt GRLA na sijalici.Grlo se vidi spolja.Ako stavim ovu sijalicu koja ima hladnjak sa kulerom spolja i zalijem vodom da li može nešto da se desi

0110225.jpg
WWW.WOBYHAUS.CO.RS

- LED Sijalice, H7 - 20W, 2000lm - Kvalitetan tajvanski CSP čip - Radni vek: do 30000 sati

imai ovo mislim daje bez ventilatora

0110221.jpg
WWW.WOBYHAUS.CO.RS

- LED Sijalice, H7 - 22W, 2000lm - Kvalitetan tajvanski COB čip - Radni vek: do 30000 sati

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Sarajevo
  • Motocikl: Honda NC750x

Pozdrav ljudi,

Vidim da se vecinom raspravlja o nekim jeftinijim varijantama. Sa druge strane, koliko kostaju kvalitetna dodatna svjetla?

Da li je puno 150eura za halogena i 250e za LED fog lights? Koji su proizvodjaci zastupljeni? Znam samo za Givi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2777 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
BEAR.RS

<p>LED SIJALICE ZA SREDNJE/DUGO SVETLO, MAGLENKU H4 SET PHILIPS ZES chip 8000LM</p> <p>BAZA SIJALICE...

Na sugestiju našeg elektro guru-a @Arakis otidoh do gore navedene firme i pazarih gore navedene. Jednom rečju bruka kako su dobre. Ne razbacuju svetlost, linija na zidu, a kad blicnem uhhhh. Hvala kolegi na sugestiji ......sledi komplet ledizacija na vozilima. 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Nekoliko godina sam se patio sa raznim varijantama LED svetla na motoru i kolima. Pri tome sam najmanje 4 para kupio bez veze, odn. bez koristi ili problema sa montažom. Uz to kupio sam (bez veze) i 2 para spot setiljki. Proletos sam ugradio LED sijalice sa ventilatorima i CANBUS-om (šta god da to znaći) u moj TDM 850 4TX i auto NISSAN Qashkai. Na TDM-u je kratko svetlo projektorsko i lako se ugradi H1 LED sijalica. Ne uzrokuje nikakve smetnje zbog projektora a svetlost je znatno jača. Zbog zaptivača na sijalici zaštitnu kapu nisam vratio. U reflektorsko dugo svetlo sam ugradio H3 LED sijalicu. Ima rasipanja snopa ali to nikome ne smeta jer ga ne koristim kad neko nailazi. Takođe znatno bolje svetli od halogene sijalice. Zaštitnu kapu sam vratio u nadi da će hlađenje biti dovoljno jer se dugo svetlo koristi povremeno i noću kada je hladnije. U rezervi nosim sa sobom staru halogenu sijalicu. Uglavnom zadovoljan sam urađenim i do sada nema nikakvih problema. Na tehničkom nisu obratili pažnju na sijalice.

Ranije namontirane spot LED lampe koristim kao dodatna dnevna svetla. Noću su beskorisna i svima smetaju. Pre tehničkog sam ih moramo demontirati.

Na kolima sa u kratka projektorska svetla ugradio LED sijalice bez zaštitne kape, jer na njima inače ni halogena nemaju kapu već zaptivajući prsten. Zbog CANBUS dekodera na sijalici automatika NISSANa ne signalizira nenormalnu situaciju. Duga svet su reflektorska i imaju zaštitnu kapu. Zbog toga sam ostavio halogena.

Kod LED sijalica je najbitnije, osim svetlosne snage, da je polje sa LED što tanji, da bi što više ličio na originalnu žarnu nit. Treba uzeti one na kojima se LED raspoređene na 2 strane, a ugraditi da trake sa LED "gledaju" levo-desno.

Izvinjavam se ako sam odužio ali sam hteo izneti vlastita iskustva koja sam dosta skupo platio.

Za novce koje je naveo r_faruk mogu se kupiti solidna dodatna svetla sa projektorima. Ja bi kupio varijantu sa kratkim-dugim svetlima. SPOT lampe su po meni beskorisne.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3962 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Osram ima od nedavno homologirane LED žarulje koje zamjenjuju Halogen.

 

 

 

2-format2002.jpg&key=5d1bcf9f97c3a2350e1af33ee9a0bf2b57528d8c1fc89e05c570fd445572d994

WWW.HANDELSBLATT.COM
Die Zulieferer leiden unter der Absatzkrise der Autobranche. Die AMS-Tochter will jetzt mit einer Neuentwicklung den Gebrauchtbestand monetarisieren.

 

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Кладово
  • Motocikl: Мотобус

Da i ja podelim svoja iskustva sa LED sijalicama i farovima jeftine (kineske) varijante.

U duga svetla sam postavio H7 LED kao i jovan.v, tako da diode budu okrenute levo i desno.

Kao dodatna svetla sam postavio po preporuci prijatelja:

https://www.aliexpress.com/item/4000876131669.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6af74c4dLKi02G

Kod njega ova svetla rade već 2 godine bez problema. Daju dosta svetlosti i kada se okrenu pravilno lepo osvetljavaju put u zoni oborenog svetla.

i ova koja koristim već godinama:

meta_image.png
WWW.KUPUJEMPRODAJEM.COM

Preko 3 miliona oglasa, na jednom mestu!

Ova svetla su slabija 2x10W. Takođe su se pokazala kao kvalitetna za te pare. Jedino ovaj inbus koji spaja nosač sa farom treba obezbediti lepkom za navoje jer se zna olabaviti od ibracija. Sva svetla su raspoređena što je šire moguće za moj motor, tako da daju jednu celinu koja je znatno uočljivija. 

Ukupno kada vozim danju imam uključeno kratko svetlo na motoru i ova 4 dodatna svetla okrenuta tako da ne smetaju vozačima koji dolaze u susret.  Iako mi ne blicaju da oborim svetla primetio sam da me mnogo bolje uočavaju danju (što mi je i najbitnije). Ako neko izlazi sa sporednog puta za svaki slučaj mu blicnem (jer sam primetio da duga bacaju bar trostruko dalje od dodatnih).

Noću ne vozim osim u slučajevima kada je to par km pred sam cilj i po gradu.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
On 2.10.2020. at 21:11, BaneVuk58 je napisao:
BEAR.RS

<p>LED SIJALICE ZA SREDNJE/DUGO SVETLO, MAGLENKU H4 SET PHILIPS ZES chip 8000LM</p> <p>BAZA SIJALICE...

Na sugestiju našeg elektro guru-a @Arakis otidoh do gore navedene firme i pazarih gore navedene. Jednom rečju bruka kako su dobre. Ne razbacuju svetlost, linija na zidu, a kad blicnem uhhhh. Hvala kolegi na sugestiji ......sledi komplet ledizacija na vozilima. 

postoji i ovakva h7 a moje pitanje je da li led može da ide u farove koji imaju ispred sijalice onaj šešir koji valda ima funkciju da vraća svetlo nazad na far.Konkretno je moj far od versisa takav,

Takodje ova sijalica je kratka i verovatno može da stane ispod gume.Koja je funkcija da ventilator stalno vrti unutrašnji vazduh unutar fara,i ako viri da li je ona stvarno ip67 jer mi je sve to čudno zbog ventilatora .

Nisam baš nešto obavešten o led sijalicama pa možda će nekom delovati ovo dosta glupo što sam pitao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Кладово
  • Motocikl: Мотобус
On 19.11.2020. at 18:15, drmilan_ je napisao:

Pusti neku sliku kako to sve izgleda/sija

Sa namerom sam danas stao da snimim video zapis za svetla. Ne umem ovde da okačim video pa sam izabrao ove dve fotke. 

Takođe sam stao tako da u kadru vidite i sunce koje je danas bilo izdašno. Prijalo je i u vožnji. Čak i kada je sunce iza mene i zalepljuje vozače koji mi dolaze u susret, motocikl se zbog ovih dodatnih farova lepo vidi.

Na prvoj fotografiji rade 4 dodatna LED fara, fabrički xenon kao kratko, dnevna i duga svetla (2xH7).

Na drugoj radi sve osim dugog svetla (2xH7).

Sve osim kratkog (Xenon) su led svetla.

 

viber_image_2020-11-24_21-15-09.jpg

viber_image_2020-11-24_21-15-091.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2777 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

uzgred nadješ neku app tipa post video varijantu, copy url adresu i postuješ na tvoju objavu i to je to

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Кладово
  • Motocikl: Мотобус
Pre 9 sati, drmilan_ je napisao:

Bas dobro sijaju, za 6e koliko kostaju, alal vera. Imacu u videu ako mi riknu ove

Ove gornje su me koštale oko 60 evra sa svim nametima. U paketu se dobija sve komplet što je potrebno.

Donja led je 6 evra komad. Kada se na tih 12 evra za dve doda i neki dobar prekidač, relej, osigurač i kablovi.... U zbiru izađe oko 25. Ali rade već treća godina bez i jednog problema. Tražio sam pre neki dan da kupim još dve kao rezervu. Kaže prodavac da ih odavno više nema u prodaji. Kod Kineza su skuplje a  i poštarina nije zanemarljiva. Nađoh slične za 900 din na KP ali četvrtastog kućišta. Iz tog razloga sam poručio još jedan komplet ovih gornjih kao rezervu, za slučaj da neka prestane da diše. 

Juče sam pouključivao sve moguće potrošače u vožnji i sva svetla osim dugih. Posle skoro 200km nisam primetio ni najmanji problem. Nemam predstavu koliko troše grejači oba sedišta i ručki. Za muziku pretpostavljam da ne vuče mnogo. Svetla mi vuku max 150W+100W duga dva. Na postojeću sam takođe dodao vazdušnu trubu koja ima osigurač od 30A. Nju sam juče zaboravio da upotrebim, ali mislim da to opterećenje na sekund ne pravi probleme alternatoru već akumulatoru. Nadam se da ne grešim?

Ako neko ima predstavu značilo bi mi da napiše koliko vuku ti grejači. Muziku ionako ne koristim. Samo sam eksperimentalno pouključivao da vidim da li ima problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Кладово
  • Motocikl: Мотобус
Pre 10 sati, BaneVuk58 je napisao:

uzgred nadješ neku app tipa post video varijantu, copy url adresu i postuješ na tvoju objavu i to je to emoji6.png

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 

Писао сам у нади да ће надлежни успети да додају опцију за директно постављање кратких видео записа. :care:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja