Jump to content

Moto Zajednica

skid plate V Strom DL650

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

Tražim već neko vreme da kupim skid plate, našao sam nekoliko modela koji mi se sviđaju, ali cene za njih počinju od 150€ pa dokle zamisliš, pa dok mi neko to donese iz inostranstva, još ako platim i carinu... Onda mi pade na pamet – imam dosta alata, TIG aparat za zavarivanje, pogledam okolo po radionici - ostalo nešto običnog čeličnog flaha debljine 5mm i odlučih da probam da napravim skid plate, koji će najviše odgovarati mojim potrebama. Prvi pokušaj od običnog lima 1mm

 

image.jpg

free image uploading

 

image.jpg

photo hosting

 

Ideja je bila da napravim ram – koji daje čvrstinu,

 

 

image.jpg

upload pic

 

na njega da se kači limena obloga

 

image.jpg

photo hosting

 

koja bi se skidala, npr.kada se radi servis. Posle više pokušaja, napuštam ovu ideju – nije ispalo onako kako sam zamislio.

 

image.jpg

images upload

 

 

U toku rada na prototipu, nailazi brat i posle par minuta zavitlavanja na temu dizajna skid plate-a, odlučuje da se priključi i da probamo zajedno da napravimo nešto što bi moralo da ispuni više uslova koje sam postavio na početku. Prvi uslov je bila zaštita hladnjaka ulja, drugi je bila čvrstina – cela konstrukcija je morala da bude dovoljno jaka i na kraju izgled. Istraživao sam po net-u i video da se većina onih koji se mogu naći u prodaji prave od aluminijuma debljine 4mm – to mi se učinilo mekim, a imajući u vidu da neću da se zezam sa rđom, izbor je pao na prohrom. Dovoljno je jak, a ne rđa i ne mora da se farba/plastificira kada ga kamenje, sa vremenom, ošteti u toku vožnje.Oduševljenju nije bilo kraja, kada sam skapirao da mi je ostalo i prohromskog flaha 20x4mm i prohromskog lima 1mm - bacamo se na posao. Pošto smo napravili prototip od običnog flaha, krenuli smo sa pravljenjem bočnih strana, nakon toga se pravi zadnja strana(koja ide ispod motora).

 

image.jpg

free image upload

 

image.jpg

image hosting

 

image.jpg

image hosting over 10mb

 

 

Zavarivanje zadnjih nosača.

 

image.jpg

img host

 

 

Zatim se pravi deo koji se nalazi najviše na udaru u odnosu na smer kretanja(ralo)

 

 

image.jpg

image free hosting

 

 

odlučujemo da ga povežemo pod uglom u odnosu na levu i desnu stranu konstrukcije, da bi se sila kojoj će biti izložen(u slučaju udarca) razložila na dve manje.

 

 

image.jpg

images hosting

 

 

Gotova je gornja strana, još donja...

 

image.jpg

free upload

 

image.jpg

image hosting over 10mb

 

Malo brušenja...

 

 

image.jpg

img hosting

 

 

Dolazimo do zaključka da treba ojačati donju površinu(pod) i dodajemo još jedan komad flaha, koji stoji uspravno(da bi mogla da izdrži što veću silu(koja bi delovala odozdo) – bilo je malo zezanja naći tačan položaj, zbog izd.grane, a sa druge strane - hteo sam da skid bude što viši(udaljeniji od puta).

 

 

image.jpg

photo sharing websites

 

 

Ojačavanje gornje ivice i stavljanje osnove za koje se zavaruju držači za crash bar.

 

image.jpg

20mb image hosting

 

image.jpg

gif uploader

 

 

Isecanje lima za prednji kraj, kirnovanje i bušenje rupa...

 

 

image.jpg

image hosting site no sign up

 

 

Dodatno ojačavanje „poda“. Odustao samo od zatvaranja dna limom iz više razloga. Prvi je da strom spada u soft enduro motore,tj.može da se vozi van asfalta ali dosta ograničeno(vrlo retko idem van asfalta) – u toj varijanti mi nije neophodno potpuno zatvaranje poda. Sa druge strane voda i sve ostalo što bi moglo na neki način da upadne u skid se lakše cedi/ispada ovako...

 

image.jpg

photo uploading

 

 

Gotovo sa zavarivanjem, početak peskiranja ...

 

image.jpg

photo uploading

 

 

Nakon peskiranja ...

 

 

image.jpg

image free hosting

 

 

Montaža na motor...

 

image.jpg

image free hosting

 

 

image.jpg

image hosting free no registration

 

image.jpg

image hosting over 5mb

 

image.jpg

upload gambar

 

Provera - da li smeta prilikom obaranja motora?

 

 

image.jpg

photo sharing websites

 

image.jpg

post images

 

image.jpg

images upload

 

image.jpg

upload

 

 

Prvo kače fuzasteri, pa tek onda skid plate - Zadovoljan rezultatima...Nakon probne vožnje od nekih 200km, sve se pokazalo kako treba. Vozio sam sve vreme po asfaltu, po dobrom i lošem putu i sve se pokazalo OK. Na kraju dana - izuzetno zadovoljan!! Imam ideju šta bih drugačije uradio da ga ponovo pravim, ali to nekom drugom prilikom...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12239 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Bravo! Odlično izgleda a čuva donji deo agregata i filter ulja od kamenčića što je i cilj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

Izgleda odlično ali čini mi se da bi bilo ljepše bez ovog zadnjeg i najdužeg flaha sa strane.

 

Verovatno si u pravu. Svaka sugestija je dobrodošla!! :zdravo:

 

Prilikom pravljenja sam se trudio da ga napravim što jačim, a da opet ne bude previše težak. Računao sam :stabre: da tri flaha sa svake strane, mogu da izdrže poprilično opterećenje(u odnosu na istureni donji deo-ralo).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

K'o što se kaže "svršenom poslu mane nema" moram da dam malu zamerku na generalno dobro odradjen posao: nije lako izbušiti 234 rupe (pogotovo u prohromu) pa da budu baš savršeno u nizu, ali malo više truda bi rezultovalo izvanrednim skid plate-om. Ovako je samo vrlo dobar.

:takoje:

 

Da je jak, ne sumnjam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

K'o što se kaže "svršenom poslu mane nema" moram da dam malu zamerku na generalno dobro odradjen posao: nije lako izbušiti 234 rupe (pogotovo u prohromu) pa da budu baš savršeno u nizu, ali malo više truda bi rezultovalo izvanrednim skid plate-om. Ovako je samo vrlo dobar.

:takoje:

 

Da je jak, ne sumnjam.

 

Priznajem, kriv sam :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova
  • Lokacija: Tara
  • Motocikl: nemam

wow, odlican posao, jos kad bi se bacio u biznis pa krenuo da ih pravis imao bi prvu musteriju u meni. Ni meni se bas ne daje 200 eura za SW Motech-ov za Versysa, a trebace.

 

Da nisi mozda zainteresovan da mi pomognes?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Odlicno izgleda, samo mislim da si ga napravio prejakim, tj preteskim bez neke potrebe, koliko je odokativno tezak ?

 

Inace, jako bi se iznenadio kad bi video sta je sve u stanju da izdrzi 4mm debeo alu skid plate, daleko od toga da je slab.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

wow, odlican posao, jos kad bi se bacio u biznis pa krenuo da ih pravis imao bi prvu musteriju u meni. Ni meni se bas ne daje 200 eura za SW Motech-ov za Versysa, a trebace.

 

Da nisi mozda zainteresovan da mi pomognes?

 

Borise, prilikom pravljenja skid-a sam mere uzimao sa svog motora. Ukoliko si spreman da malo vremena utrošiš kod mene, mogli bi da probamo!! Sve ostalo sam ti poslao na pp.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

Odlicno izgleda, samo mislim da si ga napravio prejakim, tj preteskim bez neke potrebe, koliko je odokativno tezak ?

 

Inace, jako bi se iznenadio kad bi video sta je sve u stanju da izdrzi 4mm debeo alu skid plate, daleko od toga da je slab.

 

I mene je zanimala težina, pa odlučih da premerim i prijatno se iznenadih - 3,9kg :jee:

 

20140425_193523.jpg

windows screen capture

 

Hvala na komentaru za izgled. A što se tiče aluminijumskih, nikad i nisam rekao da ne valjaju, već da mi se aluminijum učinio slabim(moj subjektivnii osećaj), pa je moj izbor pao na prohrom. Daleko od toga da mislim da "fabrički" ne valjaju - već mislim da su preskupi. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: GSR 600 K8

Super je! Pravicemo meni ceo kavez za street-a :-)

 

Naravno!! :aha:

 

P.S. Znam ko će da mi pomogne i sledeći put, kada proveravam koliko može da se obori motor, a da ne zakači skid plate. :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 600F2

Super je! Pravicemo meni ceo kavez za street-a :-)

 

Naravno!! :aha:

 

P.S. Znam ko će da mi pomogne i sledeći put, kada proveravam koliko može da se obori motor, a da ne zakači skid plate. :zvizduk:

 

Nikakav problem samo ce nas trebati troje ako naleti neki GS1200 :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja