Jump to content

Moto Zajednica

Enduro škola...

Recommended Posts

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Pričam po malo sa drugarom. Samo ovaj forum ima preko 28.000 članova (znači postoji tržište), i re‚ko bi da barem polovina te populacije ima "eduro "motor ili motor koji bi sa manjim izmenama to mogao biti. Takođe primećujem da raste interesovanje za off road vožnju. Verovatno ljudi brzo izgustiraju asfalt u svom kraju pa im ovo izgleda kao proširenje slobode, novi vidici itd (što i jeste).

Zvanične auto i moto škole svoj posao rade kako rade, crne statistike su nemilosrdne. Verovatno ima više razloga zašto je to tako da ne zalazim ali škola ili kurseva ENDURO vožnji kod nas nema. Neka me neko ispravi ako grešim.

E sad, ja nisam čuo da je kog nas neko poginuo u šumi. Nema drugih učesnika u saobraćaju, sve zavisi od tebe, brzine su male, uglavnom voze iskusniji vozači ali opet mi se čini da tu postoji ogromna praznina koju ili nema ko, ili nema interesa da ispuni.

Ja sam već mator momak, nisam baš iskusan ali se snalazim. Mnogi od nas nemaju dovoljno vremena ni para da po 6 h. dnevno vrte po livadama i potocima kako bi sami naučili trikove. Za mene je znatno produktivnije da mi to neko sa znanjem / iskustvom / autoritetom / dobrim pedagoškim pristupom, pokaže ( i naplati naravno), nego da 6 meseci pokušavam na pogrešan način da preskočim balvan.

I nemojte sad ono "samo ti peglaj, samo će ti doći iz dupeta u glavu", jer to često nije istina.

Druge "outdoor" aktivnosti (posebno one koje imaju i dobru dozu rizika), imaju svoju hijarajhiju i metodologiju školovanja. Kod nas se to svodi na "da li sam dobro shvatio" yutube neke strane komercijalne školice.

Čini mi se da je došlo vreme da se u ovoj oblasti uvede neki oblik obuke (za one koji hoće naravno), od početne do napredne. Tako bi brže napredovali, smanjili broj potencijalnih povreda, popularizovali aktivnost a neko od boljih i posvećenijih vozača bi mogao da zaradi koji dinar. O mogućnostima potencijalnog "enduro turizma" neću govoriti, dosta vas je već o tome razmišljalo a neki su i probali.

Ovo je tema uz čiju pomoć bi trebali da motivišemo prvenstveno klubove, organizatore, dobre vozače, bivše ili sadašnje takmičare i sličnu populaciju da se uključe. Korist bi mogla biti zajednička.

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

 

E sad, ja nisam čuo da je kog nas neko poginuo u šumi. Nema drugih učesnika u saobraćaju, sve zavisi od tebe, brzine su male, uglavnom voze iskusniji vozači ali opet mi se čini da tu postoji ogromna praznina koju ili nema ko, ili nema interesa da ispuni.

Ja sam već mator momak, nisam baš iskusan ali se snalazim. Mnogi od nas nemaju dovoljno vremena ni para da po 6 h. dnevno vrte po livadama i potocima kako bi sami naučili trikove. Za mene je znatno produktivnije da mi to neko sa znanjem / iskustvom / autoritetom / dobrim pedagoškim pristupom, pokaže ( i naplati naravno), nego da 6 meseci pokušavam na pogrešan način da preskočim balvan.

 

Jednom prilikom na Glinari se kupilo cini mi se dvadesetak a mozda i vise motora i totalno neplanski se pretvorilo na predavanje u prirodi gde je Koma odrzao pravi enduro cas sa sve primerima iz voznji... i moram reci samo :takoje: :takoje: :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Sati na motoru, svaku voznju od nekog boljeg kupis fore, pitas, vezbas i opet sati na motoru. U svakoj voznji ima nekp bolji pa glddas sta radi. Ako ti za nesto treba 50 sati da savladas. Uz dobar savet mozes to za 25-30 ali ne za 2 sata. Niko ne moze da vozi umesto tebe. Skola je super ideja i mnogo moze da unapredi voznju i ubrza napredak ali znam da drugar bas nije uspeo sa cross skolom iz par razloga. Ovo je srbija i svi znaju najbolje, svi bi da budu pro za jedan trenong i najbitnije ljudi se jedva skrpe za gorivo , voze sa uzasnim gumama, malo ko ima da odvoji 10-20e po treningu bar dva puta nedeljno.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

@Alp ...ideja je odlicna, ja sam je potencirao i vise navrata, pa cak i da se prosiri na "Kurs bezbedne voznje - BJB" ... u smislu voznje motora po neasfaltnoj podlozi.

 

Naravno , svi znamo da postoji , idealan teren za treninge...kad se radi o Vama iz BG-a ...a to je Glinara....

samo ni ta Glinara ne znaci, bez nekog ko je poznaje ili ce ti objasniti , kako sta prelaziti od prepreka....

 

Prijavio sam se i na Xross iz tog razloga, da bih "krao" znanje iz off road voznje i naucio nesto......jer daleko sam ja od takmicara za tu disciplinu..... a volim je. :neznam:

 

U svakom slucaju, ja sam za neku akciju po tom pitanju, uz sugestije i savete iskusnijih drugara.... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Evo ja da se javim kao ciljana grupa ova ideje :)

 

 

Uzeo prvi motor, ST, i veoma me zanima off, nikada ranije nisam vozio motor...

Podigao sam kredit za motor, sad ide registracija i veeeeoma kuburim sa finansijama ali mislim da bih najradije dao tih 10-20e, sto neko rece, za bas ovako neku akciju(po casu naravno)..

 

Verujem da je veoma poucno i dobro i kada se skupite i odete u voznju ali tu postoji "prbolem" nama neiskusnima jer znamo da ne mozemo da vas pratimo pa i nema smisla da se prijavljujemo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ideja je odlicna, da tako nesto postoji u mojoj okolini sigurno bi se prijavio. Naravno ne kod Pere i ZIke koji su se vozili na livadi iza kuce, pa misle da sve znaju, nego kod pravog dokazanog znalca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Yamaha 500XTZ Tenere (3AJ) - AGAIN :)

Ideja je odlicna. Samo jos da se jave dobrovoljci koji imaju takmicarskog iskustva u krosu i enduru da mozda (na pocetku) nesto neformalnije, a posle i na formalniji nacin, prenesu nama nubovima svoje znanje i za to uzmu koji jevar. Gledao sam mnostvo klipova na Jutjubu i (verujem) da mi je dosta pomoglo prilikom kapiranja odredjenih principa, ali je potpuno druga prica kada postoji neko ko ce te posmatrati dok nesto radis i ukazati na greske.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Evo ja da se javim kao ciljana grupa ova ideje :)

 

 

Uzeo prvi motor, ST, i veoma me zanima off, nikada ranije nisam vozio motor...

Podigao sam kredit za motor, sad ide registracija i veeeeoma kuburim sa finansijama ali mislim da bih najradije dao tih 10-20e, sto neko rece, za bas ovako neku akciju(po casu naravno)..

 

Verujem da je veoma poucno i dobro i kada se skupite i odete u voznju ali tu postoji "prbolem" nama neiskusnima jer znamo da ne mozemo da vas pratimo pa i nema smisla da se prijavljujemo...

 

 

Za ozbiljan off roud treba i ozbiljniji enduro motor...teskas poput tvog tu nema sta da traze,tj moze ali samo voznja po makadamu i sumskim putevima tj nista ekstremno jer ti to ne dozvoljava konfiguracija motora.

Ja vozim RM 250 ...dvotakna cvaja za neupucene....odvezem ga prikolicom do planine sa par drugara i udri i sta nam bog da.

Pocetnicima bih savetovao sto vise voznje po terenu ...prvo laganije konfiguracije pa onda kad se savlada sve teze i teze.U Srbiji se niko nije naucen rodio a verujem da NIKO nije ni imao enduro ucitelja da bi mu preneo znanje.

Druga stvar je u EU recimio u Austriji gde sam ziveo neko vreme vrlo je razvijen enduro nacin voznje...postoje enduro instruktorori koji ozbiljnio rade svoj posao i od njih bi imalo sta da se nauci .Na nasu zalost u Srbiji tvrdiom da je nemoguce organizovati kvalitetnu enduro skolu ....iz svima nam poznatih razloga...NA ZALOST.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ja bih isto rado odslušao nekog iskusnog u off-road vožnji, rado priupitao par stvarčica i tako... Međutim, mene na primer ne interesuje kao da "preskočim preko balvana" i kako da isteram motor uz 26% uspona po siparu. Prosto zato što nemam motor za to. Mislim da kada bi se i organizovala neka škola enduro vožnje (šta god to tačno značilo), ista bi morala biti prilično fokusirana.

 

Tačnije, ja sa motorom od 170 kila bez goriva i nekim "80% asfalt/20% makadam" gumama, realno nema šta da tražim u nekoj školi u kojoj se uči kako se preskače preko balvana. Isto tako cenim da je nekome ko već ima motor za "preko balvana" prilično neinteresantno i nezanimljivo da sluša kako se po makadamskom ili blatnjavom putu pod nagibom spustiti bezbedno i sigurno sa teškim i opterećenim motorom, jer je pretpostavka da su taj deo priče već apsolvirali.

 

EDIT: Preteče me @Turtle - napisao je praktično ovo što sam i ja...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 306 postova
  • Lokacija: Bgd N44 44 14 E20 27 10
  • Motocikl: KTM 525exc

Kopaonik nam je sve blize, mozda se uz ognjiste i pivo nesto ispili. A mozda bi trebalo zaviriti u komsijsko dvoriste, Hrvati i Slovenci sigurno to vec rade, (vidim da neki dolaze na Kop).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Gavrolini je u pravu... praksa i kilometri u šumi nemaju zamenu ali zato dosta pomogne kada vam neko skrene pažnju kako neke stvari da radite... onda se bolje i brže napreduje...

 

za teže motore je dosta dobar serijal Dual Sport riding Technique i Advanced Dual Sport Riding Technique

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

Za vas sa afrikama i tenerama bolje da upisete auto skolu i uzmete casove za E ili D kategoriju ili koja je vec za slepere i autobuse :-)

  • Hvala 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Može li na PP neki link za skidanje ovih Popsijevih video predloga (Dual Sport riding Technique i Advanced Dual Sport Riding Technique). Pliz :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Odlična tema! 0takoje.gif

 

O ovome već određeno vreme razmišljam (u poslednje aktivno), verovatno kao i svi ostali od kad sam kupio motor i upustio se u prve off-road vožnje.

 

Baš me interesuje da li ćemo uspeti nešto konkretno da organizujemo animiranjem iskusnijih vozača, a lepo bi bilo da nešto od ovoga ipak bude. Verujem da nas ima ovde dovoljno da sa nekom kotizacijom od 10-15 eur po čoveku napravimo dobar fond da potencijalnim ''instruktorima'' pokrijemo osnovne troškove i nadoknadimo izgubljeno vreme.

 

Primera radi, mene je kolega iz Švedske prošle godine prijatno oduševio kada mi je objasnio kako to kod njih funkcioniše:

 

- Event aktivno traje 3 dana i se zove Adventure Days

- Kotizacije je npr 300 eur po čoveku, a u cenu je uključen smeštaj, klopa, instruktori, osiguranje...

- Prvi dan je zamišljen kao opšti trening na poligonu sa uslovno rečeno preprekama/čunjevima

- Drugi i treći dan je uglavnom rezervisan za aktivnu vožnju po terenima u skadu sa mogućnostima ko kakav level vozi.

 

Naravno ima tu i pratećih aktivnosti i sponzorstva proizvođača opreme i motora ala Touratech and BMW ali ok...to je kod njih.

 

Uostalom, koga zanima može da pogleda fotografije od 2009 godine na ovamo na: http://adventuredays.se/en/photos/

 

Da rezimiram:

 

Predstojeći X-Cross Challenge mi je event koji me najviše podseća na ono što bi nama bilo od koristi i što bi moglo da već od sledeće godine preraste u opšte kulturno dešavanje da jedan dan bude neki trening uz instruktore, a sledeći dan takmičarski deo vožnje po klasama i primenjivanje stečenog znanja na treningu.

 

Naravno, ovo je samo ideja i nadam se da mi organizatori navedenog event-a neće zameriti ako imaju druge planove ali me jako raduje činjenica da ima toliko prijavljenih vozača za predstojeći događaj što samo potvrđuje da smo svi zainteresovani da nešto novo naučimo/savladamo/primenimo od iskusnijih.

 

Ja sam se eto malo raspisao, ali mislim da je ova tema veoma perspektivna pa vredi. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Za vas sa afrikama i tenerama bolje da upisete auto skolu i uzmete casove za E ili D kategoriju ili koja je vec za slepere i autobuse :-)

Imamo već i te kategorije i šta sad? :lol:

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 795 postova
  • Lokacija: Beograd

Tema je jako dobra i treba da zazivi,.

Ja sam jednom prilikom organzovao to na glinari, doslo je dovoljno ljudi ali ima drugi problem koji me nije mnogo iznenadio a to je da NIKO NEMA sta da pita? Bilo je par ljudi koji su nesto pitali a ostali cute. To onda nema nekog smisla jer je isto kao da gledas youtube.

Da bi se tako nesto napravilo prvo mora da se napravi dobar poligon gde sve moze i da se proba. Ideja je i bila da se na xross challengu organizuje tako nesto ali bi tada dogadjaj morao da traje tri dana a pitaje je bilo kakav ce odaziv biti i da li ljudi hoce da beze sa posla jedan dan. Prvo da skocimo pa da kazemo hop. Sto se tice teoretskih stvari i nejasnoca gore cete moci da pitate sve, to i jeste poenta. Drago mi je da dolaze i vozaci iz PRO klase iz samog svetskog vrha kao sto su Miha Spindler, Marko Prodan.. Oni mnogo znaju i od njih se moze puno nauciti.

Zbog svega ovoga ce i biti jedan tehnicki poligon kao specijalni ispit za teskase, nista tezak ali sa elementima stajanja, kocenja, balansa...Sve ostalo u velikoj klasi je samo voznja, voznja, voznja i iskustvo.

Ja nazalost zbog obaveza necu stici da tako nesto odrzim jer je ovaj sneg sve pomerio, ali ako se ukaze prilika stojim na raspolaganju. A do tada ako vas nesto zanima pitajte i ovako preko foruma.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 795 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo jednog saveta gde vecina ljudi gresi.

Voznja dok stojite: SVi se guraju napred na volan, na rezervoar. Zasto??? To je najgora stvar, rasteritete zadnji kraj i nema gripa. To ste videli na fotkama ali to se radi kada driftujes jer zadnji kraj nema opterecnje a prednji ima tako mnogo vise.

Dakle kod stajanja telo je uvek u ravnotezi i RUKE SU SLOBODNE... slobodne su i kada idete uzbrdo, i kad idete nizbrdo. Stojite normalno, blago savijene noge, kao kad stojite dok pricate sa nekim.

Cim vas bole ruke znaci da nije dobar polozaj. Ako idete nizbrdo, dupe je pozadi skroz na repu, drzite se nogama za rezervoar a ruke su i dalje slobodne, nikakva sila na njima.

Ako idete uzbrdo, malo cucnite i nagnite se telom napred (ali samo malo kako bi bili i dalje u ravnotezi ) ali ne previse jer ce da rasteritete zadnji kraj i necete imati gripa. Ali i uzbrdo su ruke slobodne, tj. telo je u ravnotezi.

  • Podržavam 21

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Pazi...za lekciju No.1 ...vise nista i ne treba... Koma je objasnio, a sad proba i praksa....:takoje:

 

 

Ko ima nesto protiv enduro-kangrba od 200+.... neka nastavi da vozi biciklicu i ne bere brigu :neznam: ...... ima nas, kojima su one donele dosta off road zadovoljstva ;) i nezadovoljstva :lol::nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Za ozbiljan off roud treba i ozbiljniji enduro motor...teskas poput tvog tu nema sta da traze,tj moze ali samo voznja po makadamu i sumskim putevima tj nista ekstremno jer ti to ne dozvoljava konfiguracija motora...

 

Pa za mene je to ozbiljan off road :)

Salim se, shvatam sta pricas ali stvar i jeste u tome sto je off road i jeste dosta sirok pojam...

Kada sam kupovao motor ideja mi je bila da mogu udobdno da se odvezem 200-300-500km ali da u svakom tretnutku mogu da skkrenem sa puta i provozam se.

Gledajuci ovde po forumu i yt shvatio sam da teskasi bas to i rade- ne treba meni da preskacem balvane i da se penjem uz zid, samo da odem u prirodu i da se vozim ko covek :) Tako da smo vec dosli do 2 grupe ljdui- cross vozaci i teskasi, pa onda pocetnici i napredni... ima tu dosta da se razradi ali i dalje mislim da je super ideja.

 

btw ovo sto ja pricam za moju voznju je cista teorija, vec vise od mesec dana razglabam auto skolu tako da motor stoji kuci parkiran :S

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Evo jednog saveta gde vecina ljudi gresi.

Voznja dok stojite: SVi se guraju napred na volan, na rezervoar. Zasto??? To je najgora stvar, rasteritete zadnji kraj i nema gripa. To ste videli na fotkama ali to se radi kada driftujes jer zadnji kraj nema opterecnje a prednji ima tako mnogo vise.

Dakle kod stajanja telo je uvek u ravnotezi i RUKE SU SLOBODNE... slobodne su i kada idete uzbrdo, i kad idete nizbrdo. Stojite normalno, blago savijene noge, kao kad stojite dok pricate sa nekim.

Cim vas bole ruke znaci da nije dobar polozaj. Ako idete nizbrdo, dupe je pozadi skroz na repu, drzite se nogama za rezervoar a ruke su i dalje slobodne, nikakva sila na njima.

Ako idete uzbrdo, malo cucnite i nagnite se telom napred (ali samo malo kako bi bili i dalje u ravnotezi ) ali ne previse jer ce da rasteritete zadnji kraj i necete imati gripa. Ali i uzbrdo su ruke slobodne, tj. telo je u ravnotezi.

 

 

Kad smo kod teorije... pomocice bar malo onima koji tek ulaze u enduro.

 

Polozaj tela dok vozite u stojecem stavu diktiraju vasa visina, duzina vasih ekstremiteta i kako ste podesili komade i korman.

Dakle, podesavanje polozaja korma i komandi kocnice i kvacila je veoma vazno za udobniji polozaj tela i sigurnije upravljanje. Nekome odgovara da je korman visi, nekome da su rucice nize itd. Podesis sve da tebi bude sto udobnije i bices efikasniji u voznji i napredovanju.

 

Meni, recimo, nedostaje onaj jedan santimetar visine kormana (sto devojci uvek fali) kada vozim u kross cizmama, pa moram malo da se povijem ka napred da ne bih zakljucao laktove. U turing cizmama mi je sasvim ok jer imaju tanji djon od kros cizama.

Naravno, podizaci kormana od 15-20mm ce resiti tu situaciju. ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja