Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha X-Max 250

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 10 sati, urostsi je napisao:

Pa se pitam, jel ima smisla ubaciti negde na crevo onaj običan "pijačni" filter goriva, i gde je najbolje mesto za to?

Ne znam napamet kakav je sistem dovoda goriva jer ih ima raznih.

Ako imas vakum pumpu vanjsku, filter treba da stvais izmedju rezervoara i pumpe.

Ako imas vakum pumpu usrafljenu na dnu rezervoara, ta pumpa vec na sebi ima sito filter, dodatni mozes ubaciti izmedju pumpe i karburatora.

 

Pre 10 sati, urostsi je napisao:

Što se tiče ulja u reduktoru, menjao sam ga (stavio Yamalube gear oil 10W-30, iz Barela). Lepo ga zagrejao, istočio, sipao 0.25l, međutim, ne znam dal tripujem, al čini mi se da zujka pri većim brzinama, ali nekako je "skuterski" zvuk. Hoću reći, 75% skutera se inače slično čuje, ali ja mislim da se moj nije tako čuo. Mišljenja, iskustva :)

Ovde si se malko zeznuo, izbaci to ulje i sipaj menjacko 75 ili 80W90.

 

Pre 10 sati, urostsi je napisao:

Kad smo već ovde, da li ima potrebe menjati bakarnu šajbnu na ovim šrafovima? Taj veliki donji čini mi se ima i o-ring, jel treba njega menjati? 

Ako bakarna sajbna nema ostecenje, mozes je odgrejati i vrtati. Ako ima ostecenja ondak zamena svakako, o-ring gumica ako pusta ulje, masti oko cepa....menjaj.

Vecina preteze sraf za ispustanje ulja i to debelo preko mere i ondak vremenom sjebu navoj ili glavu srafa.

 

Pre 10 sati, urostsi je napisao:

Koje su dobre zamenske pločice, imam utisak da mi je pojeo prednje RMS i prilično izbrazdao tada nov disk (ne vešajte, nije bilo drugih u tom momentu, a bilo mi je baš hitno, rekoh koliko loše mogu biti). 

RMS plocicama nista ne fali, Ok su se pokazale skroz na skroz, na organske mislim.

Dobre su ti Nissi, New Fren, EBC, Ferodo.... pored plocica zameni disk ako je van tolerancija ili ukopan u talasima.

Vidi kako rade klipovi u klestima, dal ide lagano, dal se vracaju, dal glave kojim slucajem i zameni kocionu tecnost (svake 2 godine).

Pored toga, kad si vec u butiku i sve je poskidano... gurni prs i vidi kakvi su lezajevi/semerinzi u tocku, dejstvuj po potrebi.

 

Pre 10 sati, urostsi je napisao:

Bonus pitanja, da li karb traži posebnu pažnju i kada, tj kako da znam da mu treba pažnje? Sunem povremeno Liqui Moly aditiv za ventile i specijalni za čišćenje karburatora. Deluje da sve radi kako treba.

Valja s'vremena na vreme ocistiti karb, nije vezano za km jer je za njega grdje kad stoji nego kad se vozi. 

Simptom loseg karba je muka pri paljenju, radu na leru, ubrzanju, samostalnom gasenju, vecoj potrosnji.

Nemoj sipati nikakve aditive jer aditiv sam po sebi moze biti jak pa samim tim moze napraviti stetu, posebno na gum. elementima.

Sipaj normalno gorivo i uzivaj.

 

Pre 10 sati, urostsi je napisao:

Kako proveriti zadnje amortizere? 

Kao i kod vecine drugih ako nije gasni.... mastan, lupa - menjaj, suv, zdrav, tih, ne ljulja ko blesav - ne diraj nista.

 

Pre 9 sati, R3MAX1989 je napisao:

Imam xmax 2015 god, postoji li mogucnost ugradnje upaljaca od 12V?

Potreban mi je zbog punjaca telefona a imam i onaj kompresor za gume koji radi na 12V upaljacu.

Postoji i vodi racuna oko preseka zice i osiguraca koji ces staviti + rele ce ti trebati. Punjac za telefon nije problem mali je potrosac ali kompresor bas i nije.

Ako nisi siguran da mozes odraditi valjano, pomoc mozes potraziti kod autoelektricara.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova

Hvala Satelis na detaljnom odgovoru. 

 

Proveriću ležajeve i ostalo što si savetovao. Što se tiče diska, jel moguće da je za bacanje već (nije prešao 2000km), msm jel moguće da ga pločica uništi? 

 

Kočna tečnost se menja na max 2 godine, kod mene. 

 

Što se tiče ulja u difu, baš mi je neobična ta preporuka, na čemu je zasnovana? 

 

Ulja me inače rekreativno zanimaju i volim da "eksperimentišem" pomalo. 

 

Međutim, ovde baš nisam eksperimentisao, naprotiv. 

 

Evo izvoda iz servisnog uputstva, strana 22/370, za YP250R. (u prilogu)

 

Selektori maziva za Ravenol, Liqui Moly, Motul, Repsol, svi preporučuju za hub reduction 10W-30 API SL/SM. 

 

Servisno uputstvo, budući da se radi o starom motoru, daje standard ulja SE, što znači (prvenstveno) predviđeno za vozila proizvedena 1972-1980, ali ne isključivo za njih (kao što vidimo). 

 

Nije mi ideja da protivrečim, samo hoću da se informišem oktud savet za (veoma) drugačije ulje od onog u upustvu i savetu mnogih selektora cenjenjih uljara?

 

Edit: Ne rekoh, u Barelu, u servisu, tvrde da oni koriste ovaj 10W-30 Yamalube, prilikom servisiranja, za moj (i slične) skuter(e). 

 

Dodatno, ono što sam čitao istražujući o uljima, je i da ima relativno često situacija kada sintetsko ili sintetičko ulje može da škodi prilikom upotrebe, ukoliko je po normi traženo mineralno, iako je sintetika uglavnom bolji izbor i najčešće backward kompatibilina . Dešava se da se delovi od obojenih i drugih metala pojačano habaju, od aditiva u tim uljima. 

 

 

 

transoil.png

ravenol.png

LM.png

repsol.png

motul.png

Promenio član urostsi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Vecina automobila, traktora, kamiona, pa i dobar broj skutera koristi ulja 70-75-80 gradacije. Ta ulja kao motorna su  redja, manje se zadrzavaju na zupcanicima, vise isparavaju, cesci interval zamene...

Promenio član muljaz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1016 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Paše, koliko se sećam sa Majesty-ja 250. Manje više isti su delovi... A ja poručio svojevremeno sa Ali expresa...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Yamaha x max 250
Pre 13 sati, Štef je napisao:

Paše, koliko se sećam sa Majesty-ja 250. Manje više isti su delovi... A ja poručio svojevremeno sa Ali expresa...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Ide ceo novi deo, loše je sve ukupno. 

Screenshot_20210704-193535_Gallery.jpg

Screenshot_20210704-193601_Gallery.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Xmax 250

Pozdrav, imam sledeci problem sa XMaxom 250; kada se motor zagreje, tipa posle pola sata voznje i ugasi, pumpa za gorivo ne radi i skuter ne moze da upali. Kada se okrene kontakt kljuc pumpa se ne cuje kako bi trebalo vec pisti. Nakon tipa 2 sata, kada se skuter ohladi, pumpa proradi i skuter upali bez problema.

Da li neko ima ideju da li je problem u pumpi ili necemu drugom?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3048 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Pa ako nema Motoklinika, kod uvoznika, na Kupujem Prodajem, onda inostranstvo, eBay.it recimo

 

Traži: parafango yamaha xmax, ima kol'ko hoćeš.

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1577 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct
Pre 1 sat, miloš.nedeljkovic92 je napisao:

Da li neko zna nekog ko prodaje delove za x max? Ne mogu nigde da nadjem prednji blatobran već 2 meseca 

Poslao sam upit ,nemacki ebay. Javim se kad dodje odgovor. 

Promenio član DaliborBP
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Yamaha x max 250
Pre 3 sati, boza_kg je napisao:

Pa ako nema Motoklinika, kod uvoznika, na Kupujem Prodajem, onda inostranstvo, eBay.it recimo

 

Traži: parafango yamaha xmax, ima kol'ko hoćeš.

Našao sam ebay-u u Velikoj Britaniji. Izadje negde 50ak funti sa prevozom. Ali nemam pojma da li će da mi naplate carinu a i nisam nikad porucivao nešto preko ebaya, a samo ali express. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Yamaha x max 250
Pre 1 sat, R3MAX1989 je napisao:

Barel ili platner imaju sigurno…

Imaju sigurno, ali se nisam usudio da ih zovem pošto sam ih pre nedelju dana zvao, membrana karburatora 15000 dinara i to samo guma bez igle itd. Plus 60 dana dostava 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Yamaha x max 250
pre 8 minuta, R3MAX1989 je napisao:

Sve preko 50€ ide i carina i pdv sto mu dodje 33% na cenu proizvoda

Ovo je 46 funti što mu dodje 53 eura... 

Nego sad mi javio drugar ima neki lik na Zvezdari. Za 50e polovan, samo fali mu neka čaura sa strane, tu gde prolazi šraf. Da li to može da se napravi od neke alu cevke da se iseče malo parče?! 

IMG-49df8c08af5fbc5051f6dadb6eb8ac7f-V.jpg

IMG-6b98cedc88eca5fb4fcbd51abfda4e96-V.jpg

Promenio član miloš.nedeljkovic92

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3048 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 21 minuta, miloš.nedeljkovic92 je napisao:

Našao sam ebay-u u Velikoj Britaniji

Sa namerom sam rekao IT, pošto je od tamo jeftinije, i bliže za poštarinu. A takođe sa namerom rekao da pretražuješ po lokalnom jeziku, jer tako dođeš opet do jeftinije ponude. Al kako želiš...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Yamaha x max 250
pre 6 minuta, boza_kg je napisao:

Sa namerom sam rekao IT, pošto je od tamo jeftinije, i bliže za poštarinu. A takođe sa namerom rekao da pretražuješ po lokalnom jeziku, jer tako dođeš opet do jeftinije ponude. Al kako želiš...

Hvala, trebaće delova pa da znam :yamaha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: YAMAHA XMAX 250
pre 37 minuta, miloš.nedeljkovic92 je napisao:

Ovo je 46 funti što mu dodje 53 eura... 

Nego sad mi javio drugar ima neki lik na Zvezdari. Za 50e polovan, samo fali mu neka čaura sa strane, tu gde prolazi šraf. Da li to može da se napravi od neke alu cevke da se iseče malo parče?! 

IMG-49df8c08af5fbc5051f6dadb6eb8ac7f-V.jpg

IMG-6b98cedc88eca5fb4fcbd51abfda4e96-V.jpg

Carina retko kad uzima u obzir cenu koju si platio nego koliko oni procene a kad ne mogu da nadju cenu oni traze od ovlascenog dilera u srbiji i uzimaju tu cenu u obzir i na to sibaju 33% (carina + pdv).

Dron sam bio neki kupio, igracka je i bila neka smesna cena, oni me zvali iz carine pa jel stvarno ova cena a sto nema kameru a sta ce ti, kao kalasnjikov da sam bio narucio… 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja