Jump to content

Moto Zajednica

Karburatori i sve o njima

Recommended Posts

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Svaka ti čast, dobro si ga proučio...

 

Da li mogu da ovakav tip karburatora štelujem sa dva šrafa kao i kod modela koji ima 250, s tim što je jedan od šrafova sakriven ispod kapice?

 

Da li si pronašao neko razliku između ova dva modela ili je samo raspored šrafova drugačiji?

 

Ne bih ja moj dirao kada ga ne poznajem ali bi trebao nešto da napravim sa ler gasom, podešavao sam ga na sajlu pa ima veći broj obrtaja kada se volan okrene udesno a manji ulevo, to baš nije srećno rešenje...

 

I pored toga što sam dodao goriva na igli malo mi troši, valjda zbog promene prenosa... Plašim se da nešto ne pokvarim ali bih voleo da rešim ler gas radi Joskinog paljenja, tako lepo radi u leru sa njim  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Da li mogu da ovakav tip karburatora štelujem sa dva šrafa kao i kod modela koji ima 250, s tim što je jedan od šrafova sakriven ispod kapice?

 

Da li si pronašao neko razliku između ova dva modela ili je samo raspored šrafova drugačiji?

 

Ne bih ja moj dirao kada ga ne poznajem ali bi trebao nešto da napravim sa ler gasom, podešavao sam ga na sajlu pa ima veći broj obrtaja kada se volan okrene udesno a manji ulevo, to baš nije srećno rešenje...

 

Ti svoj ler štelaš okretanjem onog šarafa za zrak, opisano na u prvom tekstu. Znači kad ga odvrćeš dižeš okretaje (dodaješ zrak), kad ga završeć spuštaš okretaje. Bitno ej za reći da okrećeš šaraf za 1/4 kruga, pa onda malo pričekaš da se okretaju ustabile, malo progasiraš i vidiš jel to to. Ako treba onda opet. Ni slučajno okrenuti šaraf za par krugova misleći 'od viška glava ne boli :)'

 

Inače razlika među karburatorima ima, drugačije rješeno štelanje lera, neki dodatni kanali unutar karburatora, daleko bolje rješeno skidanje čašice, drugačija igla,... Meni se daleko više sviđa karburator s 251.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: Obrenovac

 

Ne bih ja moj dirao kada ga ne poznajem ali bi trebao nešto da napravim sa ler gasom, podešavao sam ga na sajlu pa ima veći broj obrtaja kada se volan okrene udesno a manji ulevo, to baš nije srećno rešenje...

 

  :)

 

Tebe druze sigurno muci sajla, treba da je provuces malo bolje tako da se ne napinje kada savijas volan. Sigurno negde zapinje, kada je na leru mora da bude skoro labava u bilo kom polozaju volana, a buzir pricvrscen i na volanu i na karbu,  e onda mozes da stelujes ler na karbu ako je uopste potrebno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Sajla nije kratka nego je ja napinjem na karburatoru zato što drugačije neznam, nisam znao da postoji onaj šraf pod plastičnom kapicom...

 

Da budem iskren sada više ništa neznam, pomešali su mi se modeli u glavi pa nemam poima šta imam na motoru...

 

Verovatno ga neću čačkati kada dobro troši (mada me prodavac zajebao pa sam dobio iglu od 250 ali nije važno), plašim se da nešto ne pokvarim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1836 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

e dali se nekom desavalo da ne moze da nasteluje ler?cak sam zamenio i karburator i opet ista prica,ima ler na 3000 malo pipnem gas on padne na 1000 pa opet sam pocne da urla....pocinjem da sumnjam na fals vazduh,naime flansna je malo napukla na onom deli gde se spaja sa karburatorom.dali je moguce da tu vuce fals vazduh?sutra moram to popraviti posto ovaj drugar hoce da ga registruje.napravio sam drugu granu pa cu probati,

nastavak

poludeo sam zezao sam se danas celo posle podne uzeo sam drugi polovan karburator ali i sa njim isto moguce da ni on nevalja.fals nije napravio sam drugu granu i povezao karburator gumenim crevom i selnama..i zeza isto...uspeo sam da nastelujem da jepo radi kada je sraf za gorivo odvrnut 1 krug a onaj veliki sraf za vazduh zavijen do kraja,tada lepo prima gas,dobro ide brzo smiruje obrtaje kada pustim gas ali je ler premali pa po nekad hoce da se ugasi,igla mi je na trecem zubu od dole,ako odvijem sraf veliki za vazduh dobijem preveliki ler na 2000-3000 obrtaja koji posle nekog vremena brzo padne,slabije prima gas i masina se tesko smiruje.pokusacu sutra da stavim vakumski karburator od neke jamahe 4t koji sam vozio jedno vreme tek kada sam ga kupio,pa cu videti sa njim...jos jedino sumnjam na semerige ali nadam se da nisu mogli propasti od stajanja,mozda sam presao 1000 km a paljen je svremena na vreme.

jos nesto na onaj gumeni cep za sipanje ulja na onu rupicu gore dali je normalno da malo duva?pretpostavljam da je ta rupica tu bas zbog toga ali da pitam,

danas sam probao taj karburator od jamahe i radi bolje do 4000 a posle toga dobije turazu....i treba mu pola minuta da se smiri,mislio sam da ce da se raspadne....rekoh da rasturam redom,skinem altelnator,dobar semerig.vratim sve,da ispustim ulje iz menjaca,kad ono nema kapi,reko u tom grmu cuci zec,sigurno je semerig na radilici,otvorim menjac,kad ono stvarno,ispao semerig :)jupii bar sam nasao kvar.sada trazim  crtez alata za skidanje korpe da bih ga zamenio....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Da li neko ima iskustva sa ovakvom prepravkom:

Posto sam imao veliki problem sa siberom na originalnom karburatoru i zamenio ga sa malo boljim ali ne dobrim, pomislio sam staviti del`orto 30 i vec sam napravio pripremu za usisnu granu, ostala mi je priprema za gumu kucista filtera. Od nekih ljudi sam cuo da je taj karburator u kombinaciji sa MZ-om dosta "brutalan" kako na gasu tako i na potroisnji?

 

 

post-3670-12878999061819_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1836 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

mislim da je bolje da napravis drugu usisnu granu

ali posto je 30mm mislim da nece biti neke velike razlike

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 65 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 650

pa taj delorto je iste velicine kao i fabrickiza mz-a tako da su mozda dizne za nijansu vece od fabrickih jer znam da delorto vhb29ad koji nosi moto guzzi falcone imao centralnu diznu 130 a toliKa je i na mz-ovo karburatoru sto znaci da ovaj moze da nosi 130-140 diznu tako da nece biti velike razlike,ali taj delorto je 100puta bolji od fabrickog binga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Svakakov Delorto karburator je završio kod Impulsa, neznam da li je nešto radio po tom pitanju jer je i on bio u velikoj gužvi kada smo se videli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1836 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

evo danas sam zamenio semerig i nastelovao karburator po etz 251 manualu koji je svakak okacio,2,5 krugova gorivo,vazduh 4 kruga i motor prede :) svakak hvala na uputstvima :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ja sam stvarno bez ideja šta da radim, ne vozim motor jer nemogu da ga upalim na hladno a sa prikolicom nema guranja.

 

Ove godine mi je motor više stajao nego što sam ga vozio!  >:(

 

I neće na hladno nikako ali ako je makar malo radio pali na pola kurble, ide savršeno, sve radi super...

 

Primetio sam i da ako ostavim slavinicu otvorenu iscuri baš dosta. Niti znam gde curi ni šta da mu radim, smučili su mi se kvarovi.

 

A ovo još nije kvar, sve je novo, od radova na mašini prešao sam 210 km i opet da neradi kako treba, strašno. Gde god je ravno ja neidem motorom jer neću moći da upalim, od paljenja na nizbrdici razvukao se lanac pa preskače preko lančanika, poješće zube pre ili kasnije to je sigurno.

 

Kompromisa nema, mora da pali i kada je hladan jer mi u suprotnom ne treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Da li neko ima iskustva sa ovakvom prepravkom:

Posto sam imao veliki problem sa siberom na originalnom karburatoru i zamenio ga sa malo boljim ali ne dobrim, pomislio sam staviti del`orto 30 i vec sam napravio pripremu za usisnu granu, ostala mi je priprema za gumu kucista filtera. Od nekih ljudi sam cuo da je taj karburator u kombinaciji sa MZ-om dosta "brutalan" kako na gasu tako i na potroisnji?

 

 

  Mozda malo kasno, al tek sad sam gledao ovu temu.  Ja imam iskustva sa Delortom. Naime takav Dellorto samo 26 sam svojevremeno bio stavio na moj CZ 350 . Sve sam ja to lepo postavio, motor je palio na pola kurble, ali . . .  jedva da je hteo da ide 80 - 85 km/h. U to vreme nisam imao nikakav drugi karb, a pao je dogovor da idemo na more ( davne 86-te godine ). Sta cu, ja krenem tako na brzinu, i odvucem se do Dubrovnika, i tamo u kampu posle nekoliko dana uhvatim da se zezam sa karburatorom. Elem , pregledam ja karb, sve cisto, sklopim, montiram, upalim ga ali bez one gume koja ga povezuje sa filterom za vazduh , i gle cuda - motor poblesavio - sto Zverinjak rece postao je " Brutalan " ! Montiram ja opet onu gumu do filtera - motor se opet vuce 80 - 85 km/h , skinem gumu, i tako sam ga vozio jos par godina dok ga nisam prodao.  Zakljucak je jedan Dellorto moze, ali bez filtera za vazduh  ( mozda ovo vazi samo za CZ 350 , al pretpostavljam da bi slicno bilo i na MZ-u ).

    Toliko !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Hvala Lijo, tokom zime cu najverovatnije staviti taj karburator pa cu izvestiti o rezultatima.Ja sam ga i dobio sa difuzorom ali cu ,radi boljeg potega probati sa filterom ili bolje receno ,kutijom filtera pa c use malo igrati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Meni covek daje za badava takav karburator ali nema dizne,mogu li negde da se nabave ili mozda odgovaraju MZ-ove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 381 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Suzuki GS500E

Izgleda da više nemate problema sa karburatorima !

Negde na forumu je neko spomenuo a videh i sliku karburatora Bing 54,evo ja naleteh na ovakav Bing 54,ali neće šraf na šraf

Unutrašnji prečnik difuzora ka stublini 36 mm (MZ 30 mm)

Spoljašni prečnik difuzora ka stublini 43 mm (MZ 40 mm)

Prečnik difuzora ka filteru vazduha kao kod MZ-a (odgovara)

Kraći je od  MZ karburatora za nekih 5 mm ali to se može srediti rastezanjem gume kod filtera za vazduh

i ne kači se sajla za sauh već ima polugicu.

Glavna dizna 158

Ler dizna 45

E sad pitanje:šta mislite da li bi ovo funkcionisalo na standardnom MZ 250 ETZ (kao moj).

ja verujem da bi na MZ-u koji je razbušen na 300 cm3 bio pun pogodak a za nebušene neznam,probaću?

 

post-7652-12879059748739_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ma neka troši, imam 300ccm, otkačiću prikolicu, samo mi kombinacija fali kako da dođem do njega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Cvaja sa mnogo goriva nece da radi. Moras pripremiti cilindar i prelive da bi to ferceralo. Ako je ntaj karburator 54 , to je mnogo .. ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Našao mi je Sale jedan ovakav komad pa ću probati. Dugo je mene Bokilic ubeđivao u veću potrošnju ali teško to ide kad sam na oko 3-3,5 litre a povlači fantastično.

 

Međutim smučilo mi se guranje, sa malecnim diznicama neće da pali na kurblu i to je tako...

 

Sada ću u Crncu da probudim ZVER!  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja