Jump to content

Moto Zajednica

Karburatori i sve o njima

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 460 postova
  • Lokacija: Banat
  • Motocikl: ,es125 trophy,,ktm strada bicikl,r1100rt

Pitanje.kako se gleda na kojem je zarezu igla karburatora .Konkretno ako neko napise spusti iglu za jedan zarez da li to znaci odozdo n gore ili odozgo na dole.Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Кад треба да спустиш иглу, онда онај плехић заглавиш на зарез изнад, према тупом, горњем,  делу игле. Онда ти је сиромашнија смеша горива и ваздуха и обрнуто.

 

Када је добра смеша, електроде на свећици треба да буду светло беж боје, под условом да ти је мешавина уља и горива одговарајућа и да ти је топлотна вредност свећице погођена.

 

ХЕХЕХЕ, пуно неких услова, али тако је.

 

А на ком зарезу треба да буде на карбу, то опет зависи да ли је агрегат у разради, коју главну дизну горива имаш ... и тако то.

 

Опасније је да се игла постави прениско, јер клип може да зариба због недовољног подмазивања и повишене температуре. Мање зло је да ти смеша буде нешто богатија. Тад ће мотор да ти иде нешто лошије и ауспух тежи запушењу, поготово ако се највише возе кратке релације на малом гасу, па се он напуни масне чађи.

 

Најважније од свега је да пратиш боју електрода свећице након 10-ак км отворене вожње, такође потрошњу горива, а Бога ми и како мотор иде.

 

Ето

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 460 postova
  • Lokacija: Banat
  • Motocikl: ,es125 trophy,,ktm strada bicikl,r1100rt

-Onaj plehic je na najgornjem zarez.Motor je razradjen.Glavna dizna pojma nemam.Svecica je bosna 65,i poslje10tak km masna i crna stavljena nova.Motor nije jos registrovan/samo preveden/ pa ga vozam po selu.Mesavina na 20 lit -0,5 ulja .Motor ide onako/TRZA KAD MU DAJEM GAS/ a potrosnja sigurno 7 lit .Mislim da to nista ne vredi dok ga ne registrujem i stvarno ne provozam. P.S.dizna vazduh je 4 kruga ,a gorivo 2,5.Pali otprilike na trecu kurblu .POZZ i hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Прошло је сигурно 4, ако не и 5 пуних година од кад сам се бактао са тим финим и тананим подешавањима, а и оматорело се додатно у међувремену па не могу сад да се сетим у ситна цревца како све то иде.

 

Него ти лепо тркељиши овде тему детаљно и сву документацију која на МЗ Свету постоји, а и шире, па на тенане то намести.

 

Мени лично је било најлепше кад моја рукица помилки, па оно проради баш како сам 'тео. Тако ћеш и ти.

 

Нико не може да намести као ти сам!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 460 postova
  • Lokacija: Banat
  • Motocikl: ,es125 trophy,,ktm strada bicikl,r1100rt

Mogu ti reci cika dule da trkeljisem temu.Mislim da sam dvaes posto istrkeljisao .,a do sezone cu nadam se bar 80 posto.pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

Jedno pitanje u vezi podesavanja karburatora za srad 600 98.... Radi se od Mikuni 34e7 T836 nasao sam podatak da se pilot screw fabricki postavlja na 4 kruga nazad za 1&4 i 3,5 kruga za 2&3, jel ima ovde mozda neko ko moze da potvrdi tu informaciju posto nemam service manual... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Баћа, овде ти је само о МЗ-овим карбонима. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: SUZUKI GSXR 750 K4

Ma provalio sam, nego reko da ne otvaram nove teme, mozda neko zna u ovoj temi se javljalo bas dosta poznavalaca materije....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Cao svima. Skoro sam radio veliki servis zeleci da pored ostalih stvari resim i problem sa, pretpostvljam karburatorima. Ali, ni nakon toga nisam dobio poboljsanja.
Naime, i vec zagrejan motor trazi pola milimetara gasa pri paljenju. Ako dodam sauh, motor se ugusi i ugasi. Pri oduzimanju gasa, puca iz auspuha, a na njemu ostaju crni tragovi od sagorevanja. Jeste da je servis jedan od boljih u okolini, ali ne mogu a da ne posumnjam da nesto ne stima.
Nisam proveravao akumulator. Svecice su nove. Da li ovo lici na problem sa karburatorima ili moze biti nesto drugo? Hvala unapred.

Edit: Tek sad vidim da je tema u MZ world. Bila je najsvezija, pa sam nju obnovio. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Hvala MAJSTORE. Nazalost, nismo se mogli videti i ako sam ciljao da pre mesec i po dana da svratim.
Epa, videcemo se sigurno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: YAMAHA FZR1000 EXUP

Pozz.. Svima.

Dali neko zna koliko treba da se odvrne vazduh na Yamahy FZR1000 93.god...

Hvala u napred ..

skoro sam je uzeo i iskreno moram da zamenim lanac bregaste,ulje i filter..ali mi karburatori prave problem...kasni sa gasom,pokazuje tamniju svecicu na drugom i na trecem klipu malo vise, dok na prvom i cetvrtom je belocrvenkasto sagorevanje,pa sam pomislio da su i kablovi jer je stajo dugo,ali otom potom to cu resiti ,ali mi je bitno za karburatore znati na koliko odvrnuti vazduh???

image-0-02-04-a5683cb47b8481a1ea33cc5de3829651587ddf9d8a163d58433b75fc857b4988-V.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8860 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Druze kolega bajkeru uz duzno postovanje, nije to samo cu da uzmem i da odvrnem il zavrnem, pogotovo ne kod motora koji je dugo stajao......da ne duzim pricu dalje, kontaktiraj Bokilica i dogovori se za pregled pa da ti covek lepo kaze sta bi sve trebalo uraditi na atu ne bi li te sluzio kako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova

Pozdrav,kupio sam pre par dana MZ TS 250 i kod covjeka je bio garaziran ali stajao jako dugo,nemam nikakvog predznanja uopste o motociklima ali sam voljan sto sta naucit pa za pocetak ako mozete pomozite mi da se i ja malo naucim nekim najvaznijim i osnovnim podesavanjima MZ-a.

Sta bih sve trebao preduzet pre prvog pokusaja paljenja istog,rezervoar je izrdjao ali ne nesto bas preko vise pa cu ga pokusat isprat,verovatno trebam i karburator precistit e sad kako njega skinut ako moze pomoc i koje dimenzije akumulatora mi trebaju,citao sam da ide onaj od 6V i 12Ah

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Za prvo paljenje najbolje da za benzin koristiš neki drugi rezervoar ili neku flašu - kanticu koju dužim crevom spojiš sa karburatorom, pa znaš da ide čisto gorivo i da nema rđe i prljavštine u njemu . Za skidanje karburatora imaš sa prednje strane šelnu ( neki modeli imaju šraf za stezanje na usisnom grlu ), a i sa zadnje strane imaš gumu koja je stegnuta šelnom . Te šrafove popustiš pa karburator skineš. Sa gornje strane odvrneš poklopac i skineš ga sa sajlom i šiberom. Takođe pored njega imaš još jednu sajlu ( od sauga ) , koja prolazi kroz jedan šraf ( ključ 12 il 13 ), koji odvrneš i skineš sajlu i mali klip od sauga - u klipu sa donje strane treba da imaš jednu gumicu i da bude cela.  Dalje rasklapanje karburatora ide ovako

   

 

  Što se akumulatora tiče koliko se sećam ide taj od 6V/12Ah, dimenzije mu ne znam, al treba da stane na njegovo mesto sa desne strane ispod sedišta.  Treba da izgleda ovako

 

  

6N11A-1B.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova

E bas hvala na pomoci,medjutim i kad rasklopim karburator i ocistim kako da ga pravilno nastelujem to mi predstavlja najveci problem,rezervoar sam isprao dosta dobro i pokusao da upali motor i na kratko je upalio samo taj jedan put posle nije htio vise.Krenut cu u rasklapanje karburatora pa kako bude.Takodje me zanima kako proveriti da li ima ulja u menjacu i koje ulje se sipa u isti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Iglu u šiberu postaviš u srednji položaj.  Šraf za vazduh zavrneš do kraja, pa otpustiš za dva ipo kruga. To ti je osnova, a posle kad ga upališ - došteluješ još malo . 

  MZ, kasd je hladan se pali tako što mu daš pun saug, pa dva puta zakurblaš bez datog kontakta. Onda mu daš kontakt , vratiš saug pa kurblaš da upali. Ja sam na jednom mom MZ-u , vraćao saug skroz do kraja, a na drugom samo do pola, tako da i ti moraš naći koliko da vratiš, a da ti motor najbolje pali . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova

Citao sam na forumu da od stajanja propadnu semerinzi,gde se oni nalaze i kako proveriti njihovo stanje?Primetio sam da je ulje kapalo na gumu sa onog stitnika lanca na zadnjoj sajbi,motor je dobro bio zasticen sav je mastan nema gde covjek nije zastitio ali ipak dugo je stajao,ako bude semering propao moram trazit majstora da to sredi a kod mene u Bijljini neznam nikog ko to radi.Razmisljam da li nije tih par kapi ulja od lanca jer i lanac je bio sav od neke masti nalik na totmast ili se vremenom zgusnula ima je i vise nego sto treba.Brinu me sad ti semerinzi to neznam izmenjat a nezna ni da li to utice na paljenje.Danas cu pokusat ocistit karburator pa cu javit jel sta pomoglo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ako ti kaplje ulje sa onog crnog bakelitnog štitnika na zadnji točak, onda ti je otišao semering na prednjem lančaniku na motoru, pa ga lanac nosi do zadnjeg lančanika i tamo razbacuje pa tamo i kaplje. Lako se menja, skine se desna dekla, otkači lanac ( pre nego što rasturiš lanac, zavežeš krajeve kod spojnice nekom žicom da ti ne pobegne u onu gumu - i ako pobegne da ga možeš izvući ), odšrafi šraf preko lančanika, skine lančanik i semering ti je tu u deklici koja se šrafi sa tri šrafa. Možeš ga sam zameniti ili sa nekim ko se malo razume u mehaniku, 

  Evo ti ovde na filmu na 6,30 minuta :

 

   https://youtu.be/4J70JChZ9e4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova

Nemogu da osposobi karburator nikako,sve moguce dizne sam ocistio i supljine ali jednostavno nece da primi gorivo.Rece mi danas jedan bivsi majstor da se to cisti samo nekim specijalnim sprejom(rekao kojim) i da ga ne vredi cistiti benzinom a ja opet mislio da ako su sve dizne prohodne da je to dovoljno sto se tice ciscenja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja