Jump to content

Moto Zajednica

Karburatori i sve o njima

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Karburator je dio motora vjerojatno najzaslužniji za dobar rad mašine, pa evo nekih mojih saznanja o podešavanju BVF karburatora.

 

Prvo malo teorije:

Karburator miješa gorivo sa zrakom i to pokušava raditi u idealnom omjeru u cijelom radnom području. To, naravno, nije tako jednostavno, pa se u raznim režimima (otvorima gasa) stavljaju razne dizne. Ugrubo bi to izgledalo ovako:

 

0 - 1/8; ler dizna

1/8 - 1/4; skošenje na klipu karburatora*

1/4 - 3/4; položaj igle

3/4 - 4/4; glavna dizna

 

* ovoje prijevod iz manuala, ali malo mi taj dio smrdi, jer to skošenje se ne može podešavati. Toga se ionako neću kasnije ni doticati.

 

Ovo je gruba podjela i mnoga područja se poprilično preklapaju. Tako npr. s prevelikom glavnom diznom (180 umjesto 130) nisam mogao podesiti ispravno područje od 1/8 - 1/4 otvora gasa, kasni je bi motor još i išao, jer bi došla veća količina zraka s otvaranjem gasa.

 

Idemo sad na podešavanje lera.

 

Za početak - kako uopće odrediti trebamo li podebljati (dodati goriva, smanjiti zrak) ili stanjiti (smanjiti gorivo, povećati zrak) smjesu u leru? Ako nakon puštanja gasa treba puno da se mašina vrati do lera, to je jedan od znakova da je smjesa u leru presiromašna, a ako je prebogata onda nakon puštanja gasa ler se spušta toliko da izgleda kao da će se motor ugasiti i onda se lagano okretaji malo podignu. Još jedan od simptoma siromašne smjese je gušenje motora na naglo davanje. S prebogatom smjesom motor kao da sa zakašnjenjem reagira na davanje gasa. Malo testiranja možete napraviti tako da s zagrijanim strojem date čok i vidite kako se ponaša - to je ponašanje s prebogatom smjesom. A ako želite simulirati siromašnu smjesu - samo zatvorite pipu goriva i čekajte da se malo potroši gorivo iz čašice.

 

Prvo idemo na podešavanje BVF 30N2-5 (ETZ 250) karburatora. Taj karburator ima dosta jednostavno rješeno podešavanje lera - jedan šaraf podiže klip i tako podiže sam ler, dok drugi zatvara ler zrak. Ovaj označen s 1 na slici podiže klip, dok je zatvarač zraka označen s 2.

 

arx1201891952c.jpg

 

Nešto kompleksnije, ali i bolje je riješeno podešavanje lera na BVF 30N3-1 (ETZ 251) karburatoru. Kod njega isto postoje 2 šarafa, samo jedan služi za ler-zrak (1), a drugi za ler-gorivo (2). Ovaj za ler-gorivo je sakriven ispod plastične kapice i za to postoji dobar razlog. Prvi je da slučajno ne bi došlo do povlačenja zraka, a drugi je da ljudi ne mrdaju po njemu :)

 

bfi1201892363w.jpg

 

Tvornički je vijak 1 odvrnut za 4 kruga, dok je vijak 2 odvrnut za 2.5 kruga. Ako je sve s karburatorom u redu, vijak 2 ne treba ni dirati, ali sam do sada viđao karburatore koje su šarafili svakavi majstori i taj vijak je uglavnom zašarafljen tek tako da stoji. Isto tako sam primijetio da majstori zagube feder koji se nalazi pod tim vijkom, a vidi se na slijedećoj slici.

 

rgh1201893146r.jpg

 

Na toj slici se dobro vidi razlika između vijka koji se uredno nalazio 20 godina ispod plastičnog čepa i onog po kojem je šarafio tko je god kako stigao.

 

Znači, s ugrijanom mašinom ostavite motor da radi u leru, vijak za gorivo odvrnete za 2.5 kruga. Ako je ler previsok, onda zašarafite vijak za gorivo (1) za pola kruga. Pričekate par sekundi da se ler smiri i vidite treba li još zašarafiti ili je to to. Ako je ler prenizak, onda se vijak za zrak odšarafljuje. Moj savjet je nakon podešavanja baciti probnu vožnju i vidjeti je li sve kako spada ili motor traži dodatna podešavanja. Jedino s ispravno podešenim lerom možete imati lijep prijelaz između lera i većih okretaja.

 

I za kraj ovog teksta - nemojte zaboraviti provjeriti i očistiti sve dizne. Dizne ni slučajno čistiti nekim agresivnim metodama tipa žica ili nečim sličnim, već uzmite četkicu za zube i lagano žuljajte :)

Mislim da jedino glavnu diznu ima smisla mijenjati, dok sve ostale nisu podložne trošenju.

 

Glavna dizna - 130

Ler dizna - 50

Čok dizna - 95

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Svaka čast za tekst!

 

Ko ima problem veće potrošnje, neravnomernog rada, težeg hladnog ili vrućeg starta... tu je rešenje.

 

Ovaj za ler-gorivo je sakriven ispod plastične kapice i za to postoji dobar razlog. Prvi je da slučajno ne bi došlo do povlačenja zraka, a drugi je da ljudi ne mrdaju po njemu

 

Zato moj motor malo troši, niko nije otkrio da se kapica skida pa nije ni čačkao po šrafu, sva štelovanja su još fabrička.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

da pitam nesto ,potrosnja mi je standardna, na hladno pali dobro kao i na vruce,na leru ok.ALI kada sam u V do pola dobro ide, al kada mu naglo dam full gas on se ZAGUSI? sta je sad?? neko mi kaze mala dizna, doduse nisam ni gledao koja je, a i necu je videti jos (*heheheh) nije mi motorce kod mene.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

da pitam nesto ,potrosnja mi je standardna, na hladno pali dobro kao i na vruce,na leru ok.ALI kada sam u V do pola dobro ide, al kada mu naglo dam full gas on se ZAGUSI? sta je sad?? neko mi kaze mala dizna, doduse nisam ni gledao koja je, a i necu je videti jos (*heheheh) nije mi motorce kod mene.

 

Može biti štošta. jesi probao polagano dodavati gas? Jel ti se onda zaguši ili samo kad naglo daš gas. Jel se isto tako ponaša i u 4. brzini ili baš samo u 5.?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Takodje je za dobar miran rad potrebno da je igla u karburatoru dobra, ako je istrosena (istanjena), onda prima neki fals, pa moze da pravi probleme oko stelovanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

da pitam nesto ,potrosnja mi je standardna, na hladno pali dobro kao i na vruce,na leru ok.ALI kada sam u V do pola dobro ide, al kada mu naglo dam full gas on se ZAGUSI? sta je sad?? neko mi kaze mala dizna, doduse nisam ni gledao koja je, a i necu je videti jos (*heheheh) nije mi motorce kod mene.

 

Može biti štošta. jesi probao polagano dodavati gas? Jel ti se onda zaguši ili samo kad naglo daš gas. Jel se isto tako ponaša i u 4. brzini ili baš samo u 5.?

 

samo kada  fullnem naglo, postepeno ono lagano sve ok,samo u V se gusi, davi..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Bileca
  • Motocikl: MZ chopper

drustvo imam mali problemcic, motor tesko startuje hladan i slabo vuce do 3000 obrtaja predpostavljam da je problem u karburatoru jer ponekad mi iscuri gorivo ispod njega ali me zbunjuje to sto pusta samo ponekad.MOze neki savjet?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Moguce da ti slavinica ne zatvara dobro,a tvoj karburator ima sistem protiv presisavanja tj ako se desi da plovci ne zatvore dobro gorivo krene da tece napolje preko one dizne na sredeni casice sa donje strane.A MZ generalno nema bas previse snage na nizim obrtajima,mada bi na 2500 vec trebalo da vuce.Kakav ti je filter vazduha,prvo njega zameni ili ocisti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: skopje

J imam takav problem kako sta je naveo "svakak" da mi se ne vraca ler gas. procitao sam ga teks i nisam bas svatio kako pravilno da se pozesi karburator. I ne razumem sta znacu te brojke 130, 95, 50, itn. Tko zna neka pomogne, hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

ma bio sam kod trkulje prije mjesec al nije imao i nije imao dosta djelova koje sam trebao i ovak uopce npr nije imao ni jednu sajlu ni od jednog motora el mozd sto je bila zima pa je stanka u sezoni el je u nece drugom stos a sa el ti imas koji novi el polovni imam i ja dva polovna ma ja ti neam orginal poklopac od filtera ovaj do kurble zbog plastika vec imam neki tanki lima koji imam u planu stavit neki deblji jel kad dam naglo gas cuju se nekoi cudni zvukovi onaj lim pocne vibrirat od prolazka zraka :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1836 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

skini taj lim i namazi ivice silikonom(barsilom) pa ga ponovo namontiras i zavrni srafove,kada se silikon osisi nebi trebalo da zveci,a i onako nemas potrebu da ga skidas

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Evo mozda nekom bude i koristilo 

 

Pravilna smesa je oko 1:15 odnosno 1deo goriva i 15 delova vazduha 

ukoliko ima manje benzina onda je smesa siromasna i granicas zapaljivosti je oko 1:7 , a ako ima vise benzina onda je smesa bogata i granica zapaljivosti je oko 1:25

 

uticaj bogate smesena rad motora:

 

-motor trosi vise goriva

-ima vecu snagu

-na svecici se nahvata debeo sloj cadji

-na klipovima se isto hvata cadj koja moze i da se usija pa se moze desiti da dodje do ranijeg paljenja smese

-na auspuhu se pojavljuje cadjav crn dim

-motor se gasi kad se pusti gas

 

uticaj siromasne smese:

 

-motor se vise greje jer sagorevanje duze traje

-manja snaga motora

-na svecici se usijaju elektrode pa dolazi do udara

-pri kretanju motor se gasi ili trza

-i podmazivanje je losije

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

skini taj lim i namazi ivice silikonom(barsilom) pa ga ponovo namontiras i zavrni srafove,kada se silikon osisi nebi trebalo da zveci,a i onako nemas potrebu da ga skidas

 

ma namazo sam  silikonom al dosta je velika povrzina al lim je jako tanak ko papir u tom je problem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Medjimurje

tekst je jako kvalitetno obradjen!ne mogu i na mom,ne mogu tocno nac njegov omjer zraka i goriva!problem je u tome sto su mi karike nove pa ga ne mogu turirat do blokade pa me zanima ako neko zna koliko bi otprilike morao biti taj omjer,tj. za kolko krugova ga okrenem!radi se o ovom bvf 30N za mz 250!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ja znam za tri puna kruga od normalno zavrnutog šrafa (da nije dotegnut do smrti).

 

Ipak, dobro bi bilo da još neko ovo potvrdi, odavno ja to ne čačkam pa nisam više siguran.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Pa da - 2.5 do 3 kruga...

 

Ja kad stelujem to uzmem kao pocetnu poziciju, malo se izvozam da zagrejem masinu pa utrnem sraf za ler gas skoro da se motor ugasi i trazim na srafu za smesu gde se najbrze vrti. Na kraju dignem ler na 1000rpm i jos malo preko i to je to.

 

Mada mislim da neces mnogo pogresiti i ako ga stavis na 3 kruga od kraja - po meni ovo ler podesavanje nije presudno. Plovak, nivo goriva u chantri, igla i dizne su mnoogo bitnije i bas puno uticu na kvalitet voznje i potrosnju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

a moj neznam el mi puno trosi el je problem zestoka voznja kad smo isli na voznjicu u jednom smjeru nakih najmanje 60km potrosijo je po meni 2-3lit a vozili smo nekih prosjek 75 km/h a kad smo isli nazad sa ovim ludacima iz moto kluba mislim da na vecini dionice puta nismo isli ispod 90km/h a i kad smo isli sporije to je bilo kroz naselje ak je bilo zavoja il djece na cesti :) a ono bas zestoka voznja non stop kocenje startanje obilazenja svega na putu :) a isli smo i daljim putem po meni nekih 80km stuko mi je 7 lit najmanje a sad kolega sa emzom nije toliko potrosio sad ja bas kontam sigurno je to zbog auspuha jer kad ga dignem na 5 tisuca obilazim bilo koji auto al nemozem vozit u 4 il 5- oj  brzini na  manje od 3000 obrtaja mislim da mi je to zbog mog auspuha

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Davno sam si obećao nastaviti s ovom temom kako sam zaplanirao, ali uvijek me nešto spriječi... večeras sam odlučan da nastavim po planu.

 

Za potrebe proučavanja BVF 30N3-1 karburatora (sa ETZ-a 251) sam isti razrezao na par dijelova i dobro proučio gdje koji kanal vodi i čemu služi. Odlučan sam da do kraja prostudiram karburator, iako će se to pokazati kao nemoguća misija.

 

Pa da krenem...

 

 

klz1204566493v.jpg

kliknite na sliku da bi j upovećali

 

Sa stražnje strane (one do filtera zraka) se osim najvećeg otvora nalaze i 3 manja. Ovaj ogromni služi za očito - glavno usistavanje zraka.

 

1. Otvor označen s 1. na slici vodi zrak dok motor radi u leru. Kad je gas skroz otpušten klip potpuno zatvara dovod zraka, pa jedini zrak koji može ući u motor je kroz ovaj otvor. Znači zrak ide kroz taj kanal do kanala koji vodi gorivo preko ler dizne. Osim tad ovaj kanal igra ulogu i prilikom malih otvora gasa, znači do 1/8 otvora gasa.

 

2. Ovaj otvor vodi zrak putem malog kanalića (jako malog, u promjeru je ispod pola milimetra) i ide skoro kroz cijeli karburator. Prolazi kroz otvor u koji ulazi igla, i ide sve do kanala u koji se šarafi ler dizna. Čemu točno služi nemam pojma.

 

3. Ovaj kanal služi za dovod zraka dok motor radi 'pod čokom' i povezan je sistemom kanala do čoka.

 

Malo o čoku

 

bwy1204569262v.jpg

 

Postoje 2 sistema davanja čoka, prvi je oduzimanje zraka, a drugi je dodavanje goriva. Ovo je onako pojednostavljeno, ali princip je isti - što više obogatiti smjesu, jer dok je motor hladan puno goriva iz smjese se kondenzira po hladnim površinama kartera i cilndra, pa treba što bogatija smjesa da bi se motor uopće mogao upaliti. Znači kad povučemo čok zapravo otvorimo jednu pregradu i tad preko čok dizne u motor ulazi velika količina goriva koja se mješa s standardnim ler zrakom koji ulazi kroz otvor. Gorivo se usisava s dna čašice kroz cjevčicu 4.

 

U otvor 5. se šarafi ventil plovka, dok se u otvor 6. prišarafljuje glavna dizna, u koju kasnije sjeda glavna igla. Otvor 7. je začepljen i dobro zabrtvljen šarafom, ali ispod se krije ler dizna koja ne zahtjeva nikakvo posebno održavanje osim povremeno propuhivanja kompresorom.

 

 

Sad nam je još ostao ovaj dio karburatora.

viu1204569678f.jpg

 

Otvor označen s 8 se nalazi s prednje strane karburatora i kroz njega se usisava zrak i za ler i za čok i za još mnogo stvari, a povezan je s otvorom 9. koji se nalazi iza klipa.

 

 

Za sad to. Ostalo mi još nekoliko nepoznanica glede karburatora, pa čim si to razjasnim nastavit ću ovu temu.

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Bravo  momak kada se vidimo u BG da mi nastela karburator,ja to nemam pojma, mali mi ler a ja ne bih da brljam po onim srafovima?? ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Svakak, da li je ovaj karb. bio ispravan?

Mislim, znam da se za dobrobit napretka u znanju treba i zrtvovati...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Svakak, da li je ovaj karb. bio ispravan?

Mislim, znam da se za dobrobit napretka u znanju treba i zrtvovati...

 

Nije bio ispravan, pukao je nosač plovka, pa sam odlučio totalno ga žrtvovati za znanost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja