Jump to content

Moto Zajednica

Nisu uvek automobilisti krivi...

Recommended Posts

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda xl650v Transalp

Drage kolege, najpre da se razumemo, vozim motor vec nekoliko godina i kad god sam u saobracaju trudim se da postujem sve propise, da vozim maksimalno bezbedno i korektno. Najpre zbog sebe samog ali naravno i zbog svih ostalih ucesnika u saobracaju. Tako da se ova prica ne odnosi na prave ljubitelje dva tocka vec na nekolicinu vozaca motocikala koji svojim ponasanjem na ulici cesto umeju da naprave velike probleme i sebi i drugima.

Situacija je sledeca: juce popodne vozim automobil Nemanjinom ulicom od Slavije ka zelezickoj stanici. Dve trake, ja u levoj. U jednom trenutku vozim paralelno sa autobusom gspa. Tada autobus polako koci kako bi stao na stanicu a ja dajem desni migavac kako bih iskoristio njegovo zaustavljanje da se prestrojim u desnu traku jer voznju nastavljam desno iz Nemanjine. U toj milisekundi izmedju mojih kola i autobusa izlece IDIOT, sece mene sa desne strane i ulece u levu traku. Fensi matorac na nekom fensi skuteru. Kacige naravno nema ali zato dok u ovom provlacenju genije upravlja desnom rukom, levom kuca poruku na mobilnom!!! Malo je reci da sam bio sokiran. Ne znam ni sam kako sam uopste uspeo da ga vidim i ukocim sobzirom da stvarno nisam ocekivao da se bilo sta pojavi izmedju mene i busa. Matori kreten koji se za milisekundu izbega da bude samleven izmedju busa i kola opusteno je uleteo u levu traku i ovom "slobodnom" desnom rukom odvrnuo dalje gas.

Ovo sam zeleo da podelim sa vama da bih apelovao na sve vozace motora kojima se ikad desilo da dozvole sebi ovakvo ili slicno ponasanje da prekinu to da rade!!! Prvo i osnovno zbog toga sto sebi ugrozavaju zivot, zatim ugrozavaju zivote ostalih ucesnika u saobracaju a na kraju krajeva stvaraju jednu losu reklamu za mnogobrojne prave bajkere i predstavljaju pravu sramotu za ljude koji iz sveg srca pokusavaju da stvore onu pravu, najlepsu sliku o nacinu zivota kakav je bajkerski.

Pozdrav svima i jos jednom vas molim...obratite paznju na svoje ponasanje na ulici, budite smekeri i dzentlmeni a ne razlog za osudu!

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

U kojoj milisekundi? U milisekundi kad dajes migavac?

Odakle izlece idiot? "Od niotkud"? :)

 

Ne shvati pogresno, ne opravdavam njega, niti napadam tebe.

Sigurno je da ima dovoljno raznih budala na koliko hoces tockova, ali lijek nije odgajanje "njih" (mission impossible),

nego treniranje "nas" da ih prezivimo.

Daklem, 99,99% svih sranja koja dozivimo u saobracaju moze da se pripise nama samima.

Ili smo krivi, ili nismo uzeli u obzir budalu iz suprotnog smjera.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco Super 9

Potpuno se slazem, takodje vozim po propisima koliko god mogu. Gradskoj voznji prilazim sa prosecnom brzinom kola i nemam nameru da dodajem previse gasa da bih stigao kuci 15-30 sekundi ranije. Meni se stalno desava kada vozim desnom trakom (u ulici sa po dve trake u svakom smeru) da bajkeri prolecu pored mene na bukvalno pola metra razdaljine ogromnom brzinom. Da se nekim slucajem odlucim da propisno predjem u levu traku odmah bi me pokupio isti. Cemu takva voznja, nije mi jasno. Valjda je to sindrom. Kao i nelogicno dodavanje gasa pa naglo kocenje da bi stigao sto pre na semafor na crveno. To rade i vozaci automobila i motora. Vidjam to svaki dan, daju gas gas gas (a vide semafor u daljini da je crven) i onda vidim da stiskaju kocnicu nekih 30m pred semafor naglo...umesto lagano da se voze i da se opuste. Sem sto ugrozavaju saobracaj, akaju i kola, motore...sta god.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 437 postova

Ovaaaaj, a koliko je za opis situacije bitno što je skuter vozio ''fensi matorac'', odnosno ''matori kreten''? Misim pitam čisto jer se u nečijoj klasifikaciji starosne dobi, životnog stila i mentalnog stanja mogu svrstati u ovu kategoriju.

Ono, nije mi prijatno ako me razumeš. Otprilike kao da si ti pročitao tekst u kojem opisujem kako sam se lagodno vozio skuterom po gradu i onda me je neki šištavi balavac, očigledno provincijalac koji ne zna gde je levo i gde udara, isekao bez gledanja jer je u milisekundi odlučio da se prestroji.

 

Šta da ti kažem u vezi ovim što te je iznerviralo, mislim da je rešenje da se prilagodiš saobraćaju, da prihvatiš da je filtriranje i provlačenje uobičajen način vožnje svuda u svetu i da u svakoj milisekundi paziš šta se dešava.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda xl650v Transalp

@GhostMile

Cini mi se da sam napisao da je skuter vozio izmedju mojih kola i busa, dakle po beloj liniji koja razdvaja dve trake i da se kada sam ja hteo da se prestrojim u desnu traku pojavio sa moje desne strane, isekao me i otisao skroz levo u levu traku. Apsolutno se slazem sa tobom da ima svakojakih ludaka na koliko god tockova pa sam bas zbog toga i otvorio ovu temu kako bih se obratio i "njima" i "nama".

 

@drvodelja

Najpre da se izvinim tebi i svima ostalima koje je mozda pogodila moja klasifikacija starosne dobi i zivotnog stila. To je jednako neumesno kao nazvati nekog sistavim balavcem zbog njegove mladosti ili provincijalcem ako nije iz glavnog grada. U pravu si da nije kulturno komentarisati necije godine jer je upravo mentalno stanje koje si pomenuo najbitnije. Jos jednom oprosti!

Sa druge strane zao mi je sto si zbog jedne ili dve neodmerene reci propustio celu poentu price! To je zaista problem!!! Nazalost znam da je saobracajna kultura u nasoj zemlji na katastrofalnom nivou (zavrsio sam saobracajni fakultet, diplomirao na katedri za bezbednost saobracaja, tako da sam vrlo dobro upucen u tu problematiku) ali mislim da ne smemo da dozvolim da se pomirimo sa tim vec da svi zajedno podignemo svest o tome. Zato ne mogu da se slozim sa tvojim vidjenjem ponasanja vozaca u saobracaju, filtriranjem i provlacenjem kao uobicajnom nacinu voznje, ali se slazem da svi treba da u svakom trenutku u voznji pazimo sta se desava. Upravo zbog toga sto sam ja pazio, pomenuti gospodin na skuteru nije zavrsio zgnjecen izmedju kola i autobusa!

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Krusevac-Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison

Svako danas dobija vozacku dozvolu. Strasno..

A to sto nije nosio kacigu, koja je svrha motora ako niko ne vidi ko ga vozi, pod niko mislim na napaljene klinke.:hej:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Jbga obrati pažnju, radi sebe i onih normalnih učesnika u saobraćaju.

 

A budala će bit pa se privikni, to što ga ti danas nisi pokupio sutra neko drugi hoće, ne možeš mu ti nikako pomoći ako je on u svojoj glavi odlučio da mu kaciga ne treba i da može da telefonira dok vozi motor, neka ga, sam će da uživa u "plodovima" svojih djela

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Tačno tako kako je rekao prethodni forumaš. Tu budalu će neko kad tad overiti.

 

Ne treba slepo podržavati nikoga, ni automobiliste ni motocikliste. Kada vidim sve u kakve situacije se svesno neki motociklisti upuštaju, stvarno pomislim da li oni uopšte razmišljaju? Da li imaju predstavu koliko su nezaštićeni u saobraćaju? I posle, zbog takvih motociklista čitava grupa učesnika biva anatemisana i predmet mržnje svih ostalih učesnika u saobraćaju. Tipa, svi motociklisti su ludaci, što dalje od njih undecided.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@GhostMile

Cini mi se da sam napisao da je skuter vozio izmedju mojih kola i busa, dakle po beloj liniji koja razdvaja dve trake i da se kada sam ja hteo da se prestrojim u desnu traku pojavio sa moje desne strane, isekao me i otisao skroz levo u levu traku. Apsolutno se slazem sa tobom da ima svakojakih ludaka na koliko god tockova pa sam bas zbog toga i otvorio ovu temu kako bih se obratio i "njima" i "nama".

 

 

Meni se cini da nisi pominjao belu liniju u prvom postu, a i u ovom govoris kako se on prvo vozio izmedju (znaci vidjeo si ga), a onda se "pojavio" pored tebe.

Logicno pitanje je onda gdje je bio u medjuvremenu?

Ja razumijem da ga nisi vidjeo (i meni se desava) i da si se istrzao (isto), ali ne razumijem da nemas ni truna samokritike.

Ja hocu da crknem sto nisam gledao kad me jedan zamalo ubio prolazeci kroz crveno. Bilo mi je zeleno, ali sam se zablenuo i zbog toga sam za dlaku poginuo,

a ne zato sto je on isao kroz crveno. Moja je greska, a on se takav rodio ili stekao ili sta god. Razumijes?

 

I nisi bas sasvim jasan u vezi "podizanja svijesti" po pitanju provlacenja.

Mislis da je generalno svijest niska zato sto je zabranjeno ili mislis da je moja niska sto smatram da treba da bude dozvoljeno?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 150 postova
  • Lokacija: Melbourne - Australija
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere xtz 750 (prodat)

Ovaaaaj, a koliko je za opis situacije bitno što je skuter vozio ''fensi matorac'', odnosno ''matori kreten''? Misim pitam čisto jer se u nečijoj klasifikaciji starosne dobi, životnog stila i mentalnog stanja mogu svrstati u ovu kategoriju.

Ono, nije mi prijatno ako me razumeš. Otprilike kao da si ti pročitao tekst u kojem opisujem kako sam se lagodno vozio skuterom po gradu i onda me je neki šištavi balavac, očigledno provincijalac koji ne zna gde je levo i gde udara, isekao bez gledanja jer je u milisekundi odlučio da se prestroji.

 

Šta da ti kažem u vezi ovim što te je iznerviralo, mislim da je rešenje da se prilagodiš saobraćaju, da prihvatiš da je filtriranje i provlačenje uobičajen način vožnje svuda u svetu i da u svakoj milisekundi paziš šta se dešava.

 

Kakav promasaj poente cele price... Strava...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 150 postova
  • Lokacija: Melbourne - Australija
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere xtz 750 (prodat)

A sto kaze Arny, overice ga neko... Samo se cuvaj i u kolima i na dva tocka... Sta drugo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vikend motociklista, 676 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda pantheon 125..

...ne mozes u milisekundi da menjas smer kretanja,postoji migavac,unutrasnji retrovizor,spoljasnji retrovizor,okret i pogled preko ramena pa bezbedno prestrojavanja...pun mi je ... vas koji u milisekundi menjate smer...jesi bio ti u auto skoli na toj lekciji? 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 437 postova

... Sa druge strane zao mi je sto si zbog jedne ili dve neodmerene reci propustio celu poentu price! To je zaista problem!!! Nazalost znam da je saobracajna kultura u nasoj zemlji na katastrofalnom nivou (zavrsio sam saobracajni fakultet, diplomirao na katedri za bezbednost saobracaja, tako da sam vrlo dobro upucen u tu problematiku) ali mislim da ne smemo da dozvolim da se pomirimo sa tim vec da svi zajedno podignemo svest o tome. Zato ne mogu da se slozim sa tvojim vidjenjem ponasanja vozaca u saobracaju, filtriranjem i provlacenjem kao uobicajnom nacinu voznje, ali se slazem da svi treba da u svakom trenutku u voznji pazimo sta se desava. Upravo zbog toga sto sam ja pazio, pomenuti gospodin na skuteru nije zavrsio zgnjecen izmedju kola i autobusa!

Okej, sve je u redu, razumeli smo se oko prvog dela komentara, pa ću citirati samo ovaj deo na koji ću dati odgovor i tebi i gogruji -

 

Naime, svakako nisam promašio poentu priče, nego odgovor koji sam ponudio nije u skladu sa vašim mišljenjem.

Da pojasnim, da sam umesto one preporuke da se više i pazi i prilagodi saobraćaju izneo savršen predlog po kojem bi trebalo da vozimo u koloni 40 km/h i poštujemo propise jer nam je vozačka kultura niska, to bi verovatno značilo da sam shvatio poentu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda xl650v Transalp

@GhostMile

Skuter sam video kada se pojavio pored mog prednjeg desnog tocka, ne pre toga, nisam ga video dok je vozio izmedju mene i busa jer je to provlacenje verovatno trajalo par sekundi. E sad, stvarno ne vidim svoju gresku u celoj situaciji i po cemu bih trebalo da sam samokritican. Voleo bih da mi obvjasnis na sta si mislio.

Sto se tice podizanja svesti o provlacenju mislim da je tvoja niska jer smatras da bi trebalo dozvoliti provlacenje. Voleo bih takodje da cujem tvoje misljenje zasto treba to dozvoliti? Kao i misljenje ostalih forumasa jer stvarno mislim da je ovo bitna tema za razgovor.

Sa drvodeljom se apsolutno slazem da je preporuka da se vise pazi i prilagodi saobracaju na mestu ali bi i preporuka da se vozi u koloni 40km/h i da se postuju propisi takodje bila na mestu. Postovanje propisa zapravo i jeste odraz saobracajne kulture.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Provlacenje je zabranjeno.Znaci svaki vozac auta koji je malo drzak moze da napravi scenu, da svira , da ga malo zakaci i bajker je kriv.Ja vise vozim auto nego motor i uvek se maksimalno sklonim da propustim motor ali nas ima bas bezobraznih na motoru.......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Dovoljno je to što nas bahati vozači seku gde stignu, izleću sa parkinga pa pored toga još i da se provlačim između 2 vozila. Neka hvala. :moto3:

Ovo izbegavam po gradu samo tako jer je dovoljno da se pametnjaković tog momenta seti da promeni pravac, naravno bez davanja migavca i gledanja u retrovizor a da ne spominjem pogled preko ramena koji je po meni najmerodavniji. U ovoj navici prednjače žene. Jedino provlačenje koje primenjujem je kad sam na semaforu i kolona stoji pa se proguram i to polako. Ovim situacijama doprinose i vozači motora koji voze mnogo većim brzinama nego što je dozvoljeno, ne svi, + što je motor teže uočiti kad prilazi od kola.

Zato i izbegavam vožnju motora po gradu, za to mi služi skuter jer sa njim ne mogu da vozim brzo. I na kraju nek se pogleda malo koliko se sa svakih dodatnih 10km/h povećava i zaustavni trag kočenja. Velika većina nas misli neće se to dogoditi baš meni ali neki su pogrešno mislili. Ne mora da smo mi krivi ali smo mnoooogo ranjiviji od vozača kola i svaka veća brzina prilikom udesa ide na našu štetu. Zato oprez po gradu jer je dosta ljudi u velikim problemima, premoreno poslom koji rade, ostavila ga žena/devojka, nema da plati ratu kredita i misli odlutaju samo tako.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Festina lente!, 260 postova
  • Lokacija: Beograd - Košutnjak
  • Motocikl: SUZUKI DL 1000 V-Strom

Koliko ljudi toliko ćudi.

 

Ne volim one koji voze levom trakom 40 na mestu gde je ograničenje 50.

 

Ne voli one koji svesno voze paralelno sa autobusom.

 

Ne volim one koji vide tuđe greške, a svoje ne.

 

Ne volim one koji menjaju smer kretanja, a ne proveravaju ogledala i ne gledaju preko ramena i ne daju signal pokazivačem pravca najmanje 3 sekunde ranije da će to učiniti i to u skladu sa Zakonom.

 

Ne volim one koji su završili Saobraćajni fakultet, a saobraćajne propise ne znaju, osim kad je neko drugi u pitanju.

 

Ne volim one koji su završili fakultet i napišu "zašto bih trebalo" umesto zašto BI trebalo, jer ne znaju da je glagol trebati bezličan, te ni srpski, maternji im jezik ne poznaju.

 

Ne volim one koji podižu tuđu saobraćajnu kulturu, a možda bi trebalo svojom da se pozabave.

 

S poštovanjem,

Mizantrop

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

@Ghostmile

Filtering, provlačenje između zaustavljenih vozila na semaforu i obilaženje zaustavljene kolone, je zabranjeno. Znači nisu samo zabranili provlačenje između vozila u pokretu, takozvani lane sharing, nego provlačenje u svim oblicima, jedino je sreća što se mnogo ne cimaju oko toga.

 

Sve vrste provlačenja su zabranili zbog idiota kakav je opisan u prvom postu, koji nisu sami sposobni da ocjene kada je bezbjedno za njih da se provuku. Oduvjek sam govorio da je zakon tu da zaštiti nesposobne...

 

Znači ne samo da je budala dovela sebe u opasnost, prekršila zakon, nego su zbog takvih kao on ostali prinuđeni da stoje u gužvi na semaforu, pod uslovom da ima milicije u blizini :D

 

Ljetos je lik tako glumio ticu u HN, naletio na ležeći malo brže nego je mislio, sa sve telefonom na uvu i kacigom NA glavi, letio je 10metara, ja se zaustavio podigao mu motor, on se usto pokupio kacigu i došepao, prvo što sam ga pitao kad je došao nije "jesi li dobro?" nego "jeli, što se kurčiš kad ne znaš da letiš" :D Ogulio se ko banana, nije mi ga bilo žao ni grama, sam je svojoj nesreći doprinjeo...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

 

Skuter sam video kada se pojavio pored mog prednjeg desnog tocka, ne pre toga, nisam ga video dok je vozio izmedju mene i busa jer je to provlacenje verovatno trajalo par sekundi.

 

U prevodu, nisi ni pogledao u retrovizor ni kad si krenuo da uskaces ispred busa, a da ne govorim o gledanju u retrovizor par trenutaka ranije radi uveravanja da se slucajno izmedju vas dvojice ne provlaci neki fensi matorac bez kacige, na skuteru, dok desnom rukom vozi, a levom kuca poruku.

Ajde da ne vozis motor, pa da nemas svest o postojanju motora na ulici, ali ovako si kriv koliko i on.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

@GhostMile

Skuter sam video kada se pojavio pored mog prednjeg desnog tocka, ne pre toga, nisam ga video dok je vozio izmedju mene i busa jer je to provlacenje verovatno trajalo par sekundi. E sad, stvarno ne vidim svoju gresku u celoj situaciji i po cemu bih trebalo da sam samokritican. Voleo bih da mi obvjasnis na sta si mislio.

Sto se tice podizanja svesti o provlacenju mislim da je tvoja niska jer smatras da bi trebalo dozvoliti provlacenje. Voleo bih takodje da cujem tvoje misljenje zasto treba to dozvoliti? Kao i misljenje ostalih forumasa jer stvarno mislim da je ovo bitna tema za razgovor.

Sa drvodeljom se apsolutno slazem da je preporuka da se vise pazi i prilagodi saobracaju na mestu ali bi i preporuka da se vozi u koloni 40km/h i da se postuju propisi takodje bila na mestu. Postovanje propisa zapravo i jeste odraz saobracajne kulture.

 

Nije mi jasno što si vozio levom trakom, a hteo si desno? Pratiš autobus paralelno kao da simuliraš let iz TopGan filma? Kada si skretao, jesil skretao ispred autobusa? Ne odobravam nit podržavam ''matorca na skuteru'' koji te je isekao, jer ja to ne bih radio, ali pretpostavljam da je u pitanju dileja koja je mislila da ti voziš predvidivo, to jest da nastavljaš brzom trakom kad si već u njoj (tome i služi) pa je možda mislio samo da te prati. Ovako je izgleda morao da se čupa iz nebranog grožđa. A što se tiče provlačenja, ja sam ga ne praktikujem osim onoga što nazvaše filtering, prolazim između kolona kada su zaustavljene. Čemu to služi i zašto je neizbežno ovde gde moram da vozim shvatio bi posle jednog dana vožnje u Beogradu - jedan jutarnji i jedan popodnevni špic. Nije samo brže, no često i bezbednije, najnebezbednije je (u praksi, ne u teoriji) džedžati na repu kolone, gde može lepo da te naguzi neka cica kojoj klizaju štiklice po ''itisonu'' na podu a noktići pridržavaju gladak telefončić. Nemoj se ljutiti, ali za par puta po dan u Kragujevcu ja nisam imao potrebe da se provlačim, to jest filtriram. U Beogradu jednostavno moram kad procenim da je bezbedno, jer motor mi je i svakodnevno prevozno sredstvo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Motocikl: Honda xl650v Transalp

Uuu je.... al si ga ti izrezirao...uspeo sam da vidim sebe u puntu kako letim iznad busa okrenut naglavacke a Iceman mi namiguje iz busa! onhishead.gif1oda.gif Ljudi jel ste vi primetili da se cesto na ulicama desava da auto vozi paralelno sa busom. Posebno kad je guzva. To kolko ja znam nije kaznjivo zakonom. Ili ja nisam u toku... Nije kaznjivo ni kada se prestrojis u drugu traku. Ili nisam u toku....Kaznjivo je kad se motor provlaci izmedju njih. Ili opet nisam u toku... E sad...ja na sebe prihvatam jednu ''krivicu'', a to je da nisam pogledao u desni retrovizor. Nisam ga pogledao. Jednostavno nisam mogao da pomislim da neko smatra pametnim da se tuda provuce. Moja greska!

Svidja mi se konstruktivna rasprava koja se pokrenula, vidim da ima razlicitih misljenja medju bajkerima. To sam i hteo da proverim. Jedino moram da priznam da sam malo razocaran da medju bajkerima ima onih koji ne prastaju poneku stamparsku gresku sa foruma, ali zato prastaju greske u saobracaju koje mogu imati mnogo ozbiljnije posledice od onih prvih. Toliko o samokriticnosti...

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

1. Koliko sam ja pročitao autobus je usporavao da se zaustavi na stajalištu, zato je vozio paralelno sa njim, niti je protivzakonito, niti je opasno, niti zadržava saobraćaj iza sebe ako voziš 50km/h ili brže ;)

 

2. Ljeva traka u gradu nije "brza", namjena joj nije preticanje sporijih vozila ali može i za to da posluži, kada uslovi dozvoljavaju, tako da njome smije da se kreće brže, sporije ili paralelno sa vozilom u desnoj traci

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@GhostMile

Skuter sam video kada se pojavio pored mog prednjeg desnog tocka, ne pre toga, nisam ga video dok je vozio izmedju mene i busa jer je to provlacenje verovatno trajalo par sekundi. E sad, stvarno ne vidim svoju gresku u celoj situaciji i po cemu bih trebalo da sam samokritican. Voleo bih da mi obvjasnis na sta si mislio.

Sto se tice podizanja svesti o provlacenju mislim da je tvoja niska jer smatras da bi trebalo dozvoliti provlacenje. Voleo bih takodje da cujem tvoje misljenje zasto treba to dozvoliti? Kao i misljenje ostalih forumasa jer stvarno mislim da je ovo bitna tema za razgovor.

Sa drvodeljom se apsolutno slazem da je preporuka da se vise pazi i prilagodi saobracaju na mestu ali bi i preporuka da se vozi u koloni 40km/h i da se postuju propisi takodje bila na mestu. Postovanje propisa zapravo i jeste odraz saobracajne kulture.

 

Sto se tice prestrojavanja, ovo bi mogla biti tvoja greska:

 

...ne mozes u milisekundi da menjas smer kretanja,postoji migavac,unutrasnji retrovizor,spoljasnji retrovizor,okret i pogled preko ramena pa bezbedno prestrojavanja...

 

Kazem "mogla" jer ipak nisam bio tamo.

Tek posle "okreta" ide zmigavac. Ja pretpostavljam da si ti racunao na bus kao stit i da si skrenuo, ali kao sto vidis, djavo ne spava. Zato se treba okretati i dati zmigavac i u pustinji, da bi se ugradio automatizam.

 

Sto se tice provlacenja, ja cu navesti zasto mislim da treba dozvoliti, a ti napisi zasto mislis da je dobro sto je zabranjeno.

Zasto dozvoliti provlacenje:

- najvazniji razlog je licne prirode, ali sada slede "relevantni"

- ne moram da stojim u guzvi napravljenoj od automobila koji fizicki ne mogu da prodju (zamisli da pjesaci moraju da cekaju u redu jedan iza drugog na zebri)

- ne moram da stanem na kraj kolone i time rizikujem zivot

- vozaci automobila ce uciti u autoskoli da se ja provlacim i da paze na mene, sto ce smanjiti mogucnost ove tvoje situacije (zabrana je kao sto vidis ne sprecava)

- vozaci automobila me nece namjerno sjeci, da me sprece u "kriminalnoj radnji", pa makar i po cijenu mog zivota

- i kada pada kisa, ja cu ici motorom, zato sto mogu da se provucem, pa ce vozaci automobila imati manje guzve i vise parkinga (nece se srusiti Gazela)

- kada se ja provucem, vozaci automobila imaju jednog manje ispred sebe na semaforu (kada se provuce nas 10 onda imaju 10 manje ;) )

- ovo prethodno implicira manje zagadjenje za ljude koji zive pored tog semafora

- i sada je broj nesreca i posledice istih zbog provlacenja relativno mali u odnosu na npr. klasicne "nisam te vidjeo nesrece" (ne znam koliko, ali znam da je "nisam te vido da ides pravo po sred glavnog puta dok ja skrecem levo ili se ukljucujem" u debelom vodstvu, iako je ici pravo dozvoljeno)

- u holandiji npr nije zabranjeno, pa jos nisam cuo da je neko poginuo ili ozbiljno nastradao usled provlacenja (sto ne znaci da nije, ali svakako znaci da je zanemarivo). Uglavnom se desi sranje kada ili motor vozi kao manijak ili auto mjenja traku bez gledanja ;)

- dodat cu jos ako se sjetim jos nekog poena za nasu stvar :)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Provlačenje treba dozvoliti, ali bi isto tako stoka mogla da preuzme odgovornost za svoje postupke, što se nikad neće desiti. Stoka će uvjek biti stoka i ja smatram da je glupo da se zbog stoke ljudima zabrani provlačenje, jer će se stoka i pored zabrane i dalje provlačiti(imamo primjer), jer je stoka, i dalje će to raditi onako kako to stoka radi, nepromišljeno. Zašto onda da ljudi ispaštaju? :neznam:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja