Jump to content

Moto Zajednica

IE agregati u Maxi skuterima

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

Postovane kolege otvorio sam temu za diskutovanje a pre svega za edukaciju sebe (jer sam mehanicki neznalica) i ostalih clanova foruma koji takodje mozda ovo ne znaju . Moje prvo ne znanje je bilo da li uopte postoji razlika u modelima koji nose oznaku IE. Ako bi neko mogao da kaze,

1. kada je pocela ugaradnja IE u Maxi skutere

2 koji su to skuteri koji imaju ove vrste motora sa oznakom IE

3. Razlika u potrosnji istih modela istih kubikaza sa i bez oznake IE.

4. otcenito (uopsteno) prednosti i mane IE vs karburator

5.Razno :)

 

molim one koji znaju, a ne one koji predpostavljaju.

 

Hteo bih da se sto vise edukujemo svi zajedno, i da pri kupovini skutera pazarimo bas ono sto nam odgovara. A ne sta odgovara nekim tamo preprodavcima, cija je deviza najbolji je model bas onaj sto ga ja prodajem. Ja sam u fazi razmatranja kupovine motorcikla, Prvo mi je coper privukao simpatije. Medjutim, sto sam vise istrazivao, i vozio svoj skuter 49ccm, poceo sam da razmisljam u pravcu, da je ipak maksi skuter pobednik. Veliki prtljazni prostor, udobna i velika sedista...daleka putovanja sa njim su itekako moguca, i cak komfornija,

Sportski pozdrav!!!!!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Skracenica I.E znaci ''Ima Elektronika'', znaci puno kablova, senzora i sitnih dugmica. Price kruze ako pritisnes neka istovremeno ceo skuter se zakljuca i moze samo fabrika da ga resetuje.

 

Naravno, salim se :D

 

Odnosi se na elektronsko ubrizgavanje koje je zamenilo karburator.

 

Mislim da je prvi skuter koji se pojavio u vecem broju bila Aprilija SR50.

 

Danas, skoro svi novije generacije.

 

Da, imaju vecu ekonomicnost od karburatorskog sistema.

 

Relativno, I.E je veci i kompleksniji sistem od karburatora, ispravan i podesen karb je jednako ako ne i pouzdaniji. Na stranu I.E sistema, laksi hladni startovi, precizni i ravnomerniji rad i konstantna optimizacija smese u toku razlicitih rezima agregata.

 

Sta je bolje? Zavisi od toga sta vozis, kako vozis i za sta ga koristis.

 

To je u najkracim crtama.

 

Sam Maxi za putovanja? Sasvim okej, mozes svuda, mada ja sam licno pre za motocikl.

 

Uglavnom, bitno je da si na dva tocka, da se vozis i da ti to prija i cini srecnim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

:)1oda.gif1oda.gif Ima elektronika 1lol.gif1lol.gif1lol.gif1lol.gif dobra ti je ova, bas se nasmeja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 613 postova
  • Lokacija: Beograd/Užice
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Black Widow

Verujem da ima svojih prednosti kao sto je alekre gore je naveo, drugar ima sptint raptror spt, isti agregat kao kod daytone, ima elektronsko ubrizgavanje, 350cc sa potrosnjom oko 2.8-2.9 l prilicno ravnomeran i miran rad, sto je po meni velika prednost ko dosta vozi po gradu i svakodnevno koristi motor, al' za ovako generalno nisam pristalica tih "elektronizacija" ovako kad je to sve "analogno" i prosto cini mi se pouzdanije 1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Po mom misljenju (ovo sam namerno stavio, jer nisam mehanicar, tako da ne smem da tvrdim, a cak ces i medju dobrim majstorima cesto cuti suprotne tvrdnje) kada su maxi skuteri u pitanju, prednost ide ubrizgavanju. Evo ti moj primer, vozim piaggio x9 182 ccm, 19 ks, 2002. god. karburator i opet ima dovoljno elektronike da moras uvek da imas solidan akumulator i ispravan regler. Kad vec zbog te famozne digitalne table i ostale elktronike moras da odrzavas accu i regler, smatram da i to elektronsko ubrizgavanje nije neki veci dodatni trosak. Da ne pricam da se karburatori moraju stelovati i cistiti (posebno sa nasim gorivom). Inace, umeo sam skuter da palim na kablove, instrumenti su mi par puta, zbog slabog accu, zesce pobrljaveli, ali se s tim nije zezati. Sta smo realno korisno dobili s tolikim zicama, osiguracima, strujnim kolima i ostalo, ne znam da ti kazem, ali mi cesto fale dani kada sam na tomosu opletao po kurbli i kada me je samo zanimalo koliko u njemu ima corbe.:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Njegovo velicanstvo ubrizgavanje, pojavilo se verovali ili ne jos krajem DEVETNAESTOG veka...dobro ste procitali, a njegova upotreba, prvenstveno zbog mehanicke komplikovanosti nije se vratila u glavne tokove dizajna motora sve do II sv. rata. Tada su inzenjeri Rajha to cudo tehnike ugradili na motore aviona (mislim Mesersmit) i dugo bili u prednosti nad ostalima u borbama u vazduhu. Narocito nad cuvenim Spitfajerom, koji je morao da uradi valjaj (ono cuveno okretanje, cesto vidjeno na filmovima) pre nego krene u poniranje. Ovaj manevar je stvarao negativnu G silu koja je zadrzavala gorivo u loncicima karburatora, uprotivnom, jednostavnim obaranjem nosa nanize, gorivo bi uslo nekontrolisano u cilindar i pravilo motoru i pilotu opasne probleme. Kasnije su se stvari izmenile, a ishod rata nem je poznat...

Pojava ubrizgavanja na modernim motorima (agregatima) svega sto se krece, bila je neophodna prvenstveno zbog zadovoljenja sve ostrijih standarda o emisiji stetnih gasova. Koliko je to opravdano, to je neka druga prica...nego.

Bilo je vec rasprava o tome sta je bolje, karb ili injekt.

Po mom misljenju, najveci problem ovde kod nas je to sto ubrizgavanje limitira cackanje "strucnjaka", pa je zbog svoje (naizgled) komplikovanosti, bauk majstorima koji su navikli da probleme resavaju cekicem i na foru...mada ima fora i za injection :zvizduk:

Strah je krajnje neopravdan i zaziranje od ubrizgavanja vezano je, narocito kod nas, za losu ekonomsku situaciju. Ljudi ovde nemaju ili cak nekada i nece da daju za nov akumulator, pa se onda cude sto crkava sve redom :stabre: . Gorivo jeste lose, ali najgore je kada ga ima malo. Vozi se na ekstremnoj rezervi, a zardjalih rezervoara koliko hoces. Izuzetan recept za problem.

Sto se tice voznje, moram da priznam da je voznja motora sa karburatorima ipak lepsa. Lepo nastelovan motor i karburator(i) lepse se odaziva za gas. Nema onog, kako ga cesto zovu "on-off" stucanja koje je prisutno na motorima sa ubrizgavanjem.

Sa druge strane, veliki svetski putnici su sigurno sa osmehom docekali pojavu ubrizgavanja. Razlike u pritisku vazduha, njegovoj gustini, temperaturi, pa neretko i u kvalitetu goriva i jos kojecega, danas moderni sistemi koriguju automatski (do odredjene granice). Nekada je bilo potrebno usputno stelovanje, a u nekim ekstremnim uslovima i korigovanje smese zamenom dizni.

Sve to radi...i jedno i drugo, narocito kada se malo pripazi (i odrzava). Svako neka vozi i voli sta hoce, ali svet ide neumitno napred, pa ce ocigledno jednog dana da budu "sranje" i neki novi motori koji ce mozda moci i da lete.

Covek uglavnom zazire od onoga sto slabo poznaje.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Pronto, lep tekst samo mala ispravka.

Postoji razlika između ubrizgavanja i elektronskog ubrizgavanja.

 

Nemački lovci, pa i Meseršmit Bf(Me)109 su imali ubrizgavanje, ali mehaničko. To su bili uglavnom motori Benz Db 603.

 

I sad retko koji motor ima direktno ubrizgavanje, uglavnom je to elektronski kontrolisano ubrizgavanje u usisnu granu a ne u cilindar.

 

Bilo kako bilo osim tog osećaja(on of) EI je bolji u poprilično svemu.

 

A što se samih motora tuče to Alexanto najbolje zna

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

Pronto: hvala, super ti je tekst i veoma informativan. Slazem se da kod nas ima ''strucnjaka'' i vise puta sam se osetio kao da sam ja lud. kad razgovaram sa njima i insistiram da na motoru treba da bude orginalan deo,, ili da treba sve da bude fabricki, i da se ne popravljaju stvari cekicem. I onda ide ona prica, e u evropi je to drugacije jer je to evropa... ili ona prica ma to ti je koreanac, ili kinez? E pa ''strucnjak'' kinez je leteo u svemir i ima atomsku bombu!!!! Isto i koreanac.

E da, i slazem se za kolicinu goriva u rezevoaru. Mene na pumpi svaki put pitaju koliko? Pa pun, sta bre koliko!!!! pa staje 3l, Kaze pumpadzija, neces verovati koliko ljudi sipaju. Mislim da ne bude da sam ja neki budzovan. Ja samo vozim ono sto mogu da priustim. A to je btm 49cc trenutno. Ali bih voleo da kupim i nesto vece, ali ajde da se informisemo malo, a ne grlom u jagode.

 

Skyrunner: Druze jedno pitanje, koja je razlika izmedju Ubrizgavanja i elektronskog ubrizgavanja? Tj vise me zanima da li su modeli skutera koji se voze i prodaju trenutno kao polovni od npr 2000 godine sa ovim sistemima ubrizgavanja ili e. ubrizgavanja? Da li postoji neko pravilo npr do 2003 god se koristilo ovo, a sad se koristi ono, i sl.

 

 

Tema mi se cini malo opsirnija nego sto sam mislio.

 

Da li moze neko da kaze konkretno na primeru npr modela beverly koji su motori karb, a koji ubrizgavanje, a koji elektronsko ubrizgavanje (sad ocigledno ima i treca stvar)? Znam da ima kubikaza 125, 200, 250..., i razlicitih godista. Do kad se koristio karb, a kad se preslo na EI. I u kojim Kubikazama. Pokusavam da povezem te stvari 0stabre.gif .

Hvala svima!!!!!!!0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

najveci problem kod direktnom ubrizgavanja je taj sto mi imamo jako lose gorivo, pa dolazi da zaprljana dizni i tu nastaju problemi da motor nece lepo da radi, i popravka je prilicno skupa... sve ostalo su prednosti u odnosu na karburator..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 649 postova
  • Lokacija: Beograd, Vinca
  • Motocikl: yamaha FZ6 fazer

Dizne za benzince nisu specificne kao kod dizela, lako se ciste i mislim da mi je Alexanto rekao da npr. na master agregat ide dizna od Fiat punta 1.1 Karburator je tehnologija sa kraja 19 veka...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Svi motori sad na skuterima su ili karburator ili elektronsko ubrizgavanje.

Koliko ja znam u moto svetu niko nema direktno ubrizgavanje(tj u cilindar)

U auto svetu znam da na nekim motorima to koriste Ford(Ecoboost) i VW grupa(TFSI) gde je dizna u samom cilindru kao kod dizela i ubrizgava gorivo u najpovoljnijim trenutcima.

Tehnologija nije nova, ali je sad cenom postala prihvatljiva za širu upotrebu.

Bilo kako bilo u motorima(mislim na dvotočkaše) za sad postoje samo ili karburatori ili Elektronsko ubrizgavanje

 

Pogledaj, ima u jednoj temi nisam siguran da li o X9 ili Atlantic 250/500 opis koji sve motori imaju, koliko još epiteta ima isti takav Master Quassar itd. Mislim da je tema ipak o X9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Jeste karburator stara tehnologija, ali se on vremenom zajedno sa razvojem motora usavrsavao.

MOntaza karburatora na motociklima bila je poseban izazov i uvek je trebalo voditi racuna kako smestiti dovoljno velik karburator, da zadovolji sve rezime rada i da fizicki stane na svoje mesto. Narocito na izuzetno snaznim motorima. Iako funkcionise perfektno u jednom trenutku se pokazalo da se doslo da krajnjih granica razvoja karburatora. Onda su se pojavili i zakoni o izduvnim gasovima, pa je elektronsko ubrizgavanje bilo i jeste idealno resenje. Diznu je relativno lako smestiti u "glavu", a sve veca potreba modernih motora za vazduhom, sada je mogla da bude zadovoljena sve vecim usisnim grlima, koja su i bila limitirajuci faktor kada je karb u pitanju.

Sa ubrizgavanjem je moguca, da je tako nazovemo, aktivna kontrola rada motora u svim rezimima. Bolje je iskoriscenje smese vazduha i goriva, nema "prelivanja", a jedini rizik je kako je pomenuto, prljavstina u samom gorivu.

Pumpa je ta koja najcesce strada, jer radi bukvalno od trenutka kada se okrene kljuc u bravi. Treba da znate da gorivo u rezervaru, sem za idenje motora sluzi i da OHLADI pumpu. Kada ga ima malo i pumpi nije lako, jos pride kad posisa sav mulj...nije ni cudo sto crkne. A ne crkne lako. MOderne komponente su prilicno kvalitetne. Treba biti srpski nemaran da im se dodje glave.

Dizna nije nista drugo do jedan obican solenoid. Solenoid je recimo automat alnasera.

Dizna je to isto, malo lepse upakovano i na komandu kompjutera pusta gorivo u cilindar.

Pritisak je stalno isti, a koliko ce biti otvorena zavisi od pomenutih senzora i trenutnog rezima rada motora

Beverly sa karburatorom je poznat kao prilicno dobar potrosac, sto kod nas znaci da ne valja :lol: .....kao i neki drugi veliki skuteri, recimo KYmco 500...a sprava ekstra!

Motor na Beverliju sa ubrizgavanjem je nesto manji (razlika je nekih 30ak ccm), ostalo je manje vise sve isto.

Nikada nisam rasturao Punta, pa neznam jesu li dizne iste. Ono sto je interesantno je da sisteme za ubrizgavanje i komponente pravi samo nekolio firmi na celom svetu, pa onda ni ne cudi slicnost ili jednakost. U pitanju je verujem Marelli, koji se nalazi na velikom broju motora (agregata). Tu su jos i Bosch, Denso, Hondin PGM, Sagem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1509 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Versys buljavi

Ajde i ja da se uključim u problematiku :nanana: .

Pronto je dao najbolji odgovor

"Čovek uglavnom zazire od onoga sto slabo poznaje."

 

Ne prljaju se dizne svaki dan i nije gorivo toliko loše kao što mislimo (mislim na čistoću a ne na oktansku vrednost)... Ako sipaš na normalnim pumpama biće sve ok.

 

Što se tiče navedenog Bevrlyja, 125, 200 su karburatorske mašine. I 250cc je do 2005 godine bio karburatorski (ako se dobro sećam :stabre:).

Posle toga su svi IE.

 

Ja sam lično za elektroniku.

Da ne bude sve o motorima...Kada sam kupio prvi auto sa grejačima retrovizora zapitao sam se kako sam uopšte živeo bez te funkcije na kolima ....:lol:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

Suzuki burgman:

In 2003, the fuel injected AN2 series was launched in UH125, AN400 and AN650 variants.

izvor: wikipedia

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1551 postova
  • Lokacija: kragujevac
  • Motocikl: Burgman 400 2007

Da, kod burgmana se preklapaju modeli sa karbom i ubrozgavanjem 2003 godine.kod talijana je to krenulo nesto ranije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

Panto_kg , sugradjanine, da li je tvoj model burgman 400 sa karburatorom? Da li si imao priliku da vozis drugu vrstu karburacije u odnosu na tvoj skuter? Kakva je razlika u voznji, potrosnji, odrzavanju...?

 

 

Djuxy: iz Piaggio su potvrdili ono sto si ti rekao, od 2005. godine IE ide u 250ccm Beverly-a. 0namigivanje.gif

 

Za urednika, da li moze naslov teme da se prepravi, na npr '' agregati sa IE u makski skuterima''

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1551 postova
  • Lokacija: kragujevac
  • Motocikl: Burgman 400 2007

E druze, nije moj karb nego ubrizgavanje.vozio sam i karb verziju ide jako slicno, bucniji je a sto se potrosnje tice to ti nemogu reci provereno a mislim da je oko 1/2l jaca u proseku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

Evo jednog korisnog linka sa nekog francuskog sajta. Mogu se videti karakteristike skutera, svih modela, tehnicki podaci, a takodje i vrsta karburacije. Takodje izbacuje i iz koje je godine model. A ima i komentara ljudi koji su ih vozili.

 

http://www.scooter-infos.com/

 

 

Zao mi je sto takvo nesto ne postoji kod nas. Pa majku mu ima valjda nas Cvorovica (skuterasa) da razbucamo ta g... :) sto bi rekli ovi iz filma Balkanski spijun Valjda ce neko negde da napravi slicno. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1509 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Versys buljavi

Samo ti pitaj slobodno sve što te zanima oko određenog modela skutera, uvek će se naći neko da te posavetuje...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8860 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Evo Djuro, posavetovacu ga sledece......

 

ako kupujes skuter, gledaj da bude sa ubrizgavanjem i ne ispod 250cc primerak po mogucstvu sa servisnom knjigom koji je redovno odrzavan, pazen, mazen u sto boljem stanju i 100% neces pogresiti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Baotian speedy 49ccm, Yamaha Majesty 250, Elektro skuter made in China, eletricni trotinet, Suzuki VL800, Capriolo mountbike

Hvala na savetima Satelis, Djuxy. Trenutno sam u fazi rasmisljana sta kupiti. Na zalost finasijski aspekt diktira. Modeli od 250ccm su mi mesto interesantniji od modela 500ccm. Ispod 250 i ne razmisljam a jedan od razloga je i taj sto neke zemlje ne dozvoljavaju izlazak 125 ccm na autoput. U prednost 250ccm je i slabija potrosnja, jeftinija registracija, a i moj nacin voznje (neagresivan, cruzer, touring, citaj imam 35god i prosle su lude godine 1neznam.gif) bi odgovarao toj kubikazi i mislim da mi ne bi zafalila dodatna snaga. Ubrizgavanje je nesto sto bih pre nego karb. Sto se tice odrzavanja i servisne knjizice prilikom kupovine, naravno, Od onih sam tipova sto cu dati vise i 500e ako je motor dobar. mozda zvuci kontradiktorno u odnosu na predhodno pomenuti finasijski aspekt, ali nisam dovoljno bogat da kupujem lose stvari. Ko ne plati na mostu platice na cupriji. Takodje kad kupujem stvari gledam i od koga kupujem, a kad prodajem ukazem i na negativne stvari, necu da me bije maler. Ali da ne idem u off

 

 

Sto se teme tice: Otvaranjem ove teme sam ocekivao iskustva ljudi, da kazu npr burgman 250ccm, ne postoji sa elektronskim ubrizgavanje. ili npr burgman od 400ccm je od 2003 sa elektronskim ubrizgavanjem. ili npr kymco i na novijim modelima nema IE. Nesto tipa, pocelo je sa montiranjem te i te godine u toj i toj kubikazi u tom i tom modelu. Pa tako, svako sto zna nesto, pa po malo da se prikupi sve u jednoj temi. Mislio sam da bi tema bila korisna za edukaciju i drugih clanova koji imaju slicne probleme i nedoumice kao i ja. E sad izgleda da sam ja totalni neznalica, i ovo je svima sve jasno, pa se cude zasto uopste pitam Jos jednom se zahvaljujem ljudima koji su mi dali informacije i za njih 1care.gif.

 

Konretno ove i ostale tehnicke informacije ima na sajtu koji sam dao u linku i dosta toga sto me je zanimalo sam tamo video. Nije mi namera da reklamiram tamo neki FR sajt, vec naprotiv da doprinesem ovoj nasoj bajkerskoj zajednici0takoje.gif

Mozda ce ova tema biti korisna, i pomoci pri odabiru oko kupovine skutera jos nekom clanu, a ne samo meni,

Sto se mene tice trenutno sam prezadovoljan sa svojim skutercetom i samo 1moto3.gif. do daljneg. Ali cu definitivno uzeti nesto jace, u nekom periodu, ali sad sam samo u fazi istrazivanja.

 

Svima sve najbolje!!!!!!!!!! Ako nekom treba nesto u KG, ili prolazi kroz isti neka se javi da napravi pauzu za kafu i sendvic.

 

ps1. 125ccm u nekim zemljama evropske unije se vozi sa am dozvolom.

ps 2 satelis saljem ti pp

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja