Jump to content

Moto Zajednica

kako d'ufatim zvezde

Recommended Posts

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Videh neke dobre fotke motor i iza njega zvezdano nebo shljashti od zvezda. Da li neko mozhe da mi objasni proceduru za takvu fotografiju?

Unapred zahvalan!

 

nadam se da se Gliga neche ljutiti shto sam uzeo njegovu fotografiju kao primer.

 

2013-06-30%2520060.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Foto aparat na tripod, pa sad u M mod, iso na 100 il cak manje, blendu na min (najveci f broj) a vreme ekspozicije testiras, 1,2,3 min e sad ako vreme bude predugacko na fotografiji ce zvezde postati crtice, zbog rotacije zemlje...tako da menjas postavke il malo odvrnes blendu il skratis vreme il jedno i drugo....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Hvala na pitanju i na odgovoru... Jedva čekam da malo eksperimentisem i ja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Za pocetak moras zbrisati daleko od gradske rasvete.

 

Vec sa duzinom ekspozicije od 30 sekundi ce se videti blago pomeranje zvezda. Sto vecu ziznu daljinu koristis (veci zum) ovo ce postajati sve izrazenije. Zaboravi automatski fokus. Sto se mene tice takodje mozes i zaboraviti na ISO 100 jer u tom slucaju vreme ekspozicije mora biti bas dugacko.

 

vu68zCq.jpg

 

 

 

Ovo je fotkano na Durmitoru, u kanjonu Susice, 20-ak kilometara od Zabljaka. 18mm, f3.5, 30s ekspozicija, ISO 1600 i jos je dosta posvetljena u obradi (skoro 3 blende). Na originalnoj fotki se vide sjajnije zvezde, Mlecni Put se nazire... Šuma naravno ima dosta kada se gleda u originalnoj rezoluciji. Problem postaje skroz podnosljiv jednom kada se opici resize na 1024x nesto sto je dovoljno za kačenje na net. Naravno, ovo nikada ne bi prošlo kao profi fotka al' to joj nije ni bio cilj.

 

E da, Mesec takođe nije prijatelj ovakvih fotki.

 

klSSssO.jpg

 

 

Ovde je ekspozicija oko 25 minuta, ISO 100, f3.5 a skoro pun Mesec je bio pred izlaskom. Ovde je šum zanemarljiv.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

reci mi koliko bi pomoglo da opali blic pa da bude expozicija lupichu minut-dva kako bih istakao motor da ne bude mrachan?

znachi osvetljenje primarnog objekta a expozicija da "hvata" zvezde?

hvala na opshirnom odgovoru! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Upravu je Gliga za ISO medjutim to zavisi do foto aparata sto duza expozivija vece zagrevanje procesora=veci sum. To sa crtanjem opet mora duza exp i ti da budes brz...

 

I obavezno negde gde nema mnogo svetlosti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

ovo sa crtanjem sam probao i uspeo iz prve :)

primarno mi je da se nauchim fotkati ovakve fotke. znachi motor + vidljive zvezde

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Sa blicem nisam probavao ali sam se malo igrao sa baterijskim lampama i to radi, samo se treba igrati da se pronadje neki optimum osvetljenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Ja bih probao da stavim blic na II zavezicu, preko blica stavi neki difuzor (papir, casu od kiselog mleka...), scenu bih uredio da je fotoaparat dole tako da blic ne moze da osvetli podlogu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Ako hoces da koristis dodatnu rasvet, blic, za tu situaciju potrebno je da motor bude u sto tamnijem delu tj u sto vecem mraku, blic okidaj na drugu zavesicu i sa sto manje snage 1/32 recimo i ako imas bilo sta da difuzuje svetlo bilo bi super...

Na taj nacin ce dobiti koliko toliko prirodnu fotku gde ce motor imati detalje ali ce se lepo videti i osvetljeno nebo....

 

Sa druge strane postoji opcija, koje ja nesto i ne volim ali rade posao, da spojis 2 fotke u jednu- slikas tako da pravilno exponiras motor i onda ponovis fotku ali sa podesavanjim da izvuces nebo i zvezde... Nakon toga obe fotke lepo sredis i onda i onda preklopis u Ps-u layer-e i obirses visak ovog na kom je motor...

 

 

ps: naravno podrazumeva se da ovo sve radis sa stativa :)

Promenio član marko07

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

stavis dugu expoziciju i onda rucnom lampom predjes preko motora ... zna da da daleko bolje rezultate nego blicom. jer lampom mozes da biras detalje i koliko sta zelis da bude osvetljeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja