Jump to content

Moto Zajednica

Razradjivanje novih motora!?

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 952 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 Enduro

Od dosta ljudi sam cuo da se motor razradjuje prvih 1000km polako nema naglog gasa, nema auto puta, itd....fabrika takodje preporucuje "soft drive" pri razradi.....pre neki dan slucajno naletim na ovaj LINK gde savetuje da se razrada na nacinu voznje "ride it like u stole it"....naravno ne podrazumeva se time da se vozi u crveno.....dakle ako postoji neko dovoljno iskusan i strucan da napise tacan postupak razrade mislim da bi mnogima koristilo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 952 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1200 Enduro

i zaboravih da dodam......da li V, 4 redna, dva klipa, jedan, boxer motor itd.....razradjuju na istin nacin ili svaki drugacije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

U toku razrade se uklapaju klipovi lezajevi karike stubline . Moja preporuka da prvih 1000 km vozis polako bez velikog gasa , naglih ubrzavanja i podizanja obrtaja . Posle toga zamena ulja i filtera ako ima , dalje kako hoces . Svi motori imaju iste delove i svi se isto razradjuju .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

ne verujem da ima neke veze konfiguracija masine sa nacinom razradjivanja, prvih 1000km laganica voznja, max 2/3 gasa :takoje:

ma kupis polovan (razradjen) motor i nema frke :jee:

ja nemoram da se sekiram oko ove probematike posto vrlo teeeesko da cu ikad kupiti nov motor :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Postoje prilično oprečna mišljenja vezano za razradu novog motora.Pošto sam mašinac,zdrav razum i nešto malo saznanja odvedoše me do kako postavljač teme reče MEKANE VOŽNJE.Pored toga što su mi kolege kojima verujem,preporučivali vožnju do granica visokih obrtaja,uradio sam kako mi je razum nalagao.Doduše i u uputstvu za korišćenje lepo piše "Prvih hiljadu kilometara voziti krajnje mekano do četiri hiljade obrtaja,u iznimnim situacijama, pet.Nakon toga zameniti sva ulja....

Piše o načinu menjanja brzina,t.j.razrade menjača što mi je takodje logično,po knjigama.Ustvari naš najveći nedostatak je što uputsvo o razradi čitamo nakon što smo na svoj način razradili motor.Medjutim,još sam nešto u životu naučio,gotovo da ne postoji fabrika koja motor ne razradi na probnom stolu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Loznica

Trebalo bi sve da pise u onom uputstvu za koriscenje koje si dobio uz motor. Ne budi lenj i procitaj i sve dobro zapamti. Ja sam na mom motoru imao razradu do 1000 km gde se preporucuje voznja do npr 4000rpm i od 1000 do 3000 gde opet trebva ici do npr 10000rpm. Posle kako 'oces. Sad koje su tacno vrednosti bile ne znam i verovatno je razlicito za razlacite motore ali vazno je da ispostujes. Inace nemoj preterivati, bez agresivne voznje i postuj ogranicenja obrtaja koja su propisana do odredjene kilometraze. Inace mislim da voznja ne bi trebalo da bude ravna linija tj zavrnes na 4000rpm i tako ides 200 kilometara nego bi trebalo malo menjati rezime rada motora (ubrzanja, usporenja) i menjati cesce brzine ali paziti da se ne prelazi ono sto je zadato u uputstvu. Valjda fabrika zna kako treba i neki tamo inzenjeri. Na ulici se cuje svasta ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Kolega Kudi lepše objasni.Vrlo važno"Voynja ne bi trbalo da bude ravna linija".Potrebno je stalno menjati broj obrtaja u zadatim ,propisanim preporukama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja mislim da ne postoji univerzalan nacin razrade..

vozis normalno polako.novo je treba da legne malo, mada gledam tako kad naprave nov moto pravo na sto da izmere snagu,valjda puna gas,jebemli ga, ali rcunaj naa mnogima koje sam video je stojala nalepnica prvih..1000 2000,4000,kako kod kog do pola gasa ili dve trecine,predpostavljam posle kako hoces...

naravno kad je motor nov..nema ladan gas turaza ono ovo....pregrevanje,ranjivo je ,sve je tesno,masinske obrade ne savrsene u mikron,sve to treba da legne...

meni bi bilo zao da to radim..da ga vozim ko kradenog...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ★★★★★, 654 postova
  • Lokacija: Ruma

За мој мотор у упутству пише првих 800 км до 5000 обртаја, од 800км до 1600 до 7500 обртаја, а преко 1600км не возити више од 10 000 обртаја (ту почиње црвено на сату, 1 цилиндар). И пише да у првих 1000км никад не треба давати гас до краја, да треба често варирати брзину, и да је лоше возити мотор малом брзином у високом степену преноса, рецимо возиш га 50кмч у петој брзини на 2500 обртаја :jok: боље је возити у трећој 50кмч на рецимо 5000 обртаја... Ја сам до сад прешао око 1040км па сам кренуо мало оштрије да возим, али никад гас до краја.

 

И заборави написати, треба што више користити моторно кочење у току разраде

:zdravo:

 

Још нешто, треба пустити мотор да ради бар 1мин пре вожње чак и кад је врућ да проциркулише уље свуда... ;)

Promenio član <Vuk>

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

Kolega Bokilic je lepo objasnio :takoje:,ja mog kineza do sad jos nisam zavrnuo do kraja i ako ima 6700 km,e sad to ima verovatno veze sa tim da shvatam da kinez ipak nije Japanac :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 647 postova
  • Lokacija: TEMERIN
  • Motocikl: ZXR 750 R

Sve novo nabaceno onda ga stavili na probni sto i u principu na ovaj fazon ga razradili:

 

On a Dyno:

Warm the engine up

completely !!

 

Then, using 4th gear:

 

Do Three 1/2 Throttle dyno runs from

40% - 60% of your engine's max rpm

Let it Cool Down For About 15 Minutes

 

Do Three 3/4 Throttle dyno runs from

40% - 80% of your engine's max rpm

Let it Cool Down For About 15 Minutes

 

Do Three Full Throttle dyno runs from

30% - 100% of your engine's max rpm

Let it Cool Down For About 15 Minutes

 

5 trka i 15 treninga vozeno posle toga motor jos ima KS kao posle "razrade" a ulje nije dosipano te sezone.

A BOKILIC je u pravu da svaki napravljen motor odma ide na valjak i tu ga isproveravaju ... a zamislite kad bi svi trkaci razradjivali nove agregate :) desava se da u jednom treningu crkne motor a za sledeci vec nova masina nabacena .... zamislite koliko bi im treninga trebalo da ga razrade ali mozda ih prvo na probnom stolu za agregate razradjuju jedno 4000km :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja