Jump to content

Moto Zajednica

Pomoc oko izbora Enduro motora za ~1000e

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV750 RD07a

Ma moje misljenje je da za 1000 +/- 100e nikako ili bash bash tesko naci bilo koji od ovih motora a da ne treba nekih preteranih ulaganja...Svi znamo da se uglavnom gori od zelje da se kupi shto pre motor itd, ali kao sto starji ljudi kazu strpljen-spashen i uglavnom ispadne tako, sachekaj, ustedi josh 500e ili ako imash od koga pozajmi, napravi dil da vracash po 100e - 150e mesechno i onda cesh vec imati veci i pouzdaniji izbor. Najbolje da povedesh majstora koji zna otprilike cene potroshnih delova pa da ti na licu mesta kazhe e ovom motoru treba da se odradi to to i to, i sve ce kostati toliko pa vidish dal ti se isplati ili ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Ma moje misljenje je da za 1000 +/- 100e nikako ili bash bash tesko naci bilo koji od ovih motora a da ne treba nekih preteranih ulaganja...Svi znamo da se uglavnom gori od zelje da se kupi shto pre motor itd, ali kao sto starji ljudi kazu strpljen-spashen i uglavnom ispadne tako, sachekaj, ustedi josh 500e ili ako imash od koga pozajmi, napravi dil da vracash po 100e - 150e mesechno i onda cesh vec imati veci i pouzdaniji izbor. Najbolje da povedesh majstora koji zna otprilike cene potroshnih delova pa da ti na licu mesta kazhe e ovom motoru treba da se odradi to to i to, i sve ce kostati toliko pa vidish dal ti se isplati ili ne.

Potpuno istina...e da sam ja imao majstora da mi kaže sve koliko bi me koštalo kad sam kupovao motor...1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Muka je sto već zajmim pare :)

sto se majstora tiče to nije problem posto istog imam i imam puno poverenje u njega tako da je on taj koji će gledati motor a ne ja :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4678 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Ima Yamaha XTZ660 za 950e i mislim da nije fixno.Na slikama mi lepo igleda.Vidi po glasima...to je dobar i izdrzljiv motor, vodeno hladjenje......

Povedi nekog iskusnog bajkera da osecuje moped, sto bi neko rekao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Svedska
  • Motocikl: Silver wing 400, Suzuki AN 650 Executive, Suzuki GSX 1100 R, Suzuki DR 350 SE, Kawasaki KLX 300 R, Yamaha Majesty 250 DX, Yamaha TT-R 250, Puch Korado 50

Ima Yamaha XTZ660 za 950e i mislim da nije fixno.Na slikama mi lepo igleda.Vidi po glasima...to je dobar i izdrzljiv motor, vodeno hladjenje......

Povedi nekog iskusnog bajkera da osecuje moped, sto bi neko rekao...

 

Nije li to vazdusara... ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Pozdrav svima na formu, iz mog iskustva iz nekih drugih oblasti rekao bih da se ljudi sa ovakvim pitanjem javljaju veoma cesto ali ipak moram da pitam...

Pregledao sam par strana foruma ima slicnih pitanja ali, naravno, nije to bas to sto bih ja da pitam :)

 

Dakle, imam skoro 190 i 100+ kila i resio sam da uzmem Enduro ove sezone- ranije iskustvo 0. Vozio sam skutere ali nista vise od toga, kola vozim aktivno 10god...

Moj plan je da motor vozim kako po putu tako i off road, sa tendencijom da se malo vise vozikam van puta posto cesto idem na planinarenja i izlete u prirodu pa bih uklopio te 2 stvari.

Ono sto je problem u celoj prici je budzet a to je oko 1000e, +/-100intak...

Gledao sam razne modele po oglasima, od prijatelja sam dobio savet da idem na Transalp koji verujem da uz malo truda moze da se nadje za te pare...

 

Dakle- koji je po vama najbolji izbor za tu namenu i u tom cenovnom rangu? Znam da sam pocetnik ali ne bih sada isao na slabiju verziju da bih uskoro menjao za nesto jace.

 

 

I jos jedna stvar- imam staru B kategoriju, koja ukljucuje am, i planiram da polazem za A- da li moram da polazem testove i prvu pomoc?

Koliko vidim ima nekih par casova teorije koje moram da slusam ali nigde ne nadjoh da li moram da polazem i te 2 stvari pored, logicno, same voznje...

 

Hvala puno.

 

Posto si napomenuo da bi se vozio po offu a ja to smatram voznjom van puteva i u otezanim uslovima mislim da nemas velik izbor tj vrlo je suzen.....izdvojio bih xt 600 svih generacija s tim sto je model sa kurblom ispod devedesete jos zesce offrouderski orijentisan zbog 18 ice nazad i bolje prednje viljuske....sledi ga u stopu DR 600 model sa kurblom ,skoro ga kupio moj drugar za 700 evra ...pali vozi nikakvo ulaganje sem guma na njemu...ta dva bi po meni imaju najbolji odnos cena i pouzdanost a i za pocetnika su skroz dobri za ucenje zato sto su teski oko 170 kg sa tecnostima.

Izmedju ova dva pomenuta i dvocilindrasa namecu se honda dominator i suzuki frivind kao jednocilindrasi koji su malo tezi ali su zato i bolji za put s tim sto su ogranicenijih off roud sposobnosti.

I naravno dvocilindrasi .....KLE 500 i Super tenera 750 ...KLE malo laksi SUPER TENERA teza ali zato jaca ...,izmedju ova dva za pocetnika mislim da je bolj izbor KLE ...sto uopste ne znaci da je ST losija samo je ozbiljnija,jaca i teza tako da na tebi je izbor .

Nadam se da si shvatio da sto su motori tezi i jaci to su losiji po offu a bolji ppo asfaltu i obrnuto.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Da kontam to sa odnos mase i lakoce off road voznje...

Generalno vise me privlaci xtz750 ili tako nesto zbog velicine i, cini mi se, udobnosti... Pogotovo sto ce ponekad jos neko ici sa mnom na motorou...

Sto se tice off road voznje- ovako nesto je meni zanimljivo

po meni ovo nije nista extremno ali ipak da se vozi kroz neku prirodu, sumu, van staze uz neki malo vezi uspon... Znaci ne planiram da preskacem debla i slicne stvari na putu ali ipak da moze da izdrzi onako nesto sa mojih 100+kg a da ipak mogu da se udobno odvezem na neki malo dalji put...

 

ps: ovo je random snimak koji sam nasao gledajuci svasta na yt, ono sto mi se svidja je sto mi likovi ne deluju preterano iskusno pa mi donekle omogucuje da procenim kako to izgleda... dok, uskoro, ne probam i sam nesto slicno :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

@Rolle2010 uzimash neshto drugo?

Vec sam uzeo u decembru Tigera. Skvo se navadila na voznje pa sam morao da trazim nesto za dalja putovanja. :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

@Rolle2010 uzimash neshto drugo?

Vec sam uzeo u decembru Tigera. Skvo se navadila na voznje pa sam morao da trazim nesto za dalja putovanja. :moto3:

 

Tigera? Pa čestitam Rolle!0takoje.gif Nek´ te služi kao što si naumio i bezbedne kilometre ti želim! Je l´ onaj Tiger što je bio u oglasima? Onaj crni od 900cc?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV750 RD07a

Hahah. :takoje: Sto da zaboravish na off, pa ima zicane felne i nije nishta tezi od AT-ST... :moto3: Nek ti je sa srecom i da te dobro sluzi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Posto ne nameravam da vas zaboravim, verovatno cu preci u jagnjecu brigadu tj. cuvacu kamp, pa kad se vidimo na nekoj voznji i probate motor sve ce vam biti jasno. Nije sve u zicanim felnama. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Hm... moj savet je uvek saslušaj sve a poslušaj sebe... pošto si u dimenzijama u kojim jesi to nosi određene prednosti/mane... prednosti su što možeš da se rveš sa motorom a mane što će ti masa modela biti mala za broj dva :D

 

Ljudi su te lepo savetovali ali ništa dok ti ne sedneš na motor. Sama pozicija sedenja će ti dosta reći. Ima ljudi koji zagovaraju lagane prelaske sa nižih kubikaža na više. I generalno to nije loša ideja. Međutim meni su rekli kada sam bio u tvojoj situaciju... motor se vozi glavom i ako ne razmišljaš i 50ccm mogu da te ubiju. I dokle god voziš ti njega a ne on tebe dobri ste.. Generalno enduro motori se lakše voze nego neki drugi tipovi motora i znaju da praštaju početničke greške. Ako kažeš da si iz Beograda, u petak uveče će biti enduro okupljanje u KTM kafiću (imaš temu na forumu ako ne cimaj Zextreema da ti objasni gde je (300metara od Stepinog Vajata)) gde će biti verovatno par ljudi sa motorima, pa možeš da sedneš i da pitaš šta te zanima.

 

Aj kad sam krenuo sa monologom da ti dam još neke informacije koje su meni pomagale oko donošenja odluka:

 

  • motori sa 1 cilindrom su veseliji, živahniji ali teraju te da voziš u većim obrtajima i svi imaju vibracije tokom vožnje... što ti neće smetati po gradu i šumi ali će ti probiti glavu na dužem putovanju. Još ako je tu i suvozačica..
  • motori sa 2 cilindra pružaju mirniji rad ali su teži i troše malo više. Imaš V agregate i paralel twin (Afrika, Transalp su V agregati a ST, KLE su paralel twinovi)

  • za tvoje gabarite ja bi ti predložio ili Afriku ili Super Teneru (ja sam 192cm i od 125 do 110kg ) bojim se da će ti KLE i Transalp biti pola broja manji
  • što se tiče ozlogašene potrošnje na Super Teneri, to se rešava jednostavno sa promenom emulzionih tuba (problem u Srba je što kada se one potroše motor i dalje ide kao nevreme ali počinje da troši i svi kukaju a niko ih ne menja... ) inače normalna potrošnja na ST je 5,5l na otvorenom do 5000obrtaja kako god vozio (to ti je do 120kmh a do litar preko u gradu zavisnosti od stila vožnje)
  • što se tiče problema sa ramom, ako nisam ja slomio moj nećeš ni ti, a i ako planiraš da divljaš natovaren sa stvarima po offroadu (tada zna da pukne), rešava se jednostavno ojačavanjem rama i to je to ;)
  • obavezno završi A kategoriju pre nego što kreneš da razmišljaš o vožnji jel je davno prošlo vreme kada je moglo da se vozi na "divlje"
  • kacigu kupi novu a ostatak opreme slobodno polovno, imaš oglase na forumu, ljudi koji se bave prodajom polovne opreme i sl.

Sve ovo gore navedeno je moje mišljenje i ne mora da bude merodavno i odgovarajuće za tebe, zato sam ti i rekao saslušaj sve a poslušaj sebe.. poslao sam ti na PP linkove od filma i knjiga, sve ostalo što te zanima slobodno pitaj, ljudi će ti odgovoriti :takoje:

 

 

 

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Ko ce bolje da ti kaze nego nas Popsy :takoje: ....

 

a tu ce mozda u izboru da ti odigra znacajnu ulogu i novcani fond...tu preovladjuju i pobedu odnose stariji jednocilindrasi i redni twin (ili paralelni - kako kaze Popsy).

 

@Rolle2010... brate ko ce meni sad dizati onu kangrbu, kad se skolomatam :zbunjen: .... ako nista drugo, zbog tebe cu morati da predjem na laksi motor :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Hvala gosn Popsy, to je manje vise sve sto mi je trebalo :)

Sto ce tice A kategorije, to planiram naravno tj idem sutra ili u ponedeljak da krenem sa obukom...

Za ove ostale savete hvala, dosta mi znaci... Kako stvari stoje, za sada, ST mi deluje skroz ok posto moze da se nadje relativno povoljno...

E sad da li je bas takav kao sto pise u oglasima ostaje da majstor vidi ali nazalost situacija je takva da mi je "jeftinije" 300e za 2 meseca nego 150e odmah...

Za opremu sam i gldao da uzmem novu kacigu i ostalo polovno, pretpostavljam da je uz enduro najpametnije uzeti enduro kacigu? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

@Bokilic

Jeste crni, ali nije sa Dorcola nego iz Jagodine.

 

@VladaSD

Uzajmis ti meni jedan od tvojih laksih motora za te voznje i podizacu Staru na ruke ako treba i za podmazivanje lanca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja