Jump to content

Moto Zajednica

Pomoc oko izbora Enduro motora za ~1000e

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Pozdrav svima na formu, iz mog iskustva iz nekih drugih oblasti rekao bih da se ljudi sa ovakvim pitanjem javljaju veoma cesto ali ipak moram da pitam...

Pregledao sam par strana foruma ima slicnih pitanja ali, naravno, nije to bas to sto bih ja da pitam :)

 

Dakle, imam skoro 190 i 100+ kila i resio sam da uzmem Enduro ove sezone- ranije iskustvo 0. Vozio sam skutere ali nista vise od toga, kola vozim aktivno 10god...

Moj plan je da motor vozim kako po putu tako i off road, sa tendencijom da se malo vise vozikam van puta posto cesto idem na planinarenja i izlete u prirodu pa bih uklopio te 2 stvari.

Ono sto je problem u celoj prici je budzet a to je oko 1000e, +/-100intak...

Gledao sam razne modele po oglasima, od prijatelja sam dobio savet da idem na Transalp koji verujem da uz malo truda moze da se nadje za te pare...

 

Dakle- koji je po vama najbolji izbor za tu namenu i u tom cenovnom rangu? Znam da sam pocetnik ali ne bih sada isao na slabiju verziju da bih uskoro menjao za nesto jace.

 

 

I jos jedna stvar- imam staru B kategoriju, koja ukljucuje am, i planiram da polazem za A- da li moram da polazem testove i prvu pomoc?

Koliko vidim ima nekih par casova teorije koje moram da slusam ali nigde ne nadjoh da li moram da polazem i te 2 stvari pored, logicno, same voznje...

 

Hvala puno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Да помогнем у вези питања за полагање. Не требаш полагати прву помоћ, али требаш тестове и вожњу. И одређен број часова да одслушаш и одвозаш.

 

Мислим да је комбинација од 7 теоријских часова и 40 часова практичне обуке, (читај вожње)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Transalp je dobar motocikl, ali za 1000 EUR nisam siguran da možeš da kupiš Transalpa koji ima oba točka :zvizduk: Lično mislim da ti je budžet premali za bilo kakav japanski enduro motor sa kojim bi se iole navozao. Za 1000 evropskih možeš eventualno da juriš neku raspalu Yamahu XT600 sa kraja 80-tih i početka 90-tih ili eventualno neki isto tako raspali DR650 ili Dominatora iz istog perioda. Kad kažem "raspali" mislim da motor može da upali i da je agregat (uz PUNO SREĆE) pristojan ali da mu realno fali sve ostalo - od guma pa na dalje. Ako bi hteo da kupiš motor na kome ćeš se relativno sigurno početi voziti (ali opet mačku u džaku u smislu da pojma nemaš koliko ćeš se dugo na tome voziti pre nego što počne da otkazuje) onda pripremi bar 1500 EUR - i opet računaj na dodatne troškove vezane za potrošni materijal.

 

To je moje skromno mišljenje, ali moguće i da se varam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Hvala na savetu u svakom slucaju.

Ja samo gledam oglase, ne znam da li je ok da kacim linkove ali na polovnim automobilima ima trenutno jedan za 1200 jedan za 1350, meni deluju ok na oko i po opisu.

U svakom slucaju i dalje sam rad da cujem neki predlog da mogu da se vozikam koliko toliko sigurno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Strpi se jos malo za 1500e vec mozes malo i da biras

 

Ako nisi upucen u modele pogledaj

 

Honda NX 650 - 500 Dominator

Honda XR 600

Honda Transalp 600

Honda Africa Twin 650-750 (mnogo $$$)

 

Yamaha XT 600

Yamaha XTZ 660 Tenere

Yamaha HTZ 750 Super Tenere

 

Suzuki DR 650

Suzuki DR 600

 

Kavasaki KLE 500

Kavasaki KLX 650

 

Ima ih jos dosta ali ovo su najpopularnijih kod nas za novce do ~2000e. Cene su relativna stvar tako da polako gledaj i skupljaj ali za 1000e tesko da nesto u pristojnom stanju bez minimum 500e ulaganja moze da se nadje.

 

P.S. Iz licnog iskustva bolje sacekati i sezonu nego uzeti nesto pa uloziti vise nego da si sacekao tu sezonu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rođen da peca, nateran da radi, 260 postova
  • Motocikl: FZS 1000 (ostali samo dugmići)

Sa tim budžetom, izbor ti je dosta sužen. Kolege su iznad rekle sve, a ja ću ti preneti moje skromno iskustvo, jer sam prošle godine bio u istoj situaciji kao ti, samo sam imao više para.

Imaš 1000€, polaganje za A ti je +/-250€, pod uslovom da položiš iz prve (sa lekarskim itd., nakupi se). Zatim, ako hoćeš ozbiljan enduro motor, valjalo bi i da imaš opremu za to, složiće se svi, lično verujem da kolege ne bi sedale na motor bez nje. Ja sam se od glave do pete obukao za oko 250€ (što novo, što polovno, ali kompletan sam). Kad oduzmeš ovo, tebi ostaje +/-500€ da razmišljaš o motoru. Naravno možeš odma i motor za sve pare, ali da ideš gologlav ili bez A kategorije, pa da te boli glava kad god sedneš da voziš.

Elem, nije da sam pristrasan, ali s'obziom na tvoje gabarite, najbolje je da kupiš Super teneru :D :D Ja sam dao 1500€, i morao sam da uložim. Dal' sam mogao da prođem jeftinije, ne znam, možda i jesam. Ali mislim da sam pogodio on što mi treba. Moj savet je da kreneš polako, jedno po jedno, nakupiš malo parica, a onda kad se kompletiraš sledi uživanje.

Izvin'te ako sam udavio :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

Ma gde si udavio, rad sam ja da cujem sve koji imaju bilo sta da kazu/napisu na ovu temu :)

 

Potpuno se slazem sa tvojom logikom i vodim se istom- ~1000e znaci +/-100/200e ali ne nesto preko toga, odvojeno od toga imam pare za polaganje i opremu tj jesam planirao jedno 400e za polaganje i zastitnu opremu- znaci oko 1000-1200(cini mi se max)e bih dao samo za motor...

 

Sad cu mozda da izazovem neciji bes ali samo prenosim sta sam cuo- da xtz750 mnogo trosi i da puca ram?! To me je prilicno pokolebalo inace mi motor deluje vise nego pristojno i svidja mi se velicina(da se ne lazemo ipak je to 100+kg i to da vozim u gacama :D)...

 

@RadicM- hvala na spisku, manje vise i ja sam dosao do slicnog prateci oglase u poslednje vreme...

Opet, vodim se samo onoime sto sam procitao/cuo posto o zadatoj temi ne znam mnogo- meni su najzanimljiviji bili transalp, dominator, xtz750 i kle500.

Za kle sam uglavnom video reci hvale ali je i 1500e min, za dominator sam citao da trese zbog jednog cilindra i da je dosta manji od transalp a to me brine zbog moje visine(iskreno ni za transalp ne znam tacno visinu tj nisam nikada seo na neki od tih motora, ovo je sve nesto po slikama/snimcima sa neta) i ostaje xtz sa gorepomenutim informacijama koje sam dobio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

Evo ti ovaj motor, neuništiv, jedan cilindar, jedna svećica, pristojno izgleda, cena je ok, može da se spusti još barem 150€ i taman imaš za kacigu i jaknu.

Čak je i meni u glavi da se prebacim na jedan cilindar, zbog mog stila vožnje, mada pustiću još malo da se slože misli.

 

Link

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rođen da peca, nateran da radi, 260 postova
  • Motocikl: FZS 1000 (ostali samo dugmići)

Nisam isprobavao, ali meni moj ram deluje sasvim ok. Ne verujem da ćeš ti tako da ga voziš da bi pukao ram, za to je potrebno da budeš iskusni siledžija, i to u režimu teške eksploatacije, tu pucaju i drugi motori, a ne samo ST. Što se tiče potrošnje, taj tip motora, to godište, sve se to vrti oko iste cifre, pod uslovom da su karb. ok. Uostalom kontaktiraj neke prekaljene teneraše, kao npr. Popsija, on je i mene savetovao kad sam ušao u ovaj svet :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL-650

Polozis testove, vozis 20 casova, polazes voznju i to je to. Nema teorije osim testova ali to vezbas kuci. Ako si iz bg, najoskrenija preporuka za VIR

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1953 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Mislim da ako ti je iskustvo 0 kao sto kazes Supere Tenere ipak prevelik zalogaj za pocetak, bez obzira na novac. Jeste da imas visinu za njega ali ipak je rec o motoru koji je prilicno tezak i zahtevan za pocetnika. Mislim da bi bilo bolje da pocnes na nekoj masini sa jednim cilindrom i to sa elektrostarterom dok ne steknes kakvu takvu rutinu. Drugo, off roud bi u prve dve sezone trebao da zaboravis, jer on trazi i znanja i iskustva, a greske umeju da budu skupe.

Uostalom na tebi je da odlucis sta ces, ali se slazem sa kolegama da bi bilo najbolje da sacekas i prikupis novac da se ne zaleces jer kad se nesto zeli po svaku cenu i na silu onda to cesto ne izadje na dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 475 postova
  • Lokacija: Temerin-Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

za te pare koje imas mozes naci lepih 125 i da je mald i da je u dobrom stanju a pritom skoro da nema nikakvih ulaganja 1zvizduk.gif

a mozes naci i nesto jace od 600cc i vise al cim vidis motor od 600cc obicno nije ni registrovan i fali mu veliki servis tu moras puci nekih 300- 400e

Pogledaj hondu dominator, XR je veoma redak kod nas dok transalpa je nemoguce naci ispod 1500 u ile nekom stanju1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Ne rece odakle si, mozda mozes da se iskombinujes sa nekim sa foruma da pogledas motor uzivo pa ces lakse odluciti na koju stranu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

To zaboravih- iz Bg-a sam :D

 

Elem, sada sam, ponovo, istumbao sve oglase i ono sto se nalazi u tom cenovnom rangu je transalp, dominator, dr650,dr750,dr800,xtz660 i xtz750...

Prva 2 i poslednja 2 mi deluju vise nego ok na oko, zanima me, ako nekoga ne mrzi, da mi napise samo koji su najprakticniji tj najjeftiniji za odrzavanje, potrosnja i eventualno neki odnos velicine :D a kad jednog dana uzmm motor, oduzicu se hladnim pivom :D

 

Znam da je mozda najpametnije da idem na nesto slabije da bih se naucio ali iskren da budem od toga najverovatnije nema nista... koliko god je to logicno i racionalno znam sebe i, neopravdano, necu biti miran ako ne uzmem nesto jace u startu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Dominator 650

 

potrosnja oko 5 - 5,5

registracija oko 15000din (kao i za sve preko 500ccm)

relativno mali interval zamene ulja 3200km

hoce pomalo da pije ulje (normalno za vazdusare pogotovu Dominatore)

 

Neunistiv kao stvoren za nase uslove gde ljudi slabo vode racuna o motorima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 475 postova
  • Lokacija: Temerin-Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere 750

I moja preporuka ti je Honda Dominator , jedan cilindar, ja ga vozim ko APN :)

nije skup za odrzavanje,, meni sjajan motor 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV750 RD07a

Vidi ovi, svaki ciga svoga konja hvali :nanana: .

 

Druze, ako imash kocnicu u glavi ni jedan motor ti nece biti prejak za pochetak i ako budesh ishao slabiji pa jachi uglavnom cesh samo izgubiti kintu. Neko gore pomenu Popsyja, njemu je takodje prvi motor bio upravo xtz750. Ja sam nizi od tebe za 3-4cm i lakshi jedno desetak kila i iz lichnog iskustva ti kazhem da ce ti po gabaritima od gore pomenutih motora najvishe odgovarati xtz750(super tenera) i dr800. Sad ti najbolje znash shta cesh i kako najvishe da vozish, ako su ti ti off roadovi blizu i ne planirash da idesh negde dalje onda je 1 cilindar keva, a ako planirash i malo dalja putovanja, pa putovanja sa suvozachicom koja spakuje 2 ormana na motor, lakse je sa 2 cilindra...

 

Prosecna potrosnja svih gore pomenutih ti takodje zavisi od stila voznje ali od recimo 5-7 litara. Odrzavanje manje vishe slichno, negde staje manje ulja ali se ceshce menja, negde staje vishe ali se menja na vecem broju kilometara, ko ima 2 diska napred treba ti dva para plocica, ko ima jedan jedan par itd itd... I naravno sve zavisi u kakvom cesh stanju da kupish motor.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Pozdrav druže. Moj savet bi se svodio manje - više kao i pretvodni... Za 'iljadu evreja teško da ćeš kupiti bilo koji od 500 i više kubika a da nećeš u prvih mesec dana da pukneš još 500 evreja... Govorim ti iz ličnog iskustva... Ja sam moj pazario za 900 i u prvih pola godine uložio još 400 da bi ga uopšte mogao normalno upaliti i voziti...

Pazi ovako: lanac i lančanici oko 100 evra, disk pločice min. 20 evra par (a imaš 2 točka), zamena ulja i filtera min 30 evra, guma zadnja min 5500 din., prednja guma min 3500 din. ( i to da pričamo o Mitas-u ili još nekom lošijem proizvođaču)... Godišta ispod 95 vrlo verovatno imaju još uvek stari lanac bregaste koji je već počeo da zvoni, a zamena je min 60 evra, svećica oko 5 evra... filter vazduha još nekih 20-tak evra...nakupi se tu druže mnogo para. A gde je tvoje polaganje još...

Registracija je od prošle godine malko jeftinija za starije modele (mene je izašla 12600 sve sa tehničkim, za XT tenere 600, '90. godište)...

Sve u svemu, bolje naštekaj još barem 500 evra, gledaj neki KLE500 (to su fantastični mali zvrkovi od endura) koji itekako može da nosi tvojih 100-njak kila...0takoje.gif

A ako si se baš nameračio na veliki enduro sa dva cilindra onda pogledaj HTZ 750 jer svaki drugi bi koštao dosta više para...ali moraš znati i to da što je veći i masivniji motor, to ga je teže kontrolisati na off-u i zahteva mnogo vežbe i učenja...

Eto ako sam ti šta pomogao...1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6811 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Probaj da pojuris starog Pegasa:

 

Tipa ovo:

http://www.polovniautomobili.com/oglas4244517/aprilia_pegaso_650/

 

 

Koliko toliko mladji motor i dve klase iznad ostalih jednocilindricnih traktora. Mislim da bi sa njim najvise dobio ako uspes da nadjes primerak iz domacinske kuce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 387 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XTZ 750

U-Rosh- hvala na detaljnom odgovoru, i ja se vodim logikom da je jedina kocnica ona u glavi- ako resim poginucu ja i na skejtu, ne treba mi nista vise :D

 

Thepainkiller hvala za ovaj spisak, dosta mi znaci da znam sta da ocekujem sto se tice servisa i delova...Ono sto mene "buni" jesto po oglasima ima vise primeraka ovih par modela za oko 1200e za koje vlaasnici tvrde da je vecina delova menjana, sredjena... e sad, nadam se da bar neko od svih njih pise manje vise posteno...

 

Alekre- gledao sam ovu Apriliu i bas me je zanimalo sto je niko ne spominje i malo mi je "cudno" sto je ta cena a dosta je mladji od svih ostalih tako da je moje pitanje- sta je tu fora? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XRV750 RD07a

Pa evo i kod ovog pegasa odmah izdatak za gume (kaze vlasnik potrosene), ako hocesh neke kombinovane off/on treba da izdvojish 160-170evrica (k60 scout) . Ako se odluchish za jednocilindrasha mozhesh da pogledash i nekog suzuki freewinda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Pa evo i kod ovog pegasa odmah izdatak za gume (kaze vlasnik potrosene), ako hocesh neke kombinovane off/on treba da izdvojish 160-170evrica (k60 scout) . Ako se odluchish za jednocilindrasha mozhesh da pogledash i nekog suzuki freewinda.

 

To sam i ja hteo predloziti ali tesko za te pare :/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja