Jump to content

Moto Zajednica

Uspomene iz Resave

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Subota, dan prvi, odlazak

 

Oluja je upravo pocinjala u Lazarevcu, kad sam upalio masinu i otpoceo trku sa oblacima. Jedna od bajkerskih mudrosti kacenih na ovaj forum glasi: "Oluja je dobra samo u retrovizoru". To sam iskusio prakticno. Skoro sve vreme, retrovizor je davao tamnu sliku, sa povremenim bljeskanjem. Negde na brdu Svetinja, iza Topole, sam napravio pauzu. Posaljem poruku Vladamiru da vidim gde je, kaze "Posao na skup u Planu, pada kisa pa sam pod strejom". Nastavio sam dalje, ali pred Kragujevcem nisam vise gledao oluju iza, vec ispred sebe. Sto znaci, dosao je trenutak da se popije kafa. Dok sam ja tako srkutao (bez secera, puno pene, ratluk i kisela), pored kafane je prosla kolona pesaka, pracena autobusom, ljudi krenuli peske na Gazimestan. Vladamir i dalje pod strejom. Kisa se malo kasnije smirila, tako da se moglo nastaviti dalje, uz povremene pauze, kad bas predozira. Stigao u Cupriju, cilj putovanja, nesto pre mraka. Raspakovao, istusirao, obisao poznanike. Vladamir i dalje pod strejom.

 

 

Nedelja, dan drugi.

 

Jedva iskopah Newbee-jev broj. Javio mi Marko_TLS, pa je pao dogovor da se nadjemo u Paracinu. Popijena kafa i nekoliko casa soka, dosao je i Marko, pa se dogovorismo da skoknemo do Grze. Marka bi komotno mogli da prozovemo Rain Man, gde god je krenuo pokisao je. Da, i on je juce krenuo za Planu, mozda je to uzrok onog potopa. Na Grzi svracamo u renovirani motel na pocetku klisure, Coca Cola, palacinke, zveranje okolo. Aca i ja se dogovaramo da prodjemo precicom Grza-Sisevac. Posto je to neasvaltirana tura, Marko se vraca za Paracin. Mi nastavljamo u brda. Nesto losiji put do samog jezera, gde parkiramo  motore i peske odlazimo da samog izvora. Posle malo slikanja nastavljamo dalje. Evo nesto od slika sa donjeg jezera i okoline:

 

KYyXE_img47781024x768tb2.th.jpg tj0u9_img47791024x768kt8.th.jpg 404.jpg vDnGs_img47901024x768qh3.th.jpg VYGjO_img47871024x768ob5.th.jpg

 

Gornje jezero:

 

JdGAD_img47961024x768pm6.th.jpg KXMDR_img47971024x768rt9.th.jpg

muzbP_img48051024x768yk4.th.jpg H8L8E_img48091024x768le5.th.jpg 404.jpg

 

Evo ga i samo izvor:

 

DBFFU_img48201024x768zk0.th.jpg tbD1K_img48301024x768as0.th.jpg

 

Prvih par kilometara sasvim dobar asvalt.

 

toRgf_img48381024x768ab0.th.jpg cF1Dp_img48451024x768mp1.th.jpg

 

Zatim krece deonica sa makadamom.

 

404.jpg

 

Okolo su zaista fenomenalni vidici. Povremeno nailazimo na raskrsnice na kojima su putokazi za planinarske domove ili znacajnije lokalne vrhove, sto daje ideju za buduca putovanja. Makadam se zavrsava i pocinje zemljani sumski put, ispresecan dubokim kolotecinama ispunjenim blatom i vodom.

 

QBJxI_img48771024x768ue2.th.jpg 404.jpg DEmRY_img48831024x768sq1.th.jpg

 

Za mene, prvo takvo iskustvo. Afrika je na novim gumama, kao i Transalp pa se probijamo bez problema, ali kaljavi do kofera. Duboko u sumi nailazimo na coveka koji zivi u ovoj vukojebini. Kaze da je ovde dosao po odlasku u penziju pre skoro 30 godina, i da od tada nije silazio u grad. Deda ima 85 godina i zaista izgleda sjajno za to doba, pogotovo sto sve poslove obavlja sam. Struja, TV, telefoni... sta je to? Nedaleko odatle, naisli smo na kladenac pod drvetom.

 

35kp0_img48551024x768ce3.th.jpg w28yz_img48591024x768cx0.th.jpg KUdmp_img48721024x768fc7.th.jpg a38dN_img48651024x768ov3.th.jpg 4sUNP_img48731024x768mk9.th.jpg vuHoU_img48881024x768yc1.th.jpg 32u8Y_img48901024x768jm3.th.jpg

 

Gvozdena vratanca specavaju ulaz nepozeljnima, iznad stoji kutlaca za zahvatanje vode. Voda kao led! Pored blata na ovom putu problem predstavljaju i kosine, put povremeno ima jak bocni nagib, a podloga nesigurna. Opet zahvaljujuci dobrim gumama sve je proslo bez problema.

Sisevac je nekadasnje rudarsko mesto, sada puno sablasnih napustenih zgrada.

 

1TGf6_img48911024x768qq1.th.jpg 5GXVM_img48931024x768cx6.th.jpg

 

Hotel je privatizovan, ali novom vlasniku opstinska vlast pravi neke probleme, pa jos ne radi. Vise nisu u funkciji ni male kucice sa po dva kreveta i stocicem u sumici pored hotela, gde se nekad mogo za male pare prenociti.

 

lf0iZ_img49061024x768vq7.th.jpg RKzGF_img49091024x768hc6.th.jpg Ydz6R_img48961024x768ic0.th.jpg

 

Iza hotela treba pogledati vrelo reke Crnice i ulaz u jednu od pecina kojih je Resava prepuna.

 

pz0tG_img49011024x768cl3.th.jpg 13qNz_img49021024x768cl6.th.jpg

 

Kao nagradu za ulozeni trud, mozete svratiti u riblji restoran, pored uzgajalista pastrmki.

 

SAxHc_img49131024x768dm7.th.jpg 4mQrZ_img49141024x768ny3.th.jpg FVdzz_img49161024x768ii2.th.jpg RhfwQ_img49181024x768eu4.th.jpg oNTTz_img49151024x768zo9.th.jpg

 

Od Sisevca put ide kanjonom, nizbrdo konstantno 15km, trasom kojom je nekad isla pruga iz Senjskog Rudnika ka Cupriji. Iznad samog Senja, ususkan medju brdima, manastir Ravanica.

 

Lepo proveden dan, po sjajnom vremenu i prelepoj okolini. Po povratku u Cupriju smo saznali da je Marko_TLS lepo pokisao u povratku sa Grze ka Paracinu.

 

 

Ponedeljak, dan treci:

 

Posao sam na pot relativno kasno, oko 13h. Zeleo sam da obidjem "moju" staru trasu: Cuprija-Despotovac-Resavica-Senjski Rudnik-Cuprija. Trasu koju sam hiljadu puta presao,nekad kolima, nekad biciklom, ali nikad sa dovoljno vremena da seve vidim. U Despotovcu se mora obavezno videti manastir Manasija, zaduzbinu Stefana Lazarevica, sina cara Lazara. Bilo je na forumu par puta izvestaja o poseti ovom manastiru. Ja sam ovog puta produzio dalje pored manastira, ka mestu Lomnica, gde zivi nas forumas Lomnica_city, ili Zoran.

 

Manastir Manasija sa zadnje strane, redje snimano:

 

xEWHQ_picture0451024x768xq4.th.jpg

 

Odmah iza manastira se nalazi ova mala kucica:

 

95fb6_picture0041024x768hf1.th.jpg

 

Lomnica je prilicno veliko mesto, razvuceno na nekoliko brda i u kom zivi vecinsko gastarbajtersko stanovnistvo, sto se vidi po ogromnim kucama, i cak jednom pravom zamku u centru mesta.

 

zGTI7_picture0051024x768cc3.th.jpg

 

Posto smo Zoran i ja srucili po jednu Coca-Colu u prijatnom kaficu, krenusmo prvo do jezera koga stanovnici nazivaju Bare.

 

zb4YO_picture0101024x768hj0.th.jpg aaUtP_picture0131024x768ic4.th.jpg

 

Iako je bar 2 metra ispod uobicajenog vodostaja, jezero je sve samo ne bara. Odlicno je za pecanje, a u jednom cosku se nalazi neka vrsta kafica, podignutog na stubove, iznad vode. Ima veliku terasu sa drvenim stolovima i klupama. Sjajno mesto za pravljenje rostilja :) Odatle skoknusmo do etno restorana Panorama. Sta reci... restoran je na vrh brda i okolo se pruza pogled oko 100km u daljinu.

 

oDlq6_picture0251024x768mm8.th.jpg yjnJ0_picture0201024x768au6.th.jpg 404.jpg w7T9U_picture0261024x768pw9.th.jpg Zr4uv_picture0161024x768gg8.th.jpg

 

Vidi se skoro cela Beljanica, Kucaj... i oblak sa kisom u daljini (nadam se da Marko nije tamo negde). Pored restorana je zasencena terasa. Rostilja ima uvek, za specijalitete ispod saca se treba najaviti. Gazda ima i sobe za prenociste po ceni 10e sa doruckom. Ima veliku sigurnu garazu za motocikle. Preporucujem. Telefon vlasnika 063-85-20-558. Dole je i Zoranova slika ispred porodicne kuce u Lomnici, zatim dva brda, mislim da ih zovu Pastorak i Maceha (Zorane ispravi me ako sam pogresio), kao i panorama same Lomnice (vidi se zamak):

 

af0WW_picture0351024x768da6.th.jpg vQ3AT_picture0301024x768cc4.th.jpg fW5tS_picture0421024x768iq4.th.jpg k4WDb_picture0401024x768lj8.th.jpg tbcLJ_picture0441024x768bm9.th.jpg

 

Put me je dalje vodio u srce Resave, iz Despotovca ka Resavici. Negde na polovini puta u mesto Dvoriste je raskrsnica, desno je put za Resavicu, pravo sa Strmosten, Resavsku pecinu, Lisine... Idem pravo. U mestascetu Vodno se odvaja put levo za Krepoljin i tamosnji manastir. U Strmostenu trazim mog starog prijatelja Racu i suprugu mu Milevu. Nalazim ih na placu na kraj sela, koji oni nazivaju - ranc.

 

a1QpP_picture0651024x768ek4.th.jpg R41QG_picture0621024x768kc7.th.jpg SoIco_picture0581024x768vm2.th.jpg K6SDj_picture0521024x768un6.th.jpg X6488_picture0571024x768lo3.th.jpg QYE8h_picture0761024x768bg1.th.jpg SstHK_picture0901024x768yg0.th.jpg aJCSL_picture0921024x768vt0.th.jpg 8OxhW_picture0871024x768nj1.th.jpg

 

Tu je mala kucica od dva odeljenja izmedju kojih je veliki kamin, koji svojom zadnjim delom greje malu sobicu iza. Tu raca pece sve sto se treba ispeci - prasice, jagnice, rostilje, cak se i kafa tu kuva. Racin specijalitet je kacamak, ne kakav ja znam, vec malo drugaciji. Raca ga kuca u specijalmom kotlicu u kom je i njegov deda pravio kacamak. 28 minuta kuvanja je premalo 29 previse! Kad se skuva, kacamak se izruci na drveni posluzavnik (vidi se na slici, takodje koristio njegov deda) tako da izgleda kao torta. Potom se ispod provlaci konac koji Raca podize u vis i tako sece kacamak na kocke. Takve kocke se jedu uz jagnjetinu umesto hleba.

 

1GyDC_picture0681024x768lm4.th.jpg

 

Raca je sjajan domacin, i svaku priliku koristi da nesto prikolje. Postoji 11 datuma u godini kad se obavezno pravi pecenje, plus dolazak gostiju. I sad sam ga jedva ubedio da pusti prasice na miru. Jos jedna stvar vezana za Racu - nisam nigde, nikad popio bolju kafu. Raca je kuva na ognjistu, na metalnom nosacu, u ko zna koliko godina staroj dzezvi. Imate sliku. :)

 

Posto se ispozdravljah sa Racom, krenuo sam do vodopada Lisine, gde je skoro boravila BJB ekipa. Restoran Lisine je pre dve godine, na zalost, izgoreo. Na njegovom mestu, posto je promenjen vlasnik uskoro treba da nikne novi, jos lepsi restoran.

 

404.jpg

 

Ipak, rupu u vremenu i prostoru koriste drugi, tako da je uzbrdo ka vodopadu vec proradilo dva restorana, a jos dva su u zavrsnoj fazi.

 

CBrgf_picture1171024x768zg9.th.jpg

 

Kao posledica svega, pocele su da nicu i vikendice. Prilicno lepe:

 

XTGZG_picture0981024x768yd7.th.jpg 404.jpg

 

Bilo je vec krajnje vreme da se nesto ubaci u kljun, pa sam sa parkirao iznad samog vodopada i uzivao u pogledu na brda, sumu vodopada i Karneks pasteti sa paradajzom. :) I ljutom papricicom.

 

HO96i_picture1041024x768lp4.th.jpg ooAhx_picture1051024x768ut4.th.jpg 404.jpg ixINu_picture1231024x768gq8.th.jpg

2xEf6_picture1121024x768uw1.th.jpg

 

Dalje iza Lisina se dolazi na kraj sveta - postoji rampa. Ipak, sada moze slobodno da se prodje i ulazi se u kanjon, neki ga zovu Klocanica, neki Suvaja. Razlog tome je reka ponornica koja tece kanjonom i koja na jednom mestu ponire. U delu ispod toga, leti nema vode, ali se ipak cuje klokotanje vode kroz stene. Za kanjon kazu da je najuzi u Evropi, mestimicno je sirok samo sest metara, a kroz njega protice reka i ide put! Stranice se negde preko 30 metara visoke, pa se i po danu moraju paliti svetla. Dugacak je 8 kilometara. Po izlasku iz kanjona put pravi krug od oko 25km po Kucajskim planinama i vraca se nazad - na ulaz u kanjon! Fantasticna enduro tura za zainteresovane!

 

Vracam se nazad do Dvorista i nastavljam ka Resavici. Ide se takodje kanjonom kroz koji protice reka Resava. Predeli su toliko lepi da, kada idem biciklom, ovu deonicu prelazim peske. Jednostavno, previse je brzo sve sem hoda kroz ovu lepotu. Na mestu gde pruga prelazi preko puta, nalazi se kuca, gde je nekada obitavao radnik ciji je jedini posao bio da podize i spusta rampu.

 

jsCR8_picture1261024x768jy8.th.jpg

 

Pored kuce se nalazi betonski rezervoar sa LEDENOM vodom. Odlicno mesto za predah. Sama Resavica je opet, rudarsko mesto, vecina stanovnika je vezana za rudnik. Inace, podzemnim kanalima se ugalj iz ostalih rudnika transportuje u Resavicu, odakle se danas iskljucivo kamionima (i ako postoji priga) transportuje dalje.

 

ZZCxc_picture1311024x768jp9.th.jpg iQUnP_picture1331024x768hj6.th.jpg

 

Od Resavice pocinje jak uspon ka Ravnoj Reci. Prilicno gadan, ako se ide biciklom. Prilcno lep, na ostale nacine. Okolina kao u Austriji. Serpentine kroz sumu. Na jednom mestu, oko 3 km iznad Resavice, mali ispust sa desne strane. Obavezno stati i pogledati - preko 100 metara vertikalne litice do jezera u podnozju. Nisam uspeo ovo dovoljno dobro da slikam, a da bi se videlo.

 

AKktz_picture1421024x768uu1.th.jpg qqPj4_picture1411024x768sa4.th.jpg 2IIgq_picture1381024x768ph3.th.jpg

 

Uspon dalje prolazi kroz Ravnu Reku. Pre nekoliko godina, drugar sa kojim sam ovde crkavao biciklom rece: "Onaj ko je dao ime Ravna Reka, ili je lud ili je corav, niti je ravno, niti ima reka..." Vide se okolo rudarski liftovi za silazak u jame. Inace, prosle godine sam upoznao Nemca, koji je ovde jednom ranije dolazio poslom, i jako mu se svideo predeo i narod. Otisao u penziju i preselio se ovde, gde sada zivi. Stalno dize tri prsta i vize SRBIJA!

 

Iza Ravne Reke sledi vonji poligon Pasuljanske livade, gde su mnogi mozda vec bili. Zatim se kroz jezivo tamnu sumu put strmo spusta u Senjski Rudnik, takodje malo rudarsko mesto. Ovde je sniman film Petrijin venac. Mesto je kao vremeplov: momentalno se vracate u pedesete godine proslog veka. Kako se zivelo tada, zivi se i sada. Jedino su zgrade i ljudi nesto oronuli. U mestu postoji muzej rudarstva, gde se svake godine 6. avgusta obavlja centralna proslava dana rudara Srbije. Nema kafica, ima jedna mala kafanica, jedan mali bazencic za decu rudara i to je sva zabava. Svaka zgradica ima svoju basticu, tu se stanari uvece skupe i sede, verovatno secajuci se nekih boljih vremena. Ukoliko ih je ikad za rudare bilo.

 

FeR5Y_picture1451024x768pl2.th.jpg eWAQP_picture1471024x768tn8.th.jpg 404.jpg 404.jpg q61NA_picture1511024x768zn7.th.jpg

 

Spust do Cuprije, istim putem koim sam se juce vratio iz Sisevca. Predah u manastiru Ravanica.

 

 

Utorak, dan cetvrti.

 

Obaveze u Cupriji mi nisu dozvolile duzu voznju, i Aca je bio zauzet. u kasno popodne odlazim do manastira Ravanica, zaduzbinu cara Lazara. Ovde su njegove mosti, nedeljom pre podne se mogu videti. Sacekati zalazak sunca u ovom manastiru je jedna od stvari koje ne treba propustiti. Iz crkve dopiru zvuci vecernje molitve, okolo cvrkut ptica, prosto se covek vrati nekoliko stotina godina u nazad. Sedeo sam na livadi iznad manastira toliko dugo, da je jedna od manastirskih sestara izasla i ponudila me kafom. Posla je nazad, a onda se okrenula i pitala: "A jel' tvoj motor?" Jeste. "Mnogo je lep..." i otisla u konak.

 

 

Sreda, dan peti, povratak

 

Zavrsavam zapocete poslove u Cupriji. Zatim odlazim na splav "Bela ladja" na Moravi, gde radi moj drugar Filip. Nista losiji nije ni donji splav, "La Luna" preporucujem oba.

 

4qS5V_picture1571024x768gf5.th.jpg ZkddY_picture1561024x768bz9.th.jpg Sgapr_picture1621024x768yh3.th.jpg IMLfR_picture1631024x768vk7.th.jpg ES7ms_picture1661024x768gv5.th.jpg

 

Polazim rano popodne. Prva stanica Batocina - Vladamir koji se u medjuvremenu vratio od one streje. Slatko od tresanja, hladna voda, rucak koji je spremila njegova baka... sta reci.

 

BBiyb_picture1781024x768wo4.th.jpg

 

Dogovaramo se sa SStrujom o mestu sastanka, pa polazimo ka Velikoj Plani. Zajedno sa SStrujom idemo do crkve Pokajnice, pa nazad do centra u Chin-Chin na kafu.

 

MGuUy_picture1831024x768xz7.th.jpg UnpGr_picture1861024x768jy1.th.jpg hlGrs_picture1881024x768ub7.th.jpg

 

Tu upoznajem i Maju. :) Sunce je pocelo da zalazi kad sam konacno MORAO da krenem kuci. Smederevska Palanka, Topola... Lazarevac.

 

Ceo ovaj put je odlican primer korisnosti BJB foruma, jer putnik nigde nije sam. Clanovi foruma su sjajni ambasadori svojih mesta, tako da se ne mora lutati vec se odmah ide na atraktivne lokacije.

 

Hvala svima koje sam ovom prilikom upoznao i do skorog vidjenja!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Dragane, po prirodi nisam zavidan covek ALI ..  u ovom slucaju je skroz drugacija situacija! Zavidim ti, a ujedno mi je veoma drago zbog tebe i fenomenalne avanture.... eh ... ja sam mlad i zelen jos uvek ali nadam se da i mene cekaju slicni putevi, tj. putovanja :)

 

hvala na trudu i fotografijama

 

kao da sam bio sa tobom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

Prelepa reportaža,

sada znam koga ću da cimam za itinerer kad budem rešio da pravim turu tamo sa devojkom ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5347 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: Honda Varadero 1000 ABS

Lalajko Kinze. Prelijepa tura,putopis jos bolji. Vec mi neke ture padaju na pamet.

 

Nisam znao da je dan rudara na moj rodjendan?

 

E vala drago mi je sto je Vladimir izasao ispod Streje!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

U skoli smo imali fazon kad izostanemo neopravdano ceo dan, da se vadimo "umrla mi baba". Pricao si mi kako je bilo u Lomnici i okolini, ali sad kad vidim slike, zao mi je sto nisam zbrisao sa posla, nasla bi se valjda jos neka "baba" da opravdam izostanak :) 

Ako braca endurasi imaju zelju da osete ovako nesto kao sto je Lalajko osetio, i da se provezu ovim predelima, napravicu plan za takvu turu da ce pamet da vam stane ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 774 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1250GS ADV

Ovo mu dođe kao ilustrovani roman, jesi rasmišljao da postaneš pisac.

Ovaj post bi trebalo poslati ministarstvu za kulturu ili čak kod Memedovića da snimi reportažu

Sve pohvale

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: VELIKA PLANA
  • Motocikl: yamaha viraqo

Pozdrav od mene  :) kada budes bio ponovo u prilici da svratis u nase krajeve svrati ponovo da cin cina ja sam skoro uvek tamo  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Sada mi se najavio malo kasno da bilo sta organizujem,samo me je pozvao i rekao da je u selu,nadam se da ce iduci put biti bolje,vlasnik Panorame mi dodje neki stric pa moze tamo da se organizuje neko pecenje ispod saca ili na raznju,ili rostilj ili... ili da skoknemo do Lomnickog jezera (mada sad lici na baru posto je izgubilo polovinu vode i 1/3 obala ali bice bolje posle jedne dobre provale oblaka) i da smuckam neki gulas,vojnicki pasulj,rostilj... (bio kuvar u vojsci) :) ali otom potom,ima moj broj pa kad dolazi iduci put najavice mi dan ranije da se bolje spremim!

A kao sto vidite ima sta da se vidi,da nije Dragan bio u zurbi mogli ste sad imati i slike Manasije iz PTICJE perspektive,kao i celog Pomoravlja kao na dlanu da smo skoknuli do naseg stadiona ali bolje da ostane nesto za drugi put,kad bi takodje mogli da malo pratimo Resavu,posebno ako dotad kupim ili pozajmim neki registrovan motor kojim bi isao sa vama,ali ima vremena,leto je tek pocelo! ;)

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Konacno da i meni proradi internet!!!

Unapred sam znao da Lalajko dolazi i krenuo sam do Batocine pa da se malo vise provozamo zajedno ali me je motor izdao pa sam morao da se vratim da ga popravljam, dok su oni rucali ja sm otklonio kvar tako da je motor bio ispravan za voznjicu kad su oni stigli do mene... samo sam pozajmio pola litre goriva od Vladamira (sto mu jos nisam vratio) i obrnuli jedan krug... Inace, danas sam i ja upoznao Vladamirovu baku, inace staru bajkerku koja motorom proputovala pola Evrope! Sa NSUom i svojim dekom pravila ture kakve vecina nas moze samo da sanja....

Neke slike sam video u Lalajkovom aparatu ali je najbolje cuvao za forum, nije mi sve pokazao... Sta reci za putopis, kada pogledam sve slike i celu pricu shvatim da mi pasos i vize ne trebaju, bar ne jos neko vreme, ima toliko toga za videti i kod nas...

 

Lalajko svaka cast!!!

 

P.S.

Ko nije upoznao Lalajka ne zna koliki je to covek (ali bukvalno)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 953 postova
  • Lokacija: Bliski Istok

Lalajko mi smo se vec videli i pricali o celoj turi tako da sam upoznat mnogo detaljnije iz prve ruke ali su slike do bola! Hvala ti sto si svratio do mene uvek je lepo druziti se sa takvom "velicinom"  :D;). I ocekujem da se uskoro opet vidimo. A sto se tice streje pod kojom sam bio cela 3 sata (sstruja zna gde je ta streja i kakvo je nevreme bilo) ja sam na kraju izaso i posle nekih problema stigao do plane iz drugog pokusaja sa nekim drugarima bajkerima koji su takodje nasli zastitu ta tri sata ispot iste streje (napravili smo mini skup). Za nekog ko se ponudio da mi kupi kisni kombinezon: "takve poklone ne odbijam, narocito kad znam da su od srca  ;D" Sto se ostatka tog dana tice, pokiso sam dva puta, gace su mi bile mokre, kaljav sam bio do kacige i preko ali nisam odustao, cak i kad sam se vratio kuci i pripremio motor ponovo i opet otisao u planu i upoznao Maju, Stevicu, Markaaa, sstruju (po ko zna koji put) (sa njim se uvek ponovo upoznajem onako "Hemingvejski" da ne bude "sterilno". Sad znam da je taj odlazak tamo vredeo svog blata na meni, svog peska na lancu (neznam odakle se stvorio) sve hladnoce koja mi se uvukla u kosti i svake kapi kise koja me pogodila dok sam vozio kao po suvom, ma vredelo i ona tri sata cekanja pod strejom. Ko razume shvatice!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Sjajno, sjano, sjano...

Samo zbog slika sam cekao da dodjem na posao ( inace nisam bas zaljubljenik ponedeljka...) jer mi je kuci crko AP, pa sam se morao vratiti na old fashion dial-up.

Mislio sam da ako sam procitao putopis prosle nedelje, bice dovoljno da pogledam slike,i ali sam na kraju procitao ponovo!

Sve pohvale!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Nesto sto sam u prvom postu zaboravio. U Strmostenu ne postoji fiksna telefonija, a na prste jedne ruke se mogu nabrojati mesta gde postoji signal mobilne telefonije. Jedno od takvih mesta je ovo drvo pored Racine kuce. Na drvetu je crkveni zapis. Znaci, ko hoce da telefonira, leti ili zimi, danju ili nocu, po kisi ili snegu - pod drvo!

 

PpG5N_picture0741024x768ht6.th.jpg 404.jpg

 

I jos jedan podatak. Malo pre Strmostena se odvaja put desno, za Resavsku pecinu. Nikako ne treba propustiti da je posetite, ali DOBRO obuceni, dole je jako hladno. Evo restorana na ulazu u pecinu, sjajno mesto da se popije dobra kafa:

 

jteJ3_img31681024x768ka6.th.jpg

 

Par kilometara pre same pecine je mesto Jelovac, u kome se proizvodi fantastican sir - potrazite ga bilo gde u selu, mal' te ne, svi ga  proizvode. Taj sir je vazio za najbolji sir na teritoriji cele SFRJ (dok je postojala)!! U Srbiji je bez konkurencije.

 

I jos nesto. U Strmosten treba doci ako je ikako moguce za Durdjevdan. Obicaj je da domacin, kad se ispece prase za slavu, opali iz puske. Medjutim, posto je ovo rudarski kraj, svi imaju dinamit. Strmosten je mesto cvrsto stegnuto izmedju dva planinska venca (mislim da su preko 1000m) pa mozete misliti kakav je odjek... A mnogo domacinstava (pa i Raca) slave Durdjevdan.

 

I jos nesto :) Na ulazu u onaj kanjon, iza Lisina, postoji planinarski dom gde se moze jevtino prenociti, cak i besplatno, u dvoristu doma. Skoro uvek imaju dooobar pasulj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

E car si bre Lalajko. Samo mi jos kazi da si donio tog sira u LA i da si ga sklonio za nenadane goste i palim masinu. Nismo se dugo vidjeli ionako ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja