Jump to content

Moto Zajednica

Jedno toplo popodne

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Vrelo i sparno... Lubenicu sam upravo ugurao u frizider, ali ce trebati bar dva sata da se ohladi. Za to vreme... pa mogao bih na kupanje negde! Drugar Aca sa Stromom je jutros predlozio uz kafu da odemo ili na Ocagu u Lazarevac ili na neko mesto kod Valjeva. 16h je krajnje vreme da se nesto ucini po tom pitanju. Ubacujem potrebne stvari u top-case i krecem.

 

(Za lakse pracenje atmosfere, kliknuti na ovaj link)

 

Silazim do Ibarske, i pada mi na pamet uzvratna poseta Aci, pa da zajedno krenemo dalje - to je samo nekoliko kilometara do Zupanjca. Stizem tamo, medjutim Aca zbrisao do rodbine u Ljig. OK, idem onda ka Mionici, pa cu videti za dalje, mozda do Valjeva, pa malo na skup...

 

Prva usputna stanica je naravno manastir Bogovadja - idealno mesto da se malo predahne od svakodnevnog tempa zivota.

 

SBGMP_img81741024x768.jpg

 

WXWk5_img81691024x768.jpg

 

Posto sam proveo neko vreme sam sa sobom, krecem dalje ka Mionici. I pored velike vrucine, na motoru je prijatno. Puigov vizir na BMW-u nije bas nesto, ali za ovo vreme dobro dodje! :) Dolazim u Mionicu, pade mi na pamet Ravna gora, odavno nisam bio gore. Putem shvatim da sam ozedneo, i setim se novootvorene cesme (2006) kod kuce Zivojina Misica u Struganiku, pa ni tamo nisam dugo bio.

 

sb8xd_img81781024x768.jpg

 

Kao prilikom poslednje posete, cesma ne radi... Nigde nikog, samo obavestenje sa greskom...

 

vo5Ws_img81861024x768q.jpg

 

Stara kuca i ograda su tu, vajati su tu i lepsi su nego ikad!

 

EobC7_img81801024x768.jpg

 

Jedina novost je ovaj top!

 

cUTTG_img81821024x768.jpg

 

9qaL3_img81831024x768.jpg

 

EpZFI_img81851024x768.jpg

 

Nema vode, sta da se radi... idemo dalje. Do Ravne gore put je znatno losiji. U samom Struganiku prolazim deo koji je sveze nasut sto teskom GS-u ili meni ne prija. Opste je poznato da se nemacka tehnika ovde nikad nije dobro snalazila ni prolazila! To se ubrzo zavrsava i ulazim u pitome brdovite predele sa sjajnim vidicima.

 

fFi2s_img81901024x768.jpg

 

hE2xz_img81921024x768.jpg

 

4I5bV_img82021024x768.jpg

 

Skretanje za Ravnu goru... Okolne sume su velikom vecinom zimzelene, borove. Medjutim, krajem dominira miris pokosenih livada.

 

PU89j_img81971024x768.jpg

 

lybwQ_img82041024x768.jpg

 

...i tu smo!

 

404.jpg

 

VIPzx_img82101024x768.jpg

 

Medjutim, ne zadrzavam se, setio sam se da par kilometara ka Kostunicima postoji pored puta cesma sa hladnom vodom. Krecem ka tom mestu i razocarano konstatujem da ni ta cesma ne radi. Tja... pa bice valjda u Kostunicima neka lepa kafanica za predah... Produzujem dalje, pravim ovo za gelande dokumetaciju.

 

SKEtD_img82111024x768.jpg

 

Put pretezno pust i zanimljiv za voznju - dugacki pravci koji se zavrsavaju iznenada jako ostrim krivinama pokrivenim peskom od nedavnih kisa. Mora se ipak biti koncentrisan.

 

5vm74_img82201024x768.jpg

 

U zemlji kosarke ovo je normalno...

 

bQMhn_img82161024x768.jpg

 

Dolazim na raskrsnicu iz koje ne mogu da zakljucim gde se ide, pa pitam za pravac traktorisu koji pored sebe vozi zenu. Pitam za Kostunice. Levo kaze on, su Kostunici. Ubacujem u prvu i krecem. A desno je za Cacak, vice on. Nabadam kocnicu. Cacak?? Boboska, Janjo, Bambus, Rider-girl, Mancule? Trenutak razmisljanja je bio dovoljan. To ide na Pranjane, jel tako? Jeste, jos 8km! Divota.

 

CKrpZ_img82181024x768.jpg

 

Okolina... pa sta reci?

 

psw2M_img82221024x768.jpg

 

WkHb0_img82241024x768.jpg

 

vxzG8_img82271024x768.jpg

 

9dzZL_img82311024x768.jpg

 

Put vijuga, motor se skoro ne cuje, dostupni su mi cvrkut ptica i po neki zrikavac... onda nailazim na ovo!

 

sctzg_img82411024x768.jpg

 

Deluje obecavajuce za jednu kafanu, a kafu ne popih celo popodne. Parkiram se. Vidim terasu kafane u tamnoj hladovini, udobne stolice. Zanimljivo ime: Plaza! hehe Plaza u sred ovih brda... Tek kad sam krenuo da sednem, primetio sam plavicasto svelucanje sa druge strane mracne terase.

 

T7gji_img82431024x768.jpg

 

Nisam verovao ocima - prelep bazen, prosto je mamio svojom cistom vodom da ispunim ono zbog cega sam i krenuo na voznju - kupanjac!

 

Cuje se tiha muzika, Cavatina Stenli Majersa. Kukuruzi okolo. Kosi, blagi zraci kasnog popodnevnog sunca upotpunjuju ovu cudnu kombinaciju. Evo kako treba da izgleda srpska kafa...

 

IOJxF_img82471024x768.jpg

 

Zavrsavam je i ...

 

oc2PN_img82381024x768.jpg

 

q1g1F_img82501024x768.jpg

 

Put i kukuruzi su jako blizu!

 

5fTOH_img82661024x768.jpg

 

Nije bas ovako...

 

7o10H_img82601024x768.jpg

 

... ali je vrlo blisko tome! :) Uglavnom, posle sat vremena brckanja, ronjenja, prevrtanja i pljuskanja, bio sam kao nov. Gazda mi objasnjava da se par stotna metara dalje ka Pranjanima odvaja put za Cacak. Pozdravljam se i palim dalje. Okolina je takva da zaboravljam na skretanja...

 

P7Nzg_img82761024x768.jpg

 

Ulazak u centar Pranjana je bio znak da sam tu raskrsnicu promasio.

 

Priča se da je Rudnički bik imao svoj konak na Baščinama i da je odatle hteo da otme devojku Vasiliju Kojovića (koja će se kasnije udati u Srezojevce i roditi kneginju Ljubicu). U selu su bile dve age: jedan je držao Planu, drugi Smrdušu.

 

U tursko vreme, kroz selo je vodio put za Čačak.

 

Dok nije bilo u selu ni drvene crkve, postojao je okrugao kamen i oko njega su se skupljali. 1827. godine je podignuta crkva brvnara. Oko 2 km iznad crkve je bio put, a kod crkve su bili opština i prvi dućani.

 

Kad je izgrađen drum za Požegu, opština je spuštena na drum i oko nje se vremenom razvila varošica na mestu koje se ranije zvalo Divlje Polje. Nova, zidana crkva, podignuta je 1903. godine. Uz nju je devedesetih godina XX veka dograđen i zvonik.

 

Po Pranjanima ima rovova iz rata 1914-1915. godine.

(Wikipedia)

 

TcQX4_img82791024x768.jpg

 

Ipak, nije mi zao. Vec sam jednom, prosle godine, zalutao u Pranjane i jos tada sam primetio da su ovde kafane jako lepe. Prave srpkse, stare kafane sa tremom i debelom hladovinom, drvenim stolovima i kariranim stolnjacima.

 

Insbruk, Garmis? Ne, Pranjani!

 

JEJob_img82831024x768.jpg

 

Vracam se nazad, skoro do "Plaze" i zaista, skretanje, jedva primetno, je tu. Produzujem dalje, vozim kroz neku vrstu kanjona, kamenje i suma na sve strane, pustos naravno... Dvadesetak kilometara dalje, nazirem prva svetla Cacka. Prolazim Cacak do Prislonice, Boboska naravno nije kuci. Vracam se nazad i zovem Janju, sa njim odlazim do Mancula na picence. Tamo uz Coca-Colu razradjujemo detalje puta na Alpe koji je Janjo nedavno napravio... Vidjam poznata lica, ali je vreme da se ide kuci.

 

Eh... Cacak. Nekada sam ovde studirao i jako sam vezan za taj grad. Mislim da nigde ne postoji toliko lepih devojaka, kao u Cacku. Obilazim par ulica kojima sam nekad cesto prolazio...

 

nGFAf_img82961024x768.jpg

 

x2Scz_img82991024x768.jpg

 

GGC7Q_img83021024x768.jpg

 

Ne mogu da verujem koliko je godina proslo od tada... Visa elektrotehnicka skola, restoran Pariz, bonovi za klopu, foto-kino klub Cacak, stari bioskop, Dom kulture... Cacak je sada velegrad, neki delovi su mi jedva prepoznatljivi. Grad se dosta promenio, a i ja sam nesto drugaciji nego pre 32 godine... Samo jedno je ostalo isto - od cacanki srce zna da preskoci po nekad...

 

Nekoliko kruznih raskrsnica me je delilo od mraka Ibarske magistrale. A onda sam brzo bio kuci.

 

Lubenica se zaista ohladila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

A kad ce PASULJ ili GULAS za BMW druze??????

 

Da malo prodju ove vrucine Bobane, ko da sedi pored kotlica na 35?

 

Lepo! Nego kako ide Bembara!

 

Ide odlicno, ali ce mi trebati duzi period privikavanja. Prezadovoljan sam.

 

Kanda mi se cini da ti na trenutke nedostaje Afrika !? ;D

 

Nije da nije, naravno da je po losem putu Afrika zakon, ali mogu da zivim sa tim. Pricacemo uskoro uzivo, tako da znas sta treba da imas kod sebe, bar 2 litra :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

I ja jos na pocetku sezone, dok jos drvece nije potpuno ozelenelo, obidjoh Pranjane i Takovo, i vazda mi se dopade! Mogu da zamislim samo kako je sada kada je priroda ogrnuta u zeleno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Eh............Lallajko, Lalajko..............

 

Svaki put kada gledam i citam tvoje putpise................nekako se rastuzim i dodju mi misli........."sta ja ovde radim u Africi"  ???

eh, jesam pravi "gastos"............samo kukam, kao da me neko tera............. Ma, nedostaje mi Srbija ........ovakva kakva je, sa svim rupama na putevima i sa svim lepotama koje su neizmenljive...........

Doci ce dan ...........vraticu se definitivno............a onda cu samo da se vozikam po svojoj Srbiji.............."until the end..........."

 

Veliki pozdrav............prijatelju.

 

P.S. 

Cekam tvoje utiske, do sitnih detalja o Bembari............i slike (krupni plan) sa svih strana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Zemun

Prosto obozavam da citam tvoje putopise,tako lepo opises,da po zavrsetku citanja,imam osecaj da sam ja tamo bio  :)

Lepo proveden dan,svaka cast!

ovo sam i ja hteo da napisem posle pola putopisa  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja