Jump to content

Moto Zajednica

Lepota u komšiluku: Fruška Gora, skriveni Srem i Dunav

Recommended Posts

  • Integrisan, 8120 postova

Nestabilno vreme traje već nedeljama. Iako me to do sada nije omelo u planiranim vožnjama i iako mi je rešenost da se ne osvrćem na vremenske prognoze priroda do sada vratila neverovatnom poštedom od većih pljuskova u vožnji, ovaj vikend je bio drugačiji.

 

Plan da na vožnju ovog vikenda krenem sa gospođom;), kao i udružene činjenice loše vremenske prognoze i njenih stavova prema mokroj odeći i vetru u istoj rečnici;), uslovila je da se ne udaljavamo previše od kuće;). Ništa zato – i neposredni komšiluk obiluje mestima koje valja doživeti, a uz malo duha avantura je čak i iza ćoška.

 

I tako padne odluka: prvi dan plan je da obiđemo celu Frušku Goru, grebenskim putem i pridruženim grananjima, onda da se spustimo na Dunav, pa da se pored Dunava vratimo do Sremskih Karlovaca, a onda opet pored Dunava, malo poznatom rutom preko Slankamena, Surduka i Belegiša, pa Starih i Novih Banovaca stignemo na prenoćište kući.

 

Drugi dan ideja je da sremskom Posavinom pronađemo skriveni put da Šapca, a onda srpskom Posavinom, preko Obrenovca i Vranića stignemo u Baćevac u jednu čuvenu kafanu na kasni ručak, pa onda nazad kući.

 

Većinu ovih puteva, puteljaka i malih mesta već dugo sam želeo da vidim, fragmente sam već znao, ali iako su mi praktično u komšiluku, pogotovo off-road delove nisam nikada prošao.

 

Ukupna ruta je bila nešto ispod 500km, ravnomerno raspoređenih na dva dana, ali na način da u slučaju većih pljuskova nismo dalje od sat-dva od kuće (ah, žene i kompromisi koje činimo zbog njih;)). Bilo je i planiranih off-road segmenata (koji su se na kraju pokazali kao vrhunska zabava), dobre klope i dovoljno vremena za promenu planova u letu.

 

Pa, da krenemo – evo nas, dan I, kako se na izlasku iz Beograda, na novom novosadskom putu, spremamo na start:

 

bEVie_p6270006.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

...kiša je upravo počela da sipi, ali odlučili smo da na to ne obraćamo pažnju. Bar ne dok ne dostigne nivo većeg pljuska;).

 

Dakle, krećemo auto-putem, rutom do isključenja kod Stare Pazove, zatim starim putem St. Pazova, Inđija, do skretanja za Krušedol-Bešku. Hiljadu puta izvoženo još Beverlijem,), dosadno, ali taman da se razbudimo i uđemo u ritam.

 

Na skretanju hvatamo pravac ka Krušedolu. Ovde valja reći da, iako najmanje 15-ak godina vozim preko Fruške Gore, nikada nisam skrenuo sa puteva preko Iriškog venca, ili sa starog novosadskog puta;)). Plan je, dakle, bio da tu nepravdu ovoga puta ispravimo. I počinjemo od Krušedola.

 

Neposredno posle skretanja sa starog novosadskog puta predeo postaje zanimljiviji. Ređaju se novi zasadi vinove loze pored puta – vidi se da se podno Fruške Gore sve više budi stara vinogradarska tradicija. Uživam u prizoru koji me raduje. Ubrzo stižemo u selo Krušedol. Uspavano selo na sporednom putu. Hvatamo, bez oklevanja, pravac ka čuvenom manastiru Krušedol.

 

Manastir Krušedol želim da vidim već jako dugo. Veoma značajan manastir, čak mnogo više u svetovnom nego crkvenom smislu. U njemu je sahranjen Arsenije Čarnojević, kao i Knez Milan Obrenović i Kneginja Ljubica. Dolazimo u manastir:

 

404.jpg

 

fqg3M_p6270008.jpg

 

Manastir je prelep, sa prelepim ružičnjakom u punom cvetu. Sveštenik u crkvi nam je kratko ispričao istoriju manastira i poželeo sreću. Još jedna fotografija, koja govori o atmosferi:

 

h3cFC_p6270009.jpg

 

Mirno i prelepo.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Nastavljamo dalje i penjemo se lagano na početak grebenskog puta, koji samim grebenom ide celom dužinom Fruške Gore. Plan je da prođemo upravo njime.

 

Ulazimo u Nacionalni park. Iako je put veoma loš i zahteva sporu vožnju, to je sasvim odgovarajuće budući da je priroda čarobna! I kiša je stala, Sunce se odnekud pojavilo, a nama je raspoloženje takvo da pevamo glasno na motoru. Pogledajte kako je izgledao put i priroda pored:

 

Q9eYA_p6270011.jpg

 

Čarobnom vožnjom stižemo do prvog bitnog vrha – Crni čot. Poznat prizor, posledica qrčenja sa NATO-om, predajnik radi i u ovakvom stanju:

 

WeCoB_p6270012.jpg

 

Neposredno pored je hotel Norcev. Ovde pravimo prvu pauzu. Hotel je na dobrom mestu i u veoma dobrom stanju, ima bazen i solidno je sređen. Ipak, neopravdano skupo piće, tako da ga treba izbegavati. Pogled na hotel:

 

EjHr0_p6270013.jpg

 

Nastavljamo veoma prijatnu vožnju.

 

Spomenik i Iriški Venac su svima poznati, pa nećemo mnogo trošiti reči na njih. Ipak, prilažem slike, da ilustrujemo izuzetnu uređenost poznatih delova Fruške Gore. Sve čestitke odgovornima:

 

7jknP_p6270014.jpg

 

NcqQJ_p6270015.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Nastavljamo grebenskim putem ka Zmajevcu. Na sve strane izletnici roštiljaju. Izgleda da ima još onih koje vreme nije omelo u želji da vikend izmeste iz grada!

 

Stajemo da slikamo panoramu sremske strane sa Fruške Gore:

 

nGLzE_p6270018.jpg

 

Malo navigacije, u pokušaju da nađemo off-road prečicu do Ledničkog jezera:

 

hG1p0_p6270019.jpg

 

Uzgred, bili smo opremljeni pešačkom turističkom kartom Fruške Gore, koja se pokazala kao neprocenjiva. Možete je kupiti na svim turističkim info pultevima. Mi smo je imali od ranije, budući da planiramo već dugo ovu turu;)

 

Na Brankovcu, ispred Crvenog čota, stajemo da slikamo predivnu panoramu severozapadnih padina Fruške Gore ka Dunavu. U pozadini se vidi južna Bačka. Predivan prizor:

 

bMjA3_p6270021t.jpg

 

Od Crvenog čota put se iznenada menja na bolje. Odličan asfalt, brze krivine, put je skoro potpuno prazan. Odlična, izuzetna vožnja! Sreću donekle samo kvare, pazite sad (!), rojevi pčela koje nebrojani pčelari dovode ovde na ispašu. Na momente smo prolazili direktno kroz rojeve i mogu vam reći - nije ni malo prijatan osećaj;).

 

Put, kao na traci, vodi preko još jednog izletišta – Letenke, pored grgurevačke pećine i papratskog dola (zona I stepena zaštite, opet prelepa priroda) do raskrsnice puta za Sremsku Mitrovicu.

 

Krećemo u suprotnom smeru - ovde napuštamo Nacionalni park i počinjemo spuštanje ka Dunavu. Put je i dalje odličan za vožnju. Lagano, preko Sviloša, stižemo na samu obalu Dunava, u mesto Koruška:

 

2nuBU_p6270023.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Razlog zašto sa na Dunav spuštamo baš u Koruškoj je lokalna čarda koja nam je preporučena za ručak. Preporuka se, na naše veliko zadovoljstvo, ispostavlja kao pun pogodak! Lep ambijent, na samoj obali Dunava preko puta Šašićeve Ade, sa pogledom na Veliku Adu kod Bačke Palanke, samo su uvertira za sjajnu klopu! Meni je kratak, ali kome treba veći izbor od riblje čorbe i 3-4 vrste sveže rečne ribe:

 

q3P2a_p6270024.jpg

 

Punih stomaka, spremamo se na pokret. Još jedan pogled na ambijent čarde, sa prelepom baštom:

 

W6CMc_p6270026.jpg

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Od Koruške može se svega 13km na zapad, pa mostom preko Dunava u Bačku Palanku i dalje u Bačku (pažnja: prolazi se oko 2km kroz Hrvatsku oko Iloka, pa je potreban pasoš i zeleni karton za motor). Ipak, ovo ostavljamo za neki drugi put i mi Dunavom krećemo ka Novom Sadu.

 

Ne grešimo – nikada nisam prošao ovuda a kraj me očarava, naročito malo mesto Banaštor na samoj obali Dunava. Izuzetno prijatna vožnja traje sve do Beočina. Tu očaranost prestaje i ustupa mesto zgroženosti. Čuvena cementara je u tom kraju kao otvoreni čir na koži. Bolno neodgovarajuća!

 

Preko Sremske Kamenice dolazimo pred Novi Sad. U smiraj dana, pred nama puca panorama Novog Sada:

 

PAhvH_p6270027.jpg

 

Ne zadržavamo se u Novom Sadu, već Petrovaradinom stižemo u Sremske Karlovce. Ova varoš podno Fruške Gore na mene svaki put ponovo ostavi dubok utisak. Prelepo:

 

bXS6j_p6270030.jpg

 

0RTMI_p6270032.jpg

 

1BtmI_p6270034.jpg

 

Inače, u gradu je upravo festival u pravljenju kuglofa, pa sve vrvi od ljudi i događaja:

 

zJwap_p6270033.jpg

 

N5DQj_p6270039h.jpg

 

Pravimo pauzu i uživamo. Vreme je prelepo, sada već ceo dan, na jutarnju kišu smo već davno zaboravili. Festivalske tamburice sviraju uživo, a mi dozvoljavamo sebi obilan i zaslužen dezert;).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

I tako, evo mene srećnog i zadovoljnog, na polasku iz Karlovaca:

 

2Ud2L_p6270040.jpg

 

Ceo dan je bio jako prijatan i, iako se već smrkavalo, nismo bili previše umorni. Tako odlučimo da, umesto klasičnim povratkom kući, stvar začinimo malo zanimljivijom rutom: do Inđije klasično, a onda idemo ponovo Dunavom.

 

Dakle, od Inđije, pravac Slankamen. Posle malo lutanja, pogodimo pravi izlaz iz Inđije.

 

Shvatim da prolazimo pored mesta najveće muzičke ispale kojoj sam uživo prisustvovao i mestu najvećeg pljuska kojeg sam uživo nezaštićen doživeo – poljani pored Inđije na kojoj je održan koncert Pepersa;)).  Zaraslo u korov. Baš kako mu i dolikuje. Da nikome skoro ne padne na pamet da tamo ponovo organizuje koncert;).

 

Polako stižemo do Novog Slankamena. Na izlazu iz istog hvatamo lokalni put ka Surduku. Veoma uzak, loš put, ali prav kao strela i pust. Može se voziti dosta brzo. Takođe, shvatam da se tim putem, samo u suprotnom smeru, može sve do Beške, uz jedan mali i lagani off-road od max 10km. Znači da se iz Beograda, skoro celim putem uz Dunav može do Fruške Gore! Ova spoznaja ostaje da bude iskorišćena za veliku vojvođansku turu koju negde u glavi pripremam.

 

Dakle, pored Dunava dolazimo u Surduk. U Surduku postoji veoma zanimljiva etno kafana „Kućica u Sremu“. Šteta – siti smo. Mesto je veoma zanimljivo i ostaje zabeleženo za neku buduću prigodu.

 

Sada vec po mrklom mraku preko Belegiša, a zatim Starih i Novih Banovaca polako stižemo u veliki, prljavi grad.

 

Grubo rečeno, ruta za Dan I, izgledala je nekako ovako:

 

5u6GM_dan1g.jpg

 

Tura po komšiluku, dan I, ukupno 245km. Mnogo lepih predela, praktično iza ćoška. Po Fruškoj Gori puno prilika i za off-road (koga zanima), prelepi Dunav, dobre kafane i klopa.

 

Lep dan, svima na dohvat ruke. Preporučujem!

 

Gde smo bili i kako smo se proveli u Danu II, pogledajte ovde: http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=37894.0

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

 

Neposredno pored je hotel Norcev. Ovde pravimo prvu pauzu. Hotel je na dobrom mestu i u veoma dobrom stanju, ima bazen i solidno je sređen. Ipak, neopravdano skupo piće, tako da ga treba izbegavati. Pogled na hotel:

 

 

 

Dal' da prevedem ovo???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja