Jump to content

Moto Zajednica

HILANDAR II put.........oktobar 2013.

Recommended Posts

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

HILANDAR DRUGI PUT………

 

Kao sto neki od vas znaju…………ovog leta sam imao jaku upalu pluca, pocelo je u Julu i zavrsilo se u septembru…….pozitivno.

Dok je trajalo, da budem iskren uplasio sam se da imam neki tumor ili nesto slicno. Doktori su svojim negovorenjem sa mnom stvorili takav utisak kod mene………samo vrte glavom i zele da me zadrze i dalje u bolnici.

 

Tako sam ja u svojim tadasnjim razmisljanjima sam sebi nekako rekao da ako bude OK, sedam na motor i idem na Hilandar da se “zahvalim” a iskren da budem vuce me nesto da idem………..tamo se tako dobro osecam, mirno…….prija mi.

 

Ponedeljak je 21. Oktobar, vreme suncano……….krecem. Ponudio sam Verici da krene samnom i da se malo odmara dok budem na Svetoj Gori, ona kaze ne – verovatno smatra da je to “moj” put i da je bolje da idem sam.

 

Krenuo sam kao vampir u 05:30 i normalno ……………spava mi se………stajem, pijem kafe – ne deluje……vozim malo pa stanem jer cu zaspati……..

 

ae1g.jpg

 

3t12.jpg

 

Stizem u Grdelicku klisuru, nadao sam se da cu moci da malo “krivinarim” ali ………….magla !

 

p1fo.jpg

 

Idemo dalje i tako mic po mic prodjoh sve granice i stigoh blizu Ouranopolisa (grada iz kojeg krece brod za Svetu Goru).

 

si53.jpg

 

Isao sam autoputem, skrenuo za pravac ka Kavali i sisao sa autoputa za Stavros. Put ide kroz brda i sumu………video sam porodicu divljih svinja pored puta, javio im se, oni meni otpozdravili, nije mi bio aparat pri ruci tako da nisam stao radi slikanja, da im ne smetam…..

Stajem na istom mestu gde sam stao i prosli puta kada sam isao na Hilandar, malo da se odmorim

 

e12.JPG

 

5a4x.jpg

 

i idemo dalje……….ka Ierissos-u

Gladan sam , stajem da jedem………

 

reqa.jpg

 

hjqh.jpg

 

Stizem u Ouranopolis posle prevezenih 785 km, sada je oko pet popodne, vozim ceo dan………nesto kilavo……….

 

4y6k.jpg

 

wfif.jpg

 

xttj.jpg

 

Nalazim pansion gde sam rezervisao sobu preko www.booking.com - docekuje me vrlo ljubazna gospodja, soba je odlicna. Gospodja mi nudi da ostavim kacigu, cizme i odelo kod nje dok idem na Svetu Goru, prihvatam sa zahvalnoscu.

Ujutru opet vampirisem i spreman setkam i cekam da se otvori kancelarija Svete Gore da mi izdaju Diamontiri (vizu za stupanje na tlo Svete Gore),

 

mc5t.jpg

 

zavrsavam bez problema papirologiju i posle par kafica odoh brodom

 

u68c.jpg

 

ytt0.jpg

 

yjcq.jpg

 

xa87.jpg

 

is6c.jpg

vrlo interesantni likovi putuju brodom....

 

w2o.JPG

 

l5sw.jpg

galebovi uobicajeno izvode svoj cirkus, uzimanjem hrane iz ruku putnika.....

 

thyb.jpg

rumunskog popa izbegavaju, vise vole "civile".......

 

2w9w.jpg

 

7835.jpg

 

za malu luku “Jovanica” gde nas cekaju dva kombija i landrover iz manastira da nas prevezu.

 

z8ka.jpg

 

xavu.jpg

 

5jpl.jpg

 

lox9.jpg

 

tgh5.jpg

 

pnw1.jpg

 

fpo.JPG

 

ukm.JPG

 

U manastiru nas docekuje otac Mojsje koji je prilikom mog proslog obilaska bio iskusenik, bravo…….napredovao je. Bratija manastira Hilandar je sada brojnija, ima ih nesto manje od cetrdesetak, pre dve godine ih je bilo 28 monaha. Svidja mi se ovakva informacija………bratija se uvelicava, to je dobro.

Posle kafice sa ratlukom i vodom sa bunara manastira, smestamo se u konak. Ovaj put mi sleduje soba br. 13 u zgradi na 1. Spratu, soba ima 7 kreveta, cisto ……….lepo. U sobi sam sa nekim Slovacima i upoznajem naseg slikara Miroslava Nikolica koji vec 20 godina zivi u Grckoj, malo pricamo………dobro nam ide.

 

Imam vremena i odlucujem da posetim kosturnicu (ulaz slobodan)

 

94tj.jpg

 

e5hr.jpg

 

b9pk.jpg

 

vg3t.jpg

 

Kosturnica je mesto gde se cuvaju lobanje svih Hilandarskih monaha. Mesto koje vas tera na duboko razmisljanje.

 

dqx6.jpg

 

i onda idem da prosetam polako do “poseda” manastira gde uzgajaju grozdje, povrce, imaju svoju vinariju, Crkvu pored mora, Pirg kralja Milutina………sve to je na nekih oko 3 km od manastira.

 

Nastavljam svoju setnju. Na putu do obale je i kapelica koju su monasi podigli na mestu gde se pojavila cudotvorna ikona « trojerucica » na magarcu posle 2,5 meseca lutanja. Monasi manastira Studenica, gde je bila ikona su posle napada Turaka izneli sve dragocenosti iz manastira i Ikonu stavili na magarca i jedan monah je poveo magarca u zbeg. Monah je poginuo i magarac je nestao…………

Pojavio se posle dva i po meseca pored manastira Hilandar sa cudotvornom Ikonom na samaru.

Kapelica je oslikana i moze se videti kako se sve to desilo……

 

h647.jpg

 

qd4b.jpg

 

wjjv.jpg

 

sybs.jpg

 

Nastavljam dalje, i zaustavljaju me svestenici iz Moldavije, nude mi casu mladog vina, prihvatam sa zahvalnoscu…………..slikamo se, radosni smo ……….na Svetoj Gori smo.

 

8u4c.jpg

 

Zastajem kod izvora-cesme koju je podigao Kralj Aleksandar Prvi, umivam se i nastavljam dalje………

 

bt08.jpg

 

mzf2.jpg

 

ju7h.jpg

 

Ubrzo stizem do Krsta Cara Dusana………..

 

5y10.jpg

 

3u7i.jpg

 

maslina koja je posadjena gde se odmarao Car Dusan.

 

m6e4.jpg

 

Idem dalje i pojavljuje mi se Pirg Kralja Milutina.

 

y4e7.jpg

 

Podignut je kako bi monasi mogli na vreme da uoce dolazak gusara i da se sklone na sigurno u manastir, da zatvore dobro sva vrata i da tako izbegnu sigurnu smrt i pljackanje manastira….

 

bpuy.jpg

 

5kl3.jpg

 

1ufc.jpg

 

l7v9.jpg

 

g8ch.jpg

 

Vinogradi i celo imanje je jako lepo obradjeno. Pored Crkve su dve klupe i kameni sto gde mogu lepo da se odmorim…………

 

unag.jpg

 

jz97.jpg

 

5l6t.jpg

 

925o.jpg

 

9cz5.JPG

 

7jo6.jpg

 

ju3b.jpg

 

Odnekud se pojavljuje moj novopeceni prijatelj slikar Nikolic i seda na klupu, nastavljamo razgovor zapocet u sobi………….

Vracam se polako do manastira………….hodam neprestano tacno 38 minuta ubrzanim hodom. Ulazim u konak i vidim knjigu utisaka…………..upisujem se.

 

2epc.jpg

 

b41z.jpg

 

Slikam malo spolja manastir i konake, radovi su napredovali…………dobro je…………

 

om4m.jpg

 

eqjc.jpg

 

6izj.jpg

 

tpcv.jpg

 

i1jj.jpg

 

aptw.jpg

 

jtkn.jpg

 

jtkn.jpg

 

bhzv.jpg

 

61ay.jpg

 

nr5x.jpg

 

Odlazim da spavam posle obroka vecernjeg, za veceru smo imali kacamak od belog kukuruznog brasna sa parcetom sira i malo pavlake plus casa crnog vina. Zasapao sam oko 20:30, trebalo bi da ustanem na vreme za nocnu sluzbu koja pocinje u 3 ujutru ……………..

Budim se sam u 02 :45, umivam se i idem u Crkvu, sluzba traje do sedam ujutru…………….

Uzimamo obrok jutarnji, ovaj put na meniju je ……….Pasulj (normalno bez mesa) corbast i hleb crni, ovaj put nema vina……ima zato salata od cvekle, jedem sa apetitom, prija mi……………

 

Sinoc je naisao putnik namernik u Hilandar, Amerikanac po imenu Timoti peske obilazi Svetu Goru i ide od manastira do manastira, zamoli za konak i hranu, pravoslavne vere je.

U razgovoru sa njim sam saznao da je jedini u njegovoj porodici koji je pristupio Pravoslavnoj Hriscanskoj veri...........na moje pitanje ZASTO?......odgovorio je da je upravo u ovoj veri nasao Hrista i potpunu logiku. Timoti je prisustvovao nocnoj sluzbi i ujutru je polako sa rancem na ledjima otisao dalje..........ka manastiru Zoografu.......

 

wac6.jpg

 

hlrp.jpg

 

hugn.jpg

 

Idem setam oko manastira, nalazim skrivenu klupicu …………sedam i u debeloj hladovini, odmaram, razmisljam…………..maltene meditiram………….

 

crd.JPG

 

5lro.jpg

 

aa7a.jpg

 

kqar.jpg

 

ksw3.jpg

 

Vreme prolazi polako treba se spremati za odlazak nazad .

U prolazu vidim macora kako uziva na suncu, slikam ga…….

 

fj72.jpg

 

j9le.JPG

 

l33l.jpg

 

Ispred manastira ceka kombi plavi da nas vozi do Jovanice (nase lepe male luke), srecem monaha oca Kirila, pozdravljamo se i pocinjemo razgovor……….

 

yrwe.jpg

 

c93a.jpg

 

Otac Kirilo je vrlo nizak rastom tako da tokom naseg razgovora (iz postovanja) ja sam sagnut prema njemu………….Otac Kirilo je i nagluv tako da mi ponavlja da malo glasnije govorim kako bi me cuo, ja dizem ton i onako sagnut odmah dobijam laganu “cushku” po glavi uz recenicu “sta se deres, pa nisam gluv!”.

Pricamo o pokojnom ocu Jovanu koji je preminuo nedavno u 105. godini zivota, o ulasku Srbije u Evropsku Uniju, o mom motociklu, o njegovom zdravlju………pricamo kao stari drugari, razgovor sa ocem Kirilom prija, tako je neobicno obican i prijatan.

Boravak se blizi kraju, molimo oca Kirila da se slikamo zajedno, prihvata i svi prisutni odmah prilaze za fotografisanje…………… lepa uspomena.

 

imyi.jpg

 

h5jm.jpg

 

ubd2.jpg

 

09z2.jpg

 

kw29.jpg

 

Brod dolazi………

 

xwau.jpg

 

8nm.JPG

 

y03g.jpg

 

ukrcavamo se sa setom a ujedno i radosni………..sedam u unutrasnjost broad i gle cuda…………ko ulazi malo kasnije………….slikar Miroslav Nikolic, smejemo se obojica i put do Ouranopolisa prolazi vrlo brzo u razgovoru. Pozdravljamo se i zelimo jedan drugom sve najbolje…………..

 

To je Sveta Gora, mir, nema nikakve nervoze vec samo dobrih pozitivnih vibracija………………..

 

Planiram da ovo NE bude moj posledenji put na Svetoj Gori……….vec samo jedan u nizu………….buducem.

 

Moj verni prijatelj se odmorio, sacekao me, malo mu je bilo dosadno...........

 

xsg5.jpg

 

i to je bilo upravo ovako.........lepo, mirno, na nivou.................

 

Vratio sam se kuci radostan, put je trajao mnogo krace (oko 4,5 sata manje), vozilo mi se, sunce je sijalo.............

 

Na kraju samo jedan pozdrav u skladu sa temom.

 

POMAZE BOG, BRACO MOTOCIKLISTI…………………

 

  • Podržavam 30

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 195 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Jaca 125

Бог ти помого брате бајкеру....

Драго ми је да је здравље ок,без страха код лекара (да врте главом и да не причају то је само стил рада) и боље је све испитати (урадити анализе).

Хвала на још једном путопису....

Поздрав од Ђолета.1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

БОГ ТИ ПОМОГАО БРАТЕ МАРОКАНАЦ!!! Били смо моја браћа из МаксиСкутерКлуба и ја срединим Маја на Хиландару и шта рећи сем да тек тамо човек свхати стварно шта значи бити прави србин и православац!!! Следеће године ,дће бог поред Хиландара планирамо да обиђемо и Крф,острвоВидо и Зејтинлик..Тако да сте позвани ако сте за друштво!!! МАКСИ ПОЗДРАВ!!!1zdravo.gif

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: У души - Дорћол! (Београд)
  • Motocikl: Fosti F51 (Peda X-road 2)

Добри човече, Бог ти помог'о, нико ти ништа не мог'о! Умало да пропустим причу пуну неке унутрашње енергије.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rođen da peca, nateran da radi, 260 postova
  • Motocikl: FZS 1000 (ostali samo dugmići)

Pomaze bog. Inace, obozavam da citam sve putopise sa Hilandara, iz oka bilo kog bajkera, provlaci se jedna konstanta, a to je dobra vera, i ono najbolje sto iz coveka moze da izadje. Ako da bog zdravlja, i ja cu na prolece... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1551 postova
  • Lokacija: kragujevac
  • Motocikl: Burgman 400 2007

BOG TI POMOGAO BRATE....Svaki put kad citam putopis sa hilandara prezivljavam neke svoje utiske o njemu sa naseg putovanja...

a ko ce to sve bolje docarati nego Marokanac,jos jednom 1care.gif1care.gif1care.gif1care.gif1care.gif1care.gif1care.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Ovo je tako dobar putopis,zavidim ti !

 

Meni je u planu sledece godine da odem tamo,pa bi me interesovalo otprilike koliko finansijski treba da se otvorim za ovako nesto pa da krenem polako da skupljam parice 1ooo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Trebalo bi i ja da posetim to sveto mesto,imam dovoljno godina a i razloga da to ucinim!

Na zalost nisam nikada bio.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Vrsac
  • Motocikl: Piaggio Beverly 250ie

Hilandar je mesto koje obavezno treba posetiti.

 

@ Marokanac

U Ouranopolisu da li si imao sve spreno za Diamontiri od ranije ili sada moze sva da se sredi isti dan?

Ja kada sam bio morao sam da pozovem kancelariju u Solunu prvo da bi mi oni slali Diamontiri u Ouranopolisu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Honda PCX 125

Pozdrav Marokanac, hvala bogu pa je sve u redu, bila bi prevelika steta da ne mozes vise da krstaris putevima i ocaravas nas svojim putopisima 1zdravo.gif kao i uvek, sjajan putopis 1zdravo.gif pozdrav i sve najbolje!! 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Hvala Braco Bajkeri na lepim recima.........

 

Sto se tice troskova:

-gorivo za 2 x 785km, oko 1.600km po 6,8lit po 1,5 evra ......................................163.20 evra

-putarina u Makedoniji 3 evra (50+60+50 denara), u Grckoj 2,5 evra, u Srbiji ne placam..........5,50 evra

-spavanje u Grckoj 2 noci u Ouranopolisu po 20 evra............................................40,00 evra

-Hrana, pice, kafe tokom puta i u Grckoj...............................maksimum...............100,00 evra

-Diamontiri (viza za ulaz na Svetu Goru).......................................................25,00 evra

-za kupovinu nekih uspomena iz Hilandara (rakija, brojanice i slicno.....).....................50,00 evra

Mislim da je to sve...................................................................UKUPNO: 383,70 EVRA

Zaboravio sam i trosak broda 2 puta po 5,50 evra...............................................11,00 evra

ZNACI TREBA RACUNATI NA OKO 400 EVRA AKO IDETE SAMI MOTOCIKLOM.

 

Sto se tice dobijanja Blagoslova od strane manastira kako bi ste dobili Diamontiri (vizu koja omogucava da krocite na tlo Svete Gore koja je ex-teritorija Grcke)dovoljno je da napisete i posaljete molbu za dobijanje Blagoslova, fax posaljete na broj faksa manastira Hilandar

Fax 00302377023494 , i naslovite faks BLAGOSLOV ZA POSETU HILANDARA - OCU SIMEONU

 

Kompletno objasnjenje imate na sledecoj link adresi:

http://www.manastir-lepavina.org/blog/index.php?option=com_content&view=article&id=6:hilandar-kako-doi-do-manastira&catid=1:uputstvo-za-hodoasnike&Itemid=5

 

Zelim vam svima da bez problema u zdravlju i veselju posetite nasu Svetinju.........

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Svako od nas ima svoje, licne razloge za izbor ovakvog puta/hodocasca.

Bog ti pomogao i hvala ti za to sto si ih podelio sa nama.

1zdravo.gif

 

Помаже Бог!

 

Леп Путопис, драго ми је да си добро!

 

Да се надовежем на Бокија:

 

Када смо пре пар година мој пријатељ и ја причали са једним од монаха у Хиландару, он му помене шта га мучи. На то Отац рече: "Значи зато си ти дошао...."

 

Јер заиста, свако има своје разлоге за ходочашће на Свету Гору....

 

У сваком случају, јединствено искуство, то треба видети и доживети. Заиста свето место, што се осећа на сваком кораку.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1551 postova
  • Lokacija: kragujevac
  • Motocikl: Burgman 400 2007

Bog ti pomogo brate Marokanac, mislim da sam procitao sve tvoje putopise sta reci svaka cast.

 

ma neznam ima li ko nije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Tako me oraspolozio ovaj putopis......kao da sam bio u tvom prtljagu i sve ovo prosao.....

To je neso posebno i malo je reci BRAVO...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Ja sam pristrasan,pa neću mnogo komentarisati.

Marokanac ne piše najlepše,ali sigurno piše najiskrenije i nekako,kako reče kolega,stavlja te u kofer.

Bog neka te poživi!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja