Jump to content

Moto Zajednica

MittelEuropa,

Recommended Posts

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Do sada sam uvek kao naslov za putopis birao krajnje odredište. Ovoga puta će biti malo drugačije, jer sam imao priliku da u jednom dahu upoznam nekoliko evropskih država. Prema nekoj davno usvojenoj konvenciji, sve one pripadaju Srednjoj Evropi a evo šta o tome kaže Wikipedia:

 

MittelEuropa.png

 

Mitteleuropa is the German term equivalent to Central Europe.[1] The word has political, geographic and cultural meaning.[2] While it describes a geographical location, it also is the word denoting a political concept of a German-dominated and exploited Central European union that was put into motion during the First World War. The historian Jörg Brechtefeld describes 'Mitteleuropa' as the following:

The term 'Mitteleuropa' never has been merely a geographical term; it is also a political one, much as Europe, East and West, are terms that political scientists employ as synonyms for political ideas or concepts. Traditionally, Mitteleuropa has been that part of Europa between East and West. As profane as this may sound, this is probably the most precise definition of Mitteleuropa available.[3]

Sa druge strane, moram da priznam da sam odavno želeo da napravim ovakvu fotografiju! ;)

 

IMG20130722_019.jpg

 

No, da krenemo od stvarnog početka....

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Bila je to polovina jula, vreme za odmor i putovanja... Bilo bi lepo otići negde na par dana, ali kuda? Na moru je pretoplo, planine su u ovo doba godine puste, a opet nema smisla da se kuvamo u Beogradu. A što ne bi skoknuli da obiđemo tetku? Doduše, ona je tetka našoj deci, sestra mojoj ženi a meni svastika, što uopšte nije bitno - bitno je da ona već nekoliko godina živi u Berlinu i da joj je preko leta neopisivo dosadno! Odlična ideja! Avionom, ne - preskupo! Autobusom, jeftino ali neudobno! Kolima, pa bili smo već pre par godina! Znači, nemaš ništa protiv da krenemo motorom? Ne, a zašto... ?

 

Pošto je odluka pala da se krene u četvrtak 18/07, za pripreme imamo svega par dana, ali to nas sigurno neće pokolebati. Deca će inače dve nedelje biti kod babe, oprema i motor su spremni pa treba još samo malo pogledati karte i krećemo! Viamichelin kaže da do cilja ima nešto manje od 1.300.- Km a ja nisam od onih koji to mogu da prevezu u cugu. Ništa zato, u Bratislavi još nismo bili a pošto je ona negde na pola puta - hajde da vidimo kakve su ponude za smeštaj. Brzo eliminišem hotele jer su oni kao i drugim prestonicima preskupi i biram nekoliko zanimljivih ponuda za "nas mlade" - soba za dve osobe u hostelu sa zajedničkom kupatilom ali na par ulica od istorijskog jezgra i to za svega 38 Eur - može! Adresa ide i iGO a mi na spavanje, sutra treba krenuti što ranije, čeka nas oko 600 Km...

 

Jutro idealno za putovanje, sunčano i bez izgleda da će se išta promeniti. Krećemo oko 7.30h i polako grabimo prema severu. Doduše, tih 200 Km do granice se odužilo zbog pauze u Subotici ali već oko podne stižemo u Mađarsku. Iskusno biramo Kelebiju umesto Horgoša i po planu prvu pauzu pravimo kod Dunafeldvara, u finom parku na samoj obali...

 

IMAG0006.jpg

 

IMAG0011.jpg

 

IMAG0002.jpg

 

IMAG0005.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Posle podne nas stiže vrućina a topao vetar još više otežava vožnju po ravnici. Pošto se u Mađarskoj i za motore naplaćuje putarina, biramo magistralni pravac Dunaujvaroš, Sekešfehervar i preko Komaroma stižemo do Slovačke. Nije loš osećaj kada se iz jedne države u drugu prelazi bez zaustavljanja! U ovom slučaju treba preći most i već smo na Slovačkoj strani, u Komarnu. Pošto nisam hteo da uzimam forinte, a od Kelebije sam prešao skoro 300 Km, tražim prvu pupmu i sipam za evre - do vrha! Od sada tačno merim potrošnju, pa ćemo videti da li je gorivo u Evropi bolje ili samo skuplje nego u Srbiji...

 

Iako do Bratislave ima još oko 100 Km, u grad ulazimo relativno kasno. Navigacija funkcioniše besprekorno i za tili čas stižemo do željene adrese, hostel A1 Heydukova 2138/1, Staré Mesto-Bratislava. U pitanju je jedva renovirana višespratnica u kojoj su dva stana pretvorena u hostel. Devojka na recepciji mi uzima pasoš, gleda podatke i pita - da li sam student? Pa, bio sam - ali to izgleda nije dovoljno da bih imao pravo na dodatni popust. Dobro, barem važi cena koju sam pronašao na njihovom sajtu pa brzo unosimo stvari, menjamo garderobu i izlazimo u grad... Mrak je već uveliko pao, pa nije bilo mnogo prilika za fotografisanje...

 

IMAG0017.jpg

 

IMAG0013.jpg

 

IMAG0025.jpg

 

IMAG0027.jpg

 

Mada to prvobitno nismo planirali, u Bratislavu ćemo svratiti i u povratku. Ni tada nismo imali sreće da je vidimo po danu iako su utisci veoma pozitivni.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Sledećeg jutra, uz doručak pravimo plan za dalje. Iako smo u prvi mah hteli da usput posetimo neka zanimljiva mesta i izbegnemo autoput, shvatamo da to neće biti lako jer treba preći još više od 700 Km. Zato umesto magistrale izlazimo na glavnu džadu i držimo dosadan ali uporan ritam. Zbog vrućine na svakih 100-150 Km sledi kraća a zatim i duža pauza što pomaže da se ostatak puta kroz Slovačku i Češku relativno lako savlada. Jedino nismo uspeli da izbegnemo ulazak u Prag, nego smo prošli kroz sam centar grada. Zanimljivo je da na prilazima gradu skoro svi voze kao da ne postoji nikakvo ograničenje, što objektivno ne predstavlja nikakav problem jer u svakom pravcu postoje najmanje tri a negde i četiri trake. Ipak, odjednom sve četiri kolone sa preko 120 Km/h naglo uporavaju na 50 i u tom ritmu prelazimo poslednjih par kilometra i ulazimo u centar. Izgleda da ovde kamere i te kako dobro obavljaju svoj posao...

 

IMAG0041.jpg

 

IMAG0036.jpg

 

IMAG0038.jpg

 

IMAG0035.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Jednu od pauza odrađujemo nadomak Drezdena, a ja koristim priliku da malo bolje prostudiram kartu. Ispostavlja se da autoput u širokom luku obilazi grad ali i da se na par kilometara od nas nalazi izlaz koji vodi pravo do centra. Pošto smo zahvaljujući mojoj "brzoj" vožnji postigli dobro prolazno vreme, možemo sebi da dozvolimo malo skretanje pa zato krećemo u obilazak Drezdena. Iz istorije se sećam da je ovaj grad u WWII skoro potpuno sravnjen sa zemljom ali da je kasnije na njegovom mestu ponovo izgrađen "stariji i lepši" pa želim da proverim da li je to tačno. To naravno nije bilo moguće za onih par sati koliko smo proveli u razgledanju ali je sigurno da su nemci uložili puno truda da ponovo izgrade ono što je nestalo u ratu.

 

IMG20130719_001.jpg

 

IMG20130719_002.jpg

 

IMAG0052.jpg

 

IMAG0069.jpg

 

IMAG0079.jpg

 

IMAG0081.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Do cilja nam preostaje još jedna deonica od oko 200 Km. Ko nije imao priliku da se vozi nemačkim autoputem može da i dalje naivno veruje u to da su polovnjaci iz Nemačke u "vrlo dobrom" stanju. U stvarnosti je to sigurno znatno drugačije jer ovde nije bitno ko sa koliko kubika i konjskih snaga raspolaže - svi voze sa gasom do daske. To znači da će vas šleperi obilaziti sa najmanje 120 Km/h, manji automobili sa 160 a oni malo veći sa 200. Naravno, uvek ima dobrih mašina koje bez problema probijaju i ovu granicu... Zanimljivo je da ovo uglavnom ne važi za motore, jer su nas oni obilazili sa 20-30 Km razlike.

 

Konačno, pre mraka stižemo do Alexanderplatz-a i pronalazimo naše konačno odredište. Tetka se naravno, već brine što nas nema ovako dugo, ali nema veze, glavno je da smo stigli...Parkiram motor u prolaz ka dvorišu, skidam kofer i penjem se na drugi sprat - čini mi se da pre to nije bilo ovako visoko - ili je to samo umor koji me konačno stiže...

 

Nastavak sledi...

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Prvi dan u novom okruženju je uvek najteži. Na sreću, nismo menjali vremensku zonu pa nam unutrašnji sat normalno funkcioniše. Budimo se rano i odmah pravimo planove... Posle dva dana u sedlu čak i maksi fotelja počne da žulja, pa smo prvi dan u Berlinu odlučili da provedemo u šetnji. Noge nas još uvek dobro služe, ali ni Berlin nije mali...

Za početak, kao svi "normalni" turisti biramo lokaciju na kojoj se još uvek mogu videti ostaci zida. Ovo "normalni" nije slučajno pod navodnicima je oni koji zaista spadaju u tu grupu lepo sednu u turistički autobus i za najviše pola sata stignu tamo gde su se i uputili. Naš vodič ima sasvim drugačije planove - hajde da prvo prošetamo kroz pijacu, tek toliko da kupimo malo voća pa onda možemo i do Brenauer Strasse gde se inače nalazi muzej koji je posvećen ovom istorijskom spomeniku. Pa dobro, do sada sam ja bio komandant parade, a sada je vreme da tu ulogu prepustim nekom drugom ... I tako, nakon nešto manje od dva sata stižemo i na lice mesta...

 

IMAG0085.jpg

 

IMAG0086.jpg

 

Pojedini segmenti su simbolično predstavljani nizom vertikalnih stubova, ali se može videti i jedan potpuno rekonstruisani deo.

 

IMAG0089.jpg

 

IMAG0090.jpg

 

IMAG0091.jpg

 

IMAG0092.jpg

 

Ovo u pozadini je jedan od simbola Berlina, televizijski toranj na Alexanderplatz-u. Inače on nam je više puta poslužio kao odličan orijentir, čim ga ugledamo znamo da do kuće ima manje od 2 sata - peške.

 

IMAG0095.jpg

 

To bi bilo sve za prepodne, kaže naš vodič - dalje možete i sami. To u praksi može značiti samo jednu stvar, beskonačan obilazak svih robnih kuća i šoping centara u okolini. Hvala bogu, ovaj deo grada je nekada bio u istočnoj zoni pa su za poslednjih 20 godina uspeli da sagrade samo 2-3 zaista velike prodavnice - robnu kuću Kaufhof, tržni centar Alexa sa Media Markt-om i Saturn. Doduše, ovaj poslednji je poznat po tehničkoj robi pa smo deo vremena utrošili i na izbor punjača za aku baterije koje će nam trebati već sutra...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

U Berlinu se vrlo aktivno voze bicikle i to preko cele godine. Čitav grad se nalazi na skoro potpuno ravnom terenu, pa nije teško savladati i po nekoliko kilometara od kuće do posla ili škole. Ako se pri tome uzme u obzir da su na sve strane izgrađene staze za dvotočkaše i da su biciklisti zaštićena vrsta, nije ni čudo što ih ima u tolikom broju. Zašto sam ovo pomenuo? Pa, danas je nedelja, vreme je idealno za odlazak u prirodu a jednu biciklu već imamo. Još dve se lako mogu iznajmiti pa nam preostaje samo još da vidimo gde ćemo... Na oko 80 Km južno od grada postoji idelano mesto, zove se Spreewald i obuhvata netaknutu šumu kroz koju vijuga bezbroj kanala. Naravno, sve se vrlo lako može obići i biciklom a za prevoz do tamo postoji i nešto što se zove regionalni voz. Kad bi mi neko u Srbiji predložio da krenem vozom, pomislio bih da se šali a pogotovu ako to uključuje korišćenje lokalnih linija. Svi dobro znamo na šta liči Beovoz i slična rešenja - bez reda vožnje, musavo i nepouzdano. Kakva zabluda, regionalni voz za Lübbenau ide na svaki sat, polazi tačno u minut i ima posebne vagone za bicikliste. Tačnije, postoje specijalne platforme na koje možete ostaviti svoju biciklu dok se ne smestite na gornji nivo da bi uživali u panoramskom pogledu. Ne treba ni pominjati da je kompozicija potpuno nova i do poslednjeg mesta ispunjena izletnicima koji su pošli da dan provedu u prirodi.

 

Nakon svega 45 min vožnje, stižemo u Lübbenau...

 

IMAG0098.jpg

 

IMAG0097.jpg

 

Bicikle su spremne, pa možemo dalje...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Put nas vodi kroz gradić koji je sređen kao razglednica. Sve ulice su popločane, na prozorima cveće u saksiji, mali trg sa trubačkim orkestarom koji svira polke a tu je i jedna neobična fontana...

 

IMG20130721_001.jpg

 

IMG20130721_002.jpg

 

Ali mi nismo došli zbog toga, pa nastavljao dalje i ubrzo nailazimo na prve kanale...

 

IMG20130721_005.jpg

 

IMG20130721_006.jpg

 

Sve je to lepo ako kao prevoz koristite čamac, a biciklisti prvo moraju da dokažu da su solidnoj kondiciji...

 

IMG20130721_004.jpg

 

No sve se to brzo zaboravi čim krene staza kroz šumu. Na sve strane samo cvrkut prica, žubor vode i malo prašine koju je podigao biciklista ispred vas...

 

IMG20130721_009.jpg

 

IMG20130721_010.jpg

 

IMG20130721_018.jpg

 

IMG20130721_020.jpg

 

IMG20130721_012.jpg

 

IMG20130721_019.jpg

 

IMG20130721_022.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Usred šume se nalazi i malo selo, danas namenjeno isključiuvo za turiste a nekada su tu navodno živeli Lužički Srbi. Posebno mi se čini zanimljivim podatak da su oni koristili jezik koji se naziva Sorbish. Ako nekoga zanima, mnogo toga može da se nađe na netu.

 

IMG20130721_013.jpg

 

IMG20130721_015.jpg

 

U vodiču koji smo koristili za orijentaciju se pominje jedna gostionica duboko u šumi. Morali smo da se par puta raspitamo za pravac a tačno nas je uputio jedan od "splavara". Kaže, samo nastavite ovim putićem i kada pređete peti mostić - stigli ste! On valjda koristi ovakve prevodnice...

 

IMG20130721_023.jpg

 

IMG20130721_027.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Na kraju i mi stižemo da zasluženog osveženja. U ambijentu koji tačno odgovara bajkama Braće Grim (koji su inače deo života proveli u Berlinu) a pogotovu onoj o Ivici i Marici, uživamo u dobrom pivu i pripremamo se za povratak u civilizaciju...

 

IMG20130721_025.jpg

 

IMG20130721_024.jpg

 

Pre ulaska u onakav voz, obavezno oprati noge...

 

IMG20130721_028.jpg

 

Nastavak sledi...

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Posle dvodnevne pauze koja nam je pomogla da se oporavimo od puta, vreme je da opet zajašemo našeg ljubimca. Za danas je planiran pravi "Photo Session" i to po celom gradu. Za početak biramo spomenik koji se nalazi u sred ogromnog parka. To je Siegessäule, monumentalni stub koji je dovršen 1873 god. nakon Prusko-danskog rata. Na njegovom vrhu se nalazi pozlaćena skuptura boginje pobede koja je sama visoka preko 8m. Pošto se sve ovo nalazi u sred kružnog toga, lako pronalazim zgodno mesto za parkiranje i kroz podzemni prolaz stižem do spomenika.

 

IMG20130722_001.jpg

 

IMG20130722_002.jpg

 

Pogled sa vrha je stvarno fantastičan jer se može video skoro ceo Berlin. Ono sitno na kraju pravca je Brandenburška kapija a sa leve strane se nalazi Rajhstag.

 

IMG20130722_006.jpg

 

Na žalost, boginju nisam mogao da uhvatim iz boljeg ugla, ali ni ovako ne izgleda loše...

 

IMG20130722_010.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Sledeća stanica je čuvena kapija - opšte poznati simbol Berlina. Njoj se motorom može prići samo sa zadnje strane pa zato ovde izgleda malo drugačije nego na razglednicama.

 

IMG20130722_015.jpg

 

IMG20130722_017.jpg

 

IMG20130722_013.jpg

 

Imali smo nameru da kasnije obiđemo Rajhstag i Angelinu kancelariju ali su se stvari "malo zakomplikovale" pa će to morati da sačeka neku drugu priliku.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Utorak je opet dan za šoping, ali ovoga puta nećemo u Kaufhof ili neki drugi šoping centar nego u Louis Gigashop, jednu od najvećih moto radnji u Evropi! Ona se nalazi na periferiji pa nam je trebalo skoro sat da je pronađemo - uglavnom zbog par pogrešnih skretanja kada nisam hteo da poslušam iGo i "Nevenu". Prodavnica je toliko velika da su morali da je smeste u jednu staru fabričku halu, pa se zato vrlo dobro uklapa u okolinu.

 

IMG20130723_003.jpg

 

IMG20130723_014.jpg

 

Za prosečnog Srbina, koji je navikao na moto radnje sa po par komada opreme i delova, ovakav izbor stvarno predstavlja preveliko iskušenje.

 

IMG20130723_013.jpg

 

IMG20130723_011.jpg

 

IMG20130723_012.jpg

 

Ubrzo shvatam da ovo besciljno lutanje može da potraje satima i pokušavam da se skoncentrišem na ono što mi je zaista potrebno - dobre letnje rukavice. Konačno pronalazim i deo radnje u kojoj su izložene sve moguće vrste ali uskoro shvatam da sam totalno omašio sezonu. Izgleda da nemci leti kupuju samo zimske rukavice jer je njih bilo na sve strane a od letnjih sam jedva pronašao par modela. Biram one koji mi najlepše stoje i zadovoljan nastavljam dalje...

 

IMG20130723_004.jpg

 

Prvo po veličini je sigurno odelenje sa kacigama. Ovakav izbor nisam još nigde video, a i mojoj lepšoj polovini se dopalo par modela...

 

IMG20130723_005.jpg

 

IMG20130723_006.jpg

 

IMG20130723_007.jpg

 

Nema nikakvih problema draga, odoh ja da prodam bubreg pa se odmah vraćam... Na sreću, setio sam se da žene teško mogu da odole obući, pa sam se ovoga puta izvukao sa jednim parom čizmica.

 

IMG20130723_010.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja