Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750S

Hvala na iscrpnom odgovoru. Od prosle zamene ulje (kraj prosle sezone, nekih 8000km) motor nije potrosio ni gram ulja. Na kraju sam na nagovor direktora mass-a, dok sam bio u prodavnici uzeo motul 300v 15w-50, nadam se da ce posluziti. :)

 

Sigurno hoće. Ako je Motul 300V već bio u motoru - 120%. Ako nije pratite potrošnju ulja. Ovo ulje ima izvanredne karakteristike i tu nema sumnje da li može ili ne izdržati svih 8000km uz malu potrošnju.

Naglasio sam samo (evetnualne i moguće iako ne mnogo verovatne) probleme ako se prelazi sa ulja manjeg kvaliteta na ovo ulje.

Pozdrav!

 

Nakon putovanja presao sam jos 1000-2000km do kraja sezone, bez potrosene kapi ulja. :) Ali je vec osetno smanjivanje performansi ulja, sto je i normalno za tu kilometrazu. Sad je doslo vreme da sipam novo i imam u planu prelazak na motul 7100, pa me interesuje da li da se vratim na fabricko preporucenih 10w-40 ili da nastavim sa 15w-50? Kawasaki z750s, 2005 godiste, 30000km predjenih, nacin voznje mesovit, u periodu kada je spoljnja temperatura izmedju 10 i 40 stepeni. Opet sam procitao veci deo teme i opet mi neke stvari nisu jasne (ponasanje razlicitih viskoznosti na razlicitim temperaturama, njihova efikasnost podmazivanja i slicno). :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Poštovani g. Peconi,

Drago mi je da ste dobro prošli sa 300V, koje osim cene nema mnogo mana (ipak je double ester). Povećana potrošnja ulja je moguća samo kod starih motora i onih koji već troškare ulje (pa će sa njim trošiti i više). No, ovakav kvalitet nije neophodan većini korisnika. Jedan od dobrih primera je Vaš, gde kad planirate dug put (cca. 8000km, pa i da je duplo kraće) nema mesta za štednju.

15W50 300V je zaista izuzetno ulje.

No, i 7100 je odlično i sigurno bi se pokazalo slično (dovoljno za onih 8000km putovanja u cugu) a Vi svakako NEMOJTE (nikako) ići ispod toga. Može biti i neko drugo ulje ali obavezno sintetičko po mogućstvu estarska sintetika. Kaže se "što je dobro ne menja se" ali 7100 je zaista tik uz 300V pa možda čak može potrajati koji km više.

Viskozitet ulja je UVEK kompromis, pa je i 10W-40 (samo) najkompromisnije rešenje. Uz 15W-50 i najčešće i najpreporučljivije za korišćenje.

Za uslove koje navodite 15W-50 sigurno nije loš izbor ali ni 10W-40 to sigurno nije.

Vaš motocikl je prilično nov te bi po meni (za taj motor sigurno) možda i najbolje bilo da iskoristite najbolje od oba i koristite 10W-50 viskoznu gradaciju.

Za estarske sintetike (već bazno ulje ima veliki indeks viskoznosti) itekako moguće jer nema više polimera od standardnog (ps) 10W-40 ulja.

Dakle, iskoristite novo Motul ulje ("kao nacrtano" za vaš slučaj):

Motul 7100 10W-50 MA2 (alternativno Silkolene Pro Plus 10W-50 ili Bel-Ray EXS 10W-50).

Menjajte na 10.000km (bez problema).

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Sto se tice potrosnje ulja odnosi se na Minarelli agregate, u rangu od 250cc taj agregat nosi Yamaha Majesty i Malaguti Madison u mom slucaju, na 3000km koji mu je servisni interval po manualu on potrosi nekih 150g ulja, mada ja pokusavam da ulje menjam na 2500km, isto po manualu koristi ulje 10-40 polusintetiku gde mu u agregat staje 1200ml ulja, tako da bio bih ti veoma zahvalan ako bi mi pomogao pri kupovini ulja posto cu uskoro da mu stelujem ventile a stize polagano i servis pa da ga obradujem sa svezim uljem.

Fanky,koristim ovaj Silkolene 10W40 u Eksploreru vec duze vreme, mislim da pasuje. Uvoznik je Multi Company N.Sad. Necu ovde pisati puno, samo da nebi istrcavao iz teme o Eksploreru. Pozdravljam sve, narocito forumase koji su nas obogatili za poneko znanje! :moto3:

post-11754-0-75238700-1397517056_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Motocikl: kdx250

E ovako mozda sam ja malo dosadan ali imam pitanja vezana za dva motora... Jedan je kawasaki zx9r 2000 god sa predjenih 26000 km do sada je po servisnoj knjizi sipan castrol 10w40 power cini mi se ,od pocetka pa do zadnjeg servisa sad imam dilemu da li preci na motul i koju gradaciju koristiti ili da jurim castrol negde iz uvoza. U yamahu xt600 1993 sipam motul 5100 10w40 mada mi se takodje cini da posle 2-3000 km menjac postaje tvrdji a posle duze voznje postaje teze pronaci neutral itd ovaj motor koristim kao gradcki male voznje po 50 km dnevno... ovo isto ulje bih sipao u zx9r ali sam malo skeptican kako ce ono funkcionisati zbog simptoma koje dozivljama u yamahi. Da li je moguce da ce u ninji bolje funkcionisati zbog vodenog hladjenja jer se ulje nece grejati toliko ili ce biti isto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Yamaha 500XTZ Tenere (3AJ) - AGAIN :)

BikeFan, za Yamahu ti mogu reci da bi trebalo da sipas neko gusce ulje. Po proizvodjacevoj specifikaciji treba da bude 20W40, ali skoro svi u XT sipaju 20w50 i to super radi. U vezi Kawe ti, na zalost, ne mogu nista reci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Gušće ulje ima kvazi veću stabilnost na povišenu temperaturu, za čisto vazdušno, (uljno), hlađene agregate valja namenski specificirano za rad na konstantno visokoj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Slažem se da sama viskoznost nije primarna ali je 5100 dovoljno dobro ulje da bi viskoznija verzija (taman) pomogla.Nije baš lako uskladiti ova dva motora.

Ako insistiraš na istom onda je 15W-50 najbolje rešenje. I to bi mogla biti (i trebala) sintetička ulja, kao što je Motul 7100 ili Pro 4 Silkolene.

U smislu uštede bi prošla i kvalitetna PS ulja, 5100 ili Comp 4 (i slična Bel-Ray).

Čak bi pod jedan za Yamaha-u preporučio Motul 5100 15W-50.

Kawa je drugačiji motor a osim 10W-40 najbolja opcija su 10W-50 ulja. Može i 5100 ali pre svega 7100 ili Silkolene Pro 4 Plus 10W-50.

Ipone Katana je za Kawu ulje kojim se može uštedeti (ako mora).

Motul 7100 20W-50 bi bio opcija za oba ali nije (zbog pretežno gradske vožnje kod Yamaha motocikla a i manje je pogodno za Kawu iako može da prođe, naročito ako se vozi na temp. iznad +5°C).

15W-50 je jedino što bi zadovoljilo oba.

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Motocikl: kdx250

E hvala puno na predlozima nije mi bitno da bude isto ulje i u jednim i u drugim naravno da bi u kawu odavno sipao full sintetiku 7100 da nije one dileme sa dihtunzima itdkoje ulje predlazete za menjace za dvotaktne motore ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1177 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god

ja u moju kawu sipam motul 5100 10 / 40 , i radi lepo , ne trosi mi ni gram , a nije ni pre trosio .. sta je pre bilo nemam pojima ali nije bio 5100 sigurno zato sto primecujem malo razlike na menjacu u smislu da mi je sad menjac malo tezi u 1 i 2 dok se ne zagreje motor , posle ulazi kao u sira , dok je pre onako , radio uvek isto ... 5100 sam sipao po preporuci vise majstora , od kojih je jedan vrhunski ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 514 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Sigurno je već bilo pisano o tome ali ne mogu da nađem.

 

Kontam da uzmem zglavnije ulje zadnji put sam uzeo ipone polusintetiku i nemam dobro iskustvo sa njim...kada je toplije "razbije se" prebrzo ali koliko muzike toliko i para...najradije bi uzeo motorex jer imam najbolje iskustvo sa njim ali je preskupo 1500 din/L.

 

Elem sada hoću da uzmem motul za moj motor CBR F3 97god(API SF/SG) 5100 technosynthese kontam da je to ok za njega pošto ne vidim da piše baš polusintetika?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Za CBR F3 bi 5100 baš "leglo". Motul 5000 je pravo PS ulje (shodno tome i niska cena) od (čisto) HC ulja. 5100 je "viša PS" klasa da se može nazvati i sintetičkim (iako nije 100%). Lično to šaljivo zovem "trofrtaljskom" sintetikom. Slične serije imaju i Silkolene (Comp 4) i Bel-Ray.

Uvek ima neka caka a ovde je u tome da je 100% sintetičko 7100 samo 20% skuplje pa iako 5100 može biti bolja kupovina i nije baš mnogo.

Koristite 10W-40 viskoznu gradaciju.

 

Što se tiče pitanja koje ulje u menjač 2T motocikala, isuviše je uopšteno.

Japanski proizvođači (Kawa, Yama, Suz.) često preporučuju motorna ulja, ili motorno-menjačka (motociklistička), 10W-40 ili15W-40/50.

Kod automatskih transmisija (naročito skutera i manjih motocikala) se često pak koriste ATF ulja (TASA ili DII).

Postoje i zahtevi za 80W-90, API GL-4 ili (čak) GL-5, što se rešava GL-4/5 uljima.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da iznesem ličnu empiriju. Prošle godine smo sabratu na BMW-u 1200 zamenili ulje nakon 3.000 pređenih, ( fabrički interval zamene je 10K), jednostavno se žalio da ne čuje dovoljno dobro Akrapoviča zbog zveckanja agregata i ja mu ustupim svoje ulje iz čiste lične radoznalosti. U agregatu je bilo Motul ulje, najverovatnije 5100, ( možda 7100, ne sećam se), pedesetica, motor zagrejan kratkom vožnjom do vrelog, ispušteno je bilo retko da se ja ne sećam da sam ikad istočio išta ređe a vozao sam vazdušne automobile. Nakon hlađenja, ulje nije htelo da se normalno istoči iz posude niti skine brisanjem već sam morao da koristim brejk kliner, zgusnulo se. Očigledno nije specifirano za baš visoku radnu temperaturu, a zanimljivo je da sve 3 vrste ulja drugog proizvođača podnose Bokserovo zagrevanje bez problema, u pedesetici naravno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

To ulje je slično ako ne i identično sa Elf Mototech u istoj viskoznoj gradaciji.

Nešto su drugačije tehničke karakteristike gde je spec. gustina za Total (totalno) loša (kao za PS ulje) a tačka stinjavanja kao za "super" sintitičko (-48°C) što ne ide jedno sa drugim pa i nije mnogo vrerovati tim specifikacijama (makar datim od strane Total-a).

Pošto ni sam Total ne navodi da je sintetičko ili 100% sintetičko pretpostaviću da je to "prepakovani" Elf po višoj ceni (ili obratno).

Kako proizvođač kaže "vrlo dobro" ulje sa čim se mogu složiti (ali uz jedan minus, dakle 4-).

Dobro uravnoteženo po karakteristikama (kako se to danas na čistom srpskom kaže "balansirano") i solidno ulje. Ipak, ništa naročito u smislu da se ne može meriti sa čisto sintetičkim uljima. Sa druge strani većini neće trebati više te je dobra kupovina (dobar odnos kvalitet/cena).

Slično Motul 5100 ili Silkolene Comp 4 ... možda čak i ispod mada je formalno između 5100 i 7100, odnosno Comp 4 i Pro 4 ali nije sve kao "na papiru" a i izostanak (0%) estarskih sintetika, dosta znači pa je pre malo lošije nego bolje od 5100.

Ipone Katana je slično ulje, mada bi moglo (trebalo) da je malo bolje (malo i PAO baznih ulja).

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Moze mala pomoc. Sta sipati u Suzuki DL650 V-strom godina 2013, trebao bi da zamenim ulje na 6000 km. Motor sam kupio u nemacku, a diler na prvom servisu sipao Motul 5100 10W-40 Technosynthese. Ne trosi ga uopste samo mi se cini da bi trebalo lepse da salta brzine, ipak je to nova masina. Serviser u Eurosumaru mi kaze da oni sipaju Motul 5100 15W-50, sta vi mislite

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Nije 10W-40 poruka "Svetog pisma" i dogma. Nijedan (ali baš nijedan) motor nije za samo jednu viskoznu gradaciju ulja.

Pogotovu ovaj kod "Storm"-a.

Osim 10W-40 moguće su razne varijante (jako su zanimljive 5W-40/50 sintetičke alternative, između ostalog).

Mislim da je razlika u pristupu (Nemačka i Srbija) pomalo i u klimatskoj zoni, kvalitetu goriva (sada manja razlika) i sličnim sagledavanjima.

I da skratim priču i budem koristan:

Koristite 10W-50 ili 15W-50 ulja. Prvenstveno sintetička. Može i Motul 5100.

Ipak, predlog je da idete na 7100, ipak je to nov (novcat) motocikl (motor u njemu).

Ostaje mogućnost i drugih sličnih ulja, pre svega Silkolene-a i Bel-RAy(a), opet prvenstveno sintetička u navedenim viskoznostima.

Pozdrav!

 

P.S.

Ekstremnije verzije viskoznosti (manje ili veće, kao što se navode u oil finder-ima, 20W50 ili 10W-60 su za posebne uslove i ne bi ih uzimao kao primarni izbor, naročito kod novijih mašina).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Evo da se i ja javim sa molbom za pomoc :)

 

Uzeo sam skoro Suzukija DR650 SE (model koji se proizvodi od 1996. pa do danas nepromenjen).

Inace moj je 1996. godiste, oko 40.000 presao.

 

U njega je prethodni vlasnik sipao polusintetiku Seleniu 10w40 (za motorcikle ne za automobile :)). Od zamene do zamene potrosi veoma malo (nije potrebno dolivanje ulja).

 

Trenutno se razmisljam izmedju ova dva ulja: Bardahl XTC 60 10w50 Off-Road i Thumper Racing Syn Ester Blend 4T 10W-40

 

Ili da uzmem obicno XTC c60 10w40?

 

A sto se tice gradacije, ne znam da li da je menjam... Suzuki preporucuje 10w40, tako pise i u manualu i na samom cepu za dolivanje ulja. Agregat nema povecanu potrosnju ulja, jos uvek je u dobrom stanju.

 

Koje uzeti, pomagajte :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Poštovani,

Izvinite zbog čekanja, ali mesecima se nije ništa dešavalo na forumu pa ga obilazim (tek) jednom nedeljno.

Može 10W-40 a može i 10W-50 ... a može i 15W-50 (ali do -10°C), verovatno i 20W-50 bez mraza (ili do -5) može da se koristi.

Ponavljam (pa 102. put) nije viskozna gradacija "sveto pismo" pa da ne sme da se menja i nije jedna unapred data da pokrije sve (mada je za motocikle 10W-50 blizu toga).

10W-40 je (jednostavno) najpogodnije za Evropski (veći deo) kontinent i to je (otprilike) to.

Osim toga pruža mogućnost izbora između PS (polu-sintetičkih) i sintetičkih ulja. U principu 10W-50 podrazumeva sintetička ulja (ili jako kvalitetna PS ulja, ali pretežno sintetička) i to Vam poskupljuje održavanje (sintetička ulja jesu bolja, ali verovatno nećete to "bolje" posebno osetiti, niti Vam treba). Zahtevi ovog motocikla nisu visoki i samo treba menjati ulje redovno. Praktično API SG(+) je dovoljno ali (naravno) i sve preko toga. 10W-50 je tek za motore sa mnogo radnih sati, naročito koji troškare ulje (onda i 15W-50) i ako koristite isti za izuzetno zahtevne terene (dugi rad motora pri velikom opterećenju, kao i prenosnog sistema).

Koje od navedenih? Bilo koje (koje se vama sviđa).

Lično malu prednost dajem Bel-Ray uljima, ali Vi ste naveli PS ulje (doduše verovatno jeftinije od Bardahl-a a više nego o.k.) a pandan "off-road" ulju je neko od sintetičkih BR ulja 10W-50 (Racing Synthetic Ester), no onda je ono (pa) skuplje i sve tako redom.

Dakle:

Thumper Racing Syn Ester Blend 4T 10W-40

je sasvim u redu (i verovatno no. 1 izbor, bar od navedenih).

Ako hoćete više, neko od 10W-50 (navedena). Neće škoditi motoru i sigurno su bolja ... neophodna nisu.

Osim toga posle godina korišćenja PS ulja (i godina u samom motociklu) morate biti spremni i na eventualno rošenje na zaptivkama (što nije izvesno ali jeste moguće pa je da se obrati pažnja). U principu sva ulja moraju da budu kompatibilna sa zaptivkama ali je činjenica da se različito ponašaju različita ulja. Stoga ovo nije (čist) mit već je nešto u rangu "mogućeg" (iako nije tačno da sintetike izazivaju curenja, praktično u bilo koji motocikl mogu da se sipaju pa u ako su pre toga korišćena mineralna ulja ... o čemu je pisano).

 

Više je u smislu racionalizacije: "ako ne znate zašto bi sipali sintetiku (a nije zahtev) onda je i nemojte sipati".

Iako su sintetička ulja po svojim osobinama (naročito estarske sintetike) neprevaziđena i nedostižna, često su i potpuno nepotrebna.

 

"Off Road" ulja su samo (ili "samo") kvalitetnija (obično sintetička) ulja (i obično 10W-50 što je vezano za sint. a doprinosti "jačini") i više marketnig, ali zbog viskozne gradacije i samog kvaliteta (doduše) jesu bolja za off road (i skuplja). Mogu i sint. ulja bez "off road" razlika je više na etiketi nego u stvarnosti.

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Solidno ulje. Ipak, nisam posebno oduševljen. A ni Eneos se baš nije mnogo potrudio (da dobavi JASO, a samo je taj standard naveden i to MA). Verovatno je smanjen sadržaj sulf. pepela (nešto kao Mid-SAPS kod automobilskih) pa je (eventualno) bolje od proseka za gradsku vožnju. Kako god, nema vrhunske (osnovne) osobine, čak ne deluje kao full sintetičko ulje ... (mada je tako označeno od strane proizvođača).

Uopšte gledano, Eneos ulja bi u Evropi mogla biti sve bolja (od 2015.) jer kao strateški partner SK-u verovatno će i Eneos Europe kupovati Yubase iz Španije (Kartagena), najnovije otvoren i najsavremeniji pogon za proizvodnju sintetičkih ulja u Evropi (uslovno sintetičkih, dakle III(+) bazne grupe ili SHC uz HC).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Golubac
  • Motocikl: Suzuki gsxr 600 k3

Pozdrav, evo i mene sa jednim pitanjem, izvinjavam se ako skrecem sa teme posto sam nov na forumu. 0zbunjen.gif

Zanima me koje bi ulje trebao da sipam u mog Suzukija, u pitanju je gsxr k3 600ccm, 32000 km na satu... Motor sam uzeo od druga polovinom sezone vec servisiranog, prosao negde oko 2500 km do sada i nisam primetio da trosi ulje, ne znam koje je ulje sipao ali mogu da ga pitam ako je to neophodno. Nisam previse ostar na gasu i retko vozim u visokim obrtima ali bih svejedno sipao sto kvalitetnije ulje. Cena mi nije bitna obzirom da cu ulje uzeti u inostranstvu, samo marka i gradacija.

Unapred zahvalan na odgovorima 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Za Suzuki, bilo koje "kršteno" PS 10W-40 ili 15W-50 ulje (Motul, Silkolene, Bel-Ray, Castrol, Shell ...). Ovo je standardno i dobro.

Shell Advance 4T AX7 bilo 10W-40 ili 15W-50.

 

Bolje rešenje su ulja SHC osnove, na primer:

Shell Advance 4T Ultra, 10W-40 ili 15W-50 (lično bih uzeo 15W-50, pretpostavljam da se neće voziti ispod -5°C).

Ako ćete baš premium kvalitet uzmite neko sintetičko 10W-50.

Na primer:

Silkolene PRO 4 Plus 10W-50, Bel-Ray EXS, Motul 7100 ... Castrol Power1 Racing 4T 10W-50.

Prva tri su estarske sintetike a šta je Castrol ... ne zna se (dobro jeste ali je pod 5).

"Jeftino a dobro" ... e pa to nisu još izmislili ali bi Ipone Katana 10W-50 moglo da se tako nazove.

Elf Moto 4XT Tech 10W-50 je takođe veoma isplativo ulje (možda još isplatljivije). Slično je PAO/SHC. Ili Total Hi pref 4T Racing što je isto ili vrlo slično.

Ima naravno još "kamara" solidnih ulja (Agip, Bardahl, Motorex ...). Agip je jako, jako dobar (i isto ima 10W-50 vrlo dobrog kvaliteta).

Bardahl i Motorex su dobri ali opet kako u kojoj klasi (od dobrih do odličnih).

I još sigurno par brendova koje nisam spomenuo (ovo biflam iz glave).

Pa koliko para toliko muzike, ali za malo više muzike je uvek mnogo više para, pa ko kako voli. Nije samo ne svirati falš, nego znači i kad se "svira dušom" (pa u harmonici, gitari ili na čelu završe krupnije novčanice).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

Ja sam se odlučio za Motul i u auto i u moto industriji, čak moj drugar koji popravlja mašine za obradu drveta je provalio neke masti i sprejeve koje su vrhunski za te mašine . Možda su i drugi dobri ali za Motul sam uveren ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Golubac
  • Motocikl: Suzuki gsxr 600 k3

Za Suzuki, bilo koje "kršteno" PS 10W-40 ili 15W-50 ulje (Motul, Silkolene, Bel-Ray, Castrol, Shell ...). Ovo je standardno i dobro.

Shell Advance 4T AX7 bilo 10W-40 ili 15W-50.

 

Bolje rešenje su ulja SHC osnove, na primer:

Shell Advance 4T Ultra, 10W-40 ili 15W-50 (lično bih uzeo 15W-50, pretpostavljam da se neće voziti ispod -5°C).

Ako ćete baš premium kvalitet uzmite neko sintetičko 10W-50.

Na primer:

Silkolene PRO 4 Plus 10W-50, Bel-Ray EXS, Motul 7100 ... Castrol Power1 Racing 4T 10W-50.

Prva tri su estarske sintetike a šta je Castrol ... ne zna se (dobro jeste ali je pod 5).

"Jeftino a dobro" ... e pa to nisu još izmislili ali bi Ipone Katana 10W-50 moglo da se tako nazove.

Elf Moto 4XT Tech 10W-50 je takođe veoma isplativo ulje (možda još isplatljivije). Slično je PAO/SHC. Ili Total Hi pref 4T Racing što je isto ili vrlo slično.

Ima naravno još "kamara" solidnih ulja (Agip, Bardahl, Motorex ...). Agip je jako, jako dobar (i isto ima 10W-50 vrlo dobrog kvaliteta).

Bardahl i Motorex su dobri ali opet kako u kojoj klasi (od dobrih do odličnih).

I još sigurno par brendova koje nisam spomenuo (ovo biflam iz glave).

Pa koliko para toliko muzike, ali za malo više muzike je uvek mnogo više para, pa ko kako voli. Nije samo ne svirati falš, nego znači i kad se "svira dušom" (pa u harmonici, gitari ili na čelu završe krupnije novčanice).

 

Hvala vam puno na detaljnom objasnjenju i na velikoj pomoci, smatram da na tome ne treba stedeti u mom slucaju jednom godisnje. Bice Silkolene ili Motorex potpuno sinteticko 10W-50, zavisno gde budem kupovao. Pozdrav i hvala jos jednom :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja