Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Profaco ima elf i salju na adresu.

20w50 520 dinara

10w40 550 dinara

10w50 680 dinara 

Ja sam hteo 15w50 ali nemaju, ostaje da se odlucim od ovih i s obzirom da je motor 1980 godiste mogu i mineralno da sipam. Po mom manualu svako od 10 do 50 moze u bilo kojoj gradaciji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin
On 7.5.2018. at 14:10, Biker Q je napisao:

Profaco ima elf i salju na adresu.

20w50 520 dinara

10w40 550 dinara

10w50 680 dinara 

Ja sam hteo 15w50 ali nemaju, ostaje da se odlucim od ovih i s obzirom da je motor 1980 godiste mogu i mineralno da sipam. Po mom manualu svako od 10 do 50 moze u bilo kojoj gradaciji.

Konkretno pitanje posto svi ovde znate vise o uljima od mene a vidim da pominjete elf, citam po temi ali ne mogu da se odlucim. Koje od gore navedenih da sipam u suzuki gs550l 1980 godiste. Po mom misljenju agregat prilicno "zdrav".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
Pre 8 sati, Biker Q je napisao:

Konkretno pitanje posto svi ovde znate vise o uljima od mene a vidim da pominjete elf, citam po temi ali ne mogu da se odlucim. Koje od gore navedenih da sipam u suzuki gs550l 1980 godiste. Po mom misljenju agregat prilicno "zdrav".

Moja preporuka je Elf 10W50. 

41NxwqPT8JL-700x700.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Harley-Davidson SuperLow 1200T

U čemu je problem sa Repsolom? 

Ja sam prošle nedelje sipao u Yamahu i progledala je posle Motula, kvačilo mi konačno ne proklizava. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Takodje vozim Repsol,  drugi viskozitet do duse, sport 10w40, nemam problema nikakvih... Ne budi ne dorecen kolega, cime nisi bio zadovoljan, sta pise na deklaraciji, ko je uvoznik?

@kwiss

 

P.S. Upravo primetih da su druge dve boce razlicite, je li to problem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!

Ja sam lokal patriota i sipam samo provjereno domace. Sve fercera ko po loju. :takoje:

Novo pakovanje.

imageproxy.php1.jpg

 

Staro pakovanje.

racing_mototaktol_4t_15w_50_1l.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider
pre 50 minuta, N.F.S. je napisao:

Takodje vozim Repsol,  drugi viskozitet do duse, sport 10w40, nemam problema nikakvih... Ne budi ne dorecen kolega, cime nisi bio zadovoljan, sta pise na deklaraciji, ko je uvoznik?

@kwiss

 

P.S. Upravo primetih da su druge dve boce razlicite, je li to problem?

Kupim 4l 20-50 mineralno,sipam,provozam pedesetak kilometara...Krenem da bacim kantice i imam šta da vidim,dve mineralno dve sintetika...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Mislio sam da je nesto ozbiljnije u pitanju, tipa promenjen zvuk masine ili tako nesto, nije ovo strasna kombinacije, "sport" je polusintetika, njome si "obogatio" premium mineralku... Mesaju se oni bez problema..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

U 80-to godiste ako za elf pitas onda tu guscu mineralku, mislim da je sintetika pretanka za taj sklop. U suzukiju gs1000g, 81 god nikada nisam vozio moto ulja, evo i sadasnji vlasnik u njemu koristi castrol magnatec 15w40, mobil 2000 ili neko ulje za dizel masine... Sa novijim i "tanjim" uljima masina bas bucno radi, verujem da se dobro podmazuje ali nije prijatno za cuti...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider
Pre 10 sati, N.F.S. je napisao:

Mislio sam da je nesto ozbiljnije u pitanju, tipa promenjen zvuk masine ili tako nesto, nije ovo strasna kombinacije, "sport" je polusintetika, njome si "obogatio" premium mineralku... Mesaju se oni bez problema..

Ipak ću da promenim,jeste trošak al mirnija mi glava :na_glavi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin
Pre 5 sati, N.F.S. je napisao:

U 80-to godiste ako za elf pitas onda tu guscu mineralku, mislim da je sintetika pretanka za taj sklop. U suzukiju gs1000g, 81 god nikada nisam vozio moto ulja, evo i sadasnji vlasnik u njemu koristi castrol magnatec 15w40, mobil 2000 ili neko ulje za dizel masine... Sa novijim i "tanjim" uljima masina bas bucno radi, verujem da se dobro podmazuje ali nije prijatno za cuti...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Ovako i ja razmisljam ali posto je mala razlika u ceni voleo bih da sipam sta je bolje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Nije problem da se koriste 15W-40 ulja za automobile (ipak su i ona nekoliko kategorija kvalitetnija od originalne preporuke, obično su API SL).

To je svakako isplativo rešenje.

Ipak, Elf 10W-50 će da "pojede" takva za predjelo (tri klase iznad) ... i to po ne tako visokoj ceni. Dobro, neko će reći "overkill" ... zavisi kako se gleda na stvari (Motul 7100 i Silkolene Pro 4 (ako ga još ima) u 10W50 možda i jesu ali Elf ne mora da bude).

Postoji i "srednje rešenje", a to su PS (HC) ulja 15W-50 koja su sigurno (ali S I G U R N O) za klasu bolja od bilo kog mineralnog, npr. pominjano modričino ulje (sasvim korektno) ili Motorex (mislim da baš ima HC (MC) ulje u 15W-50) ili (u principu) bilo koje moto* PS ulje (HC sam posebno naglasio jer nisu preskupa) u 15W-50.

* da, naravno i automobilsko ali to je bar za nijansu ispod.

 

Mineralke 15W-40 su sa relativno malo polimera pa su o.k. (cena povoljna).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova
8 hours ago, kwiss said:

Ipak ću da promenim,jeste trošak al mirnija mi glava :na_glavi:

N.F.S. ti je dao dobar savet (nije to toliko loša kombinacija).

U svakom slučaju NE moraš da žuriš (nije pitanje dana).

I da ... 20W-50 V-Twin (ili bilo koje mineralno) je baš o.k. za konkretnu mašinu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Honda cb750k -- cbx 125 f -- yamaha xv 1900 star raider
pre 41 minuta, expendable je napisao:

N.F.S. ti je dao dobar savet (nije to toliko loša kombinacija).

U svakom slučaju NE moraš da žuriš (nije pitanje dana).

I da ... 20W-50 V-Twin (ili bilo koje mineralno) je baš o.k. za konkretnu mašinu.

 

Da,poslušaću N.S.F. neću menjati ulje.Mineralno koristim već dvadeset i kusur godina na ovom motoru.Inače,isprobao sam mnogo vrsta ulja i naj bolje mi se pokazalo Total 20w50,međutim ne mogu više da ga nađem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Ja sam i planital 15w50 ali Profaco ga nema i zato sam naveo sta nude i pk kojoj ceni. I Modrica mozda nije lose resenje za moj motor ali nemam predstavu gde da je nadjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Diskutujem nesto o uljima za automobile-zasto Honda, Ford i Chrysler-Daimler koriste 5-20 i 0-20w ? Kakve je to gradacija sunce ti? Za severni pol? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

ja sam jednom pomešao 3 puta po jednu litru različite  polusintetike 10w-40 u auto jer su mi ostale od kantica od 4 litre.Sve potpuno normalno kao i sa bilo kojim drugim a probao sam na tom autu bar 15 raznih proizvodjača i nevideh u radu nikakvu razliku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova
9 hours ago, hard_rock said:

Diskutujem nesto o uljima za automobile-zasto Honda, Ford i Chrysler-Daimler koriste 5-20 i 0-20w ? Kakve je to gradacija sunce ti? Za severni pol? :D

Duga je (to) priča. Uglavnom, nije to ni tako nova priča, jer Honda preporučuje 0W-20 u većini svojih automobila još od 2001. 

Viskoznost ovih ulja na 40 cel. je otprilike duplo manja od 5W-40 ali je na 100 cel. razlika manja i viskoznost je je nekih 2/3.

Dakle, ova ulja po pravilu imaju visok indeks viskoznosti ali nije tu tolika superiornost jer je zapravo "mali trik" (može i bez navodnika) u smislu da kod manjih viskoznosti je ind. visk. veći (za potpuno isti sastav ulja).

Još je važniji podatak o HTHS ali to je duga priča.

Najkraće rečeno, motori su malih tolerancija sklopova pa je tako nešto i moguće. Ovim se postiže manja potrošnja goriva a zaštita sklopova je kao i sa viskoznijim uljima. 

Ovakva ulja su obično prava sintetička (PAO ili PAO/estar kombinacija) ili makar sa velikim udelom takvih ulja (cca. 50%) uz III+ baznu grupu ulja. Aditivi su takođe prilagođeni zahtevima.

Od pre par godina (2015/2016) Honda je počela sa 0W-16 kao fabričkim punujenjem i uopšte prvim izborom kod nekih svojih modela (uskoro kod svih).

Ova ulja su približno iste viskoznosti kao ATF-i.

U najavi su 0W-12 ulja (i još manjih viskoznosti).

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja