Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 441 postova
9 minutes ago, N.F.S. said:

Istocicu ga dok je novo i koristiti u skuteru kome i gode viskoznija ulja (sta uradih iz cista mira), zahvaljujem se na odgovoru.

 

Pozdrav Nenad.

Odlučite sami. Naravno (i) ovo je opcija ... čak i prvo o čemu se treba razmisliti.

I naravno, ne znači da je Repsol generalno "prosečan" i da samo "odrađuje" posao.

Repsol ima i (mnogo) kvalitetnija ulja.

Btw. Repsol je pre par godina otvorio novo postrojenje (JV sa SK-om (legendarna Yubase ulja, ne nisu iz Yugoslavie, iz Koreje su)) za III+ baznu grupu ulja (izuzetnog kvaliteta).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Evo jednog pitanja, nadam se da nije offtopic. Jel se menja i na koliko ulje u kompresorima za vazduh? Tu nema benzina niti bilo kakvih hemikalija, samo ulje i metal. Imam neki kompresor star skoro 10 godina, retko se koristi a ulje nismo nikad menjali jer ga ne trosi, lepe je boje a i ne znamo koje ide u njega :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 360 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TDM 900

Postoji ulje za klipne kompresore, menja se na 500 sati rada ili godinu dana.
Kod sabijanja vazduha, dolazi do izdvajanja vlage-kondenzata iz vazduha, a ta vlaga se mesa sa uljem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Gorivo je kod nas (već par godina) sasvim solidnog kvaliteta.

Bilo je loše, praktično do rekonstrukcije Pančevačke rafinerije (i uvoza sa strane), ali od pre nekih 5-6 god. (ili tako nešto) je uglavnom o.k. (Euro 5, tj. EN 228:2009 za benzin i EN 590 za dizel).

Sada je izbor veliki, te kupovina u inostranstvu može da se isplati zbog cene i to samo ako je neko blizu granice. Ima i aditiviranih goriva, i benzina (naravno). Ne vidim da bi kvalitet (osim možda TNG-a) bio razlog kupovine napolju. Nije baš kao na nekim testovima na TV-u (sve tako sjajno) ali ispunjenje zahteva je itekako ispunjeno (za "euro 5"). Većina vozila (motocikala naročito) i ne traži tako visok kvalitet.

Sigurno nije lošije od najboljih evropskih "euro 4" (svojevremeno) goriva (a mislim da nije ni toliko, al' neka čak bude i takva razlika, veća nije). 

Iskreno, (i koliko vidim) sve je bolja situacija i u distribuciji pa zaista je sve manje razloga da se optužuje gorivo (bilo za šta, osim TNG-a gde stvari (zaista) nisu baš jasne do kraja).

Pančevačka rafinerija je skoro rekonstruisana, ako se ne varam angažovan je (bio) Chevron Lummus, makar kao projektant, tako da je u boljem stanju od prosečne evropske (makar i na Zapadu). 

OMV u Rumuniji ima "čudo" od rafinerije, izuzetno dobra. EkoHellenic sarađuje sa Total-om (u oblasti goriva, koristi i njihove aditive), MOL je takođe o.k.

Ne vidim zaista da to može biti loše. Ne kažem da je ovde najbolje gorivo u Evropi, daleko od toga, ali JESTE uporedivo, po istim standardima i iste kategorije (klase) kvaliteta. 

Čuvene razlike u potrošnji goriva tamo i vamo su često prožete subjektivizmom (ili manjom krađom na točenju), a i putevi su tamo bolji pa par dl mogu i smanjiti potrošnju. navodi o 10-tak % (a naročito više) ne izgledaju ubedljivi (benzin nije jedno jedinjenje, smeša je, ALI nije raketno gorivo (tamo) i voda (vamo)).

Verovatno da Shell, Total ili BP imaju nešto bolja goriva, ali razlika je unutar klase, i sve je manja.

Uostalom šta bi bilo za motorima najnovije generacije (Euro 5 i Euro 6 motori) da je gorivo toliko loše?

Jeste bilo je čak i ograničenja u garanciji (Mercedes) i navoda o skraćenim intervalima zamene ulja zbog goriva (Opel, Honda) ali sve je to (već, i na sreću) prošlost.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Naravno da se menja.

Već je osnovno rečeno.

Kod velikih (industrijskih) kompresora uobičajeno je da se mineralna ulja menjaju na 2000 rh, HC (polu-sintetička) na 4000, sintetička (PAO ili estarska) na 8000, double ester na 12000 a PAG ulja na 20.000.

Kod malih klipnih kompresora ulje se menja na 100 do 500 rh.

Ne koristiti (nikako) multigradna (loše je) motorna, ali monogradna mogu da se koriste (ne treba viskok API nivo, bolji je (čak) niži, duga je priča kako i zašto, npr. API SF/CC je idealno, ali svakako ne za visoke zahteve).

Postoji nekoliko kategorija kvaliteta ovih ulja (po DIN ili ISO), detalje ćete naći na maziva.org ili kod proizvođača. Dakle, kompresorska ulja ne dolaze u kontakt sa izduvnim gasovima ALI trpe više temperature, tako da se moraju redovno menjati.

Kod malih klipnih se koriste (obično) ulja VG 68 ili 100, kod većih 32-68 (najčešće 46).  Kompresora ima raznih vrsta ali to je duga priča.

Ulje menjajte makar na DVE godine (čak i ako se slabo koristi), idealno svake.

Zašto može i malo više ("ne menjam 5 godina i sve je o.k", da li je baš?)? 

Zato što je sa manje aditiva i specifičnih.

Nisu podložna stvaranju taloga (slično turbinskim, svojim bliskim "rođacima").

Ipak, sve ima svoj vek trajanja, a vreme čini svoje.

 

Dakle, pre svega specifična kompresorska ulja, a tek kao (lošija) alternativa monogradna motorna.

 

P.S.

Čuveni test prženja ulja na 370 cel. (na oil-club.ru) je značajniji (upravo) za ova ulja. 

Može se i reći pokazuje koja bi se ulja bolje pokazala kao kompresorska.

Za automobilska (ili za motocikle) ulja, ovaj test nije mnogo relevantan.

Kod nekih tipova kompresora ulje trpi temperature od preko 200 cel. što motorna ulja NE mogu (dugo) da izdrže (pa čak ni "Racing"). Zato postoje standardi da ulje može da izdrži i 220 cel. (onih 370, ipak samo ograničeno vreme, ono je više "destilacija" ulja nego bilo šta drugo). 

Razne karabudže (na retorti) u testu su uglavnom raspadnuti polimeri.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ok onda, promenicu cim ga budemo koristili sledeci put.
Mada kad razmislim iako je star skoro 10 godina, sigurno nema 100 radnih sati. (Nema merac na sebi) To je onaj najobicniji od 25L i 10 000 din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha TDM 900, Yamaha RD 250, Honda CB500, Aprilia Scarabeo
On 12/4/2017 at 10:27 AM, Satelis said:

Honda koristi Castrol-ovo ulje, bar sam takvu informaciju dobio iz Delte....kako je u Solunu, to vec ne bi znao.

Sto se ulja tice, koristim Eneos Max Performance 10W40 i bas sam zadovoljan istim.

Cao,

gde nalazis Eneos ulje za motor?

Inače, Eneos koristim deceniju za kola (Honda) 5-40 i baš sam zadovoljan.

Voleo bih i u TDM-a da sipam Eneos full sint. 10-40.

Pozz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Može biti. U Japanu, gotovo sigurno.

Širom sveta ... đavo bi ga znao. Chevron proizvodi Yamalube za neka tržišta (čak su u Aziji), ali da li je jedini i najveći, teško je reći. Verovatno imaju više proizvođača po "regionima" (približno kontinentalno), a nije isključeno da imaju i jednog. Kako kad (nije stalna kategorija).

U svakom slučaju, Eneos nije lošije ulje od Yamalube (makar su ista klasa/katogorija).

O Yamalube uljima je pisano na početku teme (oko 10. ekrana), mislim da je @M900 pisao o njima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Suzuki burgman 400

 Vozim burgman 400 2007 preso 60.000 km i do sada sipao Motul  5100 10w40 polusintika - Esters.                               Gledao sam motulovu paletu ulja za skutere i naiso sam na scooter expert 4t 10w40ma i na scooter power 4t 5w40ma, po specifikaciji (viskoznos na 40 i 100 step.) su slicni sa karakteristikama ali kod 5w40 je index viskoznoti veci 170 10w40ma iznosi 150. Motor za sezonu 4000-5000km potrosi 300-400ml, vecu potrsnju ulja motor ima na otvorenom putu na brzini od 80km/h do 130km/h.   Svi kazu da je bolje sintetika nego polu sintetika ali u knjizi motora pise 10w40 jaso ma.                                                      Treba mi vase misljenje dali da sipam 5w40ma posto je sinteticko i ima vecu viskoznot nego 10w40ma polusinteticko sa manje viskoznosti, i dali pomenuta ulja mogu da se sipaju u menjac.                          Hvala..... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Da sam na tvom mestu, kad već koristiš Motul držao bi se 10W40 (7100).
Što se reduktora tiče tj ulja u istom, zaobišao bi motorno ulje tj sipao bi ulje za menjač u gradaciji 75W80/90.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1016 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250
Pozz kolega, nalazim tj kupujem ga u Tehnolub-u , trazi Nikolu i to ti je to.
To mi u komšiluku, a nisam znao . . .

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Imah neku diskusiju o fabrickim preporukama gradacije ulja, elem moj stav je ukoliko je fabricka preporuka npr 10-40 a ti zivis negde gde gde je veoma toplo i temperature idu opusteno preko 45,46,47c a jutarnja je vec 25+ sipaces 20-50 zar ne? ili ako zivis gde je hladno sipaces npr 5-30? Bez obzira na preporuku? ulja npr 5-30, 10-40, 20-50 imaju isti viskozitet na nekoj srednjoj temperaturi npr 30c? Zar ne? Ili gresim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1696 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Pretpotstavljam,samo pretpotstavljam,da je proizvodjac u manualu koji ide uz motor uzeo u obzir podrucje na koje se isporucuje motor i da je naveo koje ulje sipati.Npr,jedan broj motora iz neke fabrike  ide u Svedsku,a jedan kontingent istih motora ide  u Grcku,valjda su dovoljno pametni da napisu da se u Svedskoj koristi jedna gradacija a u Grckoj druga;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
pre 28 minuta, Golub je napisao:

Imah neku diskusiju o fabrickim preporukama gradacije ulja, elem moj stav je ukoliko je fabricka preporuka npr 10-40 a ti zivis negde gde gde je veoma toplo i temperature idu opusteno preko 45,46,47c a jutarnja je vec 25+ sipaces 20-50 zar ne? ili ako zivis gde je hladno sipaces npr 5-30? Bez obzira na preporuku? ulja npr 5-30, 10-40, 20-50 imaju isti viskozitet na nekoj srednjoj temperaturi npr 30c? Zar ne? Ili gresim?

grešiš više stvari.Postoji kriva viskoziteta pa je moguće da se pogodi da razne gradacije imaju istu gustinu na recimo 30 stepeni kao i iste gradacije da nije isto na 30 stepeni.Ali ti motor nevoziš na 30 stepeni nego na 80-90 a vazdušare i više.To 30 stepeni je važno zbog lakšeg hladjena nego na 40.Treba gledati fabričku preporuku šta kaše za gustine u zavisnosti od spoljne temperature i uslova vožnje i pohabanosti motora.Ja sam išao pre 20 godina pravcem Trikala -Janjina-Igumenica.Par stotina kilometara slepih serpentina koje ti se zavrsavaju iza ledja,kamen ko u hercegovini samo dosta toplije.Usponi na 2000 metara.Vozi se sporo druga ,treća.Stara legendarna lancia delta koja radi na maloj tamperaturi jer ima predimenzionisani hladnjak-skoro nemoguce nagurati na 70 stepeni leti.U novom sadu za 400000 km nijednom nje upalio ventilator .Van grada se vozi do 60 stepeni.Znači postoji i tako  nešto.Vidjao sam po afici i aziji razne proizvodjač guma sa oznakama TAXI .Po tim toplim zemljama i jeftinim gorivom taxi se vozi neprekidno bez stajališta a asfalt ide na 70 stepeni .Obične gume bi se raspale.Zato treba gledati preporuku proizvodjča.

Motulov katalog kaže da 650 i 4oo burgman ide 10w-40 i samo to ulje.Prodavo sam za velike burgmane ulje pa su mi ljudi govorili da je to agregat iz motocikla.Verovatno je i na 400 čim je ista preporuka.

Pre 3 sati, Ptica je napisao:

 Vozim burgman 400 2007 preso 60.000 km i do sada sipao Motul  5100 10w40 polusintika - Esters.                               Gledao sam motulovu paletu ulja za skutere i naiso sam na scooter expert 4t 10w40ma i na scooter power 4t 5w40ma, po specifikaciji (viskoznos na 40 i 100 step.) su slicni sa karakteristikama ali kod 5w40 je index viskoznoti veci 170 10w40ma iznosi 150. Motor za sezonu 4000-5000km potrosi 300-400ml, vecu potrsnju ulja motor ima na otvorenom putu na brzini od 80km/h do 130km/h.   Svi kazu da je bolje sintetika nego polu sintetika ali u knjizi motora pise 10w40 jaso ma.                                                      Treba mi vase misljenje dali da sipam 5w40ma posto je sinteticko i ima vecu viskoznot nego 10w40ma polusinteticko sa manje viskoznosti, i dali pomenuta ulja mogu da se sipaju u menjac.                          Hvala..... 

Drugar i ti grešiš.Neide polusintetika-insistirati na ful jer se skuteri mnogo brze habaju od motocikla pa  treba što bolje ulje.Zato u skuter ide 5w-40 jer se strahota habaju  dok su hladni zbog CVT pa treba donja gradacija što redja da bi dok je hladan bio što bolje podmazan.Ali tvoj skuter to i verovatno nije ako ima motociklistički agregat jedino ga kvari CVT i to ga malo više haba.

Zato motul kaže samo 10w-40 i nema druge preporuke za gustinu pa ni gušće jer je to skuter.

Opet grešiš sa indeksom viskoznosti.On nema veze sa gustinom nego samo sa kvalitetom ulja.To je ta razlika na motulu 5w-40 koji je ful i 10w-40 sto je polusintetika .To je dosta veći  index što znači da ulje  mnogo duže traje dok ne propadne.Znači taj 5-40 ima veći index zato što je ful a ovo drugo polusintetika.

Treba da sipaš 10w 40 i najbolje ful sintetiku.Ili 7100 10 evra ili 300v 14 evra litar cena .

Menjačko ide kod tebe isto 10w-40 ali menjačko transoil expert motul.U neke skutere -jako retko ide to menjačko ulje.Nemože motorno jer nema EP -extremni pritisak aditive.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
pre 12 minuta, ivica744 je napisao:

Pretpotstavljam,samo pretpotstavljam,da je proizvodjac u manualu koji ide uz motor uzeo u obzir podrucje na koje se isporucuje motor i da je naveo koje ulje sipati.Npr,jedan broj motora iz neke fabrike  ide u Svedsku,a jedan kontingent istih motora ide  u Grcku,valjda su dovoljno pametni da napisu da se u Svedskoj koristi jedna gradacija a u Grckoj druga;)

to nepostoji nego je jedinstveno uputstvo a piše da se menja u zaisnosti od uslova vožnje ali kod skutera koji nemaju motociklistički agregat ide samo 5w-40 ili za skroz male kubikaže 10w-40 polusintetika jer su malo opterećeni a u njih može neko malo bolje 10w-40 za auto ako se ne prelaze veće kilometraže godišnje i ne drži se stalno pun gas i veliki obrtaji koji su sigurno mnogo veći nego na autu.Za 50 ccm bilo koja polusintetika 10w-40

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1696 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Ok,moze biti,zato sam i napisao da samo pretpotstavljam,ali mi je nelogicno da fabrika napise da isto ulje sipas za "sever" i za "jug", za negde gde ce prosecna temperatura za voznju biti 20 a negde 50 stepeni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova

pa nepiše da sipaš isto ulje,nego piše da prilagodiš temperaturi spoljnoj.Ali ima i gde nepiše ni to nego samo jedno za sve uslove,veliki dvocilindraši sporohodni ,pa brzohodni,pa opterećeni jednocilindgaši -ktm,husaberg..., skuteri,neki L motori pa boxeri,Zamisli hard enduru koju voziš po potoku na 15 stepeni kolko se greje....Takvi primeri zahtevaju samo ulja koja su prilagodjenima tim teškim uslovima.Postoje i agregati za razne druge stvari gde se ulje greje pa se tek onda sipa u agregat i tako svaki put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
pre 6 minuta, sasa ns 1 je napisao:

pa nepiše da sipaš isto ulje,nego piše da prilagodiš temperaturi spoljnoj.Ali ima i gde nepiše ni to nego samo jedno za sve uslove,veliki dvocilindraši sporohodni ,pa brzohodni,pa opterećeni jednocilindgaši -ktm,husaberg..., skuteri,neki L motori pa boxeri,Zamisli hard enduru koju voziš po potoku na 15 stepeni kolko se greje....Takvi primeri zahtevaju samo ulja koja su prilagodjenima tim teškim uslovima.Tu nije presudna samo gustina nego isparljivost ulja koja je na što boljem ulju veća pa teže degradira na sve moguće načine.Postoje i agregati za razne druge stvari gde se ulje greje pa se tek onda sipa u agregat i tako svaki put pred vožnju

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

U Honda Afrika Motorex 10-40,ful sintetika u novoj masini Honda 1100 Pan European takodje, u Harliju mineralno harlijevo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 1 sat, sasa ns 1 je napisao:

grešiš više stvari.Postoji kriva viskoziteta pa je moguće da se pogodi da razne gradacije imaju istu gustinu na recimo 30 stepeni kao i iste gradacije da nije isto na 30 stepeni.Ali ti motor nevoziš na 30 stepeni nego na 80-90 a vazdušare i više.To 30 stepeni je važno zbog lakšeg hladjena nego na 40.Treba gledati fabričku preporuku šta kaše za gustine u zavisnosti od spoljne temperature i uslova vožnje i pohabanosti motora.Ja sam išao pre 20 godina pravcem Trikala -Janjina-Igumenica.Par stotina kilometara slepih serpentina koje ti se zavrsavaju iza ledja,kamen ko u hercegovini samo dosta toplije.Usponi na 2000 metara.Vozi se sporo druga ,treća.Stara legendarna lancia delta koja radi na maloj tamperaturi jer ima predimenzionisani hladnjak-skoro nemoguce nagurati na 70 stepeni leti.U novom sadu za 400000 km nijednom nje upalio ventilator .Van grada se vozi do 60 stepeni.Znači postoji i tako  nešto.Vidjao sam po afici i aziji razne proizvodjač guma sa oznakama TAXI .Po tim toplim zemljama i jeftinim gorivom taxi se vozi neprekidno bez stajališta a asfalt ide na 70 stepeni .Obične gume bi se raspale.Zato treba gledati preporuku proizvodjča.

Motulov katalog kaže da 650 i 4oo burgman ide 10w-40 i samo to ulje.Prodavo sam za velike burgmane ulje pa su mi ljudi govorili da je to agregat iz motocikla.Verovatno je i na 400 čim je ista preporuka.

Drugar i ti grešiš.Neide polusintetika-insistirati na ful jer se skuteri mnogo brze habaju od motocikla pa  treba što bolje ulje.Zato u skuter ide 5w-40 jer se strahota habaju  dok su hladni zbog CVT pa treba donja gradacija što redja da bi dok je hladan bio što bolje podmazan.Ali tvoj skuter to i verovatno nije ako ima motociklistički agregat jedino ga kvari CVT i to ga malo više haba.

Zato motul kaže samo 10w-40 i nema druge preporuke za gustinu pa ni gušće jer je to skuter.

Opet grešiš sa indeksom viskoznosti.On nema veze sa gustinom nego samo sa kvalitetom ulja.To je ta razlika na motulu 5w-40 koji je ful i 10w-40 sto je polusintetika .To je dosta veći  index što znači da ulje  mnogo duže traje dok ne propadne.Znači taj 5-40 ima veći index zato što je ful a ovo drugo polusintetika.

Treba da sipaš 10w 40 i najbolje ful sintetiku.Ili 7100 10 evra ili 300v 14 evra litar cena .

Menjačko ide kod tebe isto 10w-40 ali menjačko transoil expert motul.U neke skutere -jako retko ide to menjačko ulje.Nemože motorno jer nema EP -extremni pritisak aditive.

Greska kolega, pogledaj malo bolje i videces da ne ide samo 10W40 vec daje razne gradacije.... https://www.motul.com/rs/en/lubricants/recommendations/a079835cf9be116f96dbd56c267421f0?type_name=AN+400+Burgman+(2007-+)

 

Burger 400 nije, nit ce ikad biti motociklisticki agregat tj predvidjen je samo za skuter sekciju. Ne znam ni od kad se dele na motociklisticke i neke druge agregate. 

Postoje agregati koji se ugradjuju kako na motcikl tako i u skuter, kako u skuter tako i u tricikl, jedan te isti agregat ima vise namena.

I jos jedna stvar, ne znam kako i zasto CVT utice na habanje agregata, to bi bilo kako da si rekao da menjac na motociklu utice na habanje agregata (podrazumeva se da je sve ispravno)......kod jednog obrtaje sa radilice prenosi putem CVT-a na zadnji tocak, dok kod drugog slucaja to se vrsi preko menjaca i lanca/kaisa/kardana, jedino ako nisi na nesto skroz peto mislio?

 

I ako fabrika kaze da se na vecini skutera (250+ccm) sipa 5W40, to pije vodu dok je agregat da kazemo svez, nov sa malom km predjenom. Ta gradacija koja se pominje 5W40, kad bi usuo u neki Master od 400 ili 500ccm sa predjenih 60,80K gde je ser. intarval zam. mot. ulja na 6K i pustio ga da ode u sred leta na pute daleke, pitanje je sta bi bilo sa uljem vec na 3,4K tako da je mnogo pouzdanije 10W40.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
Pre 5 sati, Satelis je napisao:

Greska kolega, pogledaj malo bolje i videces da ne ide samo 10W40 vec daje razne gradacije.... https://www.motul.com/rs/en/lubricants/recommendations/a079835cf9be116f96dbd56c267421f0?type_name=AN+400+Burgman+(2007-+)

 

Burger 400 nije, nit ce ikad biti motociklisticki agregat tj predvidjen je samo za skuter sekciju. Ne znam ni od kad se dele na motociklisticke i neke druge agregate. 

Postoje agregati koji se ugradjuju kako na motcikl tako i u skuter, kako u skuter tako i u tricikl, jedan te isti agregat ima vise namena.

I jos jedna stvar, ne znam kako i zasto CVT utice na habanje agregata, to bi bilo kako da si rekao da menjac na motociklu utice na habanje agregata (podrazumeva se da je sve ispravno)......kod jednog obrtaje sa radilice prenosi putem CVT-a na zadnji tocak, dok kod drugog slucaja to se vrsi preko menjaca i lanca/kaisa/kardana, jedino ako nisi na nesto skroz peto mislio?

 

I ako fabrika kaze da se na vecini skutera (250+ccm) sipa 5W40, to pije vodu dok je agregat da kazemo svez, nov sa malom km predjenom. Ta gradacija koja se pominje 5W40, kad bi usuo u neki Master od 400 ili 500ccm sa predjenih 60,80K gde je ser. intarval zam. mot. ulja na 6K i pustio ga da ode u sred leta na pute daleke, pitanje je sta bi bilo sa uljem vec na 3,4K tako da je mnogo pouzdanije 10W40.

 

ja imam štampani katalog za dilere iz nemačke gde ima preporuka do  četiri za većinu motora osim onih koje sam gore nabrajo koji imaju jednu ili dve ako su pohabani.Po ovom elektronskom može bilo koje ulje izgleda u bilo koji motor-neobično.

CVT je neefikasan menjač traži konstantno velike orbtaje pa i u leru i to ga na pothladjenom motoru haba-mislo sam agregat naročito sa upaljenim saugom gde benzin nemilosrdno spira ulje.

Što se tiče potrošnje na duge pute ako troši mnogo više ful sintetike to znači da je klipno-cilindični sklop proluftiro i zbog manjeg molekula ful sintetike ulje prolazi i sagoreva.Zato u starim mašinama ,,bolje ,, radi lošije ulje.To je bolje samo što se  tiče potrošnje a sve stalo cvrc.

Sama potrošnja se kvalifikuje NOAK testom koji se odnosi samo na isparljivost koja je kod ful sintetike drastično bolja.Sve to pod uslovom da agregat nije pohaban.Znači polusintetike mora više potrošiti -ispariti ako motor nije pohaban.

U svakom slučaju ful sint je u svemu boljem stanje posle 3-4 hiljade i bolje radi sve što treba čak i  ako ga je malo popio motor.

Da je to tako govori  i index viskoznosti iz gornjeg teksta od 170 za razliku od polusintetike 150 bez obzira što su oba vrhunska u odnosu na druga ulja.

To je ono što je krucijalno kod ulja iz takozvane pete bazne grupe-esteri i po čemu motul odskače u odnosu na ostale-ili skoro ostale proizvodjae.Skoro sve ostale ful sintetike su iz 3 grupe i mogu da otprilike dostignu neke karakteristike aditivima,ali se oni troše a neki mogu i da štete u odredjenim segmentima.To vam je ko kad neka riba ima lepo lice bez šminke a druga sa šminkom dok se ne opere.

Moja želja je da nabavim  i probam idemitsu ful sintetiku 10*40 koja ima tačku stinjavanja MINUS 42 STEPENA.To je tako superiorna vrednost za motociklistička ulja da je to strašno.Iako nije presudno jer se motori nevoze po nekom ladnoćama govori o maximalnom kvalitetu.Plus im je logo prelep plus ga vozi nakagami sad u GP.

Nadam se da nisu japanci na kvarno staivli neko ulje za motorne sanke u pakovanje za motocikle,ustvarisigurno nije jer ta ulja idu do minus 60

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: Suzuki burgman 400

Pre nego sto se nisam obratio na forumu..... pozvao sam moto servis u Novom Sadu i pitao sta oni sipaju u burgman 400 2007 rekli su mi sintetika i što sipaju u motor to sipaju u menjacu, obratio se jednom majstor u Beogradu sto je ovlašćeni za suzuki on sipa motul 5100 15w50 i dok su motori u garanci a u menjacu sipa neku specijalnu motul grafitnu mast za menjace... Gledam sam i specifikacije ulja. 

 Motul 7100 10w40- viskoznost na 40c- 88.8: visko.na- 100c-13.5: visko. index- 154: TBN-8.4

Motul scooter expert 4t 10w40ma- visko. 40c- 102.1: visko. 100c- 14.8: visko. index 151: TBN- 10.1

Motul scooter power 4t 5w40- visko. 40c-85.3: viso. 100c- 14.1: viso. index- 170: TBN- 10.1. 

 Po ovim parametara moutul 7100 i scooter power 4t 5w40 identična ulja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja