Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2783 postova

kawasakijevo uputstvo kaze pred zimu i  paziti ako se motor drzi u hladnom posle zadnje voznje.Moja je preporuka da se odvrne cep od ulja i pusti tako d a se ohladi motor .Mozda nekom deluje preterano ali je sigurno da nece biti kondeza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 22 sati, expendable je napisao:

Mnogo diskusije, dosta toga jeste tako ... zbog nedostatka vremena samo u kratkim crtama:

1) "Kićenje" estrima ("ester technology") može biti i uz "začinsko" dodavanje istih.
No, lako je to da se rasčlani. Veliki udeo estara MORA bitno da poskupi ulje (bar 2x u odnosu na "sintetičko" bez estara) ili je samo "kanuto".

Ovo je odlično. Mi smo vrlo lakoverni i primamo se na hvalospe. Ne retko se pojavljuju natpisi na kanticama po kojima bi taj proizvod trebao da košta enormno mnogo a košta simbolično. Problem je što ne postoji standard, ili kriterijum, o udelu tih jako skupih sastojaka, već 1 ml estra dozvoljava da se navede na etiketi, a nije ni približno isto ako sadrži 50ml, ne znam o kojim procentima se radi da bi imalo kvalitativnog smisla.

 

Pre 22 sati, expendable je napisao:

2) Po EN 228 ("euro 5") može se dodati do 5% etanola bez oznake E (već za 10% bi moralo da se obeleži sa E10). Nisam siguran da je i po SPRS-u, mada mislim da bi trebalo (ionako je samo varijanta EN-a, praktično bez izmena).

Mislim da tih 5% nije od većeg značaja (za creva i ostalo), u principu je etanol manje agresivan od benzina (prema polimernim materijalima). Čak se navodi (nisam baš siguran u to) da se instalacija mora prilagoditi (sistem za dovod goriva) više zbog metalnih delova (obzirom na ograničen sadržaj vode, tek neznatno veći od goriva bez alkohola više je za velike koncentracije etanola (E85 i slično)).

Pre par (2-3, posle nisam siguran, tj. nisam baš pratio) NIS nije dodavao etanol (mislim da je baš cena bila problem). Ni sad nisam siguran da li i koliko dodaju, ali u svakom slučaju manje od 5%. 

Ne vidim da bi tu moglo biti većih problema. 

No, činjenica da benzin po EN 228:2009 ima bitno različit sastav od "klasičnog" (iz prošlog veka, Euro 2 i ranije) i da nekih problema potencijalno može biti. Koristiti creva i slično sa nekog novijeg modela (ako pasuje) i problem rešen (trebalo bi da bude).

Etanol se meša u trkaći benzin posebno nabavljenim, drži relativno čistijim površine u kompresionom prostoru, ali koliko znam je i agresivan na aliminijum legure u usisnom vodu. Pošto neke kontrole nema ni za dečije mleko, ne bi me čudilo da udeo bude dvocifren, pogotovu ako cena to pruža. Pomenuto Gates crevo sam kupio u radnji od renomea, ne na pijaci, da sam kojim slučajem postradao zbog proklizalog motora kvašenjem zadnjeg točka benzinom, sumnjam da bi to ikako bilo moguće dokazati.

 

Pre 22 sati, sasa ns 1 je napisao:

ja sam pre 7 godina kupio dok sam tragao za crevom i marine crevo duplo ojacano spoljni deo drugaciji od unutrasnjeg otporan na gazenje ,slanu vodu,sunce i verovatno jos nesto.To se najgore ponašalo.Posle par dana izgledalo je kao neki glavonožac sa deset raznih prečnika umesto samo jednog.Kupio sam u jedinoj marne radnji u ns i kao i svi prodavci kazu ,,niko e do sad nije žalio,,Za gates crevo mi je neverovatno -enoga u kolima isto izgleda kao i pr 7 godina.A na drugom autu sam imao 28 godina good year creva i to odlična.

Ja sam staro dovodno crevo zamenio radi reda, zatečeno na kupljenom motoru i možda je staro 20 godina, imam ga, i dalje je gotovo pravo i mekano, mislim da je isto Good Years. Kad smo kod creva goriva, ona koja su unutar rezervoara potopljena, su posebne vrste i ne mogu se koristiti uobičajena spoljna, i obratno, međutim, većina trgovaca će reći da je sve jedno, prihvatanje trgovačkih saveta je čisto praznoverje, "niko se nije žalio, to svi kupuju" i slični ne argumentovani argumenti, ni ja se nisam žalio a i da jesam, verovatno bi bio prvi, po njihovim rečima. LM, na svaki miriščić goriva se naježim, uslediće zamena bezbednijim trkaćim crevima, jednom se desilo, nebi valjalo iskušavati sreću.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

,,do sad se niiko  nije zalio,, sam cuo još 1991 i nikako da se naviknem.Svojevremeno sam toliko bio alergičan na prevare tog tipa i još gluplje odbrane te gluposti.Predlagao sam da trgovci to istetoviraju na ruku da nemora SVAKI PUT DA BUDE PRVI PUT.

Za vreme bombardovanja odma van Novog Sada prema Zrenjaninu je bila privatna pumpa koja je prodavala gorivo iako je to bilo zabranjemo.Ja sipo  gorivo i auto više neće da se ugasi kad izvadiš ključ.U povratku ja svratim na tu pumpu i trgovac naravno izgovori onu rečenicu.Tog momenta izidje nekoliko oficira naoružanih dugim cevima sa  istim problemom kao ja .Gazda se pojavi niotkuda i dotična rečenica naravno nebude izgovorena a pare vraćene čak i  meni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Već je rečeno, ali da "aminujem: ulje se menja pred zimu (ako se NE vozi u toku nje).

Srećna okolnost je cena (etil) alkohola, koja je viša od benzina (rafinerijske cene) pa se posebno ne isplati praviti mešavine, makar ne sa visokim konc.

Da, za metalne delove postoji "issue" (pitanje) uticaja, ne mogu da se setim detalja, davno sam o tome čitao, a imao sam ideju da na tome radim, no nikako da stignem (uklopim u projekte).

Ponavljam, uz uslov niske konc. vode i ograničenu konc. (do 5%) ne bi trebalo da bude problematično.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Transalp 20w50, ipak je to stara masina, koj ce joj k sintetika.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 10/29/2017 at 16:50, expendable je napisao:

 

Srećna okolnost je cena (etil) alkohola, koja je viša od benzina (rafinerijske cene) pa se posebno ne isplati praviti mešavine, makar ne sa visokim konc.

Da, za metalne delove postoji "issue" (pitanje) uticaja, ne mogu da se setim detalja, davno sam o tome čitao, a imao sam ideju da na tome radim, no nikako da stignem (uklopim u projekte).

Ponavljam, uz uslov niske konc. vode i ograničenu konc. (do 5%) ne bi trebalo da bude problematično.

Ma hoće da reaguje i na pojedine plastike. Etanol ima prilično manje kalorija od benzina i samim tim potrošnja goriva mora da bude veća, možda tu ima neke matematike. Činjenice koje gotovo svi iznose koji su sipali gorivo po okolnim zemljama je da su tad beležili manju potrošnju i imali bolju perfrmansu. Juče razgovaram sa sabratom i pomenem pucanje creva apropo goriva, oko 4K je iskrstario letos sa potrošnjom smatranom 5/100, u povratku sa CG benzinom 4,8, prelaskom na srpski je bilo 5,8, jeste uticalo tridesetak km gradske vožnje u Novom Sadu pa nije razlika baš litar al 0,7-0,8 vrlo verovatno.

 

Evo o kom se crevu radi:

 

IMG_20170401_212943.jpg.0cfe41896b7aef5053b72e34c312aad2.jpg

 

Ostalo je ovako zakrivljeno, tvrdo i  kruto kao da je u pitanju metalno, a krajevi koji nisu bili izloženi gorivu mekanii, nema traga nikakvog oštećenja, uobičajeni je otisak šelne:

 

IMG_20170401_213038.jpg.ed4a522c548288eb42a8c9c87e821236.jpg

 

Malo je of al nije zgore da se zna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Nije loše znati.

(eksperiment je uvek ispred teorije!)

(naravno, potrebno je metodološki ispitati i to više nezavisnih da bi se i potvrdilo)

U principu, alkohol ima više "oktana" manju energiju pri sagorevanju ... često uz sebe ima i vodu pa ...

(ostaje da je manje agresivan, ali u kombinaciji je teško reći šta se događa, naročito u konkretnim slučajevima)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jeste, šta god da je bilo u pitanju, mogo sam da izgubim glavu. Kontroliso sam novo ugrađeno crevo relativno skoro, al mirišem stalno oko motora ko ker, a pri pomisli u vožnji da to može da se ponovi, odma žmarci. Beližio je naš sabrat potrošnju od 9 litara, drugom totalno začepile dizne i filter goriva koje je bilo žuto ko sok, kontroliso sam sve živo na servisiranom motoru jer je u nekom trenutku u kratkom intervalu i točeno na dve različite pumpe u gradu Beogradu imao preko 13 litara potrošnje, nisam utvrdio stvarni razlog jer u postupku istraživanja indirektno otklanjam potencijalni kvar, al je činjenica da se nakon toga potrošnja unormalila, mada  duplo veće trošenje ne može da bude uzrokovano prostim kvarom. Sad imam motor koji troši oko litru i po više od očekivanog, ima banalan problemčić koji pa ne može tolko da utiče, a motor ide odlično po rečima vlasnika. Suma sumarum, previše  sa zajedničkim imeniteljem, a to je gorivo. 

 

Da se vratimo na temu, @Brdy- AT&TA bez problema koriste 10-40 i 15-50, i S i PS ulja, 20-50 je gusto ako je motor dobar, a mahom jesu dobri agregati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

Sto vise citam forum,sve mi je manje jasno..nisam poznavalac ulja,od skoro vozim hondu afriku 750,vozim takodje i maxi skuter hondu silver wing i sipao sam motul 5100 10w40 i relativno sam zadovoljan..sad sam hteo i u afriku da sipam motul 5100 15w50 po preporuci dugogodisnjih afrikanaca..medjutim svratio sam do Soluna u ovlascenom hondinom servisu i ubedili su me da kupim ovo ulje.pa me interesuje jel zna neko da mi objasni nesto o ovom ulju..buni me ovo JASO-MA i ovo 15w40.vidim da se uglavnom spominju 10w40,15w50,20w50 ali nigde nisam video 15w40.pa sam u nedoumici :neznam: .evo slika

20171203_184824.jpg

20171203_184755.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 531 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug
  • Motocikl: Honda Hornet 600 2005

prvi vlasnik mog mototra je koristio castrol ulje u Italiji. ja sam samo nastavio sa njim narucujem iz Austrije svake godine  castrol power 1 10 40

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ubedili Vas da kupite ulje X ... pa neka Vam oni objasne nešto o tom ulju (pošteno, zar ne?).

 

U Grčkoj nisam ni destilovanu vodu mogao da kupim jer su me ubeđivali da ne samo za vetroban (a i tu ne treba) već i za motor ide ISKLJUČIVO obična voda (česmuša)*. Pa me nisu ubedili (litar sam, doduše papreno kupio u apoteci na kraju).

*Btw u Olimpijskoj regiji tvrda kao "kisela".

 

Šta da se kaže ... "sintetička tehnologija" a piše (na etiketi u opisu) da je mineralno (kao što verovatno jeste).

Dakle, mineralka po ceni estar sintetike ali "ovlašćeni" su (za podkradanje, sigurno jesu).

 

To je ulje specijalno za Grčku (Mediteran), uz ispunjenje minimalnih zahteva za motor (i minimalne cene za Honda servise). Kako zvuči? Meni mnogo loše. Ispunjava MA ... pa da, sad i "Viskol" ima MA-2 što je sigurno bolje, ali (eto) nije obavezno.

 

Vozite to (ali ne na mrazu, bar ne ispod -5) par hiljada km, pa lepo sipajte preporuku za (veći deo) Evropu, 10W-40, pa koje Vam se sviđa (Motul 5100 a može i jeftinije 5000). Silkolene Comp 4 (XP) je takođe vrhunsko rešenje bolje od mineralke makar se potpisivali i iz Hondine centrale na nju.

Ako je motor u dobrom stanju biće bolje nego 15W-50, no neće mu ništa faliti ni od 15W-50 (godište, plus pređeni km, kvalitetna PS ili sintetika je sigurno bolje rešenje od 15W-40 mineralnog, naročito u letnjim danima ali i pri hladnijim jesenjim ili prolećnim jutrima). 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 5 sati, hard_rock je napisao:

Pitanje za djuntu i expendable- sta je tacno poboljsano u FUSCH COMP 4 ulju sa ovom novom XP serijom?

 

Da li ga ima kod nas i gde?

XP.png.d5fbd7548a46f755e28d71e5c1cfecc3.png

 

U Fuchs-u radi više od 400 hemičara, inženjera i specijalista sa četrdesetak laboratorija. Sem šturog objašnjenja da se radi o poslednjoj mogućoj tehnologiji, nema ničeg drugog, neke stvari podpadaju pod tehnološku tajnovitost. Jeste Fuch podigao malo cene pre par godina, naročito kod Comp-a 4. To što je navedeno kao unapređenje je sigurno tačno, kako i koliko se u praksi  odražava ne znam, ali svakako,  dobro ulje pospešuje lakše, brže, zavrćivanje sklopova i omogućava postizanje nešto viših obrtaja pod opterećenjem kao dirktne posledice smanjenja otpora trenja između obrtnih i kliznih površina, odnosno manjih gubitaka koji se izražavaju kroz realno povećanje efikasnosti snage. Moje lično iskustvo, uz veoma veliku skepsu pre sipanja Fuchs-a umesto Kastrola zamenjenog u Nemačkoj, je da je automobil nakon toga išao za stepen u većoj vrzini, a sada, nakon već dobro podamaklog drugog punjenja, čini mi se da Golf IV ide još u nižim obrtajima. Za motorcikl nemam referencu zbog niza urađenog na motoru, ali se ne žalim na potrošnju benzina, drugi Bimeri se hvale, mada ne pripisujem to ulju baš. Može da se kupi u trgovačkim lancima auto moto branše, ili da se naruči na kućnu adresu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Nema mnogo šta tu da se doda. Đunta je sve rekao.

Zaista mnogo ljudi u R&D sektoru je najveća snaga Fuchs-a (i pripadajućeg brenda Silkolene).

Upoređenje su radili u odnosu na svoja ulja (prošle generacije) te je verovatno tako kako kažu (± neki %).

Verovatno je povećana koncentracija (specifičnih, uz ispunjenje JASO MA ili MA2) modifikatora trenja, uz novu generaciju (još) boljih baznih ulja, te novih aditiva (osnovnog paketa uz verovatno dodate bustere, u ovom slučaju ne samo veća konc. istih nego i neki novi "busterćić" (sa cca. 0,5% konc.)).

Na već odlična (vrhunska) Comp 4 ulja, svaki dobitak (makar i par %) je od značaja.

Cena se približila Pro 4 seriji ali i kvalitet (za starije motore čak i bolji izbor), tako da su verovatno najbolja kupovina za većinu motocikala. U apsolutnom smislu cena jeste visoka ali "jeftino a dobro" je uvek uslovno i veoma kompromisno ("najbolje" ili "vrhunsko" NE može biti jeftino, kraj priče (makar se to ne isplati za mnoge, to je tačno)).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Fuch ima sopstvenu proizvodnju baznih ulja što nemaju ni mnogo zvučnije kompanije, a po iskustvenoj primeni tek nema toliko firmi koje imaju tu mogućnost, ala primena maziva u ekstremnim uslovima kod aviona. Nego, celo to modifikovanje ka poboljšanju praktično istih ulja ja doživljavam kao pravljenje špricera, sa istim količinama vina i kisele vode,  redosledom mešanja se dobija različiti ukus, isto a u stvari nije kad se pije.

 

Nego, izneo sam svojevremeno neku svoju povratnu pritužbu na veliku potrošnju Comp-a 4 koju je vlasnik pripisao ulju upkos mom tumačenju da sa litrom na 1.000 km mora da je agregat otišao, sad se ispostavilo da je klip pukao, karike izlomljene na više komada i cilindar oštećen naravno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
22 hours ago, đunta said:

Fuch ima sopstvenu proizvodnju baznih ulja što nemaju ni mnogo zvučnije kompanije, a po iskustvenoj primeni tek nema toliko firmi koje imaju tu mogućnost, ala primena maziva u ekstremnim uslovima kod aviona. Nego, celo to modifikovanje ka poboljšanju praktično istih ulja ja doživljavam kao pravljenje špricera, sa istim količinama vina i kisele vode,  redosledom mešanja se dobija različiti ukus, isto a u stvari nije kad se pije.

 

Nego, izneo sam svojevremeno neku svoju povratnu pritužbu na veliku potrošnju Comp-a 4 koju je vlasnik pripisao ulju upkos mom tumačenju da sa litrom na 1.000 km mora da je agregat otišao, sad se ispostavilo da je klip pukao, karike izlomljene na više komada i cilindar oštećen naravno.

Imam npr. 3L silkolene 15w-50 i treba da dodaj nekih 2-4dl ulja. Imam vec Ipone 15-50. Oba su API SL. Polusintetika. Da li je ok mesati? Mada sam i dosad dolivao koje se nadje pri ruci , bitno da je polusintetika, ali da pitam za misljenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sila Boga ne moli, imaš Gosn Expandableovo vrlo lepo pojašnjenje o kompatibilnosti i mogućnosti mešanja za dolivanje. Možeš ali samo za tu namenu, špricer od različitih ulja nije dobar, pogotovu ne od različitih proizvođača i baza, uvek postoji neko mikro ne slaganje, čak se to vrlo jasno uočava kod kočionih ulja istog DOT-a koja su mahom prozirna, vidi se ponekad mrečkanje pre nego se smešaju, kad se isto ulje dolije toga nema. Ulje je minorna stavka u celokupnom trošku bilo motora, bilo automobila i ne treba škrtariti zaista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Mali off: zna li neko gde se u Srbiji moze kupiti Silkolene GT-1?

Послато са Nexus 7 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

    Dok su bila samo mineralna ulja, mesao sam u nuzdi svako sa svakim, bili su iste osnove sa razlikom samo u krajnjoj hemiji koja se sigurno medjusobno slagala. Danas je nesto drugo jer je promenom goriva i POTREBOM USAVRSAVANJA MAZIVA SVAKI PROIZVODJAC JE OTISAO SVOJIM PUTEM RAZVOJA ULJA, sto znaci svako razvija svoju hemiju. A mesanja raznih hemija mozda neutralisu nesto dobro iz onog drugog, ili izgrade nesto novo sto nije dobro za onog prvog...

    Licno mesanje ulja nisam praktikovao od prelaska vec na polusintetike, a pune sintetike nisam mesao nikad. Cesto su to sasvim raznorodne materije. Nije obavezno da bi to mesanje bila fatalna greska. Navescu ponovo primer (vec pisao) pri kupovini polovnog motocikla pre tacno godinu dana. Pri kupovini motora sam mucio (sada vec odavno bivseg) vlasnika koje je ulje, sta je praktikovao oko tog pitanja osam godina, (meni najvaznije) i prosao sam vrlo srecno kad se setim. Ipon,... ne, Motul 5100... valjda je... neznam, pa znas to je majstor.... evo vidis, ima ga na meracu pun...  DAO JE MAJSTORU MOTOR I NEMA POJMA! Motor je dobro radio, razvijao snagu, nikakvi dimovi ni lose indicije, sve OK. Prvo sto sam uradio sa polovnim motorom kod kuce, ispustim ulje koje je preslo 1000-2 km (po recima prodavca) u cistu plasticnu posudu. ISPUSTENA JE TECNOST KAO KAFA, A NA DNU POSUDE JE BILO NESTO KAO GARAVI MED, MULJ, STO NIJE HTELO DA CURI OHLADJENO NI KADA NAGNEM POSUDU VERTIKALNO! Stoji kao garava slina na dnu! Posle sam to oprao cetkom i benzinom sa dna posude. U motor je usut Silk. Comp 4 XP i stavljen je novi filter, vozen kratko (zaboravio sam, 1000-2 km) i opet zamenio cestito ulje zbog isterivanja prljavstine koja je ostala po budzacima motora. Onda sam sipao Silk.  Pro4 XP i opet novi filter, sto ce biti i ubuduce. To mislim da vozim 5000 km i zamenim svakih sledecih 5000 km opet Pro 4 XP. Estarska sintetika je materija koja radi, u Comp-u je prisutna nesto manje, u Pro je prisutna nesto vise, oba recepta SU POUZDANA.

    Moja pretpostavka je da se verovatno zbog koriscenja neefikasnih ulja kod prethodnika i verovatno njihovog mesanja, izgradila neka sasvim sesta hemija i masa u buckurisu. To nije motorno ulje sa tacno zahtevanim osobinama, a ta tecnost treba da drzi zivot motora. Od razdvajanja tehnologije proizvodnje svake rafinerije za sebe, nisam za mesanje hemija i nebih to preporucio nikom. Bez obzira sto motor pri mesanju (verovatno) nece eksplodirati ili odmah zaribati. Steta je podmukla i vidljiva tek kasnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Lepe diskusije i saveti.

"Da se ne baci" je pravi recept za propast (u mnogim slučajevima).

O.K. ovde neće biti ništa posebno, ali je takvo mešanje više za hitne slučajeve (da se završi put) ili (eventualno) pred kraj servisnog intervala (pred menjanje ulja).

Ulja su 90-tih i veći deo prve decenije tekućeg veka (XXI) bila praktično neograničeno mešljiva, međutim sada već treba biti oprezan (npr. ACEA C# i A3/B3/B4 ulja ne treba mešati, tj. izbegavati tako nešto, kod ulja za motocikle, MA i MA2 ili MB, takođe).

Konkretan slučaj je OK ali ipak ... Silkolene PS je drugačijeg sastava od Ipone-a. U principu, baš zbog estarskih sintetika je ovo više u redu nego neke druge kombinacije (estri su dobri rastvarači). Ipak, paketi aditiva mogu biti iz različitih izvora pa opet nije nešto što treba raditi tek tako.

Par dl neće posebno loše uticati, ali kao "pre-mix" je loša ideja (pre je za dolivanje u drugoj polovini servisnog intervala). Dakle, litar ulja nije skupa stvar za "miran san".

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Moje iskustvo sa Suzukijem RF 600: 

- Kad sam uzeo motor u sebi je imao Motorex sintetiku koja je ili pretrcala 10+k km ili je najgore ulje na planeti. Slinilo je gde god je moglo kao da je karter bio pun benzina (a nije, proverili smo)

- Nekoliko zamena sa Motulom 7100 10W50 i mogu ga mirne duse preporuciti za RF-a. Najvise sto sam presao izmedju dve zamene je bilo nesto sitno ispod 8000km i moglo je jos malo da trci. Napominjem da je sa ovom turom ulja motor koristen zimi svakodnevno do -10 stepeni uz minimalno grejanje agregata.

- Prva i poslednja upotreba Motula 5100 10W50. Uzeo sam ga jer mi je hitno trebalo ulje, a nigde nisam mogao da nadjem 7100 za odmah. Verovatno radi posao i vise nego dobro, ali je subjektivni osecaj da mi je motor bio (mehanicki) tisi sa 7100, menjac je bio tisi, precizniji i meksi, agregat je definitivno bio mnogo tisi (mada su agregati u Rf-ovima dosta agrikulturalni po ovom pitanju). Potrosnja ulja je kao i kod 7100 - u normalnoj upotrebi zanemarljiva (bez potrebe za dolivanjem izmedju dva intervala zamene), dok kod cestih susreta sa limiterom hoce da ga lizne (7100 10W50 do 2dl na ~6000km, 15W50 ~2.5dl na ~5400km (jedna upotreba), 5100 10W50 sa trenutnih ~4000km ispod 1dl (jedna upotreba))

 

Motor ima ~75000km i mehanicki je u korektnom stanju za svoje godine. Za 10e razlike po servisu cu uvek ici na 7100 u odnosu na 5100 iako objektivno razlika u kvalitetu nije drasticna (ali mene licno iritira)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja