Jump to content

Moto Zajednica

R1150GS: Reset ABS-a

Recommended Posts

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Prošle godine na povratku sa puta ležaj diferencijala mi je crkao pa je od vibracija najverovatnije stradao zadnji senzor ABS-a. Od tada mi ABS ne radi, a nikako da dođe na red da sredim. Ovih dana sam zamenio gume i pločice, a prilikom tih radnji crklo mi je i kočiono crevo zadnje kočnice. Nabavio sam novo i sada treba i to da zamenim. Prilikom zamene, iskoristiću i priliku da zamenim kočiono ulje (za to ću otvoriti posebnu temu).

 

Elem, to je bio uvod... kada već sve to radim, najmanje što bih mogao da uradim je i da proverim da li je stvarno crkao senzor ili samo treba resetovati sistem.

 

Na youtube i uopšte netu sam uspeo da nađem samo ove Tajlanđane koje naravno ne razumem ni reč:

 

 

Da li neko može da postavi link gde se lepo vidi kako se to radi i da neko priča na nekom razumljivijem jeziku. Napr. Srpskom, Mađarskom ili Engleskom?Fala unapred! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Mogu ti ja reci sta govori ali bolje se konsultuj sa nekim ko se razume u to a ne sa youtuba da ne zapalis nesto :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Mogu ti ja reci sta govori ali bolje se konsultuj sa nekim ko se razume u to a ne sa youtuba da ne zapalis nesto :takoje:

 

Ta neću valjda tolki baksuz da budem da ga zapalim :)

 

Evo Lalajko mi je dao link sa prevodom ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Sta se tacno dobija ovim resetovanjem i u kojim sve slucajevima se radi?

 

Stara mudrost koje se ja (uglavnom) držim je: Ne diraj ništa dok radi!

 

Ja imam problem pa ću probati da ga rešim ovako jer nemam šta da pokvarim. Da mi radi ABS nikad ne bih prčkao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

A da ti malo odrešiš kesu i odeš kod Densike, Radulovića ?

 

Znam zašto sam te pitao jer si po struci "munjar" kao i ja koji se bavi strujom i bitovima....

 

Ja to ne bih diro i platio bih nekom :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

A da ti malo odrešiš kesu i odeš kod Densike, Radulovića ?

 

Znam zašto sam te pitao jer si po struci "munjar" kao i ja koji se bavi strujom i bitovima....

 

Ja to ne bih diro i platio bih nekom :neznam:

 

Pa reset ABS-a se svodi na žice, munje i bitove? :neznam:

 

U stvari, više sam po struci lenština za ove stvari :takoje: Uglavnom zato što mi je uvek falilo iskustva i alata. Kao klinac sam rastavljao APN 6 na sitne šrafiće. Kako su se pojavljivale komplikovanije mašine koje su zahtevale dodatni alat i više dumanja, počelo je da opada moje interesovanje.

 

Međutim, od kada su mi se desili neki banalni kvarovi koji su me koštali ko svetog Petra kajgana, shvatio sam da, ako hoću na daleke puteve, ne mogu da se oslonim samo na servis i novce. Kako sve više saznajem, sve više shvatam kako to nije neka velika mudrost (uz tuđe iskustvo i uputstvo za prvi put) pa me sve više zanima i mogu ti reći u nekim momentima (retkim - kada imam vremena) opušta. Naravno, uz dobro društvo još više.

 

Uz dužno poštovanje Denciki i Raduloviću, koje stvarno cenim, za neke stvari ipak ne moram da platim. Njih čuvam za neke baš, baš zahebane kvarove - ne daj bože!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svaki Totalitarizam Ubija U Ime Optimizma!, 318 postova
  • Lokacija: Neoplanta
  • Motocikl: BMW R 1150 GS ADV Los

Ja se izvinjavam na ponovljenom pitanju...u kojim slucajevima se resetuje ABS i sta dobijamo time sto ga resetujemo? 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Ako imas neki kvar na abs-u,prvo ga otklonis, pa onda resetujes.Hoce ako je slab akumulator, sistem da pobrljavi.Dopunis akumulator,lampice se ne gase, sve dok ne resetujes.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

http://forum.bjbiker...43#entry1396143

 

ABS na BMW-u neće da se aktivira ispod 12,4-12,5v i zato se koristi AGM akumulator, Odisej mahom. ali, čim se upali agregat i izvoza par minuta napon poraste, ugasi se motor i prilikom novog startanja normalno sve radi, pod predpostavkom da aku nije na izdisaju. (Ima fora da se ovo preveže).

 

Markone, ABS senzor je vrlo prost indukcioni kalem koji retko crkava, mahom ako se otkine žica ili sama površina ošteti toliko da nema dobro magnetno polje. Pošto kažeš da ti je crklo kočiono crevo, ako je iscurelo ulje, nivo u samoj pumpi ABS-a je pao i to se detektovalo ko kvar i traži reset koji ide slično ko kod mog motora, kratko spajanje dve žice, kao što si našo na klipu. Predhodno moraš sam ABS da napuniš i ozračiš. Ako reset prođe i izvozaš stotinak km bez da se pali ček lampica, dobro je. Ako zablinka, mora čekiranje kvara, led lampica i kopčanje na instalaciju i po broju blinka kad se da kontakt očita se koja je greška, odnosno kvar, al za preciznije moraš da nađeš neku instrukciju iako predpostavljam da je isto ko kod mene. Postoji i rele koji okida ABS i on hoće da šmelcuje i zeza, odnosno ABS ne radi na jednom točku a ne mora da se pali lampica na tabli. Bez obzira što imaš volju nemoj dirati sam već idi kod Densija i prenesi mu moj pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

http://forum.bjbiker...43#entry1396143

 

ABS na BMW-u neće da se aktivira ispod 12,4-12,5v i zato se koristi AGM akumulator, Odisej mahom. ali, čim se upali agregat i izvoza par minuta napon poraste, ugasi se motor i prilikom novog startanja normalno sve radi, pod predpostavkom da aku nije na izdisaju. (Ima fora da se ovo preveže).

 

Markone, ABS senzor je vrlo prost indukcioni kalem koji retko crkava, mahom ako se otkine žica ili sama površina ošteti toliko da nema dobro magnetno polje. Pošto kažeš da ti je crklo kočiono crevo, ako je iscurelo ulje, nivo u samoj pumpi ABS-a je pao i to se detektovalo ko kvar i traži reset koji ide slično ko kod mog motora, kratko spajanje dve žice, kao što si našo na klipu. Predhodno moraš sam ABS da napuniš i ozračiš. Ako reset prođe i izvozaš stotinak km bez da se pali ček lampica, dobro je. Ako zablinka, mora čekiranje kvara, led lampica i kopčanje na instalaciju i po broju blinka kad se da kontakt očita se koja je greška, odnosno kvar, al za preciznije moraš da nađeš neku instrukciju iako predpostavljam da je isto ko kod mene. Postoji i rele koji okida ABS i on hoće da šmelcuje i zeza, odnosno ABS ne radi na jednom točku a ne mora da se pali lampica na tabli. Bez obzira što imaš volju nemoj dirati sam već idi kod Densija i prenesi mu moj pozdrav.

 

Svega toga ne bi bilo da se nije raspao ležaj diferencijala. Tada se od vibracija oštetio senzor (ostrugan i praktično pokidan). Ne gine mu zamena za novi. A to, po svemu što sam video, mogu i sam da odradim :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Update:

 

U međuvremenu sam kupio senzor sa eBay-a. Polovan ali je prodavac napisao da je ispravan... Stigao, namestio... Ispostavilo se da ipak nije isti senzor za R 1150 GS i za R 1150 RT jer taj za RT ima kraće telo za par milimetara. Ok. Nije strašno, Podmetnuli smo platne pod prsten za očitavanje... Zazori podešeni po PS-u. Ćorak. :neznam:

 

Neće da se resetuje ABS i to ti je... Nemam drugi da probam... Nisam siguran da je senzor koji sam kupio neispravan pa ne mogu ni da reklamiram prodavcu... istekao rok za reklamaciju. 1hmm.gif

 

Uz pomoć jednog prijatelja koji će se prepoznati (hvala Dane ;) ), stupim u kontakt sa Milošem iz Sombora koji je imao nekoliko pacijenata za BMW ABS i u glavnom je uspevao da se izbori sa istim. Skočim na motorče jedno popodne i odem do Miloša koji je ispao više nego korektan. Probao je da ga resetuje i klasično i na više drugih načina... Na kraju smo skinuli sa njegovog R 1100 GS-a senzor i samo zakačili na konektor na moj motor. Odmah se resetovao bez problema. Zaključak - ABS senzor kupljen preko eBay-a ne valja. :neznam:

 

Nisam bio raspoložen za novi eBay eksperiment pa sam okrenuo Stanišu u Raduloviću i za 7 dana i 110 EUR je stigao novi senzor. :zvizduk:

 

Prvo što sam uradio je samo da ga zakačim i probam reset ABS-a. Radi ko sat! :care:

Malo imbusanja, malo šrafcigeranja, malo štelovanja zazora (skidanja podmetnutih platni jer je sada telo senzora duže) i gotovo (hvala Dragane). Sve fercera ki novo... i jeste novo... :moto3:

 

Zaključke sami smislite, ali razmislite koliko će da košta pre nego što nešto krpite što za krpljenje nije. :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

E ti bas nemas srece0tuzan.gif.Za mene je Radulovic sve i svja!

 

Eto, probao i ja taj magični eBay... :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Jutros mi izbaci gresku za ABS, uradim reset ono zica na masu 8 sekundi i sve on kao resetuje Ok. Cim krenem zacuje se pumpa za ABS sto je normalo i onda skoro istovremeno "Klak" i izbaci ponovo gresku. Motor parkirao uvece normalno a ujutru ovaj problem. Da napomenem da sam motor prao dan pre toga, ako ima veze. Danas dopunjavao akumulator i isto opet. Kad zaverglam napon na delic sekunde padne na 10.7V a pre toga bude oko 13 V . Probao sam i sa ugasenim motorom posle reseta i isto se desava. 

Ima li neka prosta metoda da se utvrdi moguci uzrok ili mora u servis. Proverio zazore na senzorima i oni su dobri.

 

Edit: Ulje je  menjano pre par meseci i dobro sve ozraceno. Desilo mi se  u protekla dva tri meseca da izbaci gresku ali prostim resetom to sredim i normalno radi dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

http://forum.bjbiker...43#entry1396143

 

ABS na BMW-u neće da se aktivira ispod 12,4-12,5v i zato se koristi AGM akumulator, Odisej mahom. ali, čim se upali agregat i izvoza par minuta napon poraste, ugasi se motor i prilikom novog startanja normalno sve radi, pod predpostavkom da aku nije na izdisaju. (Ima fora da se ovo preveže).

 

Markone, ABS senzor je vrlo prost indukcioni kalem koji retko crkava, mahom ako se otkine žica ili sama površina ošteti toliko da nema dobro magnetno polje. Pošto kažeš da ti je crklo kočiono crevo, ako je iscurelo ulje, nivo u samoj pumpi ABS-a je pao i to se detektovalo ko kvar i traži reset koji ide slično ko kod mog motora, kratko spajanje dve žice, kao što si našo na klipu. Predhodno moraš sam ABS da napuniš i ozračiš. Ako reset prođe i izvozaš stotinak km bez da se pali ček lampica, dobro je. Ako zablinka, mora čekiranje kvara, led lampica i kopčanje na instalaciju i po broju blinka kad se da kontakt očita se koja je greška, odnosno kvar, al za preciznije moraš da nađeš neku instrukciju iako predpostavljam da je isto ko kod mene. Postoji i rele koji okida ABS i on hoće da šmelcuje i zeza, odnosno ABS ne radi na jednom točku a ne mora da se pali lampica na tabli. Bez obzira što imaš volju nemoj dirati sam već idi kod Densija i prenesi mu moj pozdrav.

 

Ne da se ne važi preporuka, nego je skroz suprotna.

 

Jutros mi izbaci gresku za ABS, uradim reset ono zica na masu 8 sekundi i sve on kao resetuje Ok. Cim krenem zacuje se pumpa za ABS sto je normalo i onda skoro istovremeno "Klak" i izbaci ponovo gresku. Motor parkirao uvece normalno a ujutru ovaj problem. Da napomenem da sam motor prao dan pre toga, ako ima veze. Danas dopunjavao akumulator i isto opet. Kad zaverglam napon na delic sekunde padne na 10.7V a pre toga bude oko 13 V . Probao sam i sa ugasenim motorom posle reseta i isto se desava. 

Ima li neka prosta metoda da se utvrdi moguci uzrok ili mora u servis. Proverio zazore na senzorima i oni su dobri.

 

Moraš da iščitaš kvar da bi suzio detekciju. Takođe treba da se zameni kočiono ulje u celom sistemu uključujući i iz same pumpe. Probaj paljenje sa dodatnim akumulatorom, jest da mora tank da se podiže da se prihvate kleme, ili skini poklopac anlasera pa tu prikopčaj štipaljku. I pre svakog pokušaja uradi reset.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Ulje je zamenjeno kompletno i sve lepo ozraceno i na pumpi i na kljestima. Vredi li da spojim aku od auta.

Predpostavljam da je iscitavanje sa dijagnostikom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ulje je zamenjeno kompletno i sve lepo ozraceno i na pumpi i na kljestima. Vredi li da spojim aku od auta.

Očitaj kod greške, imaš gore kako se to radi. ABS je osetljiv na struju, sama centralna masa na agregatu vremenom može da oksidira ili da se olabavi, a nije prostupačna, a takođe i pinovi konektora  na  modulu umeju  da oksidišu, praktično treba pokušati sa eliminacijom lakih banalnosti i očistiti kontakte jer to neće da škodi a i valja inače posle toliko godina. Kod nekih modela se javlja otežano paljenje zbog indukcije u alternatori i Motronic tu nešto "pametuje", zato nije loše uz predhodno proverene kontakte, dodati auto akumulator. Postoji i varijanta da se motor upali na gurku sa predhodno dobrim naponom baterije, preko 12,5v, al to nije zasigurno efektno.  Sledeći korak je provera releja, elektro motora, potom čišćenje izlazne hidraulike i tu je kraj  jednostavnosti. Na dalje se mora ceo sklop rasklopiti, nije predviđen za to,  i nezavisno pregledati sam kontroler, oba postupka su visoko zahtevna, naročito elektronika, bar meni. Tipičan kvar, ili viši njih istovremeno, nije zasigurno poznat, popravlja se ali nema stopostotnog zaključka šta je bilo, bar ja nisam ništa saznao niti lično zaključio da bi smeo da uprem prstom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Proverio i icistio danas kontakte na abs jedinici, ispratio kablove senzora i njihove kontakte, dodavao auto akumulator pri paljenju i nista. Nece da se pokrene abs ni kad je motor ugasen a ja idem nizbrdo, do sada se aktivirao i sa ugasenim motorom kad je pod kontaktom. Ko sto rekoh zacuje se na trenutak onaj crni *valjda elektro motor' koji je sastavni deo jedinice i u tom trenutku kad valjda treba pumpa da se pokrene zacuje se jako klak, kao kad kardan koji ima luft udari pri kretanju i izbaci gresku, t,j. lampice pocnu neizmenicno da trepere.

 

Doduse i sa auto akumulatorom napon bude 12.5 do 12.7 a kad zaverglam padne na 10v pa se vrati.

 

Videcu sta mi je dalje ciniti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja