Jump to content

Moto Zajednica

Servis amortizera

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

pa napravi....:takoje:,treba ti ustvari preivna komora..sa nepovratnim ventilom i klipom...ili sistem kao kad se puni klima,

ja licno..vise nemam zivce da punim amortizere,,vec mi je preko glave..sad zamenim nekim drugim ili originalnim,cenom rad,ja vise zivaca za ovo nemam..:jok:

a i ..ti gasovi znaju da budu nezgodni po zdravlje oci itd.. pazljivo sa tim pritiscima ,meni je jedan puko,sreca ne u lice..malo me opalilo po nozi,imam oziljak i dan danas,razlog,neispravan manometar...:(...

 

Sjajno, prelivna komora, ko kod podmornice. Napravio bi al još nisam držo tako nešto u ruci a nemam predznanje.

 

To za pucanje, svi mi savetuju da dunem na veći pritisak pa kad iscuri kao da padne na potrebni. Sa deset pada na 5,5, a da bi dobio potrebnih 12,5 pritisak bi morao da se drastično uvećava zbog ubrzanja iscurivanja. Nije nego, ne radi se o par bara već desetina a amortizer u ruci je ko kašikara. Potpuno te razumem, mnogo pipavo pored opasnog, morao sam apsolutno sam da ga radim, svačije prisustvo mi smetalo. A to sa manometrima je opšte poznato, ovi kineski nisu ni za novogodišnje balone. I samo čist azot dolazi u obzir, poštujem fabričke preporuke.Imam kod drugara argon, nije mi palo na pamet da taknem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ma azot nije otrovan,malo je zagusljiv,

pa ima ovih sto pumpaju gume azotom,mozda bi nesto tu mogao da odradis,

 

Genaratori azota za gume, duvaju teoretski maks 12,5 bara jer to određuje potencijal kompresora. Ptobao i duvao 10 bara,dobio 5,5, ima slika auta. U Meseru, ex Tehogasu, pune boce za gume topfilom, mešavina azota,70%, C02 i kiseonika. Boca za besplatno punjenje guma na ulaznoj kapiji, manometar ne može da se otvori više od 4,5 bara, bio u hali, druga boca limitirana na 10. I priklučno crevo obično vulkanizersko sa problematičnim manometrom baždarenim do 12,5. Okrenuo nekoliko vulkanizera, nema mogućnosti. Il da budžim il da kupim instrumentarijum. A dobiću punu bocu azota sa 150 bara, imam manometre za nju sa kontrolnim i izlaznim satom, samo će mi trtebati prelivni spoj. Ima neko budženje, postoji mala igla ko od šprica i tu dolazi do vrlo malog gubitka.

 

igla_zpsb33413f5.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

pa,da rknes malo vise,pa ako se izgubi malo..sad bar 1 gore dole,,,:takoje:

 

Generalno, ne bih puštao više od 20 bara u amortizer. Izdržava on više tokom vožnje al to su trenutni udari, pitanje je kako se ponaša izložen par minuta. Posle tvog iskustva sa ozleđivanjem zbog lošeg manometra, verovatno ću da kupim priključni set sa manometrom i prelivnim ventilom. Poštu ću i prednji da radim, spasem par amortizera koja koštaju jedno 1.300$, vredi potrošiti neku stotku. Plus planiram da ugradim na same amortizere produžna creva visokog pritiska tako da u bilo kom trenutku će moći da se prekontroliše i doduva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

a,od onda pazim,pneumatika i hidraulika moze da bude nezgodna posle 0,5bara....pa cak i 20ml ulja viska....

 

 

Kako ne, pa 20 ml je 10% zapremine mog amortizera, u tkaći Olins 140 a u prednji sigurno još za pola više, pa kade se tako posmatra, a mora, otpada srpska odokativna metoda, 3 prsta u rakijsku čašu, poduž naravno, od viška ne boli glava. Sve ja tačno preračuno, presipo više puta ulje u menzuru, sve se poklapa i račun i empirija, al kad krenuh u završno punjenje, odjedanput blokada uma, obustavim i nastavim sutradan nakon rekapitulacije proračuna, bilo dobro al pošto sam znao da je vrlo kritično i opasno, bolje i IV put meriti. Kap nije ništa, al prelije čašu.

 

Sad si me podsetio, u štapovima je više nego duplo zapremina ulja, al i tamo je potrebno precizno nivelisanje ne samo zbog zadate zapremine već naglašeno radi ujednačavanja oba štapa.

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/64269-ulje-u-vilama-zamena-i-odredivanje-nivoa/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Posle 5 meseci stigla punilica azota,

 

punilica_zpsbbc126e7.jpg

 

prednji već spreman za modifikaciju i punjenje,

 

2_zps9433f640.jpg

 

a ulje je i njemu antičke vrednosti

 

7_zps6b5d5710.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Posle 5 meseci stigla punilica azota,

 

punilica_zpsbbc126e7.jpg

 

 

Да ли је то универзална алатка или специјално за БМВ? У којој продавници купљена? Цена? Може и на ПП ако је овде проблем.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hvala Mostarac. Srcko, punilica je identična kakvu koristi proizvođač oba moja aftermarket amortizera, kupio sam je na Ebay-u i izašla me stotku. Koliko sam gledao svi amortizeri imaju priklučak jednak automobilskoj gumi.

..........................

 

Međutim nije tako jednostavno za upotrebu. Naime, kod malih amortizera radi se o predviđenoj zapremini za gas reda veličine 5-25 mililitara a operiše se sa velikm pritiscima koji idu i do 25 bara i ubacivanje azota je vrlo ostetljivo da ne dođe do pucanja samog amortizera. Mislim da nije moguće raditi ko kad se duva točak, stisne se pištolj i gotovo, već da je nužno imati već kontrolisani pritisak na ulazu i veoma osetljiv izlazni ventil iz napojne boce i koji može da propušta izuzetno malu količinu gasa. Postoje punioci sa manometrom na ulazu ali je najtačniji ovakv T, jer očitava pritisak u zapremini koja se puni a ne u celom cevovodu. Na sreću imam pristom čistom azotu, ne onom koji se pumpava u gume tako da ću otprilke za prvi put da improvizujem a namera mi je da uzmem malu radioničku bocu od par litara.

 

Ovo je bilo improvizovano punjenje po sistemu 20 bara, potrebno 17, ali me je amortizer zapljunuo, sada će moja punilica da se nadoveže.

 

pu17E01_zps622daa27.jpg

 

pu17E02_zps9f065877.jpg

 

......................................

 

Gledao sam malo proizvođačke navode, zanimljivo je da Olins zahteva servis amortizera na maksimum 20k milja a ako se vozi off na znatno kraćem intervalu, skoro svi predviđaju servisni interval između 15-25 k milja, posle toga amortizer gubi svoju efikasnost iako na njemu nema ikakvih tragova. Otuda i zabluda da ljudi prehvaljuju nove amortizere u smislu da je ta nova marka neviđeno bolja od stare, što sigurno nije baš tako jer se radi o poređenju ispravnog i neispravnog amortizera. Sam redovan servis koji podrazumeva zamenu ulja sa ispiranjem i punjenje azotom ne košta mnogo, veći remont sa zamenom semeringa pa čak i kompresionog prstena takođe nije preskup, pogotovu kad se uporedi koliko košta nov moto amortizer.

 

Podsećam da zatečena količina ulja ne odgovara potrebnoj radnoj, već se mora znati ili preračunati zapremina ulja. Takođe i sam pritisak koji navodi proizvođač je inicijalno okviran i funkcionalnost amortizera se meri i po potrebi se dodaje još azota. O tome ne bi jer umesto prave i skupe opreme koristim priručne metode.

 

Servisiranje amortizera je uvek za mene bila čista glupost i krpež, nikad nisam automobilski remontovao, kad malo popuste, nove Koniće i baš je neobično što moto amortizer to traži za razliku od kolskog. Pre nego sam se odlučio na ceo projekat, okrenuo sam nekoliko servisera al nešto nisam zaključio da to vredi osim za prodaju.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Hvala za info, đunta. I ja imam jedno - dva kljuseta koje imaju prednje gasne amortizere...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hvala za info, đunta. I ja imam jedno - dva kljuseta koje imaju prednje gasne amortizere...

 

Nema na čemu, nisam ti direktno odgovorio koliko si možda očekivao, primetio sam da se nekako previđaju stvari po sistemu, ma dobro, znam, znam,..i kad se iz tog razloga desi kiks onda svi budu krivi a ne taj što se olako latio. Punilica i sistema ima raznoraznih, ja sam odabrao ono što se meni uklapa u ostalo. A što se tiče tvojih, najmanji je problem da ih dunemo kad dođeš iz Viene.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Postavio kolega pitanje, http://forum.bjbiker...63#entry1679463, pa indirektno da mu odgovorim ukratko, možda nekom drugom prilikom detaljnije.

 

Amortizer koji je propišo, pojela se klizna vođica i osovina se ljuljala par mm ali na sreću nije otišla u minus iako se unutar hilzne vide tragovi upale prašine. Stavljena nova,sve oprano, premereno, ispolirano, osvežena opruga i uklonjena korozija, proveren rebaund i komprešn...novo ulje Silkolen fork oil SAE 5 mada sam ja insistirao na Silkolen shock racing al,.. nov demfer i ugrađen ljudski priključni ventil za punjenje azota jer je nepažnjom asistenta došlo do pucanja priključka, fabrički je ekstremno krhk bio, strogo mora nežno kod punjenja. Nakon probnog punjenja vazduhom koji je inače poželjan radi naleganja gasnog meha i kontrole curenja i testa punilice, amortizer je napunjen gumarskim azotom u nedostatku labaratorijskog koji će biti za neki sledeći put.

 

1_zpsea173ee5.jpg

 

18_zps246fc2cf.jpg

 

4_zps659a5501.jpg

 

31_zpsc0cafb15.jpg

 

IMG_20140628_115306_zpsdf3151ef.jpg

 

IMG_20140628_130746_zpse6ab72af.jpg

 

 

 

IMG_20140630_194744_zps0696e339.jpg

 

IMG_20140629_181302_zps86effb21.jpg

 

IMG_20140629_211012_zps517d4aec.jpg

 

IMG_20140630_185419_zpsb229186c.jpg

 

IMG_20140630_201958_zps11c1a143.jpg

 

IMG_20140701_101038_zps5f873430.jpg

 

IMG_20140628_195801_zps7cb9ffb0.jpg

 

PS

(Citat iz servisnog uputstva:

"The oil should be changed in the rear shock absorber at least once per racing season. The frequency for best performance must be based upon riding conditions and rider ability."

 

I savet krosera za KYB i Showa amortizere ali je u principu univerazalan neovisno o proizvođaču:

"Shocks need rebuilding for various reasons.The oil breaks down after a lot of use and needs to bechanged. I change my oil twice a year but riders who ride a lot will need to service their shock more."

 

Naravno, kod nas nema ko da čita a kamoli da održava kako je fabrički predviđeno.

.....

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Skidam kapu majstore!!!! Zadivljen...l :)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Hvala,nemoj, ladno je; dalekooo sam ja od majstora ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Koliko bi kostao servis amortizera na GS-u?

 

Neki su servisibilni a neki neću da kažem da nisu al ko da jesu. Sam servis koji podrazumeva zamenu ulja i azota posle detaljnog pranja, premeravanja osovine i poliranja, može biti i mnogo obimniji ukoliko ima potrošenih delova, zaptivni i kompresioni semerinzi, klipni prsten, delići rebaunda i komprešna,...svega ima ili se da napraviti, nije problem. Otkud znam Laki, forumašenje mi nije bilo interesni cilj i veruj mi, kom god sam nešto prčkao od mehanike bilo je bratski i ko za sebe, ajd, tu i tamo za točak primim neku kintu od onih koji znaju kako ih radim, nedavno sam utrošio 950 minuta čistog rada za nov BMW X točak da ga vratim iz mrtvih jer su ga stručnjaci demolirali, besplatno za jednog dobrog mehaničara, taj točak košta preko hiljadu €. Naravno, pri pregledu obavezno mora da prisustvuje vlasnik i pred i sa njim uradim ekspertizu i predložim rešenje, mada tu ne dozvoljavam od-do, ko hoće da zbudžim nek ide kud zna. Za gornji amortizer otišlo je za delove, troškove idimidođimi il 4.000 Din il 40€, ne sećam se, provlačio se to neka 3-4 dana jer je bio i kiks zbog silovanja, drugar imao zakazanu vožnju, moglo je i kraće ali nisam bio zadovoljan kako je amortizer radio prvi put pa sam ga malo džarnuo i mislim da je već izvožen jedno 2k bez greške uključujući i off. Pošto nije oglasnik, javi se na pp.

 

Inače sam imao pitanja dal servisirati dal kupiti polovan, ne bitno za koji motor. Moj odgovor je uvek da moto amortizer "mora" da se redovno servisira i da bez obzira što je suv i što deluje da funkcioniše pod rukom, ulje gubi svojstvo i nestaje, na stranu što se kiseli od starosti pa dodatno haba a o neminovnom ulasku prašine da ne govorim. Amortizer danas može da bude suv a sutradan da propiša samo tako, polovan je ipak samo to i sasvim sigurno nije u top formi a verovatno i pohaban što se ne može zaključiti dok se ne otvori. Nisu džabe svi proizvođači amortizera propisali intervalne servise. Redovnim čišćenjem se sprečava ulazak prljavštine u kliznu biksnu koja praktično obezbeđuje pravolinijsko kretanje klipa, čim ona dobije zazor, prljavština dospe na kompresioni prsten i počne da šmirgla osovinu i ubrzo dolazi do propuštanja ulja i tad gotovo da nema spasa ni sa ekstra jakim zaptivačem, moguće je brušenje i izrada biksne po meri koja ne košta kao standradna. Dospevanje nečistoća u hilznu svakako da nije dobro ali ne mora da bude pogubno, prohonuje se hilzna i uradi nov klipni kaiš koji je od mekanog materijala i širok pa jako dobro premošćava sitne brazgotine, pogotovu uz nešto gušće ulje i zaptivnu mast. Glavni razlog propadanja amortizera je prvi semering, takozvana prašnjara ili stružići, koji zaustavlja ulazak bilo čega ka unutrašnjosti. Propada zbog stalno nadiruće prašine i vremenom stari a u dosta slučajeva dolazi do udaranja šolje zbog prevelikog štosovanja bilo zbog propalih štos gumica, bilo zbog slabe kompresije zbog nedostatka ulja i gasa ili nepravilno pred nategnute opruge ili saga, praktično se taj semering fizički ošteti i propušta. I još nešto, svaki amortizer je za seba ma to bila i dva identična, da bi radio punom performansom nužno je izvršiti premer i preračun radne zapremine ulja, fabrički podatak je inicijalni a ne apsolutni. I još nešto, slab amortizer na samo što čini vožnju nestabilnom i samim tim ne bezbednom već haba sve živo, ležajeve, gumu, žice, završetak kičme...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Polovinom decembra urađen još jedan tip amortizera, klipni WP, koji je u prvoj ugradnji na KTM motorciklima, konkretno na LC4.

 

01_zpsc546d0b9.jpg

 

Prvi vlasnik, prešao cca 50k, potpuno suv i vizuelno u odličnom stanju, međutim van funkcije iako je imao još uvek neki pritisak gasa. Amortizer se sabijao malom silom a nije sam vraćao što je kod gasnog amortizera obavezno, čak se i rukom izuzetno teško izvlačio što je indikativno gubitku uljnog medijuma i nastanka podpritiska. Takođe ni rebaund nije kliktao ni na više ni na niže a kod stepenastog podešavača je to uvek prisutno ako je amortizer ispravan, tj. ako postoji zadati pritisak u njemu samom. Pri izvučenoj osovini do kraja je bilo prisutno njihanje što nije ni malo dozvoljeno, znak da je otišao klizni ležaj čiji povećan zazor čini da se pojačano jede cilindar i klipni kaiš.

 

Ovaj amortizer se izuzetno teško otvara pogotovu posle toliko godina, jedva ga nas dvoje odvismo a da bude bez oštećenja.

 

04_zps46f6c7fd.jpg

 

Vek hidrauličnom ulju je 2-3 godine, pena i boja govori sve. Premerena istočena količina je odmah pokazala da nedostaje 12-15% ulja. Gubitak od već 5% bilo gasa bilo ulja kod membranskog i klipnog tipa razdelnika medijuma, dovodi skoro skroz van funkcionalnosti i amortizer kvazi radi u režimu pretakajućeg ili na bućku odnosno ne radi a otpor koji se oseća pod rukom je čista iluzija. Gubitkom bilo kog medijuma dolazi do pada unutrašnjeg pritiska i praktično ako to prođe tad ne primećeno, naročito se ne vidi gubitak gasa, ulje pak procuri i slije se, opere, zaprašnjavi,... amortizer više neće izbacivati ulje i biće suv što pogrešno navodi na zabludu o ispravnosti. Nisam vršio tačan preračun ali sasvim sigurno 8-10% gubitka ulja uzrokuje da gasna komora nema inicijalno dejstvo odnosno amortizer deluje zakasnelo, recimo, prvo potone naglo viljuška pa potom se uspori i prisutno je uvek blago ljuljkanje. Pojačanje komprešna samo donekle maskira prisutan problem, isto važi i za rebaund. Kod klipnog razdelnika ne pomaže ni dodavanje gasa jer sam klip dođe do kraja svog hoda, drugojačijim unutrašnjim setapom se može donekle povećati tolerancija na gubitak medijuma i izmeniti dinamička karakteristika ali to bi radio samo za sebe il nekom bliskom, tako da je ovaj amortizer podešen po fabričkoj dati. Kod membranskog razdelnika je nešto blaža situacija ali tu pak nije moguće dodavati gas zbog same osobine membrane, izvlači se, može da pukne ili da se razdihtuje. Generalno su oba tipa prdviđena da rade u isključivo ispravnom stanju dok emulzioni, bez rezervoara ali sa ubačenim gasom, i dalje može da radi ali naravno ne u top režimu. Pretakajući ili protočni i koji u sebi nemaju gasa se vrlo retko danas sreću i oni rade na drugom principu.

 

Na ovom amortizeru je lepo rešen spoljni semering, brisač ili prašnjara kako ga ja zovem, i jako dobro zaustavlja prljavštinu i upija u sebe što naravno ima svoje granice.

 

11_zps3cdb7834.jpg

 

Zanimljivo je da je u gasnom tanku bilo nečistoća a po pravilu ne bi smelo, po rečima vlasnika nikad otvaran i nema razloga da ne verujem.

 

17_zps2ddb9a8b.jpg

 

Klipni razdelnik je bio očajno prljav i sasvim moguće da je prljavština probila.

 

21_zps14bbc336.jpg

 

Na zaptivnoj glavi je otišao klizni ležaj koji je zamenjen a sve ostalo je i dalje besprekorno.

 

24_zpsa9b0c42f.jpg

 

Hidro ulje je hidroskopno i očigledno je vlaga izuzvala koroziju komprešn mehanizma koji je verovatno bio i zaribao, saniran pažljivo jer delića posebno nema a ceo košta muški.

 

30_zps0865bd66.jpg

 

U rebaundu je samo potisna kajla korodirala, takođe sanirana, a na sreću je donji deo igle od mesinga plus je tu bilo i dosta masti tako da nije bilo kvara.

 

37_zps91d6bb88.jpg

 

Sam rebaund je prepakovan i stavljena Silkolen "marine" mast, zamenjen samo zaptivni O-ring.

 

44_zpsd4ba6aa9.jpg

 

Štos "gumica" je bila cela ali ispucala i sledio joj je raspad, rukom prepravljen drugi bamper, sličan novijim i unapređenim modelima WP amortizera.

 

50_zps7e471074.jpg

 

Zahvaljujući dobrom brisaču i zadnjem momentu za reparaciju, tragova na osovini gotovo da nije bilo ali je ispolirana kako to inače je potrebno, klip raspakovan, sva krilca jako prljava a ima ih kamara i to sa obe strane, svaki očišćen i nauljen sa obe strane prilikom pakovanja. Ovo je inače zahtevan deo rada i zbog rizika greške, ne sme da dođe do zabune jer onda sledi ceo dan slaganja šajbnica, isklučivo radim bez ičijeg prisustva.

 

65_zpsd5db2fd4.jpg

 

Za razliku kod predhodnog amortizera, insistirao sam na trkaćem multigradnom Silkolen ulju za amortizere i štapove koje je nešto više srednje gradacije što pogoduje po mom mišljenju i rasterećuje amortizer, mogu podešavači da se stave na mekši rad, mada KTM po rečima vlasnika za oba vešanja koristi isključivo SAE 5. Zbog načina punjenja i ispuštanja vazduha nije moguće pri sipanju odrediti tačnu zapreminu jer se deo prospe, ali oko 40ml je nestalo tokom proteklih 17 godina i tih pedesetak hiljada što je inače preko gornje granice za servis. Inače kod Silkolena je trkaća linija sve crvenija kako raste tvrdoća.

 

82_zps0c750cd3.jpg

 

Na oba poklopca su zamenjeni O-ring zaptivači jer su stari bili skroz popucali od starosti, ugrađen drugi napojni ventil a originalni će pri sledećem eventalnom servisu imati funkciju ozračivača jer se ovom tipu baš teško ispušta vazduh iz cilindra, na navoje po tačka osigurača i markeri koji govore da li ih je neko odvijao, ja stojim iza svog rada i odgovaram za kvalitet. Za pranje umesto dugo korišćenog Bardala sam prešao na Virtov kočioni sprej.

 

98_zps56bb215f.jpg

 

Probno punjenje i nakon 24 sata finalno duvanje čistog azota na fabričku meru, 10 bara, isprobani mehanizmi, na najtvrđem podešavanju vlasnik jedva da je mogao da ga sabije.( Inače se na drugi način proverava stanje al...).

 

94_zps592dd346.jpg

 

Sve čisto, podmazano i uklonjeni svi tragovi dotadašbje ekspoloatacije, mada je vlasnik sudeći po ovom amortizeru više nego dobar domaćin što je retkost kod nas. Svi stari delovi priloženi.

 

100_zps565cf9fe.jpg

 

Kako razmišljam da se sa humanitarnog prešaltam na profi specijal, napravio sam radnu listu sa svim detaljima od pregleda do urađenog, po obostrano potpisan primerak. Da me ne biste pitali koliko je koštalo, odgovor je sve ukupno 66€.

 

101_zps96d2ba78.jpg

 

Nakon prve krake vožnje po rečima vlasnika sve je kako treba, kako bi inače drugojačije i bilo. :jee:

Promenio član đunta
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Svaka cast, moj je sledeci :takoje:

 

EDIT: Ne znam da neko kod nas servisira amortizere za obicne smrtnike, trkacima je to sigurno dostupno, tako da sve pohvale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Svaka cast, moj je sledeci :takoje:

 

EDIT: Ne znam da neko kod nas servisira amortizere za obicne smrtnike, trkacima je to sigurno dostupno, tako da sve pohvale.

 

 

Hvala, ima preko sto slika no trudim se da samo postavljam karkteristične, a tvoja Šova je atipična, biće pisanja i o tome al kako to biva u onim serijama: nastavlja se, malo intrigantno da bude.

 

Sa početka teme, ideja je i počela u šampionskoj garaži i po mom saznanju trkaće moto amortizere niko ne radi inače a oni malobrojni dobro stojeći šalju ih u Austriju. WP/KTM servis postoji u Mađarskoj i laki servis koji podrazumeva samo standardnu zamenu ulja bez ikakve reparacije, pogotovu ne nekog delića ala klizni ležaj već se cela glava menja, košta više plus troškovi tur-retur.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Ne znam za Austriju i Madjarsku, ranije sam gledao i u Britaniji je servis amortizera za Afriku 120 funti + ne male postarine u oba smera tako da se ne isplati slati preko nikako.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne znam za Austriju i Madjarsku, ranije sam gledao i u Britaniji je servis amortizera za Afriku 120 funti + ne male postarine u oba smera tako da se ne isplati slati preko nikako.

 

Ovaj link što si dao, to je to, standardna procedura s tim da sumnjam da hoće da se zezaju da menjaju klizni ležaj recimo kad je potreban dodatni posao za rasturanje same glave, već jednostavno stave novu komplet i to naplate dodatno. Ono što sam ja delimično prelisto, običan servis može da se radi bez rasturanja, izvuče se ulje potom ispere, vakumira i potom napuni amortizer i to ne košta previše, već rasklapanje i zamena delića košta, samo je kod nas sve još uvek relativno jeftino, i rad i delići.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/9621-honda-africa-twin/?p=1725242

 

Da ne prepričavam se, citiraću sebe:

 

"...mada ću u svojoj temi pridodati par zanimljivih radova. Da ponovim i ovde, servis amortizera je predviđen od strane svakog proizvođača i uglavnom je to do 25k, za off na pola kraće, i za svaku trku. Uvreženo je da se amortizeri ne servisiraju a i kad se to radi da nije dugog veka i sam sam takav stav imao ali je drugojačije skroz. Iz tih razumljivih uvrenja i paronemije i ovaj amortizer je bio vizuelno ko na slici i van funkcije, ulja je bilo svega nešto više od polovine potrebnog a gasa jedva. Ovaj amortizer je bukvalno napako projektovan i izrađen i praktično se sam degradira stajenjem motora na centralnom štenderu. Uz malo mozganja urađena je modifikacija koja će pored trajnosti dati i bolje performanse, plus smo uradili da može da se uvek servisira, puni gasom i koriste rezervni habajući delovi u stndardnoj izradi a ne specijalci što olakšava i drastično pojeftinjuje dalje intervalno održavanje. Naravno, estetski ali  pre svega kvalitativno trajno je sve galvanizovano i ofarbano onako školski zahtevno, čak smo uspeli da dobijemo završni izgled gas rezervoara kao da je eloksiran. Ja ne volim da radim ni sa kim niti da mi neko drugi išta radi ko što padobranac pakuje sam svoj padobran, međutim Mrva se sklopio mojoj "nezgodnoj" naravi i da nije njega ne bi bilo ovako dobrog rezultata ne samo kod njegovog amortizera nego i u mnogo čemu apropo mog motora itd.

 

Ima prilčno snimaka i ja ću ih diskreciono obajviti, sad samo jedna čisto ko upozoravajuća ilustracija šta se sve "vozi", cca 200ml "ulja" umesto 300 i kusur."

 

001_zpsyeeboymv.jpg

 

002_zpsurtlg8hr.jpg

 

003_zpssmzawhkz.jpg

 

004_zpsrpm0yl4k.jpg

 

005_zpsmm7fzxet.jpg

 

Tragovi prodrle nečistoće i blage hemijske erozije propalog ulja,

 

006_zps87x8oavh.jpg

 

risevi na osovini,

 

007_zpsw1rqj5yc.jpg

 

posledica loše konstrukcije, deformisana gasna membrana,

 

008_zps9sdvwhvh.jpg

 

"koska" takođe u nezavidnom stanju,

 

009_zpsnljmdvbt.jpg

 

sve oprano, pregledano i sortirano za dalji rad,

 

010_zpssuyeqilf.jpg

 

delovi vešanja spremni za galvanizaciju,

 

011_zps1sgqhfmi.jpg

 

svi delovi od aluminijuma ispolirani i  tretirani postupkom koji se koristi u avio industriji, hemijsko prajmovanje i antikorozivna zaštita,

 

012_zpsqzwhjzal.jpg

 

farbanje sistemom baza-lak, završni izgled eloksiranog aluminijuma saten sjaja, po Mrvinoj želji,

 

013_zps2igmfmsd.jpg

 

koske takođe istom tehnologijom, ima tragova habanja u svim pinovima i reparacija košta lepo, no može da se tera još,

 

014_zpsy68bgbmk.jpg

 

sve gvozdeno nakon kvalitetne i lepe galvanizacije kojoj je predhodilo lako poliranje,

 

015_zpsbngbvw7w.jpg

 

osvežena "mreža" cilindra,

 

016_zpswpp8qcq6.jpg

 

standardno prepolirana osovina,

 

017_zpsdhq4mo5e.jpg

 

zamenjen visoko kvalitetan hidro semering i ležaj koji je ispod njega,

 

018_zpsczhmujjf.jpg

 

skup brisač "specijalac", modifikacija na normaln  standardnih mera,

 

019_zpszcihsmki.jpg

 

školsko pakovanje radnog ansambla nakon detaljnog pranja i podmazivanja,

 

020_zpst7s1weqq.jpg

 

sklopljen amortizer i sa zamenjenim hidrauličnim vodom,

 

021_zpscef1ecfv.jpg

 

pridodat bočni ležaj,

 

022_zpsbjaxjawb.jpg

 

izrađene nove nalepnice jednake originalnim,

 

023_zpsjs2w1atk.jpg

 

024_zpsljdrtjyy.jpg

 

025_zpsw7anh4bv.jpg

 

naduvan na 16 bara i spreman za montažu,

 

026_zpswhlxuzw4.jpg

 

i vozi Miško, pardon, Mrva,

 

027_zpsf5ujzi51.jpg

 

.

Promenio član đunta
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

Svaka čast za majstoriju :takoje: .

I sam sam uradio jedan WP pre par dana ali nisam slikao.

 

Izvinjavam se, nisam sam. B@ne i ja ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja