Jump to content

Moto Zajednica

Servis amortizera

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jel ima ko iskustvo sa radom oko zadnjeg amortizera ili da zna nekog. Potrebno mi je malo konsultacije kao i dal se može napuniti azotom kod nas na 17 bara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Motor je kupljen sa after market amortizerima, sve je ukazivalo da je nešto više podignut zadnji kraj što se odražavalo u solo vožnji, bilo je potrebno podesiti potisnu polugu na kvačilu a kako je to lakše uraditi sa skinutim amortizerom u akciju. Prvobitna ideja je bila da se zameni samo ulje ali se to pretvorilo u kompletan servis i elaboriranje cele problematike. Na sreću, ništa nije bilo za zamenu osim ulja, a kad sam video koliko su skupi amortizeri i da je na svakom predviđeno redovno održavanje jednako ko na viljuškama, obratio sam se za tehničkom direktoru proizvođača Work Performace i dobio kompletnu poduku ali tek kad sam se pozvao na uglednu moto firmu iz Amerike.

 

Skinut, izvađen osigurač i na sto.

 

 

1_zpsb5116bf3.jpg

2_zps607f628b.jpg

3_zps62411d10.jpg

4_zps2c51b77f.jpg

5_zps66717147.jpg

 

Kako ja ništa ne započinjem napamet, sa pričom krećem u šampionskom servisu, istina ex šampion Afrikanac, tata majstor Bane Stošić i nezaobilazni Žeksi, gde svi dolazimo po pomoć, poravke, alat, savet, drugovanje...

 

6_zpsa34641ac.jpg

 

Predhodilo je merenje pritiska gasa, pokazao je kako treba, iznad 10 bara, mada se provera radi na drugi način. Ispuštanje ulja koje je bilo ko da je od uglja, retko i blagog mirisa na paljevinu. Tri puta nalivano po 10 ml kočionog ulja, potom ulja za viljuške i punjenje. U prihvatnu čantru udarena crta da bi se isto toliko nalilo nazad.

 

7_zps51d2f1a9.jpg

8_zps0e34de68.jpg

9_zpsaf436dc2.jpg

10_zpsdff70c3d.jpg

11_zpsf5af021f.jpg

 

Međutim, meni nešto ne da mira i rešavam da ponovo ispustim ulje računajući da ću lako da ga napunim.

 

12_zps42a27212.jpg

13_zps649692c2.jpg

 

Kad sam video da je i dalje prljavo rešavam da ga razvalim. Čep nije hteo normalno da pusti, mazan bio bogato tečnošću za osiguranje navoja, grejanje i velike švede. Klip je na stolu, rebaund đakonije .Sve inače prano break klinerom i to je jedino dozvoljeno priručno sredstvo. uprkos pranju, ostalo je još tragova na krpi a iz rebaunt cevovoda su izašli crncići.

 

13_zps649692c2.jpg

14_zpsc0e49241.jpg

15_zps24ab4ade.jpg

16_zps2b866ff9.jpg

17_zpsc7d54908.jpg

18_zps4d0e4e5e.jpg

 

-/-

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sve na stolu. Potrebno je vrlo pažljivo sve rasklopiti, pobeležiti raspored jer je vrlo komplikovano za sklapanje.

 

19_zpsdbf138dc.jpg

21_zpsc8f09bb6.jpg

22_zpsce47c035.jpg

 

Brisanje semeringa palidrvcem, pregled osovine koja je ko nova, da je bilo riseva dozvoljeno je poliranje šmirglom 600 popreko. Štos gumica se razdvojila i zamennjena je priručnom od nekog auta. Isečen mali kanalić za oticanje vode, stari štos.

 

23_zpse1e717c7.jpg

24_zpsf55aefa1.jpg

25_zps4d22d97e.jpg

26_zps22143e98.jpg

27_zps13eaeb87.jpg

28_zpsb81a4fe7.jpg

29_zpsb6a989d2.jpg

 

Pakovanje nakon dobrog pranja. Podloška ispod klipa nema zazor, grejanje baš dobro da bi legla bez kucanja. U nju upada ansambl i ne sme se deformisati.

 

30_zps1e4c9f1b.jpg

31_zps76df3b44.jpg

32_zps9391654c.jpg

 

Prvobitno nisam smeo da rasturim klip, tu su opruge, kuglice i krilca za progresivi rebaund i kompresijski protok ulja. Klip je spregnut stolarskom stegicom al ipak razdvojeno sve na papir i obeležene sve pozicije inače bi se jako dugotrajno sklapao. očišćeno i ispolirano do šmirgle 2000 sa uljem.

 

34_zpsf5ec8809.jpg

35_zps3a9376fc.jpg

36_zpsf759fb76.jpg

37_zpsdc90f203.jpg

38_zpsca2e8a58.jpg

39_zps6ba83fe4.jpg

 

-/-

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sklapanje klipa i postavka na osovinu. Postoji tačno određen položaj svega, i najmanje sitnice,koji mora da se ispoštuje. Uljenje pravim uljem.

 

40_zpsf3325b92.jpg

41_zpsf81ccff3.jpg

42_zps6165ac82.jpg

 

Klip ima 6 opruga i kuglica za protok ulja pri kompresiji, sve su različite kao i kanali na klipu. Protok ulja pri izvlačenju je definisan šajbnama koje imaju isto tako svoj redosled i položaj. Načelno, deblja je prva pa tako redom. Ove su čak blago konusne, preloaded. Džaranjem ovih komponenti se menja ponašanje vešanja, postoji određeni modusi al ne bi da se kližem po ledu tek što sam stao, mada sam do nekle već naučen. Sve šajbne moraju da se okreću i nađe položaj da ne pokrivaju otvore za kompresiju. Zaokretzanjem se trimuje ali to tek pošto probam motor. Zatezanje uz predhodno kap loktajta jer nemam samokočeću maticu, verovatno colovna.

 

43_zpscebd4c35.jpg

44_zpsb10cefb2.jpg

45_zps04d975af.jpg

46_zpsa43f8489.jpg

47_zps518c2787.jpg

48_zps3d936452.jpg

49_zps0e08f4e6.jpg

50_zpsb92c8880.jpg

 

Mazanje O gumice kočionom mašću samo masnim prstima, stavljanje karike koja je obeležena takođe i klip je spakovan.

 

50_zpsb92c8880.jpg

51_zps5623b1c1.jpg

52_zps6815ab42.jpg

53_zps5781280b.jpg

54_zpse2cda1dc.jpg

 

-/-

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Punjenje amortizera kao i viljuške je komplikovano. Zapremenska vrednost je samo inicijalna a prava mera se određuje isključivo po nivou. Kod amortizera je još teže jer se definiše strogo precizno gasni džep. Važe tu neki zakoni termodinamike i opšti obrazac koji se primenjuje kod amortizera al je vrlo komplikovano no na žalost jedino moguće. Na insistiranje kod tehničkog Direktora da dobijem podatak o količini, dobio sam podsmešljiv odgovor, "ti si prvi koga znam da hoće tako da uradi, rasklapanje obavezno, i preračun gasne zapremine i kao, na meni je da se snađem kako ću da dođem do toga". Pojašnjeno, radi se o relativno maloj zapremini, velikom pritisku i svako odstupanje ma i ml vodi rad van optimuma. Svaki amortizer je za sebe, ne mora da buder isti broj šajbni ili veličina kuglica tako da to remeti zapreminu koja se kasnije može preneti u loš rad ili čak kvar amortizera. Bio sam prinuđen da izračunam zapreminu džepa u samom nosaču semeringa i to je najtačnije određivanjem istisnine pri punoj uronjenosti gde i sama osovina jako bitno utiče. Određivanje inicijalnih nivoa, kućište pod libelu da ne dođe do greške.

 

50_zpsb92c8880.jpg

55_zps4af150b4.jpg

56_zpsab43f867.jpg

57_zps3d2620c3.jpg

58_zps24bc9c46.jpg

59_zps3bbb40fb.jpg

 

Svako dolivanje kroz menzuru, ceđenje a sve da bi se znala tačna količina za srpski metod, duni, pljuni, zalepi. Na kraju kompenzaciona količina.

 

50_zpsb92c8880.jpg

60_zps019c6375.jpg

61_zps1792d0a5.jpg

62_zps4d14eb22.jpg

63_zps7dfda010.jpg

64_zps9b73e0ab.jpg

 

I naravno, tačan nivo najlakše je odrediti samo napravljenim nivelatorom. Kad sam preračunao sipano, bilo je više nego duplo manje ulja od potrebnog a amortizer suv. Verovatno kroz godine po desetak mililitara godišnje iscuri neprimetno. Klip spreman, sastav karike metut na bočnu stranu u odnosu na kretanje, tu je najmanje opterećenje u ovoj mehanici, na desnu stranu, suprotno od auspuha čisto radi reda. Potapanje u kućište dok sam ne utone, potom mašćenje zaptivnog O prstena opet kočionom mašću, kap loktajta kod markera na kućištu da bi se znalo gde treba da se greje pri otpuštanju i stezanje gurtnom za filter ulja, sasvim dovoljno. Da, zaboravio sam, prvo se nalije malo ulja u dno da bi se neutralisao vazdušni džep i tom položaju pipne iglica ventila da izađe kap ulja. Nakon zavrtanja se amortizer nekoliko puta razmrda i lagano stisne iglica ponovo da izađe kompresovani vazduh od montaže. Pre nalivanja se namontiraju regulaconi mehanizmi i položaj rebaunda se stavi na najveći protok ulja a sve da bi se eliminiso zaostali vazduh. Od 18 klika na 17 jer može doći do izbijanja štel šrafa i da iscuri ulje. Nakon svega uklanjanje tragova , kod nas ništa ne prolazi bez srpskof pismenog umeća, čekića, šrafcigera i šveda, poliranje.

 

50_zpsb92c8880.jpg

65_zpse676cbd5.jpg

66_zpsf8745857.jpg

67_zps03ae4f17.jpg

68_zpsa92f1049.jpg

69_zps1b101c62.jpg

70_zps93134f06.jpg

71_zps2ac97812.jpg

72_zps5f3e35bf.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Amortizer ima na gornjem kraju specifični lager, bolcnu, ne znam kako da nazovem.Donji U kraj ide na silen blok i potrebno je uradi pred montažu i definisati položaj bolcne da se amortizer ne bi napinjo u radu. Izmeri se šublerom, potom sve namaže mašću da bi opruga mogla lako da se podešava, odredi početno pred opterećenje opruge, samanjio za trećinu od zatečenog, namazo na motoru vezne nosače, šatro naduvo azot i usput časti gume na autu. Po zavrtanju donjeg nosača, fino podešavanje gornje uške. Pošto je donji nosač vezan za silen blok, nakon montaže se odvrne, sedne neko na motor da propadne i tad ponovo zategne da bi guma unutar bolcne bila u nekom radnom položaju.

 

50_zpsb92c8880.jpg

73_zpsec1bdbd2.jpg

74_zpsa6421bf3.jpg

75_zps811da710.jpg

76_zps1ea672ef.jpg

77_zpsb790723d.jpg

78_zpscd71df1f.jpg

79_zpsa0eb4eca.jpg

80_zps9f68e2e4.jpg

81_zps9253a585.jpg

82_zpsd599f9ef.jpg

83_zpsc468e835.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Za kraj priča o namenskom ulju. U amortizer ide ulje specijalno za njega, ne ulje za viljušku iako je to jako slično. Unutar amortizera je veliki pritisak, kod mene 17,3 bara a ide i preko 20. Znatno veća je temperatura, mnogo manja količina a teško se menja. Proizvođač mi je preporučio pored njihovog, Belrej, Neku Maksimu recimo i Fuks, koga na sreću ima na tržištu. Za predmerenja i vežbu sam koristio fork ulje gradacije 5 a za završno 10-40 multigradno. Ne samo da je razlika po boji, Silkonlene je toliko masno da ruka i nakon pranja Panol pastom ostaje masna što ukazuje na vrhunski kvalitet. Dalje, pri sipanju fork peni i jako dugo ostane venac dok kod Fuksa se vrlo brzo smiri a to je bitno pri merenju nivoa a da ne govorim kakvo je penušanje pri vožnji. Vrlo neprijatno sam se iznenadio kad sam u lično otvorenom ulju zateko nešto na dnu druge boje. Definitivno treba izbegavati sipanje do poslednje kapi.

 

O razlici među uljima uopšte postoji niz studija. Za amortizole je bitan takozvani temperaturni indeks, ne viskotznost u smislu gradacije, SAE, 5, 20 ili multigradno 5-50. Taj indeks definiše temperaturnu stabilnost pri upotrebi, testira se na 100 ° i što je veći broj to je ulje stabilnije, odnosno manje menja karakteristiku u vožnji. Zanimljivo je da po rečima Direktora Sandija, za ovu namenu je mineralno ulje najbolje ili pak multigradno sintetičko zbog klimatskih promena. Ovaj Fuks je po podacima pri vrhu i preporučen je od mnogih korisnika i na ADV-u.

84_zps185f3c95.jpg

85_zps31d12c44.jpg

 

Izvinjavam se pošto vidim da sam duplirao slike, kilavo mi ide.sad videh da sam dobio forumsku kvotu.

 

ipak nisam

 

( Kasno je, sutra vožnja pa još malo).

Promenio član đunta
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

nindza :takoje:

 

-Kornjača, dugo trajalo. Amortizer nema nikakvu oznaku i našo sam ga gledajući slike po netu.Ima nalepnicu na opruzi al je ni ona nije "fabrička" nego isto after market, Hypertec je samo oprugar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hvala. Danas pala grupna vožnja od nekoliko stotina km krivinarenja. Motor preporođen i uživancija za vožnju. Tome je doprinelo uveliko drugojačije podešavanje takozvanog pre loada opruge, sa 15,5 mm sam smanjio-popustio na 10 te je predtrag normalno drugi. Otprilike tu negde odgovara mom načinu teranja. Rebaund sam stavio na srednju vrednost no mislim da nije dovoljno dobar ali svo podešavanje sada je irelavantno zbog nedovoljnog pritiska azota. Po fabričkoj specifikaciji amortizer zahteva 17, 3 bara čistog azota zbog uticaja na ulje i formiranja neke vrste emulzije i oduta taj tipski naziv. Azot je potpuno neutralan na ulje i sve materijale od kojih je sačinjen amortizer. Iako ima još inertnih gasova, svi ostali nisu prihvatljivi iz nekog razloga. Sledeći u nizu je Argon ali samo za amortizere sa dodatnim rezervoarom, u moj ne. CO2, kiseonik nisu upotrebljivi, mada za nuždu može i običan vazduh ali za kratkotrajnu upotrebu.

 

Samo punjenje je veliki problem i po mom saznanju nemoguće kod nas. Svi vulkanizerski generatori ne prebacuju 10 bara, nisam uspeo da nađem ikog ko ima običnu bocu sa azotom, mada imam obećanja sa dve strane. Puni se inicijalnim pritiskom od tih 17,3, a ima amortizera koji traže i 20 bara. Međutim, taj pritisak je samo početni, odmah padne na radnih 12,5. Sad je negde između 5 i 6 iako duvan na 10. Problem je što pri izvlačenju creva se povrati gas napolje i zato odmah izgubi kapacitet. Iz tog razloga se pritisak ne proverava manometrom, ako se to učini mora se ponovo naduvati. Kontrola se vrši empirijski, pri povratu sabijenog amortizera mora da postoji određena sila analogna pritisku. Postoje specijalni adapteri ali ne kod nas, sa kojima se precizno naduva zadati pritisak i nema gubitaka ili zanemarljivo malo. Možda postoji opcija punjenja većim od traženog pa kad se nešto izgubi da dođe na predviđeni, no rizik je da se pretera i izbije semering. Moraću nešto da smislim. Načelno, to je priključak sa pomerljivom iglicom koja polako otvara i zatvara ventil iglu a sve pod pritiskom u napojnoj cevi. Gas ima funkciju da spreči penušanje ulja i da izigrava vazdušnu oprugu pa bez tačnog naduvavanja nije moguće pre napregnuti oprugu i odrediti takozvani sag niti optimizovati povrat, rebaund.

 

Amortizer je bio suv a umesto potrebnih 216 ml ulja izvukao sam 103. Verovatno na niz godina se to ne oprimetii. Mereno trkaćim manometrom, pritisak je skoro sigurno bio kako treba. Kad sad premotam film, motor se tako i ponašao, kao da je imao jedan deo hoda nekontrolisan, klip izlazio iz ulja i onda se osećao tvrd udar pa tek onda prigušenje.

 

Da pojasnim sledeću sliku. Šajbne za kontrolu kompresije i povrata, moj slučaj, su uglavnom ravne, različitih debljina i prečnika. Kod ovog proiuzvođača su blago kupaste, pre load dizajn. Na slici je samo pokazano kako se utvrđuje konusnost, vidi se da šajbna ne leži na čelo klipa, ali to nije ispravan položaj, vrh kupe ide na gore, znači suprotno nego na slici.

 

44_zpsb10cefb2.jpg

 

Jedan "sitan" detalj. Vide se kirnerovan marker na prednjoj strani klipa, ( prednja strana je suprotno orjentaciji klipa unutar motora gde je donja ka klipačanji ), isti takav je na suprotnoj strani, za 180°, a na samoj osovini isto tako postoje 2 rupe za povratni ventil. Markeri na klipu određuju neke dve simetrične kompresione propusne rupe i udaljavanjem od ovih na klipnjači se utiče na hidro dinamiku sabijanja amortizera. Sva podešavanja unutar samog amortizera spadaju u specifičnu pikanteriju iz vrlo logičkog pravila kao za trke i ne bi da se upuštam u diskusiju. Slikovito, između vrhunskog i dobrog trimovanja je razlika oko 2 sekunde po trkaćem krugu. Na moju sreću, Bane Stošić, tata šampion, zna da podesi vešanje kako treba, jedini u Srbiju kažu. (malo sam kibicovao)

 

4_zps3d59b03a.jpg

 

I da bi amortizer bilo moguće da se uradi, potreban je i detaljan presk i niz preračuna.

 

9_zps24ebb789.gif

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Pa Brate Djunta, dali si ti normalan. Sada ces naterati mene i Lalajka da se latimo tog prljavog posla, a kako da milujemo devojke sa prljavim rukama. Svaka cast, i savaka ti dala, jel tako :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Kao i obično, izuzetno je zadovoljstvo čitati ovako detaljan i pedantan opis/rešenje problema :takoje: svaka čast :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Pa jeste..točkologiju si magistrirao i sad si prešao na amortizere..:care:

 

Nego.. kažu da je na teneri maltene nemoguće opraviti amortizer.. :jee:

škripi ko hotelski krevet.. a ja sam ubeđen da bi pevao ko mutav posle tvog tretmana :D

 

Mit ili zabluda?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pa Brate Djunta, dali si ti normalan. Sada ces naterati mene i Lalajka da se latimo tog prljavog posla, a kako da milujemo devojke sa prljavim rukama. Svaka cast, i savaka ti dala, jel tako :takoje:

 

Ne, hvala! Umesto da ovo radim lakse mi je da uzmem kredit na 12 meseci i kupim Ohlins-a :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Ovakav komentar od nekoga kao sto je Lalajko nisam ocekivao :stabre:

:lol:

 

A Đunti svaka čast, sve što uzme da nauči i uradi tera do perfekcije a i preko :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ovakav komentar od nekoga kao sto je Lalajko nisam ocekivao :stabre:

:lol:

 

A Đunti svaka čast, sve što uzme da nauči i uradi tera do perfekcije a i preko :moto3:

 

Hm... mozda sam se lose odrazio :) Cenim Djuntin rad, trud i znanje, ali ja ga nemam i ne bih se u ovo upustao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kao i obično, izuzetno je zadovoljstvo čitati ovako detaljan i pedantan opis/rešenje problema :takoje: svaka čast :care:

 

Zato ti i nećeš da dođeš, "motorom", bojiš da ti ne uskratim zadovoljstvo.

 

 

Pa jeste..točkologiju si magistrirao i sad si prešao na amortizere..:care:

 

Nego.. kažu da je na teneri maltene nemoguće opraviti amortizer.. :jee:

škripi ko hotelski krevet.. a ja sam ubeđen da bi pevao ko mutav posle tvog tretmana :D

 

Mit ili zabluda?

 

Drugar godinu dana muči muku sa nekim prapotopski Šovinim , malo malo pa mu zaglavljuje, kad ga zadesi, stane, podigne zadnji kraj i ljuljne o zemlju, proradi i vozi Miško. Knabavio još jedan identičan, iseko i ne vredi, ne može da ga rasklopi. Kad sam mu "malko" pokazo , jedva čeka sneg.

 

A što se tiče pevanja, ori se i po kraju i po Bermudskom trouglu.

 

nensi_zpsb8d34f67.jpg

 

 

Pa Brate Djunta, dali si ti normalan. Sada ces naterati mene i Lalajka da se latimo tog prljavog posla, a kako da milujemo devojke sa prljavim rukama. Svaka cast, i savaka ti dala, jel tako :takoje:

 

Ne, hvala! Umesto da ovo radim lakse mi je da uzmem kredit na 12 meseci i kupim Ohlins-a :)

 

Ovo me nasmeja do suza, niste mogli lepši kompliment da smislite. Nego Deko, ne čitaš između redova, ruke masne od ulja i posle pranja, znaš kako glade posle. A tebi Laki lako, mene supruga učinila, kreditno, ne potentnim, zato moram u garagu.:lol:

 

I Olins će da dođe na red, istina ne odma po isteku zadnje rate. Zamena ulja i pranje naravno je redovna procedura kod savremenih amortizera. Zato su skupi i svaki je predviđen da se servisira, primer KTM, dobije se manual sa detaljnim instrukcijama. Nije to više samo za jednokratnu upotrebu ko stari, zavareni i bacaj, prošlo to vreme. Negde sam našao fabrički podatak, predviđen servis na 24K milja. Za Ohlins ima 9 epizoda klip o servisiranju, čak je prostiji nego ovaj WP. Za svaki amortizer postoje rezervni delovi, čak ima specijalizovanih firmi koji koji rade sve komponente, ono, karika od 20 mm pa na dalje i relativno je jeftino kad se poredi sa cenom novog amortizera. Amortizeru gekne semering prvenstveno, zbog neminovnih čestica od trenja jer ulje izgubi svojstvo, potom krene osovina da se rapavi pa redom. Smanjenje ulja je naj opasnije jer počinju vibracije kad klip izađe na suvo, može trenutno da zaglavi i iskrivi se. Svi poteošni delovi su vrlo pristupačni dok sam klip i osovina već nisu. Ja sam "savlado" otpor okoline i kad me prozivaju što diram, odgovaram zato što bilo više nego duplo manje ulja. Na pitanje kako sam znao, odgovor je eee...zna društvo da sam ...Da se ne pravim pametan, nisam ni ja znao do juče ništa o ovoj problematici jer servis amortizera nije bio ni rasprostranjen nit uspešan.

 

Na liniju Fuks ulja mi je ukazao naš član,m900, kog nešto nema na forumu kao i mnogih dobrih ljudi na žalost

 

http://forum.bjbiker...user/1067-m900/

 

Iz ovog skrinšota se vidi razdvojenost ulja zavisno od namene i većina proizvođača ima u ponudi zasebno fork ulja a posebno shock ili suspension oils. To govori o nužnosti i mogućnosti servisiranja. Silkonlene ulja su dostupna u Srbiji, detaljan katalog moto maziva ima na hrvatskom zastupniku Fuksa. Istina, nema u svakoj trafici ali mi je srpski distributer odmah poslao kanticu no mora da ide kroz maloprodaju, zato služi naš drugar i član X, mislim da je tako nik, koji pored auto ulja postepeno puni radnju moto uljima i tu se može naći vrlo dobar izbor svega, na početku avalskog puta na Banjici, Beograd.

 

 

Fuks_zps11b406a2.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ovakav komentar od nekoga kao sto je Lalajko nisam ocekivao :stabre:

:lol:

 

A Đunti svaka čast, sve što uzme da nauči i uradi tera do perfekcije a i preko :moto3:

 

Hm... mozda sam se lose odrazio :) Cenim Djuntin rad, trud i znanje, ali ja ga nemam i ne bih se u ovo upustao.

 

Laki, ti si mnogo uticao na mene pri izboru motora a gledajući tvoje detaljne radove sam se okuražio da pipam moto mehaniku koja mi je bila totalno nepoznata, imaš ti i te kako znanja, sad truda, videvši tvoj lični ambijent, imaš i to. Moj lični problem a možda i vrlina, često pogubna i podsmešljiva, je da moram sve da raščivijam čega se vatim a interesuje me. Iz automobilističkog doba sam tako naučio, što hoću da bude vrhunsko moram sam, možda to i ne bude bolje od specijaliste, al nekako lični osećaj poverenja i predubeđenja mi je najviši svojeručnim radom. I kad znam da nešto nije dobro opet i to mi je draže nego tuđe. Konkretno za amortizer, postoji način za radioničku proveru, al više sad verujem u zapreminu ulja koju sam ja definiso nego da sam dobio servisiran fabrički amortizer sa nalepnicom "passed" . Vrhunski naši moto šampioni šalju amortizere na triming u fabriku, ja nikad ne bi, lični osećaj niko ne može dovoljno dobro da shvati. Kad budem našao modus za azotiranje, radim i prednji.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Odlicno objasnjeno . Svaka cast.

 

Fali još nešto slika, izgubilo se u premtačini preke spoljašneg linka a forumski upload nemam. Ima još detalja ali zalaze u tupljenje. Moj imperativ je usmeren na veliku opasnost da se zezne amortizer a manje da je moguća reparacija a još manje da to baš tako treba da bude. Svaki amortizer nosi neku skrivenu zamku čije otkrivanje može da uzrokuje bacanje amortizera. Bez obzira na moj trud detaljnim opisom, jako veliki oprez i rezerva kome se bude odlučio da sam radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

dosta posla,velika usteda, nije jeftin amortizer,a nije ga neki put ni lako odraditi,mada ..bre djunta,,jel ima nesto na tom bmw,u da nije crklo :nanana:..

no dobro,postoji i alternativa ako crkne tolko da nemoze da se popravi,moze se uvek staviti to jest prilagoditi neki drugi, ali ovaj rad cenim i postujem,ni malo jednostavan,

mozda rad kao fizika i nije problem,ali umni rad i razno razni podatci su veci problem,zapremina pritisci,servis limiti itd,,tu je najveci problem..

a sto se tice pumpanja,mozda imaju na masinskom fakultetu nesto,imaju u lifamu dobar kompresor,,i svi sto pune boce za varenje,,bar bi trebalo da imaju..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Ovakav komentar od nekoga kao sto je Lalajko nisam ocekivao :stabre:

:lol:

 

A Đunti svaka čast, sve što uzme da nauči i uradi tera do perfekcije a i preko :moto3:

 

Hm... mozda sam se lose odrazio :) Cenim Djuntin rad, trud i znanje, ali ja ga nemam i ne bih se u ovo upustao.

 

Ja sam se lose izrazio :)

Htedoh reci da me iznenadilo od nekoga ko je napisao i dokumentovao tolike odlicne teme o odrzavanju da kaze lakse mi je kupiti nego uraditi ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

dosta posla,velika usteda, nije jeftin amortizer,a nije ga neki put ni lako odraditi,mada ..bre djunta,,jel ima nesto na tom bmw,u da nije crklo :nanana:..

no dobro,postoji i alternativa ako crkne tolko da nemoze da se popravi,moze se uvek staviti to jest prilagoditi neki drugi, ali ovaj rad cenim i postujem,ni malo jednostavan,

mozda rad kao fizika i nije problem,ali umni rad i razno razni podatci su veci problem,zapremina pritisci,servis limiti itd,,tu je najveci problem..

a sto se tice pumpanja,mozda imaju na masinskom fakultetu nesto,imaju u lifamu dobar kompresor,,i svi sto pune boce za varenje,,bar bi trebalo da imaju..

 

Točak zeznuo vulkanizer, amortizer bio funkcionalan al gde je problem. Svi vozamo starine na kome mnogo toga nije dobro i kad se izmenjajuu motori međusobno, svi su isti, loši, tako da nema reference, tako da što se tiče Benka, pa ni on nije savršen i večan, al svi volimo da verujemo u izuzetnost svog motorcikla, ja nemam tih iluzija nit se zadovoljavam postojećim, lošim, stanjem. A i ti znaš da radiš amortizere al nisi bio dostupan kad mi trebao savet, nemoj da se praviš Toša.

 

Vidi, nije problem obezbediti bocu azota već je priključ na sam ventil problematičan. Svako odspajanje običnim crevom čini da se neka količina gasa ispusti nazad u atmosferu i padne pritisak u njemu. Ima na netu da se kupi sve, nije ni preterano skupo, al ono, Paypal, čekanje dvadesetak dana, drndanje na carini jer trenutno i obična pisma trkeljaju ne bi li globili, a i srpska samovolja, daj da nešto zbučimo, šta fali...

 

Potreban je priključni ventil koji se hermetički zavrne na ventil amortizera, naravno ima napojno crevo i bilo bi dobro odmah i manometar svoj jer postoji razlika u pritisku mereno na ventilu boce i na kraju creva, al ajd. Priklučak treba da ima pokretnu iglicu koja potisne ventil iglicu amortizera, pusti se gas iz boce i u takvoj atmosferi pod pritiskom, se odvija iglica priključka i postepeno zatvara igla ventila i praktično ne dolazi do povratnog isticanja gasa. Verovatno postoje takvi ventili za punjenje opasnih gasova al meni nit su znani nit dostupni. Ako imaš neku ideju, da se udružimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa napravi....:takoje:,treba ti ustvari preivna komora..sa nepovratnim ventilom i klipom...ili sistem kao kad se puni klima,

ja licno..vise nemam zivce da punim amortizere,,vec mi je preko glave..sad zamenim nekim drugim ili originalnim,cenom rad,ja vise zivaca za ovo nemam..:jok:

a i ..ti gasovi znaju da budu nezgodni po zdravlje oci itd.. pazljivo sa tim pritiscima ,meni je jedan puko,sreca ne u lice..malo me opalilo po nozi,imam oziljak i dan danas,razlog,neispravan manometar...:(...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja