BJBikers Forum: Centralno grejanje na PELET? - BJBikers Forum

Jump to content

Sign In »
Novi Član? Registruj Se! Pomoć
  • 5 strana +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Poslednja »
  • Ova tema je zaključana

Centralno grejanje na PELET? na +40 razmišljanje za -20... Oceni temu: -----

#21 User is offline   Ponoćni jahač 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Grupa: Members
  • Broj Postova: 1504
  • Učlanio se: 28-January 09
  • LokacijaSombor
  • Motor:Suzuki GSX 750 Inazuma

Napisao 08 July 2012 - 00:27 AM

[quote name='Dentas' timestamp='1341663634' post='1334332']
Ima li neko na forumu da je ugradio na svoj sistem grejanja, gorionik na pelet? Čitao sam svašta po raznim forumima na tu temu, ali bi mi dobro došla informacija iz prve ruke. :zdravo:
Lako je brzo voziti, teško je brzo stati.
0

#22 User is offline   vladimirTA 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 136
  • Učlanio se: 23-April 10
  • LokacijaKovačica
  • Motor:Honda Transalp 1997 crna

Napisao 31 August 2012 - 11:39 AM

View PostDentas, on 08 July 2012 - 00:14 AM, said:

View Postlalajko, on 08 July 2012 - 00:05 AM, said:

Imam komsije koji se greju na pelet sa Thermoflux kotlom. Drugi ima sobnu pec na pelet a treci (malo dalje) Centrometalov kotao na pelet. Prilicno sam upoznat sa grejanjem na pelet.

*

Za one koji zele da dograde gorionik na postojeci kotao - kod nas se najbolje pokazao slovenacki Ecom gorionik. Njegova najveca prednost je sto je pogodan i za lozenje na ugalj. Fizicki je postavljen prilicno izvan kotla tako da ga vrelina zara ne moze ostetiti kao druge gorionike. Stvar ide jos dalje, Ecom gorionik prilikom rada na ugalj preuzima ulogu regulatora promaje.

Gde se može naći, po kojoj ceni ima li neko zastupništvo i servis...

ekonatim.rs je zastupnik ekom gorionika
22.02.2012 dobio sam sina :)
21.06.2014 dobio drugog sina :)
0

#23 User is offline   XXXL 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 214
  • Učlanio se: 26-November 09
  • LokacijaBeograd
  • Motor:Suzuki VZR1800

Napisao 31 August 2012 - 14:34 PM

Ima li neko na forumu da je ugradio na svoj sistem grejanja, gorionik na pelet? Čitao sam svašta po raznim forumima na tu temu, ali bi mi dobro došla informacija iz prve ruke. :zdravo:

Ugradio ja sistem centralnog grejanja na pelet, ova zima ce mi biti druga sezona. Slobodno pitaj sta te interesuje : )
0

#24 User is offline   Skyrunner 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1795
  • Učlanio se: 28-February 09
  • LokacijaBeograd

Napisao 31 August 2012 - 15:50 PM

Ja sam ugradio Feroli Sun gorionik(ja mislim da je S7) na kotao WvTerm HS32, ovo će mi biti prva sezona, pa me interesuje ko je već koristio koja je razlika u potrošnji u odnosu na ugalj(koji)/drva.

Moj pelet je Bioenergypoint i po onome šta piše na vreći ima sasvim dobre karakteristike
0

#25 User is offline   Biker Q 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1411
  • Učlanio se: 05-December 07
  • LokacijaParacin

Napisao 01 September 2012 - 06:52 AM

Da ne otvaram novu temu, kakva su vam iskustva sa onim mesackim/mesaonim ventilima ili kako se vec zovu? Ja bi trebao sada da ga ugradim posto mi majstor prosle godine to nije ni pomenuo a ja nisam ni znao da treba, ali sam imao problem sa kondezacijom u kotlu pa moram.
...Cinidobronekajse,cinilosenadajse...
0

#26 User is offline   lalajko 

• Teoreticar ...
  • View gallery
  • Grupa: Administratori
  • Broj Postova: 15533
  • Učlanio se: 28-September 06
  • LokacijaLazarevac
  • Motor:BMW R 1100GS

Napisao 03 November 2012 - 21:11 PM

Odlican gorionik na pelet, proizvod domace pameti:

http://www.ecopell.rs/

#27 User is offline   Skyrunner 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1795
  • Učlanio se: 28-February 09
  • LokacijaBeograd

Napisao 04 November 2012 - 01:25 AM

Voleo bih da im uspe.
Mada par stvari na njihovom sajtu mi nisu najjasnije a i nije im tačan podatak da M3 peleta ima 640kg, drvo da ali pelet ne
Ovde me interesuje kakva su iskustva sa gorionikom i koja je cena. Tek tad može da se kaže da je odličan
0

#28 User is offline   Dentas 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 208
  • Učlanio se: 26-April 08
  • LokacijaPancevo
  • Motor:Muscle Kawa ZRX 1200R Verdis Rex

Napisao 04 November 2012 - 08:55 AM

View Postlalajko, on 03 November 2012 - 21:11 PM, said:

Odlican gorionik na pelet, proizvod domace pameti:

http://www.ecopell.rs/

Ovaj gorionik je ugradio moj prijatelj sad u septembru....dogovoreno je da ga pogledam u toku zime kad bude bas hladno kako radi, pa javljam utiske...on je za sada prezadovoljan gorionikom.
U životu i u smrtu, nedaj nikom da te trtu!
0

#29 User is offline   davidoff 

• Nesvrstan
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 2453
  • Učlanio se: 14-August 08
  • LokacijaBeograd
  • Motor:R 259

Napisao 04 November 2012 - 10:02 AM

Ja imam grejanje na pelet od pocetka prosle grejne sezone. Sto se cene samog peleta tice ona je ocekivano porasla u odnosu na proslu godinu ali sam ja za ovu sezonu nabavio pozamasnu kolicinu jos u Avgustu mesecu po ceni od 140e po toni a sad je vec i 180e kod nekih prodavaca. Na kucu od 180 kvadrata na 2 nivoa prosle sezone sam potrosio 7 tona,u obzir treba uzeti da mi je kuca dobro izolovana (blok+stiropor 7mm+cigla+fasada)i da sam namestio kotao da se gasi u 23h a pali u 6h ujutru. Kotao i gorionik su Simanovacki (TERMOMONT) kao i ceo sistem ustvari i za sada nisam imao nikakvih problema tj. desavalo mi se par noci da se sistem jednostavno ne ugasi tj. gori celu noc pa sam zvao elektronicara koji nije mogao da resi problem,kasnije su dosli ljudi iz Simanovaca (proizvodjaci) koji su utvrdili da je problem to sto sam drzao nisku temperaturu u kotlu svega 45-50 stepeni i savetovali mi da je ne stpustam ispod 60 stepeni da bi sistem radio kako treba. Sto se odrzavanja tice jednom u 5-7 dana se istrese pepeo i dopuni spremnik i to je to jako lak sistem za odrzavanje.

Evo kako sistem izgleda:

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
We won't forget you Marco....

Posted Image
0

#30 User is online   Maxster 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Broj Postova: 590
  • Učlanio se: 21-June 10
  • LokacijaPtuj - Slovenija
  • Motor:Moto Guzzi V65 '83, V65 Florida '87, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black edition 2009

Napisao 04 November 2012 - 12:03 PM

Izvinjavam se za OFF ali što ne razmišljate o ovom ?

Toplotna pumpa

Ja ipak mislim, da je ovo budučnost.
Ako si prije potrošio cca 2.500 l ložulja na sezonu, sa ovom pumpom potrošiš cca 80-90 € struje / mjesec. Nema peleta - drva -uglja - Pepela, nema ništa...
Šta vi mislite ?
Za moju kuču od cca 300m2 grejane površine ova pumpa gore od 18 kw odgovara potpuno. Investicija od 2500 € sa prevozom i ugradnjom mi se vrati za jednu godinu...
Još jednom se izvinjavam za OFF
0

#31 User is offline   Cika Kure 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Broj Postova: 699
  • Učlanio se: 21-September 07
  • LokacijaN. Bgd, blok 45
  • Motor:Prodat, do daljeg cetiri tocka :(

Napisao 04 November 2012 - 12:48 PM

View Postmaxster, on 04 November 2012 - 12:03 PM, said:

Izvinjavam se za OFF ali što ne razmišljate o ovom ?

Toplotna pumpa

Ja ipak mislim, da je ovo budučnost.
Ako si prije potrošio cca 2.500 l ložulja na sezonu, sa ovom pumpom potrošiš cca 80-90 € struje / mjesec. Nema peleta - drva -uglja - Pepela, nema ništa...
Šta vi mislite ?
Za moju kuču od cca 300m2 grejane površine ova pumpa gore od 18 kw odgovara potpuno. Investicija od 2500 € sa prevozom i ugradnjom mi se vrati za jednu godinu...
Još jednom se izvinjavam za OFF

Kako radi ta toplotna pumpa ako su temperature nize od -15C?
-Jel čujes?
-Čujem čika Kure.
-Šta čujes? Čujes moj k...c  Ne čuje se, a radi...
0

#32 User is online   Maxster 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Motor:Moto Guzzi V65 '83, V65 Florida '87, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black edition 2009

Napisao 04 November 2012 - 15:20 PM

Tad ne radi, al postoje takozvani bojleri sa elekričnim grejačem, koji održavaju i stvaraju potrebnu toplotu vode za radiatore. Sad pošto kod nas u zimskom periodu te ekstremno niske temperature ( od - 15 do - 20 stupnjeva) traju negde max 10-14 dana i to najviše noču, onda se lako koristi dodatni bojler sa elektrogrejačem ili jednostavno upališ "staru grejanje" i za taj period koristiš to umesto toplotno pumpu.
Jedan moj poznanik koristi takvu pumpu več 4.godinu uzaredom i prezadovoljan je. Na početku još nije vjerovao, pa je ostavio staru grejanje baš ako bi zatrebalo. Do sad ga nije ni jednom upalio, pa su bile noči i preko - 18 stupnjeva.
Da i ušteda :
OD POČETKA 10 MESECA, PA DO KRAJ 4 -TOG, dok traje sezona grejanja kod nas u deželi za kuču od 340 kvadrata potrošio je za cca 600 € struje
Ja upravo radim na tome, da sebi nabavim baš takvu pumpu. Lož ulje je kod nas trenutno 1,09 €/l i verujem,da če se postepeno diči na 1,5 do 2 €/l u periodu od 5 godina. Sad kod potrošnje od prilike 2500-3000 litara / 300 m2 u sezoni, je ušteda sa pumpom 4-5 puta ili ti 4-5 sezona...
0

#33 User is online   Maxster 

• Zainteresovan
  • PipPip

Napisao 04 November 2012 - 15:34 PM

A za one koji posjeduju okokučne bunare (ili bilo kakav izvor vode) još bolja varianta pumpe : voda - voda. Uvjet je da ima protoka negde 3-4 kubična metara / sat ili da si napraviš bojler od 3000-5000 l i koristiš kao medij za grejanje tom pumpom. Tu so uštede još puno veče ali je dodatna investicija baš taj veči bojler, ako nema bunara

Voda - Voda
0

#34 User is offline   lalajko 

• Teoreticar ...
  • View gallery
  • Grupa: Administratori
  • Broj Postova: 15533
  • Učlanio se: 28-September 06
  • LokacijaLazarevac
  • Motor:BMW R 1100GS

Napisao 04 November 2012 - 18:05 PM

Da se vratimo na pelet.

Razgovarao sam sa tipom koji se bavi grejanjem. Neverovatno je dokle je ostisla cela ta tehnologija grejanja, glava coveka da zaboli :)

Komplikacija br.1

Cetvorokraki i trokraki ventili. Uz njihovu pomoc drzite povratni vod na minimum 50 stepeni. Time sprecavate kondenzaciju u kotlu. Rucno podesavanje donekle vrsi posao, prava stvar je elektromotorno upravljan mesni ventil koji uz pomoc kontaktnih termometara pravi pravu "mesavinu".

Komplikacija br.2

Ono sto je jako vazno, kako dodatno smanjiti potrosnju peleta! Treba ugraditi rezervoar toplote, ogroman bojler od recimo 1000 litara. Centrometal proizvodi odlicne bojlere tog tipa, sa termometrima na tri razlicite visine. U cemu je stos? Gorioniku na pelet treba 10-15 minuta da krene da radi punom snagom, u najekonomicnijem rezimu. Za to vreme, greje slabo a trosi puno. Ideja je da se gorionik ukljuci, potrebna toplota se salje u kucu, a viskom se greje voda u rezervoaru toplote, preko toplotnih izmenjivaca. Kasnije se za grejanje kuce koristi voda iz bojlera, opet preko izmenjivaca. Prava stvar je u taj bojler ugraditi i grejace na struju - jevtina tarifa je jos uvek najjevtiniji nacin grejanja. Na ovaj nacin, gorionik na pelet se ukluci jednom dnevno, ostatak dana, do uvece se grejemo na vodu iz bojlera. Nocu se opet akumulator dopuni toplotom dobijenom strujom.

Naravno, u celu pricu se mogu ukljuciti i solarne celije, koje bi preko dana dodatno grejale vodu u akumulatoru...

Komplikacija br.3

Termoglave na radijatorima dodatno smanjuju potrosnju. Termostat u ventilu vodi racuna o temperaturi u prostoriji. Kada se ona postigne, radijator se polako iskljucuje. Treba paziti da bar jedan radijator u kuci nema termoglavu, jer se inace moze dogoditi da se potpuno zaustavi protok vode kroz sistem, sto je kraj za pumpu. Drugi problem je sto taj jedan radijator kroz koji sad protice sva voda proizvodi jak sum koji se cuje u celoj kuci. Sve ovo se resava sa pumpama koje imaju detekciju pritiska - povecanjem pritiska, pumpa smanjuje broj obrtaja.

Komplikacija br.4

Dobar gorionik. Milion stvari treba da radi i da ima sva podesavanja. Prava stvar je da ima senzore te da se sam podesava prema peletu. Treba da zna da zaustavi pumpu kad treba - zasto bi vrteo vodu kad postigne zadatu temperaturu?

I jos mnogo, mnogo toga... :)

#35 User is online   stari roker 

• motoras
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1070
  • Učlanio se: 05-August 09
  • LokacijaPECINCI
  • Motor:BMW politra ; '73. zderac kilometara / TOMOS APN/ deva

Napisao 04 November 2012 - 18:16 PM

Mislim da je jeftinije da se odselimo u toplije krajeve...
Not for race,but run forever!
3

#36 User is offline   Biker Q 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1411
  • Učlanio se: 05-December 07
  • LokacijaParacin

Napisao 04 November 2012 - 18:17 PM

Ovo sa rezervoarom za toplu vodu sam i ja cuo ali kasno, vec sam napravio kotlarnicu, a mogao sam da ukopam neki rezervoar i da ga koristim sa postojecim kotlom. Ima smisla sa bilo kakvim sistemom grejanja sve dok postoji dvotarifna potrosnja struje. Takodje mi majstor nije ni pomenuo mesni ventil pa sam sada "Pera lozac" posto ne mogu da drzim kotao upaljen sve vreme jer kondezuje. Pelet je dobra stvar i cak cu pokusati da napravim masinu za pravljenje peleta posto sam (uz pomoc burazera masinca) vec osmislio masinu za brikete pa treba razmisliti i o masini za pelet. Takodje sam pitao ove http://www.ecopell.rs/ za moj kotao da li postoji gorionik itd.
...Cinidobronekajse,cinilosenadajse...
0

#37 User is offline   kepo 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • Broj Postova: 5894
  • Učlanio se: 05-November 07
  • LokacijaKosjeric
  • Motor:enduro

Napisao 06 August 2013 - 12:53 PM

Ako nekoga interesuje ovako nesto, izvolite sa pitanjima.

Posted Image
2

#38 User is offline   kepo 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • Broj Postova: 5894
  • Učlanio se: 05-November 07
  • LokacijaKosjeric
  • Motor:enduro

Napisao 06 August 2013 - 12:58 PM

A imam i ovu pec na prodaju. Uz nju mozete dobiti i inox dimnjak star dve sezone u pola cene.

http://www.kupujempr...ter_id=24877818
0

#39 User is offline   papacito 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • View gallery
  • Broj Postova: 973
  • Učlanio se: 22-January 10
  • LokacijaPecinci

Napisao 06 August 2013 - 16:34 PM

Pelet je preskupa stvar za grejanje!sve te proracune koje ste izneli mozete slobodno da povecate min.za 30%.prosecna kuca od 150-200 kvadrata trosi preko 11 tona peleta,stim sto svi uslovi moraju da se poklope.izolacija bravarija itd.pricam o grejanju gde je unutrasnja temperatura oko 23-25 stepeni.to je onda grejanje,a ne da sedim u kuci sa debelim carapama i debelom jaknom!
2

#40 User is offline   mile fazer 

• Drug član
  • Grupa: BJB Vitez
  • Broj Postova: 4595
  • Učlanio se: 26-December 09
  • LokacijaPula
  • Motor:žuto crni K 1200 s

Napisao 06 August 2013 - 17:30 PM

klasicne kalijeve peci nemaju dovoljan volumen za instalaciju spirala cijevi sa vodom da bi se zagrijavala veca kolicina vode najednom pa joj je efekat slab. prezidavanje peci i povecavanje volumena ložišta rješava taj problem.
0

• 5 strana +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Poslednja »

4 korisnik(a) čita ovu temu
0 members, 4 guests, 0 anonymous users