BJBikers Forum: Centralno grejanje na PELET? - BJBikers Forum

Jump to content

Sign In »
Novi Član? Registruj Se! Pomoć
  • 4 strana +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Poslednja »
  • Ova tema je zaključana

Centralno grejanje na PELET? na +40 razmišljanje za -20... Oceni temu: -----

#1 User is offline   Dentas 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Grupa: Members
  • Broj Postova: 207
  • Učlanio se: 26-April 08
  • LokacijaPancevo
  • Motor:Muscle Kawa ZRX 1200R Verdis Rex

Napisao 07 July 2012 - 13:20 PM

Ima li neko na forumu da je ugradio na svoj sistem grejanja, gorionik na pelet? Čitao sam svašta po raznim forumima na tu temu, ali bi mi dobro došla informacija iz prve ruke. Ja se grejem na čvrsto gorivo, pa bi pokušao da izbegnem cimanja oko svakodnevnog loženja tokom zime, a grejanje na pelet je potpuno automatizovano, sem periodičnog čišćenja prašine iz kotla i dopunjavanja rezervoara sa peletom otprilike na 2-3 dana.....znači prilično komforno grejanje. Ovo je sada aktuelna tema jer sam planirao da kupim drva, a ako bi prešao na pelet opet bi ga sad trebao nabaviti jer mu je cena pred grejnu sezonu veća, kao i drugim energentima. Tako da....ako neko ima neka se javi, jer mislim da bi mnogima značila informacija iz prve ruke.
U životu i u smrtu, nedaj nikom da te trtu!
2

#2 User is offline   Biker Q 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1410
  • Učlanio se: 05-December 07
  • LokacijaParacin

Napisao 07 July 2012 - 13:37 PM

Ovo i mene zanima, koliko znam postoji mogucnost ugradnje gorionika i na neke obicne kotlove ali to mislim da nije dobro resenje jer je za pravi ucinak potreban kotao na pelet, oni imaju neki sistem promaja sa ventilatorima i iskoriscenost je velika, bukvalo dobijes usisivac kojim usisavas pepeo, skoro sve sagori.
...Cinidobronekajse,cinilosenadajse...
0

#3 User is offline   lalajko 

• Teoreticar ...
  • View gallery
  • Grupa: Administratori
  • Broj Postova: 15500
  • Učlanio se: 28-September 06
  • LokacijaLazarevac
  • Motor:BMW R 1100GS

Napisao 07 July 2012 - 13:45 PM

http://www.elitemadz...janje-na-pelete

Ovde imas puno o tome. Posle svega sto sam procitao, za mene je najbolji izbor Thermoflux Pelling kotao na pelet od 25KW.

http://www.thermoflu...emid=74&lang=hr

Najveci stepen iskoriscenja, jednostavno odrzavanje i upotreba bez previse intervencija.

#4 User is offline   lalajko 

• Teoreticar ...
  • View gallery
  • LokacijaLazarevac

Napisao 07 July 2012 - 13:49 PM

BTW, cena peleti trenutno divlja pa se postavlja pitanje opravdanosti cele stvari. Cim nasi trgovci namirisu nekakvo interesovanje odmah se desavaju takve stvari. Trenutna cena je oko 150e + PDV + transport.

#5 User is offline   Ponoćni jahač 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1502
  • Učlanio se: 28-January 09
  • LokacijaSombor
  • Motor:Suzuki GSX 750 Inazuma

Napisao 07 July 2012 - 13:50 PM

Pricao mi jedan koji je gledao.
Coveka zanima licno iskustvo, a ne gde sta pise.
I ja o tome razmisljam, narocito otkad postoje subvencionisani dinarski krediti za napredne sisteme grejanja.
Lako je brzo voziti, teško je brzo stati.
1

#6 User is offline   lalajko 

• Teoreticar ...
  • View gallery
  • LokacijaLazarevac

Napisao 07 July 2012 - 14:01 PM

Jesi li ti uzeo taj kredit ili ti je neko pricao?

#7 User is offline   Dulence 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 236
  • Učlanio se: 08-January 10
  • LokacijaLazarevac
  • Motor:Zephyr 750

Napisao 07 July 2012 - 15:44 PM

Ugradio sam ja..pitaj sta te interesuje.Cale mi je majstor pa je kotao on napravio a gorionik kupio.Stvarcica je fenomenalna,jos sam dodao i tajmer koji je gasio nocu od 2 do 5 ujutru.U pet se ukljuci i dok ti ustanes u kuci toplo a ti papao ko beba.Odes jednom nedeljno da vidis da li ima peleta i to je to.Odlicno,pogotovo ako se uzme u obzir da smo lozili na ugalj,a to je svakih 2 sata u kotlarnicu,smrdis ko tvor,ujutru ustaj rano da nalozis...ma neuporedivo.
2

#8 User is offline   Djokic 

• Ol' dirty bastard
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1612
  • Učlanio se: 16-July 08
  • LokacijaZvezdan

Napisao 07 July 2012 - 16:06 PM

Na poslu imamo Viadrus kotao kome su prosle zime samo zamenili vrata i stavili druga na koja je zakacen gorionik(mada su i stara imala istu rupu).
Nisam bas siguran ali mislim da je potrosnja oko tone mesecno, na prostor oko 280mkv.

Mada rekao bi' da je pelet los(ne sagoreva potpuno).
Prave ga komsije u Boljevcu(Italijanska firma), neki Point, tako nesto.

Gorionik je Pelltech(neki), i desava se kad ostane bez peleta ili kad se ugasi pa treba opet da krene da se zapuni izlaz iz gorionika pepelom pa to dimi strasno(vraca dim kroz cev za pelet).Neki ljut i kiseo dim u p.m.

Inace kad radi lepo super je. :takoje:
0

#9 User is offline   Biker Q 

• Drug član
  • PipPipPip
  • LokacijaParacin

Napisao 07 July 2012 - 16:13 PM

Zato kazem da mora kotao predvidjen prvenstveno za pelet kako bi ucinak bio potpun. Ti kotlovi imaju posebne ventilatore i automatsko stelovanje optimalne promaje i optimalnog sagorevanja, pepeo posle nekoliko dana usisas rucnim usisivacem a pelet sipaj jednom nedeljno e to je posao.
Mada sigurno ce se nailaziti na razlicit kvalitet peleta...
0

#10 User is offline   Dulence 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 236
  • Učlanio se: 08-January 10
  • LokacijaLazarevac
  • Motor:Zephyr 750

Napisao 07 July 2012 - 16:22 PM

View PostDjokic, on 07 July 2012 - 16:06 PM, said:

Na poslu imamo Viadrus kotao kome su prosle zime samo zamenili vrata i stavili druga na koja je zakacen gorionik(mada su i stara imala istu rupu).
Nisam bas siguran ali mislim da je potrosnja oko tone mesecno, na prostor oko 280mkv.

Gorionik je Pelltech(neki), i desava se kad ostane bez peleta ili kad se ugasi pa treba opet da krene da se zapuni izlaz iz gorionika pepelom pa to dimi strasno(vraca dim kroz cev za pelet).Neki ljut i kiseo dim u p.m.

Ista stvar i kod mene..kad je pelet los,on se brzo hladi i formira nekakvu masu nalik kamenu koji ventilator ne oduva i zbog toga prestaje sa radom.Posle smo kupili bolji pelet i nije bilo problema,jednom nedeljno ga ocistimi i to je sve.
0

#11 User is offline   hoze 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Broj Postova: 531
  • Učlanio se: 03-March 08
  • LokacijaBg

Napisao 07 July 2012 - 16:23 PM

View PostBiker Q, on 07 July 2012 - 16:13 PM, said:

Zato kazem da mora kotao predvidjen prvenstveno za pelet kako bi ucinak bio potpun. Ti kotlovi imaju posebne ventilatore i automatsko stelovanje optimalne promaje i optimalnog sagorevanja, pepeo posle nekoliko dana usisas rucnim usisivacem a pelet sipaj jednom nedeljno e to je posao.
Mada sigurno ce se nailaziti na razlicit kvalitet peleta...

na koji ruchni usisivach mislish??? ja sam kupio neku napravu u uradi sam na koji se nakachi obichan usisivach i...to i nije bash neko reshenje jer je pepeo tako fin da prolazi do motora usisivacha...
0

#12 User is offline   Biker Q 

• Drug član
  • PipPipPip
  • LokacijaParacin

Napisao 07 July 2012 - 16:45 PM

Sto bi reko Ponocni jahac, cuo sam da uz neke kotlove dobijes taj rucni usisivac koji izgleda nesto slicno kao onaj kuhinjski za mrve...
0

#13 User is offline   Dentas 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • LokacijaPancevo

Napisao 07 July 2012 - 19:16 PM

View Postlalajko, on 07 July 2012 - 13:45 PM, said:

http://www.elitemadz...janje-na-pelete

Ovde imas puno o tome. Posle svega sto sam procitao, za mene je najbolji izbor Thermoflux Pelling kotao na pelet od 25KW.

http://www.thermoflu...emid=74&lang=hr

Najveci stepen iskoriscenja, jednostavno odrzavanje i upotreba bez previse intervencija.

Sve sam to pročitao, ali ja već imam kotao na čvrsto gorivo Radijator Kraljevo od 25 kw, ...tako da bi samo kupio gorionik na pelet, a nikako ne bi ostajao bez mogućnosti loženja na čvrsto gorivo, ovako iz bilo kog razloga recimo nema peleta, ili crko gorionik, ja mogu uz skidanje gorionika da nastavim sa loženjem drva ili uglja.

View Postlalajko, on 07 July 2012 - 13:49 PM, said:

BTW, cena peleti trenutno divlja pa se postavlja pitanje opravdanosti cele stvari. Cim nasi trgovci namirisu nekakvo interesovanje odmah se desavaju takve stvari. Trenutna cena je oko 150e + PDV + transport.

Pa zato bi i da sad pazarim pelet...jer kako se bude približavala sezona grejanja biće sve skuplji....

View PostDulence, on 07 July 2012 - 15:44 PM, said:

Ugradio sam ja..pitaj sta te interesuje.Cale mi je majstor pa je kotao on napravio a gorionik kupio.Stvarcica je fenomenalna,jos sam dodao i tajmer koji je gasio nocu od 2 do 5 ujutru.U pet se ukljuci i dok ti ustanes u kuci toplo a ti papao ko beba.Odes jednom nedeljno da vidis da li ima peleta i to je to.Odlicno,pogotovo ako se uzme u obzir da smo lozili na ugalj,a to je svakih 2 sata u kotlarnicu,smrdis ko tvor,ujutru ustaj rano da nalozis...ma neuporedivo.

E, to je prava stvar...pogotovo ako treba da si odsutan većinu dana, pa kad dođeš kući ono ledara...dok naložiš, dok zagreje,... došlo proleće...a, pogotovo što imam male klince koji ujutro porane, pa dok se pod ugreje dođe podne, ovako bi imao mogućnost održavanja niže temperature kada bi samo podno grejanje radilo, a samim tim se i kuća ne bi totalno ohladila...

Interesuje me koliko kvadrata greješ i kako ti je izolovana kuća, koliko ga potrošiš po sezoni, i naravno koji pelet ti se pokazao najboljim i gde ga nabavljaš....
0

#14 User is offline   Dentas 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • LokacijaPancevo

Napisao 07 July 2012 - 19:25 PM

View PostDulence, on 07 July 2012 - 16:22 PM, said:

Ista stvar i kod mene..kad je pelet los,on se brzo hladi i formira nekakvu masu nalik kamenu koji ventilator ne oduva i zbog toga prestaje sa radom.Posle smo kupili bolji pelet i nije bilo problema,jednom nedeljno ga ocistimi i to je sve.

Po vašoj priči, verovatno ste kupili agro-pelet koji je od biljnih ostataka sa malo drvne sirovine ili pelet od jelovine-smrče koji ima više katrana u sebi pa pravi pizdarije...kažu da je najbolji bukov pelet, i onda nema problema.

A, što se tiče usisivača probajte sa nekim koji kao filter koristi vodu, tako neće fina prašina prolaziti do motora.
0

#15 User is offline   Djokic 

• Ol' dirty bastard
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1612
  • Učlanio se: 16-July 08
  • LokacijaZvezdan

Napisao 07 July 2012 - 19:33 PM

Bas bi' rekao da je bukov pelet u pitanju, pogledacu kasnije pa javljam da se neko ne zezne da kupi nekoiko tona... :'(
0

#16 User is offline   Dentas 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • LokacijaPancevo

Napisao 07 July 2012 - 19:35 PM

View PostBiker Q, on 07 July 2012 - 13:37 PM, said:

Ovo i mene zanima, koliko znam postoji mogucnost ugradnje gorionika i na neke obicne kotlove ali to mislim da nije dobro resenje jer je za pravi ucinak potreban kotao na pelet, oni imaju neki sistem promaja sa ventilatorima i iskoriscenost je velika, bukvalo dobijes usisivac kojim usisavas pepeo, skoro sve sagori.

Sigurno da je bolja iskorišćenost sa namenskim kotlom na pelet, ali su oni skupi ko otrov (4000-6000 eura), ali i sa običnim kotlom je iskorišćenost kotla veća ako se loži pelet u odnosu na čvrsto gorivo, jer u samom gorioniku imaš ventilator koji pomaže u totalnom sagorevanju peleta, a i sam pelet u sebi ima manje vlage u odnosu na drva, tako da je i tu iskorišćenost veća.

Danas sam gledao prospekt Bosch kotlova na pelet i čvrsto gorivo i tehnički nisam video nikakvu razliku u konstrukciji samog kotla.
Najveći fazon je znači dobar pelet..i nema onda problema,.
0

#17 User is offline   hoze 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Broj Postova: 531
  • Učlanio se: 03-March 08
  • LokacijaBg

Napisao 07 July 2012 - 23:10 PM

View PostDentas, on 07 July 2012 - 19:25 PM, said:

View PostDulence, on 07 July 2012 - 16:22 PM, said:

Po vašoj priči, verovatno ste kupili agro-pelet koji je od biljnih ostataka sa malo drvne sirovine ili pelet od jelovine-smrče koji ima više katrana u sebi pa pravi pizdarije...kažu da je najbolji bukov pelet, i onda nema problema.

A, što se tiče usisivača probajte sa nekim koji kao filter koristi vodu, tako neće fina prašina prolaziti do motora.

upravo sam i koristio usisivach na VODU koji sam postavio na poseban "uredjaj" iz uradi sam koji ima svoj filter i opet prolazi prashina ...tako da me i dalje interesuje koji to ruchni usisivach koristite???? :stabre:
0

#18 User is offline   Ponoćni jahač 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1502
  • Učlanio se: 28-January 09
  • LokacijaSombor
  • Motor:Suzuki GSX 750 Inazuma

Napisao 07 July 2012 - 23:56 PM

View Postlalajko, on 07 July 2012 - 14:01 PM, said:

Jesi li ti uzeo taj kredit ili ti je neko pricao?

Bio sam u banci i raspitao se, a grejes li se ti na pelet ili ti je neko pricao?
Lako je brzo voziti, teško je brzo stati.
0

#19 User is offline   lalajko 

• Teoreticar ...
  • View gallery
  • LokacijaLazarevac

Napisao 08 July 2012 - 00:05 AM

Imam komsije koji se greju na pelet sa Thermoflux kotlom. Drugi ima sobnu pec na pelet a treci (malo dalje) Centrometalov kotao na pelet. Prilicno sam upoznat sa grejanjem na pelet.

*

Za one koji zele da dograde gorionik na postojeci kotao - kod nas se najbolje pokazao slovenacki Ecom gorionik. Njegova najveca prednost je sto je pogodan i za lozenje na ugalj. Fizicki je postavljen prilicno izvan kotla tako da ga vrelina zara ne moze ostetiti kao druge gorionike. Stvar ide jos dalje, Ecom gorionik prilikom rada na ugalj preuzima ulogu regulatora promaje.

#20 User is offline   Dentas 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • LokacijaPancevo

Napisao 08 July 2012 - 00:14 AM

View Postlalajko, on 08 July 2012 - 00:05 AM, said:

Imam komsije koji se greju na pelet sa Thermoflux kotlom. Drugi ima sobnu pec na pelet a treci (malo dalje) Centrometalov kotao na pelet. Prilicno sam upoznat sa grejanjem na pelet.

*

Za one koji zele da dograde gorionik na postojeci kotao - kod nas se najbolje pokazao slovenacki Ecom gorionik. Njegova najveca prednost je sto je pogodan i za lozenje na ugalj. Fizicki je postavljen prilicno izvan kotla tako da ga vrelina zara ne moze ostetiti kao druge gorionike. Stvar ide jos dalje, Ecom gorionik prilikom rada na ugalj preuzima ulogu regulatora promaje.

Gde se može naći, po kojoj ceni ima li neko zastupništvo i servis...
0

• 4 strana +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Poslednja »

2 korisnik(a) čita ovu temu
0 members, 2 guests, 0 anonymous users