Jump to content

Moto Zajednica

BMW Camheads: spisak servisnih radnji

Recommended Posts

  • Integrisan, 8141 postova

Da li neko ima/zna tačne servisne radnje za R1200GS, 2011. godište (redovne radnje na svakih 10k, 20k i 40k + godišnje)?

 

Ja imam korake za modele do 2008. godine, ali za ovaj noviji model nemam (a radnje za ovaj stariji ne slažu se sa onim šta ovlašćeni servis "tvrdi" za noviji model).

 

Hvala unapred, jer pomoć je više nego dobrodošla!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

A šta to ovlaščeni servis tvrdi, ako nije tajna?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8141 postova

Da se ulje u menjaču menja na 20K i da se svećice takodje menjaju na 20k + još nešto (nemam sada pored sebe njihov mail).

 

Imaš li kompletan spisak servisnih radnji?

 

Ako imaš - nemoj da te mrzi... :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8141 postova

Evo, da odgovorim na sopstveno pitanje (koristiće nekome):

 

Pronašao sam servisne radnje za moj model (R1200GS camhead, tj. 2010+). Prikačen je PDF uz poruku. Takođe, prikačio sam i listu potrebnog alata za redovan servis (za DIY entuzijaste ;)).

 

Da rezimiram i priču: ovlašćeni servis ZAISTA je bio u pravu. Svećice se za 2010+ menjaju na 20k, a ulje u menjaču na 40k, ali prvi put posle godinu dana max.

 

Jedino je cena preterana, taman takva da na mojoj kilometraži mogu od 1 godine uštede na servisiranju da kupim sav nedostajući alat, DVD sa uputstvima, RepROM originalni baš za moj motor i još da mi ostane 50% :lol:...

Service Schedule R1200gs camhead PDF.pdf

Tool Lists R1200 CamHead.doc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 575 postova
  • Lokacija: New York
  • Motocikl: 2018 BMW C650 Sport

a gde si našao taj PDF file, potražio bih i ja za moj motor jer me baš zanima.. :zbunjen::D

iskreno, očekivao sam ovakav rasplet, jer delta deluje veoma ozbiljno i opremljeno infrastrukturno, alatom, tehničkom dokumentacijom i software-om, i sa druge strane ne verujem da smeju da se igraju sa BMW standardima i rade nešto na "svoju ruku"..

 

a cene su im takođe po BMW standardu :fajt2::jee:

 

love hutrs :BMW2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Evo, da odgovorim na sopstveno pitanje (koristiće nekome):

 

Pronašao sam servisne radnje za moj model (R1200GS camhead, tj. 2010+). Prikačen je PDF uz poruku. Takođe, prikačio sam i listu potrebnog alata za redovan servis (za DIY entuzijaste ;)).

 

Da rezimiram i priču: ovlašćeni servis ZAISTA je bio u pravu. Svećice se za 2010+ menjaju na 20k, a ulje u menjaču na 40k, ali prvi put posle godinu dana max.

 

Jedino je cena preterana, taman takva da na mojoj kilometraži mogu od 1 godine uštede na servisiranju da kupim sav nedostajući alat, DVD sa uputstvima, RepROM originalni baš za moj motor i još da mi ostane 50% :lol:...

 

Druže, malo mi je čudno da se menja ulje u menjaču na 40.000 , a u "kardanu" na 20.000 , pošto se koristi isto ulje (SAF-0X)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sev, ako si van garancije mnogo toga možeš uraditi sam, bar ulja, filtere, svećice, pločice. Lično mislim da je ulje u menjaču možda mnogo 40 k al ako je u kardanu manje to je to, mada nije neki trošak. Ako se ne varam ti imaš pločice na ventilima i zazor sigurno biva postojaniji nego na mom gde je isto podešavanje na 10k, znači možda nepotrebno. Takođe smatram viškom svakih 10 sinhronizciju karburatora. Fabrika mora da obezbedi neki dotur priliva serviserima i za masu automobila su servisni intervali duplo češći kod nas nego napolju zbog čiste zarade. Takođe nemilosrdno menjaju delove bez obzira na istrošenost, diskove, amortizere prvenstveno. Ne odgovaram te od punog servisiranja al imaš više nego dovoljno znanja da predvidiš potrebštine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8141 postova

Đunta, propovedaš preobraćenom ;)... planiram da počnem da održavam motor sam.

 

Prvenstveno zato što volim, tj. to me odmara (a onda i sve ostalo).

 

Što se garancije tiče - samostalno održavanje, samo po sebi, ne utiče na garanciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Lično menjam ulje u motoru i uljni filter na 10.000 kilometara (vazdušni filter samo očistim i nauljim- K/N filter), takođe ide i provera te eventualno štelovanje ventila Na svakih 10.000 kilometara takođe proverim sinhronizaciju te gumene čepove ispod tela usisa zbog napuklosti. Ulje u menjaču i diferencialu menjam na 20.000 kilometara, svečice i remen na 40.000 kilometara. Ulje u kočnicama menjam svake dve godine. To je to ukratko. Naravno vizuelno prekontrolišem i kleme na akumulatoru,ležajeve kormana i ležajeve u točkovima, ručice kočnice i kvačila te svakih 20.000 kilometara skinem i prekontrolišem kontroler pumpe, da nije vlažan ispod. Sve u svemu tri sata laganog posla uz kafu i cigaru......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8141 postova

Po ovom PDF-u gorte, camhead (model 2010+) ide malo drugačije:

 

Ulje i filtar ulja - na 10k

Provera i (ako treba) štelovanje ventila na svakoj zameni ulja (10k)

Svećice na 20K

Ulje u menjaču na 40k (naravno, slažem se da je to nikakav trošak pa je ipak bolje na 20k)

Ulje u diferencialu na 20K

Ulje u kočnicama na 2 god, ali prvi put posle 1 god.

Sinhronizacija motora - na 10k

Filtar vazduha - svakih 20k

Remen - na 40k

 

Planiram da nabavim i GS-911, pa da servis bude odrađen kao kod ovlašćenih... ;)

 

EDIT: ono što sada ne umem da uradim je štelovanje ventila (naučiću) i za sinhronizaciju motora mi treba alat...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Ako će ti pomoći, ja sam na 30.000 km odradio redovan servis u Radulovicu zbog mog jaza (neznanja) prema zameni ulja u prednjim viljuškama. Sve sam pošteno platio koliko su tražili.

Epilog žestoko oštećen poklopac desnog štapa kao da su se deca igrala s francuskim ključem U fazonu jbg jako su u fabrici stegnuli pa mi nismo mogli drugačije... <_<

 

Estetski je skrnavo do bola...

Ovih dana poručujem novi poklopac štapa, jer mi ide na živce.

 

Ako si vičan i imaš alata a znaš šta radiš uradi to sam jer ovo je Srbistan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8141 postova

 

Estetski je skrnavo do bola...

Ovih dana poručujem novi poklopac štapa, jer mi ide na živce.

 

 

Čekaj, ne razumem - platio si servis i sada TI kupuješ poklopac?

 

Meni su na promeni guma (Radulović) ujeli gumicu na RDC ventilu, pa je guma morala da bude demontirana i ponovo montirana, a gumica promenjena.

 

NIje mi ni palo na pamet da ja platim bilo šta! Naprotiv, vrlo sam bio nezadovoljan što su mi ujeli 2h od vožnje...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Po ovom PDF-u gorte, camhead (model 2010+) ide malo drugačije:

 

Ulje i filtar ulja - na 10k

Provera i (ako treba) štelovanje ventila na svakoj zameni ulja (10k)

Svećice na 20K

Ulje u menjaču na 40k (naravno, slažem se da je to nikakav trošak pa je ipak bolje na 20k)

Ulje u diferencialu na 20K

Ulje u kočnicama na 2 god, ali prvi put posle 1 god.

Sinhronizacija motora - na 10k

Filtar vazduha - svakih 20k

Remen - na 40k

 

Planiram da nabavim i GS-911, pa da servis bude odrađen kao kod ovlašćenih... ;)

 

EDIT: ono što sada ne umem da uradim je štelovanje ventila (naučiću) i za sinhronizaciju motora mi treba alat...

 

Druže, ako smem nešto reči.....ovo sa uljem u menjaču je po mom mišljenju nebuloza. Isto kao i sa menjanjem ulja u diferencialu kod prvih serija gde je bilo rečeno da se ulje nikad ne menja jer je trajno podmazan. Posle dve godine ubrzo su to promenili na menjanje ulja na 20.000 kilometara. Lično bih na tvom mestu menjao ulje u menjaču na 20.000.

Preporučio bih ti da odmah ubaciš K/N filter i taj filter redovno čistiš na 10.000, jer je GS izuzetno osetljiv na prljav vazdušni filter. Na 20.000 kilometara bih menjao vazdušni filter samo ako bi živeo u dolomitima naprimer gde nema prašine. Prljav vazdušni filter češ jednostavno lako osetiti, jer ne prima odmah gas.

Ja sam moj motor prvi put sinhronizovao kod 70.000 kilometara i tada je bila diferencija jako mala. Na svakih 10.000 kilometara prikačim creva i samo proverim sinhronizaciju.Inače sinhronizaciju možeš raditi i bez GS911, samo moraš otklopiti stepper motore (leerlauf motori, samo jim skineš konektor) i radiš sinhronizaciju kod ugrijanog motora (pola skale na displeju) kod 2000,3000 i 4000 obrtaja (ovo zadnje 4000 obrtaja nije nužno, više radi provere).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Jbg....

 

Prave se blesavi, a ja sam tu nemoćan...

 

Mislim da su majstori obučeni za automobile al ne i za motocikle.

 

 

A kad sam cuo da je njihov rekord 60 motora za celu godinu nije ni čudo što njima to nije primarno.

 

A kad sam bio kod sestre u USA,Florida lokalni diler je imao promet 1500 motora za sezonu.... To ti sve govori o Srbiji kao tržištu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Ako će ti pomoći, ja sam na 30.000 km odradio redovan servis u Radulovicu zbog mog jaza (neznanja) prema zameni ulja u prednjim viljuškama. Sve sam pošteno platio koliko su tražili.

Epilog žestoko oštećen poklopac desnog štapa kao da su se deca igrala s francuskim ključem U fazonu jbg jako su u fabrici stegnuli pa mi nismo mogli drugačije... 1hmm.gif

 

Estetski je skrnavo do bola...

Ovih dana poručujem novi poklopac štapa, jer mi ide na živce.

 

Ako si vičan i imaš alata a znaš šta radiš uradi to sam jer ovo je Srbistan.

 

Žalostno......trebao si da jim odbiješ od cifre cenu novog poklopca sa rukama i resto platiš.....u suprotnom slikaš i šalješ slike generalnom zastupniku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 437 postova

Đunta, propovedaš preobraćenom ;)... planiram da počnem da održavam motor sam.

 

Prvenstveno zato što volim, tj. to me odmara (a onda i sve ostalo).

 

 

Planiram da nabavim i GS-911, pa da servis bude odrađen kao kod ovlašćenih... ;)

 

EDIT: ono što sada ne umem da uradim je štelovanje ventila (naučiću) i za sinhronizaciju motora mi treba alat...

 

Ovo su sjajne vesti. Već vidim sebe kako čučim negde pored motora dok ti čeprkaš. Dodaću ti i taj GS-911, da ga ne mastiš i da se ne umaraš, ma šta to bilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8141 postova

Ovo su sjajne vesti. Već vidim sebe kako čučim negde pored motora dok ti čeprkaš. Dodaću ti i taj GS-911, da ga ne mastiš i da se ne umaraš, ma šta to bilo.

 

Dosta je pisano o ovom dijagnostičkom alatu, i ovde i po Internetu, ali evo još jednom link:

 

http://www.hexcode.co.za/products/gs-911

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Đunta, propovedaš preobraćenom ;)... planiram da počnem da održavam motor sam.

 

Prvenstveno zato što volim, tj. to me odmara (a onda i sve ostalo).

 

Što se garancije tiče - samostalno održavanje, samo po sebi, ne utiče na garanciju.

 

Ako ti je motor u garantnom roku moraš u servis da ti overe izvršen servisni interval inače nema ništa od garancije u slučaju neke falinke a na satu piše xl kilometara. Ne znam kako je kod BMW motorcikala al gomila auto marki uslovljava i zamenu ulja u ovlašćenom servisu uz pečatiranje.

 

Ventile ćeš da naučiš, kad budeš hteo, otvorićemo moj motor pa ću ti pokazati ako hoćeš i dati da se vedžbaš pa posle kako budeš smatrao.

 

Ne znam kako je kod 1200, moj se sinhronizuje uz obično vagres crevo.

 

@BMW-daj kratak siže za 1200, odnosno šta se tu razlikuje od 1100/1150, čista znatiželja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

R1150/1100 napram R1200GS do 2010 godine

 

Razlika je u ulju koji se koristi u diferencialu i menjaču ( hypoidol 90 napram SAF-0X 75W90), te u količini ulja u diferencialu (kod R1150/1100 ulje se dolije do čepa i gotovo, a kod R1200GS je određena količina 1,8 dcl.Dolivanje više ulja u diferencial u stilu "od viška glava ne boli, ne može da škodi" itekako može da zaboli. Pri večuj količini ulja diferencial počne da "prokišnjava" sa vanjske strane kardana, a ako smo dolili puno više te uz to još forsirali motor može čak izbaciti semering. Taj kardan nema odušak). U menjaču je ista količina ulja kod oba (0,8 litara ako se ne varam)

Ventili se šteluju na potpuno isti način (usisni 0,15....izduvni 0,30, naravno hladna mašina ispod 20 stupnjeva), samo što je podešavanje "u vagu" malo drugačije. Kod R1150/1100 ventili se dovode u vagu pomoču gledanja oznake na zamajcu kroz rupicu na menjaču (popularnu "glory holle") ili kod nekih modela sa stavljanjem "specialnog alata (jebo jih specialni alat....običan komad šipke koja je na kraju sužena) kroz rupu na menjaču da se blokira zamajac u gornjoj tački. Kod R1200GS (do modela 2010) ventili se stavljaju na vagu sa gledanjem u strelicu na zupčaniku lanca pogona bregaste osovine sa desne strane motora (gledano kada sediš na motoru) koja mora da bude vodoravno usmerena na van (a sa druge strane je metalni štift, koji služi kao davač impulza za paljenje). Kod R1150/1100 menja se i benzinski filter u rezervoaru na 40.000 kilometara, dok R1200GS nema tog filtera.

Kod R1150/1100 se podešava pretpaljenje (paljenje) sa pomeranjen ploče ispod prednje remenice gde su locirani hall senzori (popularni pikapovi), kod R1200GS toga više nema, jer je sve to fiksno i sve to odrađuje kompjuter. Isto tako se kod R1150/1100 podešava TPS senzor sa vijcima i pomeranjem na adekvatne vrednosti, dok je kod R1200 taj TPS senzor čvrsto fiksiran i ne podešava se. Podešavanje leer laufa (i sa time pravilne mešavine) se kod R1150/1100 vrši putem mesingastog vijka na usisnom telu sa leve strane, dok kod R1200GS to radi kompjuter (Motronic). Sinhronizacija cilindara se kod oba motora obavlja pri ugrejanoj mašini (iznad 80 stepeni) na telima usisa, samo što se kod R1200GS moraju blokirati ili odklopiti "leerlauf" (ili stepper) motori. Kod oba modela motora se sinhronizacija vrši na sajli desnog tela usisa (gledajuči kada sediš na motoru). Resetovanje TPS senzora se kod R1150/1100 vrši davanjem kontakta, dva puta zavrtanjem ručica gasa do kraja i nazad na nulu i oduzimanjem kontakta( uvek je dobro to uraditi pre sinhronizacije cilindara), dok se kod R1200GS stepper motori resetuju svaki put kada se ugasi motor.

Menjanje kaiša alternatora je kod R1150/1100 jednostavnije, jer se otpuste dva šarafa na alternatoru i kaiš se menja. Kod R1200GS je alternator fiksno zašarafljen, tako da na servisu koriste "specialni alat" (opet naravno) koji sliči kao dve elipse i kaiš se natakne za čas. E balkanskom metodom (čitaj šrafciger i pajser) ide to puno teže dok ne prebaciš kaiš (obično ga prvo uvatim sa dolnje strane na remenicu, ubacim u šestu brzinu i onda mi kolega cima zadnji točak a ja ga "smeštam" (uz naravno popratnu muziku motorističkih psovki).

Još jedna razlika.....Kod R1150/1100 postoji sa leve donje strane airboxa (na zadnjem čošku airboxa) plastični čep, koji služi za ispuštanje ulja koje se nakupi u airboxu (tako da ako vam neko sveto ustvrdi da je motor redovno servisiran na ovlaštenom servisu, samo mu odvrnite taj čep ali pre podmetnite neku krpu i gledajte koliko ulja vam iscuri kroz taj otvor. Može biti i do dva decilitra.....odmah znate da vam se prodavaju "muda za bubrege"). Kod R1200GS toga čepa više nema.

Sve ostale radnje su kod oba modela iste.

 

Nadam se da nisam "udavio".....

 

PS.....e jebiga, tek sada sam video da je pisalo kratak sažetak......

Promenio član bmw
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja