Jump to content

Moto Zajednica

Napon punjenja reglera

Recommended Posts

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Svi fabrički daju oko 14.4V na preko 2500 1/min a hoće da idu i preko 15V sa uključivanjem svetala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Svi fabrički daju oko 14.4V na preko 2500 1/min a hoće da idu i preko 15V sa uključivanjem svetala.

 

Meni i na Passatu i na Bevrly-u padne napon kad upalim svetla ili neki drugi potrošač 0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Sa koliko na koliko padne?

 

Fabrički regleri su obično pravljeni sa minimalističkim zahtevima što se tiče snage i veličine a nema ni S od neke dobre stabilizacije napona. Napon na ispravnom akumulatoru na TA i sa fabričkim reglerom je na leru oko 13V (nedovoljno punjenje), na 3K obrtaja oko 14.4V bez svetala, sa svetlima 14.8V. Sa povećanjem broja obrtaja i opterećenja napon se šeta od 14.5V do 15.2V (prepunjavanje akumulatora)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Merio sam te napone na baš puno motora i veruj da ni na jednom nije isti :) Mnogo zavisi od stanja i kvaliteta akumulatora, prljavih klema, zarđalih konektora od alternatora prema regleru...

 

Uglavnom, ako ima preko 14V na 3000 obrtaja dobro je ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Minimalni napon potreban za "punjenjenje" akumulatora je 2.24V po ćeliji, odnosno 13,44V za akumulatr od 12V. Idealno bi bilo da napon punjenja ne prelazi 2,4 volta po ćeliji (odnosno 14,4V) jer nakon toga dolazi do elektrolize vode, do gasiranja elektrolita, zagrevanja i gubitka tečnosti.

Akumulator se smatra potpuno napunjenim kada je napon 2,7V po ćeliji (16,2V), ali se to postiže punjenjem veoma malim vrednostima struje (u završnoj fazi) i to se praktično ne može postići alternatorom nego posebnim punjačem.

Dakle 14-14.5V je uglavnom prava vrednost napona.

Rajko me preteko. Mnogo je brz. Zato on i jeste urednik. 1lol.gif

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Uglavnom, ako ima preko 14V na 3000 obrtaja dobro je ;)

 

Nemam obrtomer na Beverly-u pa ne mogu da procenim, šta ću kad je klot k'o bicikla 1neznam.gif

 

 

Desilo mi se jednom prilikom na prethodnom autu da aku odjednom crkne u vožnji i desi se sledeće...

Regler puni preko 15V i auto neće da radi na većem gasu. Čim je stavljen drugi akumulator auto radi normalno. U pitanju je bila Omega '91 2.0 god koju sam vozio pre 6-7 godina...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Tuner user_popup.png

Postavljeno Danas, 18:48 PM

 

snapback.pngArakis, on 28 February 2012 - 18:42 PM, said:

 

Uglavnom, ako ima preko 14V na 3000 obrtaja dobro je ;)

 

Nemam obrtomer na Beverly-u pa ne mogu da procenim, šta ću kad je klot k'o bicikla 1neznam.gif

 

 

Desilo mi se jednom prilikom na prethodnom autu da aku odjednom crkne u vožnji i desi se sledeće...

Regler puni preko 15V i auto neće da radi na većem gasu. Čim je stavljen drugi akumulator auto radi normalno. U pitanju je bila Omega '91 2.0 god koju sam vozio pre 6-7 godina...

Kako si ti opisao ovo da ti je akumulator "crko" u vožnji, meni deluje da je došlo do prekida na nekoj od veza između ćelija u akumulatoru (ili da je bila labava klema) pa akumulator praktično nije u funkciji i u tom slučaju napon na klemama baš ume da poraste (a i da "crkne" regler, ili drugi električni i elektronski sklopovi).

A ovog puta za Rajka 1nanana.gif.

Promenio član zika56
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

u tom slučaju napon na klemama baš ume da poraste (a i da "crkne" regler, ili drugi električni i elektronski sklopovi).

Električar mi je takođe rekao da je mogao da rikne regler ili neki drugi el. sklop i da sam im'o "super sreću" a akumulator je morao da se menja nije mu bilo spasa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Ajd sad da se i ja umešam... Kod mog Pasata je regler davao 13,7V i majstor za acc mi je tvrdio da nije ispravan, da mora da daje 14V i da neće da zameni acc u garanciji jer mi auto ne puni dobro. Kupim nov regler (Rudi Čajavec, kod njega u radnji), montiram ga, daje 13,5V. Acc ne drži struju kad temperatura padne ispod -2, -3. Koliko ja znam to nema nikakve veze sa punjenjem, već sa samim acc koji ne drži struju, tj fabrički je u maleru. Leti nisam imao nikakvih problema sa njim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Nažalost, tako je kod originala, nisu se baš previše potrudili :)

 

Joškini regleri malo drugačije rade, dostignu napon od 14.1V već na oko 1800 1/min i drže isti napon nevezano za sijalice i broj obrtaja ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Dobro je to, zavisi kakav je merni instrument, da li su čiste kleme akumulatora...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Da malo ozivimo. Joskin regler, otprilike je na 13,9 volti u svim obrtajima. OK ili bi trebalo preko 14?

To je sasvim zadovoljavajuce punjenje, mada akumulatori novije generacije ( gel ) traze neznatno visi napon, ali i ovo je ok. Najbitnije je da napon ne varira mnogo u zavisnosti od broja okretaja i ukljucenih potrosaca, a sama rec REGLER znaci podesivac. problem kod motocikala je u tome sto sve treba zadovoljiti u ogromnom diapazonu broja okretaja od 1000- 13000, a to nije jednostavno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Akumulator mi juce otkazao poslusnost iako je punjen skoro i vozi se svaki dan pa reko da nije problem u naponu punjenja ali izgleda da je ipak odradio svoje.

 

Hvala na odgovorima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

au al stara tema. čini mi se da je to ona gde je baneelektrik nešto govorio o hldanim reglerima, al kanda fale postovi. ako je to to, ne bi bilo loše da se podsetimo kako to radi, za nas sa plićim džepovima, a možemo da pomognemo sami sebi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

14.5-14.8v na mojoj cbr1000f... Na leru 14.2volte... Kazu "majstori" ovde u Kragujevcu da je ispustio dusu regler, klimnem glavom samo... Akumulatori, kiselinski mi traju po tri godine i tada ih menjam ne iz potrebe vec u sklopu redovnog odrzavanja...

Regler je Hondin originalni, kontakti u top stanju... Deceniju vec koliko je vozim struja punjenja ne pada ispod 14.2 volta. Da se "serviseri" pitaju odavno bi trebao biti zamenjen novim (citaj slabijim) koji ne uspeva da bateriju napuni u stani/kreni voznji...

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

14,4V na svim obrtajima ....od lera pa do kraja....

Honda CBF 600 SA od 13,2 na leru pa do 15,8V na 3200 obrtaja.....šta češ, japanezer....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

I mene zeza nesto misteriozono oko reglera na triumphu pa sam to resio kupovinom novog akumulatora. Mislim da je vec 3 ili cetvrti po redu. Ali nekako sam ga skroz malo vozio pa sad mi nije jasno jel stvarno do akumulatora ili je do reglera koji je fabricki jako slab. Bar tako kazu strucnjaci sa triumphovog foruma, gde svi rade modifikaciju za regler od FJR.

 

Ne znam da li bi poseta tom famoznom Joski bila dobra ideja? Gde se nalazi covek i koliko kosta ta modifikacija? Ima li neko kontakt?

 

Bas cu potraziti stari fajl od pre par godina kad sam se zezao oko reglera tj akumulatora i na kraju zakljucismo kako je ipak do akumulatora, medjutim i taj crce spontano i bespovratno. I tad resih slucaj sa novim akumulatorom gde je merenje pokazalo da je sve OK i da puni dovoljno ali eto..i posle toga je crkao akumulator.

 

Bilo je momenata kad je malo falilo da ga zapalim :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

20 jula 2010 mereno sa spontno crknutim akumulatorom:

 

Engine off, lights off: 10.6V

Engine off, light on: 8.5V and rapidly descending

Engine on, running idle: around 12V

Engine on, at 4k rpm: 11V and even less

 

10 dana kasnije a novim akumulatorom:

 

Engine off: 12.7V

Engine running idle: 13.7V

Engine running 4k rpm: 13.5V

 

Zakljucise braca Englezi kako je to OK za standardni regler. Ali ne lezi vraze, odovozah jos par x motor sa razmacima od po desetak dana i recimo taj cetvrti ili peti put kad sam krenuo da ga upalim..corak! Opet ista prica. Od tad skidam kleme sa akumulatora posle svake voznje i OK je.

 

Oterah motor za Srbiju i malo sam se okurazio i ne skidoh kleme par x i crce opet! Kupih nas nov akumulator i sad stoji u kuci i nadam se da je jos OK. Ali mi nije jasno sta uzrokuje da tako spontano akumulatori crkavaju. Mislim, nisam kupovao neke B klase vec sam svaki put kupio neki od 100 eura, jedino taj kod nas je bio nekih 60e i ne znam mu tacno poreklo niti kvalitet.

 

A ono na sta takodje sumnjam i sta cu kao medju prvim stavkama da uradim, je da skinem ono sranje od SPY alarma. Jako zanimljivo sranje, ima i motion sensor i micro shield oko motora, displej na daljinskom da vidis sta se desava oko motora itd itd itd..

 

Tako da ce u ponudi uskoro biti odlican univerzalni alarm sistem kao nov bezbroj mogucnoti, izmedju ostalog i daljinsko paljenje za sitne pare :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja