Jump to content

Moto Zajednica

problematika zvana motocikl ili kako to radi...

Recommended Posts

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

KOCNICE

 

Kocnice. Kada treba da se zaustavimo ili usporimo. Princip kocenja je jednostavan. Imamo dio koji se okrece i dio koji fiksno stoji. Kada se ovaj fiksni dio priljubi uz okretni nastupa trenje i time se onemugucava daljnje okretanje. Sada nam ostaje da kocnice podjelimo po konstrukciji.

 

Dobos

 

Imamo jedan cilindar i unutra dva polukruzna elementa koja imaju isti precnik kao unutrasnji precnik cilindra. U trenutku kocenja ti polukruzni elementi se stisnu uz unutrasnju stranu cilindra. Taj cilindar nazivamo dobos, a polukruzne elemente gurtne. Gurtne su dio koji se trosi prilikom kocenja.

 

Disk

 

Kao sto ime kaze imamo jedan disk. Oko jednog djela diska nalazi se element koji stiska disk. Taj element zovemo kljesta. Unutar kljesta se nalazi potrosni dio koji nazivamo pakne. Dakle, pakne ostvaruju fizicki kontakt sa diskom i vrse usporavanje.

 

 

Nakada na starim sistemima kada povucemo rucicu kocnice povlacimo sajlu koja djeluje na gurtne odnosno pakne. No, kako su motocikli sve brzi na taj nacin ne bi nikako ostvarili dovoljno sile na pakne/gurtne da stisnu disk/dobos sada je taj sistem hidraulicni. Djelovanjem na polugu kocnice stvara se pritisak u cilindru. Pod pritiskom ulje izlece iz cilindra kroz crijeva sistema i djeluje na pakne/gurtne. Cesto konstrukcija kocnica kod motocikla su dva odvojena hidraulicna sistema. Jednim djelujemo rukom i zaustavljamo prednji tocak, drugim djelujemo nogom i zaustavljamo zadnji tocak. Na pojedinim motociklima srecemo oznaku CBS, ona znaci da je hidraulicni sistem spojen i da djelovanjem na bilo koju kocnicu zapravo kocimo sa obe kocnice.

 

 

ABS

 

Prilikom kocenja kada pakne/gurtne stiskaju potreban je sto jaci stisak da bi zaustavljanje bilo efikasno. No koliki god da je stisak tocak mora da se okrece dok god se ne zaustavi motocikl. Ako se tocak zaustavi a motocikl je jos u pokretu to se zove blokiranje tocka. Blokiranje tocka dovodi do gubitka kontrole. Zato imamo sistem koji zovemo ABS (Anti Block System). Sastoji se od senzora koji mjeri brzinu motocikla i brzinu okretanja tocka. Ako te dvije vrijednosti dodju u disproporciju onda ABS pocinje da djeluje. Kako djeluje ABS? Tako sto na momenat otpusti kocnicu, pa je opet stisne, pa otpusti, pa je stisne... i tako nekoliko puta u sekundi. Na taj nacin je spreceno blokiranje tocka i uvjek imamo kontrolu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sada na ovo montiramo sjediste i mozemo da vozimo. Mozemo, ali ne mozemo da registrujemo. Da bi ucestvovali legalno u saobracaju i da bi se osjecali bezbedno moramo imati nesto sto zovemo

 

OBAVEZNA OPREMA NA MOTOCIKLU

 

Da bi bili sigurni u saobracaju, a tek onda da bi mogli da registrujemo (legalno posjedujemo) motocikl moramo na njega montirati odredjenu opremu.

 

RASVJETNA TJELA

 

Glavno svjetlo

 

Sluzi sa osvetljavanje puta. Pricip rada je jednostavan imamo jednu poluloptu cija je unutrasnjost sjajna. U centru te polulopte nalazi se izvor svjetlosti. Ta svjetlost se odbija od polulopte i rasporedjuje svjetlost ispred nas. Tu poluloptu nazivamo reflektor, a izvor svjetlosti sijalica. Kada sijalica baca svjetlost samo na gornju polovinu reflektora onda se svjetlost odbija prema dolje i to nazivamo oboreno svjetlo. Kada sijalica baca svjetlost po citavom reflektoru onada se svjetlost odbija pravo i imamo osvetljeno podrucije pravo ispred nas. Zato sto takva vrsta svjetlosti moze zaslijepti one koji nam dolaze u susret moramo imati upozorenje na instrument tabli da je upaljeno dugo svjetlo. Ta signalana lampica mora biti plave boje.

 

Poziciono svjetlo

 

Zakon je propisao da poziciono svjetlo sa prednje strane mora biti bijele boje, a sa zadnje crvene.

 

Ostala rasvjetna tjela

 

Zmigavci treba da su na takvoj poziciji da su uocljivi sa prednje i zadnje strane motocikla. Boja koju treba da odaju prilikom rada je zuta. Sa zadnje strane motocikla mora postojati katadiopter crvene boje. Posto na zadnjoj strani moramo imati nosac za registarsku tablicu moramo imati i osvetljene registarske tablice koje daje svjetlost bijele boje, a koje je tako izvedeno da kada se motocikl gleda sa zadnje strane ne vidi izvor svjetlosti. Kada smo montirali rasvjetna tjela moramo montirati i obavezne instuumente. Pa koji su to?

 

 

 

 

INSTRUMENTI

 

Osim obavezne plave lampice za dugo svjetlo medju obaveznu opremu spada i signalna lampica za neutral koja je zelene boje. Na taj nacin znamo da nam motocikl nije ubacen u brzinu. Takodje tu je i lampica koja signalizira da su zmigavci upaljeni koja je takodje zelene boje. Ostao je jos samo jedan obavezan istrument a to je Brzinomjer, obicno povezan sa prednjim tockom, najcesce sajlom koja se zateze sto se prednji tocak brze okrece i na taj nacin se kazaljka propinje po brojcaniku i pokazuje nam kojom brzinom idemo. Moze biti i preko senzora. U okviru brzinomjetra moramo da imamo i pokazivac ukupno prdjene kilometraze.

 

 

BLATOBRANI

 

Moraju biti takve konstrukcije da sprecavaju rasipanje prljavstinje, blata, vode sa puta i sl. Na vozilo iza motocikla ili po vozocu.

 

 

 

 

Sa ovim sklopismo motocikl koji mozemo da vozimo i koji mozemo registrovati. Ipak ne, moramo iz sve ove skalamerije izvuci podatke o karakteristikama motora. Za registrovanje nisu potrebne sve karakteristike motora. Ovdje i necu nabrojati sve, ali cu opet navesti vise nego sto je potrebno za registraciju. Dakle, tema je

 

OPSTE KARAKTERISTIKE MOTOCIKLA

 

Na pocetku sam rekao da se najvise raspravlja o pogonskom agregatu i onda sam poceo izlaganje. To sto sam napisao nije u potunosti tacno, ipak se najvise raspravlja o ovim brojkama koje su poznate kao opste karakteristike motocikla.

 

KARAKTERISTIKE MOTORA

 

Necemo odmah otici na snagu motora. Ne znam zasto to mnogi smatraju najvaznijom karakteristikom. Ipak, pored snage postoje mnoge druge karakteristike. Idemo redom. Ne onim redom koji se nalazi u tehnickim karakteristikama, vec nekim logicnim redom. Koje su karakteristike motora.

 

Hod klipa

 

Kao sto smo pomenuli na pocetki klip ide od DMT do GMT i natrag. Razmak izmedju DMT i GMT je hod klipa i oznacava se u milimetrima (mm)

 

Precnik klipa

 

Klip je obicno okruglog oblika. Svaki krig ima svoj precnik pa tako i klip. Takodje se izrazava u milimetrima (mm)

 

 

Zapremina

 

Ovaj podatak nam je vazan za registraciju. Kako dolazimo do njega? Preko ove dvije vrednosti gore. Precnik klipa ima svoj poluprecnik koji je duplo manjih dimenzija. Onda uzmemo formulu za povrsunu kruga gdje taj poluprecnik dizemo na kvadrat i mnozimo sa projem ,,pi''. Dobijeni rezultat potom pomnozimo sa hodom klipa. Dobili smo zapreminu jednog cilindra. Ako motor ima vise cilindara onda dobijeni rezultat pomnozimo sa brojem cilindara. Dobismo radnu zapreminu motora i izrazavamo je u cantimetrima kubnim (cm3)

 

Kompresioni odnos

 

Iznad GMT u cilindru postoji dodatni prostor gdje su smjesteni ventili svjecica. Taj dio je u glavi motora. On takodje ima neku svoju zapreminu. Kada je klip u DMT imamo jednu zapreminu (ova koju smo izracunali od DMT do GMT + ovaj dio cilindra u glavi motora) Kada klip dodje u GMT imamo drugu zapreminu (ostaje nam samo onaj dio cilindra u glavi motora) Odnos izmedju te dvije zapremine je kompresijski odnos. Promjenom glave motora mozemo da mjenjamo kompresijski odnos.

 

Kompresija

 

Kada klip ide iz DMT u GMT stvara pritisak. Taj pritisak oznacavamo u jedinicama bar ili PSI. Obicno nam je dat podatak kolika kompresija (pritisak) mora da bude. U slucaju da je vrijednost niza, motor je poceo da se ,,trosi''. Ako je vrijednost znatno niza onda govorimo o ,,potrosenom motoru''.

 

Obrtni moment

 

Kada se u cilindru desi eksplozija onda se smjesa pocne naglo siriti i djeluje na klip koji potiskuje ka DMT. Imamo neku silu koja djeluje na klip. Tu silu izrazavamo u Njutnmetrima (Nm).

 

Snaga

 

Kada silu pomnozimo sa brzinom dobijemo snagu. Sila je pokrenula klip, taj klip odredjenom brzinom ide ka DMT. Eto nam snaga. Snagu izrazavomu u kilovatima (KW) ili u konjskim snagama (KS) i to je jos jedan podatak koji upisujemo u saobracajnu dozvolu.Poslije toga se pokrene klipnjaca pa radilica.

 

Obrtaji

 

Radilica se okrece odredjenom brzinom. Kao standard uzeto je koliko puta radilica napravi pun krug u roku od jedne minute. Tako da nam je oznaka obrtaji u minuti (o/min.). Kao sto smo vidjeli snaga zavisi od brzine i sile pa je logicno sto imamo vece obrtaje da i snaga raste. Sta je sa silom? Ona ne zavisi od obrtaja. Zavisi od sagorevanja smjese, kompresiji i jos mnogo faktora. U svakom slucaju tamo gdje nam je sila najveca mozemo najvise da povucemo.

 

Redoslijed paljenja

 

Kod vise cilindricnih motora oznacava kojim redoslijedom ce se paliti cilindri, odnosno kojim se redoslijedom desavaju eksplozije u cilindrima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

E pa ovo je sada preraslo bilo kakav tekst i mislim da bi bilo lepo videti sve u formi nekog PDF priručnika. Koristi takvog priručnika su očigledne.

 

Ja bih kod lanca dodao i lančanike što zbog ne/jednake potrošenosti sa lancem što zbog mogućnosti promene prenosa njihovim izborom koje je moguće postići samo kod motorcikla.

 

No, kada bi se ovako gledalo opisima nikad kraja, uvek može i više i šire, baš je fora u odmerenosti...

 

Izvanredno zaista, sve pohvale i čestitke! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1249 postova
  • Lokacija: underlittleforest
  • Motocikl: nekakvo motokros sokocalo
;) vukane svaka ti dala ja imam pdf i lako ga je napravit al je odje sve na 100kb ograniceno i ne mogu ga okaciti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

ima jos da se pise, mislili ste da cete tek tako da me se otarasite  ;)

 

pa kada bude sve gotovo vidjecemo. Inace, pisem iz glave, kako mi stvari padaju na pamet i trudim se da pojednostavim sto je moguce vise bez onih definicija. Vidjecemo na sta ce da ispadne kada zavrsim tekst.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Odlican tekst!

Nego,pretvaramo hemijsku energiju u mehanicku,gde je toplinska kao nus proizvod cist gubitak..

I jos nesto,kod platinskog paljenja varnica se stvara onog momenta kada platinska dugmad prekinu dovod el energije

u primarni namotaj bobine,i traje 100-120 mikrosekunde,a ne koliko su dugo platine zatvorene.

Ovo je sasvim dobronamerna kritika,za ovaj stvarno iscrpan i odlican tekst.

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1100GS, BMW R1100RT, HONDA CBX 1000

Pojedini 2T motori imaju prozore na klipovima ili urezana udubljenja i to se kod njih smatraju tj.odigravaju ulogu ventila.Ne znam koliko je to tacno ali mi je to objasnjavao jedan majstor i tehnolog nas covek a dugo je radio u Aprili na poboljsanju i ekonomicnosti 2T motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1100GS, BMW R1100RT, HONDA CBX 1000

A postoje 2T motori blizanci gde se klipnjaca kaci na klipnjacu i klipovi istovremeno sabijaju kompresiju kao kod PUCHA SV i SVS 175

 

post-1890-12878991883619_thumb.jpg

post-1890-12878991883856_thumb.jpg

post-1890-12878991884037_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Bgd,Lion

Iako nov u celoj ovoj prici,mislim da je nacin predstavljanja motora(agregata i njemu pratecih elemenata) vrhunski. Izbegao si zamku da napravis previse inzenjerski i time mozda suvoparan tekst(kao tehnolog znam koliko to moze da bude suvoparno i dosadno ponekad).

Ovaj tekst je ozbiljan taman toliko da svako ko hoce da udje u srz ali ne i da nuzno zna sve jednacine, teoreme itd. to moze.

Iako drzi paznju preporucujem da se procita vise puta, vise kao manual..

Prica o samom agregatu je interesantna i zato sto nije ekskluzivna samo za motorcikle vec je sustinska(primenljiva i na motore automobila).

Odlican tekst i veliki trud, HVALA

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Ne znam kako ali tek sam sada naleteo na ovaj tekst,jako korisno i strucno opisano,svaka cast,pogotovo ako uzmemo podatak da je pisano iz glave.Uzivao sam u dosta tvojih odlicnih tekstova u zadnje vreme(extremni motori,ili tako nesto slicno),voleo bih da te upoznam prvom prilikom kada podjem za C.G. i castim pivom,ustvari mozda i vise piva!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

;) vukane svaka ti dala ja imam pdf i lako ga je napravit al je odje sve na 100kb ograniceno i ne mogu ga okaciti

 

Zanimalo bi me videti taj pdf. Sajt:

 

http://www.sendspace.com/

 

uz besplatnu registraciju omogucava upload vecih fajlova na odredjeno vreme (posle cega se automatski brisu).

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Ja bih rado ali je tekst veoooooooma opsiran da se odradi u cugu,ako ste voljni da sacekate nekoliko dana da natenane to prevedem ja bih vrlo rado to odradio posto sam sa Engleskim na ti,da dam i ja neki doprinos ovoj temi jer zahvaljujuci njoj ja od pre neki dan znam ponesto o motorima,a bio sam bas,ali bas laik!! :)

 

P.S. Ajajaj,pa ovo ima ovakve TRI ogromne strane,tek sad sam primetio!?Ja ovo ne mogu da prevedem nedelju dana sve,nemam toliko vremena,i za ovu jednu bih jedva odvojio par dana po par sati... ako hoce neko drugi neka pokusa,ili da prevedem samo ovu prvu stranu,mada u njoj uglavnom pise 80% stvari koje je Wulfy ovde vec napisao!?

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Ima malo vise od od tri  ;) na tom sajtu je objasnjeno sve, dvije strane su recimo posvecena samo kako se oznacavaju gume i felne.

Dosta detaljno objasnjeno, ali za prevod... To je posao, i to povelik.

 

Ovaj tekst nisam dovrsio, ako dozvolite ja bi i dalje nastavio da pisem ovako iz glave  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Slobodno nastavi,nego videli ljudi da te nema dugo vremena pa se utripovali da je to sve,aj nastavi dalje dok neko od nas ne prevede ono sa linka da dopunimo tvoj tekst i napravimo kao neki tutorial za brzo upoznavanje sa motorom!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Kragujevac

Ovo je ekstra,ko god ima nesto da napise samo napred svima bi dobro doslo.Ima li nesto oko otkrivanja kvarova najvise mislim na struju,ignjitor...

Znaci kako ustanoviti neki od kvarova,kada nema varnice kako naci provaeriti sta je neispravno?Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

 

 

 

Aspuh na 2t agregatu

 

Sjetimo se principa rada 2t motora. Kada se desi eksplozija klip se spusta i otvara izlazni kanal kroz koji izlaze produkti sagorevanja. Klip se spusta dalje i otvara usisni kanal gdje pod pritiskom ulazi smjesa koja gura ostatke sagorele smjese napolje. Da bi sledece sagorevanje bilo efikasno produkte upravo zavrsenog sagorevanja treba izbaciti van. Tu je vrlo vazan auspuh i zapravo je on najkomplikovaniji dio na motoru. Zasto? Pa on mora imati takve karakteristike da u njemu vlada manji pritisak neko sto je pritisak u cilindru i na taj nacin treba da pospjesi izbacivanje saogorele smjese iz cilindra. Kada klip opet zatvori izduvni kanal treba dalje u atmosveru izbaciti produkte sagorevanja. Opet auspuh treba da je takve konstrukcije da unutra bude sa sve produktima sagorevanja manji pritisak nego sto je atmosverski. I tako ti produkti izlaze napolje. Taj 2t motor je jednostavan, cak isuvise, ma, znao sam da mora negdje da iskomplikuje. Ako nije dobro proracunat oblik auspuha koji treba da zadovolji gore opisane uslove nece se produkti sagorevanja izbacivati u potpunosti iz cilindra pa ce motor slabije vuci, radice lose, tesko ce se paliti... zato se cesto zna reci da je auspuh sastavni dio 2t motora. Na ovo dodajte prigusivac i katalizator, uh, zakomplikovalo se. Jos jedan dokaz da ne moze biti bas sve jednostavno.

 

 

Sve je prilicno tacno, ali postoje 2t agregati koji proble konstukcije auspuha resavaju na malo drugaciji nacin, tzv blizanac stublinama. To je u osnovi motorcikl koji ima dva klipa, dve stub line, vezane klipnjace, i samo jedan kompresioni prostor i svecicu. Ocigledan je primer PUCH 250 SG iz 50 godina. Prednja stublina vrsi ulogu izduvnog ventila, a zadnja otvara usisni i prelivne kanale, tako da auspuh uopste nije bitan. Kao sto vidite uvek postoji neko ali, ako nekog zanima mogu da skeniram neke dijagrame da pojasnim princip rada ovod agregata. Takodje postoje jos neke varijacije 2t motora koje su takodje zanimljive, i sluze kao dokaz da 2t motor, nije dostoigao maksimum u svome razvoju, vec je nepravedno zapostavljen, posto zbog manjka delova i jednostavnosti za odrzavanje, ne omogucava dovoljnu zaradu industriji. O ekologiji necu da pricam do SAVU i DUNAV ne ociste od plasticnih flasa......ali i tu je prica puna lazi i neistina...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja