BJBikers Forum: Kako napraviti sopstveno pivo - BJBikers Forum

Jump to content

Sign In »
Novi Član? Registruj Se! Pomoć
  • 2 strana +
  • 1
  • 2
  • Ova tema je zaključana

Kako napraviti sopstveno pivo Pravljenje piva u kucnim uslovima uz beer kit Oceni temu: ***** 2 Glasovi

#1 User is offline   spider 

• U prolazu
  • Grupa: Members
  • Broj Postova: 98
  • Učlanio se: 08-August 08
  • LokacijaBeograd-Voždovac
  • Motor:Hyosung GT250 Comet

Napisao 13 November 2011 - 12:23 PM

S obzirom da čekam da moja tura od 15 litara dovoljno sazri da moze da se proba, hoću da podelim informacije o ovom malo poznatom "hobiju" sa ostatkom foruma . Cenim da ima mnogo bajkera kojima moze da bude zanimljivo da u kućnim uslovima za malo para i uz malo dobre volje iznenade društvo nepasterizovanim pivom :).

Elem, pre svega potreban Vam je beer kit. Jedan od proizvodjača je Belgijski Brewferm cije žitno pivo (Tarwebier) trenutno spremam:

http://brewferm.be/en/index.htm

Za sad nema da se kupi kod nas (bar meni nije poznato) a najbliže u Mađarskoj i Slovačkoj.

http://palinkafozo.s.../category/20499
http://www.svojepivo.sk

S obzirom da je mi je zet pivopija skoro je bio u Mađarskoj i doneo desetak konzervi. Koga zanima mogu da post-ujem i GPS koordinate prodavnice u Budimpešti.

Beer kit je konzerva od oko 2kg u kojoj se nalazi nešto slično medu.U paketu je uputstvo i kesica pivskog kvasca. Cela mudrost je da se sadržaj u odgovarajućoj posudi pomeša sa odgovarajućom količinom vode, šećera (oko 1kg) i pivskog kvasca a zatim ostavi 7-10 dana da fermentira. Nakon prve fermentacije se presipa u flaše (po potrebi se dodaje još šećera) i ostavlja da sazri oko 3-6 nedelja.

Za fermentaciju koristim 15-to litarski balon od automata za vodu ali je smor da se kasnije opere pa preporucujem posudu za fermentaciju (http://palinkafozo.s...z.hu/item/65564). Možete koristiti običnu vodu sa česme ali je proporučljivo neku izvorsku (tipa Rosa). Beli šećer je OK ali preporučujem dekstrozu ili maltozu. Idealna ambalaža za sazrevanje piva je staklo ali u principu može bilo koja plastična flaša. Zet je nabavio flaše Češkog piva Bernard sa onim čepom kao na teglama što je idealno za ovaj posao. Mogu da se iskoriste i flaše od običnog piva, samo nabavite onaj stari zatvarač za flaše i čepove (ispred prve prodavnice gde se skupljaju pijanci ;)).

Najgori deo je što mora da se čeka 3-6 nedelja u zavisnosti od tipa piva. Što se tiče brewferm-a preporuka je pils i žitno pivo, crna su im prilično gorka.

Da ne tupim dalje, ako nekog još nešto zanima, tu sam a u medjuvremenu živeli :cirka1: .

Naravno, posle piva nikako na motor/skuter!!!

Zakači fajl(ove)

9

#2 User is offline   acim 

• PipPipPipPip
  • View gallery
  • Broj Postova: 8626
  • Učlanio se: 03-June 07
  • LokacijaMinhen
  • Motor:Bez

Napisao 13 November 2011 - 12:33 PM

Svaka čast za temu, čekamo rezultate :moto3:
0

#3 User is offline   Zeljkamp 

• CS Komandant
  • PipPipPip
  • View gallery
  • Broj Postova: 4653
  • Učlanio se: 12-February 08
  • LokacijaBeograd
  • Motor:Cube AMS 100 Pro

Napisao 13 November 2011 - 12:38 PM

:cirka1:

P.S. Sada fali smajli sa pivom... :givemebeer:
0

#4 User is offline   mrvatreci 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Broj Postova: 948
  • Učlanio se: 04-February 09
  • LokacijaPetrovaradin
  • Motor:Hornet S

Napisao 13 November 2011 - 12:45 PM

Probao sam nefermentisano pivo Instituta za ratarstvo u NS. Odlicno. Imali su tocilicu da dodaju CO2 pri tocenju,ali je bila u kvaru. Pio sam ga cistog.
Pratim,jer pivo volim,a i probao bih sam da eksperimentisem.
E jbg!
0

#5 User is online   sergio 

• hoochie coochie man
  • PipPipPip
  • View gallery
  • Broj Postova: 2661
  • Učlanio se: 21-May 07
  • LokacijaBeeGee
  • Motor:Honda CB750K '81 Honda CBR1000F '99

Napisao 13 November 2011 - 20:19 PM

Znam neke ljude u jagodinskoj pivari, pa sam imao prilike da pijem iz cimente (ili cemente?). Uglavnom, to je kao neka kofa, izradjena od metala, red velicina 3-4 velika piva (0.5), nefiltrirano, bez konzervansa, tooootalno prirodno, zahvaceno direktno iz bunara :) ...
Mogu da kazem za sebe da sam pivopija i da ukusnije pivo nisam pio :)

Imam skenirane sve brojeve casopisa "Uradi sam", pa cu sa vama podeliti postupak pravljenja piva u kucnoj radinosti. Mozda nekom koristi ;) :)

:cirka1: :givemebeer: :givemebeer:

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image

:takoje: :givemebeer: :givemebeer: :givemebeer:
Posted Image
Posted Image
0

#6 User is offline   Krema 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 423
  • Učlanio se: 29-October 10
  • LokacijaNovi Bgd
  • Motor:Transalp 650

Napisao 13 November 2011 - 20:41 PM

Ajd kad sazori to pivo zovi da probam. :D
1

#7 User is online   Mrva 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Broj Postova: 669
  • Učlanio se: 19-July 08
  • LokacijaBeograd, Zvezdara
  • Motor:Afrika RD04, Romet Pony :)

Napisao 13 November 2011 - 22:25 PM

Ja sam pravio pre jedno 10-ak godina ali nije bilo ne znam sta, mislim da je problem u vodi (koristio cesmovacu.) A problem je i naci hmelj, bar ja ne znam da ima negde da se kupi.
0

#8 User is offline   spider 

• U prolazu

Napisao 14 November 2011 - 00:51 AM

View Postsergio, on 13 November 2011 - 20:19 PM, said:

Imam skenirane sve brojeve casopisa "Uradi sam", pa cu sa vama podeliti postupak pravljenja piva u kucnoj radinosti. Mozda nekom koristi

Onaj nindza na slici u crnom ko da pravi eksploziv ;). U principu sve opisano je tačno i na kraju kaže da je rezultat isti kao i da koristis pripremljenu smešu. Na onom sajtu u ima da se kupi sve potrebno ako neko hoće da kontroliše ceo postupak.

View PostKrema, on 13 November 2011 - 20:41 PM, said:

Ajd kad sazori to pivo zovi da probam. :D

Rado ako uspem da nesto spasem od ćaleta,zeta,tasta,komšija :D

View PostMrva, on 13 November 2011 - 22:25 PM, said:

Ja sam pravio pre jedno 10-ak godina ali nije bilo ne znam sta, mislim da je problem u vodi (koristio cesmovacu.) A problem je i naci hmelj, bar ja ne znam da ima negde da se kupi.

Ovde je sve već spremno dodaje se samo voda, šećer i kesica kvasca. Nije potreban hmelj niti jedan drugi dodatak. Eventualno ako neko hoće da poboljša ukus da koristi dobru vodu (stariji se sigurno sećaju pećkog piva kako je bilo zbog vode) i prostiji šećer tipa dekstroza. Beli šećer ne smeta jedino daje malkice kiseliji ukus pivu. Što se samog piva tiče meni je vrhunsko - kupovna su kao voda posle njega :aha:

Nestalo mi onih fensi flaša sa poklopcem pa sam koristio obične i zatvorio sa korišćenim čepovima (inače, ukrstio sam lava i jelena :oda2:)

Zakači fajl(ove)

0

#9 User is online   Mrva 

• Zainteresovan
  • PipPip

Napisao 14 November 2011 - 01:32 AM

Prevideo sam, ne znam kako, da si pravio od gotove smese, ja sam pravio od zitarica ali ako kazes da valja ce da probamo :takoje:
A gde pomenu Pecko, tuga sto ga nemamo vise.
0

#10 User is offline   PECA BMW 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 2184
  • Učlanio se: 06-December 09
  • LokacijaJAGODINA
  • Motor:Tomos 14M : BMW R 26 : BMW R 65

Napisao 14 November 2011 - 03:03 AM

@ Sergio

U jagodinskoj pivari se pivo u poslednje vreme jako popravilo i vidim da ljudi samo njega cepaju (ja ne pijem pa ne znam)
Inace je bolje od svih ostalih jer se radi po starom receptu "kuva se" jer nove tehnologije u pivari nema ... sve je staro koliko i pivara ...

(jedno vreme je bilo ocajno pivo .. hteli da prodaju pivaru pa gledali da joj ubiju cenu losim pivom ali se odustalo od prodaje pa vracaju kvalitet)

U bas me zanima ovo iz kucne radinosti ! samo napred svaka cast za ideju !
Ne cita se uputstvo da bi znao sta treba da radis, vec da vidis gde si se zajebo !
"Naša glavna svrha u životu je da pomognemo drugima. A ako nekome ne možeš pomoći, onda mu bar ne čini zlo"
SAMO 60% akcija Microsofta i smiricu se majke mi ........

Moja Restauracija R26
0

#11 User is offline   drumskalisica 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • Broj Postova: 6488
  • Učlanio se: 10-June 08
  • LokacijaNovi Sad, Srbija
  • Motor:Suzuki GS 400, MZ ETZ 150, Piaggio Zip, Tomos Targa, Jawa 90 Roadster , Honda XL 250 R

Napisao 14 November 2011 - 03:04 AM

Aparat za proizvodnju piva kod kuće

Posted Image

Aparat za proizvodnju piva kod kuće
Mala mašina koja može da stane u običan kućni frižider, omogućava vlasniku da na jednostavan način proizvede sveže pivo, željenog ukusa i jačine. Izborom pivske smese bira se vrsta piva. Proizvodni proces od 7 do 10 dana

Mini pivare, dovoljne da podmire potrebe većeg restorana, postojale su i postoje i na našim prostorima. Međutim, bar prema našim saznanjima, mala mašina za proizvodnju piva, koja može stati u običan kućni frižider, koja je i namenjena domaćinstvima, još nije „kročila“ na naše tle.

Ovakva mašina postoji već 20 godina. Konstruisao ju je Dr Michael Lewis sa Kalifornijskog univerziteta, tržište ju je brzo prihvatilo i danas se koristi u velikom broju zemalja u svetu gde uživa reputaciju najpopularnijeg uređaja za spravljanje piva kod kuće.

Gabariti mašine su skromni, može da stane u običan kućni frižider što je vrlo važno jer u procesu pravljenja piva mašina nekoliko dana treba da bude u frižideru.

Sam postupak pravljenja piva je vrlo jednostavan i odvija se u tri proste radnje: najpre se u hermetički zatvoreno bure mašine za proizvodnju piva sipa voda. Potom se u mašinu sipa izabrana prirodno pripremljena pivska smesa (mešavina), uključujući i kvasac, da bi se na kraju zatvorila mašina i sačekalo sedam do deset dana da iz nje poteče sveže pivo.
Po želji količina alkohola

Kažu, ne može se dobiti svežije, lepšeg mirisa i boljeg ukusa pivo od piva direktno sipanog iz bačve u kojoj je proizvedeno. A ova mala kućna mašina upravo to omogućava.

Za ceo ovaj postupak vrlo je bitna pivska smesa koja se sipa u mašinu, i pomešana s vodom, uz eventualno dozirano dodavanje ugljen dioksida, nakon 7 do 10 dana, daje kvalitetno sveže pivo. Pivska smesa je delo vrhunskih proizvođača piva. U njoj je sve što je neophodno da bi se, nakon svih procesa neizbežnih u proizvodnji piva, dobio vrhunski proizvod. Izborom smese, vlasnik mašine bira i kakvo pivo želi. Mašina mu omogućava i da sam odredi količinu alkohola u pivu. Želi li, može proizvesti lako svetlo pivo, jako pivo s većom količinom alkohola, tamno pivo… Mašina omogućava vlasniku i da dozira količinu ugljen dioksida u pivu, tj. njegovu gaziranost. Ako mu je po volji može da se zadovolji onim nivoom koji se prirodno stvara prilikom vrenja, a može i da ubrizga željenu količinu ugljen dioksida ukoliko voli takvo pivo.
Upola jeftinije nego u prodavnici

Mašina je pravi mali mađioničar. Omogućava vam da u sopstvenom domu sami proizvedete željeno i uvek sveže pivo. Pri tom, tako proizvedeno pivo upola je jeftinije od flaširanog u prodavnici.

Za rad ove male mašine bitno je još nekoliko podataka: Kako već rekosmo, proces proizvodnje piva u njoj traje od 7 do 10 dana. Prvih 3 do 5 dana mašina treba da je na sobnoj temperaturi, a onda se unosi u frižider. Ne iznosi li se potom iz frižidera svežinu piva može da čuva do tri meseca. Praksa je da se iz nje pivo sipa u krigle. No, ukoliko vlasnik želi pivo iz flaše mašina, uz dodavanje prateće opreme, može pivo i da flašira. Najzad, u jednom turnusu, može da proizvede 10 litara piva.

Ne sumnjamo da bi dosta naših ljudi poželelo da ima ovu mašinu u domu. A da li će se neki domaći distributer odvažiti da omogući njen plasman i kod nas, ostaje da se vidi. Mašinu, inače, proizvodi američka kompanija „The beer machine“ iz grada Reno u Nevadi, a njena cena na američkom tržištu je oko 100 dolara.
Dok curi - dobro je, znaci da ima ulja !
  Mazano ne skripi - kazu stari ljudi
Posted Image
0

#12 User is offline   guja011 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 2774
  • Učlanio se: 05-March 09
  • LokacijaBeograd

Napisao 14 November 2011 - 09:27 AM

ta makina ima i u švabiji/austriji kao i petnaestak smesa.
možbit da je na ebay-u skuplja malo al je bar lako naručivanje.
0

#13 User is offline   spider 

• U prolazu

Napisao 14 November 2011 - 11:51 AM

View Postdrumskalisica, on 14 November 2011 - 03:04 AM, said:

Za rad ove male mašine bitno je još nekoliko podataka: Kako već rekosmo, proces proizvodnje piva u njoj traje od 7 do 10 dana.

Ovo deluje ok ali nešto mi malo ovih 7-10 dana :zbunjen: . Meni toliko treba samo za prvo vrenje. E sad, što duže stoji bolje je. Ja čekam minimum 3 nedelje posle drugog vrenja a najbolje je 4-5 nedelje. Ako se rano pije oseća se na džibru.
0

#14 User is online   Mrva 

• Zainteresovan
  • PipPip

Napisao 14 November 2011 - 13:00 PM

Evo i mog recepta :D

Zakačen fajl  Proizvodnja piva u domaćinstvima.pdf (142.35K)
Broj preuzimanja: 74
0

#15 User is offline   čičak 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Broj Postova: 653
  • Učlanio se: 27-September 07
  • LokacijaNovi Sad

Napisao 14 November 2011 - 15:30 PM

Heh kakva tema :) I naravno,ovde videh poznate face proverene pivopije :) Aj živeli!
Riding a scooter is like eating steak and having sex at the same time. It's wonderful.
-Mikey Teutul/American Chopper

HELL WAS FULL SO I CAME BACK...
1

#16 User is offline   acim 

• PipPipPipPip
  • View gallery
  • Broj Postova: 8626
  • Učlanio se: 03-June 07
  • LokacijaMinhen
  • Motor:Bez

Napisao 14 November 2011 - 15:46 PM

Glavna stvar je da nakon što napravite pivo u domaćoj radinosti pozovete nekog iskusnog administratora (mislim, iskusnog u pijenju piva) da proveri kvalitet :moto3: A uz pivo, zna se, mora i nešto da se mezne :zvizduk:
0

#17 User is offline   mrvatreci 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Broj Postova: 948
  • Učlanio se: 04-February 09
  • LokacijaPetrovaradin
  • Motor:Hornet S

Napisao 14 November 2011 - 19:14 PM

Heh kakva tema :) I naravno,ovde videh poznate face proverene pivopije :) Aj živeli!
@ Cicak
Sta s' oc'kv'o? Uzdravlje! :haha1:
E jbg!
0

#18 User is offline   bukovski 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Broj Postova: 665
  • Učlanio se: 02-April 07
  • LokacijaVlasotince

Napisao 14 November 2011 - 19:35 PM

ooo jeee extra tema, ja probao po jednom receptu sa neta i nije bilo to to, negde sam ga zajebao. Mislim da je caka u dobroj vodi dakle obavezno Rosa...
FCI 5058 BAN`S ANGELS , (American Staffordshire Terrier kennel)
str. 1. Oktobar 3, Vlasotince 16210 Serbia
Dragan i Dimitrije Blagojevic
mob:+381631508981
E-mail:draganban@gmail.com
http://www.bansangels.com
0

#19 User is offline   mohikanac 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1827
  • Učlanio se: 03-April 09
  • LokacijaLazarevac
  • Motor:Yzf 750R 96 fajter,suzuki gsxr buljara litra i kusur :) i neko kinesko sokocalo

Napisao 14 November 2011 - 19:40 PM

Meni nije neka fora kupim sve gotovo i zbuckam sa vodom kraj,to mu dodje kao da kupim gotovo pivo u prodavnici...

Prava stvar je ako se pivo napravi potpuno u svojoj reziji,od hmelja,kvasca...
Jako znanimljiv video clip
:) http://youtu.be/Ez5MCOHNrEw
1

#20 User is online   Mrva 

• Zainteresovan
  • PipPip

Napisao 14 November 2011 - 19:45 PM

Pa eno ti moj recept pa udri :moto3:
Samo treba naci i dobre zitarice. Cuo sam da postoji Institut za hmelj, pretpostavljam pri Poljoprivrednom fakultetu, gde bi se mozda mogao nabaviti hmelj. Jecma ima po prodavnicama zdrave hrane ali je pitanje gde je i koliko stajao. A najveci problem je cekanje da vidis da li je uspelo i na sta lici.
0

• 2 strana +
  • 1
  • 2

1 korisnik(a) čita ovu temu
0 members, 1 guests, 0 anonymous users