Jump to content

Moto Zajednica

Ujed Pcele!

Recommended Posts

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Mene je pčela bocnula iznad lakta pri nekih 100 na sat :neznam: Majica sa kratkim rukavima, Deliblatska peščara...samo mi nije jasno kako je uspela da me pogodi pri toj brzini i koji su to refleksi da je u hiljaditom delu sekunde uspela da isuče žaoku i da me bocne, ostavljajući žaoku zabodenu u ruci :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Rajko, pčela u trenutku umiranja (od udarca) ima uslovni refleks da isturi žaoku, a eto, izgleda da i tada dobro pogađa. Uzgred, redovni ujedi pčela su dobri protiv reume, mada za one koji nisu alergični, naravno. Kako sam već napisao, moj matori je pčelar i jednom ga je ujelo stotinak pčela (ispala košnica iz kamiona, pa je on zatvarao i dizao nazad) i ništa mu nije bilo, ali je taj imunitet posledica redovnih ujeda.

 

Pak, ja sam alergičan, ali ne nosim ništa sa sobom, mada bi trebalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Mene je nesto od tih malih alamana (pretpostavljam osa) bocnulo na vožnji u podlakticu....mali ,blagi otok...ništa naročito, međutim nakon par sati ja došao kući, i kao da je tek tada krenula reakcija...otekla mi cela ruka.... išao u hitnu ...dali mi bocku for any case.... ne plašim se i ne bežim od pčela i osa ...a nisam siguran ...možda bi trebalo

Pretpostavljam da moja reakcija , nije alergijska :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Hornet CB900F

Mene , hvala bogu, do sada nisu napadali insekti sa zaokom na motociklu..Desavalo mi se da ulete kroz prazninu izmedju brade i kacige,i setaju po unutrasnjoj strani vizira!Zajebana situacija!Koncentrisati se na put sa iscekivanjem uboda u lice..To mi se desilo tri,cetri puta,i resavo sam to usporavanjem i otvaranjem vizira..insekti su nastavljali svojim putem.Inace nosim uvek potkapu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom

Jednom davno sam vozio u Košulji.

Uletela OSA u nedra, a ona može više puta da bocne, pa zamislite osećaj.

Hvala bogu nisam alergičan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Alergije su daleko češće na ujed pčele, nego na ujed ose, na svu sreću jer je osinji otrov jači. Alergije na pčelinji ujed najčešće potiču od polena koji se nalazi u njenom probavnom traktu, a završi kod nas u krvi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
  • Motocikl: VFR 750 RC36

Nedavno osa i to preko pantalona i to 2-3 puta 0staa2.gif ustvari nisam ni siguran sta je samo znam da sam u tom trenutku zamalo okinuo sa motora. Ujedala me gamad i ranije al da je tako bolno nikad 1neznam.gif.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: APRILIA SR50 DITECH

Prilikom jednog skuterisnja s ekipom za Obedsku baru, zagolicalo me je nesto ispod vrata. Mislio sam da je od kacige neki koncic, tako da nisam odmah stao. Medjutim, pocelo je sve jace da pecka. Oko vrata sam imao neku kapuljacu od duksa, koja mi je menjala sal, tako da se od nje i kacige nije video vrat. Vrag odneo salu, pocelo je da boli. Stanem i mahnem kolegi koji je odmah stao i prisao mi. Nisam mogao da se sredim, da li da skidam rukavicu ili kacigu. Dignem glavu zajedno sa kacigom i kolega kaze da je pcela. izvadio je tu zaoku, ali nije bila iglica, kao zaoka kod pcele. Bilo je nesto trouglasto i crno. Vec je pocelo da otice. Malo je bilo iritantno, ali ipak je voznja bila preca. Kad smo dosli u Baru, par santima oko uboda je nateklo, a crvena fleka je bila u precniku od 10tak santimetara. Nije bolelo. Probao sam malo da iscedim do krvi, ali bez napretka. Na tome se i zavrsilo, ali su mi je otok i crvena fleka trajali sigurno jos nedelju dana. Nisam spoznao ni sta me je ujelo (mada nisam alergican ma pcele, koje su me ko zna koliko puta bole), ali ovo jos nisam doziveo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Pirot, Srbija
  • Motocikl: Kawasaki ZZR 600

Meni je osa par puta usla u rukav od jakne (moja je greska sto sam vozio sa otvorenim rukavima), ali je "najbolje" bilo kada je usla ispod kacige i krenula da me ujeda ispod vrata. Posle prvog ujeda sam stao i poceo mahnito da se skidam pored puta 1lol.gif.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Samo jos nesto, Acimo verovatno moze da potvrdi. Pcela i kad ubode i ostavi svoju utrobu zajedno sa zaokom ta utroba i dalje pulsira tj. uspricava otrov. Zato ososbe koje su alergisne treba na neki nacin da izvade zaoku ali bez stiskanja utrobe. Oni koji nisu alergicni nema ni zasta da brinu dobili su samo jednu dozu leka :).

Neko je spomenuo da se tupom stranom noza ukloni zaoka. To ne nikako, upravo treba ostrom stranom, idealno bi bilo ziletom ili necim slicnim pokretom kao da se brijete. Od tupe strane noza bolji su cak i nokti ako su malo duzi. Zgodne su i ove plasticne kartice iz banke, bilo sta sto deluje tanko i ostro.

Inace napomena za alergiju, alergicnost moze da se stekne u toku zivota

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

E, ovo za karticu ti je dobra ideja. Poslednji put kada me je ujela pcela (odgovorna za onu fotku sa linka odozgo;) jedva sam izvukao žaoku noktima. Kartice se nisam setio;)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Mene je pčela bocnula iznad lakta pri nekih 100 na sat :neznam: Majica sa kratkim rukavima, Deliblatska peščara...samo mi nije jasno kako je uspela da me pogodi pri toj brzini i koji su to refleksi da je u hiljaditom delu sekunde uspela da isuče žaoku i da me bocne, ostavljajući žaoku zabodenu u ruci :lol:

 

Eeeee, 100 na sat 1lud.gif. Pa ta tvoja borbotna ne mere ni 60 ako nije nizbrdo 1nanana.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Evo da napisem i ja moje iskustvo sa ubodima i par saveta korisnih.

 

Meni je pre par godina uletela osa u majicu(kroz kragnu) pri brzini od 150km/h,dok sam prikocio izujedala me po ledjima na 8 mesta,stao skinuo majicu i isterao je.Nije bilo nikakve reakcije,malo peckalo taj dan i gotovo.

 

Letos otkrivao bazen u dvoristu i stanem na pcelu,a rukom zajedno sa pokrivacem pokupim osa :staa2: .Sednem izvadim pcelinu zaoku iz stopala i malo sam hladio da utne bol.Ruka me nije uopste bolela,nije nista bilo.Medjutim,posle pola sata,ruka je natekla toliko,do neprepoznatljivosti,a na nozi nije bilo vise nista.Sutradan malog necaka ujede za nogu i komsinica kaze da isece CRNI LUK i stavi kolut na mesto uboda.Drzao je luk pola sata,bukvalno ni tackica nije ostala.Posle 2 dana ponovo stanem na osa i primenim CRNI LUK,znaci pomaze EXTRA.

 

Prekljuce sam isao na pecanje na Drinu,a na tom mestu gde pecam ima veliki kamion sa kosnicama i par miliona pcela.Nikada do tada nisam imao problem snjima ni one samnom(moram tuda uvek da prodjem),ali taj dan,cim sam izasao iz auta i krenuo,napalo me je desetine pcela koje su mi se zakucavale u glavu i kosu kao blesave.Nevidjeno do sada,neznam zasto su popizdele uglavnom prosao sam sa 3 uboda u glavu,na svu srecu nije bilo strasno,glava mi bila ko TURBINA OD FAPA.Uglavnom najbitnije kad je pcela u pitanju da se zaoka odmah izvadi-iscedi jer u 90% slucajeva se zalomi u kozi. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda nx650

Ja sam proslog leta imao jedno slicno iskustvo dok sam se peo na Avalu sa ortakom. Kako smo usli u krivine osetio sam udarac po viziru od nekog insekta, ali kako imam kros kacigu sa maskom on se zaglavio izmedju i sve vreme se koprcao pokusavajuci da se izvadi. Kad smo se popeli ispostavilo se da me je overio vilin konjic i ortak ga je izvadio jer da sam ja skinuo masku verovatno bih ga prepolovio, mada i ovako je bio na izdisaju. Nisam dobio nikakav ujed (mada nisam siguran da oni ujedaju) ali nije bilo uopste prijatno voziti dok vam se neka nepoznata bubetina zaglavila kod glave, pokusava da izadje i sve vreme zuji krilima.

Ali u takvim situacijama je najvaznije ostati pribran, a ne zbog malo panike da se desi pad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW GS, Versys 1000, GSA, ZX-6R, Aprilija Caponord,Africa Twin, Super Tenera XTZ 750

Evo da napisem i ja moje iskustvo sa ubodima i par saveta korisnih.

 

Meni je pre par godina uletela osa u majicu(kroz kragnu) pri brzini od 150km/h,dok sam prikocio izujedala me po ledjima na 8 mesta,stao skinuo majicu i isterao je.Nije bilo nikakve reakcije,malo peckalo taj dan i gotovo.

 

Letos otkrivao bazen u dvoristu i stanem na pcelu,a rukom zajedno sa pokrivacem pokupim osa :staa2: .Sednem izvadim pcelinu zaoku iz stopala i malo sam hladio da utne bol.Ruka me nije uopste bolela,nije nista bilo.Medjutim,posle pola sata,ruka je natekla toliko,do neprepoznatljivosti,a na nozi nije bilo vise nista.Sutradan malog necaka ujede za nogu i komsinica kaze da isece CRNI LUK i stavi kolut na mesto uboda.Drzao je luk pola sata,bukvalno ni tackica nije ostala.Posle 2 dana ponovo stanem na osa i primenim CRNI LUK,znaci pomaze EXTRA.

 

Prekljuce sam isao na pecanje na Drinu,a na tom mestu gde pecam ima veliki kamion sa kosnicama i par miliona pcela.Nikada do tada nisam imao problem snjima ni one samnom(moram tuda uvek da prodjem),ali taj dan,cim sam izasao iz auta i krenuo,napalo me je desetine pcela koje su mi se zakucavale u glavu i kosu kao blesave.Nevidjeno do sada,neznam zasto su popizdele uglavnom prosao sam sa 3 uboda u glavu,na svu srecu nije bilo strasno,glava mi bila ko TURBINA OD FAPA.Uglavnom najbitnije kad je pcela u pitanju da se zaoka odmah izvadi-iscedi jer u 90% slucajeva se zalomi u kozi. :takoje:

Stari lek više puta testiran na meni i deci. Poznato je da je sok iz crnog luka dobar anestetik.

Znači, Glavica Crnog Luka (GCL)u kofer

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: KTM Lc4 640sm

Ne znam da li se vama desavalo ali meni je strsljen uleteo u kacigu i prosle i ove godine. Inace sam stalno drzao spusten vizir ali prosle god dok sam se vozao podigao sam vizir samo na sekundu i odmah ga zatvorio samo sto je strsljen uleteo u kacigu pre nego sto sam stigao da zatvorim tako da je ostao u kacigi u ujeo me pored oka. Sva sreca pa se nisam uspanicio vec sam polako stao i izvadio ga iz kacige. Prosle godine mi je i pcela uletela u rukav. A ove godine mi je strsljen uleteo u kacigu samo sto je sada uleteo dole ispod brade i opet me ujeo pored oka. Inace nisam alergican na ujede insekata tako da sam prosao samo sa otokom i svrabom koji je trajao par dana.

 

Tako da vam je moj savet ako vam uleti strsljen, pcela ili osa u kacigu, jaknu, majcu... nemojte da pokusavate da isterate tokom voznje, bolje pustite da vas izujeda pa polako stanite i oterajte. Malo ce da pecka i boli ali sigurno je bol manji od pada sa motora. :zdravo::moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Ne zanosite se sa načinom uklanjanja žaoke, ko je alergičan i tako će najebati.

Naravno.Ali ja sam mislio na ljude koji nisu alergicni,bolje da se izvadi zaoka nego kad ostane,pre prodje otok i svrab!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Nisi me razumeo, naravno da žaoku treba što pre izvaditi, ali bez pritiskanja. Pak, ko je alergičan imaće problem čak i ukoliko u minimalnom roku ukloni žaoku, jer je deo otrova sigurno već dospeo unutra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1168 postova
  • Lokacija: Caltavuturo
  • Motocikl: Air cooled flat six

Dosta pomogne led koji u ovom slucaju nisam stavio, ruka mi otekla do lakta, ujelo me par pcela za prst :zbunjen:

 

7hth7ph228duyjgdbw.jpg

 

Znači led i hladne obloge obavezno i bez češanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 792 postova
  • Lokacija: Svuda po malo
  • Motocikl: Lep

Evo copy/paste iz moje teme sta se meni desilo, jedino sto je meni uletela zolja, ne pcela :D

 

Ja znam da svi (vecina barem ) pazi na automobiliste, kamione, pesake, sami sebe, svega moramo da se cuvamo, ali skroz zaboravih na letace, u mom slucaju zolje! Tj. zolju!

 

Epilog vozim u majci i trenerci (i gornji deo trenerke) sto je retkost, jer sam skoro uvek u full opremi i bas sad mi ulete zolja ispod majce, kako me je udarila po grudima valjda je tako strujanje vazduha podiglo do kragne i ubacilo unutra. Sve u svemu ona leti ispod majce i cepa me, uspeo sam da se iskuliram posle pokusaja skidanja majce na motoru i da stanem i odigram jedan break-dance na sred ulice, striptiz break dance i prodjoh samo sa 5 uboda po stomaku...

Pretpostavljam da je bila zolja jer me je ubola vise puta (znam da pcele jednom i kraj im je) i sto je najgore kada sam podigao majcu sibnula je.

 

Cuvajte se i malih zutih, umeju da dekoncentrisu pogotovu ako neko vozi malo brze u tom trenutku.

 

ps Inace, tu sam napisao 5 uboda, medjutim posle 2 dana kada je pocelo da se povlaci, bilo je vise ujeda, nego su neki bili jedan do drugog. Ne smem ni da zamislim sta bi se desilo nekome ko je alergican.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja