Jump to content

Moto Zajednica

Vazdusni kompresor - samogradnja

Recommended Posts

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Svakome zatreba u radionici/garazi ovako nesto.Voleo bih da se ovde jave oni koji imaju ovakve kompresore da razmenimo misljenja i iskustva.

 

Koliko sam provalio izuzetno je vazno dobro podesiti prenos,nije poenta u sto jacem/brzem motoru.

Na slici sam ispisao podatke,do 8 bara puni za manje od 3 minuta(2:30).Mislim da treba/moze bolje jer ovi od 50L koji se prodaju po radnjama pune odprilike isto tako(jeste manja boca ali je i kompresor na njima manji i slabiji su motori).

 

zDYe1_img7121medium.jpg

 

Primetio sam da je kod svih remenica na kompresoru mnogo veca od one na motoru,kod mene je trenutno ona sa kojom sam ga i kupio.

Veca remenica na kompresoru znaci da se sporije okrece,ali opet izgleda da tako bolje/brze puni!

 

Da li je neophodno staviti nepovratni ventil izmedju kompresora i boce?

Nije problem ako ispusti preko noci,nego me zanima da li tada lakse puni?

 

Podmazivanje je posebna prica,jer za ovakve poduhvate se najcesce koriste kompresori od kamiona koji nemaju ono staklence za proveravanje nivoa ulja.Koliko sam razumeo oni se podmazuju "na bucku",dakle nema pumpe koja gura ulje.

Ipak primetio sam da iz posude bas duva i baca ulje(vidi se na slici crevo i flasica za prelevanje).

Mislio sam da to crevo skinem i blindiram rupu ali me brine da tu ipak ima nekog pritiska i da ne napravim havariju...

 

Citao sam o testiranju boce,ipak je najvaznije da naprava bude bezbedna!

Boca se puni vodom i koristi druk-pumpa,pa ako dodje do pucanja to bude samo malo izlivene vode.Ja ne znam nikog ko ima tu druk-pumpu,a hteo bi da isprobam bocu,pa mozda znate jos neki nacin za isprobavanje?

Na kupovnim kompresorima obicno pise "radni pritisak" i "probni pritisak".

Radni pritisak je onaj na kom se kompresor iskljuci.

Probni pritisak je obicno za trecinu veci od radnog.

Mada mislim da ako zakaze sklopka pre ce da pukne crevo nego boca.

 

E sad sklopka.... :lol:

 

Ja moju danas nastelovao iskljucuje na 8 a pali na 5bara.

 

Eto za pocetak...

Sad malo vi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Mani testiranje boce to te neko naložio, boce se testiraju u proizvodnji na 30-40 bara o kojima taj tvoj kompresor može samo da sanja a čak i da je istrulila u medjuvremenu samo će da ispusti vazduh. Jedino da se otanji po jednoj liniji u krug pa da otpadne zadno i ubije te za šta mislim ne postoji ni teoretska mogucanost a u praksi od svih onih miliona kamiona sa tim istim bocama starim ko zna koliko ja nisam čuo da je ikad i jedna eksplodirala i napravila štetu. Nepovratni ventil zajedno sa rasteretnim služi da olakša start, kod kompresora manje snage nije neophodan mada taj tvoj jednocilindraš sa monofaznim motorom koji je inače kilav na kretanju možda bude problema. Ako radi ne diraj ništa. Odušku ne smeš zapušiti a potreban je poseban sistem posuda da se ulje vraća u karter. Nego ne vidim kako je rešeno podmazivanje jer ta pumpa je predvidjena za rad sa centralnim sistemom pod pritiskom, ima gliko ležajeve to što se ne vidi koliko ulja ima najmanji je problem.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Pa radi,samo mislim da treba prenos da se uskladi bolje.Jel znas mozda na koliko treba da se vrti kompresor?

Ovako sad valjda je oko 1500 rpm.

 

Evo kako ide ulje,samo ne znam dal' ima neki smer posto nema pumpa da ga gura.

Crveno su 3 creva iz/u kompresor,a zuto je oduska.Odusku cu da izmestim na vislje mesto da ne preleva u flasu,odnosno kad stane kompresor da se opet taj "visak" slije dole u posudu.

Buni me to sto nema nigde oznaka do kog nivoa mu treba ulje.

 

404.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

E da,uz kompresor sam kupio i ovaj ventil.Jel to taj nepovratni,ili je ovo obican sigurnosni?

On se otvara na 9 bara.Trenutno je skinut,razmisljam dal' uopste i da ga vracam posto sam namestio sklopku.

Mada nije lose,ako sklopka ne ugasi na 8 bara on ce da otvori na 9. (DA,imam neki mali strah od ovoga <_< )

 

CpJ4o_img7122medium.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova

Djokicu svaka ti dala.

Taman sam nabavio glavu, 2 boce po 60 l (jedna od kompresora a druga za autogas), jos trazim elektromotor, pa da pocnem da klepam kompresor.Imam neki italijanski (pre pojave PRC kompresora) ali mali 24l boca i stalno cekam da se napuni.

Koja ti je ovo glava?

Izgleda kao moja ali ima dva tipa jedna sa klipom precnika 90 (moja) a druga sa klipom precnika 75mm.

Kada izmeris poklopac klipa kolliko ti je od usisa do izvoda vazduha. Ako je 150mm onda imam istu glavu kao ti i klip 90mm. Ako je oko 120mm onda je ta glava od 75mm.

Glava od 90mm ima cilindar zapremine 229cm3.

Po ovome sto si nacrtao glava radi mnogo sporo.

Na 1362 obrtaja. Ako ti trenutno zadovoljava potrebe - kolicina vazduha bolje je da radi sporije jer se manje zagreva i haba. Posto te glave vrte do 2800 obrtaja ja planiram da podesim moju da dobavlja sto vise vazduha i da radi na 2100 obrtaja.

Proveri ovde Izracunavanje dimenzija remenica i brzine

Sta radis sa kompresorom i da li zadovoljava tvoje potrebe, da li ti zafali vazduh?

Vidim da PETOLETKA stavlja motore od 1.5 kW pa sam mislio i ja da uzmem od 1.5. Malo li je 700W razlike? I ja bi monofazni jer imam problem sa trofaznom strujem na mestu gde bih koristio kompresor.

 

Sistem za ulje ti je prilicno komplikovan, ja nisam mislio da mu ista dodajem od instalacija za ulje.

Jel ovo neophodno kod ovog tipa glave kompresora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova

Jos sam hteo da pitam u vezi glave..evo uslikao sam.

M6M36_pp2b.jpg

 

Kad okrenem remenicu na ove dve rupice krene da duva i rasprsi ulje??

Glava je polegnuta pa kad je uspravim i okrenem remenicu dodje do toga, jel to normalno.

 

Sad vidim i gde si prikljucio odusak za ulje

 

LxeX2_dscf3509a.jpg

 

I ostala je cini mi se original remenica

 

 

 

MKi5r_pp1q.jpg

 

Jel to ista glava kao tvoja i da li to znaci da cu morati da se pobrinem za dovod ulja kao ti?

Ako je glava ista evo tehnickih podataka da imas.

 

T8g1v_prvapetoletkakompresor.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Joj pa ne znam ti ja sve to brate,kao sto rekoh ja sam hteo da razmenimo misljenja i iskustva(sto znaci da nemam pojma).Nadao sam se vecem odzivu,al' izgleda ovde svi imaju velike fabricke kompresore ili ove male sto se sad prodaju po hobi shopovima.

 

Enivej,mislim da je kod mene klip 8,5. Al' nisam bas siguran.Od Ponedeljka imam vise vremena pa cemo da razglabamo ovde... :takoje:

 

Odlicno ti je ovo za racunanje prenosa,trazio sam tako nesto ali bezuspesno.

Za ulje nisam uspeo da saznam kako treba da bude pravilno,ali cuo sam da je na kamionu kompresor povezan sa jos necim(motorom?) i da dele isto ulje.

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 434 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica / Nemacka
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F

Ja imam u Srbiju u garazii kompresor od frizidera :lol: Nije neki izum ali koristi svrsi :zvizduk:

Samo sam creva stavio na njega,zavario jednu cev i radi,imam ga vec odavno koristim ga uglavnom za naduvavanje guma :takoje:

Koliko bara ima pojma nemam :zbunjen:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Ja sam prvi kompresor pravio od delova sa buvljaka. Prva varijanta je bila od "Jugostroj"-ovog dvoklipnog kompresora za rashladne vitrine. To se ispostavilo jako malog kapaciteta (mada je posluzilo svrsi) tako da sam kasnije uzeo traktorski kompresor tipa "MBP" (za koji nikad niko nije cuo), precnik klipa 70mm, i iskoristio isti motor (3fazni 750W). Imam na motoru trostruku remenicu pa mnogu malo da stelujem prenos (brzinu) mada sam na kompresor stavio neku veliku kombajnsku precnika preko 20cm (na motoru je od 6 do 10cm) tako da je prenosni odnos vrlo visok pa se kompresor vrti na oko 500 obrtaja (a motor na 1400). Ovo zato sto mi je slab motor (750W). Ipak radi, mada imam i malu bocu od 15L od akumulatora pritiska koja kratko drzi pritisak pa zato kompresor stalno radi (nisam ni stavljao sklopku samo rucni prekidac). Ali kao sto rekoh - ipak radi a nikad ne duvam ispod 10 bar.

 

Nepovratni ventil pre boce - zaista treba. Ukoliko ga nema onda ce jedini oslonac biti nepovratni ventil u glavi kompresora kojem ipak treba pripomoci jer nije predvidjen za tu namenu pa em sto ce samom kompresoru biti teze da radi em ce kada stoji kroz njega polako curiti vazduh u cilindar i gurati klip dole (okretati remenicu) i opadati pritisak. Znaci obavezno ga stavi kad si vec napravio tako ozbiljnu masinu. Moze polovan da se nadje za nekih 600 din.

 

Pripremna grupa na izlazu iz boce - nadji negde polovnu. Ja sam moju platio 200din na buvljaku (profesionalna stara nemacka) i uz malo ciscenja, popravki i krpljenja stakla za ulje radi bez problema. Ona sluzi da odvoji kondenzovanu vodu iz vazduha, filtrira prasinu i po potrebi naulji vazduh (ako ga korisis za pokretanja nekog pneumatskog klipa ili alata).

 

"Iberlauf" (preliv kartera) u kompresoru - ni slicajno ga ne zapusavaj. Uvek malo vazduha curi pored karika i stvara pritisak u karteru. Osim toga i samo kretanje klipa gore-dole znatno menja zapreminu i stvara vakuum i pritisak naizmenicno. Zbog svega toga i postoji iberlauf. Stavi flasu vislje kao sto si i rekao.

 

Boca - rece neko da ne moze biti opasna. Bolje da nikad ne saznas. Boca te zapremine kada bi imala neku ostecenu/trulu oblast na sebi i doslo do prskanja zida boce, pri pritisku od 8 bar a i manjem, eksplodirala bi sa efektom rucne bombe! Zato se prilikom testiranja i koristi voda, jer je ona za razliku od vazduha nestisljiva i ne siri se kod oslobadjanja pritiska, pa prilikom eventualnog prskanja boce nece dovesti do eksplozije nego ce samo malo vode prsnuti napolje (za razliku od gasa koji bi digao u vazduh celu prostoriju!). Medjutim, kao sto je receno te boce jesu atestirane za dosta vece pritiske, pa ako nema nekih spolja uocljivih ostecenja, nema razloga za brigu.

 

Ulje - obicno mineralno motorno (15W-40) i menjati na svakih 20-ak sati rada. Nivo ulja, ako nema oznaka, spusti klip u donju mrtvu tacku i sipaj ulje do kraja. Visak ce izaci sam kroz iberlauf.

 

I zaboravih - obavezno namesti neki ventilator da hladi glavu kompresora. Ako ima mesta mozes staviti direktno na remenicu (po slici bi se reklo da ima). Ja nisam bio te srece pa sam morao da ugradim poseban elektricni ventilator. Ne vidim drugu stranu motora, ako nema svoj ventilator onda obavezno stavi i na njega. A stavi i termozastitu na motor ako je nema, u ovu svrhu ce lepo posluziti termostat od nekog bojlera podesen da iskljucuje na nekih 80-ak stepeni, sondu uglavis izmedju rebara motora sa gornje strane pa povezes termostat redno sa prekidacem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova

Nepovratni ventil i sklopka bi trebali da budu sa rasteretnom granom.

Ja nabavio bocu 50-60l malo ulubljena.

Sad sam se zamislio i razmisljam se da je nosim na testiranje.

 

Nego znaci ovaj tip glave mora da ima flasu sa uljem?

Dosta dugo farbam i koristim kompresor, jasno mi je kako funkcionisu principijelno, ali oko tipova glava se ne razumem.

Jel ima negde na internetu grafika ili sl. da ukapiram razliku?

Zasto jedna glava moze da se koristi bez spoljasnjeg ulja a drugoj treba?

Vidim da od Petoletkine dvoklipne glave prave kompresore i ne dodaju spoljne kontejnere sa uljem?!

Pominje se 'podmazivanje BUCKANJEM'- a oni nisu stavljali extra posudu sa uljem....

 

prva petoletka uradi sam kompresor

Svaka pomoc je dobrodosla.

 

Nego gde naci odgovarajuci filter vazduha za glavu, ne na izlazu kao pripremna grupa?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 134 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 200

..ovi kompresori koji su predvidjeni kao stacionarni imaju lopatice na donjem delu klipnjace kojima zahvataju i razbacuju ulje po zidovima cilindra,a imaju i rupe na velikoj pesnici za mazanje radilice...nepovratni ventil,a moze i "rislag" koji si pokazao obavezno staviti i zbog lakseg starta kad u boci ima pritiska i zbog konstantnog odliva vazduha kroz karike u kuciste...meni je bila strasna razlika kad sam stavio ventil,do tada se za radni dan bez koriscenja ukljucivao desetak puta a nakon ugradnje je gubitak nula...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

...

Sad sam se zamislio i razmisljam se da je nosim na testiranje.

...

Nego znaci ovaj tip glave mora da ima flasu sa uljem?

...

Nego gde naci odgovarajuci filter vazduha za glavu, ne na izlazu kao pripremna grupa?

 

Nemoj je nigde nositi i placati bez veze. Ako si je vec koristio na tom pritisku (10-ak bari) i nije nigde popustila onda je sve ok. Ako bas hoces da budes miran izvrni nep. ventil sa boce i sipaj vode u bocu skoro do vrha kroz otvor (okreni bocu uspravno da ne curi voda), vrati ventil sa dovodnim crevom i ukljuci kompresor na kratko (OPREZ: sada je zapremina jako mala jer je boca ispunjena vodom pa ce vrlo brzo - za sekund dva - naduvati velik pritisak!) naduvaj ga na nekih 20 bari (obrati paznju meri li manometar toliko da ga ne pokvaris jer verovatno ne meri, u tom slucaju ga skini i stavi neki veci ako imas a ako ne mozes iskoristiti manometar za merenje kompresije na motorima - moze i onaj sa konusnom gumom samo neko drugi treba da ga drzi pritisnutog u rupi) znaci naduvas na 20-ak bari i drzis par sekundi (mozes i duze ako imas uslova) i za to vreme proveris dali se negde na boci vidi da curi voda. Ako ne - sve je u redu. U najgorem slucaju, ako bi se boca raspala, sve sto bi dobio je mokra radionica (zato se kao sto rekoh i koristi voda a ne gas prilikom testiranja boce). Na isti ovaj nacin boce tesiraju i ovlascene firme samo mozda sa malo boljom opremom.

 

Sto se tice spoljasnje flase sa uljem, to uglavnom zavisi od vrste glave. Ako je predvidjena za podmazivanje buckanjem onda joj nece trebati spoljna boca. Ako je predvidjena za podmazivanje pod pritiskom onda ne samo da ce joj trebati spoljna boca nego i uljna pumpa, mada takvu glavu jos nikada nisam video. Uglavnom se sve podmazuju buckanjem i samo treba voditi racuna da podklipni prostor bude pun ulja (zato ja spustim klip dole da napravim najmanju zapreminu i onda je do vrha napunim uljem) a odusak sa vrha bloka mora imati (ako ne nista drugo onda kroz isti sraf kroz koji sipas ulje) da bi vazduh koji prodje pored karika imao gde da izadje kao i da bi se omogucilo nesmetano kretanje klipa. E sad, kroz taj odusak naravno zajedno sa vazduhom izlazi i ulje, pa se zato stavi flasa suplja na vrhu, podignuta na neku visinu i vezana crevom sa oduskom kako bi se visak ulja zadrzao u njoj i slio natrag u blok umesto da prska po radionici. Ovo naravno vazi za nasu samogradnju po principu "made in podrum" dok fabrike to ipak resavaju malo suptilnije.

 

Za ulazni filter ti ne mogu pomoci, ako imas stari mozes da ga raspertlujes i izvadis jezgro pa ga ocistis i ubacis neki ne preterano gust sundjer i vratis mrezu preko njega.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Gold Wing 1000

Postoji li kakav prihvatljiv nacin da se za ovakav kompresor koristi glava koja je predvidjena za centralno mazanje?

Sta podrazumevas pod tim?

Ako mislis na podmazivanje pod pritiskom onda nisam siguran da moze....mada ja do sada nikada nisam video glavu koja ima suplju radilicu i slicno (elemente koji zahtevaju podmazivanje pod pritiskom). Ja recimo koristim glavu od traktora koja jeste bila predvidjena za centralno podmazivanje (u smislu da se montirala na motor traktora pa je imala ulazni i izlazni otvor za ulje na bloku tako da motorno ulje cirkulise kroz blok) ali svi njeni elementi (ulezistenja na radilici i klip) se i dalje podmazuju buckanjem. Jednostavno sam zatvorio te rupe na bloku epoksi smolom i nalio ulje direktno u blok, pri cemu sam u rupu za kontrolu/dosipanje ulja (na gornjem delu bloka) ubacio crevo spojeno sa plasticnom flasom supljom (izbockanom) pri vrhu okacenom iznad kompresora, tako da blok ima odusak a ulje koje izadje zajedno sa vazduhom se zadrzi u flasi i slije nazad. Posto je doticna glava bila predvidjena za pogon preko zupcanika (koji se nalazio u prostoru sa uljem) a ja je preradjivao za remenicu onda ni prednji lezaj radilice nije bio zadihtovan (stavio sam sa gumenim zatvaracima ali ne pomazu mnogo sami za sebe) a nije bilo mesta za semering pa sam od creva za ves masinu napravio aksijalni zaptivac koji - radi posao. Znaci ako imas takav slucaj, mozes je doraditi uz malo maste i strpljenja. Medjutim, ako je zaista predvidjena za ulje pod pritiskom (suplja radilica sa kliznim lezajevima i prikljucak - dizna za ulje negde na bloku) onda nista od toga, osim da postavis neku spoljnu uljnu pumpu. Mada kazem ti, tako nesto nisam nikada video.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

E pa bas problem podmazivanja me je zausavio u gradnji kompresora. Naime nasao sam dvoklipni vodom hladjeni kompresor od Kraz-a ( Ruska kamioncina ) ali se podmazuje uljem pod pritiskom iz kamionske instalacije , suplja radilica aluminijumske klipnjace , buckanje ne bi radilo posao.Problem remenica sam resavao pravljenjem od panel-ploce ali ne za kompresor vec kombinirku ( cirkular ,abrihter.. ) sa usisivacem za prasinu od ventilatora wolksvagen-bube i radi odlicno i dan danas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Jos sam hteo da pitam u vezi glave..evo uslikao sam.

EVtZE_pp2b.jpg

 

Kad okrenem remenicu na ove dve rupice krene da duva i rasprsi ulje??

Glava je polegnuta pa kad je uspravim i okrenem remenicu dodje do toga, jel to normalno.

 

Sad vidim i gde si prikljucio odusak za ulje

 

r7j9M_dscf3509a.jpg

 

I ostala je cini mi se original remenica

 

 

 

zJRcc_pp1q.jpg

 

Jel to ista glava kao tvoja i da li to znaci da cu morati da se pobrinem za dovod ulja kao ti?

Ako je glava ista evo tehnickih podataka da imas.

 

clcxG_prvapetoletkakompresor.th.jpg

Te dve rupice kroz koje izbacuje ulje su inace sluzile da se u njih uglave nitne koje nose plocicu sa oznakom kompresora (pogledaj na mojim slikama), mada one ne bi trebalo da budu skroz busne do unutrasnjosti kompresora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Postoji li kakav prihvatljiv nacin da se za ovakav kompresor koristi glava koja je predvidjena za centralno mazanje?

Sta podrazumevas pod tim?

Ako mislis na podmazivanje pod pritiskom onda nisam siguran da moze....mada ja do sada nikada nisam video glavu koja ima suplju radilicu i slicno (elemente koji zahtevaju podmazivanje pod pritiskom). Ja recimo koristim glavu od traktora koja jeste bila predvidjena za centralno podmazivanje (u smislu da se montirala na motor traktora pa je imala ulazni i izlazni otvor za ulje na bloku tako da motorno ulje cirkulise kroz blok) ali svi njeni elementi (ulezistenja na radilici i klip) se i dalje podmazuju buckanjem. Jednostavno sam zatvorio te rupe na bloku epoksi smolom i nalio ulje direktno u blok, pri cemu sam u rupu za kontrolu/dosipanje ulja (na gornjem delu bloka) ubacio crevo spojeno sa plasticnom flasom supljom (izbockanom) pri vrhu okacenom iznad kompresora, tako da blok ima odusak a ulje koje izadje zajedno sa vazduhom se zadrzi u flasi i slije nazad. Posto je doticna glava bila predvidjena za pogon preko zupcanika (koji se nalazio u prostoru sa uljem) a ja je preradjivao za remenicu onda ni prednji lezaj radilice nije bio zadihtovan (stavio sam sa gumenim zatvaracima ali ne pomazu mnogo sami za sebe) a nije bilo mesta za semering pa sam od creva za ves masinu napravio aksijalni zaptivac koji - radi posao. Znaci ako imas takav slucaj, mozes je doraditi uz malo maste i strpljenja. Medjutim, ako je zaista predvidjena za ulje pod pritiskom (suplja radilica sa kliznim lezajevima i prikljucak - dizna za ulje negde na bloku) onda nista od toga, osim da postavis neku spoljnu uljnu pumpu. Mada kazem ti, tako nesto nisam nikada video.

Upravo takav je moj slucaj, verovao ili ne, suplja radilica, klizni lezaj na klipnjaci, na krajevima radilice, sa jedne strane klizni lezaj a na drugom kraju (do remenice) iglicasti odnosno lezaj sa rolnicama. Mada sam nasao dva coveka koji su bas od takvih glava pravili kompresore bez uljne pumpe i to radi vec duze vreme. Posto je i nisam mnogo platio, probacu (uz male prepravke)pa sta bude.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Prvo izvinjenje ljudima koji su davali savete i trazili slike,a ja kasnim sa slikama nedelju i vise dana... :(

 

Evo ovako sad izgleda,na odusak sam stavio ovo dugacko crevo i podigao visoko,ulje koje se vidi u flasi je izaslo prvi put kad sam ga upalio,sad su kapi u pitanju.

Izgleda smesno,ali na ovaj nacin ako i sipam vise ulja nego sto treba visak izadje u flasu a odusak ostaje otvoren.

 

hLGOz_img7620medium.jpg

 

Ovde se vidi sklopka koja nije bas odgovarajuca jer pali tek na 5 bara,al' gasi na 8 i za sad je ok.

 

7VIOb_img7618medium.th.jpg

 

Na glavi se vide 2 tanke cevcice za ulje(mada ima gore bolja slika) sa prednje strane.

Ovo za ulje me pitao Pijanista i jos neko...

Tu nisam mnogo cackao te 2 cevcice su bile kad sam ga uzeo.

 

TcqqR_img7627medium.jpg

 

Ovde se vidi deblja cev koja ulazi u posudu sa uljem.

 

vZWNS_img7621medium.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Hvala na novim slikama, pocinjem da shvatam nacin kako je neko resio problem podmazivanja. Samo jos ako nije problem slikaj kuda ide ova druga tanka bakarna cevcica sto ide kod remenice. hvala pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Da ne otvaram novu temu imam par pitanjaca za iskusnije u samoizgranji kompresora. Naime, imam neki einhelov kompresor od 50l kome je crko lamelarni ventil pa sada ne moće da napravi pritisak iznad 1,5bara, uz to počeo je da nabija pritisak i u glavi pa je i ono staklence za proveru nivoa ulja izletelo tako da je manje više kao takav neupotreljiv ALI sa dobrom osnovom za donaciju delova, ima sve što mi treba od dodatnih komponenti- bocu, rasteretni i nepovratni ventil, sklopku sa regulacijom protiska za paljenje i gašenje kompresora, manometre i naravno priključni alat, pištolje za farbanje, podmazivanje, pumpanje, bijaks i još trista drugih čuda

Pazario sam danas za par piva (uzeo od druga) jugostroj kompresorsku glavu sa oznakom 111000 post-4383-0-38265900-1384198842_thumb.jpg

Na oko deluje ok, nisam imao nešto puno vremena da je testiram, ali ono što mene zanima je sledeće-šta je šta ovde da li je jedan od holendera za usis a drugi izduvni,

Da li sam dobrto obeležio delove post-4383-0-67900100-1384199401_thumb.jpg (EDIT sad videh dok sam proveravao slike da je odozgo na glavi ispisano NP i VP pretpostavlajm da su to oznake za nizak pritisak i visoki pritisak-što dalje ukazuje da sam se zeznuo ovde u oznakama- crveno je izduv a plavo usis vazduha :neznam: )

koliko ulja staje u karter i da li je dovoljno da samo sipam ulje ili trebam da radim još neku prepravku (da li je podmazivanje na bucku ili ima neki drugi sistem). Na šta još trebam obratiti pažnju?

U prilogu sledi još slika.

Hvala unapred

post-4383-0-53513600-1384199390_thumb.jpg

post-4383-0-61557400-1384199393_thumb.jpg

post-4383-0-29474000-1384199396_thumb.jpg

post-4383-0-89331800-1384199398_thumb.jpg

post-4383-0-18617300-1384199432_thumb.jpg

post-4383-0-90371400-1384199434_thumb.jpg

post-4383-0-70044000-1384199437_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: pored ZR
  • Motocikl: cbr 500 f

Mislim da sam kod drugara video bas takav kompresor (glavu) na nekoj prepotopnoj rashladnoj vitrini i da je terala freon ili sta god vec kroz sistem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja