Jump to content

Moto Zajednica

Savet oko Hilzovanja cilindra za HONDU NSR 125

Recommended Posts

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: aprilia SR 50 LC Minarelli 95'

Pozdrav!

U pitanju je honda NSR 125 (1990 god.) Treba da radim hilzovanje cilindra za nju.

Jel znate ko radi dobro hilzovanje u Beogradu, i koje su cene hilzovanja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: aprilia SR 50 LC Minarelli 95'

Verovatno cu raditi hilzovanje kod Crnobrnje, posto ne znam ni za jedno drugo mesto u Beogradu.

E sad zanima me jel zna neko dali mora da se uradi ona mrezica po unutrasnjem zidu hilzne, mislim dali je pozeljno da se uradi ili je obavezno?

Drugari Bajkeri pomozite sa nekim savetom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1083 postova
  • Lokacija: BG-Avala
  • Motocikl: zx6r

preporucujem ti majstora kod hotela M u bulevaru JNA...pricali su mi ljudi da nisu bili bas zadovoljni uslugama Crnobrnje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: aprilia SR 50 LC Minarelli 95'

Koji si klip uzeo?

Uzeo sam Meteor klip.

post-4579-0-52239500-1307007163_thumb.jpg

 

 

preporucujem ti majstora kod hotela M u bulevaru JNA...pricali su mi ljudi da nisu bili bas zadovoljni uslugama Crnobrnje!

Jel imas broj telefona od tog majstora?

 

NSR nema NIKASIL??? :stabre:

Ja mislim da ima nikasil.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: aprilia SR 50 LC Minarelli 95'

Ako ima NIKASIL onda ti ne vredi busenje hilzne !

Meni je moj majstor rekao da ne moze cilindar da se busi jer je od alu. Ali da zato moze da se ubaci hilzna u cilindar. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: aprilia SR 50 LC Minarelli 95'

Koliko sam razumeo on hoće da ubaci čeličnu hilznu.

Da, hocu da ubacim hiznu, e sad ne znam od kog je materijala hilzna. Neki kazu da su hilzne od gusa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Gus je dobar što se tiče habanja ali pitanje je kakvog materijala imaju i šta im je zgodno. Šta je da je služiće bar koliko i original, uopšte mi nije jasno koja je prednost nikasila osim malo uštede na težini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova

nikasil je mnogo izdrzljiviji od GUS cilindara, samo ako je dobro nastelovana smesa... ako jednom zalepi, mora da se kupuje novi cilindar, ili se radi hilzna... dok, kada GUS zalepi, uradi se specijala i teraj dalje... ali opet kazem, ALU cilindri sa nikasilom su bolje resenje...

nece nikasil otici zbog goriva, vec lose postelovanog karburatora, i loseg 2-t ulja...

i najveca predost nikasila je ta sto se on koristi na ALU cilindrima, tako da je tu postignuto bolje hladjenje... sto znaci da se moze izvuci veca snaga iz cilindra, a da ne dodje do pregrevanja... ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 378 postova
  • Lokacija: Beograd-Jajinci

Ja sam radio hilzne kod crnobrnje na alu cilindar. Do duse kod mene je vec ranije bila hilzna koja je propala pa je izbijena i stavljena druga. Uradice to Crnobrnja kako treba, u to budi siguran, samo ti karike nebi preporucio da pravis.

A da se vratim na ovo oko nikasila i gusa u alu cilidru, Rec je tu malo vise o odvodjenju toplote kad je vazdusara u pitanju i problem je da gusana hilzna "dise" zajedno sa aluminijumom jer nisu iste karakteristike ta dva materijala na toplotu. Zato je bitno da zid hilzne bude tanak, negde do 2mm i nema zime, ima da fercera do super, i posle primeni razradu kako dolikuje a ona sledi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 378 postova
  • Lokacija: Beograd-Jajinci

Kako razraditi nov cilindar i klip

 

Kada kupite novu termo grupu, odnosno kit cilindar i klip, neophodno je prvo razraditi ih. Šta to ustvari znači, klip se u cilindru kreće pravolinijski i svojim klipnim prstenovima zaptiva o unutrašnje zidova cilindra. Pošto su cilindar, klip i karike od različitih materijala , u prvom periodu dolazi do preteranog zagrevanja, i pojačanog trošenja nekih delova klipnih prstenova i cilindra, koji nisu 100% istoga radijusa.

 

Da bi se razrada lakše sprovela , gus ili gvozdeni cilindri imaju takozvano honovanje po unutrašnjim zidovima, i ono služi da se gorivo i ulje bolje zadržava u tim šarama i tako hladi klipne prstenove i bolje podmaziva.

Kod Aluminijumskih cilindara su uglavnom unutrašnjosti cilindra presvučeni nikasil košuljicom, koji je mnogo tvrđi materijal i od gvožđa, pa je na njemu honovanje manje vidljivo. Kratko rečeno razrada traje dok se to honovanje odnosno te linije ne istroše , tada grubo možemo reći da je cilindar upasovan sa klipom i karikama i da može da nam pruži najveće performanse bez bojaznosti da će zablokirati odnosno zaribati.

 

U svim slučajevima čak i kada je motor razrađen moramo obratiti pažnju da se motor prethodno zagreje do približno radne temperature. Štetno po svaku termogrupu je dati pun gas u hladnom stadijumu. Kod razrade je izričito neophodno prvobitno pripremiti- zagrejati motor, za 2T koristiti kvalitetno ulje sa pojačanom dozom mešanja. Ovde ko ima uljnu pumpu treba da doda neki procenat ulja u gorivo.. Od modela se one donekle razlikuju, mada su uglavnom podešene za mešanje 1:50 ili 1-litra ulja na 50-litara goriva, a to je 2%, i to mešanje zadovoljava polusintetičko ili full sintetičko ulje za normalni vid vožnje. Mineralna ulja tipa dvotaktol i optima, su za mešanje 4% ili 1:25 i na njih moramo paziti jer uljna pumpa neće dovoljno dozirati. U svakom obliku razrade ulje treba povećati za bar 50% do 100%, dakle 3-4% polusintetičkog ili full sintetičkog nije na odmet, odnosno koliko pumpa zameša i još 2% u gorivo. Izuzev dvotkaktol koji mora ići na pumpu plus 4-6%.

 

Ove metode razrade sam ja preuzeo sa slovenačkih foruma, i moram priznati da su bolje od mojih koje sam ranije primenjivao. Odnose se na obe vrste cilindara i razlikuju se po dužini razrade. Gus cilindar je robustniji i potrebno je više da bi se razradio, kod ALU Nikasil kombinacije je izrada mnogo finija i potrebno je manje kilometara za razradu.

 

OPŠTE PREPORUKE

 

1. Voziti sa malo većom diznom odnosno namestiti bogatiju smešu

2. Pre svake vožnje zagrevati bar 10 min na leru

 

Razrada ALU Nikasil termogrupe 200km

 

1. Po ugradnji cilindra pustiti 40min da radi na leru, temperaturno kontrlisati, ko nema termometar ili ko vozi AC motore, može i dva puta po 20min sa pauzom od barem 20min

 

2. Do 100 pređenih kilometara metoda je 20min grejati, malo turiurati do 1/4 gasa ili do maks 2500 rpm-a, 20min se voziti, 10min stati ugasiti motora za hlađenje, 20min se ponovo voziti, 10min stati ... itd... Pošto je ovo ipak deo gde se najviše greši pojasniću malo više..

 

-- Vožnja ne sme da pređe pola gasa ili 5000 rpm-a..

-- Ovo ne znači konstantno 5000 rpm držati, variranje po gasu je neophodno i poželjno, samo obratiti pažnju na gornji limit sad nije to precizno oko 5000 hiljadarki ili na uvce do pola gasa za gradsku vožnjicu..

-- Ovde se podrazumeva start bez naglih navrtanja gasa, neko će reći "šta nije prebacio srednji gas", svaki nagli gas je isto štetan, dakle laganica

-- Ko ima lakše rolnice i nategnuto kvačilo neka vrati na serijsko i neka vrati najteže rolnice, serijske verovatno odgovaraju.

 

3. Od 100-150km pređenih možete voziti bez pauze za hlađenje koliko hoćete maks pola gasa..

 

4. Od 150-200km možete voziti do pola gasa i povremeno dati pun gas na par sekundi..

 

5. Od 200km se motor smatra razrađenim

 

 

 

Razrada GUS termogrupe 400km

 

1. Po ugradnji cilindra pustiti 40min da radi na leru, temperaturno kontrlisati, ko nema termometar ili ko vozi AC motore, može i dva puta po 20min sa pauzom od barem 20min

 

2. Do 100 pređenih kilometara metoda je 20min grejati, malo turiurati do 1/4 gasa ili do maks 2500 rpm-a, 20min se voziti, 10min stati ugasiti motora za hlađenje, 20min se ponovo voziti, 10min stati ... itd... Pošto je ovo ipak deo gde se najviše greši pojasniću malo više..

-- Vožnja ne sme da pređe pola gasa ili 5000 rpm-a..

-- Ovo ne znači konstantno 5000 rpm držati, variranje po gasu je neophodno i poželjno, samo obratiti pažnju na gornji limit sad nije to precizno oko 5000 hiljadarki ili na uvce do pola gasa za gradsku vožnjicu..

-- Ovde se podrazumeva start bez naglih navrtanja gasa, neko će reći "šta nije prebacio srednji gas", svaki nagli gas je isto štetan, dakle laganica

-- Ko ima lakše rolnice i nategnuto kvačilo neka vrati na serijsko i neka vrati najteže rolnice, serijske verovatno odgovaraju

 

3. Od 150-350km pređenih možete voziti bez pauze za hlađenje koliko hoćete maks pola gasa..

-- Period od 150-350km je veoma dug, i dosadi poprilično, ovde na preko 250km može da ide blago preko pola gasa, cca 6000rpm-a procenite sami..

 

4. Od 350-400km možete voziti do pola gasa i povremeno dati pun gas na par sekundi..

 

5. Od 400km se motor smatra razrađenim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: aprilia SR 50 LC Minarelli 95'

I sta dalje da ti kazem drugo nego SRECNO I STRPLJIVO! :takoje:

Hvala na lepom objasnjenju oko razradjivanja klipa i cilindra, koristicu ovu metodu.

pozz!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: aprilia SR 50 LC Minarelli 95'

BaneR koliko su te kostali klip i hilznovanje i gde si nasao klip ? Moze i na pp ako je problem.

Hilzovanje: 70 eur.

Klip (klip, karike, osiguraci, bolcna): 55 eur.

Ostalo sam ti poslao na PP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Vozim ga ja skoro 4000km na TZRu,za sad je ok,mada to nije kilometraza po kojoj mogu da sudim,eto cisto da kazem da radi za sad za sve pare,jos ima i malo tanje karike od serijskig,tako da je i trenje manje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja