Jump to content

Moto Zajednica

MZ popravke i štelovanja

Recommended Posts

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ako t ije toliki gušt stavi taj 18" točak, ali ako ostaviš 21 zub naprijed nema šanse da ga razvrtiš u 4. a kamoli u 5. Moj ti je savjet da sa 18" točkom napred staviš 18 zuba i to će ići kao zvjer. Ako hoćeš ja imam ganz nove lančanike 21 i 18 zuba, pa ti ih rado ustupim, samo smisli kako ćeš ih dostaviti do sebe.

 

Od silne gužve točak nisam montirao pa sam ga stavio ispred ulaznih vrata stana kako bi mi smetao koliko god može, da me opominje.

Zahvaljujem se na ponudi, imaću sve u vidu čim montiram točak pa vidim šta motor može a šta ne.

 

Evo ja sam sad u fazi finog poštelavanja smjese. Zapravo smjesa mi je dobra, više me muče filozofska pitanja:

manual kaže da igla mora biti 3. položaju odozgo, s tim da je mjerodavna donja pločica. A ja nikako da dokučim šta to znači. Igla ima 5 utora i teoretski 4 položaja u koja se može staviti igla. Evo slika igle i brojevi kraj svakog utora, pa neka netko kaže gdje je MZ tvornički stavljao iglu.

 

A, za filozofiju se ne sekiraj, problem je jedino kada nešto stvarno treba da se uradi, evo točak sa napumpanom gumom stoji... >:( >:(>:(

 

Moj stari MZ je ustvari bio nov, menjan mu je samo klip i ništa drugo. Dok sam se kao mlad zanosio da mogu da radim sve što poželim, otvorio sam karburator ''da vidim šta ima unutra'' i narednih 6 meseci nisam našao nikoga ko bi to napravio kako treba. Tada, znači fabrički, je ''donja ploča'' (iz Hrvatskog uputstva) bila NEGDE na sredini a koliko se sećam baš kao što je prikazano na strani 92 istog uputstva (povećaj sliku, dobro je skenirana). Toliko se sećam, ipak je bilo davno, tada 251 nije ni postojao (sramota bre od čega sam sve stariji  >:()

 

Sada, kada sam radio ovaj motor, insistirao sam da stavi iglu gore ili dole (jeb... li ga) ali na najmanju moguću potrošnju pa ako se pokaže kao malo, uvek može da se pomeri, nije neki posao. Ipak, nije se pokazalo kao malo jer je sve novo pa vuče kako treba, potrošnja je uredu a problem se pojavio sada kada hoću da povećam max brzinu.

 

Elem, sada kada ga šteluju majstori, iglu stavljaju na sredinu (kao na pomenutoj slici) a šraf za štelovanje vazduha zavrću potuno, bez prekomernog stezanja pa ga otpuštaju 1,5 krug (zašto 1,5 krug, niko nije umeo da objasni, ''to tako treba''). Kada je sve to urađeno, sve drugo podešavaju nivoom goriva i međusobnim usklađivanjem položaja igle (tada od vazduha samo gledaju 1,5 krug dok filter nikome ne pada na pamet pa i taj 1,5 krug nije uvek isti) i nivoom goriva u lončetu. Položaji koji su namenjeni suprotnom kraju igle od kog sam ja stavio svoju, znači sa najvećom potrošnjom, zahtevaju drugi filter vazduha koji nije od MZ-a, manji je, pruža manji otpor i dovodi više vazduha i češće se menja na oko 1.000 km. pa je i goriva više potrebno. Više od ovoga može se jedino postići širenjem kanala ako se želi veća snaga. I to je sve od objašnjenja koje sam dobio od majstora a neznam koliko ti koristi.

 

Ja sam stavio nove dizne, cena je smešna jedino što su ih pametni Mađari napunili lepkom od ambalaže pa je bilo mnogo teško očistiti ih.

 

E sad, kako kažu majstori, nisu ni svi karburatori na 250 i 251 isti. Bolji je na 250 jer ima šraf za podešavanje ler gasa dok ovaj ''savremeniji'' model to nema pa se sve podešava zatezanjem sajle koja pa opet nije pod istim naponom kada je volan na levoj ili desnoj strani.

 

Sve u svemu, ove dve stvari koje si pisao su ključne za rad ne MZ nego 2T motore uopšte. Predpaljenje je veći problem dok karburator ipak mogu da srede u karburator servisu, nemaju njegove dizne koje su kao što rekoh džabe pa se kupe unapred da stare ne bi čistili, dihtunge prave sami od kvalitetnijih materijala nego mađari (ipak taj materijal ide i na žešće mašine) a smešu utvrđuju elektronski na ulazu i  izlazu karburatora i nivoom izduvnih gasova nakon montaže.

 

 

I ja sam tako podešavao, ali predpaljenje treba biti podešeno u desetu milimetra, a sam trag flomestera je debel sigurno 0.5mm... kao strojar takvu nepreciznost ne dozvoljavam  Odnosno dozvoljavao sam dok nisam nabavio onaj alat.

 

Da, tebe nervira tehnička nepreciznost kao Starog Vujadina verovatno virusi koji uništavaju hardver ili mene politički marketing.

Bez obzira na afinitete, i struka čini čoveka a tvoja se sposobnost vrlo lako uočava pa se nadam da će ove godine biti mnogo venčanja po Slavoniji i da ćeš ti prvi na ovim prostorima imati model sa dva cilindra kao što ga pominje Ra$a. Zasluženo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Vujo, znas li mozda nekog strugara da vidimo koliko bi ovo kostalo? Ja imam jednog u kraju, ali ne znam nista o coveku? Ja sam inace masinac, ali mi je blizi asembler (ko razume shvatice :))

 

Svakak, mnogo mi se vise svidja tvoje strugarsko resenje pretpaljenja (ajde :)), ono sa srafom u svecici mislim da nije previse precizno zbog ekscentricnosti srafa. Inace, vidim da ti je bolja igla karburatora od moje, koja vec pokazuje znakove istrosenosti. Takodje i plovak mi nije 100% kako bi trebalo da bude (lemljen je, jedan kraj je malo kraci) a nemam ni rezervno cance koje bi mogao da zasecem za podesavanje tako da sam uradio samo ono sto su u knjizi nazvali grubim. Sto se tice postavljanja plocica na iglu, valjda ih stavis na pozicije 3 i 2?

 

U pravu si da potrosnja nije bas idealna, ali u mom slucaju to bi se najbolje resilo novim karbom, a to mi nikako nije investicija No.1 tako da se povodim starom mudroscu "Sipaj i Vozi" :)

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

vidim da niko nije pomenuo FAMova ulja, a ima ih na svakoj benzinskoj pumpi. Kakva su vasa iskustva sa njima, s obzirom da sam od skora nabavio i MZa, pa me zanima da li mu odgovaraju. Inace postoje 2 vrste, ono standardno od pola litra u zutoj flasici mineralno i jos jedno polusinteticko u provodnoj flasici od 250 ml.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

vidim da niko nije pomenuo FAMova ulja, a ima ih na svakoj benzinskoj pumpi. Kakva su vasa iskustva sa njima, s obzirom da sam od skora nabavio i MZa, pa me zanima da li mu odgovaraju. Inace postoje 2 vrste, ono standardno od pola litra u zutoj flasici mineralno i jos jedno polusinteticko u provodnoj flasici od 250 ml.

 

To bi bilo ovo: http://www.fam.co.yu/articles.php?cat_id=31

 

Koliko kostaju ta ulja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 678 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Ovo prvo, zuto, je oko 220 dinzi za pola litra, a ovo drugo oko 130 za cetvrt litra...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Vujo, znas li mozda nekog strugara da vidimo koliko bi ovo kostalo? Ja imam jednog u kraju, ali ne znam nista o coveku? Ja sam inace masinac, ali mi je blizi asembler (ko razume shvatice :))

 

 

Ja o tome nemam poima. Mogu da se cenkam a imam i nekih ''kolega'' (>:( >:(>:() koji bi ga ubedili da je reč o patentu, inovaciji na kojoj bi i on mogao dobro da zaradi samo ako bi se oglašavao po njihovim medija planovima...što znači da bi uradio i još platio.

 

Na svu sreću, nismo takvi (toliko o užasima struke).

 

Neka kaže čovek cenu i po njoj ćemo videti kakav je. A mere su tu, Svakak ih je dao i mislim da su dovoljne uz naravno otprintanu fotografiju.

Na kraju krajeva, ne može da nam naplati nešto mnogo više neko što je Svakak to tamo platio (ma nećemo propasti za jedan šraf!).

 

vidim da niko nije pomenuo FAMova ulja, a ima ih na svakoj benzinskoj pumpi. Kakva su vasa iskustva sa njima, s obzirom da sam od skora nabavio i MZa, pa me zanima da li mu odgovaraju. Inace postoje 2 vrste, ono standardno od pola litra u zutoj flasici mineralno i jos jedno polusinteticko u provodnoj flasici od 250 ml.

 

FAMDUOTAKT SKUTER je u klasi Ditaktol Ultra koji proizvodi Galax, samo je za nijansu lošiji. Sipam ga kada baš moram a to je jako retko.Ostalo nije vredno pažnje.

 

Molim te ne padaj na priče kako je šteta stavljati dobro ulje u MZ jer takvi teoretičari smatraju da je šteta i menjati delove, stavljati nove, plaćati majstore za MZ... jednostavno, u MZ ništa ne treba ulagati a on je obavezan da radi, malo troši i ne kvari se.

Kako to nije moguće onda MZ nevalja, krš je od motora i sl.

 

Motor je tvoj, radiš ga za sebe a ne vidim zašto zaslužuješ loš motor. Sve dato u njega si sebi dao, od sigurnosti koja cenu nema, preko štednje živaca do ugodne i ekonomične vožnje sa još nekim.

 

Za 200 dinara po litri ulja, voziš se kao gospodin čovek na gospodskom motoru. On se ceo podmazuje na ovo ulje i ako izdvojiš za još jedan litar kvalitetnog menjačkog ulja onda si sve u mašini podmazao kako treba (evo, nepomenuto Motul transoil expert SAE 10W40, Mass Company, 740din, ređe a menjačko ulje baš za 2T mašine).

 

To što je ovo ulje pristupačno rezultat je dobrog rada Fam-ove komercijale za razliku od Galax-ove koja nije ni obavestila pumpadžije da se uopšte proizvodi Ditaktol Ultra, a postoji preko 2 godine.

 

Jedan ekonomski teoretičar je dao dobar odgovor na ove dileme: ''Skup proizvod ne mora da bude dobar ali jeftin nemože''

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Neka kaže čovek cenu i po njoj ćemo videti kakav je. A mere su tu, Svakak ih je dao i mislim da su dovoljne uz naravno otprintanu fotografiju.

Na kraju krajeva, ne može da nam naplati nešto mnogo više neko što je Svakak to tamo platio (ma nećemo propasti za jedan šraf!).

 

Meni je ovo jedan kolega istokario za džabe, tako na ne bih znao koliko bi takav posao koštao :(

 

 

A št ose tiče dileme oko psotavljanja igle - pitao sam jednog majstora što je ima ovlašteni servis za MZ-e:

 

evo označio sam ti na tvojoj slici gdje se u pravilu nakazi graničnik između

drugog i trčeg utora , ali sam ti i skenirao iz mog servisnog priručnika dio

teksta gdje objašnjava onaj dio koji je tebi zanimljiv . nemoj da te zbuni

broj utora jer iglica ima sa više i manje utora . U tvom konkretnom slučaju

drzi se oznake koju sam ti označio na tvojoj slici . Ima puno faktora koje

treba zadovoljiti da smjesa bude onakova kako je tvornica propisala odnosno

kako svakom motoru najbolje odgovara .

 

I poslao mi je ove slike:

 

bfi1185803261g.JPG bfi1185803286u.JPG opt1185803307u.JPG  klz1185803322z.jpg

 

 

Igla mi je bila gdje je naznačeno. Smjesa je OK (po boji svjećice), ravnomjerno vuče.... Što se toga tiče spreman sam za put... samo mene uvijek mora pogoditi neko sranje, pa mi je jučer opet krepao regler (po 4. put), ništa stani do rođaka koji je. hvala Bogu, živio u blizini i ponovno lemljenje žice koja mi stalno puca. Posudio sam od kolege rezerve regler, pa i njega nosim sa sobom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Pomagajte ljudi, sastavljam popis dijelova koje trebam spakirati za put od otprilike 3000km; za sad imam

 

rezevre regler

bobina

diode

plovak karburatora

ventil goriva

čep od kočionog cilindra

kondenzator

platine

disk pločice

rezeve zračnice

sajle gasa i kvačila

sijalice

 

Ono što nemam, a mislim da bi dobro došlo - spojnice i par članaka za lanac. Jel ikad ikoem puknuo lanac na eMZi? Sadašnji lanac ima oko 5000km i uredno je mazan i održavan, prije 3 dana generalno opran i našprican.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ponesi pare radi sebe i adresu ovog sajta pa ako nešto krupnije krene po zlu - traži, tu smo...

 

Da, raduj se, motor si sredio, vreme će biti lepo, manifestacija još lepša... Ustvari, ne postoji ništa loše!

 

Moj lanac ima 15.000, nikada nije mazan već samo dotezan, kako to još uvek radi nije mi jasno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Uglavnom si sve pokrio...

Moze i semerinzi prednje viljuske, lamele, korpa kvacila, zupcanici za menjac... Ma nadji nekog polovnog eMZu, stavi ga na prikolicu i miran si!  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Uglavnom si sve pokrio...

Moze i semerinzi prednje viljuske, lamele, korpa kvacila, zupcanici za menjac... Ma nadji nekog polovnog eMZu, stavi ga na prikolicu i miran si!  ;D

 

Pa kažem ja da treba prikolica! ;)

 

Sada imam odgovor na pitanje da li može točak 18 na 251. MOŽE!

Sve pasuje, naleže, mada i dok se radi deluje knap, ali može i nije budženje, radi normalno...

 

Kako ide nisam stigao baš temeljno da probam, tek sam montirao, ali pad snage iako je osetan nije toliko veliki da ugrožava vuču 4. i 5. brzine (doduše, kada sam sam na motoru).

Videćemo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

Uglavnom si sve pokrio...

Moze i semerinzi prednje viljuske, lamele, korpa kvacila, zupcanici za menjac... Ma nadji nekog polovnog eMZu, stavi ga na prikolicu i miran si!  ;D

 

Pa kažem ja da treba prikolica! ;)

 

Vama je to zajebancija, drugovi, ali mene hvata putna groznica :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Vama je to zajebancija, drugovi, ali mene hvata putna groznica :)

 

Ma iskuliraj, bice sve dobro! Verujemo u tebe, i sto je jos bitnije u MZ!  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Za motor se ne sekiram kao i za tebe na motoru, sve je super...

 

Posle ovih kiša pored puta niče svašta pa ponesi malo više onih niskoprofilnih sitnorebrastih prezervativa, kada nisi na motoru imaš na raspolaganju razne vidove odmora i ralaksacije  ::) ::)::) (Neznam da li ideš sa devojkom pa ako ovo pročita, naj.... sam).

 

Sa prenosom putem točka sam završio i zadovoljan sam. Kako je čovek proklet, odmah se rađaju nove želje pa sam sada postavio ovde oglas da kupujem prikolicu za MZ. U oglasu sam naveo da želim njegovu prikolicu ali da sam svestan da ih nije bilo mnogo i sumnjam da ću je pronaći pa ću eventualno morati da stavim neku drugu.

Ipak, ne bi mi bilo teško i da je uvezem samo ako bih znao kako se to radi.

 

Ustvari, jako malo znam o prikolicama i bilo bi lepo kada bi mi neko pomogao oko toga.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

I poslao mi je ove slike:

bfi1185803261g.JPG bfi1185803286u.JPG opt1185803307u.JPG 

 

Svakak, ne znam koja je to knjiga iz koje ti je ovaj dao slike ali rekao bih da RAZBIJA.  :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

E pa drugari, kad smo vec ovako strucno ispamovali ovu temu o ulju da dignem to na jos visi nivo. ;D Sad sam gledao Najzlijeve slike sa ispracanja Serbian World Team-a pa nadjoh i mog malog Muju medju Turcima... Pravi mladic, a? Tek sto ima 20 godina... :)

 

Indjija_088_243160.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Najviše mi se sviđa tablica, baš za kreativce! ;)

 

Ovo je nov motor. Jedino neznam šta mu se desilo sa prednjim branikom, morao bi da bude u jednoj od dve osnovne boje, ovde crna i crvena.

Po meni, ovaj ima 20 godina garaže, izduvna grana mu je još bela, auspuh nov, ma sve bre novo, kakav srećnik...

 

Da li Najzli zna ko je čovek, sretni dobitnik? Trebali bi mi da se pokupimo i odemo do Mađarske pa da tamo izmenjamo sve moguće od delova, sve što se može u poljskim uslovima, a ostalo dovučemo ovde pa polako. I vožnja, i zezanje i korist.

 

Niko mi se ne javlja za prikolicu.

 

Svakak, kada putuješ? Da li bi mogao tamo da se informišeš o prikolicama, sigurno ima nekoga ko zna našto o tome?

 

Sada, pošto prilažete vredne stvari ovde, napraviću doprinos celoj stvari i počastiti kolekcionare i zaljubljenike jednom vrednosnicom kojom malo koji proizvođač može da se pohvali!

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pa posto ste se prosverovali ovde da vas Dexterr ne vidi, skoro da nije off ako pitam kako se na MZ podmazuje lanac kad je ceo u onom stitniku&kucistu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

Pa posto ste se prosverovali ovde da vas Dexterr ne vidi, skoro da nije off ako pitam kako se na MZ podmazuje lanac kad je ceo u onom stitniku&kucistu?

odgovorice ti se, al prvo reci sta ti mislis da je postupak?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Cuj da znam, ne bih pitao...:)

 

Verovatno da u vreme kad je konstruisan nije bilo sprejeva. Lanac se podmazivao uljem SAE80-90. Mozda su ostavili neki poklopac koji se otvori pa se proturi nauljena cetkica? Ili se skida deo oko lancanika? Nemam pojma, Istocni Nemci su to! :) Ajde sad, prosvetlite me!

 

Nadam se da ne mora sve da se skine!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Lalajko, ne mora sve da se skine, zapravo ne mora uopste da se skida jer su te masine opremljene sa specijalnim samopodmazujucim lancem koji patentiranom istocnonemackom tehnologijom "suv a vlazan" prelazi najmanje 50000Km bez odrzavanja.  :P

 

Salu na stranu - po fabrickoj knjizici preporucuje se podmazivanje na 2500Km. Inace ta kaseta kroz koju se provlaci lanac je sjajna stvar jer sprecava da prljavstina sa puta udje medju karike i pravi sranja. Ovako lanac zivi u zdravoj sredini bez kontakta sa surovom realnoscu. Za skidanje - odvijes cetiri imbusa, skines desno deklo i imas pristup lancu koji mozes da prskas, mastis i vec po volji... :) Ja koristim tovatnu mast koje imam dosta i to napakujem domacinski, po sistemu "od viska glava ne boli".

 

Jednom mi je Najzli napravio cast da mu podmazujem lanac na Africi motulovim sprejom sto je skroz fensi, medjutim ono malo govance od konzervice prsnes dvatriput i nema vise (a kosta majkumu )  :)

 

Evo i kako to izgleda unutra:

dNn9S_mzlanachz1.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Hvala na odgovoru. Gledaj da u topicu o MZ-u ne pominjes Afriku previse cesto, ne znam kako ce to Okrad podneti.

 

BTW, kud mu provedose onu zicu, tik pored lanca? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Ovo je nov motor. Jedino neznam šta mu se desilo sa prednjim branikom, morao bi da bude u jednoj od dve osnovne boje, ovde crna i crvena.

Po meni, ovaj ima 20 godina garaže, izduvna grana mu je još bela, auspuh nov, ma sve bre novo, kakav srećnik...

 

Da li Najzli zna ko je čovek, sretni dobitnik? Trebali bi mi da se pokupimo i odemo do Mađarske pa da tamo izmenjamo sve moguće od delova, sve što se može u poljskim uslovima, a ostalo dovučemo ovde pa polako. I vožnja, i zezanje i korist.

 

Vujo, sto se tice ovog crvenka na slici, skroz si u pravu za onih 20 godina garaze. Kako to mogu da tvrdim? Pa lepo - onaj optimista sto pakuje onaj plavi kofer na MZ je moja malenkost!  ;D Prvi vlasnik je napravio nekih 14000Km, smorio se  :o , zamastio to sve valjano i stavio u garazu pored radijatora da ceka bolja vremena. :)

 

Za prednji branik sam kriv ja jer sam ga prao sa sgrassom i metalik ode, a ostade osnovna boja! Ako budem farbao ili plastificirao oklop (koji ne koristim)  sredicu i to.

 

Nego, nesto mi pade na pamet... Da li je neko skidao zadnje amortizere i radio nesto sa njima? To je definitivno podrucje gde bi moja pozadina cenila unapredjenja...  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Pa posto ste se prosverovali ovde da vas Dexterr ne vidi, skoro da nije off ako pitam kako se na MZ podmazuje lanac kad je ceo u onom stitniku&kucistu?

 

Nismo se prošvercovali. Imali smo najbolju nameru i otvorili topic ''MZ i sve oko njega'' ali je zaključan bez obrazloženja. Onda smo se vratili ovde odakle smo i krenuli, ovde se niko nije bunio i do sada deluje da niko nije oštećen.

Pustio sam privatan post Pablu i zamolio ga da nadležni reše stvar na onaj način kako bi svi bili zadovoljni. Čekamo odluku a u međuvremenu gledamo da se međusobno pomažemo ovde gde smo.

 

Štitnik je jako pametna stvar a samo vizuelno deluje da je neka silna snaga u njemu. On ima zaštitnu ulogu i do samog lanca možeš da dođeš izmicanjem (povlačenjem) gumenog dela, nalik crevu a kockastog poprečnog preseka (slika 1). Znači, možeš da ga povučeš udesno i on neće pružati neki značajniji otpor a posle toga vidiš lanac.

 

Sam lanac možeš tretirati raznim sprejevima koji danas postoje. Mnogi stavljaju razne masti, ja biram grafitnu. Dobro se pokazala i mast za homokinetičke zglobove, ima garanciju za 100.000 km. na autu pa je ovde sigurno primenljiva. Postoje mala pakovanja grafitne masti koja koštaju 60-70 dinara i rokaš, onako, kao na 'leba. Tu recimo opet štitnik dolazi do izražaja jer nanesena mast ne prska po nogama i ravnomerno se nanosi, tj. kruži sa lancem.

 

Naravno, ne valja preterivati nigde da se ne bi nabacalo ispod prednjeg dekla ali po zvuku možeš da zaključiš kada je dovoljno, samo ga vrti dok ga nanosiš. Kada završiš, uredno natakni gumeni deo na okruglu plastiku kako voda i nešistoće ne bi ulazile unutra.

 

MZ daje preporuku da se lanac podmazuje na 2.500km.

 

Ovo su moja iskustva kao teoretičara dok su Stari Vujadin i Svakak kao praktičari daleko bolji u radovima svih vrsta pa sam siguran da imaju još bolje rešenje.

 

Na slici 2 je još jedan deo iz uputstva za održavanje koje može da ti koristi. Kada već to radiš, izdigni zadnji deo motora pa prevrti jedan krug nakon čišćenja a pre podmazivanja, čisto da vidiš u kakvom je stanju. Lanac ovde retko puca a s obzirom na to koliko košta nema razloga da ti se to dešava (1.500 din).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Vujo, sto se tice ovog crvenka na slici, skroz si u pravu za onih 20 godina garaze. Kako to mogu da tvrdim? Pa lepo - onaj optimista sto pakuje onaj plavi kofer na MZ je moja malenkost!  Prvi vlasnik je napravio nekih 14000Km, smorio se  , zamastio to sve valjano i stavio u garazu pored radijatora da ceka bolja vremena. 

Za prednji branik sam kriv ja jer sam ga prao sa sgrassom i metalik ode, a ostade osnovna boja! Ako budem farbao ili plastificirao oklop (koji ne koristim)  sredicu i to.

 

Nisam siguran da sam najbolje razumeo: ti si srećni dobitnik? Pa motor je zaista izuzetan! Onaj dan kada sam bio, nisam ga video ali nisam predpostavljao da je TAKAV!

 

Svaka čast!

 

Ako je to sve tako, nisam za plastifikaciju, nekako je slepačka varijanta. Kaže mi majstor da će i on da radi kao Nemci, prvo operi motor pa dođi. E, za takve je plastifikacija. Ja sam hteo 250 ali je u momentu kupovine najbolji ipak bio 251. Hteo sam metalik, visoki sjaj, air brush, farbao sam motor jedino ređe od farbara ali... završilo se na otpornom, neuništivom i još više robusnom celinom.

 

Nego, nesto mi pade na pamet... Da li je neko skidao zadnje amortizere i radio nesto sa njima? To je definitivno podrucje gde bi moja pozadina cenila unapredjenja

 

Da, na ovo si se već žalio, kao i ja za viljušku, nikada dovoljno tvrda...

 

Da li si probao u skladu sa uputstvom da ih našteluješ da bi bili manje tvrdi. Literatura je zaista obimna i nisam stigao sve da pročitam ali sam negde video da su amortizeri podesivi na tvdoću i na vozača ili vozača sa suvozačem, znači na dva mesta i po dva kriterijuma. Ja to nisam nikada dirao jer mi je zadnji točak bio 16 pa sam se plašio suvišnog skakanja.

 

Na kraju krajeva, sve je rešivo pa i ti amortizeri mogu opet da se prilagode uljima, što sam opet u pogledu karakteristika ulja savladao ali neznam ko to ume da uradi.

U svakom slučaju, probaj prvo da ih ''smanjiš'' pa ako nije dovoljno, imam koga da pitam šta dalje...

 

Nema Svakaka. Tražio sam svuda po forumu kada je početak manifestacije (a pominjao je čovek) i nisam uspeo da nađem. Možda je već otišao, tresla ga putna groznica, a i nije mi baš neko vreme za toliki put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja