BJBikers Forum: Potrebna nulta krvna grupa - pozitivna ili negativna - BJBikers Forum

Jump to content

Sign In »
Novi Član? Registruj Se! Pomoć
Page 1 of 1
  • Ova tema je zaključana

Potrebna nulta krvna grupa - pozitivna ili negativna Oceni temu: -----

#1 User is offline   drumskalisica 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Members
  • Broj Postova: 6574
  • Učlanio se: 10-June 08
  • LokacijaNovi Sad, Srbija
  • Motor:Suzuki GS 400, MZ ETZ 150, Piaggio Zip, Tomos Targa, Jawa 90 Roadster , Honda XL 250 R

Napisao 12 January 2011 - 01:02 AM

Moja koleginica iz bivse firme me je zamolila da ovo postavim gde mogu. Naime, muz njene sestre se razboleo - valjda od leukemije ili neke slicne krvne bolesti . Za lecenje mu je potrebna nulta krvna grupa pozitivna ili negativna. Davaoci mogu biti svi zdravi ljudi od 18 do 60 godina - ako ne piju lekove za srce ili cirkulaciju. Krv se moze dati u zavodu za transfuziju krvi u Novom Sadu na odelenju " Citofereze " i reci da se daje za Borislava Novakovica ( nije u pitanju bivsi gradonacelnik Novog Sada vec drugi covek sa istim imenom ) . Lecenje bi trebalo da traje oko godinu dana a covek bi trebao da primi za to vreme transfuzije jednom mesecno. Mogu se javiti i oni koji su mozda juce dali krv, jer im se prvo mora uzeti malo krvi za ispitivanje da bi se utvrdilo da li odgovara, a onda bi ih iz zavoda za transfuziju pozvali kroz tri meseca. Bitno je da se javi sto vise ljudi, jer je za sad porodica nasla pet dobrovoljnih davalaca krvi, ali su samo dvojica mogli da daju krv - od ostalih nije odgovarala.

Unapred se zahvaljujem u svoje i u ime porodice Novakovic.

Zamolio bih administratore da ova tema bude lepljiva neko vremeda bi je videlo sto vise ljudi . Hvala .
Dok curi - dobro je, znaci da ima ulja !
  Mazano ne skripi - kazu stari ljudi
Posted Image
0

#2 User is offline   drumskalisica 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • Motor:Suzuki GS 400, MZ ETZ 150, Piaggio Zip, Tomos Targa, Jawa 90 Roadster , Honda XL 250 R

Napisao 12 January 2011 - 17:30 PM

Da dodam, prilikom odlaska u zavod za transfuziju krvi treba naglasiti da je to za " Trombocite Borislava Novakovica " .
Posted Image
0

#3 User is offline   dakipro 

• U prolazu
  • Broj Postova: 84
  • Učlanio se: 19-December 09
  • LokacijaBergen, Norway
  • Motor:nema trenutno

Napisao 13 January 2011 - 09:09 AM

Prvi put cujem da moze i negativna i pozitivna, koliko znam nemoguce je primiti drugi RH faktor?
Anyway, javljam se sa 0-, ne znam dal ima neke veze sto sam u civilnoj vojsci, ali u ponedeljak idem da dam uzorak pa valjda odgovaram. ranije ne mogu zbog vojske i drugih obaveza, ali ako je hitno javi pa cu smisliti nesto sutra ako mogu
0

#4 User is offline   drumskalisica 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip

Napisao 13 January 2011 - 10:43 AM

View Postdakipro, on 13 January 2011 - 09:09 AM, said:

Prvi put cujem da moze i negativna i pozitivna, koliko znam nemoguce je primiti drugi RH faktor?
Anyway, javljam se sa 0-, ne znam dal ima neke veze sto sam u civilnoj vojsci, ali u ponedeljak idem da dam uzorak pa valjda odgovaram. ranije ne mogu zbog vojske i drugih obaveza, ali ako je hitno javi pa cu smisliti nesto sutra ako mogu

Da budem iskren, i ja sam prvi put cuo za to da moze i Rh pozitivna i Rh negativna , al posto se radi o trombocitima - valjda moze. Uostalom, posto na forumu ima i lekara, mogao bi neko od njih i da se javi u temi i pojasni ovu stvar .
Idi ti u ponedeljak, samo kazi da dajes za " trombocite za Borislava Novakovica " , a oni moraju prvo da testiraju tvoju krv, da vide da li odgovara po svim parametrima.
Hvala u svakom slucaju.
Posted Image
0

#5 User is offline   bajone 

• Neka Ekstra Titula
  • PipPip
  • View gallery
  • Broj Postova: 986
  • Učlanio se: 06-December 09
  • LokacijaBG

Napisao 13 January 2011 - 11:43 AM

pa očigledno je osoba nulta pozitivna pošto je nulta negativna univerzalni davalac.. :popovanje:
Ćuti i sarađuj..

Posted Image
0

#6 User is offline   dakipro 

• U prolazu
  • LokacijaBergen, Norway

Napisao 13 January 2011 - 11:48 AM

nisam znao.. znam da je 0ta univerzalni, ali mislim da mora da bude isti RH faktor (ono, 0- daje za a- b- i ab- isto za +).. ali ocigledno nije potreba 'cela' krv da tako kazem, samo ti trombociti ili sta vec... nebitno, ako moze obe, poenta je da se jave ljudi, mada 0 je nazalost prilicno retka kolko ja znam
0

#7 User is offline   jager 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • Broj Postova: 9553
  • Učlanio se: 22-April 09
  • LokacijaFreetown, Sierra Leone
  • Motor:Africa Twin RD07a, KTM 640 Adventure

Napisao 13 January 2011 - 21:37 PM

Ja sam A+, pa nisam odgovarajući, ali sam bar temu postavio lepljivom...
YOU CAN'T BUY HAPPINESS BUT YOU CAN BUY A BIKE. AND THAT'S PRETTY CLOSE

Posted Image
0

#8 User is offline   Joseph B. 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 2621
  • Učlanio se: 02-March 06
  • LokacijaTemerin
  • Motor:625SXC

Napisao 13 January 2011 - 22:05 PM

Ako mu treba jednom mesecno, krajem februara mogu ja da dam.
Life without a bike is...
just a life.
0

#9 User is offline   drumskalisica 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip

Napisao 14 January 2011 - 10:56 AM

View PostJoseph B., on 13 January 2011 - 22:05 PM, said:

Ako mu treba jednom mesecno, krajem februara mogu ja da dam.

Mozes ti i sad da svratis u zavod za transfuziju, da te testiraju, pa ako odgovaras - zvace te kad bude trebalo ( kad budes mogao da das ) .
Posted Image
0

#10 User is offline   tasha 

• U prolazu
  • Broj Postova: 12
  • Učlanio se: 03-December 10
  • LokacijaPančevo
  • Motor:Honda NX 250

Napisao 21 January 2011 - 18:03 PM

RH ne može biti pozitivan ili negativan.To u stvari znači da RH+ ljudi proizvode rezus protein a kod RH- tog proteina nema.

pošto proteina kod RH- osoba nema oni mogu davati krv i RH+ i RH- ljudima dok oni mogu primati samo RH- faktor.
univerzalni davalac je 0-, jer može davati svim krvnim grupama bez obzira na rh faktor dok je univerzalni primalac ab+

nisam lekar ali sam valjda pojasnila.

temu širim dalje i na ostale forume.
1

#11 User is offline   FJCharlie 

• Halfabusa rider
  • Grupa: BJB Vitez
  • Broj Postova: 2204
  • Učlanio se: 22-August 10
  • LokacijaBeograd
  • Motor:Suzuki GSX 600F '98 Katana

Napisao 22 January 2011 - 05:21 AM

ja sam 0- i planiram sad da dam krv na BJB Akciji, mogu jednostavno tad da dam za njega, dodje na isto..
davao sam krv, ali ne mogu se setiti kad, dal septembar :stabre: elem, mushkarci mogu da daju valjda na svako 4 meseca, zhene na 5-6 meseci.
vidimo se 29og :zdravo:
0

#12 User is offline   zorzis 

• U prolazu
  • Broj Postova: 25
  • Učlanio se: 05-November 10

Napisao 23 January 2011 - 03:30 AM

iljudi nulta krvna grupa moze svima da daje a samo nultu da prima. a vecina ljudi je 0+. ja sam redovan davalac ali sam bio do pre koj mesec na antibioticima i nesmem jos mesec 2 da dajem al cim bude moglo javicu se pozz.
0

#13 User is offline   dakipro 

• U prolazu
  • LokacijaBergen, Norway

Napisao 29 January 2011 - 14:05 PM

Meni je doktorka rekla da je ovo nevezano sa ostalim davanjima krvi. I rekla je da tih dana kada dajem ne smem da budem na natibioticima niti bolesta niti kijavica niti masno jelo niti nista od promena bilokakvih u imonoloskom sistemu. Ali trombociti se mogu davati prakticno jednom nedeljno jer se iz krvi odma "uzivo" da tako kazem filtriraju trombociti a ostatak krvi se vraca u organizam istim putem kao sto je i uzeto, kroz istu iglu. Tako da ko je planirao da da uskoro krv, da ima u vidu da davanje trombocita nije ista stvar kao i davanje krvi ako sam ja dobro razumeo, naaajbolje je da ko planira ode i javi se i poprica sa neverovatno ljubaznim osobljem na odelenju za trombocite, i sve nedouimice i sva uputstva ce dobiti iz prve ruke (ili iz leve ruke, zavisi :) ).

Znaci, nije ista stvar davanje krvi i davanje trombocita kako sam i ja mislio, trombociti mogu da se prakticno daju na svaka 2 dana od jednog davaoca, jer toliko treba organizmu da obnovi uzetu dozu (zavisi od krvne slike i kilaze itd..). Ali da, napomenula mi je da ne bi trebao da dajem krv dok budem zeleo da budem davalac trombocita, onda kada me budu pozvali po potrebi.

Pa imajte to u vidu svi dobre volje, opet kazem, naaajbolje da odete i licno popricate sa doktorkom i sve nedoumice ce vam objasniti, nisam ni ja bas sve zapamtio.
U zdravlje
0

#14 User is offline   drumskalisica 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip

Napisao 29 January 2011 - 23:13 PM

Hvala na detaljnom objasnjenju - iz prve ruke ( leve il desne - svejedno ) :)
Posted Image
0

1 korisnik(a) čita ovu temu
0 members, 1 guests, 0 anonymous users