BJBikers Forum: Pravo prvenstva prolaza u beogradskim ulicama i na kružnim tokovima - BJBikers Forum

Jump to content

Sign In »
Novi Član? Registruj Se! Pomoć
  • 4 strana +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Na žalost, ne možeš da odgovoriš u ovoj temi

Pravo prvenstva prolaza u beogradskim ulicama i na kružnim tokovima Oceni temu: -----

#41 User is offline   đunta 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Grupa: Members
  • Broj Postova: 4811
  • Učlanio se: 31-May 09
  • LokacijaSingidunum
  • Motor:BMW R 1100 GS

Napisao 29 November 2010 - 21:44 PM

Kako nije bitno ko je gde. Pravilo desne strane važi pri ulasku u kružni tok a ne unutar njega, tj ne na vozila koja se kreću po krugu paralelni jedni drugim.
"Ako ne budemo bolji, postaćemo gori"

Citati uz nečiji nik sa Hr moto foruma:
"Teško onom koji mora nekog drugog da unizi, da bi se on sam izdigao ili bolje rečeno da bi imao iluziju da se izdigao."
"Došla su takva vremena da čovjek "danas kupi jaje, a sutra ga zna već sam snesti" jer je naučio preko interneta..."
0

#42 User is offline   Kypck 

• Друг члан
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1005
  • Učlanio se: 03-June 09
  • LokacijaBeograd, Zvezdara
  • Motor:Honda Transalp

Napisao 30 November 2010 - 08:40 AM

Juce zamalo da me matori u zastavi 10 oduva na kruznom toku kod opstine NBG. Lik je isao uz kruzni tok, a ja po srednjoj traci u kruznom toku. Krenuo baja da se iskljucuje i umalo me nije udario. Skrenem desno i izbegnem. Stajemo on i ja...i matori me ubedjuje da ne znam da vozim i kako on ima prednost jer je blizi ostrvu !?
Posted Image
0

#43 User is offline   Fi011 

• BF3 killah
  • Pip
  • Broj Postova: 491
  • Učlanio se: 26-October 10
  • LokacijaBeograd - Karaburma City
  • Motor:FZS 600

Napisao 30 November 2010 - 09:42 AM

Realno, najbitnije je da imaš prednost, a ako ćeš da zgaziš nekog, ko ga jebe, pogotovo ako je buđavi motorista :neznam:...
Koliko sam razumeo, on je bio u kružnom toku, a ti si išao srednjom, znači on ti je bio sa leve strane - i trebalo je da primeniš "pravilo leve strane" zar ne? :stabre: Mislim da i kod tog kružnog toka imaš obrnuti crveni trougao pre nego što se uključiš u kružni, pa bi to onda značilo da svi koji su u kružnom imaju prvenstvo... I meni je tako logično, a vidim da i drugi iznose to mišljenje...
P.S. E sad ne znam da li sam te dobro skapirao :)
Posted Image
0

#44 User is offline   Fi011 

• BF3 killah
  • Pip

Napisao 30 November 2010 - 09:47 AM

View PostPapaStalin, on 29 November 2010 - 14:03 PM, said:

sad sam se i ja zbunio, mislio sam da je potpuno suprotno.
tj da vozila koja se vec krecu kruznim imaju prednost u one koji hoce da se ukljuce, osim ako znakom nije drugacije odredjeno.

idem da popijem kafu, ocigledno il sam ja lood, il mi noge smrde

aj sad cu da probam da nadjem nedge zvanicno saostenje za javno's

Matori, čini mi se da su u pravu đunta i aca... Ja sam sad polagao te testove, i lepo vidiš u raskrsnicama da se uvek primenjuje pravilo desne strane, osim ako znakovima nije drugačije određeno... Suština je da je izgleda svaki veći kružni tok u bgu određen znakovima, tako da važi "pravilo leve strane" odnosno treba da pustiš one koji su u kružnom toku...
Baš ću da napravim krug :moto3: oko slavije, opštine novi beograd, topčiderske zvezde i boglosovije i da vidim da li je prvenstvo svuda regulisano znakovima... Sad imam :moto3:, i dozvolu, pa mogu :zvizduk:
Posted Image
0

#45 User is offline   đunta 

• Drug član
  • PipPipPip
  • LokacijaSingidunum

Napisao 30 November 2010 - 10:55 AM

View PostKypck, on 30 November 2010 - 08:40 AM, said:

Juce zamalo da me matori u zastavi 10 oduva na kruznom toku kod opstine NBG. Lik je isao uz kruzni tok, a ja po srednjoj traci u kruznom toku. Krenuo baja da se iskljucuje i umalo me nije udario. Skrenem desno i izbegnem. Stajemo on i ja...i matori me ubedjuje da ne znam da vozim i kako on ima prednost jer je blizi ostrvu !?

Ovo je primer umišljenog prvenstva. Već sam pisao da je plavim znakom obavezno kružno kretanje što znači da je unutar ostrva kruženje primarna vožnja a svako izlaženje iz kruga je sekundarno, odnosno nema pravo nad ostalima koji nastavljaju da kruže a idu paralelno jedno pored drugog po koncentričnim obeleženim ili neobeleženim saobraćajnim trakama. Ponovo napominjem, otuda sledi pravo obilaženja sa desne strane. Ovo je još očiglednije kad su u pitanju obeležene koncentrične saobraćajne trake ko na kružnom toku kod opštine Novi Beograd. Uđu recimo 2 vozila paralelno u kružni tok, svako se kreće svojom saobraćajnom trakom oko skvera, okrenu pola kruga oko ostrva. Sad, vozilo koje je bliže ostrvu hoće da izađe napolje, a ovo pored njega da nastavi vožnju dalje obaveznim kružnim kretanjem. Ovo koje hoće i dalje vrši radnju naređenu po saobraćajnom znaku, znači radi obavezujuću radnju i samim tim ima prednost uodnosu na ona koja hoće da ga prekinu. Pored toga, vozila se kreću svako u svojoj koncentričnoj saobraćajnoj traci i praktično vozilo koje je bliže ostrvu mora da se prestrojava u sledeću traku da bi izašlo van toka, znači ni po tom osnovu ne sme da remeti vozilo koje se mirno kreće kružnom saobraćajnom trakom. No, ovo se krši masovno jer ljudi smatraju da da je vožnja kroz kružni tok uvek pravo na ivici ostrva i potom napolje kad im se ćefne i da uvek imaju prvenstvo ko je im pripada samo po umišljaju, uošte im ne padajući na pamet da onaj koji ide paralelno ima pravo da nastavi kruženje. Zato je vrlo opasno ovo voženje kroz kružni tok i uvek ne pomišljati da smo u prednosti i nikako ga ne isterivati. Eto, primer je ovo mišljenje matorca. Ja se sa ovakvim postupkom stalno srećem na Banjici kod Pinka, ili na Topčiderskoj Zvezdi, Autokomandi. Jednostavno smatraju ljudi da onaj ko je u kružnici bliže spoljašnoj ivici kružnog toka, nema pravo da ide u krug nego da mora da se isključi na prvom sledećem izlazu, odnosno ulici.

"Teško onom koji mora nekog drugog da unizi, da bi se on sam izdigao ili bolje rečeno da bi imao iluziju da se izdigao."
"Došla su takva vremena da čovjek "danas kupi jaje, a sutra ga zna već sam snesti" jer je naučio preko interneta..."
0

#46 User is offline   PapaStalin 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Broj Postova: 670
  • Učlanio se: 01-April 10
  • LokacijaBeograd / Smederevo
  • Motor:Suzuki DL650

Napisao 30 November 2010 - 11:48 AM

evo sad gledam neke druge forume, i znaci u pravu ste vi! definitivno moze da postoji kruzni bez ikakvih oznaka, znakova, itd, gde se onda primenjuje pravilo desne strane.

kod mene je zabuna nastala zbog toga sto sam kontao da vec po defoultu, kruzni ne moze da bude put iste vaznosti, vec cim ima ona oznaka kruzni, to znaci da mora da bude i obrnuti trougao. Al sad vidim da i ne mora da znaci.

mada sad pokusavam da se setim bar u bg nekog kruznog koji uopste nema nikakav znak, ne polazi mi za rukom.
0

#47 User is offline   Aca Strom 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 173
  • Učlanio se: 21-January 09
  • LokacijaBeograd - Žarkovo

Napisao 30 November 2010 - 11:56 AM

Evo odakle sam kopirao deo teksta.
Mislim da je sada sve jasno.

Nism hteo da budem učitelj, samo mi je važno da kolege na motorima dobro poznaju propise kako bi se sačuvali u ovoj ludnici. Ja vozim motor od 1975. godine i još sam živ, što zbog poznavanja propisa, što zbog sreće.

Kružni tok
Svaka ljubav traži odricanje a bogami i košta!
0

#48 User is offline   Robin Hood 

• Princ Sherwood-a
  • Grupa: BJB Vitez
  • Broj Postova: 1791
  • Učlanio se: 26-April 08
  • LokacijaBlokovi
  • Motor:Najlepši na svetu

Napisao 30 November 2010 - 12:11 PM

@Fi011

Dobar ti avatar... :zvizduk:
Pljeskavica is often served with kaymak or ajvar and sometimes urnebes.

Posted Image
0

#49 User is offline   đunta 

• Drug član
  • PipPipPip
  • LokacijaSingidunum

Napisao 30 November 2010 - 12:50 PM

Aco, lepo što si naveo link u kome stoji pravilo opšte primene desne strane. Kolizija je u tekstu jer osnovno pravilo je jače od uobičajenog a prenaglašeno je objašnjenje o ponašanju kad je kružni tok regulisan znakom o prvenstvu prolaza.

Sledeće, prva tumačenje sa onim šarenim putanjama ne može da ignoriše obeležene saobraćajne trake uz napomenu da se vozi po nijima tek kad je gužva. Zakonsko obeležavanje je jače od uobičajenog načina kretanja kroz raskrsnicu. Definitivno drugi crtež objašnjava kretanje i izlaženje iz kruga kako sam ga ja tumačio,( nisam još za bacanje ). Ali se u praksi dešava više ono prvo, pa to treba imati uvek na pameti.

0

#50 User is offline   Fi011 

• BF3 killah
  • Pip

Napisao 30 November 2010 - 13:47 PM

View PostPapaStalin, on 30 November 2010 - 11:48 AM, said:

evo sad gledam neke druge forume, i znaci u pravu ste vi! definitivno moze da postoji kruzni bez ikakvih oznaka, znakova, itd, gde se onda primenjuje pravilo desne strane.

kod mene je zabuna nastala zbog toga sto sam kontao da vec po defoultu, kruzni ne moze da bude put iste vaznosti, vec cim ima ona oznaka kruzni, to znaci da mora da bude i obrnuti trougao. Al sad vidim da i ne mora da znaci.

mada sad pokusavam da se setim bar u bg nekog kruznog koji uopste nema nikakav znak, ne polazi mi za rukom.

o tome ti pričam... Doduše ja znam mini ispod doma zdravlja na kanarevom brdu, baš je mali i potpuno neobeležen... sva sreća pa je uvek pusto ko na groblju :)

View PostNenadG, on 30 November 2010 - 12:11 PM, said:

@Fi011

Dobar ti avatar... :zvizduk:

misliš? :zvizduk:
Posted Image
0

#51 User is offline   đunta 

• Drug član
  • PipPipPip
  • LokacijaSingidunum

Napisao 30 November 2010 - 14:53 PM

@Filipe, taj ispod doma zdravlja na Kanarevom nije kružni tok već samo obična prepreka u raskrsnici i tu ne važi vožnja u krug. Bio nekad znak na samom ostrvcetu i sklonili ga posle jedne moje rasprave sa pozornikom iz lokalne policije, a naplaćali se ljudi kazni. Znak posle raskrsnice ne važi pa tako ni taj koji je neko metuo gde mu nije mesto umišljajući da je to logički. Skver se prolazi uz brdo ka domu sa ostrvom koje ostaje sa desne strane.

0

#52 User is offline   Fi011 

• BF3 killah
  • Pip

Napisao 30 November 2010 - 15:31 PM

Ne znam da li mislimo na isti... Kad se spustiš od banjice, pored one kasarne prema kanarevom, skreneš desno kod semafora i kod onih uvek zadimljenih mesara, i na prvom ili drugom semaforu skreneš desno, kad se spuštaš tom ulicom na dole sa desne strane je beli dom zdravlja, a ti opet skreneš desno i izbijaš direktno na taj kružni tok...
Da li mislimo na istu stvar?
Posted Image
0

#53 User is offline   đunta 

• Drug član
  • PipPipPip
  • LokacijaSingidunum

Napisao 30 November 2010 - 15:33 PM

Nisi baš dobro objasnio, nema toliko semafora i ulica, al to je taj skver, ulicom nizbrdo od doma zdravlja, jedini je u kraju.

0

#54 User is offline   Fi011 

• BF3 killah
  • Pip

Napisao 30 November 2010 - 16:07 PM

Ok, ima li onda makar jedan u bgu a da nije regulisan saobraćajnim znacima? Jer ako nema, onda bismo mogli valjda komotno da tvrdimo da važi "pravilo leve strane"...
Posted Image
0

#55 User is offline   đunta 

• Drug član
  • PipPipPip
  • LokacijaSingidunum

Napisao 30 November 2010 - 19:51 PM

Ne, ne može jer ne poostoji pravilo leve strane. Ima skver na Autokomandi, iz pravca grada važi desno pravilo. Takođe mislim da skver na Gundulićevom Vencu i 29. novembra (bivša) ima kružnjak sa desnom stranom. Otići će se negde u drugi grad gde nema levog pravila.

0

#56 User is offline   Mornar 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 300
  • Učlanio se: 14-January 07

Napisao 30 November 2010 - 22:18 PM

Dijagram kretanja unutar kružnog toka u državi u kojoj se saobraća levom stranom puta. Kružni tok je tip raskrsnice, sredstvo usporavanja saobraćaja, u kojoj se saobraćajni tokovi odvijaju oko središnjeg ostrva ali tek pošto ustupe prvenstvo prolaza tekućem saobraćaju. Vozila na kružnom toku imaju pravo prvenstva prolaza u odnosu na ona koja se uključuju, parkiranje nije dozvoljeno a pešacima je zabranjen pristup središnjem ostrvu.
Posted Image
http://sr.wikipedia....%9B%D0%B0%D1%98
Posted Image
0

#57 User is offline   đunta 

• Drug član
  • PipPipPip
  • LokacijaSingidunum

Napisao 30 November 2010 - 23:39 PM

To se ne važi kod nas a ni u zemljama Evrope. Englezi su na svoju ruku i levi.

-1

#58 User is offline   LiMa 

• FreeStyLe Member
  • Pip
  • Broj Postova: 404
  • Učlanio se: 23-November 10
  • LokacijaBeograd
  • Motor:ER 6 n, SV 650n

Napisao 30 November 2010 - 23:42 PM

Pravilo desne strane vazi inace kad nema saobracajnih znakova, tj kad se ukrstaju putevi iste vaznosti i sl.
"Put nek' je osvetljen, rezervoar nek' je pun, i u 2012-oj samo vozi!"

Bez psihickog kontakta.

Ako vozimo kao zivotinje, zavrsicemo kao biljke!

Verujete li u Deda Mraza? Ja u njih 200, i vise.

Ko jos nosi opremu zbog zakona?!
0

#59 User is offline   Mornar 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 300
  • Učlanio se: 14-January 07

Napisao 30 November 2010 - 23:58 PM

View Postđunta, on 30 November 2010 - 23:39 PM, said:

To se ne važi kod nas a ni u zemljama Evrope. Englezi su na svoju ruku i levi.

Kako levi kad moraju da propuste sve koji su u kruznom toku i dolaze im sa DESNE strane.
:D :moto3: :neznam:
Posted Image
0

#60 User is offline   đunta 

• Drug član
  • PipPipPip
  • LokacijaSingidunum

Napisao 01 December 2010 - 00:11 AM

Tačno tako. Eto primera o primeni univerzalnog opšteg pravila a koje se nama desnima čini totalno nelogičnom. Tipična zamka predubeđenja, čak i meni iako smatram da sam vešt. Ovakvih nabeđenosti je svaki dan u saobraćaju.

Inače, tamo neke davne godine, bio u Londonu. Iako u vrhuncu svog automobilisanja nisam smeo da vozam auto čak na periferiji. Seo i kad sam uvatio menjač levom, odmah sam izašao. A smešno je što smo svi iz aviona hteli da otkinemo vrata šoferu busa, misleći da je to ulaz sa uobičajene desne strane.

0

• 4 strana +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 korisnik(a) čita ovu temu
0 members, 1 guests, 0 anonymous users