Jump to content

Moto Zajednica

Pravo prvenstva prolaza u beogradskim ulicama i na kružnim tokovima

Recommended Posts

  • BF3 killah, 301 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma City
  • Motocikl: FZS 600

Imam jednu nedoumicu, vezana je za beogradske ulice (pošto potiče iz ličnog iskustva), ali pozivam i vozače iz drugih gradova da iznesu svoje opservacije...

Ne znam da li ste primetili da se u testovima za vožnju dozlaboga potencira žuti romboidni znak koji označava ulicu sa pravom prvenstva prolaza? Sigurno da jeste, Da li je neko primetio makar JEDAN takav znak u Beogradu? Jedini koji sam ja jasno video, a svaki dan vozim od Karaburme do centra, po centru, a bogami obiđem i ceo grad, je kod Pančevačkog mosta, u smeru prema Karaburmi, gde se nalazi znak o pružanju puta sa prvenstvom prolaza (dakle ne žuti romb) koji pokazuje da vozila koja skreću za Pančevac imaju prvenstvo u odnosu na ona koja idu od Karaburme ka centru...

E sad, pravi primer je meni splet uličica na Dorćolu, između Dušanove i Vasine i Tadeuša Košćuška i Francuske... Gotovo svaka ulica u kojoj nemaš prvenstvo prolaza ima znak stop ili obrnuti crveni trougao koji ti govori da moraš da propustiš vozila na putu koji sečeš... Onda napravim krug, i dođem ulicom koja ima prvenstvo i tu ne vidim žuti romb ni bilo koji drugi znak koji govori da imaš prvenstvo... Kako ja onda da znam da li imam ili nemam prvenstvo kada idem ulicom koja IMA prvenstvo (ali ti to ne znaš pošto nema znaka da imaš prvenstvo :neznam:)... Postoje tri opcije po mom skromnom mišljenju. Jedna je skroz sumanuta - da usporiš pre svake raskrsnice i gledaš znakove u ulici koju sečeš koji su okrenuti tebi zadnjom stranom i kao nagađaš - ovaj sivi znak u obliku obrnutog trougla sigurno je znak da oni tamo moraju da ustupe prvenstvo vozilima u ulici kojom se krećem - znači krećem se putem sa prvenstvom prolaza :zbunjen:.. Druga je da staneš na svakoj i ustupaš svima prvenstvo po pravilu desne strane :bljak: i treća je da ideš na klasični beogradski bezobrazluk ne razmišljajući o glupostima kao što je pravo prvenstva (ja se lično koristim uglavnom trećom metodom :zvizduk:, i moram da priznam da mi 99 odsto vozača automobila u takvim ulicama ustupe prvenstvo - valjda računaju manji si, oni su već stali, brže ćeš ti da skreneš ili prođeš :zbunjen:)...

Nadam se da je još neko primetio ovo i da ne pišem ovoliki post bez veze, ili, što bi bilo još gore da sam nešto tu ozbiljno prevideo :neznam:...

 

Još jedna stvar - kružni tokovi... U testovima, gde su raskrsnice, ako znakovima nije utvrđeno koji smerovi imaju prvenstvo, prvenstvo uvek imaju vozila koja ti idu sa desne strane - to bi bila vozila koja su u SPOLJAŠNJOJ strani kruga...

U Beogradu, na svim kružnim tokovima vlada pravilo LEVE STRANE :neznam: - a to je da puštaš vozila koja su u unutrašnjoj strani kruga, odnosno ona koja su pre tebe ušla u kružni tok...

E sad nek mi neko još i to objasni... Mislim, jasno je meni kako sve to u praksi funkcioniše :takoje:, ali bih ipak voleo da znam šta se tu dođavola dešava...

 

Izvinjavam se ako uguših ovolikim postom :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom

Prvenstvo prolaza ide u kombinaciji sa znakom STOP. Tamo gde se koristi obrnuti trougao, ulica koja seče nema znak ali ima prvenstvo (gledaj bočne ulice). U Beogradu su kružni tokovi 90% obeleženi sa obrnutin trouglom na ulazu, Što znači da imaš prvenstvo dok si u kružnom toku, jer da nema trougla na ulazu morao bi da puštaš sva vozila koja ulaze u kružni tok.

I još nešto, koristi migavce u kružnom toku kako bi ostali znali da li kružiš ili se isključuješ.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

Mislim da se vec vodila rasprava o kruznim tokovima. Ima ovde na forumu saobracajaca, instruktora a `more bit i sudija pa bi bas bilo lepo da svi daju svoje misljenje. Koliko je meni poznato "pravilo leve strane" postoji samo u zemljama gde se vozi levom stranom. E sad sta se desava ako dodje do sudara u kruznom toku znam samo iz jednog primera. Onaj koji nije postovao pravilo leve strane je bio kriv!

A sto se tice tvog prvog pitanja, mislim da prosto fali znak koji te obavestava da imas prvenstvo. (propust Beograd-puta)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Republika Dorćol
  • Motocikl: Benelli TRE1130K

Teorija je jedno i na tu temu se može dugo polemisati dok praksa potvrđuje da postoji i četvrto pravilo - otvori četvoro očiju na svakoj raskrsnici imao ili ne prednost. Nebrojeno puta se pokazalo kao ispravno...stigneš koji minut kasnije ali u jednom komadu :)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Što se tiče znakova za prvenstvo prolaza, obrnutog trougla i znaka stop, to su jedini znaci koji imaju poseban oblik i koji mogu da se prepoznaju i sa suprotne strane. Namenski su tako i oblikovani da bi mogli da se prepoznaju i ako se ne ide njima u susret.

 

p.s. Imaš jedan žuto-beli romb na Novom Beogradu iza Belvila, a kod garaže GSP-a :)

 

p.p.s. Još jedna interesantna stvar...

 

Da li znate koja je razlika između zelenog svetla i zelene strelice na semaforu?

 

Zeleno svetlo označava slobodan prolaz ali sa presecanjem određenih učesnika u saobraćaju (zeleno i nekom drugom koga treba da propustite ili zeleno na pešačkom na koji nailazite) dok zelena strelica označava slobodan prolaz bez ikakvog ometanja vašeg prolaza.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BF3 killah, 301 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma City
  • Motocikl: FZS 600

Prvenstvo prolaza ide u kombinaciji sa znakom STOP. Tamo gde se koristi obrnuti trougao, ulica koja seče nema znak ali ima prvenstvo (gledaj bočne ulice). U Beogradu su kružni tokovi 90% obeleženi sa obrnutin trouglom na ulazu, Što znači da imaš prvenstvo dok si u kružnom toku, jer da nema trougla na ulazu morao bi da puštaš sva vozila koja ulaze u kružni tok.

I još nešto, koristi migavce u kružnom toku kako bi ostali znali da li kružiš ili se isključuješ.

 

Tako sam i ja skapirao, ali zar ne bi trebalo da ti je jasno da ideš ulicom sa prvenstvom tako što ćeš da pogledaš u znak, nego da moraš da tumačiš znakove koje ne vidiš sa prednje strane po njihovom obliku? To što ti kažeš sam i ja otprilike skontao ali mislim da je čista glupost :aha: i da je to veoma ozbiljan propust...

Što se tiče kružnog toka tu si u pravu jer mi se čini da stvarno uvek imaš obrnuti trougao kad ulaziš u tok, tako da oni koji su već unutra imaju prvenstvo...

I da, uvek dajem migavce baš iz tog razloga...

 

Mislim da se vec vodila rasprava o kruznim tokovima. Ima ovde na forumu saobracajaca, instruktora a `more bit i sudija pa bi bas bilo lepo da svi daju svoje misljenje. Koliko je meni poznato "pravilo leve strane" postoji samo u zemljama gde se vozi levom stranom. E sad sta se desava ako dodje do sudara u kruznom toku znam samo iz jednog primera. Onaj koji nije postovao pravilo leve strane je bio kriv!

A sto se tice tvog prvog pitanja, mislim da prosto fali znak koji te obavestava da imas prvenstvo. (propust Beograd-puta)

 

da, slažem se "prosto" fali taj znak, ali mislim da je to ozbiljan propust...

 

Teorija je jedno i na tu temu se može dugo polemisati dok praksa potvrđuje da postoji i četvrto pravilo - otvori četvoro očiju na svakoj raskrsnici imao ili nemao prednost. Nebrojeno puta se pokazalo kao ispravno...stigneš koji minut kasnije ali u jednom komadu :)

 

jes jes, pravo zboriš... "ako se krećeš putem sa prvenstvom prolaza obrati pažnju na sve učesnike saobraćaja u raskrsnici" :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd

Mene je instruktor na polaganju za B pitao u jednom trenutku ko ovde ima prednost a na moj odgovor da ja imam prednost pitao me je kako znam. Nije im bilo dovoljno objasnjenje da tom ulicom prolazim svaki dan 5x i da znam ko ima prednost nego mi je rekao da moram da gledam da li sporedna ulica ima trougao. Pitao sam kako da vidim da on ima trougao kad iz moje perspektive vidim samo stub ali ne i znak jer se ulica ne ukljucuje pod pravim uglom u moju i apsolutno ne mogu znak sve dok maltene nisam usao u raskrsnicu. Naravno da nisam dobio odgovor i naravno da me je oborio zbog toga.....

 

U principu u BG-u je vlada zakon jaceg tj onaj koji se namerio da prodje taj ce proci... u drugim gradovima to nisam primetio, ali sam primetio da ljudi kad dodju iz manjih gradova u BG ne znaju sta ih je snaslo :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 298 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, CRF 1000L

Jedina mogucnost funkcionisanja kruznog toka je da oni koji su unutra imaju prednost sto je apsolunto kontra pravilu desne strane jer bi inace imao pun kruzni tok i zakrcene sve prilazne ulice! Ne mora svaka ulica da koja se ukljucuje u kruzni tok da ima trougao ili stop a to mislim da se postavlja prema prioritetu te ulice ( od Slavije ka autokomandi)

 

Mislim da je mnogo bolje da svuda stavljaju one blinkere na ulice koje nemaju prvenstvo a nastavljaju da se pruzaju pravo kao sto ima na uglu Bircaninove i Resavske ali samo na tim ulicama da jos dodatno upozoravaju.

 

Motorom uvek pazim, ponajvise kada imam prednost

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova

Teorija je jedno i na tu temu se može dugo polemisati dok praksa potvrđuje da postoji i četvrto pravilo - otvori četvoro očiju na svakoj raskrsnici imao ili ne prednost. Nebrojeno puta se pokazalo kao ispravno...stigneš koji minut kasnije ali u jednom komadu :)

 

Tako je,na polaganju se to itekako ceni

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BF3 killah, 301 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma City
  • Motocikl: FZS 600

Mene je instruktor na polaganju za B pitao u jednom trenutku ko ovde ima prednost a na moj odgovor da ja imam prednost pitao me je kako znam. Nije im bilo dovoljno objasnjenje da tom ulicom prolazim svaki dan 5x i da znam ko ima prednost nego mi je rekao da moram da gledam da li sporedna ulica ima trougao. Pitao sam kako da vidim da on ima trougao kad iz moje perspektive vidim samo stub ali ne i znak jer se ulica ne ukljucuje pod pravim uglom u moju i apsolutno ne mogu znak sve dok maltene nisam usao u raskrsnicu. Naravno da nisam dobio odgovor i naravno da me je oborio zbog toga.....

 

U principu u BG-u je vlada zakon jaceg tj onaj koji se namerio da prodje taj ce proci... u drugim gradovima to nisam primetio, ali sam primetio da ljudi kad dodju iz manjih gradova u BG ne znaju sta ih je snaslo :)

 

Gadni instruktor... obori ih brda i deli lovu sa pandurima :stabre:

A što se tiče prava jačeg to sam i ja provalio, i tako se i ponašam... šta ćeš u bgu moraš na bezobrazluk... ovo me zainteresovalo pošto sam posle 4 godine divlje vožnje konačno položio i učeći testove svuda vidim žuto beli romb, a u beogradu od njega ni traga ni korova...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd

Mene je instruktor na polaganju za B pitao u jednom trenutku ko ovde ima prednost a na moj odgovor da ja imam prednost pitao me je kako znam. Nije im bilo dovoljno objasnjenje da tom ulicom prolazim svaki dan 5x i da znam ko ima prednost nego mi je rekao da moram da gledam da li sporedna ulica ima trougao. Pitao sam kako da vidim da on ima trougao kad iz moje perspektive vidim samo stub ali ne i znak jer se ulica ne ukljucuje pod pravim uglom u moju i apsolutno ne mogu znak sve dok maltene nisam usao u raskrsnicu. Naravno da nisam dobio odgovor i naravno da me je oborio zbog toga.....

 

U principu u BG-u je vlada zakon jaceg tj onaj koji se namerio da prodje taj ce proci... u drugim gradovima to nisam primetio, ali sam primetio da ljudi kad dodju iz manjih gradova u BG ne znaju sta ih je snaslo :)

 

Gadni instruktor... obori ih brda i deli lovu sa pandurima :stabre:

A što se tiče prava jačeg to sam i ja provalio, i tako se i ponašam... šta ćeš u bgu moraš na bezobrazluk... ovo me zainteresovalo pošto sam posle 4 godine divlje vožnje konačno položio i učeći testove svuda vidim žuto beli romb, a u beogradu od njega ni traga ni korova...

 

Ja sam ih izbrojao do sada 2 :)

Racunica je prosta ovako je duplo jeftinije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BF3 killah, 301 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma City
  • Motocikl: FZS 600

Što se tiče znakova za prvenstvo prolaza, obrnutog trougla i znaka stop, to su jedini znaci koji imaju poseban oblik i koji mogu da se prepoznaju i sa suprotne strane. Namenski su tako i oblikovani da bi mogli da se prepoznaju i ako se ne ide njima u susret.

 

p.s. Imaš jedan žuto-beli romb na Novom Beogradu iza Belvila, a kod garaže GSP-a :)

 

p.p.s. Još jedna interesantna stvar...

 

Da li znate koja je razlika između zelenog svetla i zelene strelice na semaforu?

 

Zeleno svetlo označava slobodan prolaz ali sa presecanjem određenih učesnika u saobraćaju (zeleno i nekom drugom koga treba da propustite ili zeleno na pešačkom na koji nailazite) dok zelena strelica označava slobodan prolaz bez ikakvog ometanja vašeg prolaza.

 

Malo je tu glupavo napravljeno da treba da gledaš obrnute znakove... al dobro... ne znam čemu onda služi čuveni žuto beli romb, ruke im se osušile...

 

Gde ga nađe, majke ti... stvarno raritet :zvizduk:

 

ovo treće nisam baš skontao... hoćeš da kažeš da zelena strelica u desno znači da možeš da gaziš sve pred sobom :moto3: ili da treba da propustiš pešake bar (koliko ja znam)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

 U Beogradu su kružni tokovi 90% obeleženi sa obrnutin trouglom na ulazu, Što znači da imaš prvenstvo dok si u kružnom toku, jer da nema trougla na ulazu morao bi da puštaš sva vozila koja ulaze u kružni tok.

 

Netacno, totalno je nebitno da li postoji znak obrnuti trougao na ulazu u kruzni tok ili ne, za kruzne tokove vazi opste pravilo da uvek ima prednost ono vozilo koje je vec uslo u kruzni tok. 

 

 

 

Da li znate koja je razlika između zelenog svetla i zelene strelice na semaforu?

 

Zeleno svetlo označava slobodan prolaz ali sa presecanjem određenih učesnika u saobraćaju (zeleno i nekom drugom koga treba da propustite ili zeleno na pešačkom na koji nailazite) dok zelena strelica označava slobodan prolaz bez ikakvog ometanja vašeg prolaza.

Netacno. Zelena strelica se zove jos i uslovna strelica, sto znaci mozes da skrenes tek posto propustis vozila koja ti dolaze sa leve strane i pesake na pesackom.

 

 

Ovo su neke osnove poznavanja saobracajnih propisa kao sto je i pravilo desne strane koje svi treba da znamo u po' noci, a ne da raspravljamo o tome.  

 

 

 

 

 

 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

 U Beogradu su kružni tokovi 90% obeleženi sa obrnutin trouglom na ulazu, Što znači da imaš prvenstvo dok si u kružnom toku, jer da nema trougla na ulazu morao bi da puštaš sva vozila koja ulaze u kružni tok.

 

Netacno, totalno je nebitno da li postoji znak obrnuti trougao na ulazu u kruzni tok ili ne, za kruzne tokove vazi opste pravilo da uvek ima prednost ono vozilo koje je vec uslo u kruzni tok. 

 

 

Uvek, ali uvek ima prvenstvo vozilo koje je vec u kruznom toku. A obrnuti trougao stoji bas iz razloga kad naidje neko ko ne zna ta opsta pravila saobracaja da skapira da mora da propusti ove iz kruznog toka.

 

Ne znam za vas, ali ja uopste ne kapiram zasto ja moram da imam znak za prvenstvo? Npr, idem ulicom, i nailazim na raskrsnicu, nema semafora, nema nista, ja nemam nikakav znak. Znaci nemam znak za prednost, a nemam ni stop ni trougao, sto znaci, da prvo sto radis je da pogledas da li ovi drugi imaju neki znak. Ja ne znam kako vi vozite ako gledate samo svoe :stabre: Uvek gledas sve!

 

Neko je rekao da su znak za prvenstvo, trougao i stop namenski takvog oblika da ih mozes prepoznati cak i ako ne stoje na tvom pravcu, sto je naravno tacno.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Da li znate koja je razlika između zelenog svetla i zelene strelice na semaforu?

 

Zeleno svetlo označava slobodan prolaz ali sa presecanjem određenih učesnika u saobraćaju (zeleno i nekom drugom koga treba da propustite ili zeleno na pešačkom na koji nailazite) dok zelena strelica označava slobodan prolaz bez ikakvog ometanja vašeg prolaza.

Netacno. Zelena strelica se zove jos i uslovna strelica, sto znaci mozes da skrenes tek posto propustis vozila koja ti dolaze sa leve strane i pesake na pesackom.

 

 

Ovo su neke osnove poznavanja saobracajnih propisa kao sto je i pravilo desne strane koje svi treba da znamo u po' noci, a ne da raspravljamo o tome.

 

 

Ne mislim na uslovnu zelenu strelicu koja je sa strane glavnog semafora nego na strelicu koja je u sklopu semafora. Sa sve crvenim, žutim i zelenim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd

 U Beogradu su kružni tokovi 90% obeleženi sa obrnutin trouglom na ulazu, Što znači da imaš prvenstvo dok si u kružnom toku, jer da nema trougla na ulazu morao bi da puštaš sva vozila koja ulaze u kružni tok.

 

Netacno, totalno je nebitno da li postoji znak obrnuti trougao na ulazu u kruzni tok ili ne, za kruzne tokove vazi opste pravilo da uvek ima prednost ono vozilo koje je vec uslo u kruzni tok. 

 

 

Uvek, ali uvek ima prvenstvo vozilo koje je vec u kruznom toku. A obrnuti trougao stoji bas iz razloga kad naidje neko ko ne zna ta opsta pravila saobracaja da skapira da mora da propusti ove iz kruznog toka.

 

Ne znam za vas, ali ja uopste ne kapiram zasto ja moram da imam znak za prvenstvo? Npr, idem ulicom, i nailazim na raskrsnicu, nema semafora, nema nista, ja nemam nikakav znak. Znaci nemam znak za prednost, a nemam ni stop ni trougao, sto znaci, da prvo sto radis je da pogledas da li ovi drugi imaju neki znak. Ja ne znam kako vi vozite ako gledate samo svoe :stabre: Uvek gledas sve!

 

Neko je rekao da su znak za prvenstvo, trougao i stop namenski takvog oblika da ih mozes prepoznati cak i ako ne stoje na tvom pravcu, sto je naravno tacno.

 

Koliko se ja secam zadnji put kad sam polagao kruzni tok nije nikakva specijalna situacija znaci ako nemas trougao na ulazu znaci da ti imas prednost jer si sa desne strane Ajde neka neko baci pogled mene iskreno mrzi :D

 

A sta ako ne mozes da vidis takav znak sto zbog osvetljenja sto zbog pozicije, recimo negde u nekoj ulici koja nije osvetljena i sl.?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Netacno, totalno je nebitno da li postoji znak obrnuti trougao na ulazu u kruzni tok ili ne, za kruzne tokove vazi opste pravilo da uvek ima prednost ono vozilo koje je vec uslo u kruzni tok. 

 

Grešiš Aco grdno. Pravila u kružnom toku važe kao takva isključivo ako pre istog postoji znak obrnutog trougla. Bez tog znaka važi pravilo desne strane. Primer autokomanda gde imaju samo tramvaji prednost u odnosu na auta koja se kreću Bulevarom Oslobođenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Pa uglavnom se postavljaju tako da mogu da se vide, ali ako ne mogu, usporis, pokusas da vidis, pa ako ni tada ne uspes da vidis, onda kreni lagano, kao da vazi samo pravilo desne strane. Mislim, mozda ovo sve sto ja pricam i nije po zakonu, ali ja tako vozim i nikada nemam problema sa tim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Netacno, totalno je nebitno da li postoji znak obrnuti trougao na ulazu u kruzni tok ili ne, za kruzne tokove vazi opste pravilo da uvek ima prednost ono vozilo koje je vec uslo u kruzni tok. 

 

Grešiš Aco grdno. Pravila u kružnom toku važe kao takva isključivo ako pre istog postoji znak obrnutog trougla. Bez tog znaka važi pravilo desne strane. Primer autokomanda gde imaju samo tramvaji prednost u odnosu na auta koja se kreću Bulevarom Oslobođenja.

 

Autokomanda je specificna i izuzetak. Ne moze se po tome gledati svaki kruzni tok. Ovih "obicnih" ipak ima vise :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jednom u Kumodražu među malim uličicama, ja dolazim sa desne strane iz uže ulice u širu i čovek me ladno psuje. Reko, jesam li ti desni, imam prednost, a on, ne ovo je glavna, (kojom on ide), a de piše reko, pa mi znamo, odgovara. Ošta je zabluda vozati po nekom uvreženom i ubeđenom saznanju a ne pridržavati se opšteg pravila desne strane. Dok sam ja momkovao, malte ne nigde nije bilo znakova van Terazija recimo. Danas, često gradske vlasti umeju preko noći da izokreću i smerove i pravce sa prvenstvom i ne važi nikako tu prolazim svaki dan 5 puta pa znam. Takva mesta vrebaju pojedinci sa krševima i već udarenim kolima i namerno se podmeću neopreznim da ih udare i tako naplatili štetu ko zna koliko puta. Dalje, na šta bi ličila vožnja po ulicama ispod Terazija kad bi ona koja zaista ima prednost još dodatno bila označena na svakom ćošku sa žutim rombom, tu bi se teralo bar sto. Ovako, svaki ćošak nalaže oprez jer se ne zna da je prednost i tako se saobraćaj usporava do neke mere što je svakako bezbednije nego udri po gasu. Tek znam da sam u ulici sa prvenstvom prolaza kad to zaključim po znakovima koje ugledam i po zaustavljanju ostalih vozila koja me naglašeno propuštaju.

 

Zelena strelica na semaforu, recimo ispred Skupštine pa levo u Takovsku, znači da je u trakom na koju se ta semaforska strelica odnosi, obavezno kretanje u pravcu te strelice, znači samo levo, nikako pravo ili polukružno okretanje. Zbog čestih primedbi, stavljen je znak zabranjenog polukružnog kretanja, da potvrdi obaveznost po strelici.

 

Ja sam vozao oko Slavije kad nije bilo obrnutih trouglova na ulaznim ulicama i tada je važilo pravilo desne strane, tako da sumnjam da je sad univerzalno da prednost ima onaj koji je unutra i hoće napolje a nema trougla ili stopa. To bi voleo da se proveri.

 

Kružni tok je jedino mesto gde je dozvoljeno obilaženje sa desne strane.

 

Inače, nepisano pravilo je da unutar skvera važi pravilo ko da su iscrtane koncentrične saobraćajne trake, znači niko nikom nema prava da seče kružnu putanju. Ovo se dešava ako neko vozilo ide skroz oko samog skvera a paralelno još jedno vozilo. Ovo prvo, ako hoće da izađe iz kružnog toka, mora da sačeka da ovo drugo prođe pa tek onda iz njega da ide van.

 

Kružni tok nije kružni, ako nije obeležen onim plavim znakom sa strelicama obaveznog smera. Na Miljakovcu ima jedan skver koji nije obeležen valjano, tj. stavljen je znak na samom skveru, a pošto se znak posle raskrsnice ne važi, onda se u raskrsnicu ulazi tako što prepreka u sredini ostaje uvek sa desne strane.

 

Sledeće, sam znak kružnog tka znači da u njemu važi obaveza kretanja u krug, smerom u pravcu strelice, tako da nije obavezno davati levi žmigavac dok se kruži ali je obavezan pre izlaska kao i za vreme izlaženja, ko obično prestrojavanje i skretanje u bilo kojoj raskrsnici.

 

I još jedna zabluda, recimo na Autokomandi iz pravca Stadina Zvezde. Mnogi smatraju da ne smeju odmah u desno u Vojvode Stepe zato što je skroz oštro skretanje,odnosno oštar ugao, što nije tačno, jer znakom nije zabranjeno ma kako po trotoaru izgledalo skretanje nemoguće. Mnogi idu pun krug, znači više od 360°. Slično je iz Beogradske gde se ne može skretati desno u Srpskih Vladara, al je tu i stavljen znak zabrane skretanja u desno.

 

Zbog širine toka na Slaviji recimo, dolazi do mnogo zbrka, ja često okrenem malo i u kontra smer kad se zaglave tramvaji, ili idem skroz uz spoljnu stranu. Uvek je nužno biti dodatno oprezan, ne isterivati prednost ma kako bili sigurni u nju, (ima zamki i za to, da ne navodim sad). Mnogi smatraju ako su ušli u skver pre da imaju prednost nad onim koji ulaze iz ulice koja se ranije uliva al je dalje nekako. Jednostavno, mesto nije za ispravljanje krive Drine niti tumačenje zakona i pravila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Netacno, totalno je nebitno da li postoji znak obrnuti trougao na ulazu u kruzni tok ili ne, za kruzne tokove vazi opste pravilo da uvek ima prednost ono vozilo koje je vec uslo u kruzni tok. 

 

Grešiš Aco grdno. Pravila u kružnom toku važe kao takva isključivo ako pre istog postoji znak obrnutog trougla. Bez tog znaka važi pravilo desne strane. Primer autokomanda gde imaju samo tramvaji prednost u odnosu na auta koja se kreću Bulevarom Oslobođenja.

 

Autokomanda je specificna i izuzetak. Ne moze se po tome gledati svaki kruzni tok. Ovih "obicnih" ipak ima vise :moto3:

U saobraćajnim propisima ne postoje izuzeci, postoje samo pogrešna tumačenja. Razlog mog "velikog" poznavanja propisa su i sve kategorije u vozačkoj i polaganje testova za A kategoriju po drugi put pre par meseci, baš zbog pomenute situacije na kružnom toku.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

 

 

Grešiš Aco grdno. Pravila u kružnom toku važe kao takva isključivo ako pre istog postoji znak obrnutog trougla. Bez tog znaka važi pravilo desne strane. Primer autokomanda gde imaju samo tramvaji prednost u odnosu na auta koja se kreću Bulevarom Oslobođenja.

Nije mi bilo tesko da potrazim to u ZOBS-u i na moje iznenadjenje u pravu si. Izgleda su me pogresno ucili ili sam ja pogresno zapamtio, uglavnom grdno sam pogresio :) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

 

 

Grešiš Aco grdno. Pravila u kružnom toku važe kao takva isključivo ako pre istog postoji znak obrnutog trougla. Bez tog znaka važi pravilo desne strane. Primer autokomanda gde imaju samo tramvaji prednost u odnosu na auta koja se kreću Bulevarom Oslobođenja.

Nije mi bilo tesko da potrazim to u ZOBS-u i na moje iznenadjenje u pravu si. Izgleda su me pogresno ucili ili sam ja pogresno zapamtio, uglavnom grdno sam pogresio :) 

 

Bravo Aco! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: BG Vozdovac

jos davno kad sam polozio zbunila me ova cinjenica da u beogradu i jos nekim vecim gradovima nisu obelezeni putevi sa prvenstvom prolaza kao u recimo vecini ako ne i svim raskrsnicama u vojvodini...

 

posle duuugog razmisljanja i trazenja odgovora od pametniji na kraju sam dosao do logicnog zakljucka :)

 

neko je to nekad procenio da ce ovako biti mnogo bezbednije na raskrsnicama sa slabom preglednoscu kakve su recimo u centru grada, zamislite recimo da SVE raskrsnice imaju znak za prvenstvo prolaza u Beogradu i da smo jos po starom zakonu po kom je ogranicenje 60km/h u naseljenom mestu ! KAD bi BEZBEDNO uspeli da presecete tu ulicu sa prvenstvom prolaza kad bi svi koji znaju da imaju prednost u gradu vozili kroz nju i preko 60km/h !!!???

 

tako da su preskocili te oznake na putu sa prvenstvom prolaza i naterali vozace da uspore i otkriju ko ustvari ima prednost na nadolazecoj raskrsnici, morate priznati vrlo efektivno !!! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BF3 killah, 301 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma City
  • Motocikl: FZS 600

jos davno kad sam polozio zbunila me ova cinjenica da u beogradu i jos nekim vecim gradovima nisu obelezeni putevi sa prvenstvom prolaza kao u recimo vecini ako ne i svim raskrsnicama u vojvodini...

 

posle duuugog razmisljanja i trazenja odgovora od pametniji na kraju sam dosao do logicnog zakljucka :)

 

neko je to nekad procenio da ce ovako biti mnogo bezbednije na raskrsnicama sa slabom preglednoscu kakve su recimo u centru grada, zamislite recimo da SVE raskrsnice imaju znak za prvenstvo prolaza u Beogradu i da smo jos po starom zakonu po kom je ogranicenje 60km/h u naseljenom mestu ! KAD bi BEZBEDNO uspeli da presecete tu ulicu sa prvenstvom prolaza kad bi svi koji znaju da imaju prednost u gradu vozili kroz nju i preko 60km/h !!!???

 

tako da su preskocili te oznake na putu sa prvenstvom prolaza i naterali vozace da uspore i otkriju ko ustvari ima prednost na nadolazecoj raskrsnici, morate priznati vrlo efektivno !!! :)

 

Složio bih se sa Bignedom i Đuntom - stvarno je moguće da je to njihov lukavi plan da moraš da usporiš pre svake raskrsnice (iako verujem da većina nas to inače i radi), jer bi se u suprotnom batice R-ovima zaletale kroz Jovanovu ili Jevremovu 240 kmh, pa ti onda razmišljaj o prvenstvu :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja