Jump to content

Moto Zajednica

Mistika Juzne Srbije

Recommended Posts

  • Drug član, 2450 postova
  • Lokacija: Braunau am Inn (Austrija) - Svilajnac Bobovo
  • Motocikl: CBF1000 SC58 '07, FZ1S '06, SV650N

Koliko god se covek trudio vekovima da nadmasi prirodu praveci kojekakve velelepne i cudnovate kule i gradove, tesko da moze biti tako mastovit kao majka priroda. Nema tog majcinog sina koji bi uspeo da napravi jednu cuvenu Djavolju varos ili zivopisnu Grdelicku klisuru. Priroda je jednostavno oduvek bila i bice jedini nenadmasni umetnik, koji svojim jedinstvenim tvorevinama uvek uspe da nas ostavi bez daha. Dovoljno je samo da se upustite na jug Srbije i videce te dokaze na svakom cosku.

 

Na prvom mestu svakako se nalazi cudo prirode koje je zauzelo prvo mestu na novoj listi 7 svetskih cuda. Djavolja varos kod Kursumlije u svetu poznatoj kao Devils Town. Strucnjaci kazu da je taj fenomen nastao zahvaljujuci erozijama i kise. Šta je u stvari Đavolja Varoš? Ispod planine Radan na visini od oko 600 metara pruže se vrlo retki prizor zemljanih figura. Ovakve figure se vrlo retko sreću na svetu, a nastale su u viševekovnim erozivnim procesima. Đavolja Varoš se sastoji od dve «mahale» sa oko 200 figura, suprotstavljenih sa leve i desne strane litice. Leva grupa se zove Đavolja jaruga, a desna Paklena jaruga. Svaku grupaciju čine po stotinak kamenih figura. Proces kreiranja ovih zemljanih figura je neprestan, neke nestaju pod ekstremnim vremenskim uslovima, ali zato se druge rađaju. Brojne legende o Đavoljoj Varoši . Jedna od legendi kaže da su figure okamenjeni svatovi koji su krenuli da ožene brata i sestru. Bog nije dopustio greh i na mestu ih je skamenio..

 

J6kEq_799pxdjavoljavaros3.jpg

 

Brdj8_799pxdjavoljavaros1.jpg

 

Šta je još zanimljivo u Đavoljoj Varoši? Za Đavolju varoš su vezane: Crveno vrelo, saski rudnici i Crkva Svete Petke

 

Crveno vrelo je izvor visoko mineralne vode. Ova voda je toliko mineralizovana gvožđem da je poprimila izrazito crvenkastu boju sa idneksom mineralizacije od čak 17mg/litru. Ova voda nije za piće, ali možete isplaknuti usta, a ukus bih opisao kao izrazito kiseo i gorak. Okolni meštani kažu da je ova voda lekovita i da se njome treba umivati, ispirati oči, bolesna mesta i slično.

 

1uGRQ_crvenivreloudjavoljojva.jpg

 

Saski rudnici. Na lokalitetu Đavolje varoši možete videti nekadašnja rudarska okna gvožđa i zlata saskih rudara iz 12 veka.

 

MlO47_rudarskooknoudjavoljojv.jpg

Crkva Svete Petke.

 

Još jedna od zanimljivosti na lokalitetu Đavolje varoši je Crkva Svete Petke iz 13. veka. Oko crkvice možete naići na hiljade zavežuljaka tkanine. Verovanja kažu da parčetom platna umočenog u lekovitu vodu treba preći više puta preko rane i vezivanjem ove tkanine na neko od predviđenih mesta u crkvi bolest će ostati zavezana u crkvi

 

1oA4n_svbogorodica.jpg

Ivanje- Radan planina

 

Kako priroda zna da zbuni i iznenadi ljude, pokazuje primer iz sela Ivanje na Radan planini. U ovom selu nedaleko od Djavolje varosi, mestani su nedavno otkrili postojanje gravitacione anomalije, pa se tako otkocena kola na padini krecu uzbrdo umesto nizbrdo. Zbunjeni mestani ne znaju o cemu se radi pa ovaj enomen vezuju sa djavoljom varosi.

 

 

Caricin Grad

 

Arheološki lokalitet Caričin grad nalazi se u podnožju planine Radan i to na tromeđi između Bojnika, Medveđe i Lebana, gde je vizantijski car Justinijan I, u 6. veku, podigao grad, kako se pretpostavlja u blizini mesta svog rođenja. Istraživanja na ovom lokalitetu započeta su jos 1912. godine. Urbano naselje su činile tri celine Akropolj, Gornji i Donji grad. Grad je živeo veoma kratko, oko 80 godina, što je veoma kratak period za jedan takav grad.

Donji grad nije u potpunosti urbanizovan do kraja. U Donjem gradu može se izdvojiti jedna crkva, gde je pronađen monogram ktitora Justinijana. Radi se o trobrodnoj crkvi, zidovi su bili bogato ukrašeni freskama i mozaicima, koji su sasvim dobro očuvani. Ceo prostor Akropolja podeljen je centralnom ulicom, na dva dela, sa leve strane se nalazi episkopska bazilika, a sa desne strane je episkopska palata. Kompleks koji se sastojao iz više prostorija koje su služile za potrebe rezidencije, što znači da je Justinijana Prima bila prvenstveno centar arhiepiskopije. Palata je imala i sprat sto je dokumentovano pronalaskom stepenica. Episkopska bazilika je jedan od najmonumentalnijih spomenika otkrivena na Balkanskom poluostrvu, inače prva bazilika koja je otkrivena u ovom gradu (ukupno ih je bilo 10). Pored nje se nalazi baptisterijum ili krstionica a pored nje konsingnatorijum (mesto koje je služilo za podučavanje vernika).

 

 

Najrazvijeniju celinu na Caričinom gradu predstavlja Gornji grad, na čijem je najvišem, severozapadnom delu podignut Akropolj kao zasebna celina. U Gornjem gradu su do sada istražene dve kapije, istočna i južna, delovi bedema uz same kapije i jedan broj kula, među kojima se izdvaja jugozapadna ugaona kula - rezervoar. Istočna kapija je potkovičaste osnove i sa stepenišnim prilazom, što ukazuje na to da ona nije bila za kolski prolaz, za razliku od južne, preko koje se odvijao glavni saobraćaj. Na zapadnom bedemu Gornjeg grada nalazila se cisterna, gde se voda akumulirala i dalje sprovodila sistemom olovnih cevi ka severnom delu Gornjeg grada. Središnji deo Gornjeg grada predstavljao je kružni trg, oko koga je podignuto niz građevina kulturnog, trgovačkog i javnog sadržaja.

 

Monumentalnost i bogatstvo arhitekture, raskošni mozaici svrstavaju Caričin grad među istorijski najznačajnija i turistički najprivlačnija arheološka nalazišta srpskog kulturnog nasleđa.

 

83YcX_dscf55231.jpg

 

WTVZO_dscf55131.jpg

 

0Jav6_dscf55451.jpg

 

Pločnik kod Prokuplja

 

Arheološko nalazište iz kamenog doba u selu Pločniku kod Prokuplja sve više pobuđuje pažnju naše, ali i svetske naučne javnosti. Svi su izgledi da će uskoro i turisti dolaziti jer je počela izgradnja naselja koje će biti verna kopija onog od pre sedam i po milenijuma koje je tu pronađeno. Ovih dana se nastavlja i arheološka kampanja kod železničke stanice, gde je bio u davna vremena industrijski centar. Na osnovu geomagnetnog snimanja, arheolozi su na tragu ostataka još jedne kuće.

 

Od kolikog je značaja ovo nalazište govori i činjenica da su opisi predmeta nađenih u njemu i saznanja koja pomeraju granice ljudske istorije sve više prisutna u naučnim časopisima širom sveta, a nedavno je i ugledni „Tajms” na skoro celoj strani objavio fotografiju figure devojke nađene na ovom nalazištu. Gaspođica iz Pločnika, kako su je naučnici nazvali, pleni savršenstvom izrade, kao da je reč o najveštijem vajaru našeg vremena, a rađena je, kažu arheolozi, oko 5.500 godina pre naše ere! Pri tome, predstavljena je devojka koja ima odeću, frizuru i nakit kao da je model savremenih modnih kuća. Ona je vitkog struka, sa naglašenim bokovima i grudima, što se i danas ceni, sa mnogo sitnih pletenica u kosi, takozvanih dredova, sa mini suknjom prelepih šara, ogrlicom koja se verovatno izrađivala od bakra...

 

iMPpm_prokupljeplocnikgospodj.jpg  30vKD_plocnik1.jpg

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2450 postova
  • Lokacija: Braunau am Inn (Austrija) - Svilajnac Bobovo
  • Motocikl: CBF1000 SC58 '07, FZ1S '06, SV650N

Mislim da bi bilo adekvatnije da se tema prebaci u predloge za izlete u putovanja jer mislim da je potencijalna destinacija za voznju na prolece.

 

Ili ove gluposti samo mene zanimaju?...  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

Ja sam bio u Caricinom gradu jedno sat vremena a onda smo se u blizini ( pašina cesma ) dobro zabavili - cuga, klopa ... morati cu to ponoviti, mislim na Pašinu cesmu. eh ta povjest i arheologija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mistik, 297 postova
  • Lokacija: Beograd-Konjarnik
  • Motocikl: Honda CBF1000A 2007

Vredi obici, ja sam bio do Djavolje varosi prosle godine .

E da, ima da se pesaci i da se pentra tako da ne bude posle kuku lele  ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: Sankt Kanzian
  • Motocikl: Ktm 990 Superduke R

Hmmmm... ??? ??? ??? interesantno ovo sa gravitacionom anomalijom. Jel bio neko tamo  ??? Jel stvarno tako ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2450 postova
  • Lokacija: Braunau am Inn (Austrija) - Svilajnac Bobovo
  • Motocikl: CBF1000 SC58 '07, FZ1S '06, SV650N

Vredi obici, ja sam bio do Djavolje varosi prosle godine .

E da, ima da se pesaci i da se pentra tako da ne bude posle kuku lele  ;D

 

 

To ne vazi za nas, ne vozimo mi dzabe Enduro-Touring  8)

 

Eto ni ja nisam bio i mene bas to kopka o chemu se radi, rado bih obisao to.  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1881 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Gile odlicno 5. Inace u Djavolju varos mozes jedino peske. Meni su bolji tih 800m pesacenja nego svi kipovi na kraju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1881 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Bopk da li ces nam biti vodic, kada budemo dosli na tvoj kraj?  :)

 

Naravno da hocu. Ko god se javio u prolazu mislim da mu nije bilo lose.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Vec dve sezone se spremam da posetim djavolju varos i nikako da se organizujem.

Racunajte na mene i jos par druga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: leskovac

Ja sam bio u Caricinom gradu jedno sat vremena a onda smo se u blizini ( pašina cesma ) dobro zabavili - cuga, klopa ... morati cu to ponoviti, mislim na Pašinu cesmu. eh ta povjest i arheologija.

Mile kad si bio? A nisi se ni javio, a?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja