Jump to content

Moto Zajednica

Popravka akumulatora sa gorkom soli

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi

Da li je mozda neko probao da popravi akumulator?

Tj - kada akumulator "propadne" na njegovim celijama se izdvoji olovo sulfat - sto blokira provodjenje el energije kroz njih... E, fora je da se taj sulfat ocisti - na net-u sam nasao foru -  i to da se uzme par (3-4) kasicice GORKE SOLI-magnezijumsulfid (ima je u apotekama -) kolicina zavisi od velicine i snage akumulatora...

Na tu so se sipa kljucala DESTILOVANA voda - treba  dobiti gustu masu - znaci ne preterivati sa vodom... Ta masa se koliko toliko ravnomerno podeli i sipa u svaku celiju akumulatora posebno - po potrebi dopuniti akumulator destilovanom vodom do MAX granice. Nepozeljno je sipati cistu so u akumulator jer se veoma dugo i tesko rastvara... Kada se ovo zavrsi - zakacite akumulator na punjac po mogucstvu na sto veci nivo (kod mene je recimo 22A)

U pocetku ce pokazati da je pun - sacekate malo - koliko dugo zavisi od nivoa sulfacije... i onda ce krenuti od nule-kada se ovo desi smanjite na najmanju snagu punjenja sve dok se akumulator ne napuni... Nakon toga - zakacite akumulator na neki potrosac - sijalicu - far... i ostavite tako da radi sve dok ne pocne da svetli slabim zutim svetlom. Onda ga ponovo napunite na "sporo" - ovo pomaze da se razbije sulfat...

Akumulator bi trebao da radi sada... Ovo moze da upali samo par puta 2-3... ali opet, ako uspe - zasto da se ne ustedi malo :)

 

Ja ovo jos nisam pokusao ali cu obavezno probati narednih dana (imam par matorih akumulatora-pa da se ne baci :) ) - sta ce i kako biti -javljam ovde na forumu...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Da li je mozda neko probao da popravi akumulator?

Tj - kada akumulator "propadne" na njegovim celijama se izdvoji olovo sulfat - sto blokira provodjenje el energije kroz njih... E, fora je da se taj sulfat ocisti - na net-u sam nasao foru -  i to da se uzme par (3-4) kasicice GORKE SOLI-magnezijumsulfid (ima je u apotekama -) kolicina zavisi od velicine i snage akumulatora...

S obzirom da sam dosta dugo radio na proizvodnji, održavanju i servisiranju akumulatorskih baterija, smatram da mogu nešto "pametno" da kažem u vezi predhodnih navoda.

Postoji više razloga zbog kojih akumulator (olovni) više nije u stanju da izvršava svoju funkciju. Navečću četiri najčešća:

1. Kratak spoj između pozitivne i negativne "ploče" u nekoj od ćelija.

2. Prekid (ili loš spoj) između pojedinih ćelija ili na izlazu samih "izvoda" akumulatora.

3. Otpadanje "aktivne mase" sa olovnih "ploča" u ćelijama.

4. "Sulfatizacija".

Opisani postupak za popravak "propalog" akumulatora odnosi se isključivo na ovaj zadnji uzrok. Ovaj kvar nastaje ukoliko se akumulator duže vremena ne koristi, a posebno ako je pre tog "mirovanja" već bio ispražnjen (električno). Takođe ovakav kvar nastaje i ukoliko se akumulator konstantno održava u nedovoljno npunjenom stanju (neispravan alternator/regler ...). Prepoznaje se po tome što su elektrode bele po površini i što akumulator prilikom priključenja na punjač odmah ima veliki napon i neće da "povuče" struju, odnosno, ponaša se kao da je već potpuno pun. Kvar je moguće delimično sanirati na više načina (možda može i na ovaj opisani ali ja ga nisam probao). Jedan od načina je i višekratno punjenje/pražnjenje akumulatora malim strujama. Postupak se ponavlja dok se potpuno ne izvrši "desulfatizacija". Međutim ukoliko je sulfat prešao u "kristalno" stanje prilikom desulfatizacije dolazi do opadanja aktivne mase i tu nema pomoći!

Do otpadanaj aktivne mase dolazi izbog normalne "starosti" akumulatora, kao i zbog "prepunjavanja"  pri čemu dolazi do  pregrevanja elektrolita). Temperatura elektrolita od preko 45 stepeni cel. dovodi do uništenja akumulatora i u tom slučaju nema poravke.

Inače kod nekih tipova akumulatora je moguće sanirati kvarove navedene pod 1 i 2, ali se kod akumulatora manjih kapaciteta to uglavnom ne praktikuje.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ja sam nesto pokusao i mislim da ima rezultata, mada sam ja negde procitao da se koristi i soda bikarbona tako da ne znam sta je najvise pomoglo ali nesto jeste.

 

Aku sa auta (75Ah) sam skinuo jer se ispraznio zbog loseg reglera i napunio kvalitetnim automackim punjacem koji je pokazao da je akumulator pun, stavim na auto ali jedva da okrene i ne moze da upali, skinem punim opet i nista i opet i nista, znaci otpisem ga totalno. E onda procitam ovu temu i kupim 100 g gorke soli u apoteci za 120 dinara. Rastopim u zagrejanoj (da bi se lakse otopila) destilovanoj vodi i sipam u aku, nema reakcije, punim aku i nista. Kako sam negde citao i o sodi bikarboni dodam i nju odokativnom metodom (tada dolazi do reakije pazite ako ovo pokusavate) i tada stavim sijalicu (12V/21W) na aku i primatim malo bolju struju ali nista znacajno. Sada opet punim punjacem i merim unimerom i pokaze 12,8 V, kako je meni taj aku trebao za pumpu za grejanje preko pretvaraca (12/220), zakacim pretvarac i sijalicu od 220V 60W (posto mi je pumpa 55W pa da vidim koliko ce sijalica raditi), i radi samo 6-7 min znaci corak.

 

Sve to ostane tako nekih dvadesetak dana, znaci aku otpisan i spreman za sekundarne sirovine, ali da probam jos jednom da napunim aku. Punim aku i stavljam na pretvarac i na sijalicu 220V60W i sijalica radi sat vremena!!! i ja ne mogu da verujem, iskljucim da ne ispraznim aku totalno i dalje ne verujem.

 

Sta se desilo ne znam ali cu pokusati i na auto da ga stavim ovih dana cisto da bi video pravo stanje, verovatno je u pitanju ovo sto je pisao Zika65 i da je u pitanju sulfatizacija ali po svim znacima i mom dosadasnjem iskustvu i obavestenosti o akumulatorima bio sam ubedjen da je ovaj aku totalno otpisan...

 

Malo sam zbrzao ali valja razumete sta je pisac hteo da kaze...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Ovaj postupak sam pročitao davno u knjizi ing.Djordja Djordjevića "Opravi sam - ZASTAVA 750 - Električni uređaji", iz 1969.god. Primenio sam ga jednom, na malom akumulatoru 6V 8Ah, specifičnog oblika, jer nisam mogao brzo da dođem do takvog za Zündapp-a iz '52. Nakon desulfatizacije aku me je služio još 3 godine.

 

- Izbaciti kiselinu iz akumulatora

- Usuti u akumulator destilovanu vodu

- Puniti akumulator strujom 4 puta manjom od normalne* struje punjenja. Prestati sa punjenjem tek kada sve ćelije podjednako intenzivno razvijaju gasove.

- Izbaciti iz akumulatora destilovanu vodu sa kojom je vršeno regenerisanje

- Usuti u akumulator kiselinu propisane gustine (32oBe)

- Dva do tri časa puniti akumulator strujom propisane* jačine.

*Obično je struja punjenja jednaka desetočasovnoj struji pražnjenja akumulatora. Prema tome, akumulator od 32 Ah treba puniti strujom od 3,2 ampera

 

Gore opisan postupak, kod akumulatora koji se još mogu regenerisati, može trajati ponekad 3 do 5 dana.

 

PS Znači u navedenom primeru je "normalna" struja punjenja 3,2 A, što znači da pri prvom punjenju akumulatora, kada je napunjen destilovanom vodom, struja punjenja treba da bude 4 X manja, odnosno 0,8 A. Kada ulijemo kiselinu punimo sa 3,2 A.

Takođe, napominjem da se moj akumulator sulfatizovao kao gotovo nov u prvoj godini korišćenja.

Promenio član spredrag
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

To je pravi postupak a ja sam ga uprostio i ubrzao maksimalno i definitivno ima rezultata. Znaci ulozio sam manje od 200 din (nisam sipao novu kiselinu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Moj exide aku od 12v i 14 ah sluzio me je 3 pune sezone, ali juce jedva vergla i motor sam upalio preko klema pomocu auta. Prosuo sam sve iz njega, oprao ga vodom, prosuo vodu posle malo muckanja, kupio novu kiselinu( 1l je 100 dinara) sipao u aku i sada ga punim do sutra ujutru kada cu ga probati. Javljam rezultate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1892 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

nisam nista uradio, morace nov da se kupi sutra

Pa lepo narod kaze: NE MOZE OD BABE DEVOJKA DA SE NAPRAVI :lol: :lol:

Posle tri godine ne bi ni pokusavao da ga osposobim, ne daju oni dzabe 12 meseci garancije.

Ima akumulatora koji imaju i 10 godina garancije ali su MNOOOGGOOOO skuplji od ovih koji mi obicno koristimo :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ja sam imao rezultata tek posle 10-15 dana, izgleda da je proces desulfatizacije spor, kazem vam da nisam mogao da verujem da je taj akumulator oziveo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Hard-rock- meni je trajao 3 pune sezone i ovo bi bila cetvrta.Mislim da je to dovoljno,ali probao sam.

Sto kaze Biker Q, mozda ce proraditi kada jos malo otopli i kada se budem vise vozio. Aku ima snagu za 3-4 verglanja, ali nedovoljno da upali. Cim stavim kleme za auto, kresne na "pola kljuca", pa mi to daje nadu da ce mozda raditi. Na kraju krajeva, 3000 din za aku svake cetvrte godine nije neki trosak. Mnogo vise me brine skora registracija.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Ja sam popravio neki baner za moju yamahu tzr 125,ne pise koliki je kapacitet,ali bi po velicini rekao da nije preko 5Ah.Znaci jednostavno je propao vremenom,kad se napuni do kraja uspe jednom da upali motor,i ako ga ugasis i probas ponovo nema sanse,okrene 2-3 puta i to je to,ujutru vec nisam mogao ni da pomislim na paljenje na dugme.I onda ja uzmem i prospem kiselinu iz njega,ispiram ga ceo dan obicnom vodom,znaci napunim ga do kraja,okrenem ga naopako i muckam koliko mogu jako dok izlazi voda.Znaci u pocetku je ispadalo neko crno blato iz njega,i posle bar 30 ispiranja je i dalje ispadalo,ali mnogo manje,nisam mogao vise da ga muckam i onda sam sipao destilovanu vodu(da isperem cesmovacu),ostavio ga celu noc samo sa vodom da se puni,ujutru prosuo vodu,sipao kiselinu,i ostavio ga jos 24H preko sijalice od 5W da se puni(vezana na red).Stavim ga na motor upali na pola kljuca,znaci imao sam posle i nekih problema sa karbom,prelivao pa mnogo tesko palio ujutru dok to izduva,znaci verglam 2-3 puta po 30sec akumulator ni da stucne.Evo i sad mi je na motoru,palio i po najvecim minusima(probao sam sad kad je bilo -23),pali najnormalnije.Inace ne znam koliko je star akumulator posto sam ga letos dobio sa motorom,ali nek traje kolko traje,opet sam mu malo produzio vek,a nije me nista kostalo(kiselinu sam vec imao skoro ceo litar,kad sam kupio akumulator za skuter nisam dobio kiselinu pa sam tad kupio 1l).

 

Ali ne uspeva uvek,posle sam probao i sa jednim akumulatorom od skutera,bilo malo bolje,uspevao da upali kad je +,ali cim padne ispod nule nema ni za lampice...ali je taj bio star oko 3god,tako da je dosta i trajao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ja sam popravio neki baner za moju yamahu tzr 125,ne pise koliki je kapacitet,ali bi po velicini rekao da nije preko 5Ah.Znaci jednostavno je propao vremenom,kad se napuni do kraja uspe jednom da upali motor,i ako ga ugasis i probas ponovo nema sanse,okrene 2-3 puta i to je to,ujutru vec nisam mogao ni da pomislim na paljenje na dugme.I onda ja uzmem i prospem kiselinu iz njega,ispiram ga ceo dan obicnom vodom,znaci napunim ga do kraja,okrenem ga naopako i muckam koliko mogu jako dok izlazi voda.Znaci u pocetku je ispadalo neko crno blato iz njega,i posle bar 30 ispiranja je i dalje ispadalo,ali mnogo manje,nisam mogao vise da ga muckam i onda sam sipao destilovanu vodu(da isperem cesmovacu),ostavio ga celu noc samo sa vodom da se puni,ujutru prosuo vodu,sipao kiselinu,i ostavio ga jos 24H preko sijalice od 5W da se puni(vezana na red).Stavim ga na motor upali na pola kljuca,znaci imao sam posle i nekih problema sa karbom,prelivao pa mnogo tesko palio ujutru dok to izduva,znaci verglam 2-3 puta po 30sec akumulator ni da stucne.Evo i sad mi je na motoru,palio i po najvecim minusima(probao sam sad kad je bilo -23),pali najnormalnije.Inace ne znam koliko je star akumulator posto sam ga letos dobio sa motorom,ali nek traje kolko traje,opet sam mu malo produzio vek,a nije me nista kostalo(kiselinu sam vec imao skoro ceo litar,kad sam kupio akumulator za skuter nisam dobio kiselinu pa sam tad kupio 1l).

 

Ali ne uspeva uvek,posle sam probao i sa jednim akumulatorom od skutera,bilo malo bolje,uspevao da upali kad je +,ali cim padne ispod nule nema ni za lampice...ali je taj bio star oko 3god,tako da je dosta i trajao.

 

Znaci nisam lud, postoje sanse da se neki akumulatori kod kojih je doslo do sulfatizacije usled stajanja ili slabog/loseg punjenja poprave...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

ja sam ga isprao samo jednom i nisam ga punio sa destilovanom vodom, nego odmah kiselinom i tako ga punio 2-3 puta po nekoliko sati u trajanju od 2 dana. Verovatno sam tu pogresio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 725 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Strom 650

Ja imam neki Exide akumularor (za auto) na kome ne mogu da skinem gornju plastiku. Kao da je zaliveno, pokuvao sam da skinem poklopac, ali se lomi. Sta uraditi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Kod skutera mi se akumulator preko zime skroz ispraznio,nije imao ni za lampice,a jos od jesenas nije mogao uopste motor da upali na dugme,jedva je imao snage i da izbaci bendix,cak i neposredno posle punjenja(jedva da je i vuko struju),i ja kupim nov akumulator,radi odlicno,pali i sve,ali aj reko da malo exsperimentisem sa onim starim,uzmem povezem ga na punjac,proboa i redno preko sijalice,i direktno,ma nece da povuce struju nikako.Onda uzmem veliki akumulator od auta i punjac,pa vezem redno,znaci 24V,povezem na kratko,povuko je oko 4A,iste sekunde je sve pocelo da kljuca u akumulatoru,drzim tako 5-6sec,pa sacekam 15sec,pa opet drzim 5-6sec,pa sacekam 15sec,cisto da ne pregrejem celije,i tako 5-6 puta,vec je posle te akcije otiso na oko 12.2V.Onda ga povezem samo na punjac,redno preko sijalice 5W,kad poce da svetli,i to dosta jako(znaci poceo da vuce struju),ostavim ga tako 24h,malo pre ga montiram na skut,upali bolje nego sa onim novim(onaj novi je vec skoro prazan,napon 11.9V),probao sam 10ak puta da ga upalim i ugasim,i svaki put je upalio ko mina,novi sam stavio da se dopuni,a ovaj cu da ostaivm neko vreme na motoru,da vidim kako se ponasa.

 

Pa sta se ovde desilo ustvari?Taja kumulator je bio za bacanje,pa aj reko da probam,bas me interesovalo sta ce da se desi,i uspelo je,tj bar mislim da je uspelo,videcu da ga ostavim na motoru bar 10 dana,pa da vidim kako se ponasa.

Pretpostavljam da sam ga na ovaj nacin nekako sokirao,naterao ga da povuce jaku struju,pa je mozda i sulfat otpao sa celija ili tako nesto,ne znam sta se desilo,ali bitno da pali(tj i nije bitno,posto imam nov,ovo sam probao cisto iz radoznalosti,ali posluzice za nesto sigurno).Imam jos jedan takav,mada je on star oko 4god,isto je potpuno prazan,probacu ovo i kod njega,mozda uspe i kod njega,ko zna...ako uspe javicu ovde :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

 

- Izbaciti kiselinu iz akumulatora

- Usuti u akumulator destilovanu vodu

- Puniti akumulator strujom 4 puta manjom od normalne* struje punjenja. Prestati sa punjenjem tek kada sve ćelije podjednako intenzivno razvijaju gasove.

 

Nisam bas neki strucnjak, ali kako ce celije razvijati gasove ako su napunjene destilovanom vodom? Koliko ja znam, destilovana voda je izolator i neci doci do punjenja ni razvoja gasova

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ***, 162 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: R1200GSA

Da li je mozda neko probao da popravi akumulator?

Tj - kada akumulator "propadne" na njegovim celijama se izdvoji olovo sulfat - sto blokira provodjenje el energije kroz njih... E, fora je da se taj sulfat ocisti - na net-u sam nasao foru - i to da se uzme par (3-4) kasicice GORKE SOLI-magnezijumsulfid (ima je u apotekama -) kolicina zavisi od velicine i snage akumulatora...

Na tu so se sipa kljucala DESTILOVANA voda - treba dobiti gustu masu - znaci ne preterivati sa vodom... Ta masa se koliko toliko ravnomerno podeli i sipa u svaku celiju akumulatora posebno - po potrebi dopuniti akumulator destilovanom vodom do MAX granice. Nepozeljno je sipati cistu so u akumulator jer se veoma dugo i tesko rastvara... Kada se ovo zavrsi - zakacite akumulator na punjac po mogucstvu na sto veci nivo (kod mene je recimo 22A)

U pocetku ce pokazati da je pun - sacekate malo - koliko dugo zavisi od nivoa sulfacije... i onda ce krenuti od nule-kada se ovo desi smanjite na najmanju snagu punjenja sve dok se akumulator ne napuni... Nakon toga - zakacite akumulator na neki potrosac - sijalicu - far... i ostavite tako da radi sve dok ne pocne da svetli slabim zutim svetlom. Onda ga ponovo napunite na "sporo" - ovo pomaze da se razbije sulfat...

Akumulator bi trebao da radi sada... Ovo moze da upali samo par puta 2-3... ali opet, ako uspe - zasto da se ne ustedi malo :)

 

Ja ovo jos nisam pokusao ali cu obavezno probati narednih dana (imam par matorih akumulatora-pa da se ne baci :) ) - sta ce i kako biti -javljam ovde na forumu...

 

 

Da li i kako ovo moze da se primeni i na MF tj akumulatore bez odrzavanja, koji se ne otvaraju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Meni ovo "sokiranje"(ja sam ga tako nazvao)uspelo na jos jednom akumulatoru od skutera 12V 4Ah,star oko 4god,godinu dana vec stoji potpuno prazan,kad sam ga bacio nije mogao da se napuni,i sad ja uzmem,sokiram ga sa 24V,prov nije hteo cak ni tako da povuce nista,povuko je tek posle 15sec,onda je otiso na oko 3A,poceo odma da kljuca,i tako nekoliko puta,onda sam ga stavio opet preko sijalice 5W da se puni 24h,sad ga stavim na motor i vergla najnormalnije...

A i onaj od juce je isot u redu posle "sokiranja",vozio sam skut ceo dan najnormalnije,upali ga bar 50 puta,i nije stucnuo,probao sam i sa jednim i sa drugim akumulatorom da skinem kapu sa svecice i da verglam po 15sec u prazno,i oba su izdrzala bez problema,nisu uopste usporili...idem sad po tavanu da trazim stare akumulatore,mozda uspem jos neki da sokiram :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Lokacija: Smederevo / Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZR 600,Keeway Speed 125

Ma koji mi,to je bre moj izum :D i taj naziv "sokiranje" sam ja izmislio,tako da je to zasticeno autorskim pravima :D

 

Ja sam spojio punjac i akumulator od auta na red,i tako dobio 24V,znaci + punjaca stavis na - akumulatora,+ akumulatora na + tog akumulatora koji sokiras,a - punjaca na - akumulatora koji sokiras.

Ovo nikako ne raditi na ispravnim akumulatorima,jedino ako imate neki koji je bacen,nema vise nikakvu svrhu,pa sto da ne,mozda uspe...

 

Ja sam uspeo na 2 akumulatora,i oba rade perfektno,juce sam vozio na onom jednom,danas na drugom,mozes da verglas kolko oces on ne oseca(ne bas bukvalno kolko hoces,al recimo da 30sec bez prekida moze bez problema da izdrzi,a pre toga nije imao ni za lampice).

 

A nasao sam i neki stari 12V 3Ah,ali je on baaaas star,od 2007 stoji bzv,nije bilo ni kiseline u njemu,pa sam ga malo isprao,sipao novu kiselinu,ali nije hteo da povuce,onda uzmem pa mu vezem 36V(2 akumulatora i ispravljac),i tek posle 10min je poceo da vuce,onda je dosao vec do 3A,kljucao,ali kad sam ga povezao na 12V,samo na punjac,nije hteo da vuce,znaci otiso i nema mu spasa.

Nekad uspe,nekad ne,ali sam ja vec 2 spasio,a inace bi bili baceni,nisu hteli uopste da povuku struju,i nisu imali ni za lampice(nisam merio napon pre sokiranja,nije mi palo na pamet).

 

I znaci ja imam punjac 5A,i ovi mali akumulatori od 4Ah povuku 3-4A na 24V(kad se napon poveca otpor automatski opada),tako da ako imate tako neki punjac ne pokusavati sa vecim akuulatorima,jer moze taj veci akumulator da povuce vise struje,i onda ce taj veliki od auta da sprzi punjac,znaci samo sa malim akumulatorima,ili neki veci punjac,ili dva velika akumulatora u rednoj vezi da sluze kao punjac.

 

 

Inace ovo nigde nisam procitao,niko mi nije rekao,bilo mi dosadno,pa aj reko da probam sta ce da se desi,tako da ne odgovaram za eventualne explozije,unistene akumulatore itd... :D

 

EDIT:A u ove akumulatore je ostala stara kiselina,a jos bolje bi bilo da se pre toga prospe stara kiselina,lepo isperu celije i sipa nova,pa onda sokiranje,i ako radi-super,ako ne radi...jbg,ionako bi bio bacen :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Sta se desilo ne znam ali cu pokusati i na auto da ga stavim ovih dana cisto da bi video pravo stanje, verovatno je u pitanju ovo sto je pisao Zika65 i da je u pitanju sulfatizacija ali po svim znacima i mom dosadasnjem iskustvu i obavestenosti o akumulatorima bio sam ubedjen da je ovaj aku totalno otpisan...

 

Malo sam zbrzao ali valja razumete sta je pisac hteo da kaze...

 

Definitivno potvrdjeno, akumulator oziveo i cak upali traktor koji treba da se zavrgla i to dobrooooo... jos jedan + za gorku so...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Žabljane, Vucje, Srbija
  • Motocikl: Sprint Prince 125 i Kawasaki GPZ 500s

Pozdrav! Malo duže me nije bilo na forumu jer sam nešto doterivao na motoru ( parale su mi oči one nalepnice na rezervoaru- Sprint Prince) pa sam ih skinuo i na njihovo mesto na sivometalik ofarbanom delu rezervoara postavio modifikovane nalepnice od Harly-ja

i sad tu piše Harley-China. Sad neko pitanje vezano za ovu temu: Rastvor Magnezijum sulfata (gorke soli ) se sipa u ispražnjen akumulator odn. pazne ćelije se napune tim rastvorom ili grešim. A ono povezivanje na red punjač-sijalica 5w-akumulator mi nešto nejasna. Znači li da dok sijalica svetli, postoji razlika u naponu punjač-akumulator jer mi logično ako i punjač i akumulator imaju isti napon onda bi se ona ugasila. Jel tako može da se proveri kad je akumulator napunjen?

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja