Jump to content

Moto Zajednica

....pčele

Recommended Posts

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

vozio polako ivicom puta,

 

A ti kao sa APN mozes brzo po sred trake  ;D

 

Ok salu na stranu evo ja cu da kazem kako dolazi do alergija, (gledao emisiju na BBC, nesto o zdravlju.)

 

 

Bilo sta da unosite u svoj organizam nase telo pusta anititela iliti nece celije(sta god) da se bore protiv nezeljenih dejstva toga. Bila da je pivo, Pcelinji otrov, ili Penicilin...

 

 

E sad ujede vas pcela prvi put u zivotu. Telo reaguje. Pusta anititela trt mrt i vi ste ok. Ujede vas 2 3 4 1000 put telo opet reaguje.

 

E sad kako dolazi do alergijske reakcije. Na primer ujede vas pcela sad. E sad posle kratkog vremena (ne znam stvarno koliko) vi uzmete da se igrate sa necijim psom. Na prime Shar Pei-om od Mise Pei :). I dok se igrate on se linja i kroz disajne puteve vam dodje dlaka kuceta u pluca. E sad telo tu "NEKAKO" prezupchi pa nekako iskombinuje tu dlaku sa pcelinjim otrovom. Pomesa sta je sta valjda. I naravno od dlake vam nece biti nista ali ce od sada telo slati anititela za dlaku psa kada vas ujede pcela. malo je glupo ali tako su objasnili. I sad tu vi koji ste ujedani mnogo puta pre toga mozete da imate tesku alergisjku reakciju iako niste bili alergicni do sada. Znaci teoretski moguce je i Lalajko koji je ujeden X puta da postane alergican na njih, mada sanse su manje. Zasto? Nemam pojma ja sam moler a ne doktor :D

 

 

Ovo je informacija iz vrhunske serije o zdravlju koju je vodio onaj trshavi doktor sa kratkom kosom i brcicima na BBC. Tu sam naucio dosta stvari o ljudskom telu i bolestima i uzrocima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Kovačica
  • Motocikl: Sprint Prince 125ccm

vozio polako ivicom puta,

 

A ti kao sa APN mozes brzo po sred trake  ;D

 

Ok salu na stranu evo ja cu da kazem kako dolazi do alergija, (gledao emisiju na BBC, nesto o zdravlju.)

 

 

:D Samo ti zaebavaj  ;D, kad mislim sporo onda sporo u prvoj, uostalom na defileu se nevozi 100. Dace bog da i ja jednom kupim nesto ozbiljnije. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2050 postova

Alergičan od pre 2 godine, nažalost...

Desilo mi se  do sada 2 puta, pretprošlog leta 1.alergijska reakcija i prošlog leta 2.alergijska reakcija.

Oba puta sam morao da primim injekcije Sinopen-a, zatim Urbazon-a, a poslednji put u hitnoj sam na sve to primio i pola doze adrenalina jer je  puls krenuo da mi pada! Kao i u velikoj većini priča, pre razvoja alergije, bio sam uboden mnogo puta i uvek se to završavalo uslovno rečeno bezazleno, najčešće svrabom, ponekad  otokom. Dok se nije desilo...( ne bih o detaljima, ružno je,al' drugi put sam jedva stigao do hitne, vozio sam sam, jedva stigao do grada, prolazio kroz crvena svetla, ušao u hitnu potpuno deformisan od otoka...). Inače imam 40 god.,visok 190 cm i težak 95 kg, čisto Vama poređenja radi, jer sam se naslušao priča o godinama, kilaži, količini otrova kod pčele, dobu sezone itd, što nema veze s pričom o razvoju alergije...

 

Drugari, za opšte dobro, ovo važi i za one koji nisu alergični (naročito za njih):

Na motoru smo jako izloženi udarima, ponekad i ubodima insekata pa i pčela. Da li će neko imati alergijsku reakciju, nema šanse ni da pretpostavi. Ponavljam, ni da pretpostavi... Velika većina mojih (naših, mene i mojih drugara) vožnji je van urbane sredine i daleko od najbliže zdravstvene ustanove. Ja sam prinuđen zbog sopstvene sigurnosti da u top case-u imam posebnu kutiju u kojoj su spakovani: alkohol, vata, par špriceva,kutija Presing tableta, 4 ampule destilovane vode, 2 ampule Sinopen-a, 2 ampule Urbazon-a... Sve u duplikatu s razlogom, po preporuci mog druga Dr Velje,s kojim vozim zajedno a inače je lekar u hitnoj u Valjevu. On zna za slučajeve da su ljudi u panici čak lomili jedine ampule u pokušaju da uh otvore! Znam da možda zvuči preterano ali cela priča je toliko jeftina u apoteci da ne postoji razlog da ih nemam, a u kutiji zauzimaju tako malo prostora.

Obavezno pre vožnje naglasite suvozačima  da ste (ako ste) alergični na pčelinji ubod ukoliko prvi put vozite zajedno...

Još jednom, za opšte dobro, shvatite priču ozbiljno, preporučujem i malo dodatne edukacije na netu, meni je pomoglo da bolje skapiram mehanizam alergija, njihovog pojavljivanja etc...

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova

citajuci ovo bas pre neki dan u apoteci sam pitao i kazu mi da na primer ko hoce u prirodu i slicno zbog insekata  i ostalog nije lose popiti sumecu kalcijuma kaze da to umanjuje efekat ,presing isto treba imati ko je alergican a neki kazu nose cak i ampule sa sobom ...i apotekarka je imala slicno iskustvo ...inace taj presing je celih 150 dinara tako da zlu ne trebalo i ja cu ga uzeti nek stoji ,mada do sada nisam imao reakcija na ubode...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 298 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, CRF 1000L

Postoje 4 tipa alergijskih reakcija:

1. I tip preosetljivosti-anafilaxa

2. II tip preosetljivosti-citotoksicnost

3. III tip preosetljivosti - bolest imunih kompleksa

4. IV tip preosetljivosti-reakcija kasne preosetljivosti

 

od kojih ubod insekata spada u prvu i karakterise se oslobadjanjem medijatora gde se pre svega misli na histamin. Kako ce ko reagovati na ubod insekta je individualno ali ko je alergican to je izuzetno burno odnosno razvice anafilakticku reakciju. Koga ne mrzi da cita

 

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%90%D0%BD%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8_%D1%88%D0%BE%D0%BA

 

Presing, s obzirom da je tableta koja se guta, moze da pomogne ali u situaciji kada se uzima redovno ili pre polaska na put na kom se ocekuje ubod(sto naravno niko ne ocekuje), inace kod alergicne osobe od momenta uboda nece stici da ispolji dejstvo s obzirom da mora da prodje zeludac, creva, jetru i tek onda stize u krvotok. To je vreme koje alergicna osoba pri kontaktu sa alergenom(ubodom) nema pa se ide ka lekovima koji se daju injekciono kako je Dr Velja kolegi Liberu rekao.

 

Nealergicnim osobama je opasnost da ih osa ili pcela ne ujedu za jezik jer ce i one lokalno razviti  reakciju koja moze dovesti do otoka korena jezika i ugusenja, ali kako svi nosimo kacige to je nemoguce.

 

@sszgo

Ako nema ko da ti je da daces je sam sebi u butinu muskularno a adrenalin moze da se daje i potkozno.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

pa to me interesovalo, koliko ljudi ovde zna da da inekciju samom sebi

 

em si u shoku od uboda, em trebas da spremis inekciju, razbijes ampulu, uvuces, stavis iglu

 

i naravno, treba je zabosti sam sebi, moras da aspiriras da se ne samoubijes itd

 

ne znam jel im to sve kazu u apoteci...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Zemun polje
  • Motocikl: YAMAHA XJ900

http://medgadget.com/archives/2007/05/dyson_design_awards_adrenalina_auto_injector.html

 

http://www.owenmumford.com/en/range/8/autoject-2.html

 

Postoje tzv. autoinjektori... Nešto slično sam '92 dobio u vojsci umesto onih sireta za atropin u LPD-u. Izgledao je kao olovka a koristio se tako što se izvadi osigurač, prisloni se na nogu, i stisne se dugme na vrhu. Onda jedna mala opruga izbaci iglicu i istovremeno pritisne kesicu sa atropinom. Baš me interesuje da li ima da se kupe te spravice i kod nas u apotekama. Pa još ako su za višekratnu upotrebu sa mogućnošću izmena ampula, ura ura...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 298 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, CRF 1000L

Ko zna da je alergican apsolutno je najjednostavnije da ima autoinjektor sa sobom upravo zbog razloga koje je sszgo naveo. Da li ih ima kod nas u prodaju ne znam, ali verovatno da se moze nabaviti ispod tezge... Nezgodno jeste davanje injekcija samom sebi ali kada se mora... Nego sszgo vidim dobro baratas izrazima, aspiriras, adrenalin moze da se daje  potkozno i tada nema potrebe za aspiriranjem nego cemo off-ovati temu previse.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

meni su jednom prilikom dali 4-5 inekcija...

bio sam prva srednje, ujela me osa iznad levog oka, ja pametnica legao da spavam (do tada mi nikada nista nije bilo), kada sam se probudio zatvoreno levo oko, malo kasnije se zatvorilo i drugo :D imam i fotku... ko vanzemaljac sam bio... odvedu me u dz zvezdara i tamo mi daju dve inekcije adrenalina i jos neke tri... i odma' sam progledao...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

doktori genijalci ne znaju da spoje vise ampula u jednu inekciju...

 

@doctore

baratam pomalo terminima ;)

mora covek da zna da se ne ubode sa pogresnom hemijom pre treninga  ;D :D;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Imao sam slicnu situaciju prosle sezone nosio sam onaj slemic i na njemu oni produzetci preko usiju.

Ulazim ja u krivinu nizbrdica ler idem oko 50km/h u jednom trenutku nesto mi ulete u taj deo kod usiju refleksivno da izbacim insekta iz uveta kad me ujede ironija situcaje na pola krivine a men ubija uvo... Dodjem do kuce stavim neko cudo malo se smiri zapalim za grad kad se nisam ugusio u autobusu valjda se otrov rasirio ka vratu jedva sam doceko da izadjem  napolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Zemun polje
  • Motocikl: YAMAHA XJ900

Danas sam tražio autoinjektore sa Urbazonom po našim apotekama. I državnim i privatnim. Niti ima niti su tako nešto ikada imali. Tražio sam onda ampule Urbazona. Pogađate, nema...  Onda sam tražio adrenalin. Rekli su mi da postoji nekakav EpiPen ali se kod ne prodaje jer nema dozvolu Ministarstva zdravlja  :( Izgleda ovako:

 

epipen_11161_5_%28big%29_.jpg

 

Šta reći... Neka nam je Bog u pomoć...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: cogito ergo Taurunum
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F Slingshot

komšinica je alergična na ujed pčele i uvek nosi presing sa sobom... pretpostavljam da je neka blaža reakcija jer joj pomaže bez injekcija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

I ja sam imao nezgodna iskustva sa osama kada sam vozio motor, prvi put na tasosu, ubola me u list (ne znam kako se nasla na listu), otekla mi je zestoko noga, otok je trajao preko 3 nedelje, ostao mi je i oziljak.

Drugi put opet u grckoj na krfu, dosao grk motorom da me odveze do firme za rentiranje sa kojom je agencija imala dogovor, 20-ak km od hotela. Na pola puta osetim bol kod skocnog zgloba, pogledam osa. Iskuliram ja to, pokupim skuter, dosao u sobu i kada sam se pogledao u ogledalu nisam mogao da se prepoznam, pecati svuda po telu, licu, osip na mestu da me je ujeo neki insekt u zadnjih 10 godina. Gusenje nisam imao, pa sednem ja na skuter i do apoteke, apoterka hoce da zove hitnu, kaze umrecu. Posle kraceg ubedjivanja proda ona meni neki lek zaptec koji od tada stalno nosim sa sobom, popio tableticu, povukli se pecati, otisao na plazu, ujed manji od ujeda komarca. Kada sam se ujutru probudio desna noga bez preterivanja 2.5 puta veca od leve. Jedva sam hodao, stopalo nisam mogao da savijam, a bilo mi zao da propustim plaze, to je trajalo jedno tri dana i povuklo se do mere da sam mogao normalno da funkcionisem, a otok je opet trajao mesec dana. Imam negde i slike...

Zbog toga ove godine obavezno hocu da idem kod alergologa na testiranje, gusenje i malaksalost nisam imao pa me zanima da li je to normalna reakcija posto me je osa/pcela ujela pored ovoga mozda jos dva puta i nemam nikakav imunitet na otrov, ili sam alergican.

Svojevremeno (bio sam klinac, znaci pre 20-ak godina :(  ) sam cuo od jednog pcelara da su postojale specijalne inekcije koje izgledaju kao kesica sa iglom, u pakovanju je bila jedna sa kalijumom i jedna sa adrenalinom, ne znam da li to jos uvek moze da se nadje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

au... meni se desilo jednom da su počeli pečati da mi izlaze posle ujeda (imahi ~16god), moji se isprepadali i odveli me u gradsku bolnicu, tamo mi dali infuziju i sve bilo 0k. Samo što se meni ništa drugo nije desilo osim osipa, ni otok (nije bio veći od onog posle ujeda komarca) ni bilo kakva druga reakcija...

 

eh, te inekcije ne verujem da mogu još uvek da se nađu, bilo bi lepo imati to za "ne daj Bože"...

 

tek sada kroz ovu temu se setim svih svojih reakcija na ubode, i sada sam stvarno zbunjen  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Drugari vodite racuna kada pijete presing jer "obara" tj uspavljuje i reakcije postaju odlozene.

Mene prosle godine ujela pcela u Mrcajevcima,vracamo se MZ(mihac) i ja na mom motoru iz Ovcar banje,ulazimo u Mrcajevce i ja dizem vizir da se malo rashladim,nisam vozio ni 50 metara tako i vidim pcelu koja se malo podize i prelece vizir na motoru a zatim za nijansu spusta i ulece ispod vizira na kacigi,znaci pcela kaskader,ima neku lelujavu putanju kretanja jer je nemoguce da pravolinijski uleti pod kacigu zbog velikog vizira na motoru.Ujela me ispod leve obrve,stanem odmah sa strane i kazem Mihcu sta je bilo,sacekamo malo vidim ne otice,samo malo utrnulo,nastavljamo dalje i do Kragujevca prestalo i da trne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Posle uboda (ne ujeda) pčele treba što pre izvući žaoku jer mišić oko rezervoara žaočne žlezde nastavlja da pulsira i tako ubrizgava otrov izvesno vreme nakon uboda i pošto je pčela odletela (naravno bez ovih organa i dela probavnog trakta povezanog sa žaokom ).

Pri tome voditi računa da se ne stisne ova kesica sa otrovom, pa treba izbegavati vađenje prstima. Pogodni su predmeti poput noža pri čemu koristimo tupu stranu koju prevlačimo preko kože na mestu uboda suprotno od smera u kome je žaoka zabodena.

Nakon toga mesto uboda isperemo hladnom vodom čime smanjujemo koncentraciju ubrizganog otrova i rashlađujemo mesto uboda. U nedostatku vode poslužiće i pljuvačka. Hladne obloge pomažu u smanjenju otoka.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Vreme radnje- leto prosle godine.

Radnja- Vozikam kroz grad skutericom, i vidim nesto leti prema mojoj faci. Posto je bilo vrelo, vozio sam sa otvorenim vizirom na kacigi, i cvikama za bajs na nosu. Elem, pcela me je pogodila pravo u koren nosa (a vala ga i imam), i u delicu sekunde me ubola. Mislim da sam brze stao, skinuo cvike, kacigu i izvadio zaoku "na retrovizor" nego sto je ona shvatila da me je ubola, i da se shebala. U narednih 5 minuta sam izgledao kao COVEK-SLON, oko sebe video samo senke i siluete, i morao sam da nekih sat vremena iskuliram u kaficu uz ladna pivca, dok nisam ponovo progledao. A do tada nikada u zivotu nisam toliko reagovao na ubode pcela. A bilo ih je...

Eh, da ne bese ladnog piva...

A i, nekako, zao mi pcele...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 60 postova
  • Motocikl: klr

heh, i mene je ujela

Moja greska, previse toplo i otvoren vizir, uletila i zabola se u bradu

brzo stao, izvadio zaoku sacekao par minuta da vidim ocel biti kakva reakcija,  i nista, ajmo dalje

Stari je u svoje vreme drzao pcele, znam samo da sam bezbroj puta zalegao po travi kad bi pocela da kruzi oko glave...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

 

 

iiijaoooo. ose i pcele ... :o satavni deo naseg hobija  :D.

Vise puta me bockale, ulazile ispod kacige, ispod majce , u rukave ...imam burniju reakciju ( nosim uvek aerius od 5mg)ali nista strasno, ali jednom je bilo stvarno opasno  :P. U jednom  kaficu u centru Nisa , seli da popijemo pice , parkirali motore i tako pricamo nesto, ovi moji drugari poruce pivo a ja pametan necu da pijem alkohol nego borovnica bato ::), eee , tu sam se zajebo. Prvi gutalj i boc..boc... , ispljunem je ja ali ona vec napravila pakost. Ovi tu uspanicili , nagurali mi neki led da drzim ali nista od toga , otece jezik da sam jedva mogo po koje slovo azbuke pogoditi  ;D, i sedaj na motor , pa pravac hitna pomoc , tamo mi gazom izvukli jezik, brzo par injekcija i oko sat vremena posmatranja reakcije i to je to, samo sam se isprepadao dobro ali preziveh i to  ;).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2050 postova

a ko ti da inekciju?

 

Nećeš verovati, Aca je staklorezac... :D...

Desilo se prekjuče, u vožnji, sve od opreme na meni, sem rukavica koje sam skinuo

par kilometara ranije i stavio ih u džep. Vrućina nesnosna, osećaj bez rukavica, kao bez gaća  :D, al' ajde da se malo rashladim...

I naravno, od nas petorice u koloni, samo ja alergičan i pčela nađe prolaz baš u moj rukav... Šta da se radi, stanem, zaustavim drugare, izvadim žaoku, izvadim kompletan pribor, spremim injekciju Sinopen-a i pružim je Aci... Aca bez reči prihvati špric u ruke, tu smo čekali početak alergijske reakcije nekih 10-ak min, jer sam se k'o dete nadao da neću odreagovati. Čim sam osetio prvi svrab na dlanovima i stopalima, odmah sam rekao Aci da me ''ustreli'', što je on učinio bez pogovora i razmišljanja... ;) Svaka mu čast, najiskrenije. I ovde se ispostavilo kao tačno da sve treba imati u duplikatu, jer sam prilikom otvaranja destilovane vode bukvalno smrvio vrh ampule pa sam istu morao da bacim.Popio i Presing ...

Savet ( ja napravio grešku): nakon ovakvih dešavanja, motor okrećete pravo kući, još bolje ako može neko drugi da vozi. Ja, da ne smorim ekipu nastavim na Taru i na spuštanju na Zaovine, proklizam na rizli i padnem, srećom bez posledica. Reakcije mnogo sporije nego inače...zato, kući, odma'!

post-8034-12879079689915_thumb.jpg

post-8034-12879079691235_thumb.jpg

post-8034-12879079692279_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 298 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, CRF 1000L

Dobro si prosao, ali ne znam da li vidis na kutijici jedan trouglic nacrtan (poslednja slika), bez ljutnje ali za ubuduce da znas da ti lekovi snažno utiču na psihofizičke sposobnosti, tako da je za vreme terapije zabranjeno upravljanje motornim vozilima kao i rad mašinama. Na zalost na tezi nacin si to otkrio!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja