Jump to content

Moto Zajednica

Punjac akumulatora sa mikrokontrolerom

Recommended Posts

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Punjac ima 4 rezima:

1.Normalno punjenje.Napon se penje do 14.4V.Po zavrsetku se dalje prati napon akumulatora,i ako padne na 12.5V,

pocinje novo punjenje.

2.Brzo punjenje.Isto je sve kao i kod normalnog punjenja,samo sto napon raste do 15.5V.Ponovo puni na 12.5V

3.Regenerativno punjenje.Ukljucuje punjenje-gasi punjenje-ukljucuje praznjenje(0.5A)-iskljucuje praznjenje-ukljucuje punjenje......

Odnos vremena punjenja/praznjenja je 2:1.Jedan ciklus punjenja praznjenja se desi 3 puta u sekundi.

Napon se prati,i kada dostigne 14.4V,ciklus se zausavlja.Dalje se sve desava kao u prva dva slucaja,-ako napon akumulatora padne na 12.5V,

krece nova regeneracija.

4.Odrzavanje.U stvari to je regenerativno punjenje,ali nakon dostizanja 14.4V krece tajmer od 24 casova,pa posle toga krece novo punjenje.

Dok tajmer radi,i dalje se prati napon akumulatora i ako padne na 12.5V,ponistava se tajmer,i krece punjenje.

--------------

Rezimi se biraju jednim tasterom,i iz svakog rezima se moze izaci u svako doba,bez obzira na stanje napunjenosti akumulatora.

PCB i raspored elemenata umnogome zavisi koje hladnjake mozete nabaviti,kao i lcd pa ih necu ni kaciti,nego samo shemu i fajlove za kontroler.

Ja sam iskoristio neke hladnjake koji su mi se vukli po radionici,a verujem da takvih po prodavnicama nema.

Sliku mojih izvedbi stampanih ploca cu postaviti samo radi orijentacije oko velicine hladnjaka.

Hladjenje je potrebno za 7805,LM317(najvise se greje),IRFZ44,i IRF4905,onaj koji je zaduzen za brzo punjenje.

Nije na odmet staviti i hladnjak na grecov most.

Preporucujem da onaj ko hoce da se upusti u samogradnju,prvo pogleda sta moze da se nabavi od hladnjaka i displeja po prodavnicama.

Trafo sam iskoristio iz nekog stampaca,i ovaj moj primerak na sekundaru daje 18V ac.Ne bi trebalo koristiti trafo sa manje od 16V,i vise od 20.

Struja od 2A pa navise.

Podesavanje i bazdarenje:

Uredjaj prvo ukljucite bez mikrokontrolera,a nemojte odmah ni da ugradite IRFZ44 koji je zaduzen za praznjenje.

Nemojte jos ni da prikljucite plocicu displeja.

Proverite napone na podnozju kontrolera,nigde ne sme biti vise od 5V.

Na 5 izvod konektora koji ide ka displeju dovedite 5V,-ovako je ukljuceno normalno punjenje.

Na mesto akumulatora prikljucite merni insrument,i trimerom podesite LM317 da se na instrumentu ocitava 15.5V

Iskljucite sve,ubacite kontroler i spojite plocicu displeja.

Prikljucite jedan akumulator,po mogucnosti ne bas napunjen.

Ukljucite punjac,izberite sporo punjenje,prikljucite instrument na izvode akumulatora i drugim trimerom

podesite da prikazani napon na displeju bude isti kao na instrumentu.

Sa ovim je podesavanje zavrseno,punjac je spreman za rad.

Svima koji se odlucite za samogradnju vam zelim srecan rad!

----------------------------

Update!

Ispravio sam gresku na shemi.

Punjac.zip

post-290-0-60341900-1296754505_thumb.gif

post-290-0-42467500-1296754514_thumb.gif

Punjac pcb.zip

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1836 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

a kako se bira rezim punjenja?ili to automatika odradjuje u potpunosti?

od kog stampaca si koristio trafo?

dali ce smetati ako trafo bude jaci od 2A i dali ce u slucaju jaceg trafoa moze koristiti i za punjenje akumulatora automobila? ili je ogranicen na odredjenu velicinu akumulatora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Rezimi se biraju tasterom,vidi se lepo na shemi.

Ako je jaci trafo,to nista ne smeta,samo da ne bude slabiji.Stvarno ne znam iz kojeg je stampaca izvadjen,imali smo rashodovanje u firmi,pa sam neke stvari spasio da ne odu na otpad :)

Punjenje akumulatora od auta?

Nisam to imao za cilj kada sam seo da uradim ovaj punjac.U svakom slucaju,punjenje je moguce,ali koliko bi vremenski potrajalo,-ne znam.Struja je ogranicena kojom se puni.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Evo,prikacio sam punjac na akumulator od auta 12v/55Ah,radi sporo punjenje,i napon trenutno stoji na 13.2V.Krenulo je sa 12.6.

Mozda ga i napuni  ???  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Naravno da će da ga napuni ali za više vremena...a koliko, tek će se videti :D

 

Nego...ne bih da budem matoro zakeralo ;D, ali pošto pametni punjač i puni i prazni aku, zar se nije mogla dodati neka linija u programu da ispiše kapacitet akumulatora u Ah? To bi bilo opasno dobro :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Displeji sa dvorednim konektorom sa strane su dosta retki za razliku od jednorednih sa konektorom na vrhu,  pa sam nacrtao odgovarajucu plocicu. Plocica je istih dimenzija kao displej sa kojim se spaja distancerima u sendvic. Moj skromni doprinos Joskinom punjacu. Nadam se da ce nekome korstiti.

 

4368315131_3ace5e4d23.jpg

 

4368315129_cee3dc7a2a.jpg

 

post-3508-12879065457787_thumb.gif

PCB.zip

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Lepo!

Tih displeja sa dva reda kontakata sa strane ima u NS,samo im je raspored nozica malo drugaciji od ovog sto sam ja imao.

Muka mi je vise tih displeja i razno raznih polozaja izvoda!  >:(

Punjac je napunio i akumulator od auta  ;D Jeste da je potrajalo malo vise od 24 casova,ali je ipak uspeo :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Jos jedna stvar... ni raspored anode i katode pozadinskog osvetljenja displeja (pinovi 15 i 16) nije standardan, i na mojoj plocici ne postoji spoj. U zavisnosti od verzije koja vas je zadesila potrebno je zalemiti lemne povrsine kao na slici.

post-3508-12879065593447_thumb.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Punjac je napunio i akumulator od auta  ;D Jeste da je potrajalo malo vise od 24 casova,ali je ipak uspeo :)

Nije to strasno. A, koje snage ti je trafo?

Ja se nadam da cu sutra zavrsiti svoj  punjac. Nece biti tako lepo spakovan kao tvoj, jer nisam nasao adekvatne hladnjake, ali nema veze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ehhh,da mi je znati koje je snage...  ;D

Nije neki jak,po onako odokativno,mozda je oko 50VA

Nisam merio jezgro (povrsina jezgra na kvadrat=VA),mrzelo me je da ga rasturam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Tu formulu nisam ja izmislio,nego sam naucio iz jedne knjige,kao i celo izracunavanje parametara transformatora.Namotao sam ih dosta,jos svi rade.Formula izgleda da valja :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Ja imam Iskrinu mrcinu koja roka 50AH na regulaciju ako treba mogu za 30 minuta da napunim akomulator od kola naravno da mu to ne prija ali nekad se nema vremena......a ove od motocikla stavim na 1 A i tako ga punim a on sam zna kad je dosta....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Na 5 izvod konektora koji ide ka displeju dovedite 5V,-ovako je ukljuceno normalno punjenje.

5-ti izvod je ventilator. 6-ti izvod kaze da je normalno punjenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Ima li neko da je uspesno npravio ovaj punjac prema Joskinoj plocici?

Moj punjac ne radi kako treba. Prvo sam napravio punjac sa mojim redizajnom plocice za display, ali se na display-u nista ne ispisuje. Vidi se da je ukljucen jer se naziru kvadrati u prvom redu, ali nema nikakvog ispisa. Rek`o zajebao sam nesto, odlozim sa strane  i napravim Joskinu verziju plocice, povezem zicama display jer nisam imao display sa bocnim konektorom, ali opet isto - nista ne prikazuje.

Glavna ploca izgleda radi kako treba. Kad dovedem 5V na vod za normalno punjenje, upali se LED i izlaz je ativan pa sam podesio 15.5V Uredjaj takodje reaguje na taster, ali kako ne adi display nemam pojma kako se upravlja pa je rezultat neizvesan. Predpostavljam da se kratkim pritiskom krece kroz rezime, a zadrskom odabire rezim. Znaci, pukim nabadanjem uspeo sam da dobijem 1 duzi treptaj LEDom za brzo punjenje kao i treperenje istog LEDa. Dk treperi, na izlazu ne dobijam konstantan napon vec secka kako LED pulsira. Nasumicnim dzaranjem tastera nisam uspeo da prebacim punjac u rezim normalnog punjenja, vec samo dovodjenjem 5V.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Hmmmm... pa trebalo bi da funkcioniše po Joškinoj šemi.... kod njega sam video punjač u akciji i sve radi kako treba. Display radi....

Režime menjaš tako, što prvo držiš malo duže pritisnut taster i onda ga otpustiš, pa kratkim pritiskanjem menjaš režime koji se okreću u krug. Kada ti se ispiše režim koji želiš, jednostavno više ne pritiskaš taster :) E sad, s obzirom da ti nemaš ispis na displayu, baš je nezgodno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Hm...bas svasta.Isprobao sam ga sa dva displeja i radilo je normalno.Proveri molim te da li si RS,RW,i E vodove povezao kako valja.RW je stalno na masi jer se u displej samo upisuje,a ne cita se iz njega.Takodje,uzmi osciloskop i proveri izlaz 4538.Treba da menja nivo kada nema sck signala.

Dok ima clockova izlaz 4538 treba da je stabilan L nivo.Kada clock impulsi prestanu treba da ode na H nivo.Ako dok traju clockovi se desi da prebaci izlaz na H,display ce najverovanije pobrljaviti.U tom slucaju koriguj malo vrednosti tajming kondenzatora u sklopu 4538.

Inace prenos radi ovako:

Po pojavi prvog clock impulsa (rastuca ivica signala) izlaz ka shift registru je L,a po zavrsetku niza clockova 4538 treba da generise jedan kratak H impuls da bi podatak iz shift registra prepisao u izlazne latcheve.Ako se desi prepis dok traje serijski prenos,moze da se desi da displej lose protumaci

komandu.

I ventilator se pali preko 4094,da li on radi?Treba da radi u svakom rezimu punjenja.I normalno punjenje se aktivira iz shift registra.

Display koristi 6 izlaza iz 4094,a ostala dva su za ventilator i sporo punjenje.

Sistem mora da radi,ne bih nesto postavljao sto nisam testirao.

btw,-da nisi pomesao sda i scl vodove?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Joska, Jager... naravno da punjac radi i ne mislim da je postavljen projekat koji nije OK ili koji nije dovoljno testiran, ali greske se dogadjaju. Pogresno okrenut elektrolit na Joskinoj plocici sam slucajno uocio uporedjivanjem sa semom. Nista kriticno i ne utice mnogo na rad, ali se zove "greska". Znaci, da razjasnimo... ne tvrdim da postoji greska u projektu, najverovatnije je moja, ali ne treba iskljuciti mogucnost greske u dokumentaciji. Ljudi smo, nismo masine.  ;)

 

Sto se tice testiranja sa osciloskopom... probacu nekako da testiram preko PC-a i zvucne kartice. Pravi osciloskop nemam.  :( Provericu RS,RW,i E kao i SD i SC vodove.

Da budem iskren ventilator nisam ni spajao, ni testirao. Provericu pa javljam.

Reci mi, da li ti ovo treperenje LEDa govori da brzo punjenje radi? Cudno je jedino da nisam uspevao da aktiviram normalno punjenje vec samo brzo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Normalno punjenje se aktivira H nivoom na 12 pin-u 4094.

Ako nema prenosa podataka iz kontrolera do shift reigstra,nece se ni aktivirati normalno punjenje.Normalno punjenje se aktivira posle prvog stiska tastera.Na drugi stisak je brzo punjenje,treci-regeneracija,cetvrti-odrzavanje,peti-povratak u pocetni polozaj bez punjenja,i tako u krug.

Poverio sam shemu,tacna je.A da je onaj elko kontra okrenut,-jeste,i neka ga tako,ne rasklapa mi se ceo uredjaj zbog toga,ali i tako radi bez greske.Cak i da nema tog kondenzatora i tako bi radilo savrseno.

Ako nikako nece,spoji po jednu led na svaki od 8 izalaza 4094,i prati sta se desava kada stiskas taster.Stanje na njima se uvek menja.

Ne znam kako ces bez pravog osciloskopa jer je clock oko 200-250kHz,zavisi da li se salje 0 ili 1.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Evo slike moje plocice displeja koja radi.Kod standardnih lcd-a kojima su izvodi u dva reda sa strane zna biti razlike u rasporedu funkcija.Na mojem primerku su izvodi rasporedjeni kao sto sam i oznacio na pcb.

post-305-12879066815515_thumb.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja