Jump to content

Moto Zajednica

Pokazivac polozaja menjaca

Recommended Posts

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Posto se sa vremena na vreme neko seti kako bi ovo bilo dobro imati na motoru,evo da vam ispunim zelju

Uredjaj prima signale sa dva reed releja koja su montirana u blizine poluge menjaca,na koji je zakacen jedan mali,ali jak magnet.

Takodje prati i prekidac neutral-a.

Ima dva dzampera sa kojima se podesava koliko brzina ima vas motor.Moguce je izabrati 4,5 ili 6 brzina.

Po ukljucivanju na displeju ce se upaliti svih sedam segmenata(neka vrsta testiranja displeja,da tako nazovemo,a i izgleda cool  ),

jedan za drugim.Nakon toga ce se desiti jedna od dve stvari:

1.Ako je polozaj menjaca u neutralu,prikazace na trenutak izabrani broj brzina koji je podesen dzamperom,pa ce prikazivati nulu sve dok ne pomerite

polugu menjaca na dole,ili gore(normalan rad)

2.Ako menjac nije u neutral polozaju,na displeju ce treperiti samo srednji("G") segment,sve dok ne dobije signal sa neutral prekidaca.Posle toga dalje se desava kao pod 1.

Moguce je koristiti displej sa zajednickom katodom,ili sa zajednickom anodom,izbor se vrsi pomocu dva dzampera.

U prototipu sam koristio display sa zajednickom katodom,crvene boje,jakog intenziteta(vidi se i na slici da je zaslepio aparat)

Display je LTS-547AWC

Kontroler je PIC16F628.Jeftiniji je od F84,a za razliku ima i unutrasnji oscilator,pa se stedi mesto na ploci jer ne treba kvarc.

U hex fajlu se nalazi i konfiguracija koju programatori iscitaju i podese pri przenju u kontroler,pa ne morate rucno da podesavate

MCLR,WDT,CP,BOR...itd

Kao dodatak tu je i .asm fajl,cisto da vidite da je program autentican,nije plagijat necijeg rada 

Svima koji se odluce za samogradju,zelim dobru zabavu.

Fajlovi za stampanu plocicu,raspored elemenata i shema su u .zip-u na kraju poruke.

Ako vam ne odgovara raspored elemenata na pcb,ili sam pcb,prepravite ga po vasem ukusu.

Ja sam moj uredjaj pravio po kutijici koju mogu da nabavim.

Za koji dan cu ovo sve montirati i na motor,pa cu postaviti jos slika.

Menjac.zip

post-305-12879064860876_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1836 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

svaka ti cast majstore :) ali zaista:) ovo sam cekao:)

nego jedno pitanje,posto ce se ovaj reed relej dali ce moze postaviti na neku plocicu pa zaliti nekom plastikom,posto ce biti na vidnom mestu,pitam vise zbog estetike da ne bude previse upadljiv

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ko ce kako montirati reed releje je individualna stvar.Evo ja cu danas ako budem imao vremena da montiram uredjaj na motor.Reedove verovatno necu zaliti nicim,jer i nemam nista pri ruci sem vruce plastike.

Uvukao sam ih u termo buzir,to bi trebalo da ih zastiti od vlage.Javicu kasnije sta sam uradio i kako,a bice i koja slika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Juce sam vrsio update softvera u mojem automatu (jos ga nisam postavio nigde na forum),i sada treba i on da prati neutral sw,da ne pisti buzzer dok je u nuli.

Ali medjutim....

Ne moze sve biti jednostavno,nesto mora da se iskomplikuje,a tice se i ovog pokazivaca.

Naime,kada svetli neutral lampica(kod mene je led),na neutral vodu bi trebalo da je nula volti,ali nije.

Kod mene ima 0.85V.Na ovo kada dodamo onu diodu na samom ulazu u pokazivac,na nozici kontrolera dobijemo 1.4V,a on sve preko 1V smatra kao H signal.

Tuga i ocaj.Pokusao sam da stavim umesto obicne -shottky diodu jer otvara na oko 200mV.Toliko sam postigao da nekad slucajno i detektuje neutral polozaj.

Danas dodajem optokopler,i sa time ce problem biti sigurno resen,ali za taj deo nemam predvidjeno mesto ni na jednoj stapanoj plocici  :(

Razmisljao sam i o tome,ali prvo treba da izmerim,-da kabel za neutral direktno povezem na prekidac.Ali prvo moram da izmerim koliki je napon na samom prekidacu.Mozda je moj prekidac vec malo potrosen,pa ne zatvara dobro kontakt,mozda zbog otpora kabla imam napon na kablu(na nekih 30cm od sijalice)...

Ne znam tacno,ali danas cu da saznam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Pa kroz led prolazi samo oko 10mA,a kroz original sijalicu oko 125mA.Ne znam koliki bi tek bio napon sa njom  ??? Sigurno mnogo veci nego sada.

Optokopler,kao sto sam rekao sigurno resava stvar,ali i dodatno komplikuje situaciju :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ugradio sam optokopler(paralelno je vezan sa neutral sijalicom),i sada imam pravi signal.

Montirao sam pokazivac na hondu,improvizovao nosac reed-ova,i mogu vam reci da odlicno radi  ;D

Imao sam i drustvo,Peterpana i Zoliku,-on ce sutra da napravi plasticni nosac za reed releje na glodalici.Ima da bude fabricki :)

Jedini mi je problem ostao magnet,za sada koristim parce od nekog izlomljenog.Ne znam ima li da se kupi neki mali ali vrlo jak magnet,i koji bi se uvek mogao kupiti  ???

Malo me je brinuo prelazak iz prve u drugu brzinu,jer je izmedju i nula,a program broji ovako: 0-1-0-2-3-4-5-6,ali srecom sam tako napisao program da se neutral proverava nekoliko hiljada puta u sekundi ako nisu aktivni reedovi,pa je onaj trenutak prelaska iz prve u drugu kada se ipak aktivira neutral,a mozda se okom ni ne vidi da je trepnula sijalica,dovoljan da sve tece kako treba.

Sada sa nestrpljenjem cekam sutra,da bude gotov nosac reedova :)

Slike kada sve bude motirano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Montirao sam pokazivac na hondu,improvizovao nosac reed-ova,i mogu vam reci da odlicno radi  ;D

 

TOoooo, bre! Bravo majstore!!! Nisam ni sumnjao da ćeš naći rešenje :) Ako iko može, onda si to ti :) Alal' ti ćufte u paradajz sosu :)

 

Imao sam i drustvo,Peterpana i Zoliku,-on ce sutra da napravi plasticni nosac za reed releje na glodalici.Ima da bude fabricki :)

 

I meni! I meni! :)

 

Sada sa nestrpljenjem cekam sutra,da bude gotov nosac reedova :)

Slike kada sve bude motirano.

 

I mi nestrpljivo čekamo, bar slike za početak! Ma radiće k'o zmaj, osećam :)

Napravi par krugova bar po ulici, pa javi kako se ponaša u pravoj vožnji :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Oooohhh... kako divne vesti :) Hehe, SJAJNO! SJAJNO! Šta drugo da kažem, sem da oprave nosač i za mene? Dolazim u subotu svakako :)

Bogami, ova moja AT će vrlo brzo u sebi imati više procesora nego CRAY! Neka vala, i treba! ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

I jos nesto:

Na TA sam stavio zeleni display.U mraku je i ovaj dosta jak,a crveni je bar tri puta jaci  ;D

To je mana led displejeva,-danju mu smeta sunce,tek se u mraku vide lepo.

Ali sta da radimo kada se (bar koliko je meni poznato..) ne proizvode LCD displeji sa jednim digitom i pozadinskim osvetljenjem  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Oooohhh... kako divne vesti :) Hehe, SJAJNO! SJAJNO! Šta drugo da kažem, sem da oprave nosač i za mene? Dolazim u subotu svakako :)

Bogami, ova moja AT će vrlo brzo u sebi imati više procesora nego CRAY! Neka vala, i treba! ;D

Polako,sutra stize prototip nosaca,koji  cemo verovatno jos malo morati brusiti,i seckati(fine tuning) da dobijemo prave mere za neku "serijsku proizvodnju" :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Na TA sam stavio zeleni display.U mraku je i ovaj dosta jak,a crveni je bar tri puta jaci  ;D

 

Onaj crveni display koji sam video kod tebe se meni totalno sviđa! I treba da svetli jako, da se vidi po suncu, a po mraku ... pa svaki će malo bosti oči, no sa tim može da se živi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Jucerasnja operacija uspesna, pacijent preziveo!  :D

 

Ovaj pokazivac brzine ce od sada biti dostupan i nama obicnim smrtnicima, dok je do sada to bila privilegija samo vlasnika odredjenih modela motocikala na kojima je to fabricki reseno. Joskin projekat - pokazivac brzine i njegov prateci deo - po meni je vec sasvim ok, ali Joska kaze da treba to jos malo doterati. Ko zna Josku svhatice o cemu pricam. Kako on kaze: "fine tuning".  :)

 

@ Jager

http://www.weather2umbrella.com/7days_forecast.php

 

;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 252 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

joska prijatelju,daj neke slike na masini da vidimo kako to izgleda u realnosti.Zaboravih da pohvalim tvoju ne sebicnost da sve to podelis sa nama.SVAKA CAST

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja