Jump to content

Moto Zajednica

BMW R 26 Restauracija .

Recommended Posts

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

E ovako...Resim ti ja jedne zime da sredim svoj motor...posto sam napunio 18god (sad vec odavno) i polozijo za "A" vreme je da se predje na veci i jaci motor sto znaci da moj Tomos  T14 M (NOV) konzerviram i parkiram.  iz garaze isteram porodicnu tradiciju....BMW R26  1957god motor ciji je prvi vlasnik moj Deda (sad vec pokojni zvani Ljuba Ustasa....to ustasa vuce iz logora Jasenovci kako i zasto ne znam ali znam da nije bijo ustasa) potom je taj motor vozijo moj Tata i kako tradicija nalaze (a ja postujem tradiciju) vreme je i ja da ga vozim.

Posto je za njih to bijo samo motor estetski nije bas najbolje odrzavan (a mehanicki je perfektan i cale i deda su mehanicari na visokom glasu) pa ja resih da to doteram u pristojno stanje koliko je u mojoj moci..cale i deda gde god ga grebnu oni cetku i farbu pa "zamazu" jaooo a ja se uzasavam od toga.

i onda krece moja avantura "zasto avantura" xexex...pa zivim u stanu od 50m2 i nemam ni droriste ni garazu vec samo svoju sobu hhhhmmm znaci radimo restauraciju u sobi na 2gom spratu vaziii...prvo sam motor dooobro oprao a zatim krenuo ispred zgrade da rasturam i te delove polako donosim u sobu..rastureno je sve osim agregata i menjaca jer su u perfektnom stanju imam cak i aluminijumsku klipnjacu...kad sam sve to ja lepo uneo u stan keva zove novinare hoce da se odrekne mene preko novina, sesrta sece vene,a cale mi zakazuje pregled u nekoj bolnici u Kovinu???

onda krece skidanje stare farbe i rdje, naoruzam se smirglama,bruslilcom,spaklom,skalpelom krenem ja da radim u kupatilu ALI mogu da radim samo nocu jer je kupatilo zauzeto preko celog dana (sestra) znaci posle ponoci nastupam ja ali mora biti i tisine jer je sprat iznad i sprat ispod ima malih beba...

nista radim ti ja samo puca smirglam,smirglam,smirglam dok mi oci ne ispadnu a kad ispadnu onda zazmurim i smirglam i dalje.(pa sto nisi sve to ispeskarijo bilo bi ti lakse....ja pa sto mi ne rece ranije toa se nisam setijo,a i draze mi je nekako da sve odradim sam).Mogu vam reci da kada za kupanje extra sluzi kao komora za farbanje (osnovnom bojom) jos ako imate onu zavesu oko kade odlicno,pustis vodu na tus i zadenes ga za zid navuces zavesu i pocnes polako...nije mi padalo napamet da slikam bas sve i ceo postupak rada ali imam bar neke fotografije pa moze da se vidi bar nesto od postupka.e sad malo slika pa cu pricu nastaviti. inace je sve trajalo 6 meseci svaki dan...

 

Eovako je izgledao motor pre pocetka rada....

U5y6J_89162979.jpg

Ku0Eb_64822987.jpg

IcMEO_25453674.jpg

ThEGs_71509673.jpg

RACt5_43793347.jpg

1Didf_33889030.jpg

A6vTD_58765763.jpg

IwD6r_25050494.jpg

CpfwT_59633304.jpg

hxwV8_26572808.jpg

M0VnV_46542158.jpg

M8Pwk_90309091.jpg

 

E ovde se vidi kako krece rdja

 

uDb2Z_46548451.jpg

 

HL8b9_84601535.jpg

S50RI_34007042.jpg

 

 

e ovde se vidi to zamazivanje cetkom

 

 

UocAQ_65917952.jpg

hWOyR_34533510.jpg

SUw9H_26374608.jpg

 

 

e ovako je izgledalo posle uklanjanja farbe

 

 

U7HjZ_31001896.jpg

PwFw4_32316183.jpg

Zv8Hd_83669892.jpg

 

 

 

A u medju vremenu poliranje aluminijumskih delova

 

 

ewCO9_78860145.jpg

 

 

Pa onda osnovna boja i kitovanje..

 

 

lbae1_10447087.jpg

9pztC_35634204.jpg

xFG7m_97910439.jpg

0MBo9_14996437.jpg

Xaanq_41132180.jpg

aCYxZ_93576897.jpg

RcOFS_98947692.jpg

404.jpg

1kJnd_88202352.jpg

FfONJ_81595295.jpg

0noIY_59446939.jpg

Jo91y_86584076.jpg

 

 

Onda su na red dosli tockovi koji su bili u losem stanju ( naravno zamazivani farbom gde god bi se pojavila rdja)

 

GYKpm_51224152.jpg

 

Posle poliranja izgledalo je ovako

 

r1jBh_70315418.jpg

 

 

A onda sve zice na poliranje  i hromiranje u 4-tiri sloja

 

i na kraju izgleda ovako

vGodW_29152227.jpg

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Konacno delovi krecu kod farbara do dobiju crnu boju..posto je farbar prijatelj i ja ucestvujem u smirglanju i pripremi za konacnu crnu sjaj...

 

5oNBs_49086784.jpg

oxAUg_15682165.jpg

LqENG_27141604.jpg

rQrf0_30760943.jpg

EaxV7_42511773.jpg

uyTSn_47874081.jpg

SR5x7_18491719.jpg

ceCW6_88702042.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

VnvBq_91431860.jpg

 

 

Delovi konacno stizu sa farbanja a posto mi je bilo zao da ih stavljam po podu ja ih stavijo na krevet pa sam prvu noc prespavao na podu ali su zato oni bili dobro ususkani..

 

 

pYG4p_58539582.jpg

rdM9T_15126299.jpg

bWOfe_72796078.jpg

FbWIf_89114023.jpg

 

 

I onda pocinje sklapanje  na terasi ( sto bilo ladno mamu mu) inace je sve radjeno zimi kako bi motor spremno docekao sezonu

 

 

NsHrp_13695447.jpg

HUdQN_20907998.jpg

qBtzO_35154455.jpg

qmcys_58444274.jpg

s6iVS_50031787.jpg

 

 

 

i posle 6 meseci sam dobijo ovo...

 

 

 

0peFM_88663475.jpg

wIcoY_12424451.jpg

mihxc_52843862.jpg

CaoaR_21531171.jpg

Qow9v_38267991.jpg

TFHiD_94304151.jpg

zMLbU_56913455.jpg

404.jpg

ksrZY_67776784.jpg

mCo5i_40197214.jpg

 

 

Ima jos dosta toga da se uradi ali je dosta i zavrseno...treba novi retrovizor,sediste,linije po blatobranima i rezervoaru,nova prednja guma itd ali je za sada projekat stao i uskoro krecem na projekat BMW R65

 

inace je ovo radjeno zime 2008...

  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSXR 750 2003 , Yamaha Virago 535

Svaka cast ! Odlicno odradjen posao . Jedino mi nekako fale one bele linije preko rezervara i blatobrana .

 

Hoces li ih naknadno dofarbati ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Svaka cast ! Odlicno odradjen posao . Jedino mi nekako fale one bele linije preko rezervara i blatobrana .

 

Hoces li ih naknadno dofarbati ?

 

 

OBAVEZNO stavljam linije ali trazim da to neko uradi perfektno da bi sve bilo tip top......inace pre nego sto sam i poceo sve da radim ja se dogovorim sa tipom da mi to odradi i kad je doslo vreme on mi se nije javljao (ispalijo me) pa sad kad naletim na nekogko to moze da odradi.....

Nije mi hitno posto ga ne vozim stoji u sobi pa ga tako nece videti na ulici ovako ruznog (bez linija)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 299 postova
  • Lokacija: sabac

sad da bi ispale idealne i nije bas jednostavno.linije je trebalo izvuci pre lakiranja tada bi bile najlepse i idealne.sad kad bi uradio osetio bi njihovu "debljinu" kad predjes rukom preko.moze i sad ali onda treba ponovo sve prelakirati....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

sad da bi ispale idealne i nije bas jednostavno.linije je trebalo izvuci pre lakiranja tada bi bile najlepse i idealne.sad kad bi uradio osetio bi njihovu "debljinu" kad predjes rukom preko.moze i sad ali onda treba ponovo sve prelakirati....

 

i na originalu tj fabrickom stanju se te linije osecaju pod ruku pa me to i ne brine "mnogo"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

ofarbao ga majstor Miki svaka mu cast .. :)

 

Rako bih ovo isto da je uradio odmah bele linije.

 

ma ofarbao ga extra a linije nije trebao on da radi nego drugi baja ali me taj ispalijo pa ce one sacekati neko bolje vreme

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Rekao si da polirani delovi losije odvode toplotu,ne secam se tacno koliko. Posto nista ne prihvatam samo zato sto neko kaze tako ni ovo,nelogicno mi je totalno,jel znas zzasto je to tako?

 

Inace lepo odradjeno,ja sad radim es-a i linije ce da mi radi Darko iz Svilajnca,odma sa farbanjem.

 

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

pa preko polirane povrsine vazduh samo klizi a preko grube ( u ovom slucaju peskarene-rupicaste) vazduh pravi male vrtloge i lomi se po povrsini materijala...to je princip loptice za golf zato ona ima one rupice jer vazduh preko nje klizi i iza sebe ne pravi (kovitlac ?) i zato i duze leti....ne znam da ti objasnim naj bolje ali je to proveravano meracem za temperaturu i usanovljeno je da oko 40 celzijusa je veca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Kod odlivaka iz tih godina je tako moralo,zavrrna obrada i nije bila nesto kod odlivaka...

 

Onda danas fabrike ne bi ni farbali masine,nego ostavljali takve odlivke...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Moraće izgleda da se nabavi  merač površinske temperature ;)

 

pa to sam i planirao jer sam uz unimer dobijo takav merac temperature

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Nepolirano ima vecu povrsinu i samim tim odaje-gubi vise toplote. Sasvim logicno. I rebra cilindra koji je hladjen vazduhom nisu glatka iz istog razloga. Takodje se prema zapremini cilindra proracunava povrsina rebara. Mislim da je ta logika u pitanju.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

OK, objasnite onda zasto se recimo rekordi u overklokovanju rade tako sto se PRVO ispolira povrsina procesora kako bi disipacija toplote bila sta...? ;)

Inace zemo SUPER odradjen posao!

Pozdrav 8)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

OK, objasnite onda zasto se recimo rekordi u overklokovanju rade tako sto se PRVO ispolira povrsina procesora kako bi disipacija toplote bila sta...? ;)

Inace zemo SUPER odradjen posao!

Pozdrav 8)

 

zezas ili ???  svi delovi u elektronici koji se greju treba da budu sto ravnije povrsine kako bi bolje nalegli na hladnjak....proveri sam , skini hladnjak sa procesora ispoliraj ga i upali komp (bez vracanja hladnjaka) pa mi javi sta je bilo..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Imam laptop... a poenta je valjda ista, preko ovog ce bolje da nalegne hladnjak a preko onog bolje da siba vetar?

Pozdrav 8)

 

Ovo "šiba" mi baš ne uliva poverenje.

 

Pretvorila ti se tema u "poliranje motora: za i protiv"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Svaka cast majstore! Vidi se da si ga radio sa puno ljubavi... odlicna masina, cista desetka!

Deda bi bio ponosan! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Hyosung Aquila 250

Svaka cast. Sto se belih linija tice, istina je da je prvo trebalo naneti belu, pa maskirati elaticnim samolepljivim trakama, pa crna, pa lak. Vise slojeva uz matiranje po zelji. Moze i preko crne, uz malo vise zezaja, a iako sumnjam da ces se opredeliti za sledecu varijantu postavljam je kao zanimljivost. (Cetkice slicne ovima mozete kupiti u prodavnicama slikarskog materijala). Inace, kazu da je ovo originalni nacin izvlacenja liija koji se danas primenjuje u ekskluzivnim serijama. Pogledajte zasto:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

ma polako nasao sam ko ce da odradi linije ali i nije mi hitno jer je motor konzerviran i ceka da napuni 100god pa da krenem da ga vozim :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

Svaka cast. Sto se belih linija tice, istina je da je prvo trebalo naneti belu, pa maskirati elaticnim samolepljivim trakama, pa crna, pa lak. Vise slojeva uz matiranje po zelji. Moze i preko crne, uz malo vise zezaja, a iako sumnjam da ces se opredeliti za sledecu varijantu postavljam je kao zanimljivost. (Cetkice slicne ovima mozete kupiti u prodavnicama slikarskog materijala). Inace, kazu da je ovo originalni nacin izvlacenja liija koji se danas primenjuje u ekskluzivnim serijama. Pogledajte zasto:

nisam zadovoljan je se vidi da linije nisu iste debljine uzdužno a i razmak između deblje i tanje - onu koju vuce nije isti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

''nisam zadovoljan je se vidi da linije nisu iste debljine uzdužno a i razmak između deblje i tanje - onu koju vuce nije isti.''

 

Ma da, matori (Oldtimer Linierung - Michael Liebig ''Kunstler) nema pojma, vezara! Kako da ne, uradio ga je svetski!

Gledao sam neku emisiju o najsavremenijim pogonima BMW-a u zemlji Svabiji. Sve neki roboti, čudesa, ko ratovi zvezda. A ove bele linije na rezervoarima - izvlace nežne ručice debelihi matorih švabica. Kažu da robot ne izvlači tako dobro.

Ovaj matori sigurno još uvek radi zato što uspeva da izvaćari ćorave nemce, nema on pojma, a i drhte mu ruke!

Ajd budimo pošteni, ko se ne bi usro od sreće da mu neko ovako izvuče linije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja