BJBikers Forum: Duvan, lula - BJBikers Forum

Jump to content

Sign In »
Novi Član? Registruj Se! Pomoć
  • 6 strana +
  • « Prva
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ova tema je zaključana

Duvan, lula Oceni temu: -----

#61 User is offline   Djokic 

• Ol' dirty bastard
  • PipPipPip
  • Grupa: Members
  • Broj Postova: 1612
  • Učlanio se: 16-July 08
  • LokacijaZvezdan

Napisao 01 February 2010 - 11:55 AM

To Doktore! Objasni' ga za medalju!
0

#62 User is offline   stari vujadin 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1055
  • Učlanio se: 15-January 07
  • LokacijaBlack Village

Napisao 02 February 2010 - 13:29 PM

Kad smo vec kod medicine, da pomenemo i ovo:

http://sr.wikipedia....%83%D1%9B%D0%B0

Imam jednog clana porodice koji je bio dugogodisnji strastveni pusac medjutim ...  :( :( :(
0

#63 User is offline   Ljuti 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 294
  • Učlanio se: 16-January 08
  • LokacijaBayreuth GER
  • Motor:Beverly 350

Napisao 02 February 2010 - 15:24 PM

Zar niko nista ne zna kako se moze nabaviti hercegovacki duvan i po kojoj ceni (bar otprilike)??? Jel posecuju ovaj sajt ljudi i bajkeri iz bosne,  ili ljudi odavde koji znaju nekog iz bosne, koji mogu pomoci u vezi nabavke kvalitetnog duvana...???
Ili bilo koja korisna informacija po tom pitanju...  :'(

Pozz

Hercegovachki ravnjak i nije bash za lulu .. vise za "Roll your own" ili ti za motanje ..
letos vidish kad sam bio u Trebinjuu na moto skupu nisam primetio na pijaci kod Platana duvan hercegovac ...
Moguce da ga ima ... morash da trazhish ..

Imash takodje i u Crnoj Gori auhtotone vrste duvana koje se mogu pusiti same , bez mixture i aromatskih aditiva ali i oni polako ischezavaju kao i hercegovac ...
Ovi su duvani pochetkom i srdinom proshloga veka bili osnov shverca i zhivota tih siromashnih krajeva gde su se uzgajali ali danas su gotovo izumrali kao izvorni tip duvana , postoje neke varijacije koje poneko odrzava , neki deka ili baka, sinovi i unuci iz tih krajeva a i shire danas nemaju vremena za proizvodnju nego se uglavnom bave modernim gotovim proizvodima i starim metodama plasmana .. :)

Teshko je danas to naci , bar po meni ..a takodje kao sto rekoh spadaju u grupu duvana za motanje ...

Duvan za lulu se uglavnom pravi od tzv crnih visokoaromatichnih i teshkih duvana , recimo jedna od osnova je tzv dark Fire cured duvan sa americhkog kontinenta , pa zatim tzv Java i Sumatra ...  mada , u vreme  kada ih je Duvanska industrija Zrenjanin pravila jedna linija koju su meshali bila je vrsta duvana CRNJAK iz Srpske Crnje u Vojvodini koji je upravo bio zamena za slicni duvan sa americhkog kontinenta , Severni njegov deo ... mada DFC se proizvodi i u  Africi naravno ...

Danas je sve to sasvim drugachije, tezi se sto jeftinijem prizvodu a sto vecoj zaradi pa su neke osnove u recepturama zamenjeni jer egzoticni duvani imaju i egzotichnu cenu od recimo 10 - 30 $ pa i do 100 $ /kg za duvan za CIGARE gde se duvan kupuje list po list ..

Da vas nesmaram vishe .. moglo bi o tome da se pishe dosta .. Juzhna Srbija ispod Nisha i Makedonija je zhivela od duvana vekovima ...

Hajd pozdrav

Ljuti

0

#64 User is offline   Fantom69 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 244
  • Učlanio se: 25-October 09

Napisao 02 February 2010 - 18:28 PM

@Ljuti:
Hvala. Treba mi bas duvan za motanje.
Znaci da se sa Bosne prefokusiram na Makedoniju...
0

#65 User is offline   sstruja 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • Grupa: BJB Novinari
  • Broj Postova: 5341
  • Učlanio se: 01-February 07
  • LokacijaStaro Selo
  • Motor:Yamaha XT600

Napisao 02 February 2010 - 18:59 PM

Sto se duvana za lule tice, a bogami i pushenja, stvari stoje otprilike kao i sa viskijem. Dakle, postoje osnovne vrste duvana odredjenih proizvodjaca, kao single malt viskiji. Svaki pravi pusac lule, za pusenje koristi mesavinu odredjenih duvana (single maltova) u srazmeri koja mu najvise prija i pashe. Naravno, do perfekcije se dolazi polako i postepeno, posle godina i godina pusenja i blagog eksperimentisanja. Gotovi duvani, koji se prodaju po trafikama, su samo surogati prave stvari. Isto vazi i za vestacke arome, bez kojih ne moze da prodje skoro ni jedan kupovni duvan, a fazon je da se aroma postize mesanjem duvana a ne parfemima. Nekom to mozda zvuci kao preterivanje i ekstravagancija, ali tako to ide.

Ne svaki pravi nego SVI pušači lule koriste mešavine! Postoje bazične sorte duvana koje se koriste za mešavine i različiti procesi njihove prerade (fermetnacija, sušenje na suncu, vazduhu, visokim temperaturama, dimljenjem u pušnici (kao pršuta) itd...) kombinovanjem bazičnih vrsta i dodatnim procesima obrade BLENDERI prave različite mešavine za sve ukuse! Tako postoje aromatici, prirodni aromatici, engleske mešavine itd...

Pušenje lule je MNOGO komplikovanije od cigareta i u tome je čar... jedna ista mešavina će davati različitu aromu i različito će se ponašati u zavisnosti od stepena vlažnosti, vrste lule u kojoj se puši, načina pakovanja u samoj luli, brzine pušenja itd... Meni je trebalo više od mesec dana da malo naštelujem čula za ovakve arome i još uvek učim i eksperimentišem... zatim su tu kombinacije sa pijenjem kafe, čaja, alkoholnih pića tokom pušenja pa i konzumiranje kolača, čokolade, voća...

Bazične sorte duvana su:

Virginia

Virginia je najrasprostranjenija vrsta duvana, ime je dobila po državi Virginia (USA) gde je prvobitno uzgajan. Danas se virginia uzgaja širom sveta a najznačajniji uzgajivači su Brazil, Zimbadve i Kina.

Lišće je dugo 20-50cm i boja varira od svetlo zlatne do tamne mahagoni. Žetva se vrši otkidanjem lista po list nakon čeka se lišće suši toplim vazduhom.

Sadrži visok procenat šećera koji daje duvanu prirodnu slatkoću. Aroma zavisi od zrelosti duvana dok jačina zavisi od toga gde se na stabljici list nalazio i uslova uzgajanja.
Posted Image http://www.dcpages.c...-2/DSC01631.jpg

Burley

Burley je odmah iza virginie po rasprostranjenosti i potiče iz Kentakija (USA), gde je i danas najzastupljeniji. Rasprostranjen je u velikoj meri i u Meksiku i Malavi.

Lišće je dugačko 20 do 50cm čija boja varira od svetlo do tamno braon. Lišće se suši prirodnim putem, bez sunca, gotovo mesec dana. Burley je suv aromatik i ima aromu nalik čokoladi ali sa jakim karakterom usled niskog sadržaja šećera. Aroma se može pojačati „pečenjem“ duvana na visokim temeperaturama.
Posted Image Posted Image

Orient

Potiče iz istočno mediteranskih predela i najbolje oblasti za uzgajanje orijenta su u Turskoj i Grčkoj. Listovi ovog duvana varijaju od srcolikih 2cm dugačkih do duguljastih dužine do 15cm. Boja varira od svetlo-zlatne do tamno narandžaste sa varijacijama do tamno zelenkaste boje.

Orient je tipično blag duvan sa jakim aromatičnim ukusom. Jaka aroma se dobija uzgajanjem duvana u veoma suvim uslovima. Da bi sprečili isparavanje i sušenje listova, isti se premazuju slojem voska koji sadrži aromatična ulja. Duvan se bere ručno, list po list, zatim se niže na strune i suši na suncu.

Latakija

Latakija potiče iz Sirije dok se danas najviše uzgaja u kipru. Latakije je vrsta orijenta koji se suši dimom, sagorevanjem posebnih vrsta drveta. Nakon sušenja dimom, duvan dobija veoma karakterističnu aromu i izrazito crnu boju.

Duvan je veoma blag ali jaka aroma zavara pušače i jak ukus protumače kao jak duvan. Latakiju ili volite ili ne možete da je podnesete.

Kentucky

Kentucky, kao što mu ime kaže, potiče iz Kentakija (USA) kao i burley, dok je danas najzastupljeniji u jugoistočnoj Africi i Indoneziji.

Listovi su dugački od 30 do 60cm, tamno braon boje. Jačina duvana varira od srednje do veoma jake. Na jačinu duvana utiče jaka fertilizacija zemljišta kako bi se dobili debeli, masni listovi. Kentaki se uzgaja i suši isto kao burley. Kada se osuši, kentaki se prolazi tretman dimom kao latakija ali u manjoj meri.

Perique

Perike je najređi od svih bazičnih duvana za lulu i uzgaja se jedino u Luizijani (USA). Tokom rasta, kidaju se gornji listovi biljke tako da ostane samo nekoliko donjih listova u kojima se koncentriše sva aroma i jačina. Zahvaljujući tome, perike je najjači duvan sa najjačom aromom.

Nakon sušenja, listovi se pakuju u burad u kojima je ležao viski uz dodavanje specijalnih sokova. Nakon sabijanja i zatvaranja burića, perike odleži nekoliko godina dok ne bude spreman za upotrebu.
Posted Image

Black Cavendish

Crni Kavendiš je jedini bazični duvan koji se ne dobija uzgajanjem već preradom drugih bazičnih duvana. Sadrži virdžiniju, berlej i druge vazduhom sušene duvan.

Dobija se istovremenim grejanjem duvana i dodavanjem sokova ili istovremenim grejanjem i parenjem (vodenom parom) duvana. Posle tretmana duvan pocrni, izgubi na jačini i dobija slađu aromu. Crni Kavendiš je najblaži od svih bazičih duvana.

#66 User is offline   Ponoćni jahač 

• Drug član
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 1505
  • Učlanio se: 28-January 09
  • LokacijaSombor
  • Motor:Suzuki GSX 750 Inazuma

Napisao 03 February 2010 - 10:30 AM

sstrujo JOŠ
0

#67 User is offline   matijak 

• Zainteresovan
  • PipPip
  • Broj Postova: 520
  • Učlanio se: 30-August 07
  • LokacijaBeograd
  • Motor:CB125 K3

Napisao 03 February 2010 - 11:36 AM

Strujo, htedoh reci da je vrhunac lulopusacke strasti ne podrazumeva fabricke mesavine, nego mesavinu koja se pravi specijalno za tebe. Odes u specijalizovanu radnju i odaberes duvane (vrsta, proizvodjac, proces, secenje... sta god) koje zelis da ti smiksaju. Ta mesavina se uglavnom nazove tvojim imenom i ,,recept'' se cuva kako bi ponovo mogla da se naruci ta ista mesavina ili da se blago modifikuje u cilju dostizanja pusacke nirvane.

Moj stari se, do kraja zivota, pomocu FX trikova, dovijao da nadje put do jedne takve radnje, kako bi mogao da uziva u ,,svom'' duvanu. Kada bi ostao bez mrve, radije bi uzimao bi cigaretu moje majke (uz obaveznu izjavu - to nije pushenje!), nego da zapali duvan sa trafike. Moj teca, rodjeni Svajcarac, kada je poceo da dolazi u Jugoslaviju, zeleo je da proba ,,nase'' duvane. Secam se da je rekao da od svih tih duvana jedino ,,Club'' moze da se pusi. Naravno, i on ima svoju mesavinu koju ,,brusi'' vise od 50 godina! Naravno, glavna stvar je bila kad se nadju stari, teca i drugi, pa krenu da probavaju duvane ovih drugih... satima. Preduslov za bilo koje pusenje lule je da je covek, sto se u Bosni kaze - rahat, da ima vremena i da pred njim ne stoje neodlozni poslovi i obaveze. Moze da stoji samo pice. Sa druge strane, oni koji nisu ,,pravi'', nego su amateri, u koje i sam spadam, odu do trafike ili shatro tobacco shopa, kupe duvan i zavrshe posao.
0

#68 User is offline   sstruja 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • LokacijaStaro Selo

Napisao 03 February 2010 - 12:51 PM

Ja još uvek nisam napravio svoju rotaciju duvana, probao sam oko 20ak mešavina, uglavnom aromatika i našao par koje bih veoma, veoma rado dimio... Igrom slučaja sam došao do retkog duvana i duvana koji se teško nalazi - "Three Nuns" i koji po kristalima šećera koji su se formirali na coin cut-u duvana odležao bar 3 godine, možda i dosta više jer ne umem da procenim prema količini kristala ali bih rekao da je i više od toga... Prastara engleska mešavina koja se u originalu više ne proizvodi već po licenci... originalnu nisam probao, niti verujem da ću ikada jer i ako je neko ima, čuva je neotvorenu jer vredi kao antikvitet!

Ta me je mešavina oduševila na mnogo načina iako i dalje volim aromatike tipa Hogled Danske Black & Bourbon, Captain Black, Danske Club Black Luxury itd.. a jedno s'drugim ne ide... Kao kada bi se vozio u Ford model T i pustio stoju na radiu (taj auto i nema radio)... tako da sam ja jako, jako daleko od toga da osmislim i naručim svoju mešavinu... ali MNOGO daleko...

#69 User is offline   Neške 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • Broj Postova: 5759
  • Učlanio se: 14-July 08
  • LokacijaSumadija GM
  • Motor:BMW F650

Napisao 03 February 2010 - 13:03 PM

A sto bas Stoju, sto ne Viki  ;D ;D ;D
0

#70 User is offline   sstruja 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • LokacijaStaro Selo

Napisao 03 February 2010 - 13:38 PM

A sto bas Stoju, sto ne Viki  ;D ;D ;D

Zato što stoja ima onaj ultra mega četvorotaktnihit "Aj čiki čiki čiki čiki..." krajnje jednostavan u svojoj izvedbi, dok je Viki prepevala arhi-hit "Jesen dođe ja se neoženi" na krajnje filozofski način, kroz niz alegorija, ukazujući na pusta nadanja i na metaforičan način ukazala na posledice prekršenog obećanja na život jedne naivne devojke "Rekao si ženiću te, rekao si voleću te al ne mogu ništa da obećam..."

Dakle, Viki za SANU i umetnika godine a dekadentnu Stoju za Ibarsku magistraju za šovere i kamiondžije koji jedino poznaju četvorotaktne hitove po uzoru na OTO ciklus SUS motora, kakav je i u Fordovom modelu T!

#71 User is offline   Neške 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • Broj Postova: 5759
  • Učlanio se: 14-July 08
  • LokacijaSumadija GM
  • Motor:BMW F650

Napisao 03 February 2010 - 13:56 PM

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahahahaha, ti si 100% luuuuuuuud  ;D ;D ;D ;D ;D
0

#72 User is offline   sstruja 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • LokacijaStaro Selo

Napisao 03 February 2010 - 16:46 PM

Nisam ja lud "... ja samo pevam onako kako čujem ..."

#73 User is offline   iksel 

• XL
  • PipPip
  • Broj Postova: 661
  • Učlanio se: 31-July 07
  • LokacijaБеоград, југ
  • Motor:Honda XL600Rm

Napisao 07 August 2010 - 10:31 AM

Ovo je slika od pre mesec dana, slikano u mojoj dnevnoj sobi:

Posted Image

...

Strujo, ево да обновим мало застарелу тему, интересује ме где си набавио Holger Danske - Black and Bourbon дуван, последњи пут пућко лулом пре једно десет година и од тада га нигде не видех?
0

#74 User is offline   Ljuti 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • LokacijaBayreuth GER

Napisao 09 August 2010 - 14:53 PM

@Ljuti:
Hvala. Treba mi bas duvan za motanje.
Znaci da se sa Bosne prefokusiram na Makedoniju...

pozz

Vidi, sve se moze naci , skoro sam video rezani duvan koji je donet iz Makedonije , nisam probao, ali po svemu sudeci to je ili Jaka ili Prilep ili mesavina te dve vrste duvana .. to se moze konzumirati bez problema ali je pusacki utisak vise ka orijentalnom duvanu , slatkasto , aromaticno ...

Hercegovacki ravnjak ima malo drugaciju notu , ima notu ostrine i aromaticnost koju neces naci u spoju kod orijentalnih duvana ..
U svakom sluchaju , uz malo informisanja u ruralnim krajevima na obodima Srbije mozes doci do rezanog duvana , orijentalca,  hercegovca pa mozda i neko pokusa da ti da i her. ravnjak u sta sumljam ...
Ravnjak je u presao u Hercegovac momentom pokusaja njegove komercijalizacije i povecanja proizvodnje spustajuci ga iz visih brdsko planinskih predela u nize predele sa vecim proizvodnim povrsinama gde se izgubila mikroklimatska predispozicija za specificnost arome her. ravnjaka ...

Sve u svemu, sretao sam starine , veoma iskusne u proizvodnji svih vrsta duvana koji se proizvode u Srbiji i okolini,  svi su motali svoj rezani duvan pa ziveli i po 90 - 100 godina uzivajuci u svojim duvanima , bio to berlej , virzinija , orijental , hercegovac ...

Pozz
Ljuti
0

#75 User is offline   sstruja 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • LokacijaStaro Selo

Napisao 10 October 2010 - 11:09 AM

Strujo, ево да обновим мало застарелу тему, интересује ме где си набавио Holger Danske - Black and Bourbon дуван, последњи пут пућко лулом пре једно десет година и од тада га нигде не видех?

HD nabavljam u razmeni (u vrlo malim količinama) preko jednog lulaša iz Srbije a koji to pak nabavlja preko strica iz Velike Britanije... Pokušavao sam da ga nabavim preko svojih vezica u jEvropi ali nisam uspevao...

U poslednje vreme eksperimentišem sa sopstvenim mešavinama fermentisanjem listova domaćih duvana (uzgajanih u Šumadiji) i njihovom daljom obradom... Dobio sam interesantne mešavine duvana za motanje (sve su mi pokupili rođaci iz Švajcarske - i kod njih kriza pa su počeli da motaju), flake mi leži u presi još koji mesec, a najnoviji hobi mi je zavijanje cigarilosa (tompusa).

Ovime sam posebno zadovoljan:

Posted Image

Jeste mali ali je tehničar :), sa aromom višanja i grožđa...

#76 User is offline   Ljuti 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • LokacijaBayreuth GER

Napisao 19 October 2010 - 21:11 PM

U poslednje vreme eksperimentišem sa sopstvenim mešavinama fermentisanjem listova domaćih duvana (uzgajanih u Šumadiji) i njihovom daljom obradom... Dobio sam interesantne mešavine duvana za motanje (sve su mi pokupili rođaci iz Švajcarske - i kod njih kriza pa su počeli da motaju), flake mi leži u presi još koji mesec, a najnoviji hobi mi je zavijanje cigarilosa (tompusa).

Pozdrav,

Interesantna zanimacija ...

Koji su delovi Shumadije u pitanju , dali mozda znash koji tip ili tipovi duvana i u kojem odnosu odprilike su meshani ..

Pozdrav..

LJuti

0

#77 User is offline   Ljuti 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • LokacijaBayreuth GER

Napisao 19 October 2010 - 21:17 PM

E da , i da nezaqboravim ,
ako krenete da pravite zalihe duvana , bilo kog oblika namena i kolicina iste chvajte u
zamrzivachima , obichnim , dovoljno je .. max 3 godine recimo ..

Ljuti
0

#78 User is offline   sstruja 

• Ne silazi
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • LokacijaStaro Selo

Napisao 20 October 2010 - 19:08 PM

Pozdrav,

Interesantna zanimacija ...

Koji su delovi Shumadije u pitanju , dali mozda znash koji tip ili tipovi duvana i u kojem odnosu odprilike su meshani ..

Pozdrav..

LJuti

Okolina Batočine a u pitanju su Berlej i Virdžinija, različito fermentisano, s'time što dodajem berlej iz Banja Luke koji je dosta jači, i dodajem po ukusu latakiju i pojedine aromatične mešavine za lulu... Odnosi, još nemam neki recept koji je vredan čuvanja, onako po ukusu štelujem :)

Što se tiče zamrzivača, tu se ne bih uopšte složio sa tobom, najbolja je staklena tegla sa staklenim poklopcem i gumenim dihtungom i humidorom i može stajati i 100 godina... Duvan sa godinama sazreva, kao vino, prirodno... u zamrzivaču ne verujem da bi sazreo...

Imao sam prilike da nabavim duvan Three Nun's, coincut, star preko 10 godina u originalnom pakovanju (neotvoren) na kome su se tokom godina formirali kristali šećera... što je to bio duvan... Ne može da se poredi sa novim. Doduše, promenio se i blender ali ja verujem da su u pitanju godine...

#79 User is offline   Samoan lawyer 

• Svrati ponekad
  • Pip
  • Broj Postova: 128
  • Učlanio se: 17-January 11

Napisao 20 January 2011 - 22:23 PM

Pozdrav Strujo,

Gde devetomesecni nepusac, koji zeli da pokusa bezgresno zacece u pusackom svetu, odnosno da pucka a ne da ga sukne u pete kroz pluca, da nabavi lulu? Naravno koliko mu aproksimativno dojde takav nadasve dramski i pomalo pretenciozan rekvizit? Fala.
0

#80 User is offline   misko_kolo 

• Nadrkani komšija
  • PipPipPip
  • Broj Postova: 2598
  • Učlanio se: 26-October 08
  • LokacijaDjeram- Beograd
  • Motor:biće opet, jednog dana

Napisao 21 January 2011 - 00:19 AM

Ovde možeš dosta toga da saznaš http://www.tobaccotaste.com/index.php
Njutn laže, lake padaju brže!