Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Video sam u Rodiću OSRAM-ove sijalice (sa puno diodica) od 1.2W na 12V. Da li može da se pojača zadnje poziciono svetlo sa tom sijalicom ako se ona dodatno poveže na zadnju sijalicu na motoru, i da li to može da smeta instalaciji nekako?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Najbolje da kupiš na buvljaku takvu sijalicu sa pozicijom i stop-om a sve sa LE Diodama, samo izvadiš staru i uključiš novu sijalicu, mislim da je negde oko 250 dinara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Banatski Brestovac
  • Motocikl: FZR 600

Ljudi povezujem neki cajger... pa me zanima sta je cathode a sta anode....predpostavljam plus i minus ali sta je sta.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Cathode (katoda) obično ide na minus, a Anode (anoda) na +...iako može biti raznih varijanti povezivanja, daj malo detaljnije.

 

250px-Diode_3D_and_ckt.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

evo da i ja upadnem u pricu. Ja se sada rvem sa reglerom, moj na propisanom rezimu (obicno 5000rpm sa upaljenim svetlima)

prebacuje dozvoljene vrednosti voltaze (ne bi trebalo da predje 15V). To je dovelo do toga, da umesto ko svi normalni ljudi da

nosim litar ulja na put, ja nosim litru destilovane vode, posto je akumulator uvek suv. E sad, jasno mi da je regler rikenzi, treba ga zameniti. Prva

solucija je naci neki slican, al mi ne ide. Naravno, nije fora naci drugi npr sa transalpa, posto me isto kosta kao i za mog DR-a. Poceo sam da kopam

po kinezima medjutim naisao sam na cudnu nomenklaturu.

 

vako: moj regler ima 5 zica, 3zute (faze), + i -

a kinez koji sam nasao sa 3 faze ima 6 zica, znaci 3 faze, B+, G i uzemljenje (znakic onaj ko antena naopacke).

 

Pitanje je: dal to pashe? el moze neka prepravka? I na kraju nako radi mira, sta znace ove oznake sa kineza?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Za slova ne znam,ali sesta zica je cesta pojava na reglerima,i uvek je spojena na plus sa kontakta.Ako nije spojena,ili uopste nema punjenja,ili prepunjava(radi kao ispravljac bez regulacije).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki ER5, Lyberty125, Typhoon 50...

Imam jedno pitanje oko elektrike zbog cega da na motorcikl stavim ksenon kit a ne obicnu ksenon sijalicu sa releom i cemu u ksenon kitu sluze oni trafoi i oce li mi to izvuci akumulator.

Zahvaljujem u napred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ksenon kit se sastoji od specijalne sijalice ispunjene ksenonom, kutijice - tzv. balasta i pripadajućih kablova, a tzv. "ksenon halogene" sijalice su obične H3 ili H4 sijalice samo ofarbane u plavo.

Potrošnja ksenon kita je nekih 30W a daje bar duplo bolje osvetljenje nego halogena H4 sijalica, koja troši 55/60W.

 

Prema tome izbor je jasan ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

@ Majstor Kvarisa

 

Naj univerzalniji regler je od Yamahe XT itd... koji ima na sebi uticnicu sa cetiri nozice .

Tri su faze (nebitno koja gde ) i cetvrta B+ (akumulator) dok je masa na samom telu

reglera \ispravljaca .Tako da za razliku od tvog originala visak zicu minus nabacis na

jedan od srafova koji nose isti.I na kraju krajeva i nije skup ...

SUN  Made in Japan = 65 evropskih

 

Pozz! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Sa xt660,zove se SH569A-12,ima 4 izvoda,masa je telo reglera.Nema rebra za hladjenje.Prekjuce sam menjao jedan.Ako stavis takav,obavezno se postaraj o dobrom hladjenju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

Sa xt660,zove se SH569A-12,ima 4 izvoda,masa je telo reglera.Nema rebra za hladjenje.Prekjuce sam menjao jedan.Ako stavis takav,obavezno se postaraj o dobrom hladjenju.

 

Postoji isti sa rebrima ! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Da li minus sa grejača ručica smem da povežem na šraf na ramu motora, ili da tražim neku žicu na instalaciji za masu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Na što bliži šraf, što kraći kablovi, manji je pad napona na njima i bolje greju ručice ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Banatski Brestovac
  • Motocikl: FZR 600

Imam ja problem....

Povezao sam cajger sve radi ali sve sem obrtaja....

E sad za obrtaje je isla siva braon i crna na starom sajgeru a sad imam mesta samo za jednu od njih jer je drugacije resen cajger...e sad signal za cajger da li je braon ili siva ili mozda crna mada ne verujem da crna,,,,,

Nista mi nije jasno Arakis mi je pomogao da dodjem do ovoga..dobrim delom ali oko obrtaja se nisam snasao......Moze li neko ovako da pomiogne ili je to ne moguce.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ovo mi je prvi univerzalni instrument koji sam povezivao na fz1.Kod ovog tipa je obrtaljka braon zica.Probao sam da skinem signal sa bobine,ali je brljavilo.Isto se ponasao i kada sam po uputsvu namotao 5 namotaja oko kabla za svecicu da skinem impuls odatle.Kada sam ga spojio direktno na pickup,bio je pun pogodak.Radi savrseno.

post-305-1287902666598_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Nadam se da nije off-topic u ovom threadu,  spajam two-way alarm na AfrikuTwin, ali mi fali shema kontakt brave na doticnoj. Sa kontakt brave trebam key-on, key-off i signal za paljenje motora, zbog spajanja blokade paljenja. Ako neko od vas ima shemu ove brave, please help :) .

 

Ako ne, rastavicu sve, pa unimer u ruke i lagano :) ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Banatski Brestovac
  • Motocikl: FZR 600

Uspeo sam zavrsiti cajger uzeo sam sa bobine zicu i obrtaji rade ali sad imam problem oko km sata....nece da pokazuje .....

postavio sam senzor i magnet zalepio na tocak namestio sam da prolazi tik jedno pored drugog i nece... ljudi sto nece :'(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

Evo i mog problema, motor je Aprilia AF1. Desava mi se da mi osigurac pregori. Prvo sam proverio akumulator, sve je bilo u redu. Onda sam proverio da nema negde kratak spoj, i nisam ga nasao. Ne znam u cemu je problem. Jedan prijatelj mi je spominjao neki elektrolit, ali dobro bi mi doslo jos neko misljenje i ako je problem u tom elktrolitu, kako se on menja i gde se nalazi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Uspeo sam zavrsiti cajger uzeo sam sa bobine zicu i obrtaji rade ali sad imam problem oko km sata....nece da pokazuje .....

postavio sam senzor i magnet zalepio na tocak namestio sam da prolazi tik jedno pored drugog i nece... ljudi sto nece :'(

 

Prvo uzmi ommetar i proveri kada se okreće točak da li rid rele u senzoru spaja kontakte kada magnetić prođe pored njega.

Ako je to sve u redu...onda očigledno tvoj cajger traži drugačiji tip signala?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Univerzalni instrument imaš? ;D

 

Postavi instrument na merenje otpora i pipalicama dodirni oba kraja žice sa senzora-rid relea. Okreći točak polako i videćeš da li instrument pri svakom prolasku magneta uz senzor pokazuje kratak spoj, a kad se magnet odmakne pokazuje beskonačan otpor?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Banatski Brestovac
  • Motocikl: FZR 600

Univerzalni instrument imaš? ;D

 

Postavi instrument na merenje otpora i pipalicama dodirni oba kraja žice sa senzora-rid relea. Okreći točak polako i videćeš da li instrument pri svakom prolasku magneta uz senzor pokazuje kratak spoj, a kad se magnet odmakne pokazuje beskonačan otpor?

Aj sad cu ici da pogledam.......

Paz se javljam... ako nije to jel postoji neko drugo resenje...pazi meni senzor usravljen u plastiku da nisam mozda trebao na neki metalni nosac zbog mase ili nesto tako

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja