Jump to content

Moto Zajednica

:) Mnogo Dana, Mnogo Manastira

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Afrika

Za ovu sezonu imao sam dva plana.... jedan je da idem jako daleko, a da obidjem malo, ili da ostanem blizu a obidjem mnogo....   morao sam da se odlucim za ovu drugu soluciju i poceo da radim na njenom ostvarivanju... :)

 

Dan I 

Utorak / 3. Februar 2009.

 

Eto mene opet u Krusevcu, a to znaci eto mene opet po ceo Bozji dan na Africi. Temperatura je negde oko 5C* sto je za dva stepena vise od temperature po kojoj sam vec navikao da vozim. :) Znaci bas je otoplilo. Kuda danas? Prijatelj mi rece da je bio skoro u  manastiru Sv. Luka blizu sela Bosnjane, nedaleko od Krusevca. Kada mi je rekao da manastir ima izvor lekovite vode koju redovno nose nasem patrijarhu Pavlu, doneo sam konacnu odluku za taj dan. Hmm, kad sam rekao da nije daleko nisam ni pomislio da cu umesto da u selu Jasika skrenem desno za Bosnjane, nastaviti pravo i pravo i pravo... i tako je tura od nekih 15km postala tura od nekih 80-100km. Ali sto je najbitnije,stigao sam u Bosnjane i nasao manastir Svetog Luke, napio se vode sa lekovitog izvora.

 

Zao mi je sto nisam napravio vise fotografija prirode ali voznja me je previse prozela, predivne krivine od Jasike do Donjeg Krcina... posle sam skrenuo desno za Bacinu pa preko Varvarina do zeljene lokacije...

 

Evo kako je priroda izgledala tog dana:

07XcK_013febla0.jpg

 

AFau6_03feb02le0.jpg

 

Uvek sam se divio starim kucama. Svaka prica neku svoju pricu i ima svoj karakter.

a3Sl2_03feb03pu2.jpg

 

;D Recimo ovde morate mnogo da vodite racuna kada izlazite iz kuce, da niste pospani ili previse zamisljeni. Posebno da vodite racuna da ne dodjete pijani kuci jer ce te tada sigurno ostati da spavate pred pragom svog doma...

vYz4O_03feb04ih2.jpg

 

I jos malo puta...

By5L2_03feb05ba6.jpg

 

CdnQ4_03feb06lh4.jpg

 

v5DiF_03feb08ti7.jpg

 

Mislim da je ovo selo Bacina, a mozda i nije, stvarno se ne secam....

gKO0A_03feb07ts3.jpg

 

Posle duzeg vremena na motoru stao sam pored neke fabrike da protegnem noge i pogledam poruke i propustene pozive na mojm dragom telefonu Nokia E61

0yefk_03feb09ju4.jpg

 

koju cu da otplacujem jos godinu ipo dana >:( .... ja ruku u dzep gde sam stavio mobilni a njega tamo nema...... nasao sam ga 4 kilometara nazad, stojao je na sred puta ......eeeeeeeee, par automogila je proslo za pola sata... i jedan veliki autobus..... e taj veliki autobus mi je rastavio mobilni na sastavne delove...

KbcJ9_03feb010yd7.jpg

 

a onda sam ja pokusao da ga popravim i dobio jos vise delova  ;D

03feb_011.jpg

 

Imao sam i predivan prizor kada sam izasao iz ostre krivine na desno.... uz malo naglog i neplaniranog kocenja izbegao sam usmrcivanje neke jadne ovcice.....

SOI8G_03feb012lg3.jpg

 

:) I konacno ziv i zdrav stizem na cilj.

 

Manastir Svetog Luke

Manastir Svetog Luke su poceli da zidaju mestani sela Bosnjani 1991. godine, posle cudesnog javljanja Svetog Luke, a po blagoslovu tadasnjeg Episkopa sumadijskog Save. Gradnja je zavrsena 1996. godine. Ovaj manastir je sazidan na mestu stare svetinje koju su Turci u potpunosti razorili. O prvobitnom manastiru nema nikakvih zapisa, niti je od njega ostalo materijalnih tragova, ali se po toponimima Grcka kosa i Grcki potok pretpostavlja da su ga u 14. veku podigli monasi sinaiti koji su, povlaceci se pred turskom najezdom, utociste trazili i nalazili u Lazarevoj Srbiji. Kasnije su, krajem 18. veka Turci ovaj manastir potpuno razorili. Svedocanstvo o tome je sacuvano u jednoj turskoj porodici kojoj je predak zavestao u nasledje da ispricaju nekom ko bude dosao iz Srbije, a iz sela izmedju Krusevca i Varvarina, koje se zove Bosnjane, da je on sa vojnicima srusio manastir pored cudotvornog izvora, a da je ikone sakrio na odredjeno mesto. Dva veka se u ovoj porodici cuvalo predanje dok zaista u njihovo mesto u centralnoj Turskoj, nije dosao jedan covek iz Bosnjana kome se u tom selu u Anadoliji pokvario kamion. Kad se vratio, doneo je cudesnu pricu, ali nazalost, predanje doneseno iz daleke zemlje, koje se u muslimanskoj porodici cuvalo generacijama kao najveca svetinja, zainteresovalo je  samo lovce na blago, koji su za njim kasnije bezuspesno tragali. Mnogo je cudesnih zbivanja bilo na mestu starog manastira i izlecenja na izvoru, istocniku Svete Petke.

   Mnogo puta su mestani  nameravali da sazidaju manastir, ali ih je uvek u plemenitoj nameri nesto sprecavalo. Jer, kao kazu sveti oci: zakopano u zemlju ceka da prosija kad dodje njegov dan. I taj dan je dosao 1991. godine. Kad je gradnja zavrsena 1996. godine, manastir na blagoj padini iznad pomoravske ravnice je samovao. Sazidan je i konak, ali je Sveta Liturgija tek po kad-kad sluzena. Tako je to bilo sve do prosle godine kada je na dan Svetog Luke, Njegovo Preosvestenstvo Episkop sumadijski G. Jovan za nastojatelja manastira postavio arhimandrita Alekseja (Bogicevica). Stara svetinja je prosijala, neizmernim trudom i ljubavlju oca Alekseja manastir se preobrazio. Sazidana je kapija, deo ograde i zvonara, postavljena su divna zvona, dar dobrih ljudi, izgradjen prilazni put, sredjen konak, koji je jos uvek daleko onog sto treba da bude, ali bar ima gde glava da se skloni. Okolina manastira je preobrazena, a sama manastirska crkva je snabdevena sasudima i utvarima i svim sto je potrebno a bogosluzenje tako i toliko da bi se pred ovim malenim hramom postidele i mnogo bogatije crkve.

 

VLWPH_03feb014hm9.jpg

 

KKdAM_03feb015ko0.jpg

 

i sada nazad kuci...

 

oNXTu_03feb016sq1.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Afrika

Dan II

Sreda / 4. Februar 2009.

 

Danasnje putovanje mi je opet donelo promasen put ali ne i promasen dan :) Put do manastira Sveti Roman odmah posle mosta u Djunisu levo sam shvatio kao odmah pre mosta desno :) Iskreno, nije mi ni bilo bitno gde vozim, samo da vozim, jer samo dok vozim ja zivim, kad stanem i pravim pauzu to je kao da dremam ilii spavam, nekako.... ne postojim....

 

Opet Cokotino Brdo prema selu Djunis, verovatno neka kolibica koja bi seljacima dala skloniste od kise dok  rade na njivi..

4feb_01.jpg

 

4feb_02.jpg

 

4feb_03.jpg

 

Skrenuo sam sa glavnog pua kada sam video znak za neku crkvicu i vozio nekih kilometar po blatnjavom putu dok nisam stigao do ove slike:

 

4feb_04.jpg

 

i nekih 300 metara nize prema putu...

4feb_05.jpg

 

Stare kuce u selu Djunis:

4feb_06.jpg

 

4feb_07.jpg

 

Posle skretanja kod mosta na Zapadnoj Moravi desno i voznje od par kilometara pocinje da pada kisa

4feb_08.jpg

 

4feb_09.jpg

 

Nasao na Jos jedan putokaz. Crkva Sveti Nestor gde sam upoznao svestnika sa kojim sam vodio duboke duhovne razgovore i svatao velicinu svoje nesavrsenosti.. :)

4feb_21a.jpg

4feb_21.jpg

 

A u ovom selu sam saznao da sam pogresno skrenuo... interesantno ime sela:

4feb_10.jpg

 

E sad sam skrenuo kako treba:

4feb_11.jpg

 

I stigao do manastira Sveti Roman gde sam upoznao monahinju koja mi je ispricala istoriju manastira i jos mnogo toga interesantnog. Kisa je padala tako da sam napravio samo par fotografija. Tek kada sam dosao kuci i kada sam pregledao fotografije sam video da nemam ni jednu fotografiju crkve i konaka. hmm... moracu da se vratim sutra i da slikam ponovo :) ......

 

Manastir Sveti Roman

Nastanak ovog manastira vezuje se za Sv. Romana đuniškog, učenika Sv. Ćirila i Metodija, koji se ovde podvizavao i upokojio, verovatno u 10. veku. Kao pustinožitelj, on je najviše vremena provodio u molitvi, postu, bdenju (tj. u budnom stanju) i rukodelju.. Naš narod veruje da je prepodobni otac naš Roman okončao svoj mnogotrudni podvižnički život na onom mestu, gde se godinama ispaštao, i da je na tom mestu časno sahranjen od svojih učenika i poštovalaca. Naime, pošto se njegov grob pročuo kao mesto čudesnih isceljenja, narod nad njim podiže crkvicu. Ona se pominje u povelji vizantijskog cara Vasilija II izdate Ohridsoj arhiepiskopiji 1019. g. Ne zna se kada je zapusteo ali je zabeleženo da ga je obnovio nepoznati sluga kneza Lazara, uz kneževu pomoć. Tu crkvu Turci ponovo ruše 1448.g. Današnji izgled crkva je dobila 1791.g. kada je beg Đorđe Pile uz dozvolu sultana izvršio opravku iz temelja. Radove su izvodili majstori iz Makedonije, o čemu svedoči sačuvani zapis na portalu. Knjaz Miloš je 1852. g. pomogao gradnju impozantnog zvonika i darivao jedno zvono. Zvonik ima posebnu prostoriju za isceljenje , uglavnom umobolnih. O ranijem živopisanju nema podataka. Crkva je delimično oslikana 1796. g. i 1831. g. Stariji živopis je u oltaru, a u naosu su stojeće figure Sv. Save i Sv. Nikole iz 1831.g. Po zapisu iz 1860.g. ikonostas je imao tri velike prestone ikone i 12 malih u frizu. Postojeći je izrađen 1925.g. i delo je ruskog slikara Andrije Bicenka. Uz južni blok crkve nalazi se kapela Sv. Romana, a u njoj njegove svete mošti. U porti je grob monaha Simeona Svetogorca (+1889) koji je godinama ukrašavao dvorište manastira raznobojnim kamenjem u obliku mozaika. Tu je i grob kapetana Vuča Žikića koji je 1808.g. poginuo na Deligradu. Postoji jedno skromno obeležje na mestu gde je bio sahranjen Nikolaj Nikolajevič Rajevski, ruski dobrovoljac u odbrani Srbije u ratu sa Turskom 1876. godine.

      Pukovnik Rajevski, koji je Tolstoju poslužio kao prototip za lik Vronskog iz Tolstojevog romana Ana Karenjina, poginuo je u bici za Adrovac, kao dobrovoljac u srpskoj vojsci, jureći da, u prvim redovima, odbrani čast svog porodičnog imena i čina, posle uvreda koje mu je izrekao glavnokomandujući general Černjajev. Preuzevši komandu nad razbijenim srpskim trupama - Turci su bili krenuli ka Aleksincu silom od 60 hiljda ljudi - pukovnik Rajevski uspeo je da zaustavi srpsko povlačenje, kiša metaka ga je poštedela, pod njim je pao konj, i - upravo kad je naredio kontranapad, dok su trubači davali znak za juriš, dok se sam, bez aćutanata, popeo na vis odakle je želeo lično da komanduje jurišom, metak ga je pogodio u glavu. Pao je, ne izustivši ni reč. Imao je 36. godina.

U istom ratu Turske jedinice su granatirale manastir, jedna od granata je udarila u bok samog manastira i tu ostala neeksplodiravši više od stotinak godina, kada su je nepoznati počinioci uklonili. (Citaj UKRALI) ne mogu da verujem.....

 

4feb_12.jpg

 

Zvonik:

4feb_13.jpg

 

Mesto koje je pogodila granata:

4feb_14.jpg

 

I malo Afrika i ja poziramo.  :)

4feb_15-1.jpg

 

Sveta voda 50m ispred manastira:

4feb_16.jpg

 

4feb_17.jpg

 

I posle nekih 70-80km danas idemo kuci:

4feb_18.jpg

 

4feb_19.jpg

 

I u restoran kod mog dobrog prijatelja na veceru:

4feb_20-1.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Afrika

Dan III

Cetvrtak / 5. Februar 2009

 

:) e danasnji dan je stvarno bio predivan. Sunce je granulo od ranog jutra, retki kumulusi koji na trenutke donose ne tako potrebnu hladovinu. Danas sam resio da idem do manastira Stubal u selu Stubal po kome je i dobio ime. U manastiru se nalazi crkva posvecena Svetoj  Petki. Udaljen je 7km od Vrnjacke Banje i lezi na obroncima  Gledickih planina.

 

Par kilometara posle Jasike:

5feb_01.jpg

 

Mislim da sam bio u selu Kukljin kada sam video skelu sa puta. Kada sam prosli put ovde prolazio  palo mi je napamet da svratim do skele i napravim neku interesantnu fotografiju skeledzije kako obavlja svoj svakodnevni posao, ali nesto mi se nije stajalo pa sam nastavio dalje. E sada sam zeleo  da ga fotografisem i skrenu levo sa puta dole prema skeli.... a tamo.... mnogo ljudi.... kamioni neki, otvoreni, zatvoreni... ja stojim gore i gledam na dole, oni stoje dole i gledaju na gore. Pitam ja, nekako rukama "Al moze da se prodje".... i oni rukama pokazuju da moze....  sidjem ja dole i eto njih oko mene... prvo pitanje je bilo... e jesi li clan bj bikersa.... :) rekoh da jesam..... posle nekoliko odgovora sta i kao radim, gde idem i cime se bavim pozvase oni mene da ostanem malo sa njima na snimanju serije "Selo Gori a Baba Se Ceslja"  ;D ;D ;D

 

Prvo sam napravio par fotografija sbog kojih sam i sisao dole:

 

Skeledzija:

5feb_02.jpg

 

5feb_03.jpg

 

5feb_04.jpg

 

5feb_05.jpg

 

5feb_06.jpg

 

5feb_08.jpg

 

A onda se slikao sa clanovima BJ Bikersa "branimirgrozny" i "panthocrator"....

:) momci puno vam hvala na toplom doceku i nadam se da ce mo uskoro voziti zajedno...

5feb_15.jpg

 

A onda se posvetio malo slikanju zanimvljivog drustva koje se ocigledno lepo zabavljalo :) i snimalo seriju. A evo i Afrike na snimanju. :)

 

5feb_11.jpg

 

5feb_12.jpg

 

5feb_13.jpg

 

5feb_07.jpg

 

5feb_14.jpg

 

5feb_17.jpg

 

5feb_18.jpg

 

I na kraju sa nasim poznatim glumcima:

 

5feb_09.jpg

 

5feb_10.jpg

 

5feb_16.jpg

 

Posle nekih sat, sat ipo vremena pozdravio se sa njima i zahvalio se na toploj dobrodoslici i posao dalje...

 

e sad, nemam pojma koja su ovo sela tako da samo uzivajte u slikama:

 

5feb_19.jpg

 

5feb_20.jpg

 

5feb_21.jpg

 

5feb_22.jpg

 

5feb_23.jpg

 

I konacno manatir Stubal... ovako se vidi sa puta

5feb_24.jpg

 

Nisam mogao da odolim da ne fotografisem istoriju.

5feb_25.jpg

 

I Afrika pozira na parkingu manastira:

5feb_26.jpg

 

Crkva posvecena Svetoj Petki

5feb_27.jpg

 

5feb_28.jpg

 

5feb_29.jpg

 

5feb_30.jpg

 

5feb_31.jpg

 

5feb_32.jpg

 

5feb_33.jpg

 

5feb_34.jpg

 

5feb_35.jpg

 

5feb_36.jpg

 

Tu sam malo porazgovarao saljudima koji rade u manastiru, popio kafu i shvatio da mi se ne vaca kuci... znaci idemo dalje... Kraljevo pa manastir Zica... ihhaaaaaaa.....

 

5feb_37.jpg

 

5feb_38.jpg

 

5feb_39.jpg

 

Kraljevo:

5feb_40.jpg

 

5feb_41.jpg

 

5feb_42.jpg

 

I manastir zica, taman sam stigao na zalazak sunca:

 

5feb_43.jpg

 

5feb_44.jpg

 

5feb_45.jpg

 

5feb_46.jpg

 

5feb_47.jpg

 

5feb_48.jpg

 

5feb_49.jpg

 

Posao sam iz manastira Zica kada je mrak poceo da pada, tako da je ovo bila moja prva voznja po mraku od kako sam kupio Afriku.

 

Neznam koja je ovo crkva, negde je na magistralnom putu Kraljevo-Krusevac..

5feb_53.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Afrika

Dan IV 

Petak / 6. Februar 2009.

 

:) Kuda danas... e, da... rekao sam sebi da moram da se vratim do manastira Svetog Romana i ispravim gresku od pre neki dan. Da napravim vise kvalitetnih fotografija.

 

Pa evo ih :)

 

Opet Cokotino Brdo

01_cok_brdo.jpg

 

Pa Djunis, samo da ne pocnu motore da parkiraju ovako kao bicikle  ;D

02_djunis.jpg

 

E, sad je vec lepse vreme, pa i vise fotografija manastira Sv. Roman

03_svRoman.jpg

 

05_svRoman3.jpg

 

06_svRoman.jpg

 

Ovde su svete mosti svetitelja Romana....

07_svRoman.jpg

 

08_svRoman.jpg

 

09_svRoman.jpg

 

Opet sam se lepo ispricao sa monahinjom dobio knjizicu o manastiru. Kada sam pitao monahinju koji manastir sledeci da obidjem dobio sam toplu preporuku da odem do manastira Lipovac kod Aleksinca.... ok.. idem tamo...

10_svRoman.jpg

 

Posto sam slucajno prosao izvor lekovite vode vratio sam se nekih stotinak metara nazad:

11_svRoman.jpg

 

U Deligradu sam se upoznao sa dva momka koji su iskoristili prelep dan da provozaju svoje ljubimce.

12_svRoman.jpg

 

Pravili su mi drustvo nekih 4-5 km... pozdravili smo se i ja sam nastavio dalje prema Aleksincu...

13_Dristvo.jpg

 

14_Drustvo.jpg

 

Auto put Nis-Beorad

15_Auto-put_Aleksinac.jpg

 

16_put_Aleksinac.jpg

 

17_put_Aleksinac.jpg

 

18_put_Aleksinac.jpg

 

Aleksinac.... Malo sam se raspitao gde i kako da dodjem do manastira Lipovac....

18_Aleksinac.jpg

 

i posle Aleksinca

18_put_Lipovac.jpg

 

19_put_Lipovac.jpg

 

20_put_Lipovac.jpg

 

e ovde sam se iskljucio sa glavnog puta i posao na put od 17 kilometara do manastira... Dok sam voszio glavnim putem gledao sam one stene u daljini i pitao sam se ada cu i njih otici da obidjem... a nisam ni slutio da cu ih obici za nekih sat vremena :)

21_put_Lipovac.jpg

 

jako stara sela na putu:

22_put_Lipovac_stara-kuca.jpg

 

23_put_Lipovac_stara-kuca.jpg

 

24_put_Lipovac.jpg

 

25_put_Lipovac.jpg

 

Zamislite voznju po ovakvom putu... nekih 13 kilometra :)... Afrika je samo letela.... po putu naravno  ;D

25_put_Lipovac_rupe.jpg

 

26_put_Lipovac_.jpg

E, a onda je manastir zablistao svom svojom lepotom.....

 

Manastir Lipovac

 

Prema natpisu iznad ulaznih vrata saznajemo da je hram podignut 1399. i da je njegov ktitor bio “German, smerni i poslednji među inocima”. Priprata je dozidana vek kasnije. Manastir su obilato darivali sinovi kneza Lazara, Stefan i Vuk. Nekoliko puta je manastir postradao od Turaka. Znatnije je obnovljen u 17. veku. Ambijentom dominira zvonik izgrađen 1885. koji se nije baš najlepše uklopio uz crkvu. Konaci predstavljaju divan primer srpskog neimarstva XIX veka.

Crkva Preobraženja Gospodnjeg u Lipovcu je malih razmera kao građevina, ali deluje skladno i ukusno. svojstvima arhitekture pripada grupi manastirskih crkava koje su podignute u poslednjoj četvrtini XIV veka u Srbiji. Karakteristično je za ovaj period da se manastirske građevine bitno razlikuju od onih iz vremena Nemanjića. Nisu niti velike niti raskošne. Odlikuju se bogatom i ukusnom ornamentikom i spolja i iznutra. Crkva ima osnov trikonhalnog izgleda sa kubetom, glavnu oltarsku i dve pevničke polukružne apside sa po jednim prozorom. U njoj se živopis iz prvobitnog perioda nije sačuvao u celini. Ostao je jedino, i on nedovoljno očuvan, lik Pantokratora u kubetu, kao i delovi nekih fresaka u pandantifima iz XVI veka.

 

30_Manastir_Lipovac.jpg

 

29_Manastir_Lipovac.jpg

 

31_Manastir_Lipovac.jpg

 

27_Manastir_Lipovac.jpg

 

28_Manastir_Lipovac.jpg

 

Upoznao se sa ocem Dionisijem, velikim duhovnikom. Malo porazgovarao sa njim i posto je vece pocelo da pada posao sam nazad kuci.

 

 

E ovo je bio najlepsi zalazak sunca koji sam doziveo u zivotu......  ;D

 

33_Kuci_Zalazak.jpg

 

34_Kuci_Zalazak.jpg

 

36_Kuci_Zalazak.jpg

 

37_Kuci_Zalazak.jpg

 

38_Kuci_Zalazak.jpg

 

Afrika-zalazak.jpg

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Afrika

Dan V

Subota / 7. Februar 2009.

 

Danas sam mislio da odmorim i vozkam se po gradu, sedim sa prijateljima i pijuckam picence u nekom kaficu....Kada mi stize poruka od  "Easy Ridera"....Pita, da li mislim da vozim danas negde. "Joj, pa gde me to pitas!" kako da kazem "Ne"... pa nikako.... za pola sata se nadjosmo kod spomenika u centru grada.....

 

I podjosmo....

 

Krusevac-Brus-Aleksandrovac-Nemam Pojama koja brda, sume i doline-Stopanja-Krusevac.... :)

 

Prema celijskom Jezeru...

7feb_01.jpg

 

7feb_02.jpg

 

I Celijsko Jezero...

7feb_03.jpg

 

7feb_04.jpg

 

7feb_05.jpg

 

I posle Jezera...

7feb_06.jpg

 

Videli smo  neki Manastir u brdu i skrenusmo levo nekim uskim kaljavim putem... ja sa Afrikom idem super... Eazy polako sa svojim Kavasakijem iz mene...

7feb_07.jpg

 

Posle 50 metara stadostmo da vidimo gde dalje... put se gubi....

7feb_08.jpg

 

Imamo dve opcije...

 

Prelazak preko reke

7feb_09.jpg

 

ili preko mosta:

7feb_10.jpg

 

:) odlucujemo se za trecu varijantu koja nije bila na pocetku u planu... nazad na put...  ;D

7feb_11.jpg

 

I Brus:

7feb_12.jpg

 

E ovaj deo puta je predivan... od Brusa plema Aleksandrovcu.....

7feb_13.jpg

 

7feb_14.jpg

 

7feb_15.jpg

 

7feb_16.jpg

 

7feb_17.jpg

 

7feb_18.jpg

 

7feb_19.jpg

 

7feb_20.jpg

 

7feb_21.jpg

 

7feb_22.jpg

 

7feb_23.jpg

 

Evo Eazy Rider razmatra kako da dodjemo do obliznje crkvice.....

7feb_24.jpg

 

7feb_25.jpg

 

7feb_26.jpg

 

Olucili smo da odemo i vidimo tu crkvicu...

7feb_27.jpg

 

7feb_28.jpg

 

7feb_29.jpg

 

7feb_30.jpg

 

7feb_31.jpg

 

7feb_32.jpg

 

7feb_33.jpg

 

7feb_34.jpg

 

I ponovo nazad na glavni put i voznja prema Aleksandrovcu... dogovorili smo se da obidjemo Etno selo u njegovoj blizini....

 

7feb_35.jpg

 

7feb_36.jpg

 

Aleksandrovac:

7feb_37.jpg

 

I put prema Etno selu:

7feb_38.jpg

 

7feb_39.jpg

 

Etno selo, nazalost vrata kapije bila su zakljucana....malo smo se odmorili, okrenuli motore i nazad istim putem...

7feb_40.jpg

 

Malo posle Aleksandrovca smo videli oznaku za manastir Rudenicu na levo. Raspitali se i saznali da ima desetak kilometara do manastira.... idemo....

7feb_41.jpg

 

Posle duze voznje mislili smo da smo smo stigli:

7feb_42.jpg

 

Ali nista od toga... obajsnise nam ljudi da trebamo da idemo pravo, pa levo, pa desno..... ok.... odemo mi dalje...

7feb_43.jpg

 

I stigosmo...

 

Manastir Rudenica

 

Manastir Rudenica nalazi se između Trstenika i Aleksandrovca, nešto južnije od Veluća. Podigli su ga vlastelin Vuk i njegova žena Vukosava, za vlade despota Stevana, oko 1410. godine. Manastir pripada moravskoj školi i veoma podseća na crkvu Lazaricu u Kruševcu, a bio je u ruševinama do 1938. godine, kada je delimično obnovljen. Manastirske freske, za koje je karakteristično što su posvećene despotu Stevanu umesto Isusu Hristu, prikazuju despota, njegovog brata Vuka i ktitorski bračni par. Živopis je radio slikar Teodor, koji je zapisao svoje ime na zidu u oltarskom delu crkve.

 

7feb_44.jpg

 

7feb_45.jpg

 

7feb_46.jpg

 

Napravismo i jednu zajednicku sliku....

7feb_47.jpg

 

I podjosmo za Krusevac:

 

7feb_48.jpg

 

7feb_49.jpg

 

7feb_51.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Afrika

Dan VI

 

Nedelja, 8 februar 2009

 

E, danas sam odmarao.... dosao je Zeka Zmaj i pozvao nas na casicu druzenja sto nikako nismo mogli da odbijemo....

 

Zeka Zmaj i njegova bebica, Ja i moja bebica i Eazy Rider

Zeka-ja-i-Mitri.jpg

 

 

 

Za ovih nekoliko dana presao sam oko 700km obilazeci istorijska mesta u okolini Krusevca.

Pozdrav svima i toliko smaranja od mene za sada :)

veve

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Kakvo crno smaranje. Putopis je extra, ni sam nisam znao za polovinu manastira.

Ako se budem odlucio za neki obilazak manastira u tim krajevima ima da mi budes vodic  :).

Fotke su super kao i uvek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Afrika

:) hvala vam puno..

 

Drago mi je da vam se svidjaju putopisi i stvarno mi je veliko zadovoljstvo da svoje avanture podelim sa vama...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5206 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Svaka cast!

Jedina mana po meni je previse pelijepih slika u jednom putopisu.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 497 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: bez motora od 1.10.2008 zbog udesa

Iskrene cestitke. Putopis je izvanredan. Sa puno posvecenosti pisan i zabelezen kamerom.

Ja licno, imam problem da stanem u mnogim situacijama kada bih zeleo da slikam.

Treba izvaditi "artiljeriju" od Canon-a 40D...treba imati manji aparat u voznjama.

 

Inace, koji ti koristis?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Svaka cast,ne znam zasto ali sam znao da cemo od tebe ocekivati ovakve putopise cim si se prijavio na forum i predstavio,fenomenalne slike,najaci utisak na mene ostavila 6-ta slika iz prvog dana uzivanja.

Pozdrav i nastavi da uzivas maksimalno sa motorom,vidim da umes. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW R1100GS

Eh da je svaki dan vikend. I to u ovom scenariju. Dobijes pare u petak i dodje vikend :)

Gde bi nam bio kraj.

Predivne slike. Pozdrav drugar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Hvala Veve na predivnom putopisu i opisu "Čarapan Lend-a" :D

 

Ako bog da, ove godine ću i ja nešto slično....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

Veve, vec ranije sam te pohvalio i sa uzitkom rado citam tvoje putopise. Puno ti hvala  na ovim divnim fotografijama sa zeljom da se jednog dana zajedno provozamo po nasoj prelepoj Srbiji.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Afrika

:) Jos jednom  da vam se svima zahvalim na lepim recima,

 

@spell

Ja koristim Canon 40D sa kit objektivom, dok vozim uvek mi stoji okacen oko vrata tako da mnoge slike ovde su napravljene u voznji. A kada mi je nesto mnogo interesantno, onda mi ni malo nije tesko da stanem, sidjem sa motora i fotografisem... Druge objektive stavljam samo kada  nisam na motoru jer su veci i oni mi otezavaju slikanje sa motora sa jednom rukom.....

 

a sto se zajednickih voznji tice, jedva cekam!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: ČAČAK
  • Motocikl: enduro

Svaka čast majstore za  vožnje i fotke uživao sam dok sam gledao sve pohvale.

Kad budem rešio da obiđem tu okolinu i manastire zvaću te za pomoć.

I kod nas u okolini Čačka ima dosta manastira za obilazak pa može nekad zajedno da se provozamo.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja